PANDA EN DE MEESTER-DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO HOFNAR KAMPIOEN ngestipt BRAMMET JE FOK KEUKENCENTRUM IJMUIDEN Billiton wil vreemd vermogen aantrekken Alle Hofnar produkten uitsluitend tabak Klinknagelfabriek in Schiedam sluit VRIJDAG 26 MEI 1967 17 Ons vervotgverhaai Een romantisch verhaal door Richard Mason S V 41 n n origineel FORMICA 0 L U A DROOMKEUKENS Kees Stip Ontslag voor 130 man tfWMWWWMWWWWW 51, „Ik bedoel het net zoals ik het zeg. Als jij vijftig bent, lijk je op een afstand vijfentwintig. Ik zou er Johnnie en al zijn koperen armban den voor willen geven om er zo uit te zien." „Ja, dat zou je zeker moeten doen, kindlief", zei Rosie. „Dorcas hoeft haar Mario niet op te geven, en ze heeft nog een arm band op de koop toe. En zij zal er evenmin als een heks uitzien, als ze vijftig is. Maar ik zal een verschrik kelijke heks zijn op mijn vijftigste, als ik dan tenminste nog niet dood ben. Maar daar heb je best kans op." „Het zit hem niet in die arm band", zei Rosie plechtig. „Het zit hem in de ziel. Dorcas heeft een mooie ziel." „En heb ik er geen?" „O jazeker een heel mooie ziel. 't Komt er maar op aan, dat je haar nog hebt als je vijftig bent." „Heb jij nog een ziel?" „Ik ben nog geen vijftig." „Rosie heeft wel degelijk een ziel", zei Peter. „Ze heeft een engel achtige ziel en het is absoluut ze ker, dat ze naar de hemel gaat." „Dat geloof ik niet", zei Rosie. „Ik heb te veel op- en aanmerkin gen aan de debetkant staan. Ik zal wel verbrand worden en het enige waar ik om bid is, dat het gauw voorbij mag zijn. Ik denk altijd, dat dat wel gebeuren zal. God zal Zijn tijd niet verspillen aan wraakne mingen; Hij zal alleen maar van je af willen zijn." „Ik ben niet bang voor het helle vuur", zei Peter. „Deze kerrie brandt als vuur in mijn binnenste en ik ben toch van plan door te eten. Het is zo verrukkelijk, dat het me niet kan schelen, hoe heet het is. Geef me nog eens wat." Na het eten gingen we naar het hotel terug. We liepen luidruchtig pratend door de straten, alsof we al wat te drinken hadden gehad. Ik zette een hardere stem op, om niet te hoeven denken aan de uitdruk king op Sabby's gezicht, toen ze op die stoep gestaan had. En toen her innerde ik me, dat ik haar gezichts uitdrukking feitelijk helemaal niet gezien had, maar dat ik me die al leen had verbeeld uit de toon van haar stem en de houding van haar hoofd, toen ze zich van me afwend de. In het hotel vonden we twee of drie flessen whisky en een fles jene ver, en die namen we mee naar Ro- sie's zitkamer. Sandra zat op Lambs knie, en Mario en Dorcas zaten samen op de sofa en trachtten te doen alsof ze niet hevig verliefd op elkaar waren. Mervyn liet zich in een gemakkelijke stoel zakken. Er waren diepe groeven langs zijn neus en blauwe kringen onder zijn ogen en ondanks de glazen drank, die hij verzwolg, bleef hij een ge melijk stilzwijgen bewaren. Hij was iedere dag nerveuzer geworden, hoewel we nooit precies wisten, in hoeverre het echt of geveinsd was. Een maand tevoren had hij gezegd: „Jullie zullen zien, dat ik binnen zes maanden uit India weg ben de zaken gaan best." Maar nu ik hem luchtig vroeg: „Hoe staat het met de zenuwen, Mervyn?" draaide hij zich kwaad naar me om en snauwde: „Dat is een vrij tactloze vraag, vind je zelf niet?" Hij was er nog steeds van overtuigd, dat hij zijn volgende zomer in Sloane Square zou door brengen. „Ik moet werkelijk zorgen dat ik een meisje krijg", zei Peter, toen /de fuif geanimeerd genoeg werd om een klein vertrouwelijk gesprek mogelijk te maken. „Jullie hebt je allemaal al voorzien." „Dat vind ik een vreselijke uit drukking", zei ik. Alsof er sprake is van een fiets of een gemeubileerde kamer." „Nou, is het dan niet net zo iets? Een mens moet zich voorzien van een dak boven zijn hoofd, en van eten en van een vrouw en dan is hij compleet. Zonder al die din gen kun je moeilijk zeggen dat je leeft." „Je bent nog nooit verliefd ge weest", zei ik. „Nee, dat geloof ik ook niet. Wat heeft dat ermee te maken?" „In dat geval praat je niet over je voorzien van een meisje." „Dat is een grote vaderlijke wijs heid". Hoe dan ook, een feit is, dat ik niet voorzien ben; en ik ben heel jaloers, omdat Dorcas beslist het mooiste meisje in India is en Mario zal haar zeker trouwen. In ieder geval is hij een idioot, als hij het niet doet. En Sandra is óók een mooi meisje en Lamb mag van geluk spreken, dat hij haar heeft". „Ik geloof, dat we allebei een beetje dronken beginnen te worden," zei ik. „Juist, dat is het, we worden dron ken." „Maar nu nog iets, omdat ik nieuwsgierig ben. Ik had het je wil len vragen als ik nuchter was, maar ik kon de moed niet opbrengen. Ik vind whiskey een wonderbaarlijk goedje; je wordt er zo persoonlijk van. Maar ik zou het naar vinden, als je 't erg vond." „Nee, helemaal niet." ,,'t Gaat over je charmante Ha- nako. Zou je me alsjeblieft willen vertellen, of jij haar eerste aanbid der bent?" „Dat denk ik niet", zei ik. „Dank je zeer. Dat was wel bruut, hè?" „Nee", zei ik, ,,'t was helemaal niet bruut." „Maar ik vond het érg bruut," zei plotseling Rosies stem. Ze glim lachte ons vriendelijk toe. Er hing een dicht waas van sigarettenrook in de kamer en de radio speelde zachtjes. Lamb en Sandra deden ver liefd in hun stoel, en Mario en Dor cas fluisterden en glimlachten en waren gelukkig. „Maar het was óók bruut van mij om jullie af te luisteren," zei Rosie, „ik heb het gesprek gehoord, omdat de jongelui zich samen amuseren en omdat Mervyn zit te drinken en niets aardigs tegen me wil zeggen. En daarom hoorde ik alles wat jullie be praatten over „jezelf voorzien". Ik vind het zo grappig!" (Wordt vervolgd.) umnnnnniuinnnnnnnnnrr— 59 60 ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten Tevens een ongekend grote sortering IIANG-, LEG- en WANDKASTEN. KENNEMERLAAN 165- 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550-11428 of 10770. Billiton overweegt het aantrekken van vreemd vermogen op lange of middel lange termijn als de haar ter beschikking staande gelden en kredietmogelijkheden waarover zij beschikt niet voldoende zou den blijken voor de investeringsplannen die in 1967 op het programma staan, zo heeft de voorzitter van de raad van com missarissen van N.V. Billiton Maatschap pij, mr. E. N. van Kleffens in een toelich ting op het jaarverslag meegedeeld. Hij voegde daaraan toe dat een aandelen emissie niet wordt overwogen. De resul taten over de eerste maanden van 1967 zijn beter dan die over de overeenkomsti ge periode van 1966. Voor de resterende tijd van het lopende boekjaar wordt ver wacht dat de uitkomsten eveneens beter zullen zijn dan in 1966. PUZZEL NO. 21 Horizontaal: 1. schouderholte, 6. richting, 11. deel v. h. oor, 12. jongensnaam, 14. val lei, 16. Europeaan, 18. afgodisch, 20. vaas, 21. nagerecht, 22. deel v. d. hals, 23. toneel term, 28. Europeaan, 29. en anderen, 30. zangnoot, 31. gewas, 32 uitroep, 34. losse naad, 36. onmeetbaar getal, 37. boertige na bootsing, 38. meterton, 39. gelooide huid, 41. vogel, 42. begrip, 45. vogelprodukt, 47. Fr. voegwoord, 49. oosterse jongensnaam, 51. vorm van knoeien, 54. klein vertrek, 56. deel v. h. kippenhok, 57. fel, 58. onbep. vnw., 61. bekende Amer. zanger, 64. ge vangenis, 65. pl. in Gelderland, 67. pl. in Gelderland, 68. prik. 69. woede. Verticaal: 2. steen, 3. sportterm, 4. meis jesnaam, 5. uitroep, 7. nieuwe wereldtaal, 8. meisjesnaam, 9. deel v. e. muziekinstru ment, 10 .godin, 12. opening, 13. drank, 15. begin, 17. deel v .d. dag, 19. drank, 23. on derhoud. 24. water in Brabant, 25. beschou wing, 26. voegwoord, 27. onzichtbare, 31. kreet, 32. bid, 33. meisjesnaam, 35. naar mijn mening, 40. voortreffelijk, 43. beroep, 44. water in Frankrijk, 46. voorzetsel, 47. jongensnaam, 48. godheid, 50. steensoort, 52. regel, 53. meisjesnaam, 55. aanzien, 59. afgemat, 60. vlaktemaat, 62. nieuw, 63. voetbalvereniging, 66. eenh. v. kracht. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 20 1-7. evenaar, 6-12. armoede, 11-15 desem, 14-21. emeritus, 20-25. usance, 24-32. cellu loid, 31-36. idiote, 35-42. telegram, 41-49. Amsterdam, 48-53. ampere, 52-60. regen boog, 59-66. ogenblik, 65-69. ikoon, 68-75. ongeveer, 74-81. ergernis, 80-84. islam, 83- 89. Amerika, 88-93. karper, 92-98. ervaren, 97-101. engte, 100-105. terwijl, 104-109. ijl bode, 108-115. Deventer, 114-121. erbarmen, 120-128. entourage, 127-131. gelid, 130-135. ideaal, 134-140. algebra, 139-145. raadsel, 144-151. elastiek, 150-155. ekster, 154-160. eregast, 159-163. stoet, 162-166. etage, 165- 172. gevaarte, 171-177. terdege, 176-182. geestig, 181-187. ignobel, 186-193. eldorado, 192-200. domicilie, 199-204. iedere, 203-209. rekstok, 208-216. okkernoot, 215-221. Otter- lo, 220-225. loeren. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. 56. Joris Goedbloed had een flinke kou opgelopen door het schuimblus-bad dat hij in het museum had gekregen. „De geleerde Kalker heeft daar toch een. lelijke vergissing gemaakt .Hatsjoe!.met zijn ver dwijn-drank!" prevelde hij. „In plaats van onzichtbaar te worden, ga ik licht uitstralen! Geen wonder, dat men mij trachtte te blussen... Snif! Deze verkoud heid is echter de Gloo-benoeri-diamant wel waard! Alhoewel ik nu toch gaarne de juiste vloeistof zou wil len hebben voor het verrichten van mijn werk!" Het nieuws van de diefstal stond intussen in alle kranten en zo raakte het ook bekend in Hobbeldonk. „Het signalement van de inbreker luidt.las Jollipop voor, „lichtgevend soort vuurbal, ongeveer twee meter hoog!" „Dat herinnert me.prevelde professor Kal ker. „Mijn mislukte verdwijn-drank heeft lichtgevende bijverschijnselen! We moeten er vooral voor zorgen, dat het niet in verkeerde handen valt, Pompo!" „Maar dat is al gebeurd!" riep Panda. „Weet u nog, wel? „Weet ik het nog wel?" vroeg de geleerde verrast. „Wat weet ik nog wel?" Het geluid van de voordeur bel maakte Panda's uitleg onverstaanbaar. Jollipop haastte zich heen, en werd bij het opendoen terzijde geduwd door een vreemdeling, die snuivende, ver kouden geluiden maakte. 8MJP MET JE HANDEN VAM DE BAL AFJN DoET NIET MEE MCT DEZE WEDSTRIJD: 20,20, MEEN 46 DAT, MENEER 61b! IAAT MIJ EERST DIE BAl MAAR EENS 21SN 0, NEEM ME NIET KWAUJK, JE HÊ8T66H1K - MAAR IK DACHT DAT JU t ME MET MUM DOCHTERTJE AAN HET SPEtEN WAREN ADVERTENTIE NIEUW Toen ik na de vorige zomer mijn driemaal gedragen zomerpantalon liet stomen kreeg ik hem terug met een papieren rijksdaalder die in de zak was blijven zitten. Hij was niet mee- gestoomd, zodat ik er het stomen mee kon betalen en nog geld overhield. Sindsdien propageer ik een bescheiden slordigheid in geldzaken. Dat heeft bovenmaatse vruchten afgeworpen, want in een Arnhemse stomerij is een broek zonder heer binnengelopen die 33 briefjes van duizend bevatte. Ook dit liep goed af: de pers besteedde zo veel aandacht aan het bericht dat er bijna van een broekenpers gesproken kon worden, de gealarmeerde heer kwam, in een andere broek, zijn broek en zijn geld halen, en de eerlijke vind ster kreeg een beloning die bevestigde dat de heer een heer was. Na verklaard te hebben dat zijn vrouw zijn broek had weggebracht zonder in de zakken te voelen trok hij zich in de anonimiteit terug. Daarmee mag voor hem de zaak zijn opgelost. Bij ons rijzen er vragen. Wie loopt er in ons land met een snoepcent ter waarde van een midden standswoning op zak? Tot voor kort had men, financieel althans, de heer Zwolsman daartoe nog wel in staat ge acht, maar de laatste berichten over zijn liquiditeit zaaien twijfel. Trouwens de onbekende hoeft helemaal niet rijk te zijn. Misschien is hij alleen maar goed, en zamelt hij geld in voor goede doelen. Eten voor India zal het dan niet geweest zijn, want wie daar nu nog voor langs de deur gaat vangt hoog stens koude kliekjes. En ook collectes die geld opbrengen brengen meestal weinig geld op, omdat duizendjes zo moeilijk door de gleuf van de collecte bus gaan. Wat dan? Is de man een dief, een rover, een valse munter? Ach kom. Van gestolen bankbiljeten zijn de num mers genoteerd, en niemand pakt een briefje van duizend aan als betaling voor een rol pepermunt voordat de Nederlandse Bank geraadpleegd is en professor Zijlstra persoonlijk met een echt biljet in de andere hand de twee happen-proef heeft genomen. Als men beslist kwaad wil denken: het zou denkbaar zijn dat de broekman een buitenman is die 33 jaar lang duizend gulden heeft gespaard om in de stad een avondje aan de zwier te gaan. Hij moet dan de recreatiemo gelijkheden in de steden wel sterk overschatten. Zelfs in Arnhem. Maar misschien doet hij dat. Wat zijn vrouw dan moet doen is erg eenvoudig: al zijn broeken naar de stomerij sturen. De Nederlandse Klinknagelfabriek in Schiedam heeft besloten de produktie te stoppen en de 130 werknemers de straat op te sturen. Het bedrijf is een filiaal van de Nederlandse Schroefboutenfabriek in Helmond, alwaar de produktie van klink nagels wordt geïntegreerd in het be staande produktieprogramma. Met de vakbonden is het overleg geopend over een afvloeiingsregeling voor het perso neel. 26. De kamenier is teruggegaan naar het huis van haar meesteren de Rech ter neemt Fung mee naar het gerechtsge bouw. Begrijpt u mij goed, Edelacht bare," zegt Fung. „Ik ontken, dat ik me vrouw Ho heb vermoord, maar als het onmogelijk is de ware dader te vinden, wil ik best zeggen dat ik het gedaan heb. Ik zal toch spoedig sterven, en of dat nu in mijn bed gebeurt of op het schavot, doet weinig terzake. Met haar dood valt de laatste reden weg waarom ik nog wil de leven. Mijn andere liefde, de kunst, had me allang in de steek gelaten Maar als u hoop hebt de schoft te vinden die haar dood werkelijk op zijn geweten heeft, dan mag ik het onderzoek niet in de war sturen, door mij schuldig te ver klaren aan een misdaad die ik niet be gaan heb". Rechter Tie is getroffen door de oprechte toon van de schilder, maar hij houdt er nog steeds rekening mee, dat Fung komedie speelt. Het loopt tegen de avond en sommige winkeliers zijn al be zig hun voorraden binnen te halen. „Als u onschuldig bent", vraagt de Rechter, „wat kwam u dan om half vijf doen bij het huis van Ho?" „Vanmorgen kreeg ik een briefje van haar, gebracht door een straatjongen", antwoordt de schilder. „Er stond in, dat ze me dringend moest spre ken en of ik tegen half vijf bij de tuin poort wilde zijn". 839. Als een vis, die door de hengelaar uit het water wordt opgehaald, zweefde de Kokanje tussen hemel en aarde. De kraanmachinist was een meester in zijn vak. Als de Kokanje van porselein was geweest, zou hij er niet zachter mee om hebben kunnen gaan. „Ze slapen door", siste de opdrachtge ver verheugd. „Ze merken niets. Alles gaat goed. Tegen de tijd, dat ze wakker wor den, is er al niets meer tegen te doen." Hij smoorde een lach in zijn hand om toch vooral maar geen geluid te maken. Aan boord van de Kokanje bewoog zich niemand Reeds vielen de eerste zonnestralen door de patrijspoort, toen Bram verkwikt wakker werd. Hij rekte zich uit, maar hield halverwege verbaasd op. „We bewegen varen we? Maar wie staat er dan aan het roer?" Hij zag langs de patrijspoort het gebla derte van palmbomen langzaam voorbij glijden. Eén tak was zo dichtbij, dat de bladeren een ogenblik naar binnen zwiep ten. „En waar varen we eigenlijk?" dacht Bram verbluft.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17