Syrië, Jordanië en Irak mengen zich in de strijd Huilende vrouwen voor schuilkelders in Israel moms Vrijwilligers voor Israel vertrokken HET WEER Moskou wacht op reactie van Amerika Olies flauw op het Damrak Twee Nederlandse schepen in het oorlogsgebied Tel Aviv maakt verlaten indruk Nederlandse wapens naar Israel Contactcentra voor ontwikkelingshulp Burgemeester van Katwijk overleden Superslagerij De IJmond Het woord is aan ISRAEL Veranderlijke bewolking Aan het strand DEN HAAG, (AFP; Reuter; ANP en AP- Egypte en Israël zijn vandaag met elkaar in oorlog geraakt en Syrië heeft zich korte tijd later met aanvallen op Israel aan de zijde van Egypte geschaard. Er is geen oorlogs verklaring geweest. Uit Tel Aviv kwamen vanochtend vroeg de eerste berichten dat in de Sinaï-woestijn een tank- en luchtslag woedde. Israel meldde dat Egyptische eenheden hadden aangevallen terwijl uit Egypte melding werd gemaakt van Israëlische agressie. Enkele uren nadat de strijd was ontbrand stortte ook Syrië zich in de oorlog met luchtaanvallen op Israëlische steden, stellin gen en installaties. In Jeruzalem wordt gevochten tussen Jordaanse en Israëlische troepen. Saoedi-Arabische troepen zijn Jordanië binnengetrokken voor steun aan de strijd tegen Israel. Haifa gebombardeerd Tank slag Dwars in kanaal NA V O-raad bijeen Afspraak bestond allang Toneelgroep Centrum in komend seizoen pagina 6 Onverwacht VETVLEKKEN-WEG uit kleding e.d. met ORGA-VLEKWEG VRAAG DE DROGIST. Ramp-weekend In de luchtvaart pagina 3 3 stuks TARTAAR 1.28 3 SLAVINKEN 99 REGENKLEDING Uw slager [J ZANDBERGEN I E D T T ESTE VOORJAARS AANBIEDINGEN KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 52e JAARGANG NUMMER 181 MAANDAG 5 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WA Mm OP-GENOMEN DE KEN-NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Oorlog ontbrand tussen Israel en Egypte G. Santdyana: De kuddegeest werkt vaak zo sterk bij de mensen, dat zij een eigen me ning prijsgeven als zij blijken alleen te staan. S0VJ..U TURKIJE SYRIË =a=Nahariygft Pinna E Q EÊÊEjt GAL1 LEA -Haifa Meer van iberias s Nazareth BethShea Natanya 2 Amman TEL AVIV. JAFFA zatem Rehovot Dode ïBethleherfFl ?ee Achkelone Beersheba Sodom N E G E V '.\VEI Auja t YPTE-"* t Mitspe Ramon tStNAD (5) Hoofdstad Spoorlijn Rivier Pijpleiding Grant ElAqaba SAOEDI" ARABIÉ (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De eerste groep Ne derlandse vrijwilligers voor Israel is vanmorgen vertrokken. Terwijl in de Negev-woestijn gevechten woeden, reisden de negen vrijwilligers enkele minuten voor twaalf van het Cen traal Station in Amsterdam naar Parijs. Het is de bedoeling dat zij vandaar met vrijwilligers uit andere landen naar Isra el vliegen. Of dit ook zal gebeuren kon men vanmorgen nog niet met zeker heid zeggen. De vrijwilligers, 18 tot 35 jaar oud, gaan op eigen risico. In Israel zijn zij tegen ongevallen verzekerd. Zij hebben zich verplicht minstens vier maanden in Israel te blijven. Zij gaan werken in landbouwkolonies, ziekenhuizen en op an dere plaatsen in de burgermaatschappij, waar door de mobilisatie van het leger tekort aan mankracht is ontstaan. Aanvankelijk zouden er twintig gaan. Een meisje heeft zich op het laatste mo ment teruggetrokken, tien andere konden zich niet op zo korte termijn vrijmaken. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 12, 13 Feuilleton 5 Beeldverhalen 5 Kunst 6 Radi o en tv 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9-13 Ferdinand 14, 16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I, geldig van maandagavond tot dins dagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Tijdelijk veel bewolking met in hoofdzaak in de avond en nacht enige regen of motregen. Morgen overdag ook opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige, naar zuidwest krimpende wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen eerst bewolkt met wat regen, later opklarend. Matige tot krach tige, zuidwesten- tot noordwesten wind. Temperatuur maxima 15-16 graden. Branding iets toenemend. VooruitzichtenWoensdag over wegend droog met zonnige perioden. - „Een westelijke inmenging ten voordele van Israel zou een evenredig Russisch ingrijpen ten bate van de Arabische staten tot gevolg hebben", aldus werd vanmorgen van welingelichte zijde in Moskou te kennen ge geven. - Rond de Amerikaanse diplomatie ten aanzien van de crisis in liet Nabije Oosten is het stil geworden. Washington gaf vanmorgen geen com mentaar op de oorlog. - In Franse, Britse en Westduit se regeringskringen toonden men zich zeer terughoudend met het geven van commentaar. - De Veiligheidsraad zou vanmiddag half drie in spoedzitting bijeen komen. Minister-president De Jong toonde zich vanmorgen zeer verontrust over het uit breken van de gevechtshandelingen in het Nabije-Oosten. Hij zei te hopen dat de Veiligheidsraad die voor vanmiddag bij een is geroepen er in zal slagen de vijan delijkheden te doen beëindigen. Washington heeft op „alle partijen" een beroep gedaan om het gezag van de Vei ligheidsraad te erkennen om onmiddellijk tot een staakt-het-vuren in het Nabije-Oos ten te komen. De Syrische luchtmacht deed vanmid dag een aanval op de Israëlische haven stad Haifa. De raffinaderij aldaar staat in brand, zo maakte Radio-Damascus bekend. Enkele uren nadat de tankslag in de Sinaï was uitgebroken meldde Tel Aviv dat tot de tegenaanval was overgegaan en dat Israëlische eenheden op alle fron ten oprukten. Egypte meldde dat „de Is raëlische agressie tot staan was gebracht". In Tel Aviv, waar vanochtend ver scheidene malen luchtalarm werd gege ven, kwam het kabinet in spoedzitting bijeen. Sedert vanochtend woedde langs de Is raëlische zuidgrens in de Negev-woeslijn een hevige tankslag tussen Israëlische en Egyptische eenheden. Wie de strijd be gonnen is, was nog niet geheel duidelijk. De eerste melding kwam uit Tel Aviv, waar de Israëlische radio omriep dat de Egyptenaren een aanval op Israëlisch ge bied hadden gedaan. Vlak daarna meldde Cairo dat Israel „zijn agressie tegen Egypte was begonnen". Egypte heeft in middels Jordanië en Syrië verzocht „te helpen de Israëlische aanval af te slaan. De tijd is aangebroken om ons te wre ken", aldus Egypte. Egypte heeft het neerschieten van ze ker 44 Israëlische toestellen gemeld. Is rael meldde dat 177 Egyptische vliegtui gen op de grond of in de lucht zijn ver nietigd. Cairo meldde dat de aanval door Israel was ingezet met luchtaanvallen op vlieg velden bij Cairo en langs de kanaalzone. Van Israëlische zijde is dit tegengespro ken. Radio-Cairo meldde voorts dat een Amerikaanse tankboot die in het Suez- kanaal voer, dwars in het kanaal is gaan liggen om zodoende de scheepvaart te stremmen. Alle vliegvelden van de landen in het Nabije Oosten zijn gesloten voor de bur gerluchtvaart. Soedan heeft zich in staat van oorlog met Israël verklaard, aldus de Soedane- se premier vandaag tot het parlement. Radio-Caïro meldt dat de premier er aan toevoegde dat alle Soedanese strijd krachten onmiddellijk naar het front zul len worden gezonden. De luchtmacht van Irak is volgens Ra- dio-Caïro vanmiddag in actie gekomen en is begonnen „de stellingen van de vijand te bombarderen". Radio-Damascus (Syrië) heeft een op roep uitgezonden tot vernietiging van de olie-installaties. „Blaast ze op voordat de olie in kogels wordt omgezet die op uw borst worden gericht", aldus radio-Da mascus. Radio-Koeweit meldt dat de heerser van Koeweit „een defensieve oorlog tussen Koeweit en zionistische benden in bezet Palestina" heeft uitgeroepen. Algerijnse legereenheden zullen van avond naar het Nabije-Oosten vertrekken, zo meldde het Algerijnse persbureau. In Beiroet heeft premier Rasjid Kara- mi gezegd dat de strijd is begonnen en dat de Libanon er geheel op voorbereid is. De Libanon zal zijn plicht doen omdat „wij de strijd beschouwen als die van De Libanon evenals die van alle Arabieren". De permanente raad van de NAVO is in speciale geheime zitting bijeengeko men voor overleg over het conflict in het Nabije Oosten. De Verenigde Naties hebben een beroep op „alle partijen" gedaan de pogingen van de Veiligheidsraad te steunen om tot tot een staakt-het-vuren in het Nabije Oos ten te komen. Radio-Cairo heeft omgeroepen dat een gevangen genomen Israëlische piloot ver klaard heeft dat deze om vijf uur van morgen bevel had gekregen het vliegveld Malig in Egypte aan te vallen. „Uit zijn verklaringen blijkt dat Israel de aanval lende partij is", aldus de radio-uitzending Egypte heeft een televise-opname van het verhoor van de eerste Israëlische krijsgevangene naar de Veiligheidsraad gezonden. In de Suezkanaalzone zijn vol gens Cairo zeven Israëlische piloten ge vangengenomen. Cameralieden van de Amerikaanse tele visie die probeerden straattoneeltjes in Cairo op te nemen werden voor het Hilton hotel aangevallen. Een correspondent van de NBC, liep een hersenschudding op. Twee Nederlandse vrachtschepen be vinden zich thans in of nabij het oorlogs gebied: de „Rondo" (8.354 dwt.) en de „Mataram" (11.930 dwt.) De „Rondo" eigendom van de Stoom vaart Maatschappij Nederland ligt thans in Akaba of zal er vandaag aan komen, zo zei men vanmorgen bij de Ver enigde Stoomvaart Maatschappij te Rot terdam. Het schip doet dienst op de Hol- land-Bombay-Bengalen-lijn. De „Mataram" is zaterdag van Suez naar Akaba vertrokken. De rederij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd - zei van morgen dat er vandaag nog geen berich ten zijn binnengekomen. De mogelijkheid bestaat dat de „Mataram" steeds weer uit Akaba is vertrokken. Dit schip heeft accommodatie voor 35 passagiers. AV V VUV.-v. (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) TEL AVIV Vanochtend vroeg is toch nog onverwacht de strijd tussen Israel en Egypte begonnen. In de Gaza-strook ontwikkelde zich een verwoede tankslag, waarbij de Egyp tische tanks oprukten, onder een gor del van jachtvliegtuigen en duikbom- Het Nederlandse ministerie van Defen sie heeft ons in antwoord op vragen be vestigd dat Israëlische Herculesvliegtuigen in het afgelopen weekeinde op de vlieg basis Gilze-Rijen Nederlands militair ma terieel hebben opgehaald. Reeds geruime tijd, aldus de defensie woordvoerder, en al voordat de huidige moeilijkheden in het Nabije-Oosten ont stonden, zijn tussen de regeringen van Israël en Nederland onderhandelingen ge voerd over de overname door Israël van voor de Nederlandse krijgsmacht overtol lig materieel. Deze onderhandelingen zijn geresul teerd in overeenkomsten op grond waar van aan Israël zijn of worden geleverd: radartoestellen, lichte luchtdoelartillerie, alsmede reserveonderdelen voor vliegtui gen, jeeps enzovoorts. Dit materieel is ge deeltelijk per schip en per vliegtuig ver voerd. De woordvoerder zei niet te kunnen meedelen of in het afgelopen weekeinde het laatste, voor de Israëli's bestemd ma terieel is afgevoerd, of dat nog andere transporten zullen volgen. Defensie wil geen antwoord geven op de vraag of, in dien nog niet alle, ingevolge de overeen komst aan Israël te leveren materieel, metterdaad vervoerd is, dit vervoer nu zal doorgaan. (Van onze correspondent) HILVERSUM De oprichting van contactcentra ten behoeve van de ontwik kelingshulp in verschillende plaatsen van het land is het resultaat van een twee dagen durende conferentie over de ontwikkelingslanden, die het afgelopen weekend in Hilversum is gehouden. De conferentie werd bijgewoond door tachtig vertegenwoordigers van diverse jongerenorganisaties uit binnen- en bui tenland. menwerpers. Een Israëlische zegsman maakte officieel bekend, dat Egypte de strijd was begonnen in het zuiden van Israel door met gepantserde een heden de grens over te trekken. De Israëlische radio heeft bekend ge maakt dat de algehele mobilisatie is afgekondigd. Later op de ochtend werd bekend ge maakt dat het Israëlische leger aan het zuidelijk front verschillende doorbra ken had geforceerd en de Egyptische ar tillerie het zwijgen had opgelegd. Alle voertuigen die voor Israels defensie van belang kunnen zijn, heeft het leger ge vorderd. Dat is een maatregel die ook tijdens de Sinaï-campagne in 1956 werd genomen. Vanochtend om kwart voor acht werd het eerste proefluchtalarm voor Tel Aviv gegeven. Een kwartier later volgde het sein „alles veilig". In de lucht boven de stad waren geen vliegtuigen te zien geweest. Vrouwen stonden huilend bij de ingang van de schuilkelders van mijn ho tel. Het verkeer kwam snel en volledig tot stilstand en in enkele ogenblikken was Tel Aviv een stad die een verlaten in druk maakte. De aanval is voor Israel toch nog on verwacht begonnen na de vorige weken van spanning. Juist in het afgelopen weekeinde waren enkele eenheden met een kort verlof van het Gaza-front naar huis gekomen en het straatbeeld gaf meer jonge mannen te zien dan in de af gelopen weken het geval was geweest. Fabrieken en bedrijven waren ook weer begonnen om hun afgebroken produktie op gang te brengen. De stemming hier is niet noemens waard veranderd. Iedereen was zich al van de ernst van de toestand bewust. De radio brengt uitsluitend volksmuziek en marsmuziek ten gehore. Wel worden tel kenmale de progamma's onderbroken voor korte bulletins, mobilisatiebevelen en codeboodschappen voor legereenhe den. De scholen zijn vandaag in het gehe le land gesloten. ADVERTENTIE CD LU (D LU In de Israëlische steden zijn school kinderen bezig met het graven van schuilplaatsen en loopgraven. Men ziet opvallend weinig mannen. Zij bevinden zich in het grensgebied. Op 61-jarige leeftijd Is na een langdurig ziekte overleden de heer H. Duiker, bur gemeester van Katwijk. De heer Duiker was onder meer vice- voorzitter van de christelijk historische jongerengroepen, bestuurslid van de afde ling Zuid-Holland van de vereniging van leden van christelijk historische gemeen tebestuurders en lid van het hoofdbestuur van deze organisatie. Ook had hij zitting in het hoofdbestuur van de vereniging voor christelijk volksonderwijs. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De Amsterdamse effectenbeurs heeft vandaag zeer scherp gereageerd op de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Vooral Kon. Olie had te lijden van aan bod waardoor de koers bij opening niet minder dan zes gulden of wel 30 punten lager afkwam op f 122.50. Later volgde f 121.20. Unilever gaf een daling te zien van ruim vier gulden op f 86.40, terwijl Philips f 3.30 lager startte op f 84-30. Scheepvaartfondsen waren in doorsnee VA tot VA punt lager. Bij cultures zakte HVA 6 punten in tot 11014. ADVERTENTIES TOT EN MET DONDERDAG: N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden. Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15533 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam 500 gram SAUCIJZEN 1.78 500 gram SPEKLAPPEN 1.58 150 gram gebr. GEHAKT 69 ct

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1