Ex-politieke gevangenen zijn solidair met Israëlische volk vrij entree adviescentrum Genietroepen voor boren naar water in Bihar Agenda voor Haarlem en de IJmond Verklaring in telegram op aandringen van Wiesenthal Er kan nu naar gas en olie worden geboord in Noordzee Financiële hulp gaat jaarlijks de 3,5 miljoen gulden te boven Kort en bondig Doden in het verkeer Fiscale tegemoetkomingen voor Nederlandse ondernemingen Twee mannen door val omgekomen Nederlands aanbod aan India: P.v.d.A.-jongeren in Limburg roeren zich Verzending zeepost Iets warmer VRIJDAG 26 MEI 1967 ■Mekker lopen U hebt altijd in ons nieuwe voor kook-, verwarmings-, koel en wasapparaten Cruquiusweg 25 - Heemstede (naast de gasfabriek) Dagelijks geopend van 8.30-17.30 uur. 's Zaterdags van 9-17.00 uur groot parkeerterrein doorlopend demonstraties levering via Uw installateur Nes Am min lekker Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk norac neem WEERRAPPORTEN ■iS es (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen heeft zich op een dringend ver zoek van nazi-speurder ir. Simon Wiesenthal solidair verklaard met het Israëlische volk. In een telegram aan premier Eskjol van Israel hebben de Expoge's (in Maastricht voor het 22ste jaarcongres bijeen) hun solida riteit met Israel overgebracht. „Wij stellen ons op tegen iedere po ging uw volk en land te vernietigen. Wij hopen dat de hele vrije wereld zich achter onze solidariteit opstelt", aldus het vanuit Maastricht verzonden telegram aan Israël's premier, waarvan het parlement en de Israëlische gezant in Den Haag af- ichriften kregen gestuurd. Een nogal geëmotioneerde Simon Wie senthal riep de honderden congressisten in Maastrichts Staarzaal toe: „De handen van Israëliërs, nog gebrand merkt met de kampnummers van Ausch witz, schouderen de geweren. Zij zijn geen agressors, maar bereid de vrijheid te verdedigen tot de laatste man of vrouw. Ex-nazi's nu de raadsleden van de Ara bische landen hopen dat nu het uur ge komen is om Hitiers werk te voltooien. Ik heb bewijzen dat de Arabische troepen in het Arabisch vertaalde exemplaren van Hitiers „Mein Kampf" in de ransels mee dragen". Onder de passagiers, die gistermiddag uit Israël op Schiphol arriveerden, bevon den zich ook de eerste vluchtelingetjes. Het waren de twee-en-een-half jaar oude David en zijn broertje Elkana van ander half, die door hun grootvader, directeur van een Amsterdamse confectiefabriek F. Raszewsky, op Schiphol werden afge haald. De dochter van de heer Raszewsky, in Israël gehuwd, had haar beide zoontjes gisteren uit voorzorg voor mogelijk ge vaar op het laatste ogenblik meegegeven aan haar vriendin, mej. M. Maijer, die naar Nederland terugkeerde. Mej. Maijer, die drie jaar als secreta resse in Israël heeft gewerkt, vertelde dat er een gespannen sfeer hangt in Isra el. Maar de toestand is zeker niet zo ern stig als men buiten dat land schrijft. De mensen in Israël zijn moedig, het moreel is hoog en iedereen zegt dat het wel los zal lopen. Ze geloven niet dat het tot een ■uitbarsting zal komen. De heer G. J. J. A. Delfgaauw uit ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura De zondagmorgen bij een ongeluk in de omgeving van Luik in België betrokken 68-jarige heer J. G. Hiddink uit Bram men, die zwaar gewond in een zieken huis in België moest worden opgenomen, is donderdagmiddag aan zijn verwondin gen bezweken. De veertigjarige mevrouw T. van der Woude-De Vries uit Lekkum bij Leeu warden is in haar woonplaats bij een verkeersongeval omgekomen. Toen zij op haar fiets wilde stappen viel zij en kwam onder een vrachtauto. ADVERTENTIE C. J. VAN DEN BROEK HAARLEM TECHNISCHE HANDELSONDERNEMING N.V. Cruquiusweg 25 Heemstede Tel. 02500-84350* Oegstgeest wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan de Leidse universiteit, vond de toestand in Jeruzalem en Tel Aviv erg gedrukt en zenuwachtig. Na een lange bustocht door de gloei end hete Negev-woestijn hoorden wij in Ei- lat aan de golf van Akaba het slechte nieuws, zo vertelde een uit achttien Ne derlandse toeristen bestaandp groep, die met een reisbureau voor internationale excursies uit Bergen (N-H) een rondreis van negentien dagen door Israël heeft gemaakt. De stemming is er weliswaar ge drukt, maar waardig, beheerst en vooral waakzaam. Nes Ammin, de Nederlandse afdeling van de Internationale Christelijke neder zettingen in Israël heeft in ongerustheid over de ontwikkelingen in het Midden- Oosten een actie geëntameerd onder het motto „Vrede voor Israël". Nes Ammin, een stichting waarvan het comité van aanbeveling namen toont als die van oud-minister Biesheuvel en prof. dr. E. H. Miskotte, emeritus hoogleraar te Leiden, wil een groot aantal handtekenin gen verzamelen alsmede een bedrag in zamelen dat door de regering van Israël besteed mag worden voor een nader te be palen vredelievend doel. De stichting, gevestigd te Rotterdam aan de Spoorsingel 11, heeft voor dit doel het gironummer 55556 open gesteld. (Var^ onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Met 80 tegen 37 stem men is de Tweede Kamer gisteren ak koord gegaan met de algemene maatregel van bestuur waarbij het zoeken en winnen van aardolie op het Nederlandse deel van de Noordzeebodem wordt geregeld. Alleen de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. stem den tegen. Dr. ir. Oele (P.v.d.A.) had twee moties ingediend om de uitvoeringsmaatregelen voor zijn fractie meer aanvaardbaar te maken. In de ene motie, die op voorstel van D '66 werd aangehouden tot na de behandeling van het wetsontwerp kapi taalvoorziening staatsmijnen, vroeg de heer Oele een gelijke behandeling voor de staatsmijnen als de andere mijnbouwon- dememingen zodat ook dit bedrijf zou kunnen meedoen aan het zoeken en win nen van olie en gas op de Noordzee. Dat de directie van de staatsmijnen er niets voor voelde was voor de andere partijen doorslaggevend In zijn tweede motie vroeg de heer Oele het continentaal plat in gedeelten uit te geven, waarbij in de eerste fase conces sies voor ten hoogste de helft van het plat zouden worden gegeven. Bij de uit gifte van de rest zou het rijk dan kunnen profiteren van de ervaringen die in het eerste deel van de Nederlandse zeebodem zouden zijn opgedaan. Deze motie werd verworpen, nadat minister De Block van Economische Zaken had «verklaard dat. er zo spoedig mogelijk in de Noordzee moet worden geboord, ook in het belang van de werkgelegenheid. De 39-jarige H. H. Lemmers, die van het balkon van zijn woning in de Van Gilsestraat in de hoofdstad op straat is gevallen, is aan de gevolgen overleden. De 44-jarige vertegenwoordiger L. H. E. Bouman uit Amsterdam is in zijn woning in de David Vosstraat door onbekende oorzaak van de trap gevallen met dode lijk gevolg. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura 9m De minister zette uiteen dat het ver vallen van staatsdeelneming in eventuele olievondsten geen financiële consequenties heeft voor het rijk. De kans dat er grote olievondsten zullen worden gedaan is uitermate klein. Mocht dat toch het geval zijn dan zal het rijk er behoorlijke in komsten aan hebben via royalties. De minister kondigde aan dat door een wijziging van de vennootschapsbelasting zal worden voorkomen dat Nederlandse oliezoekers in ongunstiger fiscale omstan digheden dan hun buitenlandse concur renten moeten werken. David en Ankala worden door hun grootvader afgehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft India aangeboden een landmachtdetachement van de genie ter beschikking te stellen voor het boren van waterputten en het aan leggen van irrigatiewerken in Bihar. Minister Udink van Ontwikkelings hulp en staatssecretaris Haex van Defensie hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Uit de fondsen voor ontwikkelingshulp zal voor ma teriaalkosten f 120.000 worden uitge trokken. De overige kosten voor uit zending van het detachement, dat 50 tot 100 man zal omvatten, komen voor rekening van Defensie. Van de In diase regering is nog geen antwoord op dit aanbod binnengekomen. Onlangs heeft Nederland bovendien eni ge nieuwe ontwikkelingsprojecten aan India aangeboden ter waarde van 1 mil joen gulden. Tot deze voorstellen behoort een aanbod om lysine, een product van de Staatsmijnen, te leveren ter verbete ring van het eiwitgehalte in het voedsel. Nederland helpt India ook via het Wereld-voedselprogramma en de Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties. Dat behelst een bijdrage van 8 miljoen per jaar. De bijdrage die Neder land aan het India-consortium heeft toe gezegd bedraagt voor het komende jaar 40 miljoen gulden. Een aanzienlijk deel daarvan bestaat uit goedkope leningen, namelijk 26 miljoen gulden en de rest uit 10-jarige financieringskredieten. Sinds 1962 heeft Nederland aan India 160 mil joen gulden toegezegd, waarvan tot nog toe 111 miljoen gulden zijn besteed; 31 miljoen daarvan zijn ten goede gekomen aan landbouw- en voedselvoorzienings- projekten, waarvan 18 miljoen in de vorm van bestrijdingsmiddelen voor de landbouw. Ook heeft Nederland het India-consor- tium toegezegd in 1967 zodanige hulp te verstrekken dat voor India deviezen vrij komen voor voedselaankopen. Nederland heeft zich in het kader van de Kennedy- ronde ook bereid verklaard een aandeel te leveren in de financiering van de voedselhulp die voor een groot deel ten goede komt aan India. In het kader van de ontwikkelingshulp zal daarvoor een bijdrage worden vrijgemaakt waarvan het bedrag nog niet vaststaat, maar dat ver boven de 20 miljoen gulden kan wor den geschat. De 1 miljoen gulden die de minister van Ontwikkelingshulp vorig jaar in de vorm van een technisch hulpprojekt aan India heeft aangeboden is op het ogen blik in de vorm van 2100 ton kunstmest onderweg naar India. De minister verklaarde dat de hulp die de Nederlandse regering aan India ver strekt jaarlijks vèr uitgaat boven 3,5 miljoen gulden. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Een groep van zestien jongeren in de P.v.d.A. (gewest Limburg) (werkgroep 1971) wil met een „progres sieve federatie" van (linkse en rechtse) jongerengroepen deelnemen aan de eerst volgende kamerverkiezingen. Binnen de partij willen de jonge Lim burgse socialisten eerst steun zoeken bij jongeren in andere gewesten van het land. Daarnaast zullen ook jongerengroe pen van de P.S.P., V.V.D., D-66 en de confessionele partijen worden benaderd om zich aan te sluiten bij de voorlopige jongerenfederatie „die een duidelijk pro gressief stempel zal meekrijgen". In de federatie is plaats voor alle groe pen, ook als ze de achtergronden van hun politieke bedrijvigheid niet opzij willen zetten. De groeperingen kunnen apart blijven bestaan, maar zullen, volgens de werkgroepplannen, samen optrekken bij de verkiezingen met één program. Nogal stoutmoedig besluit de werk groep haar (voorlopig) plan: „de „pro gressieve federatie" neemt (na de kamer verkiezing) het bewind van het kabinet- De Jong over en gaat Nederland dan minstens vier jaar lang een vooruitstre vend beleid geven." Opium-bezit. Met de arrestatie van een 62-jarige Chinees, al jaren eigenaar van een „Boardinghouse" (pension voor zee lui) in Rotterdams rosse buurt Katen- drecht, meent de Rotterdamse justitie een goede vangst te hebben gedaan. De officier van justitie in Rotterdam is er van overtuigde met de man een echte houder van een opiumkit te pakken te hebben. Mr. Niessen zei dit althans in zijn requisitoir tegen de Rotterdamse Chinees. Wegens verboden opium-bezit eiste hij een jaar en drie maanden. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: To neelgroep Centrum met „De reis om de wereld in tachtig dagen" van Pavel Ko- hout. Regie: Paul Vasil. Zaterdag, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Alleen op vrijdag", blijspel van Keith Waterhouse en Willis Hall. Regie: Ank van der Moer. Concertgebouw, vandaag, 20.15 u.: Con cert door het koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk. M.m.v. het N.Ph.O. Eric Ingwersen, orgel; Annette de la Bije, sopraan; Sibylle Raaphorst, alt; e.a. Pro gramma: Haydn, Bach. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 uur: „The sound of music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De warme lippen van Piraeus", 18 j. Vandaag en za terdag, 23.30 u.: „Beatgirls", 18 j. Lido, 14 en 20 uur: „Vuurdoop op de Yangtse-Kiang", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Katten", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Wie is er bang voor Virginia Woolff?", 18 j. Zaterdag, 14.30 u.: „Sjors en Sjimmie op het pirateneiland", a.L Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Verbor gen driften", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Spionage in Boedapest", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De kus van het gevaar", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede); Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 u. Op zon- en feestdagen gesloten. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u.: Expositie van kunst smeedwerk van Ab Vermeulen en schil derijen en beeldhouwwerken van Jan le Noble. Vishal (Grote Markt): Tot en met 28 mei werken van kunstenaars uit Osna- brück. Dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van Frans de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 *ot 17 u. Artificia (Heemstede): Dagelijks van 9.30 tot 18.30 u.: Expositie van schilderijen en grafiek van Michel Overbeeke en beeldhouwwerken van Johan Jorna. Tot 4 juni. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De 1ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerij Judasoog, Westkolk, Spaarndam. Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur expositie van aquarellen van .Jan van Geem. Duysterghast, Strandhotel, Zandvoort, tot en met 4 juni op zaterdag- en zondagmid dagen van 2 tot 4 u.: Expositie van werk van Jenny Prins. Gemeentehuis Bloemendaal, Bloemen- daalseweg 158, Overveen, 20 mei t.m. 11 juni dagelijks van 14 tot 17 uur: expositie van aquarellen en tekeningen van Joop Dam en etsen en metaalplastieken van Frans Verpoorten. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdags) van 19 tot 22 u en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Galerie-t. Bakenessergracht 67. Tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, Hasselaersplein 35, zaterdag, 14.30 u.: „De apebroodboom". Linnaeushof, Bennebroek, tot en met oktober: Openluchttentoonstelling van voorj aars- en zomerbloemen. VRIJDAG 26 MEI City, 20 u.: „Zeventien". Stadsschouwburg, 20 u.: „Jerry Cotton beukt erop los". ZATERDAG 27 MEI City, 19 en 21.15 u.: „Zeventien". Stadsschouwburg, 20 u.: Jerry Cotton beukt erop los". VRIJDAG 26 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Adios Gringo". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zeven tien". W.B. Theater, 20 u.: „De wrede heersers van Babyion". Galerie Boumans, Breestraat 122, „Ex positie „20 jaar zwart-wit en kleuren", door Paul Huf, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Café „Sport", Alkmaarseweg, 20 u.: lezing met dia's over sierduiven. ZATERDAG 27 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Adios Gringo"; 23.30 u.: „Het Huwelijksbed". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zeven tien". W.B. Theater, 20 u.: „De wrede heersers van Babyion". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie „20 jaar zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Fontein ontmanteld. Op het Binnenhof in Den Haag is de fontein met het vergulde beeldje van Rooms koning Willem II (1228-1256) ontmanteld. Door ouderdoms gebreken functioneerde de fontein al enige jaren niet meer. Of restauratie van de fontein mogelijk en financieel verantwoord is zal worden onderzocht. Veroordeling wegens doodslag. Een negen tienjarige houtbewerker uit Oudega- Smallingerland, die op 20 november van het vorige jaar na een heftig gezins conflict zijn vader met een moker en een mes om het leven heeft gebracht, is veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf en terbeschikkingstelling. ADVERTENTIE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Algorab" 31-5; Austra lië: ms „Milos" 29-5; Brazilië: ms „Algo rab" 31-5; Canada: ms „Ornefjell' 31-5; Chili: ms „Hanne Skou" 30-5; Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Pierre Loti" 1-6; Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" 31-5; Nieuw-Zeeland: ms „Main Lloyd" 29-5; Suriname: ms „Crux" 30-5; Verenigde Staten: ss „Rotterdam" 29-5 en ms „Schiedijk" 31-5; Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Randfontein" 30-5. Inlichtingen betreffende de verzenddata van postpakketten geven de postkantoren. *WUWWWWWWWMMWWIIWWIIIMtfWI<IMIAIMIIWWHUWIIWWIIIIIMWW Het K.N.M.I. deelt mee: Het lagedrukgebied ten westen van de Britse eilanden verandert weinig van plaats. Rond dit lagedrukgebied trok een actieve randstoring via Noord-Frank rijk en Zuid-Limburg naar Noord-Duits- land. Deze storing bracht vooral in de oostelijke helft van het land langdurig regen, plaatselijk 15 mm. Zij werd ge volgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk. De luchtdruk in de omgeving van de Golf van Biscaye blijft dalen, waardoor de wind in ons land naar zuid west tot zuid zal krimpen. Hiermee wordt warmere, maar onstabiele lucht naar on* land gevoerd, waarin morgen naast opkla ringen ook enkele buien zullen voorkomen De temperaturen worden iets hoger. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland j o. ca A SS BS Den Helder licht bew. w Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven half bew. w half bew. wzw licht bew. w onbewolkt wzw licht bew. w zw. bew. wzw 14 10 14 13 16 15 15 15 Z.-Limburg hagelbui wzw 14 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt regenbui zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt o o ono ono windst. zw w wzw wzw zw zzw no wnw z w w zw z ono wnw o zzw w zzo windst. windst. windst. n 16 16 14 15 13 14 14 14 12 16 22 18 27 18 15 14 14 18 17 16 21 24 20 23 25 25 22 10 9 8 8 8 8 8 10 6 11 9 7 6 7 7 6 6 11 11 16 10 8 8 9 7 12 17 14 15 7 13 12 Zaterdag 27 mei Zon op 4.31 uur; onder 20.43 uur. Maan op 0.26 uur; onder 7.12 uur. Maanstanden Laatste kwartier 31 mei 2.52 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 mei Hoog water 5.03 uur en 17.33 uur. Laag water 0.53 uur en 13.18 uur. Zaterdag 27 mei Hoog water 5.52 uur en 18.22 uur. Laag water 1.37 uur en 14.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2