RiniWagtmans ondanks afspraken Oranjetrui in Olympia's Tour toch weer om schouders van BOLS Den Hertog gelijk in tijd met Jan Bols Drie titels in biljartstrijd voor district Haarlem Lubbers in kwartfinale van Europese boksstrijd gestuit Tom Okker bij de laatste acht in Parijs na zege op Mulligan fris in de mond Eerste controle op doping Ottenbros derde in tiende etappe van de Giro Van der Gevel bij Telstar weg Amateurs gaan op 10 september weer voetballen Sprinters op Hilversumse baan Pilic volgende tegenstander van Haarlemmer Nieuwe Lotus naar Zandvoort DINSDAG 30 MEI 1967 15 Sterker dan overlokkingen Familieruzie Ziekenhuis Hans Rombouts (Van onze sportredacteur) Een volkomen ontgoochelde Rini Wagtmans snoot zyn neus in zijn ren nerspetje. Hij had niets meer van de Wagtmans van voor de start, die toen met een grap op het gevaar van de bonificatie had gewezen: als je die boni ficatie als leider niet kunt neutraliseren kun je wel zeggen: dag bloemen, dag vogels, dag oranje trui. En daar stond hij dan in Haaksbergen, na de zevende etappe, uit de leiderstrui gefietst door Jan Bols en Fedor den Her tog, zonder bloemen, ontgoocheld. Als er niets bijzonders gebeurt, houdt Wagtmans de oranje trui, schreven we gisteren. Wel, er is iets bijzonders gebeurd. Zijn ploeggenoten hielden zich niet aan het akkoord van Nuth. Op enkele uitzonderingen na verdedigden zij hun leider niet. Toen het erop aankwam lieten ze Wagtmans alleen sjouwen en ploeteren. Neem de woor den van Wagtmans: „Ze werkten niet voor me en toen ik me liet afzakken om mijn ploegleider te roepen, opdat hij mijn ploeggenoten opdracht kon geven me te helpen, demarreerde Bongers zelfs van voren. Nu vraag ik je. Ik heb in het begin veel te veel moeten geven en juist in de beslissende laatste kilometers hebben ze zich niets van mij aangetrokken". Men kan de woorden van de teleurgestelde Wagtmans laten voor wat ze zijn, maar dan kan men de uitspraak van de trotse, stralende Hoogevener Jan Bols, terug in het oranje, beluisteren: „Wagtmans heeft geen steun van zijn team gehad. Als ze mee weg waren konden ze wèl fietsen, maar als er hard aan getrokken moest worden om Wagtmans te steunen, konden ze niets". Dan is Bols beter te •preken over zijn Caballero-formatie. „Ik hoop de trui nu vast te houden. Mijn vrienden rijden sterker dan zaterdag. Bij ons is er wèl een geweldige ploeggeest". De desertie van de Vredesteinrenners heeft de strijd voor de laatste dag in Olympia's Tour een climax gegeven als nooit tevoren. Jan Bols en Fedo den Hertog staan in tijd precies gelijk. Dank zij een betere positie in het puntenklasse ment kreeg Bols de Oranje trui. Het wordt dus op weg naar Amsterdam een geweldig gevecht om één seconde winst. Jan Bols rijdt bijzonder sterk, maar on der deze thriller-achtige omstandigheden is er heel veel talent, kracht en steun no dig om de Drent vanavond in Amster dam als winnaar van de Tour te zien huldigen. Wellicht gaat een derde mis schien Zoontjes (die op 11 seconden staat, of toch Wagtmans met de vette kluif weglopen. Bij Caballero waren Gé Peters en ma nager Frans van der Enden natuurlijk zeer tevreden, omdat het er naar uit ziet, dat na Jan van der Horst vorig jaar, nu weer een Jan (Bols) de faam van hun ploeg gaat bevestigen. Naast Den Hertog hoopt Wagtmans na tuurlijk ook nog. Maar hij weet nu, dat alle afspraken ijdele zaken zijn. Ook af spraken met andere ploegen. Had hij zich immers ook niet van de steun ver zekerd van de Euromast-equipe waar van oom Wout Wagtmans leider is en va der Wagtmans soigneur? En laat nu juist etappe-winnaar Mat van Groezen de be slissende stoot gegeven hebben tot de ont snapping die leidde tot onttroning van Ri ni Wagtmans. De ritwinnaar, een 19-jarige knaap uit Made, zei na afloop wat verontschuldi gend: „Ik wilde natuurlijk Rini niet uit de trui rijden. Ik wilde alleen maar de rit winnen." Waarmee in deze etappe maar weer eens gebleken is, dat de ge zonde eerzucht van jonge coureurs sterker is dan andere verlokkingen, die voor com- binewerk in het vooruitzicht worden ge steld. Die Matje van Groezen is een merkwaardige figuur trouwens. Uit zijn ten dele tandeloze mond („Die tanden ben ik bij een valpartij kwijt geraakt en ik heb geen geld om een gebit te kopen") kwamen de volgende opmerkelijke woor den: „Ik ben eigenlijk constructieschilder, maar ik doe momenteel niets. Ik fiets alleen maar. Ik zit wèl in de werklozen- uitkering. Dit jaar won ik zes criteria. Daar kun je wat geld mee verdienen. Niet met klassiekers. Dan moet je geld meenemen en dat heb ik niet. Ik heb dan ook geen klassieker gereden. Maar toen Wout Wagtmans bij me kwam en vroeg of ik in Olympia's Tour wilde rijden zei ik maar ja. Ik heb gewonnen in de sprint, maar ik kan helemaal niet sprinten. Het was gewoon een lange tempoversnelling van een kilometer." Wout Wagtmans stond er wat grinne- kend bij. „Er zaten drie man van mijn ploeg in de kopgroep. Niet gek hè? We wonnen het ploegenklassement". Op de vraag hoe het dan met de steun aan Rini Wagtmans zat, gaf hij geen antwoord. Dat levert waarschijnlijk wel een klein fa milieruzietje op. Wat de rit van Groesbeek naar Haaks bergen over 170 kilometer heeft opge leverd, is een surplus aan spanning en «ensatie geweest. Daar was allereerst een serie onverwachte aanvallen van Groenewegen op de positie van Wagtmans. Na 50 kilometer trok hij er met 9 man tussenuit. Het zag er allemaal onschul dig uit, maar toen de winst uitgroeide tot 2 minuten 15, werd er groot alarm ge blazen door Wagtmans, die alleen Piet de Wit als afremmer in het voorste ge lid wist. Toen 4 renners, onder wie Leen de Groot, ook wegschoten, greep Wagt mans eigenhandig in. In prachtige, krach tige stijl maakte hij in feite in zijn eentje de hele achterstand goed. Na 100 kilome ter kon de kleine Brabander even „op zitten". Het peloton was weer compleet. Dat was een teleurstelling voor Peugeot- ploegleider Bruggenkamp, omdat hij zijn greep naar het dag-ploegenklassement met 3 renners voorin (Duyker, Koster en Hoogzaad) zag mislukken. Wagtmans werd geen rust gegund. Groe newegen probeerde weer te ontsnappen met De Groot. Wagtmans haalde ze te rug. Kort daarop, met nog 35 kilometer koers, ontsnapte er weer een groepje. Al leen de jonge, strijdlustige Pennings kon als helper van Wagtmans mee. Ook deze vluchtpoging scheen in de kiem ge smoord, toen iedereen werd ingelopen, Etappe-uitslag Groesbeek—Haaksbergen, 163 km): 1. Van der Groezen 3.36.15 (met bon. 3.35.15); 2. Bols z.t. (met bon. 3.35.45); 3. Zoontjes z.t. (met bon. 3.36.00); 4. Gazda (Polen) z.t.; 5. Prinsen z.t.; 6. Barendregt z.t.; 7. Hesen z.t.; 8. Van Uytsel (Belg) z.t.; 9. Wouters z.t.; 10. Blaudzun (Den.) z.t.; 11. Den Hertog z.t.; 12. Zoetemelk z.t.; 13. Nieuw- kamp 3.37.13; 14. Kissner z.t.; 15. Bongers z.t. Algemeen klassement: 1. Bols 20.12.13; 2. Den Hertog z.t.; 3. Zoontjes 20.12.24; 4. Wagt mans 20.12.27; 5. Bongers 20.12.39: 6. Blaud zun (Den.) 20.12.36; 7 Krekels 20.12.42; 8. Prinsen 20.12.44; 9. Holst 20.12.49; 10. Rent meester 20.13.07. Algemeen sprintklassement: 1. Zoontjes 6 pnt.; 2/3. Den Hertog en De Groot 5 pnt. Algemeen puntenklassement: 1. Wagtmans 76 pnt.; 2. Jansen 60 pnt.; 3. Zoontjes 59 pnt. Dagploegenklassement: 1. Euromast 10.48.45; 2. Amstel 10.49.43; 3. Ovis z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Amstel 57.41.59; 2. Vredestein 57.43.33; 3. Euromast 57.45.44. behalve Van Groezen. Hij diende als mikpunt voor Den Hartog en Prinsen, twee kanshebbers in het algemeen klasse ment. Bols, Zoontjes, Zoetemelk en de Deen Blaudzun zagen het gevaar in. Den Hertog ging op weg naar het Oranje. Het viertal kon met enkele anderen bij de kopgroep komen, die nu uit 12 man kwam te bestaan. Wagtmans probeerde nog ver woed aansluiting te vinden, maar het was voor hem alleen geen doen. De groep voorin was te sterk. Een groep, waaruit Den Hertog, de tempo-beul, trachtte te ontsnappen. Bols verhinderde dat. Het kwam dus aan op een eindsprint, die succes opleverde voor Van Groezen. Bols zei ervan: „Prinsen en Den Hertog vielen even stil voor me. Daar maakte Van Groezen gebruik van. Jammer, het kostte me 30 seconden bonificatie". Het bleken kostbare seconden te zijn. Dank zij het feit dat Den Hertog niet bij de eerste drie eindigde en hij beter stond in het puntenklassement, kon Jan Bols het Oranjetricot, dat hij vrijdag en zaterdag al had gedragen, weer aantrekken. Maar Fedor den Hertog, die een goede ploeg achter zich heeft, zal het er niet bij laten zitten. Voor de Tilburger Zoontjes is het ex tra spijtig dat zijn ploeggenoten Jan Krekels en Piet Knubben hem niet zullen kunnen steunen. Ze werden evenals Duyndam, die maar niet op dreef komt het slachtoffer van een grote valpartij op 10 kilometer voor de finish. Krekels kreeg een nieuwe fiets. Hij reed door. Een wonderlijke zaak, want de winnaar van zaterdag bleek een sleutelbeen te hebben gebroken. Hij belandde in een Ensche- dees ziekenhuis, waar hij zijn ploegge noot Knubben aantrof, die een gekneusd sleutelbeen en een lichte hersenschudding had opgelopen. Voor de eerste maal in Olympia's Tour is na afloop van de zesde etappe op ver zoek van de KNWU door de Coevordense arts Brunner controle op doping uitgeoe fend. Zes renners werden onder de loupe genomen. De eerste drie aankomenden: Van der Groezen, Bols en Zoontjes en de willekeurig door de wedstrijdleiding aangewezen Hesen, Den Hertog en Baren dregt. Het resultaat van het onderzoek kan pas over enige tijd worden verwacht. Mat van Groezen gaat zegevierend over de eindstreep. In de Ronde van Italië lijkt een wapen stilstand gesloten: het algemeen klasse ment heeft na de tiende etappe, een 145 km lange rit van Bari naar Potenza waar in niemand een serieuze aanval op de positie van de leiders ondernam, geen enkele verandering ondergaan. De etap pe leverde tenslotte een zege op voor de Belg Planckaert die de sprint van het grote peleton won. Uitslag 10e etappe. 1. Planckaert (Belg.) 145 km in 4.17.17 (gem. 34,814 km per uur), 2. Zandegu (It), 3. Harm Otten bros (Ned.), 4. Echevarria (Sp.), 5. Altig W.Dld.), 6. Ritter (Den), 7. Maino (It.), 8. Bitossi (Italië) 9. Farisato (Italië), 10. Merckx (Belg), 11. Den Hartog (Ned) allen zt als Planckaert. 71. Lute (Ned.), 4.22.35, 91. De Roo (Ned) 4.26.14. Algemeen klassement: 1. Perez Frances (Sp.), 48.33.19, 2. Moser (It.), 48.33.22, 3. Schiavon (Italië), 48.34.01. 4. Bitossi (It.) 48.34.06, 5. Gonzales (Sp.), 48.34.09, 6. Carletto (It.) 48.34.28, 7. Merckx (Belg) 48.34.29, 8. Motta (It) zt, 9. Gimondi (It) 48.34.22, 10. Adorni (It.), zt., 36. Den Har tog (Ned) 48.54.48, 38. Ottenbros (Ned) 48.57.22. 63. De Roo (Ned.) 49.24.33. 92. Lute (Ned.) 49.46.28. GEWICHTHEFFEN. De 31-jarige Rus Michaël Sjabajev heeft in Perm 'n nieuw wereldrecord drukken in het halfzwaar gewicht gevestigd. Sjabajev kwam tot 169 kg en verbeterde daarmee het oude re cord van de Pool Marek Golab met een halve kg. (Van onze biljartmedewerker) Op de jaarlijkse finale-dag der club kampioenschappen van het gewest „Het Noord-Westen", in de biljartzalen van café-restaurant Brinkmann gespeeld, is het district Haarlem bijzonder goed voor de dag gekomen. Alle drie deelnemende teams werden kampioen van hun klasse. Het driebanden-team van Excelsior uit Beverwijk, bestaande uit J. Lamers, E. van Gooi en G. Schaaper, wist na een eerste nederlaag van 5-2 tegen Bredius uit Bussum, zijn tweede ontmoeting met 7-0 te winnen van De Band uit Amster dam. Alles hing toen voor Excelsior af van de partij De BandBredius. De laat ste carambole in deze ontmoeting bracht Excelsior de titel. Het team van Hof van Holland, be staande uit de gebr. Chris en Eddy No bels en Theo Ravenstein, startte uitste kend in de kaderklasse. Met 7-0 werd van Nieuweramstel (Amsterdam) gewon nen. Nieuweramstel verloor ook, nu met 4-3 van Ons Genoegen (Warmenhuizen), zodat 't Hof de laatste ontmoeting met 3 punten voorsprong inging. Eddy Nobels verspeelde zijn 2 punten en ook Chris kon het nu niet bolwerken. Theo Raven stein veroverde echter 2 zeer belangrijke punten. De score was nu gelijk: Ons Ge noegen en Hof van Holland elk 9 punten. Het percentage van het totaal aantal ge maakte caramboles over de gehele dag (Van onze sportredactie) Jan van de Gevel, de 48-jarige trainer die bij Telstar in het bijzonder de jeugd onder zijn hoede had, gaat de Velser club verlaten. De Haarlemmer is vier seizoenen bij Telstar werkzaam geweest en heeft daar als hoofdtrainers Mansell, Gaspar en De Visser meegemaakt, plus de trainers-voor-korte-tijd: Snoeks en Van de Enden. Onder Van der Gevels leiding speelde Telstars jeugdteam zich vorig seizoen naar het kampioenschap in de tweede klasse van de betaalde jeugdcompetitie en werd dit seizoen een tweede plaats bereikt in de eerste klasse achter Go Ahead. Telstars jeugdteam speelde met een gemiddelde van 3000 toeschouwers per wedstrijd. Van de Gevel is de man, die onder anderen Ruud Geels ontdekte. Rudi Lubbers is er niet in geslaagd de halve finales van het bokstoernooi om de Europese kampioenschappen, in Rome. te halen. Hij verloor in de kwarteindstrijd van het halfzwaargewicht op punten van de Europese titelhouder Posnjak (Rus land). Alle andere Nederlandse deelne mers aan dit Europese titeltoernooi waren al in de eerste ronde uitgeschakeld. Lubbers werd in de derde minuut van de eerste ronde voor acht tellen neerge haald. Hij ging neer op een keiharde rechtse van de Rus. Lubbers bracht door een grotere activiteit de tweede ronde op zijn naam. Zijn linkse stoten kwamen herhaaldelijk goed door. In de tweede helft van de derde ronde probeerde de Rus het tempo op te voeren. Twee recht se hoeken ontweek Lubbers prachtig, maar het allerlaatste offensief van de Rus bracht deze licht in het voordeel. Posjnak won met gering verschil (60-58). De uitslagen van de kwartfinales wa ren: Bantamgewicht: Pieracci (It.) w.o.p. van Ketelhut (O.-Did.), Gigy (Roem,) w.o.p. van Galzka (Polen), Racher (W. Dld.) w.o.p. van Glancross (Schotland), Savov (Buig1) w.o.p. van Yearwood (G.B.) Lichtweltergewicht: Kulej (Polen) w.o.p. van Kucera (Tsj.-S.), Kajdi (Hong) w.o.p. van Antoniu (Roem.), Frolov (Rus land) w.o.p. van Hudspeth (G.B.), (O.- Dld.) w.o.p. van Stojatscheff (Buig.). Middengewicht: Kisselev (Rusl.) w.o.p. van Ball (Wales), Hjduk (Tsj.sl.) w.o.p. van Kuran (Turk), Chivar (Roem) w.o.p. van Hornig (W.-Dld.) Cassati (It.) w.o.p. van Wensierski (O.-Dld.). Halfzwaargewicht: Pinto (It.) w.o.p. van Baumgartner (Oostenrijk), Gerber (O.-Dld) w.o.p. van Sandy (G.B.), Mo- nea (Roem.) w.o.p. van Kapin (Tsj.sl.), Posznjak (Rusl.) w.o.p. van Lubbers (Ned.). Zwaargewicht: Pandov (Buig.) w.o.p. van Meier (Zwits.), Baruzzi (It.) w.o.p. van Trela (Polen), Schlegel (O.-Dld) wint door interventie in de derde ronde van Wiberg (Zweden). moest nu uitkomst brengen en dit luidde: Hof van Holland 88 percent, Ons Genoe gen 87 percent! In de klasse C2-libre was minder span ning. Onder Ons uit Beverwijk (J. Poe der, S. Blom, C. Koster en D. Grooten- dorst) wonnen beide partijen met 7-2 en grepen aldus onbedreigd de 3e titel voor het district Haarlem. Deze drie teams hebben zich nu ge plaatst voor de nationale clubkampioen schappen, die over enkele weken, even eens in Haarlem, verspeeld worden. (Van onze sportredactie) De competitie van de amateurs begint volgend seizoen op 10 september, althans voor de districten West 1 en West 2. De zaterdagvoetballers gaan op 26 augustus met hun voetbalstrijd beginnen. Dinsdagavond zal het op de Hilversumse baan weer bijzonder snel toegaan in de slechts 1600 meter lange Parsifal-prijs. Alle sprinters met reputatie zijn hierin van de partij, doch zij zullen waarschijnlijk het hoofd moeten buigen voor de combinatie Cherie SpencerWage naar Jr. De tips: 1. Hans en Grietje-prijs (le afd.): 1. Frisco- line Mac; 2. Fusie; 3. Farah Nimble R.; out sider: D'Or Fez. 2. Tannhauser-prijs: 1. Fay du Commerce; 2. Francina; 3. Darina Braun; outsider: Everett BS. 3. Lohengrin-prijs (le afd.): 1. Bellamia; 2. Dwarskop; 3. Burnley Quick; outsider: Doro thea Ma go wan. 4. Parsifal-prijs: 1. Cherie Spencer; 2. Zeven klapper; 3. Zombro Pluto; outsider: Brilliant Heny. 5. Tristan en Isolde-prijs: 1. Entry Volann; 2. Ernie Rita; 3. Cisca Scotch; outsider: Dorothea. 6. Die Walküre-prijs: 1. Esculaap R.; 2. Dox van Rood en Noot; 3. Dorus van Rood en Noot; outsider: Doriethe J. 7. Der Freischutz-prijs: 1. Calumet Bulwark; 2. Azuro Pluto; 3. Diana Sunshine; outsider: Zeearend S. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist Voor het eerst in de na- oorlogse ge schiedenis van de tennissport is een Ne derlander erin geslaagd zich te scharen bij de acht besten van één van de vier grote wereldtoernooien. Het is Tom Okker, die maandag het organisatie-comité van de internationale kampioenschappen van Frankrijk 'n hevige schok bezorgde door in drie sets (6-4, 7-5, 6-2) te winnen van de als zesde geplaatste Martin Mulligan, winnaar van het open Italiaanse kam pioenschap. De Haarlemmer, die in militaire dienst en bij de voorbereiding voor de Davis Cup een perfecte lichamelijke conditie blijkt te hebben opgebouwd, wisselde vaart en lengte zo perfect af met stopbal- len en dropshots, dat Mulligan uit zijn ritme raakte. Het vorig jaar werd Okker op het laat ste moment de pas afgesneden naar de kwartfinales van Roland Garros, toen hij na twee gewonnen sets tegen Fred Stolle uiteindelijk toch verloor. Ditmaal echter was er van een verslapping geen sprake, al heeft Mulligan daarop misschien wel gerekend, want in zijn vorige partij tegen de Nederlander (in Rome 1966) kwam de Australische rebel met de Italiaanse ten- nisnationaliteit ook met twee sets achter te staan om tenslotte toch te winnen. Maar Okker die zijn drie voorgaande par tijen alle in drie sets had gewonnen, was niet van plan een set af te staan, hoe geducht de reputatie van Mulligan mo menteel ook moge zijn. Zijn volgende duel met als inzet een plaats in de halve finales is tegen de Joegoslaviër Nikola Pilic, die in drie korte sets (6-4, 6-3, 6-2) afrekende met de als derde ge plaatste Australiër John Newcombe. Dat was een minstens zo grote verrassing als de overwinning van Okker. De lange 25 jarige krachtspeler gaf zijn linkshandige service zoveel effect mee, dat Newcombe er weinig tegen kon doen. Okker ontmoet te Pilic twee jaar geleden in de vierde ronde van de open Italiaanse kampioen schappen. Okker won toen in vier sets: 6-3, 6-3, 5-7, 6-4. Het had niet veel gescheeld, of van het uitgebreide Australische contingent spe lers had alleen Roy Emerson zich staan de gehouden. Terwijl de oud-Wimbledon- kampioen gemakkelijk won van de Rus Viktor Egorov (6-3, 6-2, 6-2), werd New combe uitgeschakeld door Pilic, verloor Mulligan van Okker, kreeg de in Zuid- Afrika wonende Bob Hewitt ongenadig op zijn kop van de Fransman Pierre Dar- mon (2-6, 3-6, 0-6) en balanceerden Owen Davidson en Tony Roche op het randje van de nederlaag. Owen Davidson hal ve finalist op Wimbledon 1966 kreeg drie matchpoints tegen zich in de derde set, voordat hij de 31-jarige Poolse num mer één Wieslaw Gasiorek met 5-7, 0-6, 8-6, 6-4, 6-2 uitschakelde. Titelhouder Tony Roche werd vijf sets lang opgejaagd door de 21-jarige Tsjech Jan Kodes. Deze partij, die tennis van zeer goed gehalte te zien gaf, ging naar Roche met de cijfers 6-4, 6-2, 8-10, 2-6, 6-4. Drysdale, bevestigde zijn langzaam terugkerende vorm met een overwinning van 6-4, 6-4, 6-3 op de Tsjech Holecek. In de kwartfinales komen tegen elkaar uit: Roche-Drysdale, Pilic- Okker, Gulyas-Davidson, Darmon-Emer- son. Samen met de Australiër Ruffels plaatste Okker zich voor de achtste fina les van het herendubbelspel. Zij wonnen van Drysdale-Ulrich (Z.A.-Den.) met 6-2, 5-7, 6-4, 6-3. TENNIS. Ecuador heeft in Buenos Aires de finale van de Amerikaanse zone van het Davis Cuptoernooi bereikt. Het werd 4-1 tegen Argentinië. Tijdens de Grand Prix zondag op het circuit van Zandvoort, zal deze nieuwe Lotus-fo-rmule-1 zijn debuut maken. De racewagen, bekend als Lotustype 49 is zo ontworpen, dat de nieuwe Ford 3 liter V 8 motor een integraal deel uitmaakt van het chassis. Aan het stuur van deze nieuwe Lotus: Graham Hill. r

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15