Vlootvertoon nabij het Suezkanaal BONN BLIJFT STRIKT NEUTRAAL Minister Schroder weigert Israel gasmaskers te lenen HET WEER morris Booreiland voor Sovjet-Unie weekend-systeem WILMSFLOET Toestand van mr. Biesheuvel is niet ernstig Leider van Sinaï- campagne voor bevelhebberschap voorgedragen Leven fors duurder Toeristen terug uit Nabije Oosten Busongeluk in West-Duitsland eist 12 levens Geen inhouding vakantiegeld bouwvakkers Mars met een gebroken been Bejaarde man in Utrecht vermoord Produktschap boos op Frankrijk en Italië Landbouwakkoord heeft waarde van 75 miljard gulden Japan protesteert bij Frankrijk over kernproeven 'fSÊÊÊÊm f>5 52e JAARGANG NUMMER 178 DONDERDAG 1 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur.' Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER CQtHtANT EN HET DAGBLAD ¥OOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mijei Nieuwe wegen weldra open pagina 2 Kijkspel in Amsterdam pagina 13 Wallstreet flauw pagina 15 Meer zon Uitgerekend' Zelfstandig optreden Sociaal Fonds beslist Amerikaans slagschip uit de „mottenballen" Het woord is aan REGENKLEDING Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten DE WOLF van 1833 SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ZWIER IKENNEMERLAAN» ^UMviocrJ MAX KOELEMIJ IJmuider Courant „,,D. Silhouet in Suezkanaal: de Amerikaanse vliegtuig carrier „Intrepid". Schim in de Bosporus: De Russische „Magomet Gadjiev". (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse minister van Defensie, Schroder, weigert op een ver zoek van Israel in te gaan. de bedreigde staat 20.000 gasmaskers in leen te geven. In de Bondsrepubliek is een voorraad van 200.000 gasmaskers opgeslagen. De Israë lische regering heeft de Bondsregering om de maskers gevraagd omdat bekend is dat het Nasser-regime bij de. oorlog in Jemen van gifgassen gebruik maakt. De Israeli's vroegen de Bondsregering met de verzending haast te maken en eventuele bureaucratische maatregelen ter zijde te schuiven. Na een laakbare vertraging op het bureau van staatsse cretaris Carsten van het ministerie van Defensie kwam het verzoek bij minister Schroder zelf terecht. Ondanks de aan drang van Kiesinger, het verzoek snel in De toestand van de fractieleider der A.R.P., mr. B. W. Biesheuvel, blijkt veel minder ernstig te zijn dan eerdere be richtgeving uit Den Haag deed vermoe den. De heer Biesheuvel zal waarschijn lijk over anderhalve week uit het zieken huis worden ontslagen en een korte na- kuur moeten doen, doch hij zal zeker over een maand zijn normale werk weer kunnen opvatten. Mr. Biesheuvel lijdt aan een tyfus-in- fectie, heeft enkele dagen hoge koorts gehad, doch is de gevolgen van de infec tie snel te boven gekomen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 U/V- het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Langs sluizen en havens 4 Uit stad en omgeving 4, S, 6, 7 In de Vishal en op zee 6 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier of daar mist. Mor gen overdag zonnige perioden met opnieuw hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. te willigen, weigerde Schroder de gas maskers af te staan. Hij deed dit met een beroep op de NAVO-afspraken, dat geen wapens aan niet-NAVO-landen mo gen worden geleverd. Na herhaald aandringen van kanselier Kiesinger stelde Schroder als eis, dat ook de gasmaskerkwestie door middel van een besluit van een voltallig kabinet tot oplossing moet worden gebracht. De televisiecommentator Matthias Wamden, die gisteravond laat het bericht van Schröders ongelooflijke houding be kendmaakte, voegde eraan toe dat uitge rekend Duitsland, dat miljoenen joden de gaskamers ingedreven heeft, de joden nu de middelen wil weigeren om zich tegen het gas te weer te stellen Wamden herinnerde ook aan de woorden van de minister van Buitenlandse Zaken Brandt gistermiddag op een persconferentie in Bonn: de Bondsrepubliek zal neutraal zijn in het conflict tussen Egypte en Israel. De tv-commentator gaf echter niet veel voor mooie woorden aan het adres van Israel, die na de neutraliteitsverklaring nog uit de mond van minister Brandt volgde, wanneer in de Bondsrepubliek zelf gasmaskers al als wapens worden aangezien. ('Zie verder op pagina 3) BONN (Reuter, AFP, AP en DPA). De Westduitse regering zal strikte neutraliteit in acht nemen in het con flict tussen de Arabische landen en Israel. In een verklaring wees mi nister van Buitenlandse Zaken Brandt gisteren op de bijzondere ver antwoording van de grote mogend heden in het conflict en herinnerde tevens aan de verklaring van 16 de cember van het vorige jaar waarin de Westduitse Bondsrepubliek zegt zich niet te zullen mengen in aangelegen heden van derde landen of in regio nale conflicten. Terwijl de grote mogendheden in de Middellandse Zee oorlogsschepen paraat houden voor het geval de crisis in het Nabije-Oosten nog ernstiger vormen gaat aannemen, is vannacht het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid" bij Port Said het Suez-kanaal binnengevaren, op weg naar de Rode Zee. De doorvaart zal naar ver wachting ongeveer zeventien uur duren. Enkele honderden kilometers beneden Suez ligt de Straat van Tiran, de toegang tot de Golf van Akaba en de Israëlische III Van de Gusto-werf in Schiedam werd gisteren het tweede zijponton van het voor de Sovjet-Unie in aan bouw zijnde booreiland te water ge laten. De doopplechtigheid geschied de door mevrouw A. A. Tikhonova, echtgenote van de Russische handelsvertegenwoordiger. De prijzen in ons land zijn van half maart tot half april formidabel gestegen. Het indexcijfer van het CBS steeg niet minder dan vier punten tot 134. Hoofd zakelijk werd deze forse stijging veroor zaakt door duurdere aardappelen, groen ten en fruit. Ook voor brood, melk, bloe men, dagbladen en het interlokale busver- keer liepen de indexcijfers op. Dalingen deden zich voor bij koffie en eieren. De prijsstijging van aardappelen, groenten en fruit hangt nauw samen met de typische seizoenkenmerken van het basisjaar. haven Eilat, die door de Egyptenaren is geblokkeerd. Volgens marinekringen in Washington zou het echter niet in de bedoeling liggen dat de „Intrepid" daar op de loer gaat liggen en heeft men het schip nu nodig in de Zuidchinese Zee voor de oorlog in Vietnam. Groot-Brittannië heeft op het ogenblik twee vliegdekschepen in de Middellandse Zee, de „Victorious" bij Malta en de „Hermes" bij Aden. Gisteren voeren twee schepen van de Russische marine, een duikbootbevoorradingsvaartuig en een tankboot, door de Bosporus naar de Mid dellandse Zee. De Sovjet-Unie heeft Tur kije toestemming gevraagd om in totaal tien marineschepen de nauwe doorgang tussen Zwarte en Middellandse Zee te la ten passeren. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ont kenden vandaag dat de VS andere zee varende mogendheden hebben voorgesteld een zeemacht te vormen voor het open houden van de Straat van Tiran. In Israel staat de benoeming van de Israëlische generaal-majoor Mosje Dajan, de bevelhebber van de Israëlische troepen tijdens de Sinaï-campagne van 1956, tot minister van Defensie volgens waarne mers in Tel Aviv voor de deur. Menings verschillen tussen de politieke partijen hierover schijnen uit de weg geruimd. Er wordt op het ogenblik druk gewerkt aan een kabinetsreorganisatie en moge lijk komt de Knesset (het parlement) vandaag al bijeen om de wijzigingen goed te keuren. De 52-jarige Dajan trad in 1958 als stafchef af, trok zich terug voor studie maar werd later in het kabinet opgeno men als minister van Landbouw. In Israel gaan steeds meer stemmen op voor een snel zelfstandig optreden tegen de Arabische druk. Het avondblad „Maariv" schreef giste ren in een hoofdartikel dat de Israëlische troepen in Sinaï snel in actie moesten komen. De Egyptische militaire concen tratie daar „vormt een bedreiging voor de veiligheid van Israel en het wegnemen van deze bedreiging is een zaak die Israel alleen aangaat Wij zijn ertoe in staat. De heropening van de Straat van Tiran en de toestand in Sinaï moeten geschei den worden. Israel kan niet wachten op internationale stappen tegen de afgrende ling van de straat", aldus Maariv. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vandaag zullen een negentigtal vakantiegangers, die geboekt hebben bij de Eindhovense tour-operator FIT voor een reis naar het Nabije Oosten overhaast uit Egypte en Israel terugkeren. Het personeel van FIT een organisa tie welke reizen organiseert en door reis- Dureaus ten verkoop aanbiedt heeft de directie in Eindhoven gemeld dat de toe stand voor toeristen vrijwel onhoudbaar is geworden. Zaterdag kon nog een groep zonder moeilijkheden een rustig Jeruza lem binnenkomen. Thans voelt men er de oorlogsdreiging, Een andere groep van vijftig toeristen bevindt zich al onder even onaangename omstandigheden in Cairo. Vandaag zullen de groepen uit Jeruzalem en Cairo naar Cyprus worden overgevlogen en samen gevoegd. Vandaar vertrekken de vakan tiegangers met een chartertoestel van de Arap-airlines naar Schiphol. Alle komen de reizen van FIT tot 17 juni zijn voorlo pig afgelast. Op die datum zullen de mo gelijkheden opnieuw worden bekeken. STUTTGART (AP) Een Engelse reisbus is gisteravond op de natte auto snelweg tussen Stuttgart en München verongelukt, waarbij 12 mensen werden gedood en dertig gewond raakten. De bus, waarin voornamelijk vrouwen en kinderen zaten, reed in de richting van München toen hij 15 kilometer ten zuiden van Stuttgart bij Neuhausen van de weg raakte en een paar maal over de kop sloeg. Het was het tweede ernstige busonge luk op de autosnelweg in minder dan één jaar. Op 25 juli stortte een Belgische bus met kinderen op weg van Oostenrijk naar Brussel bij Limburg van een Auto- bahnbrug. Daarbij werden 32 inzittenden gedood. (Van onze coorespondent) De Stichting Sociaal Fonds Bouwnijver heid houdt dit jaar geen 2 percent in bij de uitbetaling van het vakantiegeld aan de bouwvakarbeiders. Vorig jaar was dit wel het geval. Het gevolg was: grote on rust onder de niet-georganiseerde bouw vakarbeiders, die niet zoals de georgani- seerden de bij de verzilvering van hun vakantiebonnen voor administratiekosten ingehouden 2 percent via een omweg te rugkregen. Ongeregeldheden bij de uitbe taling van het vakantiegeld vormden toen aanleiding tot het „bouwvakoproer" van de 14e juni. Enkele maanden geleden heeft de Am sterdamse kantonrechter de inhouding van de 2 percent onrechtmatig verklaard. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ging tegen deze uitspraak in beroep. Dit be roep dient op 20 juni voor de Amster damse rechtbank. De bouwvakkers gaan de eerste twee weken van juli met vakan tie. De meeste vakantiebonnen worden geruime tijd voor de vakantie verzilverd. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft daarom in afwachting van de uitspraak in hoger beroep voorlopig besloten één jaar de 2 percent niet in te houden. Wanneer het door de rechtbank in het gelijk gesteld zou worden, zou het toch te laat zijn om voor dit jaar alsnog tot inhouding over te gaan. Een Haagse brandweerman, de 38- jarige heer H. Weerwag, die op een wandelmarsoefening in Delft tegen een auto liep, maakte een buiteling. Hij klaagde over een pijnlijke linkerpols maar zette de mars voort. Tenslotte leek het hem toch raadzaam naar het ziekenhuis Bethel te stappen voor een nader onderzoek. Het bleek toen dat hij niet alleen een gebroken pols maar ook een gebroken been had. De tachtigjarige J. J. A. Donse uit Utrecht is gistermiddag in zijn snoep- en feestartikelenwinkel aan de Laan van Nieuw Guinea in Utrecht door een onbe kende neergeslagen. In de loop van de avond is de bejaarde winkelier in het aca demisch ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Om ongeveer kwart voor vijf ging een meisje de winkel binnen om iets te kopen In de winkel trof zij niemand aan maar uit de kamer achter de zaak zag zij rook komen. Toen zij ging kijken ontdekte zij tot haar grote schrik de bejaarde heer Donse, die zwaar bloedend voor een kast lag. Zijn schedel was ingeslagen. Het meisje sloeg dadelijk alarm, maar het leven van de oude winkelier kon niet meer worden gered. De politie constateer de dat de hele winkel overhoop was ge haald. Zij heeft de indruk dat de bejaar de winkelier niet onbemiddeld was. Vol gens verschillende buren zou de man dui zenden guldens hebben gehad. Uit het voorlopig onderzoek blijkt dat de dader heeft geprobeerd de inboedel van het huis in brand te steken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, Robert McNamara, heeft de Amerikaanse marine machtiging gegeven een bedrag van bijna drie miljoen gulden uit te trekken om het slagschip „New Jersey" uit de „motten ballen" te halen. Deze gelden zullen de Amerikaanse marine in staat stellen, na te gaan hoe veel het kost om het oorlogsschip met zijn 16 inch-kanonnen operationeel te krijgen voor de oorlog in Vietnam. Josh Billings: De beste manier om iemand van zijn fout te genezen is hem zijn gang te laten gaan. Abonnementsprijs 5 cent omhoog per 5 juni a.s. De stijgende kosten in het dagblad bedrijf dwingen ons, evenals de meeste andere dagbladen, de abon nementsprijs enigszins te verhogen. Met ingang van 5 juni a.s. gelden de volgende prijzen weekabonnement 95 cent maandkwitantie over juni ƒ3.80 kwartaalabonnement per 1 juli f 12.35 kwartaalabonnement per post ƒ13.85 losse nummers 25 cent. Deze verhoging geschiedt na overleg met het ministerie van economische zaken. DE DIRECTIE Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees is bijzonder ontstemd over de houding van Frankrijk en Italië. Frankrijk weigert nog steeds de import van kalfsvlees uit heel Nederland en de invoer van levende dieren en rund- en varkensvlees uit Noord-Brabant, Limburg Gelderland, Overijssel en Drente, hoewel er in ons land al sinds 14 april geen mond- en klauwzeer meer is voorgekomen. Italië, dat twee maanden geleden be loofde, bij wijze van proef weer te zullen beginnen met de invoer van kalfsvlees, heeft nog geen enkele proefzending toege laten, ondanks het feit dat Nederland dank zij een uitstekend werkend contro le-apparaat kan garanderen, dat de kal veren niet zijn behandeld met hormoon preparaten. In Brussel zijn deze kwesties op het ogenblik in bespreking. Het produkt- schapsbestuur besloot gisteren op zijn openbare vergadering in Utrecht, minis ter Lardinois als „steuntje in de rug" een telegram te zenden, waarin het zijn ver ontrusting uitspreekt over het feit dat de EEG-partners ten onrechte veterinaire en volksgezondheidsmaatregelen gebruiken om de vrije handel binnen de gemeen schap te belemmeren. Vanmorgen om zeven uur is na een volle nacht vergaderen in Brussel de ba sis gelegd voor een vrije EEG-markt per 1 juli a.s. in de sectoren granen, varkens vlees, eieren, slachtkippen en oliehou dende zaden. Het gaat hier om 35 percent van de EEG-landbouw met een waarde van 75 miljard gulden, evenveel als het jaarlijkse nationale inkomen van Neder land. De Nederlandse minister van Land bouw, de heer Lardinois, verklaarde, dat hij bijzonder tevreden was over de be reikte resultaten. Zie verder pagina 15. TOKIO (Reuter). Japan heeft een diplomatiek protest bij Frankrijk inge diend tegen het voorgenomen programma van Franse kernproeven in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. Dit heeft het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken vandaag bekendgemaakt. Een krachtiger protest zal worden in gediend wanneer de proeven inderdaad op het eiland Moeroeroa worden gedaan, aldus een woordvoerder van het Japanse ministerie. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestrast (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 - Amsterdam FLEXA-dealer Huygensstraat 15, IJmuiden Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52, Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 158, Santpoort TeL 5003 Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel 14208 KROKETTEN Met veel vlees 50 cent Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden - Tel. 14000

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1