Yannis Gaïtis schildert met de directheid van volkskunst Maigret komt terug in het najaar Maandag laatste Eerdmansquiz Veel Nederlandse kunst op Expo in Montreal EEN GRIEKSE KUNSTENAAR IN GALERIE-T Rolls Royce voor Beatle Lennon Geschil rond Dans- Theater in Londen „Na tien jaar zvilden ze wat nieuws Cultuur in Tiel als bouwproject Amateurtoneel in Delft en Baarn Franse eerlijkheid op Moskous congres ZATERDAG 27 MEI 1967 8 Volkskunst met een plus Plezierig Peil Filmer N iveaii De radio geeft zondag De radio geeft maandag 1 el evisieprogramma's Het is een gedrongen, nogal vierkante veertiger, Yannis Gaïtis. Zijn handen spelen met een snoer kralen, want hij is een Griek. Hij is een boer van afkomst, later kunstschilder geworden, die zijn oorsprong niet verraadt. Zijn kunst is even direct aansprekend als hijzelf is: rustig vriendelijk, maar met een ernstige onder toon, die soms door een gulle lach wordt weggevaagd. Hij is doodeenvoudig, ondanks zijn roem, die hij dankt aan veel tentoonstellingen in de halve wereld. „Er staan nog zeven schilderijen van me in Athenezegt hij. De vorige regering had ze gekozen als inzending voor de Biennale te Sao Paulo. Ik kan niet terug naar Athene. Theodorakis is een vriend van me. Mijnheer Van Hasselt ook, die schrijft in Nederlandse kranten. Ik ben nogal een rebel, ik denk niet dat ik m'n schilderijen spoedig terug krijg". Yannis Gaïtis lacht weemoedig, als hij dit vertelt. Even later lacht hij gul en hard als ik hem verzeker dat zijn werk te goed is voor een fascistisch regime. Hij kan zich dat lachen gelukkig veroorloven, want hij woont vaker in Parijs dan in Athene. „Les Saints Georges" heet dit grote doek in heldere, primaire kleuren. „Kijk", zegt Yannis Gaites, Sint Joris is een belangrijke heilige in Griekenland. Eigenlijk zijn er drie, één voor de Grieks Katholieken, één voor de Rooms Katholieken en ik heb er de protestanten ook maar een gegeven, met z'n drieën op één paard". Naast het paard, met daar onder de draak, een processie en boven en helemaal rechts kijkt het publiek toe, alsof de oude mythe van Sint Joris zich afspeelt als een kermistafereel. Gaïtis heeft een „gewone" klassieke schilderopleiding genoten in Athene. Hij heeft zich van het academisch schilderen vrij gemaakt, niet door filosofie of psy chologie in zijn kunst te betrekken, maar door terug te keren naar een vorm van volkskunst; volkskunst met een plus, met een extra. Van nature is volkskunst on persoonlijk. Een volk, een stam, een clan, een dorp vervaardigt voorwerpen en ver siert die volgens een traditioneel pa troon. Soms gaat dat heel primitief, soms heel ingewikkeld, maar meestal niet zo, dat de persoonlijkheid van de één sterk onderscheiden is van die van de buur man. Zelden is het eeji individuele kunst. Bij Yannis Gaïtis is dat natuurlijk wel zo. Er leeft nog veel volkskunst in Grie kenland, maar daarnaast is dat land de bakermat van de gehele Europese kunst, die juist het individuele, het persoonlij ke, tracht te benadrukken. Wel, door bei de stromingen is Yannis Gaïtis heenge gaan en hij is weer bovengekomen met zijn persoonlijke stijl; een sterk indivi dueel denken, doch dat ingebed in vor men, die hun verwantschap met volks kunst hebben behouden. Op zijn doeken verschijnen veel men sen als nauwelijks aangeduide marionet ten. Heel vaak is het een verzameling koppen met weinig of geen individuali teit en die omringen dan één figuur, die er duidelijk en „geportretteerd" uit springt. Die éne figuur kan een worste laar zijn of een andere kermisfiguur. Soms zijn het er twee, bij voorbeeld een bruidspaar. Dat bruidspaar dan weer heel nauwkeurig gedetailleerd de bruid met een japon van bloemetjesbehang maar de getuigen, familie en belangstellenden weer onpersoonlijk door een paar snelle penseelvegen aangeduid. Bloemen, dieren en dingen behandelt hij ook zo. Zijn „Tour de France" is teruggebracht tot een aantal simpele marionetachtige figuren achter fietsen, die uit één voor wiel met stuur bestaan. De hele rest acht hij overbodig. Hij werkt dus eigenlijk met gereduceerde symboliseringen van zaken die we allemaal kennen en hij doet dat met zo weinig mogelijk middelen, zo weinig mogelijk kleuren ook: helderrood, heldergroen, blauw en daarnaast veel wit en zwart. Hij bereikt zijn doel, het schep pen van zijn eigen wereld dus, zo een voudig en direct mogelijk. Gaïtis slaagt in zijn opzet en niet om dat hij zo weinig mogelijk middelen no dig heeft om goed gecomponeerde doeken te maken, maar door de kracht van zijn persoonlijkheid die er doorheen straalt in de vorm van een grote levensvreugde en zijn gevoel voor humor, waardoor zijn kunst verwant raakt aan die van de bes te cartoonisten of karikaturisten, met dien verstande, dat zijn kijk op de mens veel goedmoediger is. Wie zijn eigen kijk op mens en maat schappij wil vergelijken met die van Yannis Gaïtis, zal een verfrissend geeste lijk bad ondergaan. Tot 25 juni kan dat, in Galerie-T, aan de Haarlemse Bakenes- sergracht. Hein Steehouwer 'vmy.m'. (Van onze r.t.v.-medewerkster) AMSTERDAM. Maigret is voor dit seizoen afgelopen, maar in oktober gaat het weer op de oude voet door. De VARA is van plan door te gaan met de verhalen van Simenon. We zullen dezelfde vaste mensen op het scherm zien. Alleen inspecteur Jan vier, die in de laatste aflevering is doodgestoken, is en blijft wijlen. Jan Velseboer zal dus niet meer mee werken. Regisseur Eimert Kruidhof heeft een heel plezierig jaar gehad met het maken van zijn Maigrets. „De ervaringen met Jan Teulings zijn bijzonder goed, deze man zet zich enorm in voor zijn werk en hij heeft ook veel eigen ideeën. Hij be schouwt zijn optreden voor de tv niet als een zaak van even gauw geld verdienen, maar interesseert zich hevig voor alles wat wij doen en hij werkt er zeer gewetens vol aan". Over het algemeen zijn de Maigrets zeer goed ontvangen. De kijk en waarde ringscijfers liggen zeer ver boven het ge middelde. Alleen op de laatste Maigret is nogal wat kritiek geweest. Sommige cri tici vonden de rollen te zwak gespeeld, anderen daarentegen vonden de laatste juist een bijzonder goede aflevering. Ei mert Kruidhof zegt hiervan: „Het moei lijke bij de laatste aflevering was, dat er zo weinig in te spelen viel. Er waren wei nig dramatische situaties, het stuk be rustte voornamelijk op de tekst. De scè nes op zichzelf hadden weinig verhaal, alleen in hun totaliteit waren ze aan vaardbaar. Het publiek kijkt op verschil lende manieren: de een heeft genoeg aan het woord met een plaatje erbij, de an der wil alleen het beeld met als toegift waf tekst". „Zelf was ik het eens met een criticus, die zei dat er misschien hier en daar wel slecht geacteerd was, maar dat het ni veau van de hele Maigretserie op een der mate hoog peil staat, dat er hier alleen nog maar sprake is van een keertje iets meer of iets minder gelukkig. Dat is vol gens mij juist en we werken ons te plet ter om het hoge niveau te handhaven. En och: Simenon is toch ook weer niet de eerste de beste: soms mag hij dan wat merkwaardige situaties voorschotelen, maar daar hebben wij nu eenmaal part noch deel aan, omdat wij het hoogstens bewerkt hebben, niet geschreven. Alle vorige Maigrets zijn in Parijs op genomen, maar Eimert Kruidhof is van plan er ook een paar aan de kust op te nemen. Dat is om te beginnen het geval met de eerste aflevering van het volgend seizoen: Maigret op vakantie. Men is al bezig met de opnamen, al wordt er niet voor begin oktober gestart. Zes afleverin gen in een serie mag wat weinig lijken, maar Kruidhof verzekerde ons, dat iedere Maigret ontstellend bewerkelijk is. Het is een kwestie van eerst een script, dat je «elf moet uitzoeken en bewerken, dan de hele organisatie van het filmen, het fil men zelf en het monteren. Drie weken repetities, drie dagen opnamen, vier da gen rust en dan weer de volgende afle vering. „Het is wat dat betreft net een bakke rij, een soort continu-bedrijfje met heel korte rustperiodes tussendoor. Ikzelf", al dus Eimert Kruidhof, „houd bijzonder veel van dit werk. Van huisuit ben ik filmer, daarom trekt mij het werken op deze manier zo aan. Ik ben overigens wel van plan om na afloop van de serie '67-'68 even een frisse neus te gaan halen. Ik wil dan zélf een film gaan maken. „Ik ben op het ogenblik bezig samen met Wies Andersen een eigen verhaal te schrijven, met hulp van een echte schrij ver. We hebben al verschillende persona ges in het hoofd, die onze ideeën dekken. Het gaat geen komedie worden, maar een modern actueel probleem, dat we toch met de nodige humor willen brengen, zon der op het speciale comedy-effect te mik ken. Beatle John Lennon heeft de door hem bestelde kleurige Rolls Royce in ontvangst genomen. Het voituur kost hem elfduizend pond sterling. De overheersende kleur is geel, maar er zijn ook blauwe, rode, groe ne en witte vlakken. Op de deuren zijn boeketten bloemen geschilderd en op het dak de dierenriem. Het Nederlands Dans Theater is ge dwongen er van af te zien de reeks voor stellingen in 't Londense Phoenix te ver lengen als gevolg van geschillen met de vakbond van musici. Het besluit van het gezelschap, zaterdag de slotvoorstelling te geven, volgt op stappen van de vakbond zijn veto over de groep uit te spreken, omdat zij gebruik maakt van muziek op de band. Sadlers Wells, die als impres ario optreedt heeft vier en vijftig musi ci in dienst, maar de orkestbak van Phoenix biedt slechts plaats aan zestien musici en voor het Nederlandse program ma is een volledig orkest nodig. Havenprijs. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan heeft de scheep- vaart-vereeniging Noord (Vereeni- gihg van ondernemers in de haven- en vervoersbedrijven te Amsterdam) in januari een havenprijs voor beeldende kunstenaars uitgeschreven, met als on derwerp: „de haven van nu", waarvoor tweehonderd werken zijn ingezonden. De prijs voor een schilderwerk 3500) is toegekend aan de heer H. Huig te Amsterdam, de prijs voor de categorie tekenkunst en aanverwante technieken 1500) aan de heer O. J. Prinsen te Soest. Verder heeft de jury een eervol le vermelding gegeven aan de Heer D. Zwier (Amsterdam). yy (Van onze r.t.v.-medewerkster) HILVERSUM. Maandag ziet u ze voor het laatst: Theo Eerdmans, zijn assistente Maud en de VARA- quiz „Tel uit je winst". Na tien jaar met alleen voor Eerdmans een kleine onderbreking tijdens een ziek te hebben beiden aan de quiz on afgebroken hun medewerking ge geven. In die tien jaar heeft het twee tal zes verschillende quizes ge maakt; dat waren „Wereldwijs", „Wil lens en wetens", „TV-toto", „Je neemt er wat van mee", „Weet wel wat je waagt" en sinds drie jaren „Tel uit je winst". Eerdmans is rayonchsef van de afdeling Amsterdam van het Vrije Volk, hij werk te er in de tijd dat de eerste quiz begon als algemeen verslaggever, later was hij raadsverslaggever. (Van onze correspondent) TIEL Burgemeester en wethouders van Tiel zullen de gemeenteraad woens dag voorstellen over té gaan tot de bouw van een cultureel gesprekscentrum. Men wil hiermee de bouwwereld, die om werk verlegen zit, tegemoetkomen. Het complex waarin ook een schouwburg zal komen, zal volgens een ruwe schatting ongeveer drie miljoen gulden gaan kosten. Men wil in de verenigingsraad van de VARA nu wel eens iets anders. Eerdmans zegt daar zelf over: „ik ben toch wel ver baasd dat ik het tien jaar heb volgehou den. Zelf had ik gedacht dat het niet lan ger dan vijf jaar zou duren, omdat je bij de tv nu eenmaal zo snel je populariteit verbriukt. Ik vind het een goed teken, dat de kijkdichtheid tot het laatste mo ment hoog was. Het eerste idee voor de quiz kwam van Gijs Stappershoef. Hij had iets dergelijks nog weer tien jaar eerder gezien in Ame rika, maar hij wilde voor ons land niet de harde Amerikaanse manier toepassen; daarom kwamen de korte interviews Voorlopig heeft Theo Eerdmans nog geen plannen om na deze tien jaar weer iets nieuws bij de tv te gaan doen. „Het enige plan dat ik heb is dit: een lange, rustige zomer, een fijne vakantie en voor de rest heb ik er eigenlijk nog niet over nagedacht". Heeft Eerdmans nooit eens te horen gekregen, dat het werk voor een derge lijke quiz misschien een beetje onder zijn journalistiek niveau zou zijn? „Nou, nee. Een dergelijke kreet heb ik nog nooit opgevangen van een van mijn collega's en trouwens: de Amsterdamse journalis ten hebben mij tot hun voorzitter geko' zen.'Dat zouden ze toch niet gedaan heb ben als ze me lichtelijk belachelijk had den gevonden. Ik heb trouwens mijn journalistieke en mijn tv-werk strikt ge scheiden gehouden. Ik heb de tv alleen maar beschouwd als een aangenaam ne- renbedrijf, hoewel ik het beslist niet wil kleineren". Zijn deze quizes voor hem erg ar beidsintensief geweest? „Nee, voor mij eigenlijk niet. Wel voor het team van vas te mensen. Ik heb maar één vergadering altijd meegemaakt, een dag voor de uit zending. Dan heb ik een gesprek met de scriptgirl, de regisseur en alle verant woordelijke mensen. We bekijken alle vragen nauwkeurig: ten eerste op de re dactie van de vraag, ten tweede op de zwaarte ervan, ten derde op de ontsnap pingsmogelijkheid. De mensen zag ik vroeger pas op het moment van de uit zending, de laatste tijd een half uurtje eerder, omdat ons gebleken is dat het vanwege de buitensporige camera-angst beter is ze even op hun gemak te stellen met een kopje koffie en een algemeen babbeltje. Maar dan nog zie ik vaak men sen voor mijn neus staan, die onherken baar veranderen door de angst. Ze wor den lijkwit, het zweet breekt door de make-up heen, hun lippen trekken wit weg. Dat vind ik altijd het moeilijkste moment, omdat voor mij die drie minuten die ik per persoon heb, gewoon te kort zijn om de mensen op hun gemak te stellep". Zaterdag Het avondprogramma gaat van start met Rond de Aarde in een Brigantijn. Het is een van de films, die het echtpaar Irving Johnson maakte van zijn vele zeil tochten rond de aardbol. Het laatste kwartiertje voor de klok van achten ij Onderweg: in het wegrestaurant in Bun- nik kan men niet alleen eten, drinken en zich verfrissen, maar ook ter kerke gaan. Na het journaal en Attentie een uitzen ding voor de sportliefhebbers. Dick van Bommel trekt drie kwartier uit voor een reportage van de voetbalwedstrijd, die oud-internationals van Nederland en En geland in Eindhoven spelen ten bate van de Bond van Militaire Oorlogsslachtof fers. Grote sterren van weleer spelen mee, zoals Nat Lofthouse en Abe Lenstra. Hoofdschotel van de avond is Jij en Ikke. Jenny Arean en Piet Römer speelden de hoofdrollen in deze vorig jaar mei uitge zonden Nederlandse bewerking van de musical Me and my Girl van Noel Gay. Als ds. A. C. van den Bosch een avond overdenking heeft uitgesproken, volgt nog het laatste nieuws en een samenvatting van de op deze zaterdag gereden etappe van Olympia's Tour. NEDERLAND 2. De VARA opent het zaterdagavondprogramma met een afleve ring van de Engelse serie Mrs. Thursday. Vijfentwintig minuten Achter het Nieuws hierna. Daarna een programmaatje van Annemarie Oster, die haar werk voor de televisie tot nu toe beperkt heeft tot een gastvrouwenrolletje. Annemarie zal ge heel alleen artiesten imiteren als Brigitte Bardot, Liesbeth List, Oonny van den Bosch, Rika Janssen en Martine Bijl. Hoogtepunt van het programma is een aflevering van de Franse amusementsse rie La la la, waarin we op bezoek gaan bij de Franse zanger Charles Aznavour. Zondag NEDERLAND 1. Zondagmiddag een rechtstreekse reportage van de Europese turnkampioenschappen voor dames en he ren, die in Amsterdam worden gehouden en een filmverslag van de gebeurtenissen op de Expo in Montreal. Het avondpro gramma begint met de rubrieken Op spraak, Woord voor Woord en Thierry la Fronde. Na het sportjournaal en het korte nieuws Pierre Janssen met zijn Kunst grepen. Het is de vijftigste maal, dat Jans sen op de beeldbuis komt in zijn eigen rubriek. Van negen uur af tenslotte de Gala of the Year, zoals Lou van Rees zijn show in het Concertgebouw noemde. Spe ciaal voor deze show kwam de wereldbe roemde zanger en showman Sammy Davis Jr. naar ons land. Hij bracht enkele col lega's mee en zijn eigen orkest van 42 man. NEDERLAND 2. Natuurlijk ontbreekt Dr. Kildare ook op deze zondagavond niet. De vierde van zeven afleveringen van de serie Een Zaak op Leven en Dood. De doodzieke nierpatiënten wachten nog al tijd op de keuze van de dokter: wie komt in aanmerking voor de hulp van de kunst nier? Na Kildare een aflevering van de serie The Villains uit Engeland. Hoofd persoon is een boerenjongen, die ten onder gaat in de grote stad. In de uit zending Première nieuwe films. Tot slot van de avond het tweede deel van de Amerikaans-Engelse serie over het we reldbevolkingsvraagstuk. Richtte men in de eerste uitzending de schijnwerper op Brazilië, nu is India aan de beurt. HILVERSUM I 8.00 Nws. 8.15 Klassieke gramm.muziek. 8.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Audio. 12.00 Country and Western Express. 12.37 Bui tenlands commentaar. 12.50 Bel Canto. 14.00 Everybody happy???? 15.00 Klassieke en moderne muziek. 16.00 Klassiek strijkkwar tet. 16.25 Gevarieerd platenprogramma. 17.00 Kerkdienst. 18.00 Schriftnoten. 18.30 Zingt het voorbedachte lied. 18.50 Kerk veraf en dichtbij. 19.00 Nws. 19.07 Klassieke gram.- muziek. 19.26 Brusselse kanttekeningen. 19.30 Gewijde muziek. 20.00 Lezing. 20.15 Klas sieke en moderne muziek. 21.00 Het Passie spel van Tegelen. 21.40 Paviljoen. 22.30 Nws. 22.40 Geloven in morgen. 23.00 Birma Road (reportage). 23.30 Franse chansons. HILVERSUM U 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.18 Voor het plat teland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Nws. 10.00 Onderweg. 10.30 Oecumenische kerk dienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Gram.- muziek. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. 12.00 Muzikaal onthaal. 13.00 Nws. 13.07 Toespraak. 13.20 Radar. 14.00 Volks liedjes. 14.30 Langs de lijn: sport. 17.00 Zon dagclub. 17.30 Voordracht en muziek. 17.50 Nws. 18.05 Langs de lijn: sport. 18.30 Wals- orkest. 18.55 Bij nader inzien. 19.30 Balans. 20.00 Nws. 20.05 Rits. 21.15 Manneke Bis. 21.30 Franse chansons. 22.00 Combo met zangsolist. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 We gaan naar Zandvoort. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Pyamissimo 10.00 Nws. 10.02 Verknipt. 11.00 Nws. 11.02 Koffie met Kees. 12.00 Nws. 12.02 Nederlandse Arties ten Revue op de plaat. 13.00 Nws. 13.07 Ringo. 14.00 Nws. 14.02 Rome - Athene. 14.32 Licht orkest. 15.00 Nws. 15.02 Ankara- Madrid. 15.32 Country en Western. 16.00 Nws. 16.02 Zorro. 17.00 Nws. 17.02 Verzoek platen. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 13.00 Nws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Nws. 14.03 Opera- en Belcanto. 15.00 Sport. 18.30 Ka tholiek godsdienstige uitzending. 19.00 Nws. 19.30 Filmmuziek. 20.30 Havenconcert. 22.00 Nws. 22.15 Muzikaal klankbeeld. 23.00 De muze musiceert. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Lichte or kestmuziek. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte orkestmuziek. 8.00 Nws. 8.10 NCRV- lied. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gramm.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke muziek. 10.25 Is Barth ach terhaald? 11.00 Moderne orkestmuziek. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant. 13.30 Lichte gramm.muziek. 14.05 Schoolra dio. 14.35 Moderne muziek. 15.00 Semi-klas- sieke muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de kleuters. 17.25 Voor de jeugd. 17.40 Lichte gramm.muziek. 18.20 Uitzending van de B.P. 18.30 Lichte gramm.muziek voor de tieners. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek uit uw vakantieland. 20.15 De Maan aanbidder (hoorspel). 21.10 Lichte gramm. muziek. 21.20 Orgelconcert. 22.15 Avondover denking. 22.30 Nws. 22.40 Literama. 23.00 Licht muziekprogramma. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke en moderne orkestwerken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Amusementsmuziek. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland. 12.35 Dansorkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualitei ten. 13.30 't Muzikantenuur. 14.30 Met het oog op de toekomst. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nws. 16.02 Licht ensemble. 16.15 Volks muziek uit Joegoslavië. 16.45 Nederland - Gitaarfestival 1967. 17.30 Brabant Journaal. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik ver bind u door 18.30 Licht muziekprogram ma. 19.40 Humanistisch Verbond. 19.50 Cur sus Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Klassieke muziek. 21.30 Alle hens 22.00 Let the peoples sing. 22.30 Nws. 22.40 Iks. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Programma met Netty Ro- senfeld. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Licht platenprogramma. 11.00 Nws. 11.02 Ac tualiteiten. 11.05 Nou en? 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 TNT. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 TNT. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Kick. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Swing-time. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 lORRRrrr17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Verzoekpla ten. VOOR ZATERDAG. NEDERLAND I 15.30 Nws. 15.31 Reclame. 15.34 Weekjour- naai v. slechthorenden. 15.57 Reclame. 16.00 Onder de loep. 16.20 Voor de jeugd. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Recla me. 19.00 Rond de aarde in een brigantijn, (reportage). 19.45 Onderweg. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Attentie. 20.35 Oude Glorie. Voetbalwedstrijd Oud-In ternationals Nederland Engeland. 21.20 Jij en ikke (TV-musicali. 22.50 Avondoverden king. 23.00 Journaal. 23.05 Samenvatting Olympia Tour. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Reclame. 20.05 Mrs. -Thursday, (TV-film). 20.55 Achter het nieuws. 21.20 Liedjes. 21.40 La-La-La: Frans muziekprogamma met succesliedjes. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. VOOR ZONDAG NEDERLAND I 15.30 Europese kampioenschappen turnen te Amsterdam. 18.40 Opspraak. 19.05 Bijbel vertelling voor de kinderen. 19.10 Thierry (TV-film). 19.35 Sport. 20.25 Journaal. 20.30 Kunstgrepen. 21.00 Gala of the year: Sammy Davis Jr., show en orkest. 23.00 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Journaal. 20.05 Dr. Kildare (TV- film). 20.30 The Villains (TV-film). 21.15 Première: nws over films. 21.45 Het Bevol kingsvraagstuk: India. 22.10 Journaal. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 Pipo de clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 Lucy Show. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Tel uit je winst. 21.20 De jonge onderzoekers. 21.45 Het Peloton Anderson. 22.30 Samenvatting Olym pia Tour. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 De Misan- throop of: De Eerliefde zwartkijker, kome die v.d. Franse t.v. 21.50 Een spannende tijd voor oud en jong. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. 22.30 Teleac: Automatisering. t In het Nederlands paviljoen op d Expo '67 in Montreal wordt de laat ste hand gelegd aan de expositie „kerkelijk leven in Nederland". Wer ken van tien beeldende kunstenaars en een fotograaf zijn bijeengebracht. In, aan en rond het paviljoen zijn bovendien werken van meer dan vijf entwintig kunstenaar^ en ontwerpers te zien. Ons land leverde ook een be langrijke bijdrage aan het thema paviljoen „De mens als schepper". Daar hangen oude meesters uit Nederlandse musea, maar ook Neder landse meesters uit buitenlands bezit. Dagelijks staan op de Place des Arts, waaraan het themapaviljoen ligt, de men sen in rijen die vaak meer dan vijftig meter lang zijn. Vele uren van de dag kunnen de duizenden niet anders doen dan schuifelen langs de kostbare schilde rijen en beeldhouwwerken: Rembrandts laatste zelfportreet „Het weefgetouw" van Van Gogh, de compositie in rood van Mondriaan en Rembrandts „Verlooche ning van Christus". Uit Nederlands bezit hangen er op deze overzichtstentoonstel ling van schilder- en beeldhouwkunst overigens nog de „dorpsbruiloft" van Jan Steen en „Binnenplaats" van Pieter de Hoogh. „Kerkelijk leven in Nederland" in het Nederlandse paviljoen toont prenten van Wessel Couzijn, Jef Diederen en Aat Ver hoog. Ben Guntenaar, Carel Kneulman, Tajiri en Carel Visser maakten de beeld houwwerken „Toren van Babel" en „Kruis voor Dachau". Van Lucebert en Schlomo Koren zijn er „Toren van Babel" en „Stenen voor Jeruzalem". Jan Noyons' zilveren voor- De studieweek van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU), die van 8 tot 15 juli op Drakenburgh in Baarn wordt gehouden, werd gisteren en van daag ingeleid met twee Natu-dagen in Delft. Gisteren nam mr. P. Cleveringa afscheid als voorzitter hij wordt opge volgd door mr. H. J. Zeevalking van daag worden in de aula van de technische hogeschool op prosceniumtoneel opge voerd „Darts" van Lodewijk de Boer, „de minnaar" van Pinter en „the sport of my mad mother" van Jellicoe. In aan sluiting daarop wordt een teach-in gehou den, waarin over het opgevoerde van ge dachten wordt gewisseld. De zaterdag wordt besloten met een demonstratie en de opvoering van een fragment uit Ro- denko's „Harten twee harten drie" in het microtheater van „De Flits". werpen voor de protestantse en rooms- katholieke erediensten zijn in vitrines uit gestald. Langs de wanden is voorts een serie foto's gehangen, die Mike Schuyt maakte van synagoges, rooms-katholieke en protestantse kerken. In de grote zaal in het Nederlandse paviljoen hangen de negenentwintig por- tetten, die Cécile Dreesmann borduurde van leden van het Huis van Oranje. Van Charlotte van Pallandt zijn er twee bron zen studies van portretten van koningin Juliana. „Monsieur Jacques" van Oswald Wenckenbach siert de tuin bij het pavil joen. Aan de gevel van de overhangende zaal is het 28 klokken tellende carillon gehan gen. Verder zijn in, aan of' bij het pavil joen nog een in polyester uitgevoerd beeld van Jan Pieters en „De familie" in brons van Loek van Meurs te zien. Elf gravures en etsen zijn er van Herman Berserik, Henk Huig, Harry van Kruinin- gen, Frits Lensvelt, Wim Noordhoek, Wil ly den Ouden, Ap Sok, Auke de Vries en Ed van Zanden, alle geïnspireerd op de Deltawerken. In het hofje liggen in het plaveisel twintig tegels van Annemieke Post over „De mens en zijn wereld". An der aardewerk is er van Jan van der Vaart en Betty van Lange. Aan de wan den van de ontvangstzaal en andere re presentatieve vertrekken hangen emaille- werken van Hans Koetsier, geometrische composities van Peter Struycken, een compositie met spijkers van Bé van der Heide en drie variaties met cirkels van Ad Dekkers. Een samenstelling van gla zen ballen heeft Andries Copier bijgedra gen. Armand Lanoux, Franse romanschrij ver en winnaar van de „Prix Goncourt", heeft op het congres van Sovjet-auteurs in Moskou verklaard, dat de arrestatie en opsluiting van twee Russische auteurs we gens publikatie van hun werk in 't Wes ten alleen maar nadelig voor de Sovjet- Unie is geweest. Lanoux, die geen namen noemde, doel de op de schrijvers Sinjavsky en Daniel, die het vorig jaar gevangen werden gezet omdat zij boeken, waarin kritiek werd geoefend op de samenleving in de Sovjet- Unie, in het Westen hadden laten uitge ven. Lanoux zei, dat het hier mogelijk om een persoonlijke aangelegenheid ging, maar dat men zich in de Sovjet-Unie moet realiseren, dat literatuur een zaak is die de hele wereld aangaat. Velen van de vijfhonderd afgevaardigden applaudis seerden na de toespraak van de Fransman.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8