„Nicht versöhnt", omstreden Böllfilm van purist Straub FOTOPRIJS AMSTERDAM 67 VOOR FRED DEN OUDEN De Steenwerf VANAVOND -UITGAAN IN HAARLEM- Kinderlijk „Ganzenborden bij Studio in Amsterdam HAMLETS TEGENPOOL IN AMSTERDAM in, Noord-Holland-film VRIJDAG 26 MEI 1967 15 Miskend Intrigerend Immobiel C. Boost Simon Koster cfortgenó TENTOONSTELLINGEN De radio geeft zaterdag helpt altijd Televisieprogramma s TONEEL MUZIEK POPPENTHEATER DIVERSEN Tot ieders ongetwijfeld grote verbazing heeft de indrukwekkende verfilming van Hamlet door de Russische regisseur Grigori Kozintsjev, die met lyrische be schouwingen in de pers begroet werd, het niet langer dan een week in het Amster damse Cinêtol Theater uitgehouden. Het publiek is weggebleven, heeft bijna de monstratief verstek laten gaan en de theater-exploitant kan in zo'n geval maar één ding doen: met de dood in zijn hart de betrokken film uit de roulatie nemen en zo snel mogelijk zorgen voor een rem- placant. Het toeval heeft gewild dat de plaatsvervangende film, die oorspronke lijk enige weken later aan bod zou ko men, de scherpst denkbare teegenstelling vormt met de Russische „Hamlet" die zo onverhoopt snel van het programma moest worden afgevoerd. Want terwijl Kosintsjev een geweldenaar is die in een stortvloed van met beweging en dekor volgepakte beelden de historie van de on gelukkige Deense prins wil doen herleven, is Jean-Marie Straub die „Nicht ver söhnt" maakte en daarmee de film lever de die vroegtijdig in Cinétol werd ingezet, een purist, wiens filmbeelden kaal zijn en wiens acteurs als slaapwandelaars over het doek gaan en eentonig en emo tieloos hun lesje opzeggen. Niettemin is „Nicht versöhnt" gaan be horen tot de meest besproken films van de laatste jaren: al in '65 werd hij onder scheiden op diverse festivals, o.a. van Berlijn, New York, Bergamo en daarna ook in Londen, Pesaro (waar hij de „Juryprijs" kreeg van een jury die be stond uit Jean-Luc Godard, Joris Ivens en Pier Paolo Pasolini) en in Montreal in de prijzen viel. De „Cahiers du Cinéma" gaven Straubs film ongeveer een maxi mum aan sterretjes in de tabel „Le con- seil des dix", waarin vijf der deelnemen de critici de film vier sterren meegaven, wat betekent dat hier sprake is van een meesterwerk, terwijl de resterende vijf volstonden met drie sterren te geven, wat altijd nog wil zeggen, dat men de film absoluut moet gaan zien („a voir abso- lument"). Die Franse bewondering voor Straub is intussen niet zo verwonderlijk. De Duitse filmer, die in Metz ge boren werd (in 1933), in Straatsburg studeerde en in '54 naar Parijs ging, waarna hij bij verscheidene Franse re gisseurs (Gance, Renoir, Bresson) stage liep, vond financiële steun voor zijn eer ste speelfilm bij Chabrol en Godard. De voorbereidingen tot die film vonden eind '64 plaats en omvatten allereerst het zorgvuldig ontleden van de roman „Bil- lard um halbzehn" van Heinrich Böll, die Straub als uitgangspunt voor zijn speelfilmdebuut gekozen had. Hoe Böll zelf het resultaat heeft gevonden is niet bekend, maar een feit is, dat Bölls uit gever destijds de eis stelde, dat de eni ge kopie van de film vernietigd zou worden, zodat de filmer met zijn geeste lijk kind naar Zwitserland moest vluch ten om vandaar uit „Nicht versöhnt" naar de verschillende festivals te kun nen zenden. Daar, in het buitenland, heeft de Duitse kritiek het eerst kennis kunnen maken met het toen al veelbe sproken werk en haar oordeel was in eerste instantie afwijzend. Vooral het emotieloze praten over een besmet ver- Piccolo en barkeeper versöhnt". „Nicht leden, de grote kracht van de film, heeft de Duitse pers slecht kunnen verdragen, evenmin als het ver doorgevoerde ver vreemdingseffect, dat Straub aan Brecht ontleende, zoals hij ook de ondertitel voor zijn film bij Brecht gevonden heeft, n.l. de zin uit de „Heilige Johanna der Schlachthöfe", die Johanna uitspreekt als ze tot de conclusie is gekomen dat met passieve deugden de heersende machten niet te bestrijden zijn: „Es hilft nur Ge- walt, wo Gewalt herrscht". Onder in vloed van de Franse bewondering voor Straubs film is de Duitse pers wel bijge draaid, zo sterk zelfs, dat men het nu wil doen voorkomen alsof Straub de ver nieuwing van de Duitse film heeft inge zet en de eerste golfslag is in „die neue Welle" Het altijd aktieve Nederlandse Filmmu seum heeft al in februari '66 een verto ning van „Nicht versöhnt" op het pro gramma gezet en toen zelfs de maker van de film naar Nederland .uitgenodigd, wat aanleiding gaf tot een boeiende uiteenzet ting tussen Straub en de geïnteresseer den, die na afloop van de voorstelling nog behoefte hadden aan nadere uiteen zettingen. Dat waren er velen, wat ener zijds bewees dat de film zonder onderti tels de nodige moeilijkheden had opge leverd, anderzijds aantoonde dat de film voloende intrigerend had gewerkt om ge ïnteresseerden te dwingen naar nadere verklaringen te luisteren. De roman van Heinrich Böll, die Jean- Marie Straub gekozen heeft als stof voor zijn eerste speelfilm, behandelt in grote trekken de nawerking van de oorlog op enige Duitsers die geen gewillige slacht offers van de Führer zijn geweest. Voor namelijk gaat het om drie geslachten van de architectenfamilie Fahmel, die bij el kaar twee wereldoorlogen hebben meege maakt en tot een soort afrekening met De 23-jarige Amsterdamse fotograaf Fred den Ouden heeft donderdagmiddag uit han den van de wethouder voor Kunstzaken, de heer W. Polak, de Fotoprijs Amsterdam 1967 ontvangen. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft deze tweejaarlijkse aan moedigingsprijs, bestaande uit vijfhonderd gulden en een opdracht tot een bedrag van vijftienhonderd gulden, ingesteld om jonge beroepsfotografen te stimuleren hun beel dend vermogen te ontwikkelen in de vrije fotografie. Er waren ditmaal 24 inzendingen binnen gekomen. Uit tien daarvan heeft de jury, bestaande uit de fotografen Paul Huf en Aart Klein, en foto-„conservator" L. Kloet van het Stedelijk Museum, een keus ge maakt die thans in het museum wordt ten toongesteld. Een te kleine keus misschien, want van de circa dertig foto's die per deel nemer moesten worden ingezonden, zijn er slechts enkele gehangen, die wellicht niet alle facetten van ieders „beeldend vermo gen" recht doen wedervaren. Afgaande op wat er in die mini-collecties te zien is, lijkt de bekroning van Fred den Ouden geen on aanvechtbare beslissing. Het handvol bro mides dat van hem getoond wordt, heeft zekere kwaliteiten, maar weinig eenheid van stijl en visie; het rammelt van foto tot foto allemaal nog een beetje en laat veel vaagheid bestaan omtrent de bedoe lingen van zijn maker. Een veel sterker en geslotener indruk geeft het werk van en kele andere exposanten, met name (naar mijn smaak) van de jonge Beverwijker René van der Meulen, die nu hij zich heeft losgemaakt van de beïnvloeding van zijn grote voorbeeld, wijlen Sanne Sannes, een eigen stijl begint te ontplooien die vooral boeit door een fanatiek soort eerlijkheid. Wat bij andere jongeren vaak uitmondt in een maniertje of in holle effectjagerij, begint zelfs bij vergelijkbare motieven bij Van der Meulen al wezenlijke inhoud en psychologische diepgang te krijgen. Kijkt u daar, in het Stedelijk, zijn tere bui tenlicht-variaties op het thema moeder-en- kind maar op na. Maar goed: de alleszins tot oordelen be voegde jury gaf de voorkeur aan Fred den Ouden. Een andere, even bevoegde jury had wellicht het werk van Van der Meu- uitverkoren. Het blijft tenslotte allemaal een subjectieve keuze en daarmee moet men vrede hebben. Verheugend is, dat vrij wel al deze jonge vaklieden werk kunnen aanbieden dat althans een belofte voor de toekomst inhoudt, ook al is er nu nog veel onvolgroeids en veel pathos bij. Daarmee heeft de Fotoprijs Amsterdam als instituut zijn waarde bewezen. Herman Croesen het verleden gedwongen worden. De terug' blik op de achterliggende jaren wordt al lereerst ondernomen door de veertigjari ge Robert Fahmel, die zijn herinnerin gen aan de oorlog en de jaren daarvoor begint te vertellen, terwijl hij biljart, aan de piccolo, die zijn verteringen komt op nemen. Uit deze mededelingen en uit latere verklaringen van anderen komt het ver haal op gang van Robert Fahmel, die als achttienjarige gymnasiast door zijn school kameraad Schrella betrokken raakt bij een samenzwering tegen hun nazistische gymnastiekleraar Vacano en tegen hun schoolkameraad Nettlinger. Beide sa menzweerders het is 1934 vluchten naar Nederland, maar Robert Fahmel komt al na twee jaar terug en maakt de oorlog mee. Zijn vriend Schrella wordt bij thuiskomst na de oorlog gevangen gezet omdat hij tien jaar eerder een strafbaar feit heeft gepleegd, en hij komt eerst vrij door tussenkomst van zijn vroe gere '/rienden in-politiek-opzicht grote figuur in het nieuwe Duitsland is geworden. Het samentreffen van de vroe gere vrienden in politiek opzicht. Fahmel en Schrella, wordt aanleiding de nazi-periode nog eens te overzien en tot de conclusie te komen, dat er weinig ten goede veranderd is, een inzicht, waartoe ook de herinneringen van Fahmel's vader en moeder leiden. Ten einde die onverantwoordelijkheid in de Duitse samenleving tot uitdrukking te brengen heeft Straub in zijn film he den en verleden zo samengeweven, dat ze onopvallender dan bijv. in „Hiroshima, mon amour" gebeurde, een doorlopende en continue eenheid vormen, waarin men sen uit het heden zonder uiterlijke ver andering zichzelf in het verleden kunnen spelen. Maar een dergelijke visualisering van het begrip onveranderlijkheid levert al dadelijk moeilijkheden op voor de onervaren en oningelichte kijker, die ook met andere stijlfiguren van de filmer de grootste moeite zal hebben. In eerste in stantie dient „Nicht versöhnt" zich dan ook aan als een bijna ontoegankelijke film, die eerst bij herhaald bekijken door zichtiger wordt en de bedoelingen van de maker eerst langzaam prijs geeft. Het ar gument dat film als massacommunicatie middel niet het recht heeft zijn publiek voor onoplosbare problemen te plaatsen kan weersproken worden met het argu ment, dat bijna ieder authentiek kunstwerk in eigen tijd voor de massa ontoeganke lijk was en pas later algemeen geaccep teerd werd. Een treffend voorbeeld i: Picasso of de muziek van Webern of Ulysses van Joyce, en op die voorbeel den doordenkend kan men verwachten, dat de film van Straub voor een volgende generatie van bioscoopbezoekers zelfs geen punt van discussie zal opleveren Tegen die tijd zullen dan Filmmuseum en Cinetol geëerd kunnen worden als de promotors van een nieuwe filmstroming ADVERTENTIE de vinyl-vilt-vloerbedekking die zich onderscheidt! Vraaat Uw wonln#»nrtcmar Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 0 2500-58211 Nederland 1. Het eerste halfuur van het KRO programma is voor de jeugd. In Telixer zal met name aan het examen aandacht worden besteed. Voor wat min der penibel vermaak zorgt het Leidse cabaretgroepje Wiegewaai. Tussen half acht en acht uur Pater Grollenberg met (voor het laatst in dit seizoen) zijn ru briek Christus voor Alleman? Na het journaal nog een afscheid en wel van de show Rue Brique, waarmee talenwonder Jan Theys uit België dit jaar de Neder landse schermen heeft proberen te ver overen. Vanavond laat hij weer een fiks aantal assistenten opdraven, zoals Karin Kent, Adèle Bloemendaal, Huub Matron, twee Franse zangeresjes en zeven manne quins. Dat alles duurt drie kwartier. Dan komen vader en zoons Cartwright opdra ven om te laten zien, dat ze korte metten kunnen maken met mannen, die hun het vuur na aan de schenen willen leggen. Er is een man, die de familie een stuk van haar land afhandig wil maken, maar dat gaat uiteraard niet door. Na het laat ste journaal opnieuw beelden van Olym- pia's Tour door Nederland. DE Toneelgroep Studio heeft gister avond in het theatertje De Brakke Grond te Amsterdam de première gegeven van Ganzenborden", een publieke vermake lijkheid die blijkens het programma als toneelstuk is bedoeld. Immers, in dat pro gramma staat te lezen: „Als er een to neelstuk had bestaan, waarin de ontwik kelingen in Nederland van het laatste jaar een verstaanbare weerslag hadden gevonden, zouden we dat opgevoerd heb ben; maar zo'n stuk bestaat niet, en dus vonden we dat we er zelf een moesten maken." Met andere woorden: „Ganzen borden" pretendeert een toneelstuk te zijn en bovendien „een verstaanbare weerslag" te geven van de ontwikkelin gen in Nederland van het laatste jaar. In het ene zowel als in het andere opzicht is het een volslagen mislukking. Het is blij ven steken in een kinderlijke en vaak kinderachtige poging om een soort deels documentair, deels satirisch politiek im provisatietoneel te maken, maar zonder dat men beschikte over kundige tekst schrijvers die hun vak verstaan. Om het programma verder te citeren: „In de afgelopen weken hebben wij (d.i. vermoedelijk de Toneelgroep Studio, want niemand wordt als auteur van het vertoonde werk genoemd) getracht ons zo diepgaand mogelijk bezig te houden met de ons omringende problemen." Die problemen blijven uiteraard voornamelijk beperkt tot de provo's, de verhouding politie-publiek en de opinie van onze po litieke partijen over Vietnam: overigens heeft Nederland immers geen problemen en geen ontwikkelingen, waarvan ,een verstaanbare weerslag" wenselijk en nut tig zou kunnen zijn. Maar met de genoem de problemen hebben de scheppers van het oeuvre zich althans zo „diepgaand" bezig gehouden dat zij er geen enkel, maar dan ook absoluut geen enkel nieuw aspect aan hebben weten te ontdekken. Ze hebben het allemaal een beetje kolde riek voorgesteld, vaak op het infantiele af, met geen andere merkbare bedoeling dan de toeschouwers erom te laten lachen. Hetgeen echter lang niet altijd lukte. Een extra-„probleem" of „ontwikkeling" ont dekten de schrijvers overigens nog in een kerstrede van de koningin, waarin even eens krampachtig naar komische effecten werd gezocht. Dit alles speelde zich af in het midden gedeelte van het theater, waar de vloer was beschilderd met een groot ganzen bord. Maar van enig toepasselijk, sym bolisch of humoristisch gebruik van dat ganzenbord was nauwelijks een ogenblik sprake. De dramaturgische mogelijkhe- „Ganzenborden"met Louis Andries- sen, Wilbert Bank, Krijn ter Braak, Paul Brandenburg, Marielle Fiolet, Lou Landré, Lennaert Nijgh, Frank Raven, Nico Scheepmaker, Elsje Scherjon, Bram van der Vlugt. Pre mière bij de Toneelgroep Studio op 25 mei in De Brakke Grond te Am sterdam. den, die hier voor het grijpen lagen, liet men vrijwel geheel verloren gaan. on danks de in dit opzicht toch wel iets be lovende titel van het produkt. Het ontbreken van een werkelijk gees tige of politiek krachtige satirische tekst is in dit geval nog bedroevender, omdat de uitvoering, zoals doorgaans bij Studio, in vele opzichten lofwaardig was. Paul Brandenburg, Marielle Fiolet, Lou Lan dré, Elsje Scherjon en Bram van der Vlugt spanden zich enorm in om het publiek de illusie te geven, dat er werke lijk iets van enige betekenis aan de hand was. De lang niet eenvoudige technische presentatie klopte uitstekend. En men zou het geheel wellicht hebben kunnen appre ciëren, als het op nieuwjaarsdag als na- stukje was opgevoerd bij wijze van ge moderniseerde Thomasvaer en Pieternel- terugblik op het afgelopen jaar, in plaats van als een pretentieus „theater-experi ment". Toneelvernieuwing kan een prachtige artistieke stimulans zijn, maar men moet er toch wel iets meer voor in zijn mars hebben dan dat waarmee de makers van dit kinderachtige gedoe gisteravond voor de dag zijn gekomen. Aan de Haagse cineast Otto van Neijen hof is door een grote oliemaatschappij opdracht gegeven een kleuren-documentai- re te vervaardigen van de provincie Noord- Holland. Dit wordt de zevende van een serie pro vinciefilms waarin van Neijenhoff eerder reeds documentaires over Limburg, Fries land, Zuid-Holland, Groningen, Noord- Brabant en Gelderland voltooide. Zijn jongste produktie „Dit is Gelderland" zal op 5 juni a.s. in Arnhem in première gaan. Bij de vervaardiging van deze docu mentaire kan de cineast geheel ongebon den zijn visie geven. Iedere vorm van re clame of verwijzing naar de opdrachtge ver wordt uit de film geweerd. Monica Hoogstraate presenteert „Telixer", het jongerenmagazine van de KRO. Nederland 2. Ook op het tweede net voorrang voor de jeugd. Lex de Rooi komt met zijn rubriek Vjoew, waarvan hij doorgaans helemaal niets wenst te vertellen. AVRO's Televizier als AVRO- RTN programma vraagt 25 minuten de aandacht voordat we overschakelen naar Leiden, waar in de stadsgehoorzaal het ballroomorkest van Willy Schobben speelt. Nederlandse amateurdanspa ren zullen elkaar de eer betwisten van het Nederlands kampioenschap ballroom- en Latijns Amerikaanse stijl. Bovendien zullen de zes hoogst geplaatste paren uit de AVRO Danstest het opnemen tegen zes nieuwelingenparen uit Engeland. Er blijft hierna alleen nog tijd over voor het laat ste nieuws en de 32ste les Kernfysica van Teleac. ADVERTENTIE (Soud -lültoer - ^Icrloget - P'eet Gr. Houtstra*! 6, Haarlem I«i. 02500 -10616 De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u.: Expositie van kunst smeedwerk en tekeningen van Ab Ver meulen en schilderijen en beeldhouw werken van Jan le Noble. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tot 1 juni exposities van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Permanente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en len, Jacques Huinck of Marianne Zijlstra I sweet. 23.55 Nws. HILVERSUM 1. 7 00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 KI. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Gewijde muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Dj inn. 12.25 Marktberichten. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoor lichting. 12.50 Zonder grenzen. 13.00 Vliegen de schijven. 16.30 Franse les. 18.00 Carionca voor tieners. 18.00 Licht gevarieerd platen- programma 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Operetteklanken. 20.30 Verzoekplaten. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal! 23.55 Nws. HILVERSUM 11. 7.00 Nws. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muziek. 9.40 Schoolkoren. 10.00 Z.O. 135.12.15 Lezing. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Sport. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia 13.15 Lichte gramm. muziek. 14.15 Voor de twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ritmisch klankbeeld, no. 2. De zee. 15.55 Het Europees kampioenschap turnen voor dames te Amsterdam. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.25 Lichte gram. muziek. 17.05 Licht instrumentaal kwartet. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nws. 18.20 Licht gevarieerd muziekprogramma 18.45 Het Europees kampioenschap turnen voor da mes te Amsterdam. 18.50 Vibrato platenpr voor stereoliefhebbers. 19.20 Artistieke staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.45 We vinden nog wel wat (hoorspel). 21.15 Voorjaarsliedjes. 21.35 Lichte gramm. muziek. 22.00 Klassiek vioolconcert. 22.30 Nws. 22.40 Lichte gramm. muziek. 22.50 Ra kelings: actueel programma. 23.25 Swing en HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Klassieke gramm. muziek. 10.00 Nws. 10.02 Opera. 11.00 Nws. 11.02 Lich te gramm. muziek. 11.30 Leger des Heils. 12.00 Nws. 12.02 Variant. 13.00 Nws. 13.02 Tienerdrama. 14.00 Nws. 14.02 Rhythm and blues. 14.30 Dansorkest. 15.00 Nws. 15.02 Mo dern Amerikaans amusement. 15.30 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.02 Sportshow. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 Weerber. 12.45 Pianomuziek. 12.55 Buitenlands pers overzicht. 13.00 Nws. 13.15 Gevarieerd pro gamma. 17.00 Nws. 17.10 Progamma voor veilig verkeer. 17.35 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 In de kijker. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. mu ziek. 19.00 Nws. 19.40 Gevarieerde gramm. muziek. 20.00 Muziekconcours Koningin Eli sabeth. 23.40 Nws. ADVERTENTIE K2r Imp. Brocades. Amswda» VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal, 18.55 Reclame. 19.00 Telixer, een jong tijdschrift. 19.30 Christus voor Alle man? 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Rue Brique (showprogram ma). 21.05 Bonanza (TV-Western). 21.55 Brandpunt. 22.45 Journaal. 22.50 Samenvat ting Olympia Tour. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Vjoew, voor de tieners. 20.35 Avro's Televizier. 21.00 Nederlandse danskampioenschappen ama teurs 1967. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Teleac: Kernfysica. VOOR ZATERDAG. NEDERLAND I 15.30 Nws. 15.31 Reclame. 15.34 Weekjour naal v. slechthorenden. 15.57 Reclame. 16.00 Onder de loep. 16.20 Voor de jeugd. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Recla me. ,19.00 Rond de aarde in een brigantijn, (reportage). 19.45 Onderweg. 19.56 Reclame 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.35 Oude Glorie. Voetbalwedstrijd Oud-In ternationals Nederland Engeland. 21.20 Jij en ikke (TV-musical). 22.50 Avondoverden king. 23.00 Journaal. 23.05 Samenvatting Olympia Tour. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Reclame. 20.05 Mrs. Thursday. (TV-film). 20.55 Achter het nieuws. 21.20 Liedjes. 21.40 La-La-La: Frans muziekprogamma met succesliedjes. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. historische natuurkundige instrumen ten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zon dag van de maand van 13 tot 17 u. In 't Goede Uuur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Galerie T (Bakenessergracht 67) Tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dage lijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19): Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): Dagelijks van 15 tot 17 u. Op zondag en feestdagen van 13 tot 17 u. Tot en met 28 mei werken van kunstenaars uit Osnabrück. Cruquiusmuseum Cruquiusweg, Heem stede: Historische stoommachines en maquette van Nederland met water standen en overzicht ramp 1953. Dage lijks geopend van 9 tot 17 u. Op zon- en feestdagen gesloten. Artificia (Heemstede):Dagelijks van 9.30 tot 18.30 u-: Expositie van schilderijen en grafiek van Michel Overbeeke en beeldhouwwerken van Johan Jorna. Tot 4 juni. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Gemeentehuis Bloemendaal, Bloemen- daalseweg 158, Overveen: Van 20 mei tot en met 11 juni dagelijks van 14 tot 17 u.:Expositie van aquarellen en teke ningen van Joop Dam en etsen en me taalplastieken van Frans Verpoorten. Galerie Judasoog, Westkolk, Spaarndam: Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. Duystergast, Strandhotel, Zandvoort: Tot en met 4 juni op zaterdag- en zon dagmiddagen van 2 tot 4 u.: Expositie van werk van Jenny Prins. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdags) van 19 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 u.: Expositie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Vrijdag 26 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „De reis om de wereld in 80 dagen" van Pavel Kohout. Regie: Paul Vasil. M.m.v. Ton van Duinhoven, Piet Römer, Ina van der Molen, John Koch, Broes Hartman, Dries Krijn, Ferd. Sterneberg, Peter Aryans, en vele anderen. Zaterdag 27 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Alleen op vrijdag", blijspel van Keith Waterhouse en Willis Hall. Regie: Ank van der Moer. M.m.v. Ann Hasekamp, Els van Rooden, Wim van den Heuvel, Allard van der Scheer. Zondag 28 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „De Thuis komst" van Harold Pinter. Regie: Wal ter Kous. M.m.v. Guus Hermus, Ton van Duinhoven, Ann Hasekamp, John Koch, Wim van den Heuvel en Allard van der Scheer. Maandag 29 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „De draak" van Jewgenij Schwarz. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Ton van Duin hoven, Jules Hamel, Piet Römer, Je roen Krabbé, Broes Hartman, Sara Heyblom, Nell Knoop, Lettie Oosthoek en vele anderen. Dinsdag 30 mei, Stadsschouwburg, 20 uur Toneelgroep Centrum met „Alleen op vrijdag". Zie verder zaterdag 27 mei. Woensdag 31 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep centrum met „Man is man" van Bertold Brecht. Regie: Hagen Müller-Stahl. M.m.v. Karin Haage, Margreet Heemskerk, Peter Aryans, Jules Hamel, Joop Admiraal, Piet Römer, Dries Krijn, en vele ande ren. Vrijdag 26 mei, Conertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Koor Katholiek Haar lem, o.l.v. Albert de Klerk. M.m.v. het Noordhollands Philharmonisch Orkest; Eric Ingwersen, orgel; Annette de la Bije, sopraan;, Sibylle Raaphorst, alt e.a. Programma: Haydn, Bach. Dinsdag 30 mei, Grote of Sint Bavokerk, 20 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Donderdag 17 juni, Grote of Sint Bavo kerk, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Poppentheater Merlijn, Hasselaersplein 35, 14.30 uur. Toegang 4 jaar. Zaterdag 27 mei: „De apebroodboom"; Woens dag 31 mei: „Het torenhaantje". Linnaeushof, Bennebroek, tot en met oktober: Openlucht-tentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Maandag 29 mei. Raadhuis Bennebroek, 20.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. Donderdag 1 juni. Raadhuis Hoofddorp, 14.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmermeer.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15