VAN DAG TOT DAG Commentator W alter Lippmann verhuist naar New York Intellectueel verlies voor VS-hoofdstad Washington Jordanië, niet Israel wellicht Nassers doel VERPLEEGSTERSOPLEIDING Maandag gaat Europa's eerste kunstmaan omhoog Het Titoïsme Toeristen in China niet gewenst Inboedel van prinses Marie onder hamer 1 Denkbeelden van Mao op postzegel Wilson volgende maand naar Parijs Deense provo's beloven rellen Bloeddruk meten Kwartaal uitstel voor ESRO-II Typiste van Wilson gearresteerd v__ tel egrammen ZATERDAG 27 MEI 1967 Dilema Zelfdiscipline Einde van tijdperk V ietnam-critiek Mig wordt teruggegeven ST. ELISABETH'S OF GROOTE GASTHUIS TE HAARLEM AANVANG KURSUSSEN: 21 augustus - 20 november - 26 februari I PREKLINISCHE PERIODE VAN DRIE MAANDEN. LESSEN IN DIENSTTIJD OP AANEENSLUITENDE DAGEN (BLOKSYSTEEM). GEEN PRAKTISCH WERK OP LESDAGEN. STUDIEBEGELEIDING. Onthutsend Kort voor zijn 75ste verjaardag is maar schalk Tito herkozen als president van Joegoslavië. Hoewel hij geen ogenblik zijn communisme heeft verloochend, heeft hij zich toch van andere Oosteuro- pese leiders duidelijk onderscheiden. Hij heeft namelijk zijn partij en zijn land on afhankelijk gemaakt van de Sovjet-Unie, en in de binnenlandse economie het ge zag van de staat verminderd. Het grootste deel van de kleine boeren is hoewel verenigd in coöperaties zelfstandig ge bleven. En in de niet-agrarische onder nemingen is de medezeggenschap der ar beidersraden zeer toegenomen, evenals de zelfstandigheid van elk bedrijf. Men zou kunnen spreken van een „liberalisatie", omdat de socialistische ondernemingen jegens de staat vrijer staan, al blijven zij natuurlijk aan staatswetten onderworpen. In hoeverre heeft dit Titoïsme in Oost- Europa school gemaakt? In de economie van de meeste communistische landen is al het beginsel doorgevoerd, dat elk be drijf als zelfstandig orgaan rendabel moet zijn. Wordt de productiviteit daarin opgevoerd, de prestatie verhoogd, de kostprijs verlaagd, dan ontvangen de werkers een aandeel in de winst, zoals in Joegoslavië. Bovendien is de centrale planmatigheid beperkt. Er wordt meer ruimte gelaten voor initiatieven „van on der op". Wat de medezeggenschap be treft der bedrijfsraden, die is zeer uiteen lopend, maar nog geringer dan in het land van Tito. Diens invloed kan echter niet worden ontkend. Op een bepaald terrein is dit nu weer gebleken in Roemenië. Dit land veroor loofde zich sinds enige jaren de voogdij van de Sovjet-Unie te liquideren. Het gedroeg zich binnen het oostelijke blok ongeveer zoals het gaullistische Frank rijk binnen de westelijke alliantie. Als enige Oosteuropese „volksdemocratie" knoopte het in januari diplomatieke be trekkingen aan met West-Duitsland, zon der daarbij politieke voorwaarden te stel len. Nu blijkt uit een lang artikel van de partij-secretaris Ceausescu dat hij ernstig waarschuwt tegen pogingen van andere communistische partijen en dit geldt zowel voor Moskou als voor Peking om in de Roemeense partij te infiltre ren, en haar zelfstandigheid aan te tasten. „Het is ontoelaatbaar voor een lid van de partij betrekkingen aan te knopen of te onderhouden met andere partijen of daaraan inlichtingen te verschaffen bui ten medeweten van zijn partijbestuur, of deel te nemen aan acties tegen de politie ke lijn van zijn eigen partij", zo leest men. Geen „buitenlandse fractievorming" dus. Zeer voorzichtig wordt de mogelijkheid aangeroerd, ook op economisch gebied iets van het Joegoslavische voorbeeld na te volgen. „De partij-organen mogen niet in de plaats van andere maatschappelijke instellingen treden.Men moet de be voegdheden en de rol van elk bedrijf ver groten." Tot nu toe was de Roemeense partij afkerig van elke „liberalisering". Maar daarin schijnt enige verandering te komen. De communistische landen bewan delen geleidelijk eigen wegen. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Geen ideo logie is tenslotte bij machte volkomen eenvormigheid te handhaven, en de veel soortigheid der maatschappelijke vormen te niet te doen. Ook in dictatoriaal gere geerde landen staat de ontwikkeling niet stil, en dit is in elk geval een hoopgevend verschijnsel. Het Noordzeedebat in de Kamer heeft de scheidslijn tussen voor- en tegenstan ders van staatsboringen in de Noordzee bodem weer eens versterkt. De voorstan ders laten zich vooral leiden door wan trouwen tegen de oliebaronnen. De tegen standers zien staatsdeelneming weer als een poging tot vergroting van de staats macht. Het is de vraag of de scheiding wel juist is. Het kan immers best zijn, dat de meeste Nederlanders net zoveel wantrouwen hebben tegen het grote olie kapitaal als tegen de staat, en dat het hun dus gelijk blijft wie de bodemschat ten uit de zeebodem boort. Als dat, zo is, zou het veel beter zijn als de volksver tegenwoordigers de partij-principes of wat daarvoor doorgaat lieten varen en iets gezamenlijks ondernamen waar door het wantrouwen tegen alles wat groot, machtig, invloedrijk en ondoor zichtig is, kon worden verminderd. Want die parlementaire beveiliging ontbreekt ons. De parlementaire controle op het overheidsbedrijf is schrikbarend onvol doende en die op het grote invloedrijke particuliere bedrijfsleven net zo. Nederland heeft geen deugdelijke anti trustwetgeving, bijna geen consumenten bescherming en op het gebied van prijs binding is hier ook heel wat ongezonds mogelijk. Het Amerikaanse parlement heeft zich weinig ingelaten met de dis cussie pro/anti staatsbedrijven, maar zijn tijd gebruikt voor het deugdelijke be teugelen van ongebreidelde krachten. On danks het ontbreken van een socialisti sche partij is in Amerika de parlemen taire bescherming van de kleine man te gen „kapitaals- en staatspoliepen" heel wat groter dan hier. Een voorbeeld dat het navolgen wellicht waard is. ^VWyMWWWWWWWWWWWWWWWWWWMWWMWWWl PEKING (AFP) Bij de uitgeverij voor vreemde talen in Peking is een af fiche opgehangen, waarin wordt geëist dat buitenlandse toeristen de toegang tot China moet worden ontzegd. Het motief voor weigering van de toe risten zou zijn dat zij in het algemeen geen politieke belangstelling hebben en gekant zijn tegen het Chinese beleid. Waarnemers maken uit deze melding op dat zekere elementen geen buitenlandse pottenkijkers willen bij de afhandeling van de binnenlandse problemen. In de afgelopen dagen zijn in Peking enige malen diplomaten en buitenlandse correspondenten urenlang door menigten vastgehouden, omdat zij dagbladen van de rode gardisten hadden gekocht. (Van onze correspondent) BONN Dinsdag wordt in het openbaar de inboedel verkocht van de in 1910 over leden prinses Marie der Nederlanden. Zij is gehuwd geweest met Adolf vorst zu Wied. Haar nalatenschap bevond zich in het kasteeltje Mon Repos in de buurt van Neuwied aan de Rijn, dat binnenkort we gens bouwvalligheid zal worden afgebro ken. Prinses Marie was de kleindochter van koning Willem I en de dochter van diens tweede zoon Frederik Willem Karei die in 1881 op zijn buiten bij Voorschoten overleed. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het is woens dag een treurige dag geweest voor Clevelandpark, de wijk van Washing ton waar ik woon. Want in de straat naast mijn huis, enkele blokken verderop, stonden de verhuiswagens die definitief de aftocht bezegelden van wellicht de beroemdste, maar zeker de meest bewonderenswaardige inwoner van Clevelandpark: de 77- jarige commentator en schrijver Wal ter Lippmann. Bijna dertig jaar lang woonde Lippmann in het grote, wat sombere, Engels aandoende landhuis op de hoek van de Woodleyroad en de 36ste straat en die plek werd daar door een bezienswaardigheid voor in tellectuele toeristen en een plaats voor een politieke en intellectuele stimulans voor vele groten en minder groten der aarde. Amerikaanse presi denten, ministers, diplomaten uit alle werelddelen, schrijvers, journalisten bezochten Lippmann in dit huis tegenover Washingtons nationale kathedraal. Hier schreef de beroemde commentator de afgelopen dertig jaar zijn in 1931 be gonnen politieke commentaar dat door honderden couranten oveT de hele wereld werd gedrukt. Aanvankelijk, toen Lippmann na jaren lang werd voor het weekblad New Repu blic en het hoofdredacteurschap van de New York World met zijn commentaar voor de New York Herald Tribune begon, schreef hij vijf maal per week. Later werd dit driemaal en de laatste jaren twee maal. (Vervolg van pagina 1) Wat in de eerste bezorgdheid over Is rael over het hoofd gezien dreigde te worden, was dat Jordanië nog meer dan Israel is aangewezen op de Golf van Aka- ba voor een onbelemmerd scheepvaart- verekre. Terwijl Israel tenslotte nog ha vens heeft aan de Middellandse Zee, is de havenstad Aakaba Jordanië's enige ma ritieme uitlaat. En wat president Nasser als een maatregel tegen Israel aankon digde, kan hij met evenveel gemak en grotere effectiviteit tegen Jordanië waar maken. Dat Jordanië's koning Hoessein en zijn ministers zich bewust zijn van dit ge vaar, bleek uit het bericht dat in Tel Aviv woensdagnacht met grote bezorgd heid werd ontvangen, namelijk dat troe pen uit Saoedi-Arabië en Irak de grens met Jordanië hadden overschreden, een bericht dat later weer deels ontzenuwd werd toen Jordanië geen toestemming aan Irak gegeven bleek te hebben. Op het eerste gezicht leek deze troepenconcen tratie op een verdere uitwerking van een door Egypte ontworpen Arabisch plan om Israel aan alle grenzen tegelijk te be dreigen. Het lijkt nu waarschijnlijker dat ko ning Hoessein het zekere voor het onze kere heeft willen nemen en met deze ogenschijnlijk anti-Israelische toelating van Saoedi-Arabische troepen tot zijn grondgebied zich ook heeft willen ver zekeren van extra-strijdkrachten die in gezet kunnen worden tegen Egypte wan neer president Nasser inderdaad het plan zou hebben om zich te ontdoen van het Jordaanse regime dat hij altijd als een meeloper heeft beschouwd van het „reac tionaire westerse imperialisme". Jordanië bevindt zich op het ogenblik dan ook in een groter dilemma dan Is rael. Deze tweespalt kwam duidelijk naar voren in een verklaring die .woensdag in de Jordaanse hoofdstad werd afgelegd, en waarin enerzijds een beroep werd gedaan op de Arabische eenheid tegenover een gemeenschappelijke vijand, Israel, en an derzijds werd gesproken over de mis dadigers. De zogenaamde Arabische eenheid is dan ook niet meer dan een fictie, die niettemin door de Arabische landen als werkelijk wordt opgediend zodra het Is raëlische gevaar ter sprake komt. Presi dent Nasser, immer in de weer om zijn progressief socialisme aan het Nabije Oosten op te leggen, heeft zich daarbij steeds bediend van deze onnatuurlijke en tegenstrijdige Arabische alliantie. Druk, door hem met behulp van Syrië en Irak uitgeoefend op Israel, betekent immers ook pressie op Jordanië en Saoedi-Ara bië, want deze twee landen wordt daar mee een onmogelijke keus opgedrongen: meedoen met de Arabieren, of hun steun verklaren aan het Westen. Omdat beide èn Arabisch èn pro-wes ters zijn, is het resultaat van de pressie- ■x£x::y> Een knappe Israëlische vrouwelijke soldaat, met een messcherpe vouw in haar soldatenbroek, rust even uit in de Negev-woestijn. Alle meisjes in Israël moeten twintig maanden militaire dienst doen. (Telefoto) SINGAPORE (Reuter). De „denk beelden van Mao Tse Toeng" worden in Singapore in de vorm van postzegels verspreid. De verkoop van zijn werken is verboden. Mao's denkbeelden worden nu op postzegels naar Singapore gesmok keld en verkocht in series van tien ze gels. Prijs van Mao's verzameling op zegel: ongeveer 1,25 gulden. methode iedere keer een succesje voor Egypte. Het zou ooit misschien nog wel eens zo ver kunnen komen, dat zoals een Israëliër het formuleerde, Israel steun verleent aan Jordanië, want een Egypti sche inval in Jordanië kunnen wij aan onze grenzen nog minder tolereren dan een verzoek om zelfmoord te plegen. PARIJS (Reuter) Premier Wilson van Groot-Brittannië zal op 19 juni in Parijs met president De Gaulle van Frankrijk besprekingen voeren over het Britse verzoek tot toetreding tot de EEG Wilson en De Gaulle zouden wellicht ook spreken over het Nabije Oosten en andere wereldvraagstukken In januari hebben Wilson en De Gaulle al uitvoerige besprekingen gevoerd tij dens Wilsons oriëntatiereis in West-Euro pa om de stemming te peilen aangaande eventueele toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap. President De Gaulle's voornaamste voorbehoud ten aanzien van het Britse EEG-lidmaatschap betreft het Britse ver mogen om de Britse landbouw aan te pas sen, de rol van het pond sterling als in ternationale valuta en de Britse banden met het Gemenebest en de Verenigde Staten. Lippmann, die na een zomer in Frank rijk in New York zal gaan wonen, is nu meer de schrijver van wat langere, be dachtzame essays dan van korte com mentaren, maar nog altijd schitteren de kwaliteiten die hem tot Amerika's be roemdste politieke schrijver hebben ge maakt in zijn artikel: objectiviteit, rede lijkheid, visie, originaliteit en kritische zin. Lippmann leefde al deze jaren in Wash ington in opperste zelfdiscipline met een praktisch onwrikbare dagindeling. Elke ochtend om negen uur, ontbijt en lectuur van de drie belangrijkste ochtendbladen achter de rug, zette hij zich aan het bu reau om te werken aan zijn artikel. Twee en een half uur later was het schrijven gedaan en dicteerde Lippmann het stuk in de dictafoon, waarna het door een secretaresse werd uitgetikt en met de research-medewerker besproken. Klokke half een werd het stuk op de dagen voor de verschijning opgehaald en kort daarna kon men de wat bedachtza me introverte oudere heer, die Lippmann al zo lang is, uit het huis zien vertrek ken naar zijn club: de Metropolitan, waar hij dagelijks lunchte met politici, diplo maten of collega's. Daar was hij het bo venmate geziene lid en ik heb zelf eens meegemaakt, toen Lippmann mij met zijn bekende vriendelijkheid tegenover jonge re collega's voor een lunch had uitgeno digd, dat vice-president Humphrey in de overvolle eetzaal binnenkwam, maar al leen de beroemde journalist kwam groe ten. 's Middags zag men Lippmann vaak met echtgenote Helen en hun honden wan delen, waarna hij de avonden meestal doorbracht op diners in Washingtons on vermoeibare politieke wereld. AAN DIT alles, bijna aan een tijdperk in het intellectuele leven van de Ameri- KOPENHAGEN (Reuter) Deense provo's willen het huwelijk van prinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Monpezat op 10 juni in de war sturen. De onofficiële leider van de provo's in Denemarken Harald Soebye zei in een vraaggesprek voor de Deense radio dat gedacht wordt aan het afsnijden van de elektriciteitstoevoer naar Kopenhagen, het loslaten van tientallen witte muizen in de kerk waar de plechtigheid plaats vindt en het gooien van tomatensap. Ook was het plan geopperd een vliegtuigje te huren om „iets" wat onthulde hij niet op de stoet te gooien. Het detachement cavalerie dat het rij tuig met de prinses en de graaf zal be geleiden, krijgt evenwel een bijzondere oefening. Een legerwoordvoerder zei dat de paarden vertrouwd worden gemaakt met rookbommen, dwarrelend papier, jui chende menigten en het geluid van schoten. Graaf Henri de Monpezat, de Franse diplomaat, die met de toekomstige konin gin van Denemarken, Margrethe, op 10 juni in het huwelijk zal treden, heeft zich officieel bij de Deense lutherse kerk aangesloten. De graaf was rooms-katho liek. kaanse hoofdstad, is door Lippmanns vertrek een einde gekomen en dit is geen reden tot juichen voor de velen die de progressieve beginselen zijn toegedaan en de humane, rationele maatstaven van de commentator bewonderen. Zonder reden is Lippmanns aftocht echter niet. Door zijn consequentie en diepgaande critiek op president Jonhsons Vietnam-beleid heeft hij zich vervreemd van Washingtons machtsstructuur, terwijl hij bovendien Johnson voorgoed woedend heeft gemaakt door openlijk te zeggen dat de president hem misleid (lees: voorge logen) heeft. Wel is waar dat Lippmann als beroepscriticus van het politieke ge beuren nooit erg populair is geweest en successievelijk met Roosevelt, Truman, Eisenhower, minister Dulles, en zovoorts overhoop heeft gelegen (ondanks geregel de critiek lunchte hij maandelijks met president Kennedy tijdens diens bewind), maar door de Vietnam-controverse is de huidige tegenstelling tussen hem en de regering scherper dan ooit. President Johnson is zo boos op Lipp mann, dat hij zich niet ontziet bij aller lei gelegenheden te praten over „een commentator uit het verleden die nog steeds onder ons is' 'en Witte Huis-assis- stenten beijveren zich de laatste tijd om te herinneren aan oude misrekeningen in Lippmanns nalyses, daarmee sugge rerend dat het niet verwonderlijk is dat de oude commentator er weer helemaal naast is. Dat Lippmann er in zijn carrière wel eens flink naast is geweest, zal overigens niemand ontkennen. Vooral in de dertiger jaren had hij weing of geen begrip voor Roosevelt en in 1936 steunde hij de repu blikein Landon tegen de democratische president. Maar na 1938, toen hij begon te pleiten voor een anti-nazistische poli tiek, lijken Lippmanns vergissingen ge ring geweest te zijn. Als eerste doorzag en bestreed hij de koude oorlogspolitiek aan Amerikaanse kant en kritiseerde hij de wereldwijde interventiepolitiek van Washington, die een consequentie was van de Truman-doetrine in 1947. ZIJN HUIDIGE oppositie tegen het Viet nam-beleid is een logisch gevolg van de ze standpunten en kan zelfs niet los ge zien worden van zijn denken tijdens de De 77-jarige schrijver van politieke commentaren Walter Lippmann neeft bekendgemaakt dat hij na 36 jaar stopt met het schrijven van zijn dagbladrubriek. In zijn jongste artikel schreef Lippmann: „Ik ben er steeds meer naar gaan verlangen af te ko men van de noodzaak te weten dag in dag uit hoe de bloeddruk op het Witte Huis was en wie wat zei en wie wie zag en naar wie geluisterd wordt en naar wie niet." Lippmann schreef voor het dagblad New York Herald Tri bune". Meer dan 300 bladen over de hele wereld, plaatsten zijn artikelen. Het werk voor het weekblad „News week" zal Lippmann voortzetten. eerste wereldoorlog, toen hij als jongeman schreef dat de Amerikaanse constitutie in de buitenlandse politiek een ontzagwekkende en slecht gecontroleerde macht aan de president geeft en toen hij de wereld gelukkig prees, omdat de toen malige president Wilson er de man niet naar was deze macht eenzijdig en onge remd te gebruiken. Met president Johnson heeft de wereld minder geluk gehad, is nu zijn overtui ging en hij zei mij vorig jaar tijdens een kort gesprek vast te geloven dat John son volledig op fout spoor is en in Viet nam blundert ten koste van vele mensen levens uit gebrek aan begrip voor de we reldsituatie en uit misplaatst vertrouwen op adviseurs zoals Walt Rostov, wiens beroepsmatige anti-communisme voort komt uit het verlangen zijn „rode" pri- vé-achtergrond goed te maken. Hoe dan ook, Walter Lippmann gelooft dat de tijd gekomen is om zijn persoon lijke banden met de Amerikaanse hoofd stad te beëindigen en daarom is er wel licht een opluchting in Amerika's rege ringskringen. Maar wie, zoals ik, Lippmanns inzich ten stimulerend vindt, zijn niveau van dagbladjournalistiek uniek en zijn onaf hankelijke rationale humaniteit bewonde renswaardig, kan niet anders dan treurig zijn over de verhuiswagens in de straat om de hoek en kan Lippmanns vertrek uit Washington niet anders dan een groot verlies vinden voor de intellectueel, toch al niet overgestoffeerde Amerikaanse hoofdstad. DILLINGEN (AFP) Het Mig-17- straalvliegtuig waarmee een Russische vlieger in West-Duitsland een noodlan ding maakte wordt gedemonteerd en zal worden teruggeven aan de Sovjet-Unie. Het toestel is licht beschadigd. ADVERTENTIE in het ALGEMENE ZIEKENHUIS - Vooropleiding Middelbaar Onderwijs of MULO. - Salaris e.d. Volgens landelijke normen. - Inwóning in nieuwe moderne zusterflat. Inlichtingen bij De adjunkt-direktrice, Zr. E. C. Snoeck Henkemans, en bij het hoofd van de opleiding, Zr. E. F. van Creveld. Telefoon 1 39 60, toestel 225. Aanmelding na telefonische of schriftelijke afspraak. (Van onze ruimtevaartmedewerker) Na een uitstel van drie maanden zal aanstaande maandag de eerste kunstmaan van de Europese ruimtevaartorganisatie, de ESRO-II, worden gelanceerd van de basis Vandenberg aan de westkust van de Verenigde Staten. De betrekkelijk kleine kunstmaan (gewicht nog geen 80 kilogram afmetingen 85 bij 76 centimeter) moet studies maken van de zonnestra ling, door de zon uitgestoten materiedeel tjes die in het magnetisch veld van de aarde worden gevangen, en bepaalde aspecten van de kosmische straling. De ESRO-II is in het technisch centrum van de Europese ruimtevaartorganisatie, de Estec in Noordwijk, getest en voor de lancering in gereedheid gebracht. De Esro-satelliet zou aanvankelijk op 1 maart zijn gelanceerd met behulp van een Amerikaanse Scout-raket. Eind februari LONDEN (Reuter en AFP) Een 20- jarige Britse typiste van het bureau van premier Harold Wilson is gearresteerd op beschuldiging van schending van de wet op de staatsgeheimen .Met haar werd een 29-jarige man, Norman Blackburn, aange houden en beschuldigd. De typiste, Helen Keenan, zou een do cument aan Blackburn ter hand hebben gesteld. bleek echter, dat de V.S. geen raket van dit type beschikbaar hadden, hoewel de afspraak voor de lancering al een jaar tevoren was gemaakt. De Amerikaanse marine bleek de beschikbare Scouts plot seling nodig te hebben voor experimen ten, die geen uitstel gedoogden. Europese technici, onder wie personeel van het la boratorium voor ruimteonderzoek van de Utrechtse universiteit, waren al in Ameri ka aangekomen om bij de voorbereiding van de lancering te assisteren, toen bleek dat er geen raket ter beschikking was. In verband met de niet strikt zakelijke overeenkomst over de lancering, die door de NASA verzorgd zou worden op basis van (overigens wel gedeeltelijk betaal de) hulpverlening van de jonge Europese organisatie, kon men weinig inbrengen tegen deze onthutsende gang van zaken. Onverrichterzake keerden de Europese experts naar hun landen terug. Van deze affaire werd niet alleen de ESRO-II de dupe, maar ook de UK-3, een Britse kunstmaan waarvan de lancering eveneens met een Scout zou geschieden. Deze Britse kunstmaan is inmiddels kort geleden in de ruimte gebracht, ongeveer twee maanden na de aanvankelijk vast gestelde lanceerdatum. Het is de bedoeling, dat de Esro min stens twee jaar in werking blijft en daar door waarnemingen kan doen in een pe riode van maximale zonneactiviteit. De activiteit van de zon, uit zich onder meer in het optreden van zonnevlekken. Sterke zonneactiviteit kan gevaarlijk zijn voor ruimtevaarders. Niet alleen wetenschap pelijk maar ook ten behoeve van de be mande ruimtevaart zijn derhalve studies van de zon tijdens maximale zonactiviteit, zoals de ESRO deze zal uitvoeren, van groot belang. De ESRO-I wordt vermoe delijk in de herfst gelanceerd. i 1 Orkaan. Stormen met windsnelheden tot tweehonderd kilometer per uur hebben in grote delen van Duitsland zware schade aangericht. In het bijzonder in Zuidwest- en Zuid-Duitsland en in het centrale en zuidelijke deel van Oost- Duitsland- Hospitaal op wielen. De Franse wegen wacht heeft vandaag een klein hospi taal-op-wielen getoond, dat bestemd is voor gebruik bij grote openbare mani festaties. Het rijdend hospitaal, dat bij het vliegveld Le Bourget zal worden geplaatst ter gelegenheid van de jaar lijkse luchtvaartshow is uitgerust met een operatiezaal. Kernproef. Een kernproef van geringe sterkte is ondergronds genomen door de Amerikaanse commissie voor de kern energie. Het is de 13-de bekend ge maakte Amerikaanse proef van dit jaar. Bom. Een tien jaar oude Oostduitse jon gen heeft met een bom uit de tweede wereldoorlog zo lang tegen een muur geslagen totdat deze ontplofte. Hijzelf en nog drie andere kinderen kwamen om het leven. Hotelprijzen. De prijzen van de meeste Franse toeristenhotels die sedert januari 1963 waren geblokkeerd, zullen met on geveer 10 percent worden verhoogd. Het betreft de hotels die voor 1948 zijn ge bouwd, ongeveer tweederde van het to taal aantal. Arrestatie. Een particuliere secretaris van de Griekse oud-premier George Papan- dreou, Ioannis Manoesakis, is enkele dagen geleden door de veiligheidspo litie gearresteerd. Gronden voor de ar restatie zijn niet gegeven. Volksstemming. In Australië wordt een volksstemming gehouden om de inboor lingen dezelfde rechten als de overige bevolking te kunnen geven en die rech ten in de grondwet te verankeren. Particulier. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië is in Frankrijk voor een par ticulier bezoek, dat vier dagen zal duren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3