John Surtees pakte zijn spullen te vroeg in Graham Hill bewees de klasse van Lotus-Ford in training Indeling hockeyclubs voor seizoen 67/68 1 Nicols bleef Schoten met grote moeite baas FRANCOISE DURR Franse verrassing tijdens kampioenschappen in Parijs Den Hartog niet naar de Tour Wel vier favorieten voor de zege in Derby op Duindigt X RESULTATEN VAN DE TRAINING Deelnemers m Poolse boksers sterk in Rome Ter Mors naar Rot Weiss Essen Weer etappezege in de Giro van Eddy Merckx Toestand van de baan beslissend 11 NIC0LS-SCH0TEN I I telMl ZATERDAG 3 JUNI 1967 Dan Gurney 3m Wmf rnSmÊ SÊWmlllfell De tijden op de eerste dag van de training voor de Grand Prix, die zon dag in Zandvoort wordt gehouden luiden: 1. Graham Hill (G.B.) met Lotus- Ford 1.25.6 (176,2 km/uur); 2. Dan Gur- ney (V.S.) met Eagle Weslake 1.25.8; 3. John Surtees (G.B.) met Honda 1.26.6; 4.- 5. Jim Clark (G.B.) met Lotus-Ford en Dennis Hulme (N.Z.) met Repco Brab ham beiden 1.26.8; 6. Jochen Rindt (Oostenr.) met Cooper Maserati 1.26.9; 7.-8. Jack Brabham (Austr.) met Brab ham Repco en Chris Amon (N.Z.) met Ferrari beiden 1.27.1; 9.-10. Mike Par- kes (G.B.) met Ferrari en Mike Spence (G.B.) met BRM beiden 1.27.4; 11. Bruce McLaren (N.Z.) met McLaren 1.27.9; 12. Jacky Stewart (G.B.) met BRM 1.28.2; 13. Scarfiotti (It.) met Ferrari 1.28.6; 14. Pedro Rodriguez (Mex.) met Cooper Ma serati 1.28.7; 15. Bob Anderson (G.B.) met Brabham 1.29.0; 16. Chris Irwin (G.B.) met BRM 1.30.6. (Van onze sportredactie) Drie kwartier voor het einde van de middagtraining had John Surtees zijn monteurs al vrijaf gegeven. De beide Honda's stonden al keurig onder de rode hoezen en zijn Japanse sleutelaartjes stonden duidelijk te relaxen in de pitsbox van Honda. De Engelse oud-wereldkampioen had ook alle reden tevreden opi een welbestede middag terug te zien. Halver wege de middag had hij iedereen versteld doen staan door met z(jn te zwaar geachte Honda de tot dan toe snelste tijd van de dag te draaien. „Ja", grijnsde de kalende Surtees, „laat ze maar naar Indianapolis gaan, waar een Europese wagen toch nooit kan winnen. Ik heb ondertussen mijn tijd beter besteed." Hij scheen gelijk te hebben, want de met veel tam-tam nangekondigde Lotus-Fords draaiden tijden die de machines van Colin Chapman beslist niet op de voorste startrij zouden doen belanden. Chapman had al eerder verklaard, dat Indianapolis zijn nieuwste aanwinsten geen goed had gedaan. De wagen van Jim Clark kon zelfs pas kort voor het be gin van de middagtraining worden klaar gestoomd. Ook Chapman klaagde over de discriminatie die in Indianapolis ten op zichte van de Europese wagens wordt toe gepast. „Wij hadden veel minder tijd om te trainen. Bovendien moesten we de trai ning onderbreken voor Monaco. We heb ben twee keer drie dagen de tijd gehad en dat is voor een nieuwe wagen zoals de Lotus-Ford nu eenmaal te weinig". Toch deed Graham Hill met dezelfde Lo tus de zelfverzekerde rust in de Honda- box plotseling omslaan in een regelrechte paniek. Met een tijd van 1.25.6 doorbrak de besnorde Engelsman de magische 175 km grens. Direct nadat via de schette rende luidsprekers het rennerskwartier van deze fabelachtige prestatie op de hoog te gesteld was, viel er in de Honda-pits een zenuwachtige bedrijvigheid waar te nemen. Weg gingen de hoezen. Enkele mi nuten later schoot de Honda met Sur tees weer de baan op. De moeite was te vergeefs. De 34-jarige Engelsman kon zijn prestatie niet meer verbeteren. De enige die de recordtijd van Hill nog het meest benaderde was de Amerikaan Dan Gurney. In het laatste kwartier van de training haalde de 36-jarige Ameri kaan uit zijn eigen Eagle een tijd van 1.25.8. Op het nippertje kon John Surtees zijn derde plaats behouden want ook de Lotus-Ford van Jim Clark had overduide lijk zijn paardekrachten gedemonstreerd. Samen met de winnaar van de Grote Prijs van Monaco, Dennis Hulme, met een Rep co Brabham bracht de Schot het tot 1.26.8. Hij werd op de voet gevolgd doof het Oostenrijkse wonderkind Jochen Rind die met zijn Cooper Maserati maar een tiende seconde op Hulme en Clark ach ter bleef. Aan een van de twee gloednieuwe Lotus-Ford machines wordt voor Jim Clark de baan op gaat nog druk gesleuteld. (Van onze sportredactie) Voor de hockeycompetitie 1967/68 is de indeling van de teams uit Kennemerland: Heren, eerste klasse: Amsterdam, BMHC, HDM, HGC, HHIJC, HIC, Hil versum, Kampong, Laren en SCHC. Promotieklasse B: Alliance, Amers foort, Be Fair, Hurley, Kameleon, Lei den, Pinoké, Schaerweyde. Tweede klasse A: Aelos, Groen Geel, ADVERTENTIE Vanavond 8 uur - Lichtwedstrijd - 1201 Honkbalstadion - Orionweg Toegang ƒ1.—; Jeugd ƒ0.50. Bij afgelastingzondagmiddag 3 uur. HDS, Rapid, Ring Pass, Rijswijk, Tem po, Zandvoort. Tweede klasse B: Alkmaar, Gooische HC, HBS, Kraaien, Myra, Randwijk, Strawberries, Voordaan. Derde klasse A: Hillegersberg, Leoni- das, MRHC, Pollux, Rood Wit, Spirit, Te Werve, VCL. Derde klasse B: AMVJ, Echtrop, Ever Swift, FIT, Hermes, Phoenix, Scheybeeck, Soest. Vierde klasse A: Cartouche, HLC, Qui Vive, Saxenburgers, Siseo Souburg, Zuid- wijck. Dames, eerste klasse: Amsterdam, BDHC, Be Fair, Fit, Gooische, Laren, RBC, Voordaan. Tweede klasse B: Amersfoort, HBS, Kampong, Pinoké, Rood Wit, SCHC, Strawberries, Zandvoort. Derde klasse B: Aelos, Alliance, AMVJ Ever Swift, MRHC, Myra, Randwijck, Siseo. Vierde klasse C: Eechtrop, HBS IV, Hermes, Hoorn, Saxenburgers, Schey beeck, Terriers. De trainingstijden lieten intussen duide lijk zien behalve dat het er dit jaar bij zonder snel aantoe gaat in Zandvoort de tijd van Graham Hill was niet minder dan vijf volle seconden sneller dan het Grand Prix-record dat Clark en Hulme met 1.30.6 gevestigd hadden - dat de ze ventiende uitgave van de Grote Prijs van Nederland een spannender verloop zal krijgen dan in voorgaande jaren. De Lotus-machines en de Honda van Surtees mogen dan snel zijn, zij zijn ook bijzonder kwetsbaar. Kwetsbaarder bij voorbeeld dan de Brabham Repco's van Brabham en Hulme of de Eagles van de Amerikanen Gurney en Ginther. Boven dien zullen de Ferrari's vandaag in de laatste twee trainingsuren toch heus wel beter voor de dag komen dan zij tot nu toe gedaan hebben. Het is zeer twijfel achtig of de Italiaanse teammanager Franco Lini genoegen zal nemen met de magere prestaties waarmee Chris Amon, Mike Parkes en Scarfiotti die de plaats van Piers Courage wiens BRM niet op tijd klaar was, mocht innemen giste ren uit de bus kwamen. Lotus: Jim Clark en Graham Hill, B.R.M.: Jackie Stewart en Mike Spence, Ferrari: Mike Parkes, Ludo- vico Scarfiotti en Chris Amon, Anglo- American Eagle: Dan Gurney en Ritchie Ginther, Cooper-Maserati: Jochen Rindt en Pedro Rodriguez, Brabham: Jack Brabham en Dennis Hulme, Honda: John Surtees, McLaren BRM: Bruce McLaren, Cooper Mase rati (part) Jo Siffert, Brabham Conen- try Climax (part.) Bob Anderson, BRM (part.): Chris Irwin en Piers Courage. Ronderecord: Lorenzo Bandini 1.26.4 gem. 175,11 km. uur. (19 april '67). Afstand Grand Prix 377,4 km (90 ronden). I v,v' Jx - V. 'j :X' v% x Vv.- Van Dusschoten van Schoten wordt op de thuisplaat uitgetikt door de achtervanger van de Nicols, Kuyer. Polen is de meest succesvolle natie ge weest bij de 17e Europese amateur boks kampioenschappen in Rome, waarvan vrijdagavond de finales plaats vonden. Po len behaalde drie gouden en twee zilve ren medailles. Rusland moest zich in het Palazzo Dello Sport tevreden stellen met drie gouden en een zilveren medaille. De kampioenen van de Europese boks kampioenschappen zijn: Vlieggewicht: Skrypczak (Polen) door een overwinning op punten tegen Ciuca (Ro.) Bantamgewicht: Giju (Roem) door een overwinning op punten tegen Rascher (W. did). Vedei-gewicht: Petek (Polen) door een overwinning op punten tegen Tatar (Tur kije). Lichtgewicht: Grudzien (Polen) door een overwinning op punten tegen Vujin (Joeg. sl.). Lichtweltergewicht: Frolow (Rusl) door een overwinning op punten tegen Kulej (Polen). Weltergewicht: Nemecek (Tsj. sl.) door een overwinning op punten tegen Wolke (O.Dld). Zwaarweltergwicht: Agejev (Rusl.) door dat Stachroski wegens een wenkbrauw blessure niet in de finale mocht uitkomen. Middengewicht: Casati (It) door een over winning op punten tegen Kiselev (Rusl.) Half zwaargewicht: Poznyak (Rusl) door een overwinning op punten tegen Gerber (W.-Dld.). Zwaargewicht: Baruzzi (Italië) door een overwinning op punten tegen de Brit Boddington. De nog maar jonge traditie volgens wel ke Haarlem Nicols alleen maar met groot ste moeite van Schoten kan winnen, werd vrijdagavond voortgezet. De favoriete Nicols-ploeg won na bijna drieënhalf uur spannend honkbal met 2-1 door 'n geluk kige run in de twaalfde inning. In dit werpersduel tussen Ter Neuzen en Bod- dendijk ging de winst dus naar de inter national die een sterke wedstrijd wierp. Opmerkelijk was wederom de onmacht van de Haarlem Nicois-aanval om te sco ren: niet minder dan 15 Nicols bleven op de honken achter. Schoten begon veelbelovend in zijn eer ste slagbeurt. Openingsslagman Van Dus- schoten en De Groot bereikten door Ni- cols-fouten het derde en tweede honk met nog geen enkele nul. Een fraai dubbel spel van Piet de Nieuwe die met een vangbal en een mooie aangooi op de thuis plaat Schotens succes voorkwam, hield de spanning erin. Haarlem Nicols nam in de vierde inning de leiding, toen Piet de Nieuwe en Jonkers met honkslagen de honken bereikten. Knap honklopen van deze spelers deed Piet de Nieuwe als eer ste scoren (0-1). Schoten, dat in totaal slechts 7 lopers op de honken kreeg, kwam in de twee de helft van de zevende inning tot de ge lijkmaker. Croes werd geraakt door een geworpen bal van Ter Neuzen en stal het tweede honk. De Schotenkortestop bereik te op een doorgeschoten bal het derde honk en scoorde op een honkslag van Rasmijn (1-1), de enige man die kijk had op de worpen van Ter Neuzen (8-1-2), met twee honkslagen uit vier beurten. Daarna kreeg Haarlem Nicols de mooi ste kansen om een voorsprong te nemen, De Parijse favoriete Francoise Durr heeft met haar onorthodoxe maar bijzon der efficiënte slagen-arsenaal de drei ging van twee complete Australische slot dagen van de internationale Franse ten niskampioenschappen afgewend. De 24- jarige Franse nr één versloeg de 19-jarige Australische belofte Kerry Melville met 8-6, 6-3 in 63 minuten. Zij is de eerste speelster van Franse bodem, die de finale van het dames enkelspel bereikt sinds mevr. Nelly Lan dry, die in 1948 de titel won. In de finale van Zondag zal Framjoise Durr uitkomen tegen de Australische nummer één, Les ley Turner. Deze had twee minuten min der nodig om haar halve finalepartij te gen de Zuidafrikaanse Annette van Zijl tot een goed einde te brengen (6-1, 6-4) en daarmee haar record zij is dit sei zoen in Europa nog ongeslagen te handhaven. Tegen de zwoegende speelster die Fran- goise Durr is viel de met een keiharde forehand toegeruste Kerry Melville te on besuisd aan. Uit de klap, die de aanval had moeten afronden, belandde de bal meestal net buiten de lijnen. Het Austra lische meisje dat vorig jaar op haar eer ste wereldtrip de halve finales bereikte van de Amerikaanse kampioenschappen en in Parijs de Britse titelhoudster Ann Jones uitschakelde, bedreigde Frangoise Durr slechts bij één gelegenheid. Bij 5-5 was zij de eerste, die haar service behield na zes achtereenvolgende doorbraken. Maar dat was ik niet van plan en ik heb de touch bij het serveren en forceerde de beslissende doorbraak in de volgende game, toen het Australische meisje een dubbele fout maakte. Ze behield haar eigen service op love en had direct een stevige greep op de tweede set. Tegen Annette van Zijl speelde Lesley Turner minder overtuigend dan bij het winnen van de Italiaanse titel. Achteraf vertelde ze: „Annette vertrouwt erop dat de tegenstandster de eerste fout maakt. Maar dat was ik niet van plan en heb Egebert Ter Mors (26), schakelspeler van FC Twente, zal het komende seizoen uitkomen voor de onlangs uit de Duitse Bundesliga gedegradeerde club Rot Weiss Essen. Alkmaar contracteerde Versluis, die in het seizoen 1965/66 voor Haarlem speelde en daarvoor voor Telstar en VSV uitkwam. Ook amateur Muskee (De Ken- nemers) tekende voor Alkmaar. elk avontuur zoveel mogelijk vermeden. Alleen tegen het eind werd ik wat moe na het halen van al die dropshots". An nette van Zijl, die al enkele dagen met een flinke kou rondloopt, weigerde haar nederlaag toe te schrijven aan een min der goede conditie: „Ze was eenvoudig te goed voor mij", was het commentaar van het meisje uit Pretoria. De Nederlandse kampioen Tom Okker is samen met zijn Australische partner Ray Ruffels uitgeschakeld in de halve finale van het herendubbelspel. Okker en Ruffels verloren in vier sets (2-6, 3-6, 6-3, 6-8) van het Australische kampioens- paar John Newcombe en Tony Roche. Emerson en Fletcher versloegen Nastase en Tiriac (Roemenië) met 6-4, 6-4, 6-4. In de kwartfinales van het gemengd dubbelspel leden Tom Okker en Trudy Groenman een nederlaag .egen het Australisch-Amerikaanse paar Owen Da- vidson-Billie Jean King-Moffitt. De set standen waren 6-1 en 6-2. In de halve De Belg Eddy Merckx heeft de 14e etappe van de Ronde van Italië gewon nen. Het was zijn tweede ritzege. Leider in liet algemeen klassement bleef de Spanjaard Jose Perez Frances. Merckx was de snelste in de eindsprint na de etappe van 100 km. die de renners van Riccione naar Lido Degli Estensi bracht. De tijd van de Belgische renner was 2 uur, 4 min. en 56 sec. De Nederlander Harm Ottenbros eindigde op de negende plaats. De uitslag van de veertiende etappe is: 1. Merckx (Belg.) 100 km in 2 u., 4 min., 56 sec., 2. Planckaert (Belg.), 3. Neri (It.), 4. Pifferi (It.), 5. Zandegu (It.), 6. Baldan (It.), 7. Dancelli (It.), 8. Mi- nieri (It.), 9. Ottenbros (Ned.), 10. Bassi (It.), 15. Tummers (Ned.), 61. Den Har- tog, 82. Lute. Algemeen klassement: 1. Perez-Frances (Sp.) 70 uur en 29 sec., 2. Moser (It.) op 28 sec., 3. Merckx (Belg.) op 50 sec., 4. Schiavon (It.) op 53 sec., 5. Zilioli (It.) op 1.03, 6. Motta (It.) op 1.13, 7. Bitossi (It.) op 1.24, 8. Adorni (It.) op 1.28, 9. Anquetil (Fr.) op 1.28, 10. Pingeon (Fr.) op 1.34, 36. Den Hartog (Ned.) op 28.03, 37. Ottenbros (Ned.) op 30.22, 75. Tum mers (Ned.) op 1.15.15, 88. Lute (Ned.) op 1.36.22. finales kwamen voorts: Annette van Zijl en Frew Mcmillan en Ann Jones-Haydon en Tiriac. In het damesdubbel kwam Frangoise Durr in de finale met Gail Sheriff. Zij versloegen Tegart-Turner met 7-5, 6-2. De andere finalisten zijn Annette van Zijl en Pat Walkden, die Emanuel en Godwin versloegen met 8-6, 6-3. vooral ook omdat de jonge Boddendijk vermoeidheidsverschijnselen begon te ver tonen. Hij kreeg moeite met zijn contro le, maar de Nicols-aanval weigerde te profiteren. Zo leek het althans, want de coördinatie ontbrak volkomen. Dat het in de achtste inning niet 2-1 voor de Nicols werd, lag echter niet aan het volledige fa len van de slagploeg. Met Simon Heems kerk op het derde honk gaf De Nieuwe een harde tik in het linksveld, waar Bud ding met een fenominale vangbal voor het hoogtepunt van de wedstrijd zorgde. De wedstrijd werd uiteindelijk beslist in de eerste helft van de twaalfde inning, toen Placidus met 4w op de honken kwam Placidus stal het tweede honk en toen hij even later ook het derde honk trachtte te stelen, gooide Schoten-achtervanger Rasmijn over het derde honk heen: 1-2. Zo leed Schoten-werper Boddendijk (2-10-4) een dramatische nederlaag. Het blijft overigens onbegrijpelijk dat er bij Schoten zo lichtvaardig met het zorgvul dig opgekweekte jeugdige spelersmateri aal wordt omgesprongen. De Schoten-ne- derlaag mag dan ook zeker niet aan Bod dendijk worden toegeschreven: op het moment dat de Nicols de winnende run scoorde, had hij al lang onder de douche moeten staan! De Nederlandse ploeg, die jp 30 juni in Angers in de Ronde van Frankrijk zal starten, is compleet. Na overleg met de eerder geselecteerde zeven renners, met ploegleider Wout Wagtmans en wegcoach Joop Middellink zijn door de sportcom- missie alsnog de Brabanders Huup Zil verberg en Bas Maliepaard en de Lim burger Huub Harings gekozen. Van de zeven leden van de kernploeg was alleen Jo de Roo vrijdagmiddag niet aanwezig bij een bespreking op het bu reau van de KNWU. De Zeeuw is nog ziek thuis na een val in de Ronde van Italië. Wel in Den Haag waren Jan Jans sen, Gerben Karstens, Wim Schepers, Henk Nijdam, Kees Haast en Jos van der Vleuten. De sportcommissie heeft ook twee reserves aangewezen: in de eerste plaats Harm Ottenbros en als tweede Cees Lute. Bij de uiteindelijke ploeg ontbreekt Arie den Hartog, die, zo geeft de sport commissie toe, tot onze sterkere renners behoort. Hij is echter gepasseerd omdat alle betrokkenen bij de selectie van me ning zijn dat Den Hartog te veel werk heeft moeten verrichten in de Ronde van Spanje en nu nog in de Italiaanse Giro. Wie vorig jaar tegen deze tijd op de baan Duindigt zijn oor te luisteren legde hoorde over de derby niets anders dan dat Jolly Jinks S niet te kloppen was. Freewheelend won de schimmelhengst van een klein aantal concurrenten. Dit jaar is het anders, want in de genera tie van de driejarige volbloeds is er nu geen paard van extra grote klasse als Jolly Jinks S en leeft er bij verscheide ne trainers de stille hoop zondagmiddag hun pupil na de Derby in de winnaarsring te zien. Het is eigenlijk een verrassen de wending, omdat tot voor enkele weken de hengst Perseus nog als de sterkste werd gezien. Maar in zijn enige in dit jaar bestreden ren stelde hij ernstig teleur en werd met overtuiging geklopt door Rag ged Robin en Playboy, die evenals de beide meries Que Sera en Honeysuckle Rose vanuit de middenklasse naar de top zijn doorgestoten. Deze paarden hebben aan de 39ste Der by een volkomen open karakter gegeven. Het beste wordt dit wellicht nog gede- monstreeds dat verscheidene eigenaren hun paarden niet door de tweede stal- jockey willen laten berijden, maar de bui tenlandse cracks, zoals Muyldermans, Belgishce kampioen 1966, de Engelsen El- din en Rickaby voor niet mis te verstane bedragen hebben geëngageerd, waartoe de bijna f 24.000 aan prijzen het hoogste bedrag dat ooit in ons land voor deze ren is uitgeloofd, uiteraard hebben bijgedra gen. De eerstaankomende ontvangt ruim 13 mille, de tweede moet het met 5.000 gul den doen. Na de laatstet rainingsgalops staat Que Sera het hoogst genoteerd, doch indien door regen de baan zwaarder wordt mikt de nestor der trainers Bertus Riem op zijn 2 kandidaten Honeysuckle Rose en Playboy, die hij onder welke omstan digheden dan ook bij de drie eersten ziet. Zonder uitzondering wordt Carlic als zeer gevaarlijke outsider gezien, vooral als de baan keihard zal zijn. Dat de gesteldheid van de baan van een doorslaggevende be tekenis is bleek wel toen in 1964 een on weersbui de baan zo zwaar maakte, dat de kansloos geachte Nikatou als de beste „baggeraar" de 2400 meter in de snelste tijd kon afleggen. Voor de Derby zullen van de 33 in hun geboortejaar voor deze grote klassieke ren ingeschreven paarden er twaalf aan de start komen. Het zijn de hengsten Don Camillo, Esquire, Garlic, Hard Parrot, Padre Bramo, Perseus, Playboy. Ragged Robin, Spirit en de merries Contessa, Honeysuckle Rose en Que Sera. Tenslotte mag gesteld worden dat Que Sera als favoriet van start zal gaan, maar één van zijn beste rennen in zijn jonge carrière moet lopen om Honeysuckle Ro se en Playboy te kunnen kloppen. De tips: DRAVER IJ EN 1. Chantiily-prijs: 1. Emir Harvester; 2. Clara Williams; 3. Emprlt S.; outsider; Edelreiger S 3. The Curragh-prijs: 1. Dochter van Our Bonni; 2. C. van Rood en Noot; 3. Entry Volann; outsider: Black Hollandia. 4. Tevreden Zijn-prijs: 1. El Hadle; 2. Stal R. (Canard S„ Charles H.); 3. Duchesse Mac- outsider: Carlos Pluto. 6. Hamburg-prijs: 1. Boy van Quick; 2. Brian Hanover; 3. Dave Narciso; outsider: Corinna Hollandia. 8. Kentucky-prijs: 1 Anton; 2. Aureola: 3. Axkit Hollandia; outsider: Brahmapoetra S 10. Epsom-prijs: 1. Excellentie S.; 2. Fridtjof; 3. Dalila Regina: outsider: Eveline. RENNEN 2. Jolly Jinks S.-prijs: 1. Mister Wilfred; 2. Divisio; 3. Sambo; outsider: Miss Willy. 6. Grote Prijs der Amateurs: 1 Seelöwe; 2. Cheralgo; 3. Silver Aster; outsider: Senator. 4. Derby: 1. Que Sera; 2. Honeysuckle Rose; 3. Ragged Robin; outsider: Garlic. 8. Jolly Jinks S.-prijs (2e afd.): 1. Bebe-Boo; 2. Toumando; 3. Marijke; outsider: Shepherd» Purse.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11