Washington tracht geweld om Golf van Akaba te voorkomen Premier Esjkol Israel hoopt op acties van de VS HET WEER VS steunen voorstel van Thant inzake adempauze Evert Reydon Ja, ik geeft het toe: was een NAVO-spion Proces was schijnvertoning n ij m a n morris Buurman verdacht Van moord op Duits jongetje Verklaring PSP Kamervragen over export naar Israel Schoolmeesters in Engeland zijn voor lijfstraffen Federenko fel in Veiligheidsraad Nationale uitvaart voor slachtoffers warenhuisbrand Fataal stipje voor winkeldieven KRO bant Batman van de beeldbuis Dodelijk ongeluk op Randweg 52e JAARGANG NUMMER 176 DINSDAG 30 MEI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur* Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Adempauze Iets koeler 99 Gedocumenteerd Het woord is aan Eilat wacht op oorlog pagina 3 Effectenzwendel in V.S. pagina 13 NEON INSTALLATIES CAMEL - TWEEDJASSEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN BE KEMNEMËK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (Reuter en AFP). De jongste ontwikkeling in de crisis in het Nabije Oosten wordt geken merkt door de geringe weerklank die pogingen om tot een beëindiging van de Egyptische blokkade van de Golt van Akaba te komen, in de Veilig heidsraad hebben gehad. Intussen is ook van Egyptische zijde voor het eerst melding gemaakt van een mislukte poging om deze blokkade te breken. President Johnson en zijn medewerkers zo meldt onze corres pondent in Washington lijken alles op alles te zetten om in elk geval een gewapend conflict te vermijden en de Israëliërs te beteugelen met toezeg gingen van principiële steun in de kwestie van de Golf van Akaha. Juridisch, zo kan men nu horen, ba seert Washington de vrijheid van scheep vaart in de straat van Tiran op een in dertijd door Nederland voorgestelde para graaf van het zeerechtverdrag van 1958, dat blokkade van zeestraten, die open zeeën verbinden en gebruikt worden door de internationale scheepvaart, verbiedt. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: Ondanks het vuurgevecht in de Gaza- strook gisteren kan men nog steeds niet voorspellen of de krachtmeting tussen Egypte en Israel alleen maar is uitgesteld of definitief is afgewend. Pre mier Esj kol van Israel verscheen gisteren V.N. -diplomaten informeel en offi cieel. Links: de ambassadeur van India bij de V.N., Parthasarathi, in een gezellig onderonsje met de ver tegenwoordiger van de Verenigde Arabische Republiek, Mohammed Awad El Kony. Rechts: De Indiase afgezant tijdens zijn rede in de Veiligheidsraad. „Wij zijn ernstig bezorgd over de ontwikkelingen in het Nabije Oosten". (Van onze correspondent) BONN. Drie jaar en drie maanden na de verdwijning van de toenmaals 7- jarige Timo Rinelt uit Wiesbaden, ziet het er naar uit dat de dader van de moord op de antiquairszoon is opgespoord. De politie in Wiesbaden heeft de nu 26-jarige buurman Claus Lehnert onder arrest en verhoort hem zonder ophouden. Men kwam op het spoor van Lehnert door het aanbod van een geïllustreerd weekblad dat 15.000 mark had uitgeloofd aan diegene, die het spoor van de dader zou vinden. De politie was tot op dat ogenblik 572 valse sporen nagegaan. Een anoniem briefschrijver bood aan op een aangege ven plaats een sok neer te leggen, die het slachtoffertje gedragen had. Inder daad bleek de sok daar na enig ge harrewar te liggen. Er kleefde zelfs lijkweefsel aan het textiel. Daarop eiste de briefschrijver geld voor verdere in lichtingen. Nadat het geld op de aangegeven plaats was neergelgd, verscheen de geheimzin nige scribent echter niet. Wel viel de politie een volkswagen op, die in de buurt van het geld heen en weer reed. Later werd vastgesteld dat de man, die de volkswagen had geleend van dezelf de man ook eerder een schrijfmachine mee naar huis had mogen nemen. Het bleek dat de brief aan het weekblad op deze machine was getypt. De afzender was de buurman. De ver dachte, in wiens gedrag niemand ook iets bijzonders was opgevallen, blijft volhou den met de moord op Timo Rinelt niets te maken te hebben. onverwacht in het parlement en legde bovendien een verklaring voor de radio af. Hij drukte zich gematigd en voor zichtig uit. Hij verwachtte dat de V.S., Groot- Brittannië en andere maritieme landen binnenkort handelend zullen optreden om de Egyptische blokkade van de scheep vaart in de Golf v. Akaba op te heffen. „Deze landen hebben indertijd beloofd de vrije vaart te zullen verzekeren,,, zei hij. „Het zal spoedig blijken of deze belofte wordt nagekomen". Israel zou zich in geen geval bij een blokkade neerleggen. Oud premier David Ben-Goerion, vaak minder voorzichtig dan Esjkol, vindt ook dat Is rael niet te hard van stapel moet lopen. De verklaring van Esjkol wordt hier ge zien als een uiting van bereidheid van Is rael om de Westelijke landen een adem pauze te geven. De V.S. zouden in het bij zonder de gelegenheid moeten hebben om de woorden van solidariteit met Israel om te zetten in de door de Israëlische rege ring zo gewenste daden. Voorzover men het hier kan beoordelen is nresident Johnson blijkbaar van me ning dat president Nasser van Egypte zou kunnen toegeven aan diplomatieke druk van de grote landen of de Ver. Staten, mits er een oplossing voor de huidige crisis wordt voorgeslagen die hem de ge legenheid zou geven zijn gezicht te red den. Men volgt dan ook met belangstel ling het optreden van de Amerikaanse di plomaat Yost, die gisteren onverwachts in Cairo arriveerde. Ook koning Hoessein van Jordanië arriveerde vandaag onver wacht in de Egyptische hoofdstad. Inmiddels komen vele joden naar Israel om morele of daadwerkelijke steun te ver- W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Kunst 11 Radio en tv 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Topsy 14 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of een bui. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Iets lagere middag- temperaturen. Volledige wterrapporten op pagina twee. lenen aan het thuisfront. De pianist Da niel Barenboim arriveerde onverwachts met zijn verloofde, de celliste Jacqueline du Pre om concerten te geven voor de troepen. Ook Arthur Rubinstein telegra feerde dat hij graag zou komen concer teren voor de troepen in de frontlinie. Uit Utrecht kwam de 21-jarige Isaac van Tijn als oorlogsvrijwilliger. Tunesië, Saoedi-Arabië, Libië en Marok ko, hebben Egypte steun beloofd ingeval het tot een gewapend treffen komt met Israel. (Zie voor Israel-manifestatie in Amster dam pagina 2). Het partijbestuur van de P.S.P. heeft in een verklaring zijn grote verontrusting uitgesproken over de oorlogsdreiging in 't Midden-Oosten. Het partijbestuur wijst op het verkiezingsprogramma, waarin het bestaan van de staat Israël een onbe twistbaar uitganjgspunt genoemd wordt. Voorts wordt herinnerd aan de verklaring van de partijraad van 20 mei, waarin het verzoek om terugtrekking van de V.N.- macht door de Egyptische regering als een aanmerkelijke verscherping van de spanning in dat gebied werd beschouwd. Het partijbestuur veroordeelt het op nieuw belemmeren van de zeevaart in de Golf van Akaba door Egypte, waardoor het gevaar dat het conflict op een oorlog uitloopt groter is geworden. De P.S.P. doet 'n beroep op Israel om in de huidige gespannen situatie af te zien van elke handeling die de kans op een militair treffen vergroot. De Tweede-Kamerleden Van Thijn en Van den Doel (beiden P.v.d.A.) hebben de regering gevraagd of de ministers over inlichtingen beschikken, waaruit blijkt dat de afgelopen week een toenemende terughoudendheid is ontstaan bij Neder landse bedrijven inzake het exporteren van goederen naar Israel. Is dit het geval, dan vragen zij of de ministers dan bereid zijn om, teneinde een verzwakking van de Israëlische bevoorradingspositie te voorkomen, tijdelijk het zogenoemde po litieke risico te dekken voor alle export van Nederlandse goederen door Neder landse exporteurs, wanneer dezen hun exportpakket niet reeds verzekerd hebben bij de Nederlandse kredietverzekering- maatschappij. HARROGATE (Reuter) De Engelse „Bovenmeesters" zijn in meerderheid te gen afschaffing van het beruchte stokje, dat zij indachtig het gezegde „wie niet horen wil, moet maar voelen" meer of minder frequent op hun leerlingen laten neerdalen om het gezag te handhaven. Slechts twee van de vijfhonderd op een bijeenkomst verzamelde schoolhoofden hadden de moed zich tegen de lijfstraf uit te spreken. „We leven nu eenmaal niet in Utopia. Kletsen, liegen, stelen en porno grafisch gekrabbel verontrusten ons nog steeds en wat moeten we dan doen als vriendelijke woorden niet meer baten", vroeg een voorstander van de rotting. (Van onze correspondent) WASHINGTON Tijdens een vier uren durend debat van de Veiligheidsraad heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur Goldberg nadrukkelijk het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant gesteund om te komen tot een adempauze in de crisis in het Nabije Oosten. Maar daaronder bleek hij ook te verstaan: opschorting van de door Egypte afgekondigde blok kade van de Israëlische scheepvaart in de Golf van Akaba, totdat de Veiligheidsraad de problemen van Akaba, de spanningen in de Gaza-strip en langs de Israëlisch- Syrische grens en het terrorisme zou heb ben afgehandeld. Scherp daartegenover stond het Russi sche standpunt dat Israël „provocateur" en lastpost in het Nabije Oosten is en ge steund wordt door de imperialistische wes telijke mogendheden, die herstel van het koloniaal bewind zouden nastreven en dat de acties van de Arabieren, blokkade in de Golf van Akaba incluis, slechts ge richt zijn op grotere veiligheid en defen sie tegen de Israëlische agressie. Volgens de Russische ambassadeur Federenko zou de Raad een veroordeling moeten uitspre ken tegen elke agressie en provokatie ge richt tegen de Arabische staten. Verder zou de Veiligheidsraad het voorstel van de Egyptische ambassadeur Elkony moe ten behandelen dat voorziet in herleving van een gemengde bestandscommissie van de Verenigde Naties waarmee de Israë liërs sinds jaren niet meer wilden samen werken. „Ja, ik was een spion", heeft de Neder lander Evert Reydon gisteren gezegd in in de VARA t.v.-rubriek „Achter het nieuws". Aanleiding tot het gesprek was zijn zo juist bij een Amsterdamse uitgever verschenen boek „Spion voor de NATO." Evert Reydon, die met zijn vriend Lou de Jager wegens spionage twee jaar in een Russische gevangenis heeft doorge bracht, keerde drieëneenhalf jaar geleden in ons land terug, maar weigerde toen iets over zijn schuld mee te delen. Nu zegt hij: „Ik ben tien jaar geleden door een Nederlander, behorend tot een inlichtingendienst van de NAVO, aange worven en kreeg een langdurige opleiding in Frankrijk en Engeland." Naar schatting kostte deze opleiding, die in verband met zijn beroep van machinist op de grote vaart, in gedeelten verliep, zeker een ton. Over de opdracht die hij en Lou de Jager meekregen op een „Vakantiereisje in Rusland" bleef Reydon vaag: het waarnemen en fotograferen van dingen die iedere toerist kan zien. Op de vraag of hiertoe ook militaire objecten behoorden, antwoordde Reydon ontwij kend. Spanning en avontuur waren de drijf veren geweest, zo zei Reydon, een poli tieke instelling had hij destijds nog niet. Voor het proces was hem door een Rus sische functionaris gezegd dat hij na twee jaar zou worden vrijgelaten als hij zou bekennen .onafhankelijk van de straf die hem zou worden opgelegd. Reydon is ook inderdaad na twee jaar in ons land terug gekomen. Het proces zelf was zorgvuldig met de twee Nederlanders in gestudeerd. De terugkeer in de maatschappij is vrij moeilijk geweest, aldus Reydon. Hij is nu taxichauffeur en voelt zich daar heel happy bij. Reydon verlangt nog wel eens terug naar de spanning van die tijd. Het nog eens doen is echter irreëel, aldus de ex-spion, omdat geen enkele inlichtingen dienst hem meer wil hebben nu hij in de publiciteit is geweest. Evert Reydon verklaarde gisteravond, dat er naar zijn mening niets aan zijn op leiding had gemankeerd. Op de vraag: „Waren de Russen dan slimmer?", zei hij: „Misschien." De perschef van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in Utrecht, de heer H. Th. van Maurik, voelt zich gecompro mitteerd door het feit, dat zijn naam is genoemd in de spionageverhalen van Evert Reydon. Reeds tijdens het proces in Kiev noemde Reydon de heer Van Mau rik als een van zijn contactmannen in Nederland. Hij was toen nog directeur van ANP-foto in Amsterdam. Hij acht zich in zijn persoonlijke vrij heid aangetast, aangezien hij in zijn nieu we functie bij een bezoek aan bijvoor beeld de jaarbeurs in Leipzig in moei lijkheden zou kunnen komen te verke ren. „Indien Reydon inderdaad mijn naam als contactman heeft genoemd, overweeg ik een strafklacht tegen hem in te dienen wegens aantasting van eer en goede naam", aldus verklaarde de heer Van Maurik desgevraagd. Federenko sprak felle taal tegen Israël, dat hij ervan beschuldigde troepen te heb ben samengetrokken langs Syriës grens met de bedoeling een inval zoals op 7 april van dit jaar te herhalen en tegen Washington waarvan hij de bezorgdheid over Egyptes gebruikmaking van zijn rechten in de Golf van Akaba direct stelde naast „de monsterlijke bewijzen van barbarij in andere delen van de we reld." Dat Egypte alle recht had om de toe gang van de Golf af te sluiten was de kern van een lang en gedocumenteerd be toog van Egyptes ambassadeur. Dit recht baseerde hij op drie punten: Het karakter van binnenzee van de Golf van Akaba naar analogie van een uitspraak van het Haagse Internationale Gerechtshof van 1917, inzake de golf om zoomd door Honduras, Nicaragua en El Salvador; De onrechtmatigheid van israëls aanwezigheid aan de Golf van Eilat daar deze een gevolg was van een militair op rukken van Israëlische troepen in 1949, twee weken nadat overeengekomen was de militaire actie stop te zetten in afwachting van een wapenstilstandsovereenkomst; De staat van oorlog die nog altijd be staat tussen Israël en de Arabische sta ten. In Washington kan men horen spreken over een mogelijke tussenoplossing van het Akaba-geschil waarbij Nasser de Is raëlische schepen onder VN-vlag de golf zou laten binnenvaren. Maar dit is voor lopig speculatie. BRUSSEL (ANP) In de basiliek van de Koekelberg in Brussel is vanochtend in tegenwoordigheid van koning Boude- wijn en koningin Fabiola een nationale uitvaartdienst gehouden voor de circa driehonderd slachtoffers van de brand in het warenhuis, begin vorige week. Om vijf voor elf, kort voor het konink lijk paar arriveerde, werd het stoffelijk overschot van een niet-geïdentificeerd slachtoffer de kerk binnengedragen, waar de primaat van België, kardinaal Suenens, de dienst leidde. De basiliek, die 2500 zitplaatsen en 5000 staanplaatsen telt, was geheel bezet. In het gehele land hing van de officiële gebouwen de vlag halfstok. De radio zond ernstige muziek uit. In het centrum van Brussel bleven warenhuizen en vele win kels gesloten tot na de plechtigheden, die omstreeks twee uur eindigden met de teraardebestelling van de niet geïdentifi ceerde slachtoffers in een gezamenlijk graf op een kerkhof van Brussel. Joost van den Vondel: Vergaep U niet te seer aen prael van sichtbre kereken. NEW YORK Reuter) De elektroni sche industrie komt de supermarkten, die jaarlijks voor aanzienlijke bedragen door winkeldieven worden bestolen, te hulp. Zij heeft een waterdicht systeem be dacht, dat waarschuwt wanneer een niet betaald artikel de winkel verlaat. De win kelier kan onverschillig welk artikel voor zien van een radioactief „stipje", dat, wanneer men het artikel ter afrekening aan de kassa aanbiedt door de cassière wordt „geneutraliseerd". „Vergeet" de klant echter te betalen, dan komt het waarschuwingssysteem in werking, dat aanvankelijk bij het passe ren van de kassa discreet een bord doet oplichten met bijvoorbeeld de woorden „denkt u aan onze cassière?" Mocht de klant zich hiervoor „Oostindisch doof" houden, dan treedt een alarm in werking, dat kan variëren van bel en knipperlicht tot het automatisch sluiten van de win keldeur en het roepen van politie. Warenhuizen en supermarkten in de Verenigde Staten verliezen jaarlijks twee tot zeven percent van hun omzet aan winkeldiefstallen. (Van onze correspondent) UTRECHT Batman en zijn helper Robin (vanavond op het scherm) hebben hun langste tijd bij de Nederlandse tele visie gehad. Hoewel er van deze Ameri kaanse serie voldoende afleveringen klaarliggen om er nog enkele seizoenen mee door te gaan, heeft de programma leiding van de KRO besloten met ingang van het nieuwe winterseizoen Batman van de beeldbuis te bannen. Na vanavond volgen nog vier Batman-afleveringen. De laatste wordt in september uitgezonden. Vooral van de kant van de pedagogen is veel bezwaar gemaakt tegen deze serie, die voor de jeugd is bedoeld. Deze bezwaren hebben bij het nemen van het besluit alleen op de achtergrond meegespeeld, werd vanochtend van KRO- zijde meegedeeld. De voornaamste reden om met de serie te stoppen: „we hadden 13 afleveringen gekocht en we vinden Batman niet goed genoeg om ermee door te gaan". Om kwart over zes gisteravond is de elfjarige Berend Bols uit Haarlem dode lijk verongelukt op de kruising van de Vlaamseweg met de Westelijke Randweg in Haarlem. De jongen zou vlak voor een op de rechterrijbaan rijdende file auto's de weg zijn overgestoken. Vervolgens werd de knaap geraakt door een auto op de linkerrijbaan die met vrij hoge snel heid de andere wagens inhaalde. Deze auto werd bestuurd door een 24-jarige Amsterdammer. De aangereden jongen overleed ter plaatse. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1