Israel bezorgd over nauwe omsingeling President Nasser tracht en Jordanië te öyne verzoenen HET WEER Ordebewakers voor hal Centraal Station Wervingsactie van de NS Geen begin met inrichting van nieuwe kruithaven Bruidegom slaat groenteman neer om geld voor bruiloft Aanranding in Beverwijk morris Russische schepen begin juni naar Middellandse Zee Vijftig ontslagen bij Polymeric Zweedse tweemaster ging verloren bij Schiermonnikoog Rookbomwerpers krijgen ongelijk van Hoge Raad De honderdduizend op nr. 045058 Regering stelt Indonesië 66 min beschikbaar Vanmorgen vroeg in Haarlems centrum Mr. Biesheuvel is vrij ernstig ziek Loonvorderingen maken nog kans bij „Utrecht" Politie verordeningen ontkracht door Hoge Raad O -tl Moderne Eethoeken... ma ;en 52e JAARGANG NUMMER 177 WOENSDAG 31 MEI 196 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Enkele opklaringen Doorvaart Met verkeerde kaarten op weg naar Kaap Verdische eilanden G.S. ANTWOORDEN OP VRAGEN VAN STATENLID HARMSEN: Hinderwet Tijdbom in vliegtuig Het woord is aan NIEUW voor Nederland nu ook met SU EDE - NAPPAJASJES Hoofdredacteur- Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije CAIRO (Reuter en AFP). De toestand in het Nabije Oosten is er de afgelopen vierentwintig uur bepaald niet beter op geworden. De kans dat de Veiligheidsraad daar op korte ter mijn wat aan kan doen, lijkt klein. President Nasser heeft vandaag een van zyn naaste medewerkers, vice- president Zakaria Mohieddin, naar Irak en Syrië gezonden. Mohieddin zal vermoedelijk in Damascus pro beren, de Syrische leiders tot een an dere houding jegens Jordanië, te brengen. Syrië en Jordanië staan al geruime tijd met elkaar op gespannen voet en dat het Egyptisch-Jordaanse defensiepact daar aan nog niets heeft veranderd, blijkt wel heel duidelijk uit het feit, dat de Syri sche radio en pers vandaag met geen woord repten van deze overeenkomst, die toch als vrij sensationeel mag worden beschouwd, gezien de felle aanvallen die Nasser en Hoessein tot voor kort op el kaar deden. Israel, aldus onze correspondent in Je ruzalem, is overvallen door de plotselinge en onverwachte verzoening tussen Jor danië en Egypte en het defensie-pact tus sen beide landen. Het lijkt erop dat ko ning Hoessein eieren voor zijn geld heeft gekozen en heeft geprobeerd zijn troon veilig te stellen door toe te geven aan zijn landgenoten, die steeds aansluiting bij president Nasser van Egypte hebben gepropageerd. De troon van de vorst zou de laatste tijd nogal wankel hebben gestaan, mede door alle beschuldigingen van de overige Arabische landen dat Hoessein „een ver rader van de Arabische zaak" is. In Israel ziet men de steeds vollediger omsingeling door de Arabieren ook Marokko stelt Egypte troepen ter beschikking met zorg tegemoet. Men beschouwt het Jor- daans-Egyptische defensiepact overigens ook als een slag in het gezicht van de Amerikanen, die zeer recent miljoenen dollars in Jordanië hebben geïnvesteerd om de economie van het land te schragen. Polymeric in Utrecht, een fifty-fifty deelneming van de Sikkensgroep en de Amerikaanse „US Polymeric" heeft in verband met gedeeltelijke sluiting beslo ten om 50 man op straat te zetten. Een aantal van hen zal bij andere bedrijven van de Sikkensgroep kunnen gaan wer ken. Met de vakbonden is contact opge nomen. Het bedrijf kampt al enige tijd met grote moeilijkheden. Voor aandeel houders was dit aanleiding het bedrijf ge deeltelijk te ontmantelen en aan aantal aktiviteiten over te dragen aan anderen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Kennemer Kruimels 9 Topsy 10 Ferdinand 12 Feuilleton- 13 Beeldverhalen13 Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt met regen, maar later van het noordoosten uit en kele opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen noordwest en noordoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bovendien hebben de V.S. de laatste tijd nogal wat wapens geleverd aan Jordanië, waaronder tanks en Starfighters. Het Franse voorstel voor het houden van een viermogendhedenconferentie over het Nabije Oosten is door de Sovjet- Unie verworpen, zo is gisteravond in inge lichte diplomatieke kringen in de Russi sche hoofdstad vernomen. Het Russische antwoord zou al zondag of maandag aan Parijs zijn verzonden. Over de juiste inhoud van de nota is niets bekend. De Sovjet-Unie heeft Turkije toestem ming gevraagd voor de vaart van tien oorlogsschepen door de Bosporus en de Dardanellen, van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee. Dat zou begin juni moeten gebeuren. Het zijn vijf grote schepen en vijf torpe- dobootjagers en patrouilleboten. Volgens de overeenkomst van Montreux heben buitenlandse oorlogsschepen door vaart als zij er de Turkse regering acht dagen van tevoren van in kennis stellen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Intre pid" zal vandaag het Suez-kanaal passe ren, op weg naar de Rode Zee, zo is van officiële zijde in Cairo vernomen. De juis te bestemming van het schip is niet be kend. (Zie ook pagina 3) Leden van het NS-personeel zullen tij delijk als vrijwilliger dienst gaan doen in de hal van het Centraal Station om daar de orde te helpen bewaren. Men heeft hiervoor 30 a 35 man nodig. De opzet is deze mensen een week lang dienst te laten doen in de stationshal en daarna weer een week hun normale werk bij een andere NS-dienst te laten verrich ten. Gegadigden moeten aldus een schrij ven van de districtsleiding Amsterdam aan het personeel voldoen aan repre sentatieve, fysieke en mentale eisen. Zij moeten bovendien beëdigd zijn of nog worden. Er zou een extra beloning van 5,- netto per diensttijd worden gegeven. De NS-ers, die zich als kandidaten heb ben gemeld, worden op het ogenblik aan een uitgebreide keuring onderworpen. De psychologische test neemt een belangrijke plaats in. De NS-leiding hecht namelijk meer waarde aan tact dan aan spier kracht bij degenen die (geüniformeerd) de orde in de hal gaan handhaven. Men verwacht niet meer dan een man of tien over te houden. De grote moeilijkheid is dat verreweg het grootste deel van dege nen die zich hebben aangemeld het pre dikaat „onmisbaar" hebben meegekregen van hun chefs. De door de NS-directie niet erkende federatieve spoorweg vakvereniging (FSV) heeft in haar orgaan „recht spoor" felle critiek geuit op de nieuwe regeling. De FSV vraagt zich af waarom de NS eigenlijk over een eigen recherche-appa raat beschikt. Dat de NS-directie zich nu (Van onze correspondent) SCHIERMONNIKOOG. Door onbe kendheid met de kust ten noorden van de Waddeneilanden men had verkeer de kaarten aan boord is gistermiddag de 207 brt. metende Zweedse tweemast schoener „Inga" op een zandbank ten westen van Schiermonnikoog gestrand. De reddingboot uit Oostmahorn voer uit maar behoefde geen assistentie te verlenen. Vannacht zijn echter de Portugese be manningsleden van boord gehaald door een garnalenvaartuig. uit Zoutkamp. De Zweedse eigenaar is later met de red dingboot naar Oostmahorn gebracht. Zijn schip is niet meer te redden. Hij wilde zich op de Kaapverdische Eilanden ves tigen. Hij had stenen, ijzer en hout aan boord voor het bouwen van een huis, ver der kippen, vee en huisdieren. De kippen zijn met de garnalenvisser naar Zout kamp gebracht. De 54-jarige schipper Gu tenberg zal proberen een schip te vinden om zijn bezittingen van boord te halen, daar de lading niet verzekerd is. De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen van een 24-jarige maatschappe lijk werkster en haar echtgenoot, een 24-jarige student, die destijds in de Raad huisstraat te Amsterdam een rookbom hebben gegooid bij het voorbij trekken van de trouwstoet van prinses Beatrix en prins Claus. Zij waren toen veroordeeld tot vier weken hechtenis, waarvan twee weken voorwaardelijk. geroepen voelt vrijwilligers onder het NS- personeel te werven vindt zij onder de huidige omstandigheden van regelmatig terugkerende ordeverstoringen rondweg een onverantwoordelijke en bovendien on zinnige maatregel. Tot overmaat van ramp is men daarbij op het onzalige idee gekomen de toekom stige „ordebewakers" een fooi van vijf gulden te offreren, waarvoor men de niet denkbeeldige kans loopt in elkaar te wor den getimmerd. Het is belachelijk, aldus de FSV. Zij voegt eraan toe dat de directie met dit inconsequent beleid inzake de ordehandhaving op haar terrein het odium op zich laadt, zich van haar ver antwoordelijkheid weinig bewust te zijn. De spoorwegen op hun beurt onthouden zich van commentaar op de FSV-critiek. Zij wensen niet via de publiciteitsmedia in discussie te treden met een door de directie niet erkende vakbond. President Nasser van Egypte om- helste gisteren zijn vroegere tegen stander koning Hoessein van Jor danië: voor Israel betekent het defensiepact dat tussen Jordanië en Egypte werd gesloten een grote zorg. Geduputeerde-Staten van Noord-Hol land hebben geantwoord op de vragen die het lid van Provinciale Staten de heer J. Harmsen heeft gesteld naar aanleiding van publikaties in ons blad over plannen van Rijkswaterstaat voor aanleg van een nieuwe kruithaven bij de uitmonding van zijkanaal B. De heer Harmsen informeerde in zijn eerste vraag aan GS, of dit bericht over de aanleg van een nieuwe kruithaven juist was. „Kunnen Gedeputeerde Staten, indien deze vraag ontkennend wordt beant woord, ter voorkoming van verdere mis verstanden mededelen welke wèl de aard en de bestemming is van de werkzaam heden die bij de uitmonding van Zij ka naal B worden verricht? Zijn Gedepu teerde Staten bij bevestigende beant woording van de eerste vraag niet van oordeel dat de voorbereiding van de aan leg van deze kruithaven niet strookt met de regels van goed bestuursbeleid, nu in de streekplancommissie Noordzeekanaal enige malen gesproken is over de nood zaak en de plaats van deze kruithaven waarbij een nader overleg, met inschake ling ook van de daarbij betrokken ge meentebesturen, is toegezegd, van welke toezegging Rijkswaterstaat geacht mag worden kennis te dragen? Waren Gede puteerde Staten van deze voorbereidende werkzaamheden op de hoogte?" Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Van de zijde van Rijkswaterstaat is er mede rekening gehouden, dat bij de uit monding van Zijkanaal B op het Noord zeekanaal een nieuwe overslagplaats voor gevaarlijke stoffen nodig is ter vervan ging van de zogenoemde kruithaven, wel ke thans op circa 600 meter beoosten die uitmonding ligt en welke als gevolg van de verbreding van het Noordzeekanaal moet verdwijnen. De Rijkswaterstaat is In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van f 100.000,- ge vallen op lot no. 045058. De zes series van dit nummer zijn verkocht in Amsterdam, Voorschoten, Rotterdam, Soestdijk, Arn hem en Heerlen. in zijn verzoek om voor de nieuwe kruit haven een Hinderwetsvergunning te ver lenen door burgemeester en wethouders van Velsen niet-ontvankelijk verklaard op grond van artikel 6 dier wet. Met de inrichting van deze kruithaven is volgens ingewonnen ambtsberichten tot dusver geen begin gemaakt. (Zie ook pagina 5) De regering heeft besloten „in het kader van een nauwere economische samen werking" 66 miljoen ter beschikking te stellen aan Indonesië. Het bedrag bestaat volgens het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp uit drie posten. Een lening van 4 miljoen door de Nederlandse Investeringsbank met een rente van 3 percent en een looptijd van 25 jaar; Een lening van 40 miljoen van par ticuliere Nederlandse banken met een garantie van de staat over een periode van drie jaar. Indonesië hoeft geen aflos singen in die tijd te doen, want over drie jaar geeft de Nederlandse staat Indonesië een lening van eveneens f 40 miljoen, waarmee de lening van de banken weer kan worden afgelost. En tenslotte; Een schenking van 22 miljoen „ge zien de situatie van ontwrichting en ge brek in Indonesië". Een 21-jarige kopergieter uit Haarlem, die vanmiddag zou trouwen, maar niet over geld beschikte, heeft vanmorgen in alle vroegte een groentehandelaar in de Breestraat in Haarlem in zijn woning neergeslagen. De groentehandelaar liep een ernstige wond aan zijn hoofd op. De kopergieter kon omstreeks kwart voor elf dankzij speurwerk van de Haarlemse re cherche worden aangehouden. De aspi rant-bruidegom zit nu in de cel. Omstreeks vijf uur vanmorgen werd de groentehandelaar gewekt door gerucht in zijn huis. Hij ging naar beneden en trof daar een jongeman aan, die zich met een op hem wierp én hem met een zwaar voorwerp, dat later een hakbijl bleek te zijn, neersloeg. De huishoudster werd eveneens wakker van het gerucht. Toen ze zag wat er gebeurd was sloeg ze een raam stuk, waardoor de buren werden gewekt die de politie waarschuwden. De inbreker was inmiddels gevlucht. Onmiddellijk sloot de politie de straten in de omgeving af, maar ze slaagde er niet in de man te pakken. Aan de hand BOGOTA (Reuter) Een Columbiaans verkeersvliegtuig is gisteren veilig in Bogota geland hoewel een tijdens de vlucht ontplofte tijdbom een groot gat in het staartstuk had geslagen. De politie vermoedt dat de aanslag was gemunt op een lid van de conservatieve partij dat zich onder de zestien passagiers bevond. van ondermeer zijn signalement wist men hem echter in de loop van de ochtend op te sporen en aan te houden. De man had geld nodig voor zijn brui loft die vanmiddag zou worden gehouden. Hij kende de groentehandelaar oppervlak kig en was van mening dat bij hem wel wat geld was te halen. De kopergieter heeft eerst getracht aan de achterzijde de woning binnen te dringen. Toen dit niet lukte ging hij naar de voorkant waar hij een raam omhoog wist te schuiven. Hij klom het huis binnen en nam een hakbijl, die hij op het plaatsje achter het huis had gevonden, mee. Toen hij betrapt werd door de groente handelaar raakte hij in paniek en sloeg de man me de bijl op 't hoofd. De groen teman liep een gapende wond op en werd per politie-auto naar het Groote Gasthuis gebracht. Nadat hij daar was behandeld kon hij met een taxi naar huis terugke ren. Er wordt uit het huis niets vermist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. B. W. Biesheuvel, fractieleider van de anti-revolutionaire partij in de Tweede Kamer, is vrij ern stig ziek. Tijdens een vakantiereis door het midden-oosten heeft hij een paar we ken geleden een virus-ziekte opgelopen. Mr. Biesheuvel, die in een ziekenhuis in Haarlem wordt verpleegd, zal nog onge veer drie maanden niet mogen werken. De' A.R.P.-fractie wordt in die tijd ge leid door de waarnemend fractievoorzit ter, mr. W. Aantjes. Max Schmitt Het enige wat op veel mensen aan te merken valt is, dat er hoegenaamd niets op hen aan te merken valt. Dinsdagavond omstreeks tien uur is na bij de hertenkamp aan de Velserweg in Beverwijk een 18-jarig meisje uit de Zaanstreek door een 31-jarige Amster dammer aangerand. De dader viel het meisje van achteren aan en sleepte haar de bosjes in. Het slachtoffer verzette zich hevig, zodat er een flink handgemeen ontstond. Op haar hulpgeroep snelden voorbijgangers toe, die de aanrander vast hielden. De gealarmeerde politie arres teerde de Amsterdammer korte tijd later. De dader werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij een volledige be kentenis aflegde. De kleding van het meisje werd op diverse plaatsen ge scheurd. Met enkele verwondingen, die zij aan het prikkeldraad en de struiken had opgelopen, werd het slachtoffer naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. (Van onze correspondent) UTRECHT Er bestaan nog reële kan sen dat de ontslagen werknemers van het constructiebedrijf Utrecht iets krijgen van hun loonvordering en vakantiegeld. De directeur van het zo goed als failliete bedrijf, de heer C. G. Verheij, voert met enkele grote opdrachtgevers besprekingen over „een sociaal gebaar" dat zij volgens hem zouden willen maken. Het probleem is echter, dat deze opdrachtgevers wel betalingen aan de Utrecht kunnen doen uit de onderhanden werken, maar dat op deze bedragen onmiddellijk door credi teuren beslag gelegd kan worden. De vorderingen van de werknemers belopen volgens hem minder dan een ton. Demonstranten krijgen gelijk De politieverordeningen in bijna alle Nederlandse gemeenten zijn strijdig met de grondwet nu de Hoge Raad vier de monstranten heeft ontslagen van rechts vervolging, zij hebben op 2 juli van het vorig jaar op de Lijnbaan in Rotterdam gelopen met borden, waarop Vietnamleu- zen waren geschilderd. De Hoge Raad acht artikel 18 van de Algemene Politieverordening van Rotter dam, op grond waarvan de vier zijn be keurd, in strijd met de grondwet. De vrij heid van meningsuiting gedoogt niet dat men vergunning moet vragen voor het met reclame- of propagandamiddelen rij den of lopen op de openbare weg. ADVERTENTIES EETHOEKEN die uitblinken door 't gemak in het dage lijks gebruik. Geen geboen met was, maar een paar keer per jaar in de teak-olie. De zittingen zijn bekleed met skai, wat prak tisch is als de kinderen morsen, even de spons er over en uw stoel is weer nieuw. Vanaf 29.50. Met beklede zitting en rug, vanaf 39.50. Stoelen waar u jaren plezier van hebt en die uw eetkamer een nieuw gezicht zullen geven. Eetkamertafels v.a. 57.50. Kom eens kijken bij -teubelen me 100 BOOT ree. I204T /«iarstroot Uj-m-m/ MAARIIM 's Maandags gesloten Bertel|orisstraat Haarlem Tel. 153X2 Leidaettraet (bi] Koningsplein) Telefoon (920) 22X513

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1