„Ze vinden Nasser altijd de fijne vent" Tweehonderdduizend Arabieren wonen nog in bedreigd Israel Protest van Moskou bij VS Drukke week voor ministers van de zes Euromarkt-landen Garrison: Cubanen doodden Kennedy Bras r KRISH 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR Van dag tot dag Demonstratie van huiseigenaren in New York Sigaret in België wordt duurder Tweemaal schieten éénmaal betalen Twee jaar cel voor verboden lectuur Parkeren op voet amm 2 ZATERDAG 3 JUNI 1967 3 Morgen volksstemming in Kongo over grondwet Treinongeluk in Zweden Russisch schip geraakt bij luchtaanvallen Contact geremd Spanjaard veroordeeld A merikaanse maangraver werkt niet meer Of kies voor f25.- een 3-daags Randstad abonnement De Rotterdamse Officier van Justitie mr. W. D. Meeter heeft in de afgelopen week tijdens de behandeling van een ern- ftig verkeersongeluk, waarbij een ver dachte grove schuld moest worden verwe ten aan de levensgevaarlijke verwonding van een kind, aandacht gevraagd voor een doeltreffender bestrijding van het „ver- keersproletariaat". Hij achtte het nood zakelijk dat in bepaalde gevallen van roe keloze, rauwe overtreding van verkeers regels door automobilisten of chauffeurs levenslange ontzegging van de rijbevoegd heid zou kunnen worden geëist en ver kregen. „Eindelijk", zou men kunnen verzuch ten. Eindelijk een alarmkreet uit de ge rechtelijke hoek, die dagelijks geconfron teerd wordt met de ellendige gevolgen van onbeheerst en onverantwoordelijk rijden. Eindelijk een jurist in een functie die dodelijk ernstig wordt genomen, van wie het initiatief uitgaat om de Wet aan te passen aan de situatie. Welke situatie? De situatie dat jaarlijks een gehele lagere school gerekend naar ongeveer 400 leerlingen wordt uitgeroeid tenge volge van verkeersongelukken. Ruim vierhonderd kinderen vallen jaarlijks ten offer aan het verkeer weliswaar niet altijd tengevolge van roekeloosheid of wegpiraterij, maar als slechts de helft of een kwart van deze kinderen gered had kunnen worden door een betere mentali teit van autobestuurders, zou dat al een argument zijn om de straf op werkelijk bewezen roekeloosheid en ruwheid van rijzeden omhoog te trekken tot het maxi mum: nooit meer rijden. Het is wellicht voor betrokken delin quenten een straf die bijzonder sterk in grijpt in hun hele maatschappelijke situ atie, maar men zal toch niet kunnen vol houden dat deze maatschappelijke situ atie voorrang verdient boven mensen levens, waarmee de betrokkenen roeke loos hebben gespeeld. De auto is een dodelijk wapen in han den van onverlaten. „Nooit meer rijden" is tot dusver slechts als een emotionele eis in de pers en andere uitlaatkleppen der openbare mening opgedoken, terwijl de Wet onaangetast bleef. Zou de alarm kreet van een Officier van Justitie die ongetwijfeld in zijn kring niet de enige ls wie het eindelijk te bar wordt nu eindelijk eens kunnen leiden tot een praktische overweging om de Wet te mo derniseren? De integriteit en zorgvuldig heid, waarmee onze justitie tewerk pleegt te gaan, zullen een garantie vormen tegen een al te lichtvaardig uitschakelen van ongeschikt gebleken autobestuurders. Er zijn echter op dit gebied gevallen bekend van notoire onverbeterlijkheid, die welis waar zo streng mogelijk bestraft werden doch waarin de Wet duidelijk te mild bleek. Het monster der verkeersonveilig heid, zoals dat heet, bestaat in werke lijkheid uit een aantal individuen die tekortschieten, hetzij in verkeersvaardig- heid hetzij in beschaving. Voor deze laat- sten is levenslange verwijdering van de weg een levensbelang voor anderen. NEW YORK (Reuter) In New York zijn 130.000 gezinnen, bewoners van dui zend blokken huurflats, verstoken van de diensten van liftbedienden, schoonmakers, reparateurs en portiers, die in staking zijn gegaan voor meer loon. Het gemeentebestuur, dat de huur van de woningen vaststelt, staat aan de kant van de stakers. Dat was voor zeshonderd huis eigenaren aanleiding tot een betoging bij het stadhuis. Er werden ruiten ingegooid en bij schermutselingen met politie liepen twee mensen verwondingen op. De inder haast versterkte politie verdreef tenslotte de betogers. Voor de flatgebouwen hoopt het vuil zich op, doordat het personeel van de stadsrei niging voor het overgrote deel solidair is met de stakers. KINSJASA (Reuter). In Kongo be gint morgen een volksstemming over een nieuwe grondwet, die beoogt tot een twee-partijenstelsel te komen met een uit een kamer bestaand parlement. Het referendum zal twaalf dagen duren. Men verwacht dat de constitutie met grote meerderheid zal worden goedgekeurd. De uitslag zal op 24 juni worden bekend gemaakt. President Moboetoe, die na de onafhan kelijkheidsverklaring op 30 juni 1960 le gerleider was, trok eind november 1965 zonder bloedvergieten de macht aan zich. Hij wil mede door middel van de nieu we grondwet een einde maken aan de politieke verdeeldheid, de corruptie en de algemene chaos in het land. IMATALA (AFP) Drie mensen zijn in Zweden om het leven gekomen toen een dieseltreintje voor buurtverkeer bij Ima- tala op een stilstaande goederentrein reed. Zes mensen liepen verwondingen op. (Van onze reisredacteur mr. Leffelaar) JERUZALEM - Alleen een bijen houder kwam door de Mandelbaum- poort, Israels enige landverbinding met de Arabische wereld. Met zijn gonzende korf passeerde hij de dou ane. Toen een bij ontsnapte, sloeg de Israëlische douanier hem van zich af met de woorden„Pas op, die komt uit Jordanië". Ook op dit vreemde grenspunt, dat als een buil Jordanië binnen stoot, is de Israëliër nog goed gemutst. De Mandelbaumpoort is eigenlijk geen poort maar een Jeruzalems straatje, dat ter gelegenheid van het bezoek van paus Paulus voorzien werd van een hoog af dak. Anders rijden er de bussen met toe risten af en aan, maar vandaag lag de grenspassage met zijn slagbomen verla ten in de kurkdroge middag. Terwijl de Verenigde Naties zich terugtrokken langs de Sinaï en uit Gaza, is de Mandelbaum- poort nog het enige punt waar deze inter nationale organisatie nog functioneert. Vlak bij dit grenspunt is de wijk van de orthodoxe joden, zo orthodox, dat zij vasthouden aan hun dracht van lange zwarte jas, zwarte hoed en soms ook witte kniekousen. Zij zijn vermoedelijk de enigen in Israel wiens zonen en doch ters niet onder de wapenen zijn. Ik heb MOSKOU (ANP) De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de Verenigde Staten krach tig geprotesteerd tegen het bombarderen door Amerikaanse vliegtuigen van het Rus sische schip „Turkestan" in de Noordviet- namese haven Kampha, 75 kilometer ten noorden van Haiphong. In de nota, die gisteren aan de Ameri kaanse tijdelijk zaakgelastigde in Moskou is overhandigd door minister Gromiko wordt gezegd dat de aanval vrijdag heeft plaats gehad en een „flagrante schending van de vrijheid van zeevaart en een ban- dietenstreek is die vergaande gevolgen kan hebben", zo meldt het Russische persbu reau „Tass". Geëist wordt dat „degenen die verant woordelijk zijn, streng zullen worden ge straft en dat de Verenigde Staten de ver zekering zullen geven dat Russische sche pen niet meer zullen worden aangeval len." In het geval van herhaling zal de Sovjet- Unie maatregelen nemen ter beveiliging van de Russische schepen. Een van de twee ernstig gewonde opva rende van het Russische schip „Turkes tan", is volgens het persbureau Tass over leden. Onze correspondent in Washington te kent hierbij aan: Washington doet be paald verbaasd over de Russische be schuldiging. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft aangekondigd te zul len nagaan hoe, en of dit mogelijk ge weest is. Met opzet lijkt het bombarde ment, als het inderdaad plaatsgevonden heeft, overigens niet uitgevoerd te zijn. De Amerikanen zijn helemaal niet happig op een toeneming van spanningen met Moskou en men is toch al bezorgd dat een grimmige koude oorlogsperiode voor de deur staat. Een van de vrouwelijke soldaten van Israel neemt een korte rust pauze om een sigaret te roken. verzuimd te informeren of zij wel de gebruikelijke oorlogsmaatregelen geno men hebben, zoals het gereed maken van schuilkelders en het inslaan van voedsel. In zijn kleine geriefelijke kamer in een van de gebouwen van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem trof ik één van de 22 Nederlandse studenten aan die hier nog studeren. Yehuda Sprechter uit Rot terdam, maar geboren in Israel, had net post bezorgd. Want ook de postbestellers dragen nu wapens en geen brieventas sen. Nadat zijn medestudenten waren op geroepen was hij de enige student die was overgebleven in het natuurkundig laboratorium. In overleg met zijn docent besloot hij dat uur „iets te doen voor Israel". De colleges zijn met de mobilisatie te ruggelopen tot een vijfde van de normale bezetting. Professoren en docenten krij gen enkele uren verlof om onderricht te geven en moeten zich dan weer bij hun onderdeel melden. Uiteraard staan zij ge kleed in het leger-khaki voor hun stu denten. Men neemt het filosofisch op: „We hebben destijds de staat Israel ge wenst, en dit is de prijs die wij moeten betalen". De ongemakkelijkste groep onder de studenten is nu het handjevol Arabieren. De meesten zijn bij het uitbreken van de Egyptische dreiging naar huis gegaan. Met de Israëlitische studenten is het vriendschappelijke contact geremd ge worden, ook al vermeed men altijd al over politieke zaken te praten. (Van onze correspondent) BRUSSEL Volgende maand zullen de sigaretten in België per pakje van twintig stuks 3 frank (21 cent) duurder worden en 1,16 kosten in plaats van 0,95, zoals tot dusverre. Volgens een schatting van het ministe rie van Financiën zal de prijsverhoging de schatkist jaarlijks ongeveer 112 mil joen gulden meer opbrengen. .Maar met ons buitenlanders praatten zij wel", zei Yehuda Sprechter, „en hoewel ze het nooit met zoveel woorden zeggen, is het duidelijk dat zij Nasser nog altijd de fijne vent vinden die de boel voor elkaar krijgt". Van de Israëlische bevolking van ruim tweeëneenhalf miljoen zijn er ruim twee honderdduizend Arabieren. Zij wonen voornamelijk in zo goed als geheel Ara bische nederzettingen, waarvan er 102 zijn, en in twee Arabische steden: Colon Nazareth en Acre. In Jaffo, het oude stadsdeel van Tel Aviv waar nu veel schilders hun ateliers hebben, woont een Arabische gemeenschap van ongeveer 4000 zielen: Hoewel deze bevolkingsgroep vertegen woordigd is in het parlement met acht afgevaardigden uit twee partijen, die tij dens de zittingen hun redevoeringen niet in het Hebreeuws maar in het Arabisch houden, zijn de Arabieren uitgesloten van dienstplicht. Ook in hogere regerings functies zijn zij niet opgenomen, en er zijn vermoedelijk enkele gebieden waar zij zich niet vrij kunnen vestigen. Zo is in de havenplaats Eilat aan de Golf van Akaba geen enkele Arabier te vinden. WASHINGTON (DPA). De NASA, het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart, zal gratis een nieuwe Scout raket ter beschikking stellen voor het in de ruimte brengen van de volgende Euro pese ESRO-satelliet. Over schadevergoe ding wegens het verlies van de vorige satelliet is tussen de NASA en de ESRO niets afgesproken. De NASA is een uitgebreid onderzoek be gonnen naar de oorzaak van het misluk ken van de lancering van de ESRO-2. De laatste trap van de draagraket had niet gewerkt. De Scout gold als bijzonder be trouwbaar. Bij 22 van de 23 lanceringen heeft zij goed gefunctioneerd. MADRID (Reuter) Een Spaanse so cialist is in Madrid tot twee jaar gevan genisstraf en een boete van 1200 gulden veroordeeld. De Spaanse douane had in zijn koffer verboden politieke literatuur gevonden. De veroordeelde is de 39-jarige Octavio Jordan. Hij is schuldig bevonden aan het voeren van illegale propaganda en het voornemen de boeken in de streek van Alicante te verspreiden. Jordan werd in februari gearresteerd toen hij de grens overschreed na in Frank rijk gewerkt te hebben. PASADENA (Reuter) Geleerden die pogingen doen om het Amerikaanse maan- graafwerktuig Surveyor-3 weer in wer king te stellen, hebben de hoop, te zullen slagen, vrijwel opgegeven. Men veronder stelt, dat het toestel schade heeft opge lopen aan een vitaal onderdeel tijdens de zeer koude maannacht. Pogingen om het toestel weer op gang te brengen zijn de afgelopen negen dagen vergeefs geweest. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Maandag zal de EEG- ministerraad in Brussel bijeenkomen. De ze keer zijn het de ministers van Socia le Zaken van de zes EEG-landen. Zij zullen zich beraden over hetgeen zij nog voor de tweede helft van 1967 op hun programma zullen zetten, terwijl zij een rapport over de arbeidsmarkt, voorna- De 43-jarige Schot Alexander Young moet een boete van vijftig gulden betalen omdat hij op een plaats waar een wacht- verbod gold, zijn Rolls Royce had gepar keerd boven op de voet van een agent. Vol gens de agent zou Young kwaad zijn geworden, toen hem werd gezegd, dat hij zijn auto niet uit mocht. Hij reed de auto achteruit op de voet van de agent, sloot hem af en wandelde weg. Toeschouwers probeerden tevergeefs de agent uit zijn moeilijke positie te ver lossen. Pas toen de bestuurder terug kwam, kon hij worden bevrijd. Zijn voet werd zwaar gekneusd. Young, die ont kende dat hij met opzet op de voet van de agent was gereden, werd beboet we gens mishandeling. melijk over de werkloosheid in het Eu ropa van de Zes, zullen behandelen. Dinsdag is het de beurt aan de minis ters van Buitenlandse Zaken. Oorspron kelijk zouden zij deze week twee dagen bijeenkomen maar het programma is gewijzigd. Op hun agenda staat: de be trekkingen van de EEG met Spanje en met de Noordafrikaanse landen en als belangrijkste de aanvragen van lidmaat schap van Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken. Of men verder zal komen dan een al gemene beschouwing staat nog te be zien. Voorzover vanochtend te Brussel bekend, zou minister Couve de Murville niet aanwezig zijn. Het is daarom niet bekend of de fusie van de gemeenschap pen en de aanwijzing van de leden van een nieuwe uitvoerende commissie al op de agenda zal worden gezet of verscho- ve naar een latere datum in juni. In de tweede helft van de maand zul len nog zittingen van de raad aan ande re belangrijke onderwerpen worden ge wijd. Met name aan een definitieve goed keuring van de aanbiedingen binnen het kader van de Kennedy-ronde, aan de ge meenschappelijke vervoerspolitiek en aan de vaststelling van het programma en de begroting voor onderzoek voor het lo pende jaar van Euratom. (Van onze correspondent) WASHINGTON. „Anticommunisten die eens voor Amerika's ge heime dienst de CIA gewerkt hadden, pleegden de moord op president Kennedy. Ik kan dit onomstotelijk bewijzen, wanneer ik maar wil", aldus New Orleans' officier van Justitie Jim Garrison tijdens een televisie interview dat over heel Amerika werd uitgezonden. Volgens Garrison, de man die wereldvermaard werd sinds afgelopen februari uitkwam dat hij een eigen onderzoek instelde naar de presidentiële moord, speelde Lee Harvey Oswald die door de Warren-commissie als de enige dader werd aangewezen wel een rol bij de moordaanslag maar loste hij geen schot. De schoten die Kennedy doodden, kwamen van voren uit de rechterhoek aldus Garrison, die gelooft dat anti communistische Cubanen tot hun daad kwamen uit woede over Kennedy's coëxistentiepolitiek tegenover Cuba en over de beknotting door de presi dent van anti-Castro activiteiten van de CIA in 1963. Dit alles is aan de CIA al sinds jaar en dag bekend, al dus Garrison die gelooft dat de gehei me dienst uit prestige-overwegingen hemel en aarde heeft bewogen om de waarheid te verhullen en de regering de Warren-commissie en de openbare opinie op een dwaalspoor te leiden. Dat de CIA zelf bij de moordaan slag betrokken zou zijn geweest is even wel een belachelijke veronderstelling zo zei de officier van justitie gisteren. Wel pleitte hij voor meer parlemen tair toezicht op de CIA en zei hij dat een agentschap dat gelooft dat mid delen door het doel geheiligd worden onacceptabel is in een democratie. Oswald was weliswaar geen CIA - agent maar wel betrokken bij het ge heime dienstwerk merkte Garrison op die dit bewezen achtte door Oswalds training in het Russisch ondanks het feit dat hij woordblind was en door het gemak waarmee hij paspoorten voor allerlei curieuze buitenlandse rei zen kreeg. Oswalds relatie met Jack Ruby, de man die Oswald in de poli- tiegevangenis van Dallas voor het oog van de wereld doodschoot, staat onomstotelijk vast volgens Garrison die het kinderspel noemde om die re latie waterdicht te bewijzen. Dit en ander bewijsmateriaal zal op tafel komen, als het proces begint te gen de zakenman uit New Orleans, Clay Shaw, die officieel is aangeklaagd als het brein achter het moordcomplot. Welke bewijzen en welke getuigen Gar rison bij die gelegenheid zal produce ren is intussen diep geheim en nie mand weet of zij van hetzelfde kali ber zullen zijn als bij de zitting waar op de aanklacht tegen Shaw werd ge fundeerd toen Garrison met een aan morfine verslaafde landloper aan kwam en een vage homosexueel, die pas na hypnose tot belastende herin neringen leek te kunnen komen. Voor deze hypnose had Garrison ove- Clay Shaw, door Garrison be schuldigd. rigens gisteren tijdens zijn televisie interview een verklaring. Juist om zeker interview een verklaring. Juist om ze ker te zijn dat zijn getuigen de volledige waarheid spraken, had hij hen onderworpen aan hypnose, een leu genverklikker en een test met waar heidsserum (sodium penthatol) zei Garrison, die uiteraard ontkende dat hij de getuigen verklaringen in de mond zou hebben gelegd of duistere bedoelingen zou hebben gehad met de ze ongebruikelijke methoden. Op de vraag waarom volgens hem de Warren-commissie tot zulke totaal onjuiste conclusies is gekomen bij het onderzoek naar de moord antwoordde Garrison nog, dat de afwezigheid van de overleden beklaagde Oswald, het mogelijk had gemaakt dat allerlei drog redenen en onjuiste interpretaties on betwist waren gebleven. Ondanks de zelfverzekerdheid van de één meter 95 lange Garrison die door zijn aanhangers in kleurrijk New Or leans „de vrolijke groene reus" ge noemd wordt, overheerst in de Vere nigde Staten echter nog altijd het scep ticisme over zijn onderzoek. Kranten en tijdschriften hebben inmiddels ar tikelen aan hem gewijd waarin stee vast zijn hang naar publiciteit, zijn onstandvastigheid en politieke ambitie naar voren gebracht werden. Inderdaad is het onloochenbaar dat de lange officier van justitie die erop pocht New Orleans gereinigd te heb ben door stripteasers in de befaamde Bourbon Street in te rekenen, maar anderzijds bekend staat als een geregelde bezoeker van de plaatselij ke Playboyclub en als een dierbare vriend van een nachtclubdanseres met de bijnaam „The Cupid Doll" een enigszins tegenstrijdige figuur is. Of aan de andere kant het hele onder zoek naar de Kennedy-moord afgedaan kan worden als een voor Garrison ty perend gebluf, eigenzinnigheid en ma teloze ambitie, zoals gesuggereerd werd in artikelen, zal afhangen van 't komend proces en het bewijsmateriaal van de groene reus die ondanks zijn neiging tot overdrijving en sensatie (in Loui siana overigens geen zeldzaamheid een competente indruk maakt. Bij hun aankomst in Israel melden zich Amerikaanse vrijwilligers voor dienstneming in de Israëlische strijdkrachten. ADVERTENTIE Acht dagen lang onbeperkt reizen do or het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement.Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. (eerste klas f 35.-). Bij deze prijs is het openbaar vervoer in de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar de folder 8- en 3-Daags Abonnement. Stankpremie. Havenarbeiders in Launces- ton (Tasmanië) hebben een „stankpremie" gekregen voor werk op het 7142 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Straat van Diemen". Zij moesten de lucht ver duren van grondstoffen voor de berei ding van lijm, een lucht die ze verschrik kelijk vonden. Bombardement. Bij een bombardement op een dorp in Jemen door Egyptische vlieg tuigen zijn zestig mensen gedood. Geëlektrocuteerd. Zes Amerikaanse solda ten zijn om het leven gekomen toen een tien meter hoge metalen mast, die zij in drassig land hadden geplant, tegen een hoogspanningskabel viel. Zij werden on middellijk gedood door de elektrische schok. Voedseltekort. Radio Moskou heeft ver klaard dat er in China een nijpend voed seltekort heerst tengevolge van de cultu rele revolutie. Er werd gezegd dat meer dan de helft van de Chinese landbouw gronden braak liggen sinds het voorjaar van 1966. Vertrekken. De Amerikaanse ambassade in Lagos heeft de Amerikanen in Oost-Ni- geria geadviseerd hun vrouwen en kin deren naar huis te sturen, nu dit land, dat zich als de staat Biafra heeft afge scheiden van de rest van Nigerië, op last van de federale regering volledig van de buitenwereld is afgesloten. Er zijn in to taal tweeduizend Amerikanen in Oost- Nigerië. Pokken. In de afgelopen zes maanden zijn in de Indische staten Bihar, Oettar Pra- desj en Maharasjtra ongeveer 6000 men sen aan pokken overleden. EEG-gesprek. Engeland en West-Duitsland hebben in Londen besprekingen gevoerd over de aard van de technologische bij dragen die Groot-Brittannië zou kunnen leveren als het tot de Europese Economi sche Gemeenschap toetreedt. Stagnatie. Het economische beleid van de Indonesische regering ondervindt stag natie op alle terreinen, aldus zei de In donesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, tegen een studen tendelegatie. Waarnemend. De Indonesische waarne mende president, generaal Soeharto, heeft gisteren in het Merdeka-paleis in Dja karta de hóófden van de buitenlandse diplomatieke missies ontvangen, ter ge legenheid van een Indonesische feestdag. Oceaanzeiler. Leonid Teliga, de eenzame Poolse zeiler, is in zijn zelfgebouwde boot „Opty" op weg van het eiland Martini que naar de haven Cristobal aan de in gang van het Panamakanaal. Teliga, die 28 mei vijftig is geworden, vertrok op 16 maart uit Las Palmas op de Canarische Eilanden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3