Wapengekletter gaat altijd met gerinkel van veel geld gepaard Aantal warme bakkers stijgt laatste tijd weer" Tabaksregeling in de EEG wordt een dure zaak voor Nederlandse consument Wall Street reageerde scherp op situatie in Midden-Oosten Bijna miljoen verlies voor T exoprint Oorlog in Midden-Oosten zal geen oliegebrek in West-Europa veroorzaken I- Franse en Italiaanse boeren gesubsidieerd door Nederland Metaalionen per 1 juli omhoog „Fiscaal klimaat voor scheepvaart moet beter" Nieuw onderzoek naar kwaliteit zg. witte benzine DIVIDENDEN Nebato in de RAI van 5 tot 10 juni VMF heeft mooie orders geboekt Scheepvaartberichten Grote order voor Philips uit Thailand Zilverprijs lager Van Kollem Confectie ontslaat 75 man Spoed gevraagd met Indonesische uitkeringen De Boer drukt per week bijna IV2 miljoen radiogidsen Introductie van Husky Oil Kort economisch nieuws 3W ZATERDAG 27 MEI 1967 11 Goud en zilver Vakantiefilmpje Reder Goudriaan: Grotere vlucht «rTrr sm -nth m— WALL STREET: Nauwelijks veranderd Wereldrecord Winst steeg met 50 Wapengekletter aan de grenzen van Israel, politieke spanningen in Hongkong en uitbreiding van de strijd in Vietnam zijn niet bevorderlijk voor de economische situatie in de wereld. Zakenlieden en financiers zijn geneigd om in het eerste sta dium van politieke spanningen de pas te markeren teneinde aan te zien welke kant het verder zal uitgaan. Naderhand zien zij er dan wel gelegenheid in om aan bijzondere transacties te verdienen, vooral als hier en daar schaarste aan bepaalde produkten zou optreden. Op de effectenbeurzen heeft de politieke ontwikkeling zich onmiddellijk weerspiegeld In een vermindering van de affaire en in daaruit voortvloeiende koersafbrokkelingen. Vooral Wall Street heeft zich laten ontmoe digen. Op het economische vlak begint zich een gevoel van onbehagen merkbaar te maken, omdat niet vooruit is te bezien welke repercussies er ontstaan bij een toespitsing van de blokkade van Israel en de kans op verstoringen van de vaart door het Suezkanaal. Het is begrijpelijk dat het in stand hou den van de aanvoeren in een noodsituatie meer geld kost dan anders, zoals wapen gekletter altijd gepaard gaat met het gerinkel van geldbuidels. Molestpremies stijgen; vrachtvervoer wordt duurder, het grondstoffenverbruik loopt op en maakt dat de prijzen vaster worden; wapens, munitie en militairen kosten handenvol geld. Kortom, wat er extra aan wordt uit gegeven maakt het nodig dat op ander gebied minder wordt besteed. Aangezien de mensheid behalve het offer op het flagveld niet bereid is de prijs van de «trijd direkt in geld te betalen, worden de kosten als regel door inflatie bestreden, dus door het interen op vroegere bespa ringen. Het spreekt vanzelf dat de politieke on rust in de wereld een weerspiegeling vindt in nieuwe onrust op de wereldmarkten voor edele metalen. Het goud heeft daar bij het eerst op de tocht gestaan, want de laatste dagen zijn er weer heel wat hamsteraankopen verricht voor particulie re rekening, zo wordt uit Zürich en Lon den gerapporteerd. Ook naar zilver be staat grote vraag, doch dat heeft behal ve de aankopen voor hamsterdoeleinden, een heel andere oorzaak. Jarenlang hebben de Amerikaanse au toriteiten er in toegestemd zilver uit de omvangrijke voorraden te verkopen ten einde te voorzien in het tekort dat er be staat tussen de produktie en het verbruik. De produktie neemt steeds meer af, \)0ant het is door de Amerikaanse prijsstelling alleen nog lonend als bijprodukt bij de winning van andere metalen, terwijl het verbruik voor industriële doeleinden zien derogen toeneemt. Neem alleen maar het zilver dat no dig is om de filmpjes te vervaardigen die in de komende vakantiemaanden zul len worden verschoten. Het verbruik zou nog veel groter zijn, als de meeste lan den er niet toe waren overgegaan het zil ver uit de pasmunt te laten verdwijnen. Voor oude munten is het door de recen te prijsontwikkeling voordelig ze om te smelten teneinde het zilver fijn te verko pen. De zilverhausse is ontstaan door het verbod van de Verenigde Staten om zilver uit te voeren. Een dergelijke maatregel werpt olie op het vuur bij de speculanten, die hun kans schoon zien om de prijzen nog wat op te drijven. Voor de fabrikan- De directie van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. in Rotterdam heeft goede hoop dat de hui dige regering tot de conclusie zal komen dat het fiscale klimaat waarin de Neder landse scheepvaart thans verkeert verbe tering behoeft. „Ik vertrouw er op dat men in Den Haag tot de conclusie zal ko men dat het zo niet gaat", zei gisteren de heer W. Goudriaan één der directeuren van de maatschappij. De exploitatie van schepen onder Ne derlandse vlag is een dure zaak, zo zei de heer Goudriaan, en het is daarom niet verwonderlijk dat andere maatschappijen plannen hebben hun schepen onder een goedkope vlag te laten varen in verband met de aantrekkelijke voordelen. Volgens hem moet het onder goedkope vlag bren gen van de vloot geleidelijk gaan. „Het kan alleen gebeuren als de opvarenden van de schepen er niet de dupe van wor den", zo voegde de heer Goudriaan daar nog aan toe. De omzet van het Texoprint concern is in 1966 met bijna veertien percent gedaald tot 144.2 miljoen. De bedrijfswinst die in 1965 nog 3.9 miljoen beliep werd het vorig jaar omgebogen tot een verlies van 986.000. Een en ander blijkt uit 't van daag verschenen jaarverslag van het Hel- mondse concern, dat druk aan het reorga niseren is. Tot de daling van de omzet heeft onder meer bijgedragen de sluiting van Anker smits Textielfabrieken in Deventer ten gevolge waarvan de omzet bontgeweven stoffen kwam te vervallen. De directie schrijft dat het reorganisa tieproces samenvalt met een teruglopende omzet van Afrikaanse artikelen. De voor uitzichten voor 1967 stemmen de raad van bestuur optimistischer dan in 1966. ten is een moeilijke situatie ontstaan, want zij kunnen nauwelijks beoordelen te gen welke prijs zij hun grondstoffen moe ten inslaan. Het zou niet verwonderen als de fabrikanten van zilveren voorwerpen en zilverbestek eerlang genoodzaakt zou den zijn tot een zekere prijsaanpassing te komen. Voor onze chemische industrie, die de laatste jaren zo'n uitzonderlijk sterke ex pansie doormaakte, wordt door de resul taten van de Kennedyronde de mogelijk heid geschapen om door de tijd een plaats op de Amerikaanse markt te veroveren. Dat zal nodig zijn om voldoende afzet mogelijkheden te scheppen voor het groei ende produktieapparaat. Het ziet er naar uit dat de chemische industrie in de komende jaren een steeds grotere vlucht zal nemen waarbij het al leen maar te betreuren zal zijn dat bui tenlandse belangen steeds meer de boven toon gaan voeren. Van de investerings uitgaven in deze sector gedurende 1966 namen buitenlandse belanghebbenden bijna 40 percent voor hun rekening. De aandacht is daarbij vooral gericht op de zgn. buikartikelen, zoals zwavelzuur, na tronloog en ethyleen, om maar een paar groeiprodukten te noemen. Blijkens een dezer dagen verschenen Statistiek van het Centraalbureau is de hoeveelheid in ons land geproduceerde chemische produkten sedert 1958 bijna driemaal zo groot geworden. Een derge lijke stijging wordt alleen geëvenaard door de openbare nutsbedrijven: gas, water en elektriciteit. Het algemene produktieniveau ligt op ongeveer 177 percent van dat van 1958. In vergelijking met verleden jaar is dat een stijging van slechts 2,3 percent, het geen minder is dan de gemiddelde ver meerdering die door het Centraal Plan Bureau voor dit jaar werd voorspeld. Voor een deel valt de afnemende groei van de industriële produktie te wijten aan de slechte gang van zaken in de textiel nijverheid. Het produktie- indexcijfer van de rubbernijverheid heeft in maart nog geen terugslag ondervonden van de om standigheden, die tot de abrupte sluiting van de General-bandenfabriek te Am sterdam hebben geleid. Een oorlog in het Midden-Oosten zal hoogstwaarschijnlijk geen grote in vloed uitoefenen op de bevoorrading van Europa met ruwe olie, zoals tij dens de Suezcrisis van 1956 wel het geval was. In 1956 stagneerde de be voorrading van Europa ernstig door de afsluiting van het Suezkanaal. Daar door ontstonden olietekorten, terwijl de benzine moest worden gedistri bueerd en de prijzen werden verhoogd. De directies van de oliemaatschap pijen verwachten, dat deze toestand niet zal weerkeren, als een oorlog tus sen Israel en de Arabische staten zou uitbreken. In de allereerste plaats zijn deze directies er niet zo zeker van, dat Nasser het Suezkanaal opnieuw zou sluiten. De waterweg is te belangrijk voor de economie van Egypte en vele Arabische en Westerse waarnemers zijn dan ook van mening, dat het kanaal open zal blijven. De tolgelden van het kanaal brach ten in 1966 209 miljoen dollar op daarmee is het kanaal na katoen de belangrijkste pijler van de Egyptische economie. Verwacht wordt, dat de tol gelden dit jaar 250 miljoen dollar zullen opleveren en Egypte heeft plannen om het kanaal zodanig te verbreden en uit te diepen, dat het ge schikt is voor supertankers. Elf jaar geleden leverde het Midden- Oosten ruim 80 pet. van alle ruwe olie, die Europa nodig had. De rest was af komstig uit Venezuela, Canada en de Verenigde Staten. Thans levert het Midden-Oosten slechts 58 pet. en komt bijna 33 pet van nieuwe velden in Libye, Nigeria en Algerije. De Duitse bondsrepubliek betrekt ruim de helft van zijn ruwe olie uit Afrika. Frank rijk wordt voor 44 pet uit Afrikaanse bronnen bevoorraad. Bovendien heeft Europa zijn opslag capaciteit vergroot en heeft het gro tere reserves aan ruwe olie gevormd sinds het Suezconflict aantoonde, hoe de sluiting van het kanaal de aanvoer belemmerde. Natuurlijk bestaat er een kans, dat Egypte, Algerije en Libye dwingt de olieleveranties aan Europa voor de duur van het konflikt te staken, maar zelfs dan ontstaat nog geen onoplos baar probleem, doordat er thans een vloot van 400 supertankers is die de reis rond Kaap de Goede Hoop tegen veel geringere kosten kunnen maken dan de schepen van maximaal 50.000 ton, die in 1956 de gehele olieverzor ging van Europa voor hun rekening moesten nemen. Bovendien is er op het ogenblik een aantal opgelegde tank schepen, die snel in de vaart gebracht kunnen worden. Er zal een hernieuwd onderzoek worden' ingesteld naar de kwaliteit van „witte benzine". Om de normen vast te stellen, waarop een dergelijk onderzoek gegrond vest zal worden, komen vertegenwoordi gers van witte benzineleveranciers en pomphouders met redactieleden van het autoweekblad „De Auto" binnenkort bijeen. Dit verklaarde donderdag de heer A. J. Krijnen uit Scheveningen als woordvoer der van 60 a 70 witte benzineleveranciers en dito pomphouders, die in een restau rant te Wassenaar bijeen waren om te spreken over een publikatie in genoemd blad, waarin de kwaliteit van zg. witte benzine gekraakt werd. De NV Internationale Crediet- en Han dels-Vereeniging Rotterdam stelt aandeel houders voor het dividend over 1966 te be palen op 15 percent. Over 1965 werd 14 percent uitgekeerd. In de jaarvergadering van de Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers is mr. C. J. Houwert, directeur van het Dagblad Tubantia in Enschede, tot voorzitter ge kozen. „De Zeven Provinciën" (Assuranties) stelt aandeelhouders voor het dividend over 1966 te bepalen op onveranderd 20 percent. Tevens zal worden voorgesteld dit jaar een extra-uitkering aan aandeel houders te verlenen van 5 percent in aan delen, waarvan lVi percent belastingvrij uit de beschikbare agioreserve en 3% percent ten laste van het onverdeelde winstsaldo. De als gevolg van dit Stock dividend verkregen aandelen zullen ten volle delen in de winst over het boekjaar 1967 en volgende jaren. De winst bij W. Bernet en Co N.V. is vóór belastingen in 1966 ruim 6 pet hoger geweest dan in 1965. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 pet uit te keren op de aandelen „B". tMft '.Wvi iji MK W, «'4+ V, tvti m wi.rnk<r -TtS ~>V .jm ".W 87 .38 i *n -t 4 2553 11 Wj 1 0 S<" 17 48 43 Hons 1« 4 7J14 .ffifcWai 1.08 8 lm 27* 4M8 38k Wrak.'»!" i 1 *n'4> Wy> WovwKnit 2 38 W» ■a.v. w. wch,, nS t- 710 tij 4X. Wall Street sloot gisteren verdeeld na de kleine opleving van donderdag. Er kwamen koersverschillen naar beide kan ten voor van ongeveer een dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor industrie fondsen bleef nagenoeg onveranderd op 870.32. Flauw was Studebaker met 'n da ling van 2 dollar op 63%. Luchtvaartfond sen verloren alle wat. KLM 1 op 109. De omzet beliep 7.8 miljoen shares tegen 8.8 miljoen donderdag. De Dow Jones in dices: industrie 870.32 0.39); sporen 247.33 4.99) en openbare nutsbedrij ven 135.03 0 12). VERHANDELDE FONDSEN 25 mei Totaal 390 392 Hoger 143 202 (51.5%) Lager 169 117 (129.9%) Gelijk 78 73 (18.6%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 133.80 Philips 90.80 gl Unilever 92.70 gl K.L.M. 50-90-51.90 gl 133.30-134 90-90.40 91.80-92.10 Vorige Heden Vorige Heden Atch. Topeka 29 29 Amer. Motors 12% 12% Can. Pacific 66% 67'/. Int. Harvester 377/4 37% Illinois Cent 54 553/4 exd. Int. Nickel 92% 911/2 N.Y. Centr. 77®/s 77% Int. T. and T. 93V4 91»/. Pennsylvania 65% 65% Kennecott 44% exd. 44V. South Pac. 31% 31 »/2 Mont. Ward 25'A 25% Union Pac. 40% 40% Radio Corp. 51 50% Allied Chem. 38% 39% Republic St. 447/4 44% Am. Can. 58V» 587/4 Royal Dutch 38% 38% A.C.F. Ind. 50% 493/4 Sears Roeb. 54'/. 55 Am. Smelting 62% 62% Shell Oil 66'A 657/4 Am. T. and T. 55% 551/2 exd. Soc. Vacum 43% 43% Am. Tobacco 32 32% Stand. Br. 37% 37% Anaconda 91% 91% Stand. Oil N.J. 62% 6U/4 Bethl. Steel 34SA 34% Studebaker 66 63% Boeing 97 96% Texaco 75 75'/. Chrysler 41% 41% Un. Aircraft 1027/4 104% City Bank 55% 541/2 Un. Corp. 10% 107/4 Cons. Edison 34% 34% Un. Fruit 397/4 39% McDonn. Dougl.C. 43% 423/4 Uniroyal 40% 44.% Dup. de Nem. 158 1567/4 Us. Steel 44 44'/. Eastm. Kodak 136% 136 Westingh. 51% 51% Gen. Electr. 8TV1 88% Woolworth 23% 237/4 Gen. Motors 79»/. 79% Ford 51 51% Goodyear T. 41 41% K.L.M. 110 109 De BSA-Churchill Machine Tool Company heeft van de Russische regering orders tot levering van gereedschapsmachines ter waarde van 2.600.000 pond sterling ontvangen. Een ge deelte van de te leveren machines kan ge bruikt worden voor de vervaardiging van gereedschapsmachines in Rusland. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De vermeerde ring van het aantal verkoopplaatsen van brood betekent niet dat de ge wone, warme en echte bakker zich alleen nog maar bezig zou moeten houden met de produktie van bijzon dere broodsoorten". Dit zei in Am sterdam de heer J. Hurkmans, voor zitter van de Stichting Nederlandse Bakkerijtentoonstelling, die van 5 tot 10 juni in het RAI-gehouw in Am sterdam de vierde internationale bakkerijtentoonstelling Nebato or ganiseert. De heer Hurkmans reageerde hiermee op een suggestie die de president-direc teur van de Broodfabriek N.V. Sitos in De Verenigde Machinefabrieken N.V. Stork-Werkspoor hebben in de afgelopen 5 maanden mooie orders geboekt. Van een teruggang is dan ook geen sprake. „Hoewel de orderportefeuille dus goed ge vuld is, blijven er natuurlijk wensen. Wij zijn eigenlijk nooit tevreden", zo heeft het V.M.F.-bestuur op de jaarvergadering meegedeeld. Het concern zoekt nog steeds zeer be slist naar expansie buiten Nederland. De investeringen zullen dit jaar wellicht en kele miljoenen guldens hoger liggen dan in 1966 Met DAF bestaat een zeer goe de samenwerking bij de ontwikkeling van een nieuw type autobus voor zowel Am sterdam als Rotterdam waardoor in elk ge val een twistpunt tussen de respectieve stadbewoners, n.l. wie de beste bussen heeft, uit de weg wordt geruimd. Meegedeeld werd dat de loonsom in 1964 35 pet van de omzet in produktie uit maakte en in 1965 32 pet. De ontwikke ling in de richting van containerschepen wordt nauwlettend gevolgd en bestudeerd. Adonis 26 te Bremen. Alchiba 26 te Karachi. Amerskerk pass. 26 Brest n. Marseille. Ampenan pass. 26 Kaap Bon n. Catania. Bintang 26 v. Akaba n. Djeddah. Caltex Delfzijl 26 v. Liverpool n. Whitegate. Carib Trader 26 v. Kaapstad n. Sao Sebastian. Daphne pass. 26 Little Quoin n. Mena al Ah- madi. Deltadrecht 26 v. Hirohata n. Fremantle. Eos 26 te Gandia. Esso Amsterdam 26 te Bombay. Eumaeus 26 te Antwerpen. Gabonkust 26 v. Monrovia n. Abidjan. Guineekust pass. 26 Kaap Vilano n. Dakar. Gulf Italian 26 v. Mena al Ahmadi n. Ant werpen. Heemskerk 26 rede Karachi. Kerkedijk 26 te Rotterdam. Laarderkerk pass. 26 Malta n. Port Said. Lelykerk 27 te Bahrein verw. Loppersum 25 v. New Orleans n. Le Havre. Main Lloyd 26 te Antwerpen. Medon 26 v. Amsterdam n. Curagao. Meerdrecht 26 ten anker Weser. Nestor 25 v. Rotterdam n. Piraeus. Prinses Maria 26 te Le Havre. Schiedijk 26 te Rotterdam. Schiekerk pass. 26 Straat Tiran n. Akaba. Schie Lloyd 26 te Rotterdam. Sionskerk 26 te Rotterdam. Sloterkerk 26 v. Zanzibar n. Nacala. Sumatra 26 te Sorong. Tjikampek 26 te Zanzibar. Tjinegara 26 v. Adelaide n. Fremantle. Vasum 26 te Geelong. Viana 25 te Rotterdam. Vivipara 25 v. Kaap Lope* n. Le Le Havre. Het ontwerp-reglement van de EEG voor de tabak kan voor de Nederlandse consument en de belastingbetaler een heel dure zaak worden, zo heeft de heer A. L. van Beek Hzn., voorzitter van de raad van beheer van de internationale Tabakshandei A. L. van Beek NV te Rot terdam deze week verklaard op de aan deelhoudersvergadering. Het is inmiddels bekend geworden dat de ontwerp-regeling tot basis heeft het régime in Frankrijk en Italië waar tabakshandei en fabricage in feite door staatsmonopolies worden be dreven. De tabaksboeren in deze landen krijgen prijzen die belangrijk hoger lig gen dan die op de wereldmarkt. Het ziet er naar uit dat de subsidies die Frankrijk en Italië aan hun eigen boeren geven straks mede worden gefi nancierd door de regeringen van de vier andere EEG-partners, die een vrije han del kennen, aldus de heer Van Beek. Hij verwachtte dat het subsidie straks vier gulden per kilo kan bedragen. Het betekent dat bij een produktie van 130 miljoen kilo 500 miljoen uit de EEG- fondsen moet komen. Volgens de gang bare verdeelsleutel zou dat inhouden dat de Nederlandse schatkist jaarlijks 50 miljoen zal moeten bijdragen. Het gaat voor de vier landen een bij zonder kostbare zaak worden, waar niets tegenover staat, aldus de heer Van Beek. Integendeel, de EEG-regeling zal wan neer deze ongewijzigd wordt geaccep teerd ook nog leiden tot een prijsverho ging voor de consument. Deze zorgelijke zaak, aldus de heer Van Beek is nog in de binnenkamer, maar wij weten wat het gevaar is dat op ons afkomt. Hij sprak ook over een „stevige wolk aan de ta- bakshemel" in de vier vrije landen. De tabaksconsumptie in de EEG-landen bedraagt omstreeks 400 miljoen. Één derde hiervan wordt in Frankrijk en Ita lië geproduceerd, de rest komt uit ande re landen naar de EEG. Nederland voor ziet geheel door import in zijn behoefte, België voor meer dan 90 percent en Duits land ook voor omstreeks 90 percent. De importen van Frankrijk en Italië liggen als gevolg van de eigen produktie be langrijk lager. De heer Van Beek merkte nog op dat Frankrijk en Italië hun grenzen wel heb ben opengezet voor tabaksprodukten uit andere EEG-landen, maar dat men het toch de importeurs bijzonder moeilijk maakt. Men kent er geen vrije grossiers, verkoop via vertegenwoordigers en het maken van reclame zijn verboden. Men moet zich daarom noodgedwongen bedie nen van het apparaat van de monopolies. Bangkok (AP) - De regering van Thai land heeft de Nederlandse Philips fabrie ken een contract toegewezen van 55 mil joen bahnt (9,9 miljoen gulden) voor het installeren van telefoonverbindingen tus sen Bangkok en 31 afgelegen provincies. Het contract zal volgende maand on dertekend worden. Noteringen van edele metalen te Am sterdam (medegedeeld door H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v., Am sterdam) zilvernoteringen verlaagd tot: 167 179,50 per kg. Vorige notering 171 183,50. Goudnoterina onveran derd. Rijswijk onlangs in deze richting heeft gedaan, in verband met het feit dat per 1 januari 1968 de Wet Wederverkoop van Brood vervalt. Als gevolg daarvan kan met ingang van die datum iedere levens middelenhandelaar zonder meer brood verkopen. „De uitbreiding van het aantal ver koopplaatsen van brood kan voor een aantal toeleveringsbedrijven in de bakke rij leiden tot een hogere kostprijs. Een hogere broodprijs hoeft daarvan niet het gevolg te zijn, omdat er voldoende con currentie is van het klein- en middenbe drijf, dat in veel gevallen een hogere ren tabiliteit oplevert dan dit soort grootbe drijven. Een aantal van deze laatste lij den meestal door een overcapaciteit aan een lagere rentabiliteit. Dit gaat des te meer klemmen naarma te het broodverbruik daalt. De suggestie van de president-directeur van de N.V. Sitos is waarschijnlijk ingegeven door de wens die de vader van de gedachte is. Dit soort fabrikanten doet het beste de beslissing aan de consument over te la ten, aan wie de keus is tussen fabrieks- brood en het brood van de echte bakker", aldus de heer Hurkmans. Hij zei ook dat het aantal warme bakkers op het ogen blik toeneemt. De internationale bakkerijtentoonstel ling Nebato is in de eerste plaats be doeld om de bakker en de banketbakker te laten zien hoe hij zijn bedrijf het bes te kan inrichten en voeren. Hierdoor wil men bereiken dat alle bedrijfstypen in de brood- en banketbakkerij door een mo derne outillage en hoge vakbekwaamheid een vooraanstaande rol kunnen blijven spelen in de Nederlandse voedselvoorzie ning. Wat de voorlichting betreft ligt het accent vooral op nieuwe methoden van verkopen. Op de tentoonstelling zijn in ruim 100 stands ongeveer 200 binnen- en buitenlandse ondernemingen vertegen woordigd. Er zullen ondermeer tien gemecha niseerde bakkerijen te zien zijn. Ook wordt een geheel nieuwe elektrische zelf bedieningsbestelwagen getoond. De direktie van J. van Kollem's Heeren en Kinderconfectiebedrijf N.V. deelt mee dat het onslag van ca. 75 (van de in to taal ca. 525) personeelsleden moet wor den overgegaan. Met de werknemersor ganisaties is overeenstemming bereikt omtrent een afvloeiingsregeling. Mevrouw G. M. Deckers-Nieuwenhuy sen uit Overveen, vice-voorzitster van de Vereniging ter behartiging van belangen in Indonesië, deelt ons mede dat de ver eniging een telegram heeft gezonden aan de minister van Buitenlandse Zaken over de uitkering op claims van Indonesië. De minister heeft daarover dezer dagen vra gen beantwoord van het lid van de Tweede Kamer mr. Toxopeus. In het telegram wordt gevraagd de laatste for mele overwegingen zo snel mogelijk uit de weg te doen ruimen opdat onverwijld een begin kan worden gemaakt met de uitkering van de 5 percent voorschotten op de claims, zoals de minister heeft toegezegd in de vergadering van de Tweede Kamer op 28 december 1966. Gedurende de eerste vier maanden van 1967 is de omzet van Drukkerij en Uitge verij voorheen C. de Boer jr. n.v. te Hil versum hoger geweest dan in de overeen komstige periode van 1966 hetgeen met name aan een belangrijke toeneming van de boekenomzet te danken is geweest. Onder meer was dit een gevolg van het feit dat De Boer één van de drukkers is van de nieuwe catechismus, waarvan door de uitgevers iniddels 300.000 exempla ren zijn verkocht. Per 1 mei 1967 wordt de omzet in gun stige zin beïnvloed, doordat Televizier in de AVRO-bode is opgenomen. Thans druk men wekelijks 950.000 AVRO-bodes, als mede 475.000 NCRV-gidsen en daarmee is de betreffende afdeling van drukkerij De Boer meer dan bezet. Indien de situa tie zo blijft moet aan een verdere uitbrei ding van de capaciteit worden gedacht. Aandeelhouders hadden alle lof voor de behaalde resultaten die een toename van de omzet met 33 percent en van de winst met meer dan 50 percent hebben moge lijk gemaakt. Daarbij geldt als gunstige omstandigheid dat over 1966 geen belas ting behoefde te worden betaald, zodat slechts voor latente verplichtingen gere serveerd diende te worden. Dit jaar zal voor belastingen 'n hoger bedrag ten las te van de resultaten moeten worden ge bracht. Van maandag 5 juni af zullen ter beur ze van Amsterdam worden verhandeld certificaten aan toonder vertegenwoor digende elk tien gewone aandelen met een nominale waarde van één Can. Dollar in Husky Oil Canada Ltd. Opne ming van de certificaten in de prijscou rant zal worden aangevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering in Toronto op 2 juni. Husky Oil is een volledig geïntegreerd Canadees Olie- en Gasbedrijf. Zij bezit 3 olieraffinaderijen en is de grootste as phalt producent in Amerika en Canada. Husky Oil is ook geïnteresseerd in bo ringen naar olie en gas in zee. De lonen in de metaalindustrie worden per 1 juli verhoogd met 2,5 percent. De werktijd wordt dan teruggebracht van 45 uur tot 43 uur en drie kwartier. Twee percent van de loonsverhoging wordt gegeven wegens de stijging van de kosten van levensonderhoud. Omdat de werkgevers minder behoeven bij te dra gen in de sociale lasten, ontvangen de werknemers een half percent loon extra. Ook bij Philips is de meerjarige c.a.o. gewijzigd. De stijging van de loon kosten die per 1 juli mogelijk is, heeft men als volgt verdeeld: De lonen worden met twee percent verhoogd. de wekelijkse werktijd wordt van 45 uur tot 43 uur en drie kwartier terugge bracht. Philips heeft bij de bedrijfsvereniging gevraagd of de werknemers voor ziekte - kosten een eigen risico mogen dragen. Zou dat verzoek worden ingewilligd dan betekent dat voor de verplicht verzeker den een verbetering van het nettoloon met 1,25 percent. De mensen die zelf een ziektekostenverzekering moeten beta len krijgen dan een extra verhoging van 1,4 percent. De Hema begint volgend jaar met de bouw van een nieuw warenhuis in Groningen. In de Herestraat, op de plaats van het tegenwoordige filiaal, verrijst binnen twee jaar een winkelpand dat de grootste Hemavestiging in ons land gaat worden. Het nieuwe warenhuis is ontworpen door het architectenbureau Elzas in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11