„Messiascomplex is grootste gevaar bij ontwikkelingshulp" Sophia en Vittoria voor het eerst samen in film Gelukkig door bollenbeeld Westduitse schoolstrijd na akkoord ten einde Protest tegen blote feiten van Uelsen igestipt WAARSCHUWING VAN HOOGLERAAR: Uitzending deskundigen slechts een beperkte bijdrage aan oplossing van wereldhistorisch vraagstuk Klachten over rechtzitting tegen provo Drie weken voor waardelijk voor ex-provo die rookbom gooide Vinders van gouden munten teleurgesteld PSP critiseert Luns' standpunt inzake Griekenland Twee maanden voor wapendiefstal Oude vrouw beroofd „NUDISTENKAMPEN VORMEN SCHADEPOST VOOR TOERISME" Nederlanders zeggen: naakt is onzedelijk ZATERDAG 27 MEI 1967 Te ver Waakzaam Unesco Expeditieleger „Voor de samenwerking met ontwikke lingslanden in de nieuwe verhoudingen bestaat geen groter gevaar dan het Mes siascomplex", aldus zei de rector magni ficus van de technische hogeschool in Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus, op de tweedaagse conferentie in Utrecht over de taak van de Nederlandse universiteiten en hogescholen ten aanzien van de ont wikkelingslanden. Aan deze conferentie nemen vertegenwoordigers van alle Nederlandse hogescholen en universiteiten deel, van de Kamercommissies voor On derwijs en Buitenlandse Zaken, van Ka merfracties en van Studentengroeperin gen, Prins Claus woonde de eerste zitting bij- Prof. Posthumus, die zei dat hij niet wilde optreden als heilsoldaat of bedel monnik, merkte op dat de geschiedenis van zending en missie het faillissement beschrijft van predikers, die aan heidenen heilsboodschappen kwamen brengen in de taal van „blanke" kerkgenootschappen. Zo gaat het ook met de leermeesters van de westerse wetenschap, de westerse techniek, westerse organisatieleer en wes terse bedrijvigheid, die zich aandienen als apostelen van een rijkere en hoge bescha ving, aldus de hoogleraar. „Zij zien hun zedelijke roeping als het edelmoedig uitstrekken van de hand om onderontwikkelde volken op te trekken tot eigen hoogte. Zij verkondigen de ze geningen van de vooruitgang, maar ver doezelen veel schade en leed. Maar in het morgenland herinnert men zich dat de eerste atoombommen op Aziatische bo dem zijn gevallen". Prof. Posthumus waarschuwde: „Zodra de wetenschappelijke boodschap aan een niet-wetenschappelijke wereld worcjt ver heven tot pseudo-religie, treft de bood schapper het lot dat eens de zendeling ten deel viel. De leermeester wordt met eerbied behandeld, maar men is niet be reid de plannenmaker, de organisator, de ingenieur of de arts te kanoniseren". Prof. Posthumus uitte ook critiek op de „patriarchen" die verkondigen dat ont wikkelingslanden in de eerste plaats be hoefte hebben aan technici, aan onder wijzers en verpleegsters en dat weten schappelijk onderzoek en onderwijs kun nen worden uitgesteld tot later. „Wie zo spreekt, wil de tractor achter de ploeg spannen". De taak en de verantwoordelijkheid van de deskundigen gaan volgens hem verder dan het geven van vakonderwijs en het afnemen van examens. Zij om vatten de oefening van geduld, de bereid heid tot overleggen en vooral tot luiste ren, het vermijden van welwillendheid en van leedvermaak. De deskundigen moe ten aanvaarden, dat het rendement van Eén der getuigen a decharge in de zaak tegen een provo, waarover wij eer gisteren schreven, de heer F. A. H. Fon- tjjn, zal een aanklacht tegen de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, indienen wegens belediging. Aanleiding daartoe zijn de uitlatingen van de officier in zijn requisitoir over een bepaalde volksgroep, „de vroegere zo genaamde provo's", als zouden deze over eenkomen met zwervers en rioolratten. De heer ontijn voelt zich hierdoor in zijn eer en goede naam aangetast omdat hij enige tijd van deze groep deel heeft uitgemaakt. Verschillende belangstellenden zijn niet toegelaten. „Als ik geweten had, dat er voor de lege plaatsen gegadigden waren had ik deze open plaatsen uiteraard laten innemen" heeft de politierechter mr. De Waard verklaard. De provo Carlos Piesaar, die meedeel de dat hij een van de belangstellenden is geweest aan wie de toegang tot de publie ke tribune was geweigerd, zegt dat een gerechtsdienaar hem heeft uitgemaakt voor „schurftlijder". Hij zal bij de offi cier van justitie daarover een klacht in dienen wegens belediging en aantasting in eer en goede naam. Een 23-jarige Amsterdamse fotograaf is door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf voor waardelijk wegens verstoring van de open bare orde. De jongeman had op prins jesdag vorig jaar een rookbom gegooid op het Lange Voorhout in Den Haag, juist toen de gouden koets passeerde. De verdachte maakte vorig jaar nog deel uit van de provobeweging, maar is inmiddels overgegaan naar de pinkster gemeente. De directeur van het Koninklijk Kabi net voor Munten en Penningen, dr. H. E. van Gelder, heeft de 14 gouden munten onderzocht die in het dorp Ten Boer bij Groningen te voorschijn zijn gekomen. Dr. Van Gelder constateerde dat de mun ten in goede staat verkeren, van 19 a 20 karaats goud zijn vervaardigd en dateren van 1395 - 1425. De handelswaarde wordt getaxeerd op 100,- tot 200,- gulden per munt. Dat was voor de vinders kennelijk een teleurstelling. Het penningkabinet heeft er geen interesse voor. Van dit type munten bestaan in ons land nog •tempels, o.a. in het stadhuis in Kampen. deskundigheid en goede wil vele malen kleiner is dan men thuis gewend is. Die genen die naar Afrikaanse of Aziatische universiteiten vertrekken nemen de con- centionele onderwijskundige wijsheden mee, de vooronderstellingen en vooroorde len over organisatorische maatregelen, programma's en onderwijsmethoden. Prof. Posthumus sprak als zijn overtui ging uit, dat het uitzenden van onder wijsdeskundigen en het uitvoeren van tij delijke universitaire projekten door cen trale overheidsorganen slechts beperkte bijdragen leveren aan de oplossing van wat in werkelijkheid wereldhistorische vraagstukken zijn. Tenslotte stelde prof. Posthumus, dat de vorming van een aca demisch thuisfront de opvolgers van de genen, die eerder eenzaam in de diaspora hebben geleefd en gewerkt, de geestelij ke wapenrusting zal moeten geven die no dig is bij de meest ingrijpende ontmoe ting tussen culturen waarvan ooit sprake is geweest. -... .VA Het partijbestuur van de PSP zegt ver ontrust te zijn over de antwoorden, die de minister van Buitenlandse Zaken ,mr. Luns, heeft gegeven op door Kamerleden van P.v.d.A., P.S.P. en D'66 gestelde vra gen over de gebeurtenissen in Grieken land en over de verklaring van de mi nister over hetzelfde onderwerp op 10 mei bij het debat in de Tweede Kamer. De minister verklaarde toen dat geen defini tief beeld was te verkrijgen over de ont wikkelingen in Griekenland na de staats greep, maar dat deze ontwikkeling hem met zorg vervulde. Mr .Luns zei dat de regering er de voorkeur aan gaf waar mogelijk langs bilaterale weg de terug keer tot de democratie te bevorderen. Volgens het P.S.P.-bestuur doet de Ne derlandse regering het voorkomen alsof er in Griekenland een wettig bewind aan de macht is, hoewel de grondwet buiten werking is gesteld. Daar de Nederlandse regering geen stap wil nemen om de militaire NAVO-hulp aan Griekenland op te schorten, blijken, aldus het P.S.P.- bestuur de officiële doeleinden van de NAVO zoals omschreven in de aanhef van het NAVO-verdrag, een dode letter. De beeldhouwer Les Levine tussen twee van de zeven plastic bollen, die hij tentoonstelt in het New Yorkse museum voor moderne kunst. Het maakt de mensen gelukkig om er tussen door te lopen, zegt hij. De krijgsraad in Arnhem heeft een 21- jarige soldaat uit Zaltbommel veroordeeld omdat hij tijdens zijn opleiding in Venlo een pistool had weggenomen. Naar hij zei had hij het willen toevoegen aan zijn ver zameling luchtdrukwapens. Hij begroef het pistool, in plastic verpakt, in het land van zijn vader. Nadat de diefstal ontdekt was viel hij spoedig door de mand. Naar pas nu bekend is geworden, is de 82-jarige weduwe M. de Veer-Van den Dries woensdagavond in de bijkeuken van haar woning aan de Hoevenseweg te Til burg door een onbekende overvallen en beroofd. De overvaller heeft haar met gebruik making van een in chloroform gedrenkte lap voor korte tijd uitgeschakeld en een tas met circa 2.000 van de vrouw weg genomen. Sophia Loren en Vittorio Gassm'an in een scène van de film „Het beste huis in Napets", die in de Romeinse studio's wordt opgenomen. Het is voor het eerst dat zij samen in een film spelen. (Van onze correspondent) BONN De schoolstrijd die in Noordrijnland-Westfalen (met zestien miljoen inwoners de grootste van de elf Westduitse deelstaten) woedde, is bijgelegd. De drie politieke partijen (Sociaal-Democraten, Liberalen en Christen-Democraten) kwamen na moeizaam overleg tot het akkoord, dat openbaar onderwijs in de streek rond het Roergebied voortaan regel zal moeten worden, maar dat bijzon der onderwijs zonder al te grote moei lijkheden mogelijk moet blijven, als de ouders dit wensen. Tot nu toe was de praktijk precies omgekeerd. De overeenkomst slaat slechts op de 5e tot en met de negende klas, waarover men in de Bondsrepubliek als de zogenaamde „hoofdschool" spreekt. De eerste vier schooljaren blijven, evenals het kleuter schoolwezen, nog zonder voorbehoud voor de confessionele richting gereserveerd. Verder is het sociaal-democraten en libe ralen niet gelukt, openbaar onderwijs er door te krijgen in de geest, zoals wij dat verstaan. In plaats van overheidsscholen worden het zogenaamde gemeenschappelij ke scholen, waarbij de ouders (en dus ook dé kerk) nog een dikke Vinger in de pap behouden. Geen wonder, dat de pauselijke nuntius in dë Bondsrepubliek, 'mgr. Basile, het compromis warm toejuichte. Mgr. Basile, een prelaat van de oude stempel, had zich de afgelopen maanden zonder de minste (Van onze verslaggevers) UELSEN. De gemeente raad van het een tiental kilometers van Ootmarsum, over de Duitse grens ge legen dorpje Uelsen heeft de oorlog verklaard aan een in de directe omgeving ge legen nudistenkamp, met de klassieke naam „Hellas". De vorige week heeft de raad namelijk besloten bij de Kreisverwaltung in Nord- hom te protesteren tegen het verblijf van de naakte zonaanbidders. Het motief voor het protest is de vrees dat het toenemende toe ristenverkeer schade zal ondervinden van de naakt loperskolonie, die hoofd zakelijk uit Nederlanders bestaat. Of het protest tot resultaten zal leiden durft niemand in Uelsen te voor spellen. „We proberen het maar eens. We willen een uitspraak hebben!", vertelde ons een gemeentelijk ambte naar. Er liggen in de directe omgeving van Uelsen nog enkele andere nudistenkam- pen, doch het bezwaar geldt alleen de enkele honderden meters over de grens gelegen kolonie „Hellas". In de directe omgeving van het kamp liggen namelijk een natuurbad, een hotel, een jeugdherberg en een cam ping. Deze instellingen zijn van vitaal belang voor de „toeristenindustrie" van Uel sen. Men vreest dat de ge klede toeristen het dorp zul len mijden en zo kwam het hoge woord er uit: We moe ten proberen het nudisten kamp kwijt te raken. Totdat vorige week dins dag tot een protestactie werd besloten, had zich eigenlijk nog niemand druk gemaakt over de nudisten. Nu zijn zij het gesprek van de dag in Uelsen. Men is het wel eens met de uit leden van de CDU, SPD en een plaatselijke partij bestaande gemeenteraad, dat de nu disten ongewenst zijn, ook al omdat het nudistenkamp „Hellas" ongeveer 10 hec taren bos ten zuiden van Uelsen beslaat, waar men tot voor enkele jaren vrij kon wandelen. Nu staan overal borden met verboden toegang èn maakt prikkel draad duidelijk dat nieuws gierig bezoek minder ge wenst is. Het zijn hoofdzakelijk Nederlanders die hier vlak over de Duitse grens in hun natuurlijke staat de warme dagen doorbrengen. In Duitsland is het stichten van een nudistenkamp namelijk niet verboden. Wie een stuk grond heeft en zorgt dat hij van de afscheiding af niet gezien kan worden mag naakt gaan lopen. Er zijn boeren genoeg die de be schikking hebben over vele hectaren bos, waar voor lopig toch niets mee wordt gedaan en die deze grond aan nudistenorgani- saties willen verhuren. „Het naaktlopen is een landelijke plaag geworden", zo heeft de gemeenteraad van Uelsen in de protestbrief geschre ven. „Het vreemdelingen verkeer gaat er door achter uit". „We vragen ons na melijk af of je zo maar nu- distenkampen bij een zwem bad, een jeugdherberg, een hotel en een camping mag stichten. Zolang ze op gro tere afstand blijven hebben „Ik ben het blootste dier in de schepping. Maar mij laten ze. Zwijn ik even!" we geen enkel bezwaar, maar dit gaat ons te ver". De Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen maakt zich vooralsnog geen zorgen over de bezwaren. Een der aangesloten vereni gingen, „de Overijsselse Lichtbond" heeft wel een terrein bij Uelsen, doch dit ligt ver van de woonkern verwijderd. Bovendien zijn de Nederlandse nudisten wel gewend aan de verkeer de voorstelling die de bui tenwacht zich vaak vormt van naturistenkampen. De Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen overkoepelt twaalf vereni gingen die tezamen ruim vierduizend leden tellen. In Nederland exploiteren zij zestien terreinen, die uit sluitend toegankelijk zijn voor leden van de federatie en voor buitenlanders die in het bezit zijn van een door de internationale organisatie afgegeven bewijs. „Openbare naaktheid" is in Nederland strafbaar sinds 1911, zelfs als die naaktheid zich zou beperken tot een stil plekje in de vrije na tuur. De zestien terreinen zijn daarom alle door een omheining of een natuur lijke afscherming aan het oog van de wereld onttrok ken. Dat schrijft de wet voor. Hoewel dit is bedoeld om de gemeenschap te be schermen tegen het „aan stootgevende naakt" blijkt het in de praktijk een be scherming van de naturisten tegen onwelkome gluurders. „Bloot is vies" is de me ning, die vele Nederlanders kennelijk nog huldigen. Drie jaar geleden waren er zelfs Kamerleden, die de minister van Justitie vroegen of er niet moest worden opgetre den tegen „nudistenkam- pen" ook al waren die niet zichtbaar vanaf de openbare weg. De minister erkende toen ook „de gevaren te zien, die verenigingen die het nudis me propageren en in prak tijk brengen uit een oogpunt van bescherming van de goede zeden opleveren". Daarom onthield hij één ver eniging de gevraagde ko ninklijke goedkeuring. Hij vond „voorshands nog geen voldoende aanleiding" tot ingrijpen, maar liet wel we ten, dat „de justitie en de wetgever te dezen echter waakzaam blijven". Nederland telt vierduizend georganiseerde naturisten, maar op het lie de Levant in de Middellandse Zee en de andere massale nudisten- kampen in het zuiden van Frankrijk zijn per jaar dui zenden Nederlanders te vin den, die zich in eigen land nooit naakt zouden ver tonen. Twintig landen zijn op het ogenblik aangesloten bij de „Fédération Naturiste Inter nationale" in Wenen, welke organisatie officieel is opge nomen in de Unesco. Het karakter van de na turistenverenigingen ver schilt van land tot land en van vereniging tot vereni ging. Veelal komt men niet verder dan een zuiver nudis- tisch standpunt: genieten van zon en water. Serieuze nudisten roken niet, gebruiken geen alcohol eri eten geen dierlijk voed sel. Over de zin van hetgeen gebeurt op de zorgvuldig omheinde terreinen van de naturisten kan men lang discussiëren. De sexuele uit spattingen, orgiën en vrije liefde, die de buitenwereld daar veronderstelt zijn niet te vinden. Integendeel: men zoekt er juist naar genees middelen, die het zedelijke verval een halt kunnen toe roepen. In de twintig jaren van het actieve naturisme in Nederland heeft de justitie nog nooit een vervolging wegens immoreel gedrag behoeven in te stellen. Niet temin zal het nog lang duren eer in Nederland evenals in Frankrijk en Duitsland een serie strandgedeeltes als „vrij strand" zal worden ge geven. Naakt te zijn is in de Nederlandse samenleving vooralsnog geen recht maar een gunst. schroom in de schoolstrijd gemengd en ge schermd met het concordaat, dat paus Piu« in 1933 met Hitler had afgesloten en op grond waarvan het katholieke onderwijs in het Duitse rijk zijn voorrechten mocht be houden. Sinds de oprichting van de Bondsrepu bliek is de sector onderwijs echter niet lan ger een rijksaangelegenheid en zelfs geen federale, maar behoort ze tot de strikte competentie van de deelstaten en deze weer behoeven zich op grond van een ar rest vart het constitutionele gerechtshof van Karlsruhe, geenszins de erfgenamen van het concordaat te achten. HET GEVOLG was dan ook, dat de deel staten met een overwegend rooms-katho- lieke meerderheid het concordaat in al zijn gestrengheid bleven toepassen. Beieren, waar volgens de statistieken opvoeding en vorming het verst zijn achtergebleven, is daar met zijn honderden kleine parochie schooltjes het meest sprekende voorbeeld van. Andere deelstaten, met een linkse meerderheid, trokken zich echter van de pauselijke klachten niets meer aan. Sinds de christen-democraten een half jaar geleden in net industriegebied Noord rijnland-Westfalen ln de oppositie werden gedwongen, wilden ook de nieuwe coalitie genoten (sociaal-democraten en liberalen) hier het onderwijs eindelijk moderniseren. Ze kwamen in conflict met de kerk, die met de meest drastische maatregelen dreigde, van excommunicatie tot het zenden van een expeditieleger van de Zwitserse garde. De schoolstrijd openbaarde bovendien een conflict binnen de clerus zelf. Vele la gere geestelijken wendden zich in petities tot hun behoudend episcopaat en eisten meer begrip voor wat er onder het volk leefde. De vrees voor een schisma bewoog waarschijnlijk het Vaticaan tot inbinden. Van hun kant hebben socialisten en libe ralen te kennen gegeven, dat zij in hun concessies tot het uiterste zijn gegaan van wat ze verantwoord achtten. De gemeenteraad van het Duitse grensplaatsje Uelsen heeft geklaagd dat het toerisme verdreven dreigt te worden door het nudisme. De meer derheid van de nudisten wordt ge vormd door de Nederlanders. Dat ver baast mij niet. De Nederlander gaat graag over de grens. Hij wil niet bij moeders pappot blijven zitten. En wie zal hem dan kwalijk nemen dat hij zijn slabbetje afdoet? De nudisten gaan uit van een nobel beginsel. Vrijheid is het hoogste goed, ook voor wie geen ander goed wil dragen. Het grote misverstand over hun leefwijze is afkomstig van mensen die zich landelijke taferelen voorstellen waarbij losgebroken saters op hol ge slagen nimfen achtervolgen. Hoewel ik nog nooit een nudistenkamp heb be zocht, kan ik dit uit de beste bron tegenspreken. Die bron is de oudheid, die ons het beeld van de volmaakte mens heeft overgeleverd. De renaissan ce heeft het nog een beetje aangedikt. Niet voor niets hadden de mensen in die tijd zoveel kleren aan het lijf. Ze wisten hoe hun vadsige figuur afstak tegen de goddelijke gestalten van Michelangelo. Sinds de schilders pro beren de mens lelijker af te schilde ren dan hij is, schaamt hij zich niet meer te bewijzen dat hij het in werke lijkheid toch nog wint. Daarbij komt nog iets waarvoor ik een overstapje maak van de kunstgeschiedenis naa,r de natuurkunde. In welk klimaat leven wij? Het is bijna juni, en terwijl ik dit schrijf valt er buiten een mus van het dak. Door de hitte bevangen? Nee, getroffen door een hagelbui. U zult die bui als nudist op uw blote bast krijgen. De natuur houdt daar rekening mee door uw op perhuid te voorzien van een veerkrach tige looilaag. Daaronder bouwt de buik een vetkussen van speklappen op dat het geraamte belet te klepperen van de kou. U ziet, het zit mooi in elkaar, maar niet mooi genoeg om er voor naar Uelsen te gaan. Zou ik dat toch ooit doen om aan den lijve te voelen of het allemaal werkelijk zo erg is als ik hier heb beweerd, dan wil ik wel mijn kleren uittrekken, omdat ik begrijp dat die erg opwindend zullen werken, maar één ding praten zé me niet uit mijn vingers: mijn zwarte zonnebril. Kees Stip

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7