SAMMY AAN DE HARING Zanger Willem Ravelli vijfenzeventig jaar Lancering van ESRO fiasco Amerikaanse tv-films over Anne Frank en Rembrandt Geen groot goocheltalent op congres in Zeist Ard discjockey in Groet VANAVOND Verwen uw huid NEGEN MUZEN Kaartenveiling in Amsterdam „Beeld en route" rondom Groningen 11 EXAMENS DINSDAG 30 MEI 1967 ortcjenó De radio geeft woensdag P. Zwaanswijk Op 31 mei, ruim een week na de tenor Louis van Tulder, zal een an dere Nederlandse zanger van naam, de bas-bariton Willem Ravelli even eens de leeftijd van vijfenzeventig jaar bereiken. Televisieprogramma's C~ I I •aet - .+~e.t jer >t 6, Haarlem, Tel. 02500 10616 Verwen dagelijks uw huid door gezicht en hals met Olie van Olaz te verzor gen. Deze vochthoudende tropische olie voorkomt dat zon en wind de huid uitdrogen. Het houdt haar zacht en elastisch en is de best denkbare bescherming tegen rimpelvorming. Olie van Olaz verkrijgbaar bij dro gisten en parfumerieën, is tevens een ideale basis voor make-up en schenkt u een prachtige matte teint, kortom het bewaart de jeugd van uw huid. Margaret Merril Verdrag. Op het ministerie van buiten landse zaken zijn gisteren de akten van bekrachtiging uitgewisseld van de vorig jaar in augustus in Belgrado onderte kende culturele overeenkomst tussen Nederland en Joegoslavië. In de reeks van culturele overenekomsten met Oost- europese landen is zij de eerste die werd ondertekend, zo blijkt uit een me dedeling van het ministerie van buiten landse zaken. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassiek strijkkwartet. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gramm. muziek. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Lichte gramm. muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Hervormde kerkdienst. 13.00 Variant. 13.30 Opera. 14.00 De wilde vaart, detective hoorspel. 14.25 Amusementsmuziek. 15.05 Klassieke en moderne kamermuziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five O'clock. 17.15 Lichte gr. muziek. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Spektrum. 18.50 Akkordeon met ritmische begeleiding. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte orkestmuziek. 20.05 Klassieke muziek. 21.00 Documentaire over de Olympische Spelen. 21.30 Oorzaken. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Mo derne muziek. 23.00 Verdraagzaamheid als levenskunst. 23.15 Lichte gramm. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.23 Uitgeslapen. 7.55 Deze week. 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen. 9.00 Klassieke gramm. muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lich te gramm. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Filmrevue. 11.32 Moderne muziek. 11.50 Lichte gramm. muziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Tango-rumba-orkest. 13. Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Waai de wijs jes zijn. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Mo derne liederen. 14.30 Klassieke en moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gramm. muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending va de C.H.U. 18.30 Licht ensemble. 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord. 20.45 Spreekt u maar....! 21.15 Liedjes. 21.45 Lichte gramm. muziek. 22.00 Accent. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Klassie ke en moderne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidos- coop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op! 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Toer beurt. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.36 Country en Wes tern. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Muziek la carte. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Radioschoolkoor. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tophits. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.30 Lekenmoraal. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Operette. 21.20 Lichte muziek. 21.50 Ad viezen. 22.00 Nws. grootste triomfen gevierd, niet zo zeer met de uiterlijke glans van uitbundige toejuichingen, maar, belangrijker nog, met de stille, grote en van ontroering getuigende waardering van de tallozen, die Ravelli bijvoorbeeld de Christus-par tij in Bachs Mattheus Passie hadden ho ren vertolken, de bariton-partij in „Les Béatitudes" van César Franck, of het aan deel van de bas in Mozarts „Requiem" en in Beethovens Negende Symfonie. Niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten, vooral in België trad hij als solist op. Hij zong onder Lodewijk de Vocht bij uit voeringen van de beroemde „Chorale Cae- cile" en op de concerten van „La Société des nouveaux Concert" te Antwerpen en op de concerten van het Ko ninklijk Conservatorium te Brussel. Hij werkte mede aan de Mattheus- passie-uitvoeringen te Amsterdam onder prof. dr. Willem Mengelberg en steunde het streven naar vernieuwing van de te jong gestorven dirigent Evert Cornells met de vervulling van de rol van Arkel bij de concertuitvoering van de opera „Pelléas et Melisande" te Utrecht. Als zang-pedagoog aan het Haagse Ko ninklijke Conservatorium en aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel heeft Ravelli belangrijk werk verricht en nog steeds profiteren vocalisten van pTO- fessie van zijn technische en artistieke bekwaamheid en rijke ervaringen door lessen bij hem te volgen. Op zijn komende verjaardiag zullen de zeer vele zangverenigingen, op wier con certen Ravelli zo dikwijls als solist heeft gezongen, in dankbaarheid aan hem den ken en hem hulde willen brengen. En met deze verenigingen ook de vele diri genten daarvan en de zeer talrijke, voor al oudere concertbezoekers, die hij van zijn kunst heeft doen genieten. Onder grote belangstelling is vanavond bij de kunstveiling Paul Brandt in Am sterdam de uitgebreide verzameling van wijlen de heer J. Goedkoop omvattende 233 kaarten, profielen, stadsgezichten, boeken, atlassen, prenten en tekeningen van de stad Amsterdam, geveild. De op brengst bedroeg ruim vijftigduizend gul den. Onder de kopers bevonden zich, be halve handelaren en collectioneurs, het gemeentearchief van Amsterdam, het rijksprentenkabinet en het Zuiderzeemu seum. ADVERTENTIE NOORDWIJK (ANP) Vanmorgen is in het technische centrum van het Euro pees ruimtevaartprogramma in Noord- wijk meegedeeld dat de lancering van de eerste Europese satelliet, de ESRO-2, is mislukt. De mislukking is het gevolg van het niet goed functioneren van de Ameri kaanse Scout-draagraket. De kostén voor de vervaardiging en lan cering van de ESRO-2 bedroegen 21,4 mil joen gulden en worden gedragen door Ne derland, West-Duitsland, België, Dene marken, Frankrijk, Italië, Groot-Brittan- nië, Spanje, Zweden en Zwitserland. Het zal zeker drie a vier maanden du ren voordat er een andere Amerikaanse Scout-raket beschikbaar is, zo wordt aan genomen. Een volgende Esro is in principe vrij spoedig ter beschikking omdat men, bedacht is op een eventuele mislukking. Veel van de apparatuur die nodig is voor de serie experimenten die men met de eerste ESRO had willen uitvoeren, zijn in duplo gebouwd. zijn er nog grotere wrekers. Echte poli tiek komt er ook nog en wel in de uitzen ding Vanavond in Nieuwspoort. Na de epiloog, het laatste nieuws en Olympia's Tour volgt tenslotte nog de 33ste les uit de Teleaccursus over Kernfysica. Het on derwerp is Kosmische Straling. Nederland 2. De VPRO begint met een aflevering van de serie Hollywood en de sterren. De mooie en wilde jaren dertig is de ondertitel. Een aantal bekende ster ren komen we tegen, zoals Clark Gable en Barbara Stanwyck, Jim Cagney en Gary Grant, 't Is al zo'n dertig jaar geleden, dat zij op het witte diek ver schenen. Grant en Cagney leven nog, Ga ble en Stanwyck zijn overleden. Vijfen twintig minuten Frans vervolgens. Ernst van Altena presenteert de jonge Franse chansonnier Michel Fontayne. Veel kun nen we u niet vertellen van deze besnor de Fransman, die in Parijs met veel succes optreedt, maar die buiten de grenzen van zijn land nog maar weinig bekendheid geniet. Het langste program maonderdeel komt uit Amerika. Ook al net als de Hollywood and the stars-afle vering uit het Amerika der dertiger jaren. The Untouchables. Eliot Ness zit weer een stelletje dranksmokkelaars ach terna. Hij wil nu eens een grote slag slaan en laat de mannen dus in de waan, dat ze niet ontdekt zijn. Het kost hem bij na z'n baantje, want zijn chefs zouden liever zien, dat hij direct tot krachtig in grijpen overging. Tot slot van de avónd een filmportret van David Marrick, een van de meest succesvolle toneel- en mu sical regisseurs van het ogenblik. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een beeldenshow zal gedurende de maanden juli en augustus onder de naam „Beeld en route" reizen langs vijf Groninger gemeenten. Ver over de tweehonderd beeldhouwwerken van drie en zestig kunstenaars zullen worden geëxposeerd, hoofdzakelijk in de open lucht. De stad Groningen fungeert bij dit artistieke gebeuren als stralingspunt, waar in een attractieve omlijsting tien a twaalf grote plastieken van internationaal bekende Nederlandse kunstenaars een plaats krijgen. De manifestatie zal op za terdag 1 juli door de commissaris van de koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock, in Ter Apel worden ge opend. De Grote Markt in Groningen zal voor deze gelegenheid feestelijk worden opge fleurd. Het grote middenplein wordt met groenbeplantingen, zitbanken en een ter ras voor honderd mensen ingericht voor verpozing in de schaduw van tien grote plastieken, die op en om de mozaïek-ster zullen zijn opgesteld. Op de Grote Markt en langs de ongeveer zestig kilometer lange route zullen kaarten de rijders weg wijs maken, terwijl ook voor de nodige wegwijzers zal worden gezorgd. Concentraties Op plaatsen langs de route Ter Apel, Bellingwolda, Oude Schans, Finsterwol- de en Midwolda komen concentraties van beeldhouwwerken oa. rondom het kloos ter in Ter Apel, in het park te Belling- wolde, in Oude Schans. De organisatie van de onderneming berust bij het mu seum voor stad en lande in Groningen, Galerie Waalkes in Finsterwolde en ga lerie de Mangelgang in Groningen. Van de tentoonstelling maakt deel uit een se lectie van de Keukenhof-exppsitie. In het klooster in Ter Apel wordt een tentoon stelling ingericht van kleinere beelden. In de route zijn tevens een aantal binnen- tentoostellingen opgenomen, waarbij ook schilderijen en grafiek van Nederland se kunstenaars zullen worden geëxpo seerd. De manifestatie is er tevens op ge richt belangstelling te wekken voor het lanschap. De ANWB heeft er een toeris tische route van gemaakt. UTRECHT De heer C. G. N de Vooys uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „Vorming en excretie van ammoniak in beenvissen". AMSTERDAM (Gem.Un). De heer C. J. Maas uit Bussum is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proef schrift getiteld „De geschiedenis van het meerstemmig Magnificat tot omstreeks 1525". Promotor was prof. dr. K. Ph. Ber- net Kempers, gewoon hoogleraar in de muziekwetenschap. ADVERTENTIE Bespreking over de wandaden van Valsgezicht (Batman, vanavond op het eerste net). Nederland 1. De KRO neemt de dienst over van de NTS na Pipo, de reclame en het journaal. Eerst tien minuten Hon gaarse muziek, vervolgens tot acht uur een aflevering van Batman. Er is weer een afgrijselijke schurk in actie, die no dig tot de orde mrfet worden geroepen. Na het journaal presenteert Leo Akker man weer een van zijn showdocumentai res. Politiek cabaret deze keer, want in dit programmaatje wordt de draak gesto ken met de plechtige taal, die politici uitslaan. Adèle Bloemendaal, Frans Hal- sema en Gerard Cox werken mee. Wat minder plechtig gaat het toe in de vol gende vijftig minuten als een al eerder aangekondigde, maar uitgestelde afle vering van de Wrekers op de beeldbuis komt. Dodelijke Mest is de ondertitel. Emma Peel en John Steed bemoeien zich met een geheimzinnig zaakje. Er gaan plotseling veel dieren dood en de oorzaak schijnt te moeten worden gezocht in een nieuw soort kunstmest. De maker ervan blijkt een gefrusteerd manneke te zijn, die zich door het geknoei met zijn uit vinding probeert te wreken op de mens heid, die hem altijd miskende. Gelukkig Wat angstig proefde de Amerikaanse entertainer Sammy Davis gisteren voor het Amsterdamse Hiltonhotel een haring van de nieuwe vangst. (Van onze rtv-medewerkster) IN Amsterdam loopt op het ogenblik rond Martin Hoade, regisseur en samen- Iteller van de religieuze programma's van de National Broadcasting Corporation, af deling televisie. Martin Hoade, die enkele jaren geleden al in ons land was om voor het rooms-katholieke deel van zijn kijkers een film te maken, is er nu om twee films te maken voor de Amerikaanse joden. De eerste film zal handelen over Anne Frank, de tweede over Rembrandt en de joden. Wat de Anne Frank-film betreft: Mar tin Hoade wil in zijn film tot uitdrukking brengen hoe de christen-Hollanders in de oorlog getracht hebben hun joodse land genoten te helpen verbergen en speciaal hoe de mensen die in de omgeving van 't gezin Frank hebben geleefd dit hebben gedaan. „Vier mensen hebben om het ge zin Frank te redden hun leven gewaagd. Eén is er nog van over en die zal dan ook voor de camera komen, evenals de vader van Anne Frank. Ik wil met mijn film laten zien, hoe Anne Frank wel een ge val apart is, maar hoe zij met haar veer tien jaar toch ook een symbool is voor alle joden die stierven. In mijn program ma voer ik behalve de vader van Anne Frank ook nog meester van Gelder ten tonele, die onderwijzer is geweest op de Montessori-school van Anne. Dan zal ik ook nog Miep, die dit gezin zo geweldig heeft geholpen, trachten voor de came ra's te krijgen." „Wat mijn Rembrandt-film betreft: Rembrandts bezigzijn met de bijbel en het oude testament heeft mij eigenlijk al tijd gefascineerd. Volgens mij is Rem brandt een van de allereersten geweest, die joden als modellen gebruikte voor de oud-testamentische wereld die hij graag wilde uitbeelden. Als u daarmee bijvoor beeld Michelangelo vergelijkt, dan is er toch wel een groot verschil: Michelangelo beeldhouwde bijvoorbeeld David, maar als model gebruikte hij een gewone Itali aanse volksjongen. Dat was nu eenmaal in die tijd gebruikelijk. Ik wil in dit half uursprogramma aan mijn landgenoten la ten zien, hoe de bijbel hem een bepaalde visie heeft gegeven op problemen en een Inspiratiebron voor hem is geweest". De heer Hoade werkt hier met een team landgenoten, die de camera's en het geluid bedienen. Zelf is hij hier geko men op de twaalfde mei maar zijn crew pas enige dagen geleden. Hij is van plan te blijven tot 20 juni. „Ik ben verrukt over de hulp die ik hier van iedereen heb ge kregen. Bij het Rembrandthuis, bij het Rijksmuseum en bij het Stedelijk, overal waar ik moet zijn, ben ik enorm gehol pen." Op 3 en 4 juni, voor en na de sluitings uren, zullen er opnamen gemaakt worden in het Rembrandt-huis. De mensen die daarin figureren, onder andere de beheer der van het Rembrandt-huis, zullen er verkleed hun ronde doen. Willem Ravelli, die Hagenaar van ge boorte is, koos aanvankelijk een werk kring bij de posterijen. In 1914 kreeg Ravelli de kans om op een concert, dat door de toenmalige Fran se Opera in Nederland in de Dierentuin te Den Haag werd gegeven, zijn capaci teiten als zanger te demonstreren. Het succes van zijn optreden deed Ravelli be sluiten om s[an de zangstudie te beginnen. Na zanglessen gevolgd te hebben bij Frans Andreoli, ging hij voor de voltooi ing van zijn studie les nemen bij de grote zangpedagoge Cornelia van Zanten, die hem na acht jaar de verzekering kon ge ven, dat hem als zanger een succesrijke carrière wachtte. De prachtige artistieke loopbaan, die Ravelli daarna begon, heeft de van grote verwachtingen getuigende uitspraak van deze eminente zanglerares overtuigend bevestigd. Tussen de Eerste en de Tweede We reldoorlog lagen de jaren, waarin zijn zangkunst zich gestaag ontwikkelde tot een hoog niveau. Betrekkelijk korte tijd had Ravelli contact met de opera-prak tijk door zijn verbintenis met de vroegere Nederlandse Opera. Zijn menselijke en artistieke gerichtheid konden zich even wel veel meer en natuurlijker op het gebied van het oratorium laten gelden en met deze kunstvorm heeft de zanger zijn (Van onze correspondent) ZEIST De neergaande lijn, die zich de laatste jaren voordoet ten aanzien van de goochelkunst in Nederland, is ook het afgelopen weekend niet omhoog gebogen. Het concours van de Nederlandse Magi sche Unie in Zeist heeft weinig nieuws te zien gegeven. Evenals vorig jaar in Apeldoorn is de Grand Prix niet toege kend. In sommige afdelingen kwam men zelfs niet aan een eerste prijs toe, wat men ook wel toeschreef aan het bijzon der strenge oordeel van de jury. Overi gens is men teleurgesteld, dat zich vrij wel geen jong talent aandient. Met twin tig deelnemers was het concours in Zeist kwantitatief iets beter dan dat in Apel doorn maar kwalitatief stond het gelijk of was het zelfs nog iets minder. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat Nederland weinig kans heeft op goede plaatsen tijdens de wereldkampioenschap pen in Baden-Baden, die begin juli wor den gehouden. Deskundigen hebben ech ter het idee, dat het gunstiger kan uit pakken. Er hebben namelijk aan de na tionale kampioenschappen enkele promi nenten niet kunnen deelnemen, die wel van de partij zullen zijn in Baden-Baden. Men denkt daarbij aan bijvoorbeeld Tel Smit. Ee goede indruk maakte in Zeist Richard Ross, van wie men in de toe komst ongetwijfeld meer zal horen. Het was echter jammer, dat zijn optreden niet helemaal af was: kleine slordigheidjes moeten hem vele punten hebben gekost en hem dus van de Grand Prix heb ben afgehouden. Wat betreft gezelligheid is het congres in Zeist zeker geslaagd. De prijzen werden als volgt toegekend: le prijs manipulatie: Richard Ross, Amsterdam, 2e prijs algemeen goochelen, Ad Klein, Amsterdam; 2e prijs micro- en Cartomagie Kees Schoonenberg, Hilver sum. De prijs voor originaliteit ging naar Cor Visser, Vreeswijk. Bremo Delft won de prijs voor het kindergoochelen. De 15- jarige Brandini uit Bussum sleepte de Wenigin-beker voor jong talent in de wacht. Hans Tromp uit Haarlem verover de de enigmaprijs voor debutanten. Win naar bij de buitenlandse deelnemers werd Christian uit Wenen met manipulatie. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Hongaar se muziek en dans. 19.10 Batman. 19.56 Re clame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Politiek gesproken. 21.00 Dodelijke mest (tv- filml. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort. 22.25 Epiloog. 22.30 Journaal. 22.35 Samenvatting Olympia Tour. 23.00 Teleac: Kernfysica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. Hollywood en de sterren. 20.30 Franse chansons. 20.55 On aantastbaar documentaire over clandes tiene wapenhandel in Amerika uit de jaren dertig. 21.40 Filmportret van de beroemde Amerikaanse regisseurproducer David Mer rick. 22.05 Reclame. 22.10 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipiza (TV-film). 19.25 Finale om de Cup voor bekerwinnaars. Bayern München - Glasgow Rangers. 21.15 Uitzen ding Stichting Socutera. 21.20 Mr. Moot - Jacht op smokkelaars (Speelfilm). 22.25 In burgeren. 22.55 Reclame. 23.00 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Corona tion Street (TV-film). 20.30 Achter het nieuws. 21.00 Documentaire over Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen. 22.00 Reclame. 22.05 Journaal. De schaatsenrijder Ard Schenk is in het afgelopen weekeinde bij de .Bokkensprong" in GroetNoord- Holland, als disc-jockey begonnen. Jongelui verdrongen zich om hun favorieten door Ard te laten draaien. Michel Angelo. Een kunstdeskundige van het Vatikaan is tot de conclusie geko men, dat een armloze houten crucifix, die tezamen met oude, kapotte meube len is verkocht door een klooster te Vi- terbo bij Rome, een beeldhouwwerk van Michel Angelo is. Naar verluidt draagt het beeldhouwwerk een inscriptie „Mi chel Angelo". Volgens een deskundige heeft Michel Angelo de crucifix voor het klooster van de Heilige Geest te Florence gemaakt toen hij daar als gast verbleef om in het bij het klooster behorende ziekenhuis anatomische stu dies op lijken te kunnen maken. Miskoop De vereniging van vrienden der Brugse musea heeft onlangs voor ruim zestigduizend gulden drie schil derijen gekocht, waaronder een ma donna met kind van Quinten Metsys, waarvan nu achteraf betwijfeld wordt of het echt is. De restaurateur in Brug ge, aan wiens zorgen de kunstwerken werden toevertrouwd, heeft verklaard dat het paneel van Metsys een verval sing is. De drie schilderstukken waren afkomstig uit het bezit van de congre gatie van het Engels klooster te Brugge.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11