Politieke strubbelingen tasten het financiële klimaat aan leest u altijd eerst de financiële pagina? Hogere omzetbelasting in prijzen doorwerken zal merkbaar Dividend lager bij Gerzon „Optreden van politie moet genuanceerder worden" Paard in de hoek van nieuwe bar in Ellecom Steun voor werkgelegenheid kost geld door stijvere rentevoet Financieel W eekoverzicht bon Statutenwijzigingen bij Rolinco Gunstig verloop bij Nederhorst Nieuwe directeur Kon. Papier Bod van 280% op Frank Rijsdijk Garantieplafond nu 250 miljoen Levensmiddelensector niet beïnvloed Scheepvaartberichten Kort economisch nieuws DIVIDENDEN Gelderman hoopt op resultaat van herstructurering Waddeli &Reed ZATERDAG 3 JUNI 1967 10 Snelle omslag I Te!.: R ente-ontwikkeling Minimumprijs tomaten los van marktprijs Ongunstige financiering Orderbestand Mulder tien miljoen 'ff 'ff* w.ïV m m w zwfc ma, ag Wall Street: Teruggang Voorzitter Nederlandse journalistenkring Gunstige verwachtingen Amstelbrouwerij Voordruk DEN HAAG. Enige honderden miljoenen guldens heeft de regering reeds uitgetrokken om de werkgelegenheid te verbeteren in enkele getrof fen gebieden. Gevreesd moet worden dat het lang niet genoeg zal blijken als de winter voor de deur staat en de seizoenswerkloosheid de cijfers nog zal doen toenemen. Daarbij behoeft dan nog niet te worden gedacht aan de financiële middelen, nodig voor de economische herstructuering van het bedrijfsleven, die noodzakelijk is om de welvaartsmogelijkheden te schep pen, die komende generaties voor zich zullen opeisen. Vooral nu de politieke situatie in de wereld zulke onaangename kanten krijgt dat er maar weinig behoeft te gebeuren om een algemene ontwrichting te veroorzaken, is het zaak om de financiële omstandigheden waarin ons land verkeert met enige bezorgdheid te beoordelen. Het zou misschien wat gunstiger zijn als de betalingsbalans eindelijk eens de zo noodzakelijke overschotten zou gaan vertonen, maar zelfs dat feit op zichzelf zou niet genoeg zijn om de cirkel geheel rond te trekken. Het resultaat van de nieuwe lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is een duidelijke aanwijzing dat de krachten van de financiële werelc zijn overschat. Natuurlijk zijn de politieke verwikke lingen in het Nabije Oosten mede oor zaak geweest dat de grote institutionele beleggers bij de inschrijvingen verstek lieten gaan. Het is te begrijpen dat de grote geldgevers in de gegeven omstan digheden in het onzekere verkeren of zi, hun geld op langere termijn zullen uit zetten of niet, zoals de vakantieganger afweegt of het wel raadzaam is zover van huis te gaan nu elk ogenblik de vlam in de politieke pan kan slaan. Daarbij komt nog dat er in de afge lopen maanden nogal veel is voorbelegd, zodat er in de komende tijd flinke stoor- tingen moeten geschieden op Toegezegde leningen. Als politieke overwegingen dan nog aanleiding geven het kruit droog te houden door zoveel mogelijk liquide mid delen achter de hand te hebben, dan is het resultaat van de lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ve klaren. Hieruit kan men ook weer eens zien hoe gauw de omstandigheden op de ka pitaalmarkt zich kunnen wijzigen. Toen de lening werd aangekondigd met een rente van 6 Yt percent op een emissiekoers van 99 percent was er in sommige beurskrin- gen nogal wat ontstemming, omdat de voorwaardep boven de marktverhoudin- ADVERTENT1E Waardevermindering gulden Basis: 1900=100 om v a 29 'M J» *BO 99 90 98 Stijging amerikaanse aandelen Dow Jones Index Industrials BOO V9 TO '«*■50 95 90 99 Onze cliënten behoeven dat niet! Zij piekeren niet over de beurs koersen! Zij weten dat hun financiële reserves deskundig worden be heerd door meer dan 100 ervaren beleggingsanalisten, in dienst van UNITED FUNDS, één van de groot ste beleggingsconcerns ter wereld met een vermogen van meer dan 2 miljard dollar. Meer dan 500.000 cliënten, waar onder 19.000 banken en trusts, 1.000 N V's, 500 pensioen- en spaar fondsen, meer dan 500 universi teiten, vakbonden, lief dadigheidsinstellingen, kerken, scholen enz. schonken ons reeds hun vertrouwen. Waarom zet u niet de eerste stap op de weg naar veiligheid Gaarne ontvang ik vrijblijvend in- lichtingen over beleggingssyste- I men van United Funds, Inc. I Naam: Adres I Woonplaats:J Zenden aan: Waddeli&Reed International, Ltd., International distributor of United Funds. Inc. Postbus 50, Aerdenhout. gen lagen. De jongste staatslening, die er ook al niet zo vlot was ingegaan als bij het uitschrijven van de lening werd aan genomen, was nog lang niet geklasseerd Er waren nog heel wat stukken aanwezig bij de beroepshandel, die de toegewezen stukken nog moest uitslijten. Het gevolg is geweest dat de koers van de nieuwe staatslening van begin af aan tamelijk zak is geweest. De eerste da gen werd er nog wel iets boven de door de minister vastgestelde emissiekoers van 98% percent gehandeld, maar allengs is er een afbrokkeling opgetreden door het aanbod van degenen, die voor de stor tingsdatum va nhun stukken a fwilden Achteraf bezien is het jammer, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten het ongeduld niet even heeft kunnen bedwin gen. Het zou beter zijn geweest als met het uitschrijven van de nieuwe lening zou zijn gewacht tot de stortingsdatum van de staatslening achter de rug was Vooral omdat er intussen bekend is ge worden dat er op het gebied van lenin gen nogal wat in de pijpleiding zit is er een verstijving van de rentevoet opge treden. Het geld voor de verruiming van de werkgelegenheid gaat daardoor geld kos ten, want de staat zal tegen hogere rente moeten gaan lenen dan tot voor kort be hoefde te worden betaald. In het begin van het jaar heeft het er naar uitgezien of de rentevoet snel om laag zou gaan. Inderdaad tuimelde de markt toen terug van zeven naar zes per cent, maar op het ogenblik is het al niet meer mogelijk om tegen 6% percent te lenen, zelfs al komt men van net zo goeden huize als de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Toen de jongste staatslening werd aan gekondigd heeft de minister van Finan ciën te kennen gegeven, dat er dit jaar nog minstens 300 miljoen door de staat op lange termijn met kasgeldleningen financierden. De staat doet het wel niet met kas geldleningen, maar door het plaatsen van schatkistpapier wordt in feite een infla toire financiering gepleegd, zelfs al heeft dat papier een looptijd van vijf jaren. De inflatoire financiering treedt haast wekelijks aan het licht uit de hoge post voorschotten in rekening-courant bij de Nederlandsche Bank. De bankiers, die het schatkistpapier ko pen, zodat de staat over contanten kan beschikken, moeten zelf het geld voor de financiering van de uitzetting der bank- biljettencirculatie lenen bij de Neder landsche Bank, die het maar voor het maken heeft. Het centraal bureau van de tuinbouw veilingen heeft de minimumprijs voor to maten bij verkoop op de veilingen dras- tisch verlaagd om zo een einde te maken aan het verschijnsel dat minimumprijs en werkelijke veilingprijs aan elkaar vast blijven kleven. Tot en met gisteren was de minimumprijs voor de kwaliteit extra 6,50 per bakje van zes kilo, en de werkelijke veilingprijs lag ongeveer op dat niveau. Nu is de minimumprijs op 4 gebracht. De algemene vergadering van aan deelhouders Rolinco n.v. heeft een sta tutenwijziging aangenomen, die de uit gifte mogelijk maakt van 6% percents cumulatief preferente aandelen. Het prospectus van de uitgifte van deze aandelen zal woensdag 7 juni verschij nen, zo deelde de directie mee. Aan deelhouders kunnen via een claim in deze uitgifte deelnemen. Het prospec tus zal ook een beeld geven van de gang van zaken in het nu lopende boek jaar. Ondanks een onzekere conjunctuur heeft 1966 voor de Verenigde Bedrijven Nederhorst n.v. een gunstig verloop ge had. De totale concernomzet (inclusief het aandeel in de omzet der minder heidsbelangen) is tot ongeveer 160 miljoen gestegen. Het dividend wordt onveranderd bepaald op 22 percent. Ir. A. E. A. Van Rhijn, bedrijfsdirec teur van de beide papierfabrieken van de Zonen nv te Renkum, is met ingang van 1 juli benoemd tot directeur van de ko ninklijke Nederlandse papierfabriek nv te Maastricht. Op een binnenkort te houden aandeelhoudersvergadering zal de heer Van Rhijn worden voorgedragen als lid van de raad van bestuur van dit concern. Ook geschiedt de financiering van het schatkistpapier met de opbrengsten van aan de Nederlandsche Bank verkochte contante dollars, die tegelijkertijd op ter mijn moeten worden teruggekocht. De banken beschikken doorgaans niet over voldoende dollars voor dergelijke trans acties, doch dat is geen bezwaar, want dank zij de Euro-geldmarkt kunnen zij het geld van buitenlandse instellingen le nen. Bij verkoop aan de Nederlandsche Bank worden gulden in omloop gebracht tegenover de dollars die tijdelijk aan de deviezenreserve worden toegevoegd. De dollartransacties hebben ook nog een andere uitwerking. Zij dragen ertoe bij dat de totaalcijfers van de bankbalan- sen steeds grotere bedragen aantonen. De bank, die dollars in het buitenland leent, doorgaans voor enige maanden, boekt dit onder het hoofd depositorekeningen van crediteuren, terwijl, wat er ook met de dollars wordt gedaan, een tegenpost wordt gemaakt onder het hoofd debiteu ren of daarvoor in aanmerking komende rekening. Op den duur is de staat niet geholpen met de door verkoop van schatkistpapier verkregen middelen. Te veel vlottende schuld is een onverstandige financiering, zoals voorgangers van de huidige minis ter van Financiën bij herhaling hebben ondervonden. Er komt een tijd dat er moet worden geconsolideerd. Ook al zal dat niet op korte termijn mogelijk zijn voor het volle bedrag, omdat anders de kapitaalmarkt volledig zou worden ont wricht, wordt er in de financiële wereld toch rekening mee gehouden dat de staat dit jaar meer zal moeten lenen dan oor spronkelijk kon worden voorzien. Daarbij wordt nog niet eens gelet op de oorspronkelijke veronderstelling, die bij het indienen van de begroting voor 1967 werd geuit, dat de staat geen beroep op de open kapitaalmarkt zou behoeven te doen. Is dit op zichzelf al een tegenvaller- of meevaller, als men het uit het oogpunt van de verstijving van de rentevoet wil bezien de zaak wordt nog gecompli ceerder nu blijkt dat er ook elders meer behoeften aan langlopende middelen be staan dan werd verwacht. De defintieve aankondiging van een le ning van 125 miljoen voor Staatsmijnen zal nog wel even op zich laten wachten, nu de gemeentenlening heeft aangetoond dat het klimaat niet gunstig is, maar de financiële wereld houdt er in elk geval rekening mee dat zij komt. De Gasunie zal in de loop van het jaar ook nog wel wat geld in de grond willen stoppen, Bil- liton maatschappij ziet uit naar een moge lijkheid om tot een betere verhouding tus sen eigen en vreemd vermogen te ko men en dan is er de textielindustrie, die aan de bel zal moeten trekken. De omzet bij gebr. Gerzon's modema gazijnen n.v. is in het boekjaar 1966/67 wederom gestegen, maar de toeneming is beneden de verwachting gebleven zo meldt het verslag. Vooral in de tweede helft van het kalenderjaar 1966 is de ont wikkeling van de omzet onder invloed van de minder gunstige conjunctuur en de zachte winter enigszins teleurstellend ge weest. Het totaalresultaat ligt dan ook op een lager niveau dan dat in 1965/66. Voorgesteld wordt het dividend op de gewone aandelen tot tien percent (veer tien percent) en het dividend op de cum. pref. aandelen tot 6,4 percent (6,8 percent) te verlagen. Er resteert een la gere winst van 493.000 721.000). Commissarissen en directie van Frank Rijsdijk Holland n.v. delen mede dat over eenstemming is bereikt over een uit te brengen bod op de aandelen en niet-royeer- bare certificaten van aandelen van de vennootschap. In het kader hiervan zal dezer dagen een bericht aan aandeelhouders -/erschijnen, waarin door de investeringsbank Amster dam n.v. een bod van 280 percent in con tanten zal worden uitgebracht op de aan delen en certificaten van aandelen. In de jaarvergadering van Mulder's fa briek van rollend materieel nv is meege deeld, dat het orderbestand per heden, inclusief de afgeleverde orders, tien mil joen gulden beloopt. De orderportefeuille is zeer groot en ligt aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Niettemin valt over de te ver wachten resultaten van het lopende boek jaar nog niets te zeggen. Het dividend is vastgesteld op tien percent in contanten. De regering heeft besloten het bedrag waarvoor de lagere overheid in de perio de van 4 december 1966 tot en met 3 de cember 1967 geldleningen voor rente en/ of aflossing mag garanderen, te verhogen van 150 miljoen tot 250 miljoen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.01- 10.11; Amerikaanse dollar 3.58-3.62; Canadese dollar 3.32-3.37; franse frank (100) 73.20-73.70; Belgische frank (100) 7.15-7.20; Duitse mark (100) 90.25-90.75; Zweds kroon (100) 69.40-70.40; Zwit- srse frank (100) 83.35-83-85; Italiaanse lire (10.000) 57.00-59.00; Deense kroon (100) 51.60-52.60 Noorse kroon (100) 50.00-51.00; Oostenrijkse Schilling (100) 13.95-14.05; Portugese escudo (100) 12.60-12.75; Spaanse peseta (100 gr cp) 5.95-6.10. .feit sst» «viC'ii to toi»+ V, soon Tro ,SJr SfciïllwMf !h Sbei ■51f;70 _i Stqntw TC *4% STmmüns K36 Sribfiiruf UW. ttfflfiPflt Wh 8 Mj tm £X\Ü AVJé 4 ,.r t, r Si" I tO H 48 <3 1.08 8 J/f 4!B4 JKÜ, VV/wkf h# J 1 «VA 30* 32» VtavwKnjt 2 38 tott .„tv. wX .n« g 238 «m. De beurs in Wall Street eindigde gis teren met een verlies. De verkopen nam sterk toe na het bekend worden van het nieuws dat de Sovjet-Unie de Ameri kanen van een bombardement op een van haar schepen had beschuldigd. IBM ging een half dozijn punten te rug. Veel prominente fondsen moesten een veer laten, 's Morgens was de markt nog in opgaande lijn geweest. De omzet liep van 9.04 tot 8.06 miljoen shares terug. Chicago en North Western - 7, Milwau kee Railroad 2Vz en Fairchild Camera 3V«. Essex was het actiefste fonds. Dow Jones: industrie 863.31 1.67), spoorwegen 247.46 1.51), nutsbedrij ven 133.05 0.32). VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 1 juni 376 82 227 67 2 juni 390 155 158 77 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 128.10 87 g.b. 90 g.b. Vorige Heden Vorige Heden Atch. Topeka 28'% 28V» Amer. Motors 121/t 12»/. Can. Pacific 66V2 67 Int. Harvester 38»/s 37% Illinois Cent 531/2 53'A Int. Nickel 92 93% N.Y. Centr. 76V4 67'A Int. T. and T. 891/4 887/s Pennsylvania 64V4 64% Kennecott 4411/8 44% South Pac. 305/s 30'A Mont. Ward 24-/4 237/s Union Pac. 40 40'/s Radio Corp. 49»/s 49% Allied Chem. 38-Vi 39Vs Republic St. 447/s 44-% Am. Can. 59 59 Royal Dutch 37-/4 37 A.C.F. Ind. 491/4 481-4 Sears Roeb. 55'/s 54-/8 Am. Smelting 631/2 64% Shell Oil 67'A 67 Am. T. and T. 56 55% Soc. Vacum 401/4 42% Am. Tobacco 327/s 33 Stand. Br. 37-/4 37% Anaconda 91 93% Stand. Oil N.J. 61-/8 61% Bethl. Steel 341/2 33'/8 Studebaker 62-/2 61^ Boeing 941/2 95% Texaco 74-/8 73 Chrysler 40s/< 40'/s Un. Aircraft IOI-/2 101 City Bank 54 54% Un. Corp. lOVe 107/s Cons. Edison 341/4 337/« Un. Fruit 40SA 42-/8 McDonn. Dougl.C. 41«/s 41% Uniroyal 39-/2 39 Dup. de Nem. 156-/2 155 Us. Steel 441/4 44% Eastm. Kodak 136V4 134% Westingh. 50-/4 507/s Gen. Electr. 85V4 85 Woolworth 23 23 Gen. Motors 80' 80 Ford 507/s 50% Goodyear T. 41 41% K.L.M. 105-/2 105% De voorzitter van de Nederlandse Jour nalisten Kring, de heer H. de Ru, heeft in zijn openingsrede van de algemene vergadering van de kringraad van deze journalistenorganisatie in Rotterdam ge zegd, het gevoel te hebben dat de pers de ernstige achtergronden van de gezagscri sis beter aanvoelt dan menig andere toe schouwer, beter dan velen die aan welke zijde ook bij de zaken zijn betrokken. Hij schrijft dit toe aan een „gezonde mate van nonconformisme en geestelijke flexibiliteit". DEN HAAG. Volgende maand komt er een algemene verhoging van de omzet belasting van twintig percent. Dat bete kent, op wat uitzonderingen na, stijging van de prijzen. Het leven, zegt de mi nister van Financiën, wordt er 0.8 per cent duurder door. Voor zijn berekenin gen is het gezinsbudget gebruikt, dat als statistisch model dient om de kosten te bepalen van het levensonderhoud. Op het oog geen schokkend percentage, maar in de prijzen van goederen en diensten zal de omzetbelasting beter te merken zijn, Schattingen van prijsstijgingen lopen uit een van één percent tot een percent of vier, vijf. Dat het gezinsbudgeet niet zwaarder zou worden belast dan met de be rekende 0,8 percent komt dan ook voornamelijk door het feit, dat in dit statistisch en bijna minimale budget de levensmiddelen uiteraard zwaar we gen. En juist de prijzen van de levens- Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van de Am stelbrouwerij N.V. in Amsterdam heeft de voorzitter van de raad van bestuur, mr. E. J. Egberts, gunstige verwachtingen uit gesproken ten aanzien van de bieromzet in de komende jaren. Gedurende de af gelopen tien jaar is de afzet van het bier zowel in het binnen- als buitenland bijna met tien percent per jaar gestegen. Het bestuur verwacht dat deze stijging zich in de toekomst op dezelfde voet zal voort zetten. Voorts werd meegedeeld dat er plannen zijn om voor nieuwe investeringen dit jaar een lening op de onderhandse markt te plaatsen. Amstelmoln pass e2 IJmuidn nr Vligsingen. Atys 2 vn Hoek van Holland nr Hamburg. Avedrcht pass 2 eAlmria nr Antwerpen Ancospray 2 rede Teesport. Aristoteles 2 vn Montreal nr Bermuda. Bolssevain 3 te Kaapstad verw. Dallia pass 2 kp St. Vincent nr Rotterdam. Gaasterkerk 3 te Sfax verw. Guineekust 2 te Freetown. Gulf Hansa 3 te Mena al Ahmadi verw. Khasiella 2 vn Ardrossan nr Thameshaven. Korovina 2 te Singapore. Madisonlloyd 2 te Penang. Oostkerk 2 te Port Said. Philippia 2 rede Port Said Prinses Margriet 2 te Lissabon Prins der Nederlanden 2 vn IJmuiden nr Sout hampton. Radja 4 te Aden verw. Straat Fiji 3 te Singapore verw. Straat Madura 3 te Lagos verw. Togokust 2 te Abidjan. Tjitjalengka pass 2 Madagascar nr Mauritius. Wonogiri 2 vn Colombo nr Djibouti. Zaria pass 2 str Dover nr Rotterdam. middelen worden niet beïnvloed door de omzetbelasting. De omzetbelasting is een soort duizend poot, die steeds meer weer een ander handje ophoudt. De goederen moeten, van grondstof tot winkelier, langs al die handjes. Niet alleen het percentage van de heffing bepaalt uiteindelijk de invloed op de prijs van het eindprodukt, maar de aantallen keren dat op het produkt in zijn produktie- en distributiegang om zetbelasting is geheven tellen oek zwaar Er is dan ook geen beginnen aan een algemene regel te vinden voor de druk van de omzetbelasting op onze goederen en diensten. Er is evenmin een algemene regel te geven van de invloed van de twintig percentverhoging. Nederland kent verschillende tarieven van omzetbelasting, benevens enkele vrij stellingen. De belasting wordt geheven op levering, diensten en invoeren. Het algemene tarief is vijf percent voor le vering door fabrikanten, 0.75 percent op levering door handelaren aan anderen dan particulieren. Op levering van dien sten drukt vier percent. Eveneens ruw weg gezegd is de invoer aan vijf percent omzetbelasting onderworpen. Dat percen tage kan echter oplopen tot twaalf per eent. Het zijn die algemene tarieven, die per 1 juli met twintig percent worden verhoogd. Niet verhoogd worden de ar tikelen. die geheel vrijgesteld zijn (dage lijkse levensmiddelen) en de artikelen, die aan hogere tarieven onderworpen zijn. Dat zijn bij voorbeeld: tien percent voor chocolade, suikerwerk, niet-alcoho- lische drank en bromfietsen, achttien per cent voor juweliersartikelen, alcoholische dranken, grammofoonplaten, kampeerwa gens, motorfietsen, natuurzijde en -bont, radio's en sigarettenpapier. Tenslotte: 25 percent op tv-ontvangenrs, personenauto's en vliegtuigen. De verhoging van de omzetbelasting geldt dus niet voor de artikelen, die in het tarief van 10, 18 en 25 percent vallen, of onder het bijzondere tarief van siga retten (7 percent). Maar betekent dat ook, dat deze artikelen niet duurder zul len worden? Zeker niet. Want de pro- duktiemiddelen, invoeren, grondstoffen, onderdelen en vervoerskosten maken de fabricage van deze groepen artikelen wel degelijk duurder. Want dat zijn veelal de goederen, die onder de algemene omzet belasting van vijf percentvallen. De omzetbelasting, geheven op de grond stoffen en dergelijke, wordt „voordruk" genoemd. Die voordruk kan sterk varië ren omdat zij afhankelijk is van de grondstoffen (en de belasting daarop) en de bewerkingen. Ook weer heel grof ge zegd is de gemiddelde voordruk zo'n drie tot vier percent van de consumentenprijs van het artikel. De artikelen die vallen in de hogere tarieven van de omzetbelasting mogen dan buiten de aanstaande verhoging val len, maar door de toenemende voordruk zal de kostprijs stijgen. En dan wordt uiteindelijk de omzetbelasting voor deze eindprodukten geheven. Of in het algemeen daardoor ook de prijzen van deze artikelengroep voor de consument zullen stijgen? Er zijn fabri kanten, die wegens hun concurrentiepo sitie eenvoudig geen prijsverhogingen kunnen toepassen. Zij zullen de belas- tingstrop voor eigen rekening nemen. An deren berekenen gewoon door. Wellicht zullen er ook zijn. die de verhoogde om zetbelasting afwachten om hun prijzen te herzien: niet alleen de verhoogde belas ting zal dan hun produkt duurder ma ken, maar ook de verhoging van de fa brikanten of handelsmarge. Voor het rijk wordt het extra-inkomen per jaar becijferd op 680 miljoen; onge veer vijf maal zoveel als de laatste ver hoging (vier cent per liter) van de ben- zine-accijns zal opleveren. De Britse Coventry Gauge and Tool Co. heeft de grootste order voor gereedschappen gekre gen die de Sovjet-Unie ooit in het buitenland heeft geplaatst. De fabriek zal ruim 500 Matrix precisie-instrumenten en meetwerktui gen leveren voor een bedrag van 4,9 miljoen pond. Het goederenverkeer over zee van en naar Rotterdam was in de maanden januari t/m maart van dit jaar zeven p'ercent hoger dan in het eerste kwartaal van 1966. De invoer steeg met drie percent, de uitvoer met zes percent. Opvallend was de stijging van de doorvoer (geladen), te weten met 66 percent. Bij Struycken en Co. N.V. te Rotterdam wordt een dividend voorgesteld van 24 percent (over 1965 25 percent). Naar aanleiding van botsingen tussen politie en pers erkende de voorzitter van de NJK, dat er aan de zijde van de pers ook wel eens kan worden opgetreden op een wijze die de meeste journalisten niet voor hun rekening willen nemen. Hij wilde echter protesteren tegen een ongenuanceerde instelling, die tengevolge kan hebben dat journalisten op een af stand geslagen worden of in arrestanten wagens worden gestopt, omdat men ze hinderlijk acht bij pogingen om orde en rust te herstellen. De heer De Ru betoogde ook dat het inkomensniveau van de gehele Neder landse journalistiek nog altijd te laag ligt, doordat van een wezenlijke herwaar dering nog weinig is terecht gekomen. Veel aandacht besteedde de heer De Ru ook aan de pensioenvoorzieningen van journalisten. Hij zei dat die in een aantal bedrijven zijns inziens beslist on voldoende zijn. Begrip voor de economi sche positie van de dagbladen toonde de voorzitter van de Nederlandse Journalis ten Kring op het punt van de reclame op de tv. Uitbreiding van deze reclame kan zijns inziens „catastrofale gevolgen" heb ben voor de economie van de krantebe- drijven en dus ook voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van het gesproken woord. Het bedrijf van H. P. Gelderman en Zn n.v. heeft zich in 1966 niet aan de algeme ne tendens kunnen onttrekken. Nadrukke lijk kan immers van 1966 worden gezegd, dat het voor de Westeuropese textielin dustrie een ongunstig jaar was. In de tweede helft van het jaar ontstond bij Gelderman een toename van de voorra den en een verslechtering van de liquidi teitspositie. Deze noodzaakte tot een werk tijdverkorting, die het resultaat ongunstig heeft beïnvloed. De winst- en verliesrekening sluit met een verlies van 1,73 miljoen. Samen met het verlies vorig jaar van ruim ƒ46.000, ontstond een saldo-verlies per ultimo 1968 van 1,78 miljoen. Voorgesteld wordt de algemene reserve met 1,7 miljoen te verminderen tot 5,6 miljoen en een ver lies van 77.000 naar nieuwe rekening over te brengen. De directie meent dat het in december genomen besluit tot herstructurering een basis vormt om tot positieve resultaten te komen. Echter zullen externe facto ren van grote invloed zijn op het resul taat over 1967. Van onze correspondent ELLECOM. Het dorp Ellecom krijgt er een zeer exclusieve bar-bodega bij. Een etablissement, dat geheel de sfeer ademt van een hippisch bedrijf. Terecht heeft de 25- jarige eigenaar van deze nieuwe zaak, de heer A. W. H. Hugen hieraan de naam „De Peerdestal" gegeven. Reeds op zeer jeugdige leeftijd koesterde de heer Hugen een grote liefde voor alles wat met paard en wagen had te maken. Jarenlang heeft hij aller lei spullen verzameld uit de tijd, dat het aange spannen paard op de weg nog een dagelijkse ver schijning was. Zo staat nu in de bode ga, ondergebracht in het voormalige koetshuis een oude Gelderse hooiwa gen, hangen allerlei hoofdstellen, wielen, lam pen, zadels aan de zolder en de muren en in de hoek staat zelfs één van de paarden van de eige naar rustig het wel en wee van de mensen aan te zien. De geur van tuig, hout, hooi en misschien wel van het paard zullen overheersen. In de ongetwijfeld bij zonder sfeervolle „Peer destal" is plaats voor ca 200 mensen. Het terras achter de „Peerdestal" biedt uitzicht op de weide en een groot aantal oude jachtwagens, brikken en rijtuigen die de heer Hu gen verzamelt. Deze wagens blijven trouwens niet ongebruikt. De heer Hugen is van plan met zijn gasten te "gaan rijden bij familie feesten of partijen. De „Peerdestal" zal op woensdag 7 juni worden geopend.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10