VAN DAG TOT DAG 1000 CALTEX In de Negev woestijn houden Israels soldaten de wacht In stofzand liggen nog elf jaar oude herinneringen -~JL i Wiesenthal: „Belangrijk dat Bormann voor rechter komt Gemeenteraad spreekt mee bij de keuze van nieuwe Amsterdamse burgemeester r i GULDEN GEWONNEN Nieuwe satelliet van VS gelanceerd 3 IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen]. crisis I [tl arnrn VRIJDAG 26 MEI 1967 Brusselse brand kost Britse verzekeraars veertig miljoen gulden Beersheba Geluwd wijn is niet duur! ADEN Kort nieuws Vernieuwing Dr. E. van Raalte 9 Op de wereldtentoonstelling te Montreal valt het Griekse paviljoen op, doordat het met allerlei citaten en afbeeldingen Athene verheerlijkt als de wieg der de mocratie. De militaire dictatuur, die er sinds 21 april is ingesteld, bevestigt deze reputatie niet. Alle politieke partijen zijn verboden of praktisch verdwenen, politici zitten gevangen of zijn tot zwijgen ver oordeeld, de vakbonden en jeugdvereni gingen zijn ontbonden, en de vice-premier generaal Spantidakis heeft aan een Itali aans blad verklaard, dat de militairen er niet aan denken, de macht voorlopig af te staan. Met het oog op de protesten in de Atlantische geallieerde landen heeft de „junta" echter de koning naar voren geschoven, om enig herstel van de volks invloed te beloven. Het is mogelijk, dat de dictators tenslotte water in hun wijn moeten doen, als de openbare mening in het westen waakzaam blijft protesteren. Op 21 mei heeft koning Constantijn, toen hij bekend maakte dat hem een zoon en troonopvolger was geboren, verklaard dat nog aan het einde van deze maand een commissie zou worden gevormd, om een nieuwe grondwet te ontwerpen. Dit plan zou binnen zes maanden worden voorgelegd aan de regering, die het dan verder zou uitwerken. Van die „uitwer king" behoeft men geen hoge verwach tingen te hebben, evenmin als van de uitslag van een referendum over het uit eindelijke ontwerp der constitutie. Refe rendums zijn een geliefd en demagogisch middel van dictators gebleken, om aan hun regime een schijn van wettelijkheid te geven. Men zal goed doen, zich door zulke procedures niet van de wijs te laten brengen. Maar intussen heeft zich een il legaal „Patriottisch Front" gevormd, dat alle voorstanders der democratie van links, het centrum en de rechterzijde omvat. En hoe meer steun deze groepe ring krijgt van de westelijke openbare mening, hoe beter. Misschien kan zij straks werkelijk concessies afdwingen. Juist het feit dat het militaire bewind de grenzen van zijn macht nog niet schijnt te eerbiedigen, maakt het immers kwetsbaar. En met name zijn pogingen, het geestelijk leven te muilkorven en in een keurslijf te persen, kunnen het verzet vergroten. Zo probeert de junta de kerk tot een instrument van de kroon te ma ken en de kroon tot een werktuig van het regime. De generaals hebben namelijk beslist, dat het bestuur van de synode, dat normaal was gekozen door de kerke lijke stemgerechtigden, ontbonden moest worden en behoorde te worden vervangen door een synodale raad van negen leden, die aan het bewind welgevallig waren. Zij moeten de koning voor elke vacature in bisdommen een lijst voorleggen van drie kandidaten, waaruit de vorst de nieuwe bisschop zal benoemen. Op deze wijze wordt de monarch eigenlijk aan het hoofd van de kerkelijke organisatie geplaatst. Nu werd er door democraten veel kri tiek uitgeoefend op de wijze, waarop de Griekse clerus de kerk bestuurde. Maar de getroffen regeling maakt de zaak nog erger en van de voorheen verlangde de mocratisering is in het geheel geen sprake meer. Er bestaat dus een kans, dat het verzet van het volk niet zal ver minderen, maar door zulke totalitaire maatregelen zal toenemen. Alleen echter als het Westen zich niet verzoent met het bestaan van een dictatuur in Athene, kan de weerstand ertegen in Griekenland worden versterkt. De democratisch den kende meerderheid van het Nederlandse volk zal daarom goed doen, te blijven ge tuigen van zijn afkeer van de staatsgreep van 21 april ADVERTENTIE De Heer J.Jansen Koningin Julianastraat 2 Bovenhardingsveld Een Westduits weekblad van beschaaf den huize, namelijk christen-democra tisch gebonden, heeft zich volgens onze correspondent in Bonn beklaagd over het feit dat de Duitsers voor de Nederlanders nog steeds „de moffen" zijn en dat de Ne derlandse „meningvormers" erop uit zijn Duitsland te discrimineren in de ogen van de nieuwe generatie, onder meer door het injecteren van de jeugd met films over nazigruwelen". Bovendien werd geklaagd over het feit dat bij de Nederlandse televisie de Dodenherdenking voorrang kreeg boven een Europese plechtigheid te Aken, waar minister Luns de Karel- de-Grote-prijs ontving. Als onze oostelijke buren werkelijk van mening zijn dat zij onheus worden be handeld, is er alle reden voor ons, Neder landers, ons geweten te onderzoeken. Zijn de Duitsers" voor ons inderdaad nog steeds „de moffen"? In oorlogstijd ver kreeg deze aanduiding koninklijke goed keuring, want wijlen koningin Wilhelmina gebruikte het woord zelf zeer geëmotio neerd voor Radio-Oranje. Dat is ongeveer vijfentwintig jaar geleden. Pas vijfen twintig jaar later werden Nederlanders door hun eigen justitie veroordeeld we gens het gebruik van het woord „nazi' aan het adres van een voormalig en nu weer actief Duits officier, die tijdens het Hitler-regime blijk gaf van grote nazi sympathieën. Dat is toch een hele veran dering in zo'n betrekkelijk korte tijd. Onze justitie blijkt in ieder geval niet te behoren tot de groep Nederlanders, waarop het weekblad zo boos is. De Duit se justitie sprak echter te zelf der tijd nazi-artsen vrij, die hadden meegeholpen mensen te vermoorden. Stelt men deze twee justitiële feiten naast elkaar, dan blijkt toch duidelijk aan welke kant de verwijten zouden moeten terechtkomen. Vijfentwintig jaar is een klein deel van een mensenleeftijd. Over vijftig jaar zul len de zaken anders liggen. Zolang ech ter nog een generatie in leven is die mét haar toenmalige koningin van „moffen" heeft gesproken, kan men niet verlangen dat het woord totaal in onbruik raakt. Soms is het trouwens een zeer duidelijk en terecht gebruikt woord, namelijk waar blijkt, dat de mentaliteit nog dezelfde is als vijfentwintig jaar geleden. Dat is niet een kwestie' van een geheel volk, maar van het individu. Individuen bederven soms de reputatie van een volk. Van 1932 tot 1945 bedierven een groot aantal indi viduen de Duitse reputatie grondig. Zó grondig dat er nu en dan nog steeds aan gedacht wordt: veelal met groot verdriet, vaak ook met ergernis of haat. Dat alles sterft niet uit in een kwart eeuw. Over vijftig jaar dan zal het anders zijn. Maar daaraan kunnen de Duitsers zelf ontzaglijk veel ten goede doen. LONDEN (AFP) De brand in het Brusselse Warenhuis „L'Innovation" gaat de Britse verzekeringsmaatschappijen on geveer veertig miljoen gulden kosten, dat wil zeggen bijna de helft van de totale schade die op 83 miljoen gulden wordt ge raamd. Dit heeft een woordvoerder van de organisatie van Britse verzekeringsmaat schappijen vandaag verklaard. De risico's die rechtstreeks worden ge dekt door Lloyds en andere Britse verze keringsmaatschappijen bedragen ongeveer 32,5 miljoen gulden, maar sommige Bel gische en andere maatschappijen hadden zich op de Londense markt herverzekerd. (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) NEGEVWOESTIJN. In het stof zand van de Negevwoestijn liggen nog de souveniers van elf jaar ge leden toen Israel in de Sinai-cam- pagne ten strijde trok tegen Egypte: overal roestende legerblikjes en ver weerde patroonhulzen. Vandaag lie pen in ditzelfde gebied donkerbruin verbrande Israeli's in uniform en stonden pantserwagens gereed om het toen hard bevochten terrein te ver dedigen. Het waren jonge soldaten die in de schaduw van hun voertuigen lagen of in de brandende zon aan de tanks sleutelden. Ze zeiden niet veel. Ze zaten hier al tien dagen, wachtend op wat enkele dagen ge leden een onvermijdelijke oorlog leek. In leger-vrachtwagens, gerecruteerde stads bussen en bestelauto's werden zij uit Tel- Aviv, Jeruzalem, Sodom uit hun kiboet- zen aangevoerd en vandaar uit langs de Sinai-grens gestationeerd. Sam Locas, een uit Marokko naar Israël geëmigreerde jood toen de Sinai-campag ne in volle gang was, stond tien dagen geleden nog als bankwerker in een fa briek in Ashkenod. Ik vroeg hem of hij zich verveelde in deze eindeloze golven de zandheuvels. Hij haalde zijn schouders op: „Wat is er aan toe doen". De man schappen slapen in de openlucht, zonder tenten, want de nachten zijn hier droog en koel. Sam Locas vond dat hij het wat dat betreft niet slecht getroffen had. Beersheba, strategisch knooppunt aan het begin van de Negev-woestijn, was de plaats waar Abraham heentrok van de oe vers van de Dode Zee en vanwaar uit hij de verwoesting had gezien van Sodom en Go morrah. Bijna tweeduizend jaar later, nu dezelfde plaats zestigduizend inwoners heeft, trekken lange colonnes door de stra ten op weg naar hun bestemming. Hier en daar gaan groepjes Bedoeïnen op ezels en kamelen naar de markt van Beersheba, want ook het gewone leven gaat zo goed en zo kwaad als het moge lijk is door. Wel rijst nu al de vraag hoe lang Israël zich deze oorlogs-inspanning kan blijven getroosten. Het land bevond zich voor de dreiging van een Egyptisch offensief al in een economisch moeilijke positie. Het werkeloosheidsprobleem was daarbij één van de ernstigste problemen. Dat is met de gedeeltelijke mobilisatie dan wel tij delijk opgelost, maar de stillegging van talrijke projekten en de ontwrichting van het dagelijks leven hebben nieuwe vraag stukken opgeworpen. De merkwaardigste ontmoeting in Beersjeba was die met twee Engelse pro vo's. Zij verorberden op het trottoir een stuk chocolade. Per scooter waren zij op weg naar Engeland na enkele maanden in Eilat, de Israëlische haven aan de Golf van Akaba geweest te zijn. De nacht had den zij op een droog liggend schip doorge bracht. „Wat zijn al die geruchten over een dreigende oorlog", vroegen ze terwijl ze een hond met een gebroken en in het gips ge zette poot een stukje van hun chocolade gaven. De eerste spanning over een gewapend conflict met Egyptische troepen is in Is raël geluwd. De aandacht is nu gericht op de internationale diplomatieke activiteiten die zfjn op gang gekomen en het aanvan kelijke gevoel van een onafwendbare ca tastrofe heeft plaats gemaakt voor een voorzichtig optimisme, dat zich vooral vastklampt aan de verklaringen van een aantal westerse landen die zich achter Israël hebben geschaard. In het Tel Aviv werd in verschillende kringen in dit verband de verklaring van minister Luns genoemd, die onlangs door hem in de Verenigde Staten werd afge legd. Het zijn deze uitingen van bijval die de Israëlische bevolking een hart on der de riem steken. Op ieder tijdstip van de dag zijn in Tel Aviv groepjes mannen en vrouwen te zien die op straat, in win kels, of in cafe's bij een radio de laatste berichten beluisteren. Iedere ontwikkeling wordt druk besproken of met gela tenheid aangehoord. IN HOEVERRE zelfs een voorzichtig optimisme gerechtvaardigd is, blijft een open vraag. Het kritieke punt blijft nog steeds wat er in de Golf van Akaba, die in Israël naar de eigen havenstad de golf van Eilat wordt genoemd, gaat gebeuren als een voor Israël bestemd schip op stoomt naar Eilat. Veelzeggend is het dat de regering in Jeruzalem een zorgvuldig stilzwijgen bewaart over het tijdstip dat een of meer schepen in de golf worden verwacht. Sommige waarnemers zijn van mening dat de regering besloten heeft voorlopig de toegang voor de scheepvaart niet te for ceren. Veelbetekenend is ook dat aan de Egyptisch-Israëlische grens tot nog toe geen incidenten hebben plaatsgevonden. Beide landen hebben duidelijk besloten voorlopig confrontaties te vermijden. Ondanks de adempauze die nu is op getreden, zond de radio een verzoek uit voor vrijwilligers bij het onderwijs en voor eerste-hulpdiensten. Werkgevers werd verzocht hun medewerking te verlenen bij de mobilisatie van arbeidskrachten. Een regeringsreceptie ter gelegenheid van „Afrika-dag" werd afgelast, terwijl de grote winkels en warenhuizen open ble ven om bevoorraad te worden met suiker, olie en meel, om het hamsteren tegen te gaan. VANDENBERG (AFP) Van de ba sis Vandenberg in Californië is met een „Thor-Delta"-raket een kunstmaan van 74 kilo gelanceerd, die in een sterk elliptische baan moet komen. Wanneer de lancering slaagt wordt de kunstmaan „Explorer-34" genoemd. De maximumafstand van de aarde zal dan 325.000 kilometer bedragen. Met de kunst maan zullen elf proeven worden geno men, in hoofdzaak om de invloed van de zonnestraling op de aarde en omgevende ruimte te meten. De satelliet is tevens een prototype van de kunstmanen die over twee of drie jaar de ruimtevaarders moeten waarschuwen voor zonne-erup- ties, wanneer zij op weg zijn naar de maan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE L-w Dagelijks diner-dansant HILLEGOM TEL. 0 2520 - 53 47 Specialiteit: Fondue de Boeuf Bourguignonne ZATERDAG 27 MEI Feest van de maand. Hongaarse avond met optreden van ILONKA BILUSCHKA. Zalen voor partijen van 20-1200 personen Reserveringen: tel. 0 2520-5347 „Wilde" zender. Een Brits gerechtshof heeft sluiting gelast van een van de „wilde" radiostations voor de Britse kust, dat op dezelfde golflengte uitzendt als Radio-Stockholm. (Van onze correspondent) Ir. Simon Wiesenthal, die al meer dan twintig jaar door heel de wereld op zoek is naar Duitse oorlogsmisdadigers, vindt het nu belangrijker dan ooit, dat Martin Bormann voor de rechter kan worden gesleept. „Het nazi-dom herleeft in West-Duits- land en Oostenrijk. De Duitse jeugd heeft er geen weet van wat de oudere genera tie de wereld heeft aangedaan. Het pro ces tegen M. Bormann moet geen ver oordeling van de moordenaar Bormann worden, maar een veroordeling van het regime", aldus de heer Wiesenthal die sprak op de bijeenkomst van de Expogé in Maastricht tijdens een onderhoud met enkele verslaggevers in Maastricht. Ir. Wiesenthal twijfelt er niet aan, dat Bormann nog in leven is. „Ik heb be trouwbare berichten, dat hij afwisselend in Chili, Brazilië en Parguay in de luxe badplaatsen verblijft. Vooral in Paraguay genieten ex-nazi's bescherming van de overheid", zei hij. In het nog steeds beroemde stan daardwerk over „Het Nederlands Ge meenterecht" heeft wijlen professor mr. J. Oppenheim reeds de opvatting ver kondigd, dat een burgemeester be stuursorgaan van een gemeente is en dat het niet aangaat, dat de burgerij verstoken blijft van iedere medewer king tot benoeming van deze functiona ris. Prof. Oppenheim, van 1885 tot 1893 hoogleraar in Groningen en daarna tot 1907 in Leiden, was geenszins een ra- dikaal van politieke kleur, doch een rus tig liberaal. In hetzelfde boek toonde hij zich voorstander van een zekere invloed van de gemeenteraad op de burgemeestersbenoeming. Hij ging zelfs zo ver een verplichte aanbeveling van de raad passend te achten. Dat was de mening van een alge meen geëerd kenner van het staats recht, die van 1907 tot aan zijn dood in 1924 lid van de Raad van State was. Nu reeds meer dan een halve eeuw geleden achtte hij het stelsel van Grondwet en Wet met betrekking tot een burgemeestersbenoeming verou derd. De kleinzoon van prof. Oppenheim, de tegenwoordige minister van Justitie Polak, moet het een grote voldoening zijn geweest te hebben kunnen mee werken aan het besluit, de voorberei ding van de benoeming van een nieuwe burgemeester van Amsterdam op an dere wijze dan tot dusver ter hand te nemen.Overeenkomstig de regerings mededeling daaromtrent is de commis saris van de koningin in Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg, bezig met be raadslagingen en heeft daartoe donder dag de Amsterdamse wethouders ont vangen. Van daag komen de fractie voorzitters aan de beurt om hun wen sen, denkbeelden enzovoort kenbaar te maken alsmede namen te noemen van hen die eventueel in de komende va kante burgemeesterszetel te Amster dam welkom zouden zijn. In beginsel valt een dergelijke ver nieuwing stellig toe te juichen. Van Amsterdam begint de Victorie, zou men kunnen zeggen, want als straks de huidige burgemeesters van Hilver sum en Velsen met pensioen zullen gaan, kan het nauwelijks anders dan dat men eenzelfde weg van raadple ging zal bewandelen om tot verant woorde benoemingen te komen. Op die manier zal een eind komen aan een verouderd systeem, een sy steem waardoor in een aantal geval len de relaties tussen burgemeester en jijn gemeente iets bedenkelijks kunnen hebben. Soms dringt zich het beeld op dat gemeenteambtenaren een soort on dergeschoven kinderen zijn van hem, die als burgervader door Den haag wordt gestuurd. Intussen was er al iets aan het ver anderen voordat de kwestie Amster dam op tafel kwam, want het is be kend dat de commissaris der konin gin in Zuid-Holland zelf het oor wel eens te luisteren legl bij gemeente raadsleden, eventueel bij wethouders, terwijl zijn ambtgenoot in Noord-Hol land zijn deur niet gesloten houdt wan neer er door raadsleden aan geklopt wordt. Dit alles is echter nog niet hetzelfde als de nu gevolgde procedure ten aan zien van Amsterdam stelselmatig tot praktijk te maken. Ongetwijfeld kun nen zich bij die methode bezwaren voor doen, zoals het feit dat vertegenwoor digers der burgerij de aanwezigheid van geschikte en beschikbare figuren niet of moeilijk kunnen overzien. Maar dan kunnen zij worden geholpen door een lijst van namen met toelichting, die de commissaris der koningin hun kan voorleggen. Het is denkbaar dat de om advies ge vraagde dames of heren hun politie ke voorkeur laten prevaleren boven de vraag naar de grootst mogelijke ge schiktheid voor het ambt. Dan echter blijft het zeer wel mogelijk dat de com missaris der koningin zijn gespreksge noten zal weten te overtuigen wie in een bepaald geval de voorkeur zou ver dienen, gegeven het feit dat de kandi daat niet alleen geknipt is voor het burgermeesterambt maar ook een zo hoogstaand en wijs man is dat hij zijn politieke denkbeelden zal achterstellen bij het belang van een goede samen werking met wethouders en raad. Naar mij gebleken is staat het onom stotelijk vast dat de commissarissen der koningin geen gezamenlijke uit spraak hebben gedaan tegen een ge kozen burgemeester. Dit is mij zowel door mr. Klaasesz van Zuid-Holland als door mr. Kranenburg van Noord- Holland verzekerd. Eerstgenoemde heeft zich onlangs wel in een kranten artikel uitgesproken voor een werkwij ze als nu in de kwestie Amsterdam wordt gevolgd. uinnnnnnnnnnm WMWHUWWHHUiW Af en toe bereiken het documentatie- bureau van Wiesenthal ook berichten, dat Martin Bormann in Midden-Amerika is gesignaleerd. Hij meent echter, dat er bewust dubbelgangers van nazi's worden uitgestuurd om achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. De nazi-speurder is er niet over te spreken, dat de internationale opsporings organisatie „Interpol" hardnekkig blijft weigeren aan de opsporing van oorlogs misdadigers mee te werken. Rattenplaag. Grote, vraatzuchtige ratten vallen in het dun bevolkte noorden van de staat Zuid-Australië schapen en an dere dieren aan. Volgens een politie ambtenaar in Hawker, 350 kilometer ten noorden van Adelaide, dreigen de ratten om te komen door de droogte. Verdovende middelen. De politie in Zürich heeft ruim één kilo verdovende midde len in beslag genomen en in verband hiermee zeventien mensen aangehouden. De groep stond onder leiding van twee jeugdige inwoners van Zürich. Het ver dovende middel was afkomstig uit Istan bul. Dienstweigering. Een woordvoerder van De Amerikaanse strijdkrachten heeft verklaard dat het aantal veroordelingen wegens overtreding van de wet op de dienstplicht in de V.S. niet hoger is dan in de jaren van de Koreaanse oorlog het geval was. Ontsmetten. In de V.S. is een kernreactor voor het ontsmetten van granen in be drijf gesteld in het onderzoekcentrum van het Amerikaanse departement van landbouw. Kennedy-boek. Boekhandelaren in heel Amerika zijn tot de ontdekking geko men dat het omstreden boek van Willi am Manchester, „The death of a Presi dent", in strijd met alle verwachtingen, niet goed wordt verkocht. Audiëntie. De Franse president Charles de Gaulle zal 31 mei door paus Paulus in particuliere audiëntie worden ontvan gen. NAVO-commando. De Noordatlantische- Verdragsorganisatie heeft de vorming van een nieuw marinecommando op Malta bekendgemaakt. Schadevergoeding. Gordon Novel, een door Jim Garrison gezochte getuige in zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy, heeft een eis voor meer dan vijftig miljoen dollar schadevergoeding ingediend tegen de officier van justitie van New Orleans en een privégroep die het onderzoek financieel steunt. 96 Jaar. Kamiel Huijsmans, jarenlang een van de grootste voormannen van de Belgische socialistische beweging en nog steeds lid van de Antwerpse ge meenteraad, is 96 jaar geworden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3