Steun onderzoek naar schending mensenrechten fciilt Achtduizend joden en niet-joden stellen zich achter Israel Agenda voor Haarlem en de IJmond uw matras Kort en bondig Ittaranka meubelen Vrij Griekenlandvraagt mr. Luns: Pleidooi voor nieuwe structuur onderwijs Zeven miljoen voor „Eten voor India" Turk stak gewezen verloofde: eis tien maanden Congres hoofdsteden in Amsterdam Paus ontving de ministers De Jong en Luns p I Geslaagde minister Massa-meeting in de oude RAI Offerbloklichters gearresteerd Geweerschutter zaait paniek Doden in het verkeer Mr. H. J. van de Poel staatssecretaris van C.R.M. schut Meer bewolking 2 Haarlems matrassenhuis stap niet verder, stap binnen bij DINSDAG 30 MEI 1967 te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot ƒ25.— voor uw oude spiraal of ledikant Grote bijval T eleurgesteld „Houdt hem tegen!" In Geleen: Gymnastiekleraar van 82 jaar gaat heen Haarlem V elsen-Hmuiden Beverwijk LOOP VRIJ IN EN UIT bij: Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW GROTE HOUTSTRAAT 153 HAARLEM WEERRAPPORTEN 1 ït ES Het comité „Vrij Griekenland", dat in Amsterdam een demonstratieve vergade ring hield, zegt in een vandaar aan mi nister Luns verzonden telegram ervan overtuigd te zijn dat van de tegenwoor dige machthebbers in Griekenland geen herstel van vrijheid en democratie in Griekenland te verwachten is. In het telegram, dat met instemming van de ongeveer 300 aanwezigen werd verstuurd, wordt de minister verzocht de in de Raad van Europa van parlementai re zijde genomen initiatieven te steunen en stappen te ondernemen opdat de Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens de rechtmatigheid kan onderzoe ken van de in Griekenland in afwijking van de Europese conventie van de rechten van de mens getroffen maatregelen. Een aantal Grieken uit Utrecht woonde de vergadering bij. Prof. mr. P. J. G. Kapteyn, hoogleraar in het volkenrecht te Utrecht en voorzit ter van het comité, dr. Lucas van der Een nieuwe structuur van het weten schappelijk onderwijs met onder meer spreiding en uitbreiding van het universi taire apparaat is naar het oordeel van de Nederlandse studentenraad dringend noodzakelijk. Dit wordt gesteld in het NSR-rapport over het vraagstuk van het wetenschappe lijk onderwijs, waarin erop wordt gewe zen, dat „een ondoelmatige spreiding en verdeling van specialismen over het we tenschappelijk onderwijs slechts versnip pering van mankracht en verspilling van financiële middelen in de hand kan wer ken". De actie „Eten voor India" heeft thans zeven miljoen bereikt. De stichting deelt mede dat zij, gezien de gunstige ontwik kelingen met betrekking tot de inkomsten, heeft kunnen besluiten duizend ton melk poeder aan te kopen ter spoedige ver scheping naar India. Met de tienduizend ton tarwe, die reeds is aangekocht, en kleinere partijen levensmiddelen en vita minetabletten die per vliegtuig zullen wor den verzonden, is nu ca. 6,5 miljoen gul den besteed. Wegens poging tot doodslag heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht tien maanden gevangenisstraf geëist tegen een dertigjarige Turkse fa brieksarbeider. De Turk, die in het Duitse Palenberg woont, was op 24 februari van dit jaar illegaal Nederland binnengekomen en had in Heerlen zijn verloofde, die de verhou ding had verbroken, met een stiletto drie steken in borst en buik gegeven. Het meisje was ernstig gewond, maar wil niettemin, volgens de mededelingen van de officier van justitie, met de Turk trouwen. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graafl grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 Burgemeester mr. G. van Hall van Am- iterdam heeft vanmorgen het congres van de unie van hoofdsteden van de Europese Gemeenschap geopend. Het congres heeft als thema: „Problemen voortvloeiende uit de voortdurende uitbreiding van de zes hoofdsteden van de EEG". Paus Paulus heeft maandag de Neder landse minister-president, de heer De Jong, en minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, in particuliere audiëntie ont vangen. De paus sprak tegenover hen zijn beste wensen uit jegens koningin Juliana en het Nederlandse volk. sport tennis Land, docent in de geschiedenis van de politieke theorie aan de universiteit van Amsterdam, de journalist Frans van Has selt, die uit Griekenland werd uitgewe zen en de al jaren in Genève wonende Griekse hoogleraar prof. Jean Siotis- voer den het woord. De journalist Van Hasselt zei, dat als er geen coup was geweest, zondag verkie zingen in Griekenland zouden zijn gehou den. Er wordt volgens hem een misdadi ge poging gedaan de Grieken te „ontgrie- ken „Wij moeten doorlopend emotio neel en verstandelijk betrokken zijn bij wat er in Griekenland gebeurt", zei hij. Dr. Van der Land wierp de vraag op waarom van onze regering niet het initia tief zou kunnen uitgaan voor een onder zoek naar de mate waarin in Grieken land de mensenrechten van de Europese conventie worden geschonden. Prof. Siotis ging uitvoerig in op de ar tikelen van de Griekse grondwet, die nu buiten werking zijn gesteld, namelijk de artikelen over de rechten van de mens. Hetgeen in zijn vaderland is gebeurd, noemde hij een onderbreking van de con stitutie. Van de vijftien Griekse vertegen woordigers in het Europese parlement zijn er negen onder huisarrest gesteld. Prof. Kapteyn merkte over de militaire machtsgreep op, „dat er in de wereld meer kolonels zijn die trappelen van on geduld." Wat de vrijheid in Europa be treft, is het gebeurde in Griekenland een waarschuwing. —•tut Krijtmolen hersteld. De krijtmolen Ad miraal die aan de Buiksloterdijk langs het Noordhollandskanaal in Amster dam-Noord staat en die van zijn fun dament was getild om dit grondig te kunnen herstellen, is weer op zijn plaats gebracht door een drijvende bok. De vaart in het Noordhollandskanaal moest daarvoor enige uren gestremd worden. De algehele restauratie zal eind deze zomer klaar zijn. De bedoe ling is dat de molen weer in actie komt waarbij men hoopt dat de op brengsten de exploitatiekosten zullen dekken. De Surinaamse minister van Justitie en Politie mr. F. Manichand is aan de rechtschool te Paramaribo geslaagd voor het eindexamen in de notariële opleiding. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Toen ik hier vanavond binnenkwam ging het door me heen: dit is Amsterdam". Dat zei drs. J. M. den Uyl gisteravond in het oude RAI-gebouw in de hoofdstad, waar achtduizend mensen dicht op eengepakt stonden om te getuigen van hun verlangen naar vrede in Israel en in de wereld. Een kleine advertentie bleek voldoende te zijn geweest om deze menigte op de been te brengen. De massa-meeting was georganiseerd door de Nederlandse zionistenbond in sa menwerking met de drie joodse kerkge nootschappen. De duizenden waren joden en niet-joden en onder heti opvallend veel jongeren. Het was een wrange gedachte dat op hetzelfde tijdstip in het gebouw van de V.N. in New York werd verga derd ter behandeling van een Egyptische klacht over Israëlische agressie. .Dat noem ik een voorbeeld van een „godspe" (vergaarden brutaliteit) riep de heer E. C. Visser, sprekend namens de Tweede Kamerfractie van D'66, uit. Hij verweet Engeland, Amerika en Frankrijk de oude belofte Israel te hulp te zullen komen niet na te zijn gekomen. „Het standpunt dat 't Egyptische optreden door Israel niet onmiddellijk met wapengeweld moet worden beantwoord, waardoor het land en de wereld in een nieuwe ramp zouden ondergaan, kan ik alleen billijken op de voorwaarde dat intussen de morele en diplomatieke druk op de Arabische lan den dusdanig wordt dat de casus belli verdwijnt". Na een bewogen inleiding van de voor zitter van de zionistenbond, dr. J. S. van der Hal, „Wat men Israel aandoet doet men ons aan, het is ons eigen vlees en bloed" - zei jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen namens de C.H.U. diep te zijn geschokt door de gebeurtenissen in het Midd.-Oosten.Zij beloofde dat haar groe pering alles zal doen om Israel te helpen. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, riep uit: „Wij protesteren tegen het hals overkop terugtrekken van de V N.-troepen door de secretaris-generaal. Het is juist de taak van de V.N.-troepenmacht om te komen waar strubbelingen zijn en niet om er weg te gaan". Grote bijval kreeg zijn stelling: „Welke fouten de V.S. in Vietnam ook hebben gemaakt, dit kan en mag nooit een argument zijn om de grootste fout te maken, namelijk om Israel in de steek te laten". „Wij zijn teleurgesteld door de onmacht van de1 Verenigde Naties", aldus mr, E. H. Toxopeus namen de V.V.D.. „Ons volk behoeft niet lang na te denken waar het'-moet staan in ditrconflict.' Het heeft genoeg hart en verstand om de zijde van Israel te kiezen". De Amsterdamse wethouder Tabak (A.R.) noemde de uitlating van de Arabie ren dat het Israëlische volk moet wor den vernietigd een „vorm van waanzin die elk weldenkend mens voor onmoge lijk houdt" en zei voorts:: „Wie zich aan het geheiligde volk vergrijpt moet weten wat hij doet: het lot van Hitier zij hier tot lering." Namens de K.V.P. gaf het Tweede Ka merlid dr. J. W. Schuyt als zijn mening dat wie het bestaansrecht van Israel aan tast Nederland tegenover zich vindt. „Maar Israel heeft ook recht op een be staansvoorwaarde en dat is een vrije toe gang tot de zee". Opperrabijn E. Berlinger van het Ne- derlands-Israelisch kerkgenootschap zei zich gelukkig te voelen dat zo velen de zaak van Israel tot hun eigen zaak ma ken en rabbijn J. Soetendorp van de li beraal-joodse gemeente riep aan het eind van zijn toespraak uit: „Toen in de Hitler- tijd de ruiten van de joodse winkels wer den stuk gegooid ging ook de wereld aan scherven. Nu is er opnieuw iemand die brallend de vernietiging aankondigt, niet van Israel alleen maar van de hele we reld. Houdt hem tegen!" De vergadering zond een telegram aan de Verenigde Naties, waarin een dringend beroep werd gedaan op de bevoegde or ganen om de veiligheid in het Midden- Oosten te waarborgen. Er werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus en het Israëlische volks lied „Hatikwah". Twee Nederlandse jongens van 21 en 18 jaar zijn door de politie van Marseille ge arresteerd toen zij offerblokken ledigden in de kathedraal van Marseille. Zij waren met een gestolen auto uit Lyon gekomen en hadden zich in het kerk gebouw laten insluiten. Zij werden door de koster op heterdaad betrapt. In hun ge stolen auto werden nog andere gestolen voorwerpen aangetroffen, zoals een pis tool en. eenv alarmpistool. (Van onze correspondent) GELEEN. Een nog onbekende ge weerschutter heeft voor opschudding ge zorgd in de Geleense Jonastraat. Met een flaubertgeweer schoot hij een reeks ko gels (kaliber 5,65 mm.) af op de huizen van die straat. Eén daarvan drong in een slaapkamer via een muurkast in de lijst van een spiegel. De andere ketsten op muren en schuttingen van binnenplaatsen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De 82-jarige Hagenaar A. Taal gaat, na zevenenvijftig jaar gym nastiekleraar te zijn geweest, afscheid ne men van het onderwijs. De school, waar hij de afgelopen zeventien jaar enkele honderden leerlingen wat lenigheid heeft bijgebracht, is de Haagse Paul Kruger- school, die hem in alle stilte aan het eind van dit schooljaar laat vertrekken. Foto: ln de Portugees-Israëliti sche synagoge te Amsterdam werd gisteravond een bijzondere dienst voor behoud en welzijn van de staat Israël en zijn bewoners ge houden. De 77-jarige heer M. H. J. Hanrath en zijn 74-jarige echtgenote C. G. J. M. Han- rath-Schretler uit Montfoort bij Roermond zijn bij een autobotsing op de Apeldoornse weg te Arnhem om het leven gekomen. De 48-jarige Antonius van Loon uit Goir- le is om het leven gekomen toen zijn auto op de weg Beerse-Gierle nabij Turnhout in een bocht slipte en tegen een boom sloeg. Op de Zuiderzeeweg in Amsterdam is de 31-jarige mevrouw I. J. Schouten-Broe ders bij een aanrijding dodelijk gewond geraakt. In Wandoy (NB) is de dertienjarige jongen L. Nabuurs uit Wilbertoord (gem. Mill) bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Hij werd op zijn fiets aan gereden door een personenauto. Tot staatssecretaris van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk is benoemd mr. H. J. van de Poel, hoofddirecteur van het algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Den Haag. De heer Van de Poel werd op 23 juli 1915 geboren in Middelburg. Hij volgde een middelbare opleiding op het Aloysius College in Den Haag. Van 1934 tot 1955 was hij werkzaam bij de gemeente Den Haag, o.a. bij de gemeentelijke arbeids beurs en als hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie. In 1947 deed hij doctoraal examen rechten aan de r.k. universiteit te Nijmegen. In 1955 werd hij secretaris, later lid van de Pensioenraad. Sinds 1 januari 1965 is hij hoofddirecteur van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en "voorzitter van de Buitengewone Pensioenraad. Hij is be stuurslid van een aantal instellingen op het terrein van het maatschappelijk werk en de volksgezondheid. Mr. Van de Poel is officier in de orde van Oranje-Nassau en commandeur in de Huisorde van Oranje-Nassau. Voor zijn werk voor de gemeente Den Haag ontving hij de gouden penning van die gemeente. Voor zijn werk gedurende de oorlog ver wierf hij het herinneringskruis van het Nederlandse Rode Kruis. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: To neelgroep Centrum met „Alleen op vrijdag", blijspel van Keith Waterhouse en Willis Hall. Regie: Ank van der Moer. Woensdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Man is man" van Bertold Brecht. Regie: Hagen Müller-Stahl. Grote of St. Bavokerk, vandaag, 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: The sound of music", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u. en woens dag 19 en 21.15 u. „Warme lippen van Piraeus", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „Vuurdoop op de Yangtse-Kiang", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Katten", 18 j. Minerva, vandaag, 20.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolff?". 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Sjors en Sjimmi op het piraten- eiland", a.l.; 20.15 u.: „De avondmaal- gasten", 14 j. Rembrandt, 14 19 en 21.15 u.: „Verbor gen driften", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes op bestelling", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De kus van het gevaar", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 u. Op zon- en feestdagen gesloten. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften eri kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Artificia (Heemstede): Dagelijks van 9.30 tot 18.30 u.: Expositie van schilderijen en grafiek van Michel Overbeeke en beeldhouwwerken van Johan Jorna. Tot 4 juni. Teylers Museum (Spaarne 16): Ten toonstelling van tekeningen, waaronder werken van Goltzius, Rembrandt en Michelangelo. Tot 1 juni. Permanente ex positie van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 u. De 1ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerij Judasoog, Westkolk, Spaarndam. Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur expositie van aquarellen van Jan van Geem. Duysterghast, Strandhotel, Zandvoort, tot en met 4 juni op zaterdag- en zondagmid dagen van 2 tot 4 u.: Expositie van werk van Jenny Prins. Gemeentehuis Bloemendaal, Bloemen- daalseweg 158, Overveen, 20 mei t.m. 11 juni dagelijks van 14 tot 17 uur: expositie van aquarellen en tekeningen van Joop Dam en etsen en metaalplastieken van Frans Verpoorten. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdags) van 19 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Galerie-t, Bakenessergracht 67, tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, Hasselaersplein 35, woensdag, 14.30 u.: „Het torenhaantje". Linnaeushof, Bennebroek, tot en met oktober: Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. DINSDAG 30 MEI City, 20 uur: „Zeventien". WOENSDAG 31 MEI City, 20 uur: „Zeventien". DINSDAG 30 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Paris Champagne". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven tien". Galerie Boumans, Breestraat 122, „20 jaar zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. WOENSDAG 31 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Paris Champagne". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven tien". Galerie Boumans, Breestraat 122, „20 jaar zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. ADVERTENTIE "wandelsandaal met microzooi Vju 13.90 voetbed muil, ook met hielband 17,90 voetbed sandaal, IJzersterk maten 32-48 v.a. 19,90 Afgebeelde3modellen zijn slechts eenkeuzt uit onze grote kollektie zomer- en sport schoenen. Graag tonen wij u in onze zaak hoe u deze zomer goed en voordelig „ge schoeid" kunt gaan t.o. Proveniershuis j Amsterdam (5 filialen) - Amstelveen Hilversum - Bussum - Alkmaar. Het KNMI deelt mee: Met een zuidelijke bovenstroming wordt enigszins onstabiele lucht aangevoerd. Hierin komt een veranderlijke bewol king voor, waaruit plaatselijk enkele bui en vallen. Een lagedrukgebied boven Zuid Duitsland trekt langzaam in de richting van Denemarken. Hierdoor zal de wind in ons land uit richtingen tussen noord en west gaan waaien. De temperaturen zullen dan ook lager zijn dan vandaag. Er zal vrij veel bewolking zijn met kans op enige regen of enkele buien. Maximum- en minimum OU i C j temperaturen ■o-S ja C -C SP ES binnen- en buitenland o Co Den Helder onbewolkt n 15 9 Ypenburg licht bew. windst. 16 7 Vlissingen zw. bew. nno 15 10 Eelde licht bew. nnw 17 9 De Bilt onbewolkt no 18 8 Twente mist windst. 19 7 Eindhoven half bew. windst. 18 8 Z.-Limburg onbewolkt nno 18 9 Helsinki zw. bew. windst. 20 10 Stockholm onbewolkt o 22 7 Oslo zw. bew. ono 17 13 Kopenhagen zw. bew. o 15 12 Aberdeen zw. bew. windst. 15 7 Londen regen o 17 5 Amsterdam licht bew. n 16 8 Brussel half bew. o 20 10 Luxemburg zw. bew. nno 18 7 Parijs zw. bew. windst. 18 9 Bordeaux licht bew. zzw 19 9 Grenoble onbewolkt windst. 22 10 Nice zw. bew. n 22 14 Berlijn zw. bew. ozo 22 14 Frankfort geh. bew. zzw 18 11 München motregen w 16 10 Zurich regen ozo 15 10 Genève onbewolkt windst. 21 5 Locarno regen ozo 27 15 Wenen zw. bew. zo 24 13 Innsbruck geh. bew. windst. 23 10 Belgrado onbewolkt zzo 24 13 Athene onbewolkt windst. 24 18 Rome zw. bew. windst. 26 13 Barcelona zw. bew. nnw 22 Madrid licht bew. windst. 22 4 Mallorca onbewolkt windst. 27 13 Lissabon onbewolkt nno 26 11 Woensdag 31 mei Zon op 4.27 uur; onder 20.48 uur. Maan op 2.03 uur; onder 12.20 uur. Maanstanden Laatste kwartier31 mei 2.52 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 mei Hoog water 8.34 uur en 21.08 uur. Laag water 4.03 uur en 16.29 uur. Woensdag 31 mei Hoog water 9.34 uur en 22.09 uur. Laag water 4:57 uur en 17.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2