Ik, Evert Reydon, spion voor NATO Avonturenboek mengeling van feiten en James Bondachtige versinsels ZATERDAG 3 JUNI 1967 Erbij 15 Bekentenis Schijnproces Drilboren Echt verhoor Terug naar huis Voor acht jaar Lekker hapje Doodvonnis Luxeuze jeugd Kaken op elkaar Blake 'Ï/Xï.'w/HoXl Mijn vriend had gesproken. (Later bleek dat dit gelogen was, ze hadden De Jager precies hetzelfde verteld). Ik moest weten dat spionnen die niet meewerkten, na enige tijd worden ge dood (wist ik, dat doen CIA en Ml-6 ook, het is gewoonte. Dan zeggen ze dat je zelfmoord gepleegd hebt in de gevangenis. Uit wanhoop. Wat natuur lijk kan). Maar ik kon mezelf nog redden. Door de bekentenis te tekenen die de KGB had opgesteld. En dan mee te werken op het proces. Voor de wereld pers. Het was een onderdeel van de af spraak dat ik hooguit vijftien jaar zou krijgen. Want ze zouden mij behande len als een spion eerste categorie. Tweede categorie is doodstraf of le venslang. Na twee jaar zou ik mis schien uitgewisseld worden, werd mij verteld. Op deze deal had ik zitten wachten. Het was een gewone zake lijke overeenkomst. Voor de vorm las ik de prachtig uitgewerkte bekentenis. Die werd later in het vonnis genoemd. Stond ook in alle kranten. Het was een mooi verhaal. Om mij heen golfden de muren heen en weer. Gezichten namen vele vormen aan. Op de grond was een tapijt van bewegend gras. Met lood zware handen tekende ik tweehon derd volgetypte vellen. Ik moest ieder vel afzonderlijk tekenen. Met een ball point. Want het was in drievoud met carbonpapier getikt." Het proces tegen Reydon en De Ja ger vindt in Kiev plaats. Reydon: „Het proces werd uiteraard een schijnver toning. Wij hadden immers beloofd mee te werken. Het gaf een lekkere ontspanning toen wij allen samen le ken te werken. Na de deal. Wij namen eindeloos alle gegevens door, welke kolonel Besuchow ons voorlegde. Wij leerden hele rollen uit ons hoofd, als voor een toneelstuk. Wat we zouden zeggen op het proces stond allemaal precies vast. Tot het laatste woord toe. Wij moesten alles helemaal uit het hoofd leren. Wij mochten geen enkel woord zeggen dat niet van te voren was geleerd. Dat was allemaal afge sproken met de KGB. Toen alles helemaal gerepeteerd was, volgde twee keer een generale repetitie in het procesgebouw. Wij moesten in de verdachtenbanken gaan zitten. Achter de groene tafel zat een officier van de KGB, in de zaal de ge tuigen en tolken. Het leek net een generale repetitie voor een toneelstuk. We hebben toen wel gelachen. Soms sloegen we zo door dat we door het dolle heen raakten, door de rechtzaal renden, achter de groene tafel gingen zitten, met de KGB en Smersj-officie- ren ravotten, ons belachelijk aanstel den. Dat kwam van de spanning. De Russen lieten ons maar. Speelden gewoon mee. Intussen wisten wij dat de KGB ons juist nu goed in de gaten hield. Ieder woord dat wij spraken, werd opgevangen door de tolken. Het was dodelijke ernst. Ook was het op vallend dat De Jager en ik nooit alleen waren, zoveel mogélijk uit elkaar wer den gehouden. Maar als het nodig was dat wij bij elkaar waren, kwamen er altijd de tolken die ieder woord noteerden. En alles ook nog op de band opnamen. Het „echte proces" is uitvoerig in de wereldpers beschreven. Wat nergens gezegd werd, was dat buiten veertien KGB-agenten in werkkleding met dril boren onder de geopende ramen ston den. Als we uit onze rol waren geval len, had de KGB de straat opgebro ken. Ook zou de versterkingsinstalla tie dan uitvallen. Zodat we helemaal onverstaanbaar zouden zijn. Dat heb ben ze er bij ons goed ingehamerd. Het vonnis wordt dertien jaar. Rey don en De Jager worden overgebracht naar het kampement Vladimir. Daar volgt een nieuw verhoor. Het echte. De Russen willen precies weten wat zij in hun land gedaan hebben. Na twee maanden slaat Reydon door. In plaats van bij Odessa laat hij zich echter bij Jalta droppen. Nog een maand later vertelt hij de KGB-kolo- nel Tjewsjenko alles. „Uiteindelijk sloeg ik helemaal door. Drie maanden had ik op een honger- dieet gezeten. Was een wrak gewor den. Tjewsjenko was mijn enige con tact met buiten. Ik was hem aardig gaan vinden. De laatste tijd werd ik alleen door Tjewsjenko geholpen. Ook in de cel. Als ik om de bewaker riep, kwam er niemand. Niemand hoorde mij, wist dat ik nog bestond. Maar soms kwam Tjewsjenko. Bracht mij wat eten. Bracht mij water. Sprak vriendelijk met mij. Alsof de beken tenis hem al niet meer interesseerde. De belangstelling voor mij werd minder. Ook Tjewsjenko zag ik niet zo vaak meer. Maar hij was de enige, die ik nog ooit sprak. Toen op een nacht besloot ik eindelijk alles eruit te flap pen. Drie maanden hadden ze nu in Odessa de tijd gehad. Bij het eerst volgende bezoek van mijn vriend Tjewsjenko vertelde ik hem dat ik hem helpen zou. Ik hoefde alleen maar Odessa te zeggen. Meteen had hij alles begrepen. Hij liet mij bijna niet uitpraten. Rende weg. Ik hoorde hem vlug de gang af lopen. Tjewsjenko wist nu zeker dat ik niet loog. Hij ging het nu aan het plaatselijk militair district melden. Om te laten onderzoeken wie nog konden worden gepakt." Reydon: „Op een goede dag moest ik met De Jager naar Moskou. Helemaal onverwacht. We kregen onze eigen kle ren weer. Toen wist ik dat het erop zat. De KGB had woord gehouden. Er was precies twee jaar voorbijgegaan sinds de deal." En: „In het vliegtuig gaan al journalisten mee. Zij bieden grote bedragen. Ineens heb ik een vreemd heimwee. Naar de rust van het laatste jaar in Vladimir. Naar de ein deloze Russische steppen. Eigenlijk ben ik van Rusland gaan houden. Ik wist dat ik tegen de pers moest zwijgen. Artikel 75 wetboek van strafrecht was mij in Nederland vaak genoeg voor gehouden. Bij een onvoorzichtig woord zou ik meteen worden gegrepen. Bin nenskamers veroordeeld. Gemarteld worden. Ongemerkt verdwijnen. Eerst moest ik daarop iets vinden. Nu zou dus de tijd komen, dat ik gedropt werd. Standaardprocedure met een gevallen spion. Nergens werk. Ver pauperen. In de hoop dat de KGB dan contact zou leggen en ik een dubbel spion kon worden. Nu een nieuw hoofdstuk in mijn leven gaat beginnen, kijk ik even te rug. Is het spel goed gespeeld? Ik voel een neutrale tevredenheid. Ook omdat ik goed heb gegeten. Het is alles bij elkaar wel de moeite waard geweest de afgelopen tien jaar. Nog net de moeite waard. Meer moet je nooit ver wachten. Ik voelde mij als een die gekeken had. En besliste. Rustig zag ik de raampjes grijs worden". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gebeurt eind 1961. Twee Am sterdammers, de 29-jarige scheepsmachinist Evert Rey don en de 25-jarige zeevaartschoolleerling Louw de Jager, worden in de Sovjet-Unie gearresteerd wegens spionage. Zij bekennen. Een proces in Kiev leidt tot een veroordeling van dertien jaar gevangenisstraf Twee jaar later, op een regenachtige morgen in decem ber 1963, komen zij vrijgelaten met een KLM-Electra uit Moskou op Schiphol aan. Waren zij onschuldige toeristen of hebben zij gespioneerd? Zij hullen zich in stilzwijgen. Op alle vragen van verslaggevers over het gebeuren volgt het antwoord: „Daarvoor moet ik naar het proces in Kiev verwijzen". opleiding voor het doorstaan van ver horen door de Russische geheime dienst, de K.G.B. Dat gebeurt volgens zijn verhaal in het Wilhelmina-gast- huis in Amsterdam. Ais dat gebeurd is, vliegt hij van Volkel naar een ge heime basis bij Adama in Turkije, vanwaar B-59-toesteilen langs het ijze ren gordijn patrouilleren. Vandaar wordt hij in de omgeving van Odessa gedropt. een kennismaking met een aantal ho gere chefs. Hij krijgt te horen dat de officiers opleiding inhoudt dat hij zich voor acht jaar moet verbinden. Na die acht jaar zal hij de rang hebben van reser ve-kapitein bij de inlichtingendienst van het eerste legerkorps. „Bovendien werd ik aansprakelijk gesteld voor de kosten van mijn opleiding, een bedrag van 100.000, waar ik een schuldbe kentenis voor moest tekenen. Ieder jaar dat ik voor de dienst werkte, zou er tien percent afgaan en na acht jaar zou de rest worden kwijtgescholden en zou ik een bonus krijgen van 15.000. Mijn opleidingen zou ik op volledige Reydon (met dochtertje) en De Jager terug in Nederland. Dan is voor Evert Reydon de beurt aan Rusland. „Het was op de ochtend van 24 mei dat ik van M. in de bar van het Amstelhotel ontmoette in ver band met een nieuwe opdracht. Ik zou in Rusland gaan werken. Lekker hap je. Geef de dienst een vinger en ze pakken je helemaal. Er was een opdracht te vervullen waarvoor ik de goede eigenschappen had. Een Amerikaanse agent moest de USSR ingesmokkeld worden en daar langere tijd illegaal werken. De agent leek op mij. Hij zou als toerist Rey don de grens overgaan. Later zouden wij van plaats verwisselen en zou de echte Reydon de reis als toerist voort zetten. Onze man kon dan achterblij ven, zonder dat iemand van zijn be staan op de hoogte was. Ik zelf zou per speciale tweezits U-2 de USSR worden binnengevlogen en van grote hoogte bij Odessa worden gedropt. Met een nog experimentele, hyper-bestuurbare para-commander. In Odessa zou ik door de Russische revolutionaire strijdkrachten bij de dropzone worden opgepikt. Ik werd voorgesteld aan De Jager. Deze zou „Jim" naar de USSR rijden. Ze zouden een paar dagen na mij aan komen. Twee toeristen, in een Renault 4, vanuit Nederland op pad voor een toeristenreis. In Odessa zou ik onge merkt Jims plaats innemen. Van Jims opdracht wisten wij uiteraard niets af. Later begreep ik dat hij contact moest zoeken met geleerden, die de nieuwe duikboothavens ten noorden van Odes- sa hielpen bouwen." Eerst krijgt Reydon nog een speciale Maar het was nu wel meteen duide lijk dat ik getraind was in verhoor technieken. Het was dan ook begrijpe lijk dat ik korte tijd later in de brain- wash-cel gestopt werd. Het was een kleine wit-betegelde cel, van nog geen meter in het vierkant. Ik werd hier helemaal naakt in geduwd. Het leek net een koelkast met al die witte tegels op de grond. Langs al de muren, tot aan het plafond en ook op het plafond zelf. Maar het was er bloedheet, want aan het plafond hing een sterke lamp. Achter gaas. Die brandde dag en nacht. Eindeloos lieten ze me wegrotten. Door een luikje in de muur werd drie maal per dag een soort slijmerig vocht naar binnen geschoven. Eerst kotste ik daarvan, maar later slurpte ik dat met smaak naar binnen. Maar niemand sprak met mij. Ik zag niemand. Als ik tegen de deur trapte, kwam er geen antwoord. We hadden een hele tijd in de lift naar beneden gezeten, toen ik gebracht was. Daarna moesten we door een lange, flauw-verlichte gang waar geen eind aan kwam. Ik zat nu mijlen van de bewoonde wereld af. Nergens waren mensen die mij konden horen. Na vier dagen begonnen de verhoren." Die duren drie weken. Eén keer wordt Reydon vier dagen achter elkaar verhoord. Daarna komt hij naakt voor een soort tribunaal. „Het was een hele onverwachte wending. Ik wist niet wat ik ervan denken moest. Maar toen be gon een man tegen mij te praten. Het was de voorzitter, die in het midden van de tafel zat. Hij sprak feilloos Engels. Voor hem lag een stapel papie ren. De man vertelde mij dat het mijn doodvonnis was. Het was de Sovjet- Unie bekend dat ik beroepsspion was. Evert Reydon heeft nu het stilzwij gen doorbroken. Hij en De Jager hebben inderdaad gespioneerd. Hun opdracht gever was „een Nederlandse organisa tie, die onder de NAVO ressorteerde". Met de Russische geheime dienst, de K.G.B., maakten zij na hun arrestatie de afspraak dat zij zouden bekennen en dat zij twee jaar na het appèl tegen het vonnis zouden worden vrijgelaten. Reydon, die, terwijl De Jager nog steeds zwijgend op paling vist, in Am sterdam zijn brood verdient als taxi chauffeur, doet zijn verhaal in een bij de uitgeverij Polak en Van Gennep verschenen boek „Spion voor NATO". Het is het verhaal van een avontu rier. „Ik James Reydon" was mis schien een betere titel geweest. Want het boek is geen documentaire. Gelar deerd met ongezouten sex doet het enerzijds denken aan „Ik, Jan Cre- mer", anderzijds aan de avonturen van de held van Ian Fleming. Het boek is dan ook nu al aan de derde druk toe. Hoe werd Evert Reydon, zoon van een Shell-directeur, spion? Na een luxueuze jeugd in Wassenaar gaat hij eerst zwerven en later varen. Moei lijkheden met de kapitein van een van zijn schepen leiden tot moeilijkheden bij een nieuwe aanmonstering in Rot terdam. Hij wordt driftig en geeft de ambtenaar, met wie hij te maken krijgt, een pak rammel. Dan komt het eerste contact. ,,'s Avonds werd ik thuis bezocht door mannen in regenjassen met deuk hoeden. Het zou er moeilijk voor mij uit gaan zien, tenzij ik mee wilde wer ken aan een onderneming waaraan ri sico verbonden was. Spoedig bleek mij dat het hier ging om het maken van foto's in Russische havens. Ik werd opgeleid in het gebruik van foto-appa- ratuur, leerde wat de belangrijkste objecten waren, daarna verzorgde „de dienst" een schip voor mij, dat naar Mezenj aan de Witte Zee ging. Ik kreeg een splinternieuwe Hasselblad- camera mee met een 85 cm telelens en een lens om nachtfoto's te maken", schreef hij. Evert Reydons contactmannen zijn van M. en N„ elders in „Spion voor NATO", voluit Van Maurik en Na- dort. De eerste reis wordt een succes. Als hetzelfde met een aantal volgende reizen het geval is, krijgt hij van Van Maurik te horen dat men in Parijs zeer tevreden over zijn werk is en dat het de bedoeling is dat hij een offi ciersopleiding krijgt. In een landhuis, waar hij uit Amsterdam in een geblin deerde auto heen wordt gevoerd, volgt komt Van Maurik hem opzoeken. Hij moet een soort examen afleggen door in de haven van Southampton de scheepsschroeven van tien Britse oor logsbodems te fotograferen. Ook moet hij foto's maken van de vliegbasis Odiliam. Daarop volgt de eerste grote op dracht. Via Van Maurik krijgt hij te horen dat hij naar Bergen in Noorwe gen moet. Op het vliegveld daar zal hij de kapitein van de coaster Vega ontmoeten. .,Ik zou als tweede een reis naar Ar changel maken, waar ik foto's moest maken van de schroeven van de krui ser 247, die daar in de haven lag. De NAVO was bij een analyse van de snelheden van een aantal Russische bodems (waarvan de 247 er een was) tot de ontdekking gekomen dat de Rus sen de beschikking hadden over een bepaald middel om de maximumsnel heid van een aantal van hun oorlogs schepen met dertien knopen op te voe ren." Hij ontmoet Louw de Jager en zij gaan in Jalta vakantie houden. Daar krijgt hij na een feestje met Russi sche jongeren het vermoeden dat zij in de gaten worden gehouden. Reydon: „Toen ik om vier uur met De Jager in de Renault naar huis reed, merkte ik dat we gevolgd werden door een grijze Pobeda van Smersj. Na nog enkele weken in Jalta op rijkskosten de beest te hebben uitge hangen, gingen wij verder. Verschil lende malen was mijn vermoeden be vestigd. Ik wist nu zeker dat Smersj ons op het spoor was. Maar wij moes ten gewoon doorgaan alsof onze neus bloedde. Tijd rekken. Ik kende nu ten minste de gezichten van de tegenpar tij. Strakke wrede gezichten. Met iets grimmigs. Gezichten van beulen die in de schaduw werken. De beulen van Smersj. Dood aan de spionnen! Dat betekende de afkorting. Smersj is de meedogenloze uitvoerende macht van de K.G.B." Reydon en De Jager reizen verder. Steeds zijn er echter grijze Pobeda's. particuliere basis moeten volgen bij de door de dienst aan te wijzen burgerin stellingen", een en ander onder aange nomen namen. Na een vliegeropleiding volgt in En geland een opleiding tot duiker. Dan Als zij Rusland willen verlaten, wor den zij, na een vergeefse poging de bossen in te vluchten, gearresteerd en overgebracht naar het hoofdkwartier van de K.G.B., de Lubljanka-gevange- nis in Moskou. Reydon en De Jager doen zich, na hun arrestatie in Rusland, voor als toeristen. Reydon: „Toen de vragen begonnen, hield ik mijn kaken stijf op elkaar. De grote dichtklap was begon nen. Ik wist dat dit de enige methode was om tijd te rekken. Helemaal niets zeggen. Zogenaamd kwaad zijn. An ders ging je jezelf toch op subtiele punten tegenspreken en daar voelde ik niet voor. Reydon (staande) en De Jager in de verdachtenbank. in Kiev. Als hij deze opdracht goed heeft uit gevoerd, krijgt Reydon de opdracht bij de BOAC te solliciteren naar een baan in het Midden-Oosten. Hij wordt vlie ger bij een dochteronderneming van de BOAC, de Arabian Airlines. Stand plaats wordt Beiroet. Zijn contactman wordt ene Carruthers. Zijn chef ene Mulligan. Deze laatste blijkt een dub belspion te zijn. Reydon: „Later hoor de ik dat Mulligan naar Londen was teruggeroepen voor korte tijd. Hij werd tot mijn verbazing weer naar de M.E. (Middle East) gestuurd waar hij nog een tijdje gewerkt heeft. Maar uit eindelijk volgde zijn definitieve arres tatie in Londen in 1961. In de kranten heette hij Blake."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15