Amerikaans-Egyptisch gesprek over Akaba zou zijn mislukt Wilson: „Spoed noodzakelijk om de crisis te bezweren HET WEER Arabische communisten steunen de Sovjet-Unie Explosie op Duitse tanker Kleuter gedood op camping in Beverwijk morris tot ƒ40,- De toekomst van Noord-Holland Mao in resolutie beschuldigd Nederlandse kust door olie bedreigd Schoorsteen van Olst maandag voor de bijl Brunssum krijgt geen extra beveiliging Kijkgeld omhoog CHRISTIAANSE Arabieren in Israel pagina 3 Westelijke wind Aan het strand Wrevel Gasmaskers Het woord is aan Lord Pedder overleden Bemanning gered Minister Den Toom Esperantocongres niet in Israel, maar in Rotterdam N.V. CARROSSERIEFABRIEK SUEDE - NAPPAJASJES TOYOTA DEALER Fa. Gebr. «JAK ZWIER COIFFURES DE VRIES 52e JAARGANG NUMMER 180 ZATERDAG 3 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewftke Adj. Hoofdredacteur* E. Koning IJmuider Courant WAARIN QFG&NOMËN SC KfiNNSMER COURANT BN HES' DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, f 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON, (Reuter, AP, AFP en DPA) Geheime Amerikaan se besprekingen met president Nasser ter beëindiging van de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba zijn volgens „Washington Post" mislukt. Het blad schrijft, dat Charles Yost, een buitengewone Amerikaanse af gezant die onlangs naar Cairo is ge zonden, er niet in geslaagd is Nassers standpunt inzake de blokkade van de golf nader tot het Amerikaanse te brengen. Volgens niet bij name genoemde Ame rikaanse functionarissen zou het misluk ken van de besprekingen wellicht kun nen leiden tot het gebruik van geweld over circa tien dagen zou de blokkade dan door een tanker, geëscorteerd door marineschepen, op proef gesteld worden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wilde hierop geen com mentaar geven. Israel is bereid een verklaring te teke nen waarin het recht op vrije doorvaart voor schepen van alle landen door de Golf van Akaba wordt bevestigd. Het was hiertoe uitgenodigd door de Verenig- De verbreding van het Noordzeeka naal luidt een versnelde ontwikkeling in de provincie Noord-Holland in. Wat de consequenties zijn en op welke wij ze men die op moet vangen zijn vragen die een evolutie in het denken vergen. De toekomst van Noord-Holland is een zaak die velen bezig houdt. Tij dens een tweedaagse conferentie in het landgoed „Beeckestein" in Velsen zijn velerlei gezichtspunten ter discussie ge steld. Op een speciale pagina (5) in deze editie zijn de standpunten sa mengevat. Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 ln de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, S, 6, 16 Losplank 6 Kerkdiensten 6 De Kleine Wereld7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 Erbij 1323 Ferdinand 16 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Wersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van zaterdag- tot zondag avond. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen en weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na het optrekken van wat lage wolken overdag fraai zonnig strandweer. Zwakke zeewind. In de middag 18-20 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichtenstabiel hogedrukge- bied met ook na zondag zomers strand weer. 99 de Staten, die met Groot-Brittannië en een tiental andere zeevarende landen, de tekst bestuderen. Het is zeer waarschijn lijk, dat premier Wilson in Washington hierover met president Johnson van ge dachten heeft gewisseld. Publikatie van de verklaring wordt zeer spoedig verwacht. Een van de pun ten zou zijn dat van de ondertekenaars wordt verwacht, dat zij hun rechten op doorvaart door de golf zullen uitoefenen. Tot dusver bestond in Washington onze kerheid of Israel hieraan zou willen mee werken. Premier Wilson zei gisteren in Ottawa dat voor het bezweren van de crisis spoed geboden is. Hij noemde de toestand nog steeds zeer ernstig. Een treffen met Egyp te is vrijwel onvermijdelijk als de blok kade van de Golf van Akaba wordt 'ge handhaafd, zei Wilson. Egypte heeft gewaarschuwd dat het geen schending van zijn territoriale wa teren zal dulden. De belangen van de zo genaamde zeevarende mogendheden zul len groot gevaar lopen wanneer zij aan een daad van agressie tegen ons hun medewerking verlenen, zo verklaarde de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken in een communiqué. Elke collectieve maatregel van deze landen zal Egyte als een inbreuk op zijn soevereiniteit be schouwen. Op een kabinetsvergadering heeft pre sident De Gaulle beklemtoond, dat Frank rijk ten aanzien van de crisis strikt neu traal bij ft. Het uitbreken van vijande lijkheden zou het ergste zijn wat gebeu ren kan en daarom zal het land dat als eerste, waar dan ook, wapengeweld ge bruikt, niet op steun van Frankrijk be hoeven te rekenen, aldus de Franse pre sident. De contacten met de Sovjet-Unie over het Franse plan voor viermogend- hedenoverleg zijn, na de aanvankelijke Russische afwijzing, inmiddels hervat. De neutraliteitsverklaring' van De Gaulle heeft in Israel wrevel gewekt. Regeringsfunctionarissen onthielden zich van commentaar, maar in goedingelichte Israëlische kringen noemde men het een bittere pil, dat het land, dat tot dusver als een van de trouwste bondgenoten van Israel werd beschouwd, zich nu terug trekt. In een radiotoespraak heeft koning Hoessein van Jordanië gisteren gezegd, dat het wederzijds defensie-akkoord met Egypte het resultaat van een spontaan initiatief was, ingegeven door de overtui ging dat „wij, ondanks onze verschillen Met neergeslagen ogen loopt pre mier Wilson vergezeld door pre sident Johnson langs de wapperende Britse vlag. Mogelijk was hem opge vallen dat de vlag ondersteboven hing. Beide staatslieden voerden be sprekingen over de crisis in het Nabije-Oosten. (Telefoto). en onze problemen, broeders zijn in de strijd voor nationale doelen". Hij deed een beroep op het volk één te zijn en alle rancune te laten varen. De samenstelling van een breed kabinet met Mosje Dayan als minister van Defen sie en Begin als bewindsman zonder Por tefeuille wordt algemeen toegejuicht met uitzondering van de communisten, die een te militante houding vrezen aldus meldt onze correspondent in Jeruzalem. De Is raëlische pers staat achter de maatrege len omdat nu gebruik wordt gemaakt van alle sluimerende capaciteiten om de ver dediging van het land zo effectief moge lijk te maken. Een meer militaire benadering van de crisis wordt hier algemeen gezien als een noodzaak om de Arabische agressie tegen te gaan. In dit verband wijst men ook op het incident, dat gisteren plaatshad tussen een Israëlische grenspatrouille en een Syrisch commando. Bij dit treffen op Israëlisch grondgebied werd een Sy rische en twee Israëlische soldaten ge dood en één gewond. De Jordaanse regering riep gisteren haar ambassadeur in Bonn terug. Deze stap stond in verband met de levering van gasmaskers door de Bondsrepubliek aan Israël. Men houdt er rekening mee dat Jordanië, het enige Arabische land, dat zijn betrekkingen met Bonn onlangs herstelde, dat diplomatiek contact voor lopig in de ijskast zal zetten. De Arabi sche liga heeft zijn leden opgewekt vergel dingsmaatregelen tegen West-Duitsland te treffen. De eerste van de 20.000 gasmas kers zullen zaterdag naar Israël worden getransporteerd. Ze kosten 71 D.M. per stuk. Syrië zette gisteren zijn aanvallen op Jordanië voort. In kranten wordt koning Hoessein beschuldigd van kuiperijen ten koste van de Arabische zaak en Palestina om zijn troon te redden. TB"- W&Y 3, Lord Chesterfield: Kinderen en onderdanen hebben het minder vaak bij het verkeerde eind dan ouders en koningen. (Van onze correspondent) MOSKOU De Arabische commu nisten hebben zich in resoluties, die gisteren op een opvallende plaats in de Pravda werden gepubliceerd, bij wijze van demonstratieve ondersteu ning aan de zijde van Moskou ge schaard in het conflict met China. De resoluties waren opgesteld op een bijeenkomst van de Arabische com munistische partijen, die de vorige maand ergens op een onbekende plaats werd gehouden. In de meeste Arabische staten zijn communistische partijen verboden. De resoluties wa ren dan ook niet door bepaalde par tijen ondertekend. Mao Tse-Toeng wordt er in één van de resoluties van beschuldigd er naar te stre ven een splisting in de internationale com munistische wereld te bewerkstelligen. De Arabische communisten steunen dan ook de oproep van het Kremlin tot het hou den van een communistische wereldconfe rentie, waarbij de mogelijkheid niet is uit gesloten dat Peking uit de beweging wordt gezet. Hoewel de resoluties voor het ontstaan van de crisis in het Nabije-Oosten werden opgesteld, is het duidelijk dat ze nu wer den gepubliceerd om de indruk te wekken dat het Kremlin de Arabieren niet in de kou wil laten staan in het conflict met Is rael. De Arabische communisten geloven, zo blijkt verder uit de resoluties, dat de tijd is aangebroken om hun posities te verbe teren. Er wordt dan ook opgeroepen een bundeling van de samenwerking tus sen de verschillende partijen te ondersteu nen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het lichtschip West- hinder, dat ongeveer veertig mijl weste lijk van Westkapelle op de Noordzee ligt, heeft vannacht en vanmorgen gemeld dat het midden in een kilometers lange olie vlek ligt. Het lichtschip meldde ook nog dat de olie vrij dun is, maar nog geklonterd, zo dat het zeer beslist geen dunne oliefilm is. De rijkswaterstaat had nog geen com mentaar op de aanwezigheid van de olie voor de Nederlandse kust, maar deskun digen achten het niet uitgesloten dat de olie toch afkomstig is van de „Torrey Canyon", die op de rotsen van de Engelse zuidkust vastzit. Wanneer een tanker op de Noordzee zijn tanks spoelt, komt er wel een olie film op het water, maar ontstaan nooit dikke klonters. Het olieveld, dat op dit moment nog veertig mijl uit de kust is, zou met de zwakke wind van deze dagen ongeveer drie a vier dagen nodig hebben om de Nederlandse kust te bereiken. BANSTSTEAD (AP) Lord Tedder, maarschalk van de Britse luchtmacht en in de tweede wereldoorlog plaatsver vangend geallieerd opperbevelhebber on der generaal Dwight Eisenhower, is van daag op 76-jarige leeftijd overleden. De gezondheidstoestand van lord Ted der was al enige tijd slecht. In de Noordafrikaanse campagne ont wikkelde hij het „bommentapijt" het ge bruik van honderden vliegtuigen om de vijandelijke mijnvelden en andere defen sie-installaties te vernietigen om zo een weg te banen voor de oprukkende infan terie en tanks. Gasmaskers, bestemd voor Israel worden zorgvuldig gecontroleerd en ingepakt. Na het bekend worden van de levering van deze gasmas kers riep Jordanië zijn ambassa deur uit de Bondsrepubliek terug. (Telefoto). DEN HAAG Op de 12.838 ton meten de Duitse motortanker „Essberger Che mist" heeft zich een explosie voorgedaan waarna het schip dat zich op de Atlanti sche Oceaan ten zuiden van de Azoren be vond, in tweeën brak. De 46 bemannings leden zijn in veiligheid. De meeste bemanningsleden zijn met een Amerikaans koopvaardijschip op weg naar de Azoren. De kapitein en de offi cieren bevinden zich aan boord van de Griekse sleepboot „Nisos Zaksinthos", die zich op de plaats van de ramp bevindt, De Nederlandse sleepboot „Utrecht" wordt in de loop van de dag op de plaats van de ramp verwacht. De gevaarlijk overhellende fabrieks schoorsteen te Olst bij Deventer, die een bedreiging vormt voor zijn omgeving en gedeeltelijk is afgeknapt, zal maandag in de richting van de IJsel worden omge trokken. Evacuatie van enkele gezinnen in de buurt heeft inmiddels plaatsgehad, omdat omvallen van de kolos in een andere, gevaarlijker richting niet denk beeldig moet worden geacht als er bij voorbeeld een sterke wind zou opsteken BRUNSSUM. De inwoners van Brunssum hebben geen extra-veiligheid nodig nu het AFCENT-hoofdkwartier daar is gevestigd. Minister mr. W. den Toom (Defensie) heeft dat laten weten aan een comité van werkloze bouwvak kers in Brunssum, dat de minister had gevraagd te willen bevorderen dat een aantal schuilkelders voor de Brunssumse bevolking zou worden gebouwd. „In tijd van oorlog wordt AFCENT overigens slechts een administratieve in stantie zo deelde de minister mee, „toch naar het front verplaatst". De Brunssumse werkloze bouwvakkers had den gedacht met de bouw van een reeks schuilkelders een hele poos een boterham te kunnen verdienen. De provinciale BB-commandant M. de Lange in Limburg meent wel dat het goed zou zijn ondergrondse parkeergara ges, kelders van grote gebouwen en via- dukten als oorlogsschuilplaatsen in te richten. „De Brunssumse bevolking zou daarmee gerust gesteld zijn", meent de BB-commandant. Het kijkgeld wordt met ingang van 1 januari van het komend jaar verhoogd van 36 tot veertig gulden, het wettelijk toegestane maximum, aldus een mede deling van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Aan de reclamezendtijd, nu 95 minuten per week, wordt met ingang van 1 janua ri tien minuten toegevoegd. In de avond uitzendingen op het eerste net wordt een nieuw blok ingevoegd, de reclametijd op zaterdag komt te vervallen. Verdere verruiming van de reclame zendtijd heeft de regering uitgesteld, om dat de advertentie-omzetten bij de dag bladen de laatste maanden teruglopen. In voorbereiding is een wetsontwerp tot verhoging van het luistergeld. Verhoging wordt nodig geacht wegens de financieel moeilijke situatie bij de omroep. De zendtijd op het tweede .elevisienet wordt 1 oktober uitgebreid met zes uur per week, vier uur minder dan de NTS had gevraagd. De uitzendingen kunnen dan op werkdagen een uur vroeger be ginnen. De regering heeft er iaarbij re kening mee gehouden dat de NTS ook op Nederland II een volledig nieuwsjournaal wil brengen. (Zie ook pagina 2) Het congres van de Universala Esperanto Asocio (de Esperanto wereldbond), dat van 2 tot 9 augustus in Israel (Tel Aviv) zou worden gehouden, zal nu worden georgani seerd in De Doelen in Rotterdam. Op het kampeerterrein „Adrichem" in Beverwijk is vrijdagmiddag de éénjarige Richard Oudemast uit Velsen door een auto doodgereden. Het knaapje kwam met zijn hoofd onder 'n autowiel en over leed terstond. De kleine Richard scharrel de wat rond in de onmiddellijke nabij heid van de ouderlijke caravan. In een onbewaakt ogenblik is hij onder de auto gekropen van een juist gearriveerde kam peerder uit Amsterdam. Toen de eige naar van dit voertuig zijn wagen enkele meters wilde verplaatsen gebeurde 't ver schrikkelijk ongeluk. De Amsterdammer, die totaal overstuur was, is dezelfde dag nog naar zijn woonplaats vertrokken. De verslagenheid op het kampeerterrein is groot. ADVERTENTIES Lange Herenstr 36- 38 - Haarlem Telefoon 1 4 3 7 1 voor alle AUTO- en CARAVANSCHAUEN tarteljorissttaat - Haarlem - Tel. ISift leMaestraet (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS M - Amsterdam Santpoort - Tel. 8345 Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel 142U8 Lange Nieuwstraat 97 Tel 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1