Eibert Meester vindt houding van de P. v. d. A. niet krachtig genoeg Agenda voor Haarlem en de IJmond „Voor deserteurs moet er een NAVO-regeling komen" Verhuizing na honderd jaar Kort en bondig y Ik was tegen kabinet-Cals en tegen huwelijk van Beatrix Twee slachtoffers van kolendamp Brand bij Casolith in Leeuwarden Demonstratie voor Israel NDP: Niet te snel uitbreiding van TV-reclame Paard mishandeld, eis tien dagen Onderscheiding voor mr. Stempels Mr. de Graaff in Attentie: Groot reparatiedok voor Verolme Doden in het verkeer Landing op een weiland Verpleegster steekt vriend neer Belgische hielp bij bankoverval Zuidafrikaan nu toch in ons land Wolkenvelden mmm Voor een beter meubel ét ZATERDAG 3 JUNI 1967 2 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Het is helemaal niet tragisch. Ik heb een gevoel van opluchting, nu er een einde aan komt. Ik wil met open vizier en eer lijk de gang van zaken in onze partij volgen. Het tijdstip is aangebroken waarop ik hiertoe niet meer in staat ben". Dit zegt de heer Eibert Meester, die per 1 september ontslag heeft ge vraagd uit zijn functie van algemeen- secretaris-penningmeester van de P.v.d.A., in een interview met het socialistisch dagblad „Het Vrije Volk". Eerbied Partijdiscipline POLITIE ,/A j ~.*m Negen jaar geëist Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk BH MM SUNWAV Een produkt 1 Constructief veel beter, maar niet duurder Textiel en Woningtextiel HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT - IJMUIDEN ■2? „Ik kan mij in deze functie niet langer keren tegen opvattingen en vragen uit het land, die gericht zijn tegen de grootste stroming in het partijbestuur, maar die steeds meer mijn opvattingen en vragen zijn. Ik kom in een kneisituatie. Ik moest dan afstappen van mijn eigen opvattingen. Dat is niet zindelijk. Politiek hoort zinde lijk te zijn. Wij moeten altijd open en eer lijk tegenover elkaar staan", aldus de heer Meester, die vertegenwoordigers van andere dagbladen voor commentaar op zijn ontslagaanvraag naar dit interview verwijst. Op een vraag over de momenten die hem moeite hebben gegeven bij het poli tieke beleid van de partij zegt hij: „Het Kabinet-Cals vond ik al geen verstandige zaak. In de regering stappen zonder ver kiezingen. wij waren met Vondeling goed op weg onze oppositiepositie te vin den. Het was aantrekkelijk dat af te ma ken. Ik heb mij uiteraard zoals steeds geconformeerd aan de grootste stro mingen maar in deze functie met zoveel contacten in het land werd het steeds moeilijker. Eén keer heb ik in het openbaar mijn van de grootste stroming afwijkende me ning gegeven als parlementslid, toen ik tegen het huwelijk van prinses Beatrix was. Ik sprak naar eigen geweten. Maar ik deed een beroep niet te demonstreren. De vrijlating van Lages kostte me nog moeite. Ik vind het een foute handeling. Ik heb uren lang met Samkalden gespro ken, ik heb een diep respect voor de moed waarmee en de magistrale wijze waarop hij zijn beleid verdedigde. De politiek kent ook emotionele momenten. Ik had nog iets te vereffenen met de figuren in Bre da. Na de verkiezingen in '66 hadden wij geen poot om op te staan. Ophouden, ad viseerde ik, uit de regering. Het heeft niet geholpen. Ik was tegen „Zo is het".overtui gingen van mensen belachelijk maken is In Enkhuizen heeft zich, waarschijnlijk als gevolg van het niet goed functioneren van een haard, een geval van kolendamp vergiftiging met dodelijke afloop voorge daan. De 79-jarige heer J. G. Kaagman en zijn 81-jarige vrouw zijn hiervan het slachtoffer geworden. mijn stijl niet. Ik ben opgevoed met de ,,Rode Valkenwet": „heb eerbied voor ie dere overtuiging, ook wanneer die niet de onze is. Ik vond het nodig dat de partij zich dis tantieerde van deze uitzending. Een heel duidelijke, publieke distantie van de par tij vond ik nodig bij die „ontbijt op bed beweging" in Maastricht. Ik heb me dood geërgerd. De P.v.d.A. had zich met een verklaring moeten distantiëren van de rotzooi op één mei in Amsterdam. Het plaatsen van een rode vlag op ons mo nument was een verschrikkelijke zaak. een belediging voor monument en vlag Er was distantie nodig. Zo'n socialisti sche jeugd plakt men aan de P.v.d.A goed, er bestaat geen enkele relatie, maar leg dat maar eens uit in het land Ik stelde: lidmaatschap van de P.v.d.A onverenigbaar met lidmaatschap S.J. Het is er niet uitgekomen". Over groepsvorming zegt de heer Mees ter: „Er moest ruimte zijn voor discussie binnen de partij. Het moet niet gaan via clubs als „Tien over rood" en „Nieuw links". Bij het congresbesluit van 1959 is groepsvorming veroordeeld. Dat is nog aktueel. Er moet een behoorlijke partij discipline zijn. Graag jongeren in het par tijbestuur, maar er zijn ook boven dertig jarigen. Ik vind de houding van de partij niet krachtig genoeg". Bij de nv Casolith te Leeuwarden heeft een felle brand gewoed in een loods, waar in ongeveer veertig vaten met zeer brand bare polyester harsen lagen De inhoud van alle vaten werd een prooi der vlam men. Een van de brandweerlieden raakte tijdens de blussingswerkzaamheden be dwelmd door giftige dampen. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld. De ichade wordt geraamd op circa 70.000 gulden. Maandag zullen de joodse jeugdveren! gingen tezamen met de Nederlandse zionis tische studentenorganisatie een demonstra tieve optocht voor Israel organiseren. De tocht begint om half acht 's avonds op het Frederiksplein in Amsterdam en heeft als doel het Israëlisch consulaat. Voor de de monstratie is toestemming verkregen. Het bestuur van de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers stelt met waarde ring vast dat de regering bij haar be slissing over de uitbreiding van de zend tijd voor televisiereclame rekening heeft gehouden met de positie van de pers. Het bestuur vertrouwt echter dat geen verdere uitbreiding van de televisiere clamezendtijd waarover thans ook geen beslissing is genomen zal plaats vinden voordat de advertentie-inkomsten van de pers zich op redelijke wijze heb ben hersteld. Wegens dierenmishandeling heeft de pro cureur-generaal bij het Arnhemse hof, tien dagen gevangenisstraf geëist tegen twee landbouwers uit Haaksbergen. Na een paard al enige malen te hebben afgeranseld had het tweetal een voor een kar met zand gespannen paard achter een tractor gebonden en aangetrokken. Tach tig m. verder struikelde het dier, waar op het gevallen paard nog een aantal me ters was meegesleurd. Het dier, dat met een ketting aan de tractor bevestigd was, heeft de mishandelingen niet overleefd. Mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de NRC, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Stempels, die kortgeleden af trad als voorzitter van de Nederlandse Journalisten Kring en de federatie van Nederlandse journalisten, heeft de afge lopen jaren grote aandacht besteed aan het samengaan van de drie in Nederland bestaande journalistenorganisaties in één nieuwe organisatie, de „Nederlandse Journalisten Vereniging". De „NJK", een van de drie organisaties, zal zich vandaag over deze fusie uitspreken. De bevordering door Nederlanders van desertie door buitenlandse militairen in ons land is volgens de Nederlandse wet niet strafbaar. Zo vertelde mr. H. H. A. de Graaff, lector in het militair straf- en tuchtrecht en inleiding tot het strafrecht en straf procesrecht aan de universiteit van Am sterdam, in zijn commentaar in de NCRV TV rubriek „Attentie", die gisteravond opnieuw aandacht besteedde aan de hulp verlening die in Amsterdam aan Ameri kaanse deserteurs zou worden gegeven. Een dergelijke regeling in Navo-ver band zal er volgens mr. De Graaff vroeg of laat wel moeten komen. Wanneer men militair internationaal wil samenwerken dan is één der consequenties dat men dat ook militair-juridisch gaat doen en dat men de buitenlandse militair tot op ze kere hoogte ook gelijk stelt met de Ne derlandse. Uitlevering van gedeserteerde buitep- Op de Verolmewerf in Rozenburg zal dit jaar nog worden begonnen met de bouw van een reusachtig reparatiedok, dat een capaciteit zal krijgen van een miljoen ton. De scheepsbouwer heeft dit aangekondigd na afloop van de doop van de op zijn werf in aanbouw zijnde 48.000 tons bulkcarrier „Fourth Bridge". In Rijen is de negenjarige Gerard Mi- chielsen door een achteruitrijdende vracht wagen aangereden. Hij was op slag dood. In de Brabantse gemeente Heeswjjk is de driejarige Monique van Padua van het erf van de ouderlijke woning aan de pro vinciale weg de rijweg opgelopen, juist te gen een passerende auto. Het meisje is aan de gevolgen daarvan overleden. Rector magnificus. Prof. dr. ir. J. C. Vlugter is benoemd tot rector magnifi cus van de technische hogeschool Twen te, voor het tijdvak 1 september 1967 tot en met 31 augustus 1971. landse militairen is evenmin mogelijk. De uitleveringswet sluit de mogelijkheid van uitlevering van militairen in delicten waar het hier om gaat uit. Uitlevering van de gedeserteerde bui tenlandse militairen kan wel geschieden op grond „van de vreemdelingenwet, mits wordt voldaan aan de vereisten „zonder de geldige papieren" of „zonder middel van bestaan". Dan kunnen ze, net als burgers in de zelfde omstandigheden, worden uitgewe zen. Als zo'n militair, die weet onge wenst vreemdeling te zijn toch op Neder lands grondgebied blijft pleegt hij een misdrijf naar de Nederlandse wet en kan hij door de Nederlandse burgerrech ter worden berecht. Begunstiging van dit misdrijf door Ne derlandse burgers is dan eveneens straf baar, zo deelde mr. De Graaff mee. De Deense piloot van een sportvlieg tuigje heeft gisteravond zijn toestel op een weiland in de buurt van Vleuten- De Meern neergezet. Het vliegtuig was onderweg van Athe ne naar Amsterdam. Boven het verkeers plein Oudenrijn raakte de vlieger de koers kwijt. Toen hij merkte Schiphol niet te kunnen halen landde hij tussen de koeien. -'■-HA m 4 v ■Wis,,'""' V - Het politiebureau aan het Amster damse Jonas Daniël Meyerplein wordt na honderd jaar dienst afge broken om plaats te maken voor de toegangsweg naar de IJ-tunnel Agenten zijn druk bezig met de ver huizing, zoals de foto toont. Een twintigjarige verpleegster uit Rot terdam heeft na een ruzie haar 53-jarige vriend uit Delft, portier in het ziekenhuis waar zij werkte, bij het viaduct aan de Delfgauwseweg met een aardappelschil mesje in de nek gestoken en ernstig ver wond. De man slaagde er in strompelend een woning te bereiken, vanwaar hij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Na een ope ratieve ingreep was zijn toestand redelijk. ADVERTENTIE in «ei ZO APART. (Van onze correspondent) UTRECHT In de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank heeft de offi cier van justitie, mr. G. W. von Meijen- feld, negen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 34-jarige Belgische in verbarid met de rol, die zij gespeeld zou hebben bij de op 24 juni 1966 gepleegde gewapen de overval op het bijkantoor van de nuts- spaarbank aan de Leusderweg te Amers foort (buit ƒ42.000). De verdachte heeft reeds bijna een vol jaar in voorarrest doorgebracht. Zij zou een internationaal beruchte bende, van wie reeds enkele leden zijn gearresteerd en hebben bekend, in een door haar te Vierhouten gehuurde schaapskooi onder dak en medewerking verleend hebben, terwijl zij tevens ten behoeve van de overval nog een Taunus zou hebben ge huurd, die inderdaad bij de bankroof ge bruikt is. Ongeveer twee jaar geleden ontstond nogal wat rumoer rond de Zuidafrikaan- se student James Ravell, een kleurling die in Nederland zou gaan studeren. De Zuidafrilcaanse regering weigerde hem toen een paspoort te verstrekken. Deze student is nu toch in ons land ge arriveerd met een „oneway exit-permit" hetgeen betekent dat hij niet meer kan terugkeren in Zuid-Afrika. James Ravell studeert nu met een beurs van het universitair asylfonds. Hij zal in ons land zijn studie voltooien. Teylers Museum (Spaarne 16), zondag 15 uur: orgelbespeling door Haite van der Schaaf en Paul van Tongeren. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.15 u.: „Judith", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Het naakte vlees", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Blond en brutaal", 18 j. Zondag 11 u.: „Wonderland der Zuidzee", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, vandaag en zondag 14.30 uur: ,Watt en Halfwatt op avontuur", a.l.; 20.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf?", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag tevens 16.15 u.: „Alvarez Kelly", 14 j. Zon dag Hu.: „De wereld zonder zon", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Commando's vallen aan", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes tussen de 14 en 16", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „The Collector", 18 j. Zondag 11 u.: Hito Hito", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13 tot 17 u.: Cul tuur-historische diorama's. Tot en met 25 juni. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Per manente expositie van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve maandag van 10-17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u. behalve dinsdags: exposi tie van pastels van Mirjam Reuser-Groot- huis. Tot 24 juni. Galerie-t, (Bakenessergracht 67): tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat): dagelijks van 14 tot 17 u. en vrijdags te vens van 20 tot 22 u.: Expositie van olie verven en aquarellen van Kees Lans en olieverven en acrylics van Leen Spieren burg .Tot 19 juni. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdag) van 19 tot 2 2u. en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 u Op zon- en feestdagen gesloten. Gemeentehuis Bloemendaal, (Bloemen- daalseweg 158, Overveen): 20 mei t.m. 11 juni dagelijks van 14 tot 17 uur: expositie van aquarellen en tekeningen van Joop Dam en etsen en metaalplastieken van Frans Verpoorten. Galerij Judasoog, (Westkolk, Spaarn- dam); Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. Duysterghast, (Strandhotel, Zandvoort): t.e.m. 4 juni op zaterdag- en zondagmid dagen van 2 tot 4 u.: expositie van werk van Jenny Prins. DIVERSEN Stadsschouwburg, maandag 20 u.: toneel vereniging Rokato met „Doden betalen geen belasting". Hildebrandzaal (Smedestraat), maandag 14 u.: „De Goal", kleurenfilm over de we reldkampioenschappen voetbal 1966. Linnaeushof, Bennebroek, tot en met oktober: Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. ZATERDAG 3 JUNI City, 19 en 21.15 u.: „The professionals". (De vier geweldenaars!). Stadsschouwburg, 20 u.: „De man van Marrakesch". ZONDAG 4 JUNI City, 14.30 u.: „Johnny Reno, de scherp schutter"; 19 en 21.30 u.: „The professio nals". Stadsschouwburg, 15 u.: „De grote lach- parade"; 20 u.: „De man van Marrakesch". MAANDAG 5 JUNI City, 20 u.: „The professionals". ZATERDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon- do Infamo"; 23.30 u.: „Echtscheiding op z'n Italiaans". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Strijd in de Birma-Jungle". W.B. Theater, 20 u.: „De eenzame revol vervechter". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie „Zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. ZONDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Zeebon ken"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Mondo Infamo". Luxor Theater, 14.30 u.: „Dodenrit"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". W.B. Theater, 14.30 en 16.30 u.: „Maciste in het stenen tijdperk"; 20 u.: „De eenzame re vol ver vech ter" MAANDAG 5 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon do Infamo". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". W.B. Theater, 20 u.: „De eenzame revol vervechter". Dodelijk ongeluk. In Metslawier (Fr.) is de 28-jarige B. Scheffer, schipper van een motorvlet bij de Lauwerszeewer- ken, om het leven gekomen. Om een stuk staalkabel uit de schroef te ver wijderen werd de vlet door een wal- kraan opgetakeld. Terwijl de heer Scheffer met de schroef bezig was, brak de kabel van de kraan en kreeg hij de vlet op zich. Hij was op slag dood. Rechterlijke macht. Tot rechter in de rechtbank te Amsterdam zijn benoemd: mr. J. A. Schroeder, onderdirecteur van de Amsterdamse Assurantieassociatie en rechter-plaatsvervanger in deze rechtbank, en mr. P. L. Michels, grif fier van de kantongerechten te Roer mond en Venlo, kantonrechter-plaats vervanger te Roermond en rechter- plaatsvervanger in de rechtbank aldaar. ADVERTENTIE Voor distinctie, foor en f kwaliteit van Europa's grootste jaloezieënfabriek Het KNMI deelt mee: Een rug van hoga luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azo- ren over Zuidwest-Engeland tot boven Scandinavië, verplaatst zich geleidelijk in oostelijke richting. De luchtdrukverschil- len zijn daarbij klein, zodat er maar wei nig wind staat. Op uitgebreide schaal is daarbij in de nacht en ochtend mist ont staan, die geleidelijk overging in laag hangende bewolking. Intussen is boven Engeland het front van een depressie boven de oceaan aan gekomen. Dit front, dat de scheiding vormt met vochtige lucht afkomstig van de oceaan, trekt de komende 24 uur geleide lijk oostwaarts en zal ons land voorbij trekken. Tijdelijk zal dit met wolkenvelden ge paard gaan, waaruit echter geen neerslag van betekenis zal vallen. De wind zal zondag zwak tot matig zijn uit westelijke richtingen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c 2d binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. U SE 4) cS Den Helder mist no 16 0.1 Ypenburg geh. bew. windst. 15 0 Vlissingen geh. bew. nw 16 0.1 Eelde geh. bew. n 18 0 De Bilt mist ver. 18 0 Twente mist nno 20 0 Eindhoven mist w 17 0,1' Z.-Limburg mist zw 16 0 Stockholm onbew. zw 24 0 Oslo zw. bew. omo 22 0 Kopenhagen onbew. wzw 19 0 Aberdeen geh. bew. 2 15 4 Londen mist windst. 20 0 Amsterdam mjst windst. 16 0.1 Brussel mist windst. 17 0 Luxemburg onbew. nno 17 0 Parijs onbew. n 19 0 Bordeaux onbew. n 22 0 Grenoble zw. bew. windst. 20 0 Nice half bew. n 21 0 Berlijn onbew. n 22 0.2 Frankfort licht bew. n 20 0 München zw. bew. windst. 18 0 Zürich onbew. windst. 18 0 Genève onbew. wzw 18 0 Locarno onbew. windst. 23 0 Wenen licht bew. nw 20 0 Innsbruck zw. bew. windst. 20 0 Athene onbew. n 26 0 Rome licht bew. windst. 21 0 Barcelona zw. bew. ono 22 0 Madrid half bew. windst. 22 0 Mallorca half bew. O 25 0 Lissabon onbew. O 23 0 Zondag 4 juni Zon op 4.24 uur; onder 20.53 uur. Maan op 2.44 uur; onder 17.01 uur. Maanstanden Nieuwe maan8 juni 6.13 uur Eerste kwartier 15 juni 12.12 uur Volle maan 22 juni 5.57 uur Laatste kwartier 29 juni 19.39 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 juni Hoog water 0.11 uur en 12.44 uur. Laag water 8.04 uur en 20.45 uur. Zondag 4 juni Hoog water 1.11 uur en 13.40 uur. Laag water 9.00 uur en 21.35 uur. Maandag 5 juni Hoog water 2.01 uur en 14.24 uur. Laag water 9.46 uur en 22.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2