VROUW PATRICIA PAAY jongste lid van de Knokke-ploeg Russische mode in Londen een tegenvaller HET WITTE GOUD EEN POEDEL, EEN FLATJE, EEN SPORTWAGEN EN EEN BONTJAS 23 I ZATERDAG 27 MEI 1967 Erbij £7? ZIJN FOTO'S waarop Patricia Paay dertig lijkt, maar ze is achttien jaar. Patricia is gekozen voor de Knokke-ploeg van dit jaar, samen met Jerry Rix, Connie Vink, Marianne Delgorge en Andy Star. Hoewel jongste lid van het Knokke-team, is Patricia toch geen onbekende in de muziek-wereld. Zij komt uit een zeer muzikale familie, zelf speelt zij ondermeer vibra foon. Patricia is via Lou van Rees terecht gekomen bij de TROS. Verder zingt zij in nachtclubs en restaurants. Op het ogenblik nog steeds in de Hiltonhotels. Zij ging vorig jaar ook mee op een cruise van de „Statendam" en kwam in New York op de kleurentelevisie toen de NBC een programma aan boord opnam. Gaston Gourmet VOOR DE Nederlandse televisie is Patricia natuurlijk nok al geweest en vanzelfsprekend is er een contract voor plaatop namen getekend. Haar agenda is volgeboekt met contracten. „Op mijn zesde jaar wilde ik al zingen!" Wanneer dat wasT „Ik ben geboren op 7 april 1949 in Rotterdam. Ik wilde zangeres worden omdat de zuster van mijn vader ook zong.." OMDAT IK BANG ben in een stijl gedrongen te worden heb ik geen zang lessen genomen. Alleen ademhalings oefeningen. Ik zing het liefst jazz nummers, zoals „Fly me to the moon" en „I got a kick out of you". Ella vind ik eigenlijk wel de fijnste jazz zangeres. De vader en manager van Patricia vult aan: Ik zit haast 25 jaar in het vak, je moet een groot publiek bestrijken". „Die cruise met de Holland-Amerika lijn was geweldig. Veertig dagen Ba- hama's, Caraïbische zee. New York. Verder ben ik opgetreden in Duitsland allemaal samen met „The Evergreens" het bandje van mijn vader". Hoe langer Patricia praat, hoe meer haar bruine ogen beginnen te stralen. Als ze koffiezet „dat is geloof ik de eerste keer dat ik koffie zet. Ik doe weinig in het huishouden. Nee, ik heb eerst ulo gedaan. Eigenlijk hou ik ook niet zo van werken, behalve zingen na tuurlijk. Het liefst zit ik gezellig thuis, televisie kijken. Van kranten lees ik al leen de koppen. Politiek? Weet ik niet. Provo's interesseren me niet. De strip verhalen en vragenrubrieken in de vrouwenbladen lees ik. Boeken bijna niet. Ik ben veel te gauw afgeleid". Voor wat zij zingt schrijft haar vader vaak de arrangementen. Patricia houdt van een beat-sound, waarin zij zich toch wat uit kan zingen, zoals „Love's just a broken heart". „VAN ASTRUD GILBERTO bewon der ik alleen de keuze, ze heeft zo'n dooie stem, zonder vibrato. Ze zingt bijvoorbeeld „Shadow of your smile" zo koud. Als je een liedje zingt, dan denk je aan iemand. Zij niet, zij zingt zomaar. Verder vind ik de TEE-set goed, Rob Hoeke, De Golden Earrings, de Beach Boys. Beatles of Stones? Bij de Beatles zou ik het liefste zingen, maar van de Stones heb ik de meeste platen. Wat ik graag wil? Iets heel geks, de Walker Brothers ontmoeten. Nee, als een fan, niet met ze zingen, gewoon ontmoeten, spreken". Op haar eerste plaatje komt „No one can love you like I do". Ze denkt niet speciaal aan iemand als ze dat zingt. Patricia Paay heeft veel- vrienden en kennissen. Er zijn veel jongens die haar wel aardig vinden, maar als ze over trouwen be ginnen zegt ze dat daar meer voor no dig is. Ze wil niet bij moeder thuis blijven en altijd blijven zingen. „Maar trouwen doe ik pas als ik niet meer wil zingen". Patricia Paay houdt van geld, dat zegt ze gewoon. Haar wensen zijn eerst een wit poedeltje, dan een rode sportwagen, een bontjas en vervolgens een flatje. Er kart niet altijd ton zijn en voor een koele dag in de va kantie is deze witte orlon trui waaraan brede manchetten en een zoom zijn ge haakt. Het doet wat aan een ouderwetse beddesprei denken, maar tegenwoordig kan dat allemaal wel. De Venetiaanse gon delier kijkt er in ieder geval niet van op. DE SOVJET-UNIE heeft on- langs de eerste Russische mo deshow in Londen gehouden. Maar hoewel sommige rokken bijna tot mini-peil waren in gekort, bleek wat iedereen al^ dacht waar: Russische mode is weinig opwindend. Het meeste succes hadden kinderkleren en de allereen voudigste modellen van ruw linnen, afgezet met een miniem strookje folkloristisch bor- duursel. Maar ook deze model len zullen Mary Quant en de andere Britse ontwerpsters niet bedreigen. ZELFS DE Russische Twiggy, Tamara Wladimirsowa die net zo tenger en knap scheen te zjln als het beroemde Engelse model, zorgde voor een teleur stelling: ze lag met griep in bed. De drie Russische manne quins waren van de Engelse te onderscheiden door hun over maat aan boezem, terwijl hun Britse collega's zo plat als Twiggy waren. Nina, Ala en Larissa kweten zich bjj de fi nale bovendien met iets meer overtuiging van de Russische dans, uitgevoerd in vuurrode jurken geïnspireerd op hoeren dracht met een overdaad aan halsdoeken, schorten en ban den. DE OMROEPER deelde mee dat Nina locomotieven ontwerpt, Ala oude geschiede nis studeert en Larissa patro nen knipt. „Want in Rusland wordt het beroep van manne quin niet als volledige dagtaak beschouwd". De minst geslaagde modellen waren ouderwetse bedrukte katoentjes en onflatteuze stre pen. Er werden slechts één bermudashort en één pantalon met klokkende pijpen getoond. De meeste creaties vielen ruim neer van een aansluitend halsstuk. Overgooiers in effen kleuren werden gecombineerd met gebloemde boerinnenblou- ses. Behalve rood en beige was er veel citroengeel, suikerzoet- roze, blauw en lindengroen. VOLGENS DE Russische handelsdelegatie zijn alleen in Scandinavië ooit buitenlandse modeshows gegeven door Rus sische ontwerpers. De kleren gaan in Londen acht tot acht tien dollar kosten, ongeveer hetzelfde als in de Sovjet-Unie. De show ontrolde zich tegen een decor van rode ballonnen, reusachtige foto's van Chi-Chi en An-An (de Russische en Engelse panda-beren) en een glanzende Moskowitsj auto. De show begon met een slee vol mannequins in weelderig Russisch bont, sabel, nerts, chinchilla, persianer en lui paard. Deze mantels moeten in Londen 500 tot 1.500 pond op brengen een hele tegenstel ling tot de goedkope katoenen en linnen jurkjes. De getoonde modellen wer den door het modecentrum in Moskou gekozen bij de Chayka fabriek in Moskou, vier fa brieken in Minsk en een fa briek in Riga. De negentienjarige Russische mannequin Ala Chemousova met een mini-japon. |wum(UinnnnnnnfUinnfwnniwinftnnnnnnnnnnfvvMyvvvww,"r""""'"'"'"""",,MI>lt<>M*Mltw*w>lw*'tl>*wl^^ WIE LIMBURG ZEGT en daarbij alleen denkt aan het „zwarte goud", dat in de zuidelijkste provincie van ons land op de twaalf-, veertien-, of achttienhonderdmeter verdieping wordt gewonnen, bewijst dit „schoen- ste plekske grond" slecht te kennen. Uit Limburg komt namelijk ook het „witte goud", welhaast even moei zaam vergaard, op de 25 cm-verdie- ping, om het zo maar eens te noemen. Het Witte Goud uit Venlo. Bij ons nuchtere noorderlingen beter bekend als de ASPERGE. Een kostelijke en kostbare groente, waarvan de eerste kilo, die dit jaar aan de veiling werd aangevoerd, honderdzestig gul den opbracht. Bij mijn bezoek aan Grubbenvorst, centrum van de Noordlimburgse aspergeteelt, waar de grootste groente-, fruit- en eier- veiling van West-Europa gevestigd is, zijn de ogen mij geopend. De asperge is een zeer arbeidsin tensieve groente. Het is alles hand werk, van uitzetten van de plantjes, tot het steken bij een lengte van 25 cm, vandaar die „verdieping", was sen, sorteren, schillen en verpakken toe. Deze groente, die reeds in het oude Egypte uit de tijd der farao's bekend zou zijn geweest, wordt met miljoenen kilo's naar de veiling in .Grubbenvorst gebracht. Vorig jaar was dat bijna 7 miljoen kilo die in totaal een bedrag van 16.879.102.26 opbrachten, oftewel een gemiddelde prijs van 244,20 per 100 kilo. Van die hoeveelheid hebben wij in ons land nog geen miljoen kilo ge consumeerd. Naar Duitsland gingen maar liefst 5.130.000 kilo van de bes te kwaliteit. De aspergeteelt kent zestien sorte ringen van „AA extra" of „AA I" tot uitschot. Van al die graden zullen wij er misschien met een stuk of zes tijdens ons leven kennismaken. De asperge is geen volksvoedsel en zal het door de prijs ook wel nimmer worden. TOCH MOET HET mogelijk zijn om meer bekendheid te geven aan deze fijne groente. Bovendien zou een vergroot binnenlands verbruik wel eens van gunstige invloed kun nen zijn op de prijs. Ik heb al eerder geschreven, dat wij beslist niet veel van deze groen te nodig hebben om ervan te kunnen genieten. Zo heb ik tijdens de eerste Noord limburgse aspergedag, georganiseerd door de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Venlo en de Centra le Venlose Veiling te Grubbenvorst kennisgemaakt met de fantasie en het vakmanschap van chef-kok H. van Ham, die de pollepel zwaait in de keuken van het 1 ster-restaurant (Guide Michelin) „De Hamert" te Wellerlooi. Dit restaurant ligt aan een toeris tische route door Noord-LimDt>rg, waarvan de burgemeestf~s Van plaatsjes als Grubbenvorst en Ber gen terecht veel verwachten. Op het Maasterras van dit restaurant is het goed toeven. Wij genoten er de volgende specia liteiten van de chef. Cocktail Prince Alexandre, Consommé de Limbourg, Bouchées a la Bohémienne, Asperges la langue de Boeuf Sauce Hollan- daise. nat, gekruid met wat aangemaakte kerriepoeder en 2 eetlepels half op geslagen room. De saus werd over de gevulde glazen gegoten. Een si naasappelpartje diende als versiering op de rand van het glas. De soep bestond uit een heldere sterke bouillon van ossevlees, gegar neerd met soepasperges, verse cham pignons (even geblancheerd) en ker- DE COCKTAIL PRINS ALEXAN DER, voor welke naam de directie van „De Hamert" nog officieel de toestemming wil vragen aan het Ko ninklijk Huis, was een primeur. Hij werd gemaakt van 300 gr. gekookte asperges in stukjes van twee cm ge sneden, 2 sinaasappelen in partjes, 200 gr.^gekookt kippevlees. Dit alles verdeeld over zes cocktailglazen. De saus bestond uit 2 dl. mayonaise ver mengd met wat sherry en gember- velpluksel. Zij was liqht gebonden met arrowroot (een wortel van de cassaveplant) Voor 6 pasteitjes gebruikt chef Van Ham: 200 gr. gekookte aspergestuk jes van 1 cm en 200 gr. krabvlees. Hij maakte deze warm in een kreef- tesaus (uit blik) en kruidde deze met wat peper, een scheut cognac en wat Worcestershiresaus, vulde hiermee de pasteibakjes en garneerde elk met een schijfje hard ei, waarop Deense kaviaar. Het hoofdgerecht asperges met ge kookte ossetong in Hollandse saus: Voor 6 personen 3 kg asperges uitge lekt op een schotel gelegd, daarnaast de in plakken gesneden ossetong, overdekt met de saus. Geserveerd met vers gekookte aardappelen. Ossetong 2 nachten in de pekel ge zet, daarna gekookt in 21k a 3 uur met ui, wat wortel, peterselie, lau rierblad, peperkorrels tijm en zout. Het keelstuk van de tong verwijderd, het vel eraf getrokken, daarna in niet te dunne plakken gesneden en gegarneerd rond de asperges. Voor de sauce Hollandaise: 4 eier dooiers met gekraakte peperkorrels en een scheutje azijn tot een dikke massa geroerd. Hierbij citroensap en een halve dl bouillon. De kom au bain-Marie warm gehouden en het mengsel geroerd tot het begon te binden, dan 50 gr boter in kleine stukjes erdoor, afgemaakt met wat zout. OP DE KAART VAN De Hamert staan nog veertien andere hoofdscho tels tevens specialiteiten met asperges bereid, alle samengesteld door de heer Van Ham. Hij verheugt zich erop om in het korte aspergeseizoen nauwelijks acht weken lang van de eerste week van mei tot het feest van St. Jan (24 juni) wanneer de telers op houden te steken, zijn gasten te laten genieten van de koninklijke groente. „Over smaak valt niet te twisten", zeggen de deskundigen uit het Noord limburgse, maar over een ding zijn zij het roerend eens: „Hoe verser, hoe lekkerder". En dat is iets waar van u in het aspergegebied kunt ver zekerd zijn. Restaurant „De Hamert" heeft bijvoorbeeld 2,5 ha eigen asper gebedden. Ik geef u hierbij het telefoonnum mer van de eigenaar, de heer Jan H. J. Grothausen, die in de Guide Michelin die trotse 1 ster-vermelding kreeg. Hij vermeldt nl. in een inlei ding op zijn menukaart: „Tevens zijn wij in de gelegenheid om vanuit dit grootste Nederlandse aspergegebied (3500 ha) u verse as perges te leveren, welke per spoor- expres aan u worden verzonden, te gen dagprijs. Belt u ons daarvoor gerust op. (04703)-260. Wij geven u gaarne inlichtingen over hoeveelhe den en bereiding." Als u weet, dat in de week van 7 tot en met 13 mei de asperges in de winkel te Venlo drie gulden per kilo kosttten, terwijl ik ze boven de grote rivieren voor deze prijs nog niet heb ontdekt, dan geloof ik wel dat het een telefoontje naar De Hamert waard zal zijn. ^wnnnnnflJlflfinfinfUinfinnjMinfinnnnjinnnfinfinnfinfifii1nf1iinnfififififiiifiiinfinnn^

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23