JIMMY CLARK remmen losna uitvallen Graham Hill 5 Brullend de Hunzerug op onbedreigd winnaar in de Grand Prix „Niet duwenm aar 't is te laat HVC gedupeerd: Hoogerman naar VS Pon te sterk bij toerwagens Ongevallen op circuit van Monza Ajax geroemd op receptie Ko Prins uit veld gestuurd P*i7 MAANDAG 5 JUNI 1967 9 99 Niet mopperen II 1 i m Winnend drietal Jonge rijders Nico Goebert ''WviAA.M'.jBSïïBMSm Vidal in VS ontdekt i ÈF (Van onze sportredactie) Precies vierentwintig uur heeft Jim Clark gewacht met zfjn wraakoefe ning. In de late zaterdagmiddag stond de kleine Schot er wat verlaten bij tussen de opgewonden menigte voor de Lotus-pits. De talrijke gelukwen sen die na afloop van de training uit gedeeld werden waren niet voor hem bestemd. De nieuwkomer in de stal van Colin Chapman, Graham Hill eiste alle aandacht voor zich op. In de allerlaatste minuten van de training had de doodkalme Engelsman de fa belachtige rondetfjd van 1.24.6 op de klokken gebracht, wat hem direct tot de grote favoriet voor de eindzege in deze derde Grand Prix van het inter nationale race-seizoen stempelde. Nog voordat de echte race zondag vijftien minuten oud was, kon Hill niets an ders doen dan zelf gelaten toekijken hoe Jim Clark de show stal op Zand- voort. Al na elf ronden was de gloed nieuwe Lotus van Hill de pits binnen geduwd. Ontstekingsmoeiljjkheden. De monteurs in hun groen-gele pak ken snelden toe, maar het hoefde alle maal niet meer. Juist toen Hill zijn helm weer opzette kwam de mede deling dat de wedstrijdleiding beslo ten had de besnorde Engelsman te diskwalificeren omdat een monteur hem de laatste honderd meter gehol pen had met het binnenduwen van zijn wagen naar de pits. dan twee slechte dikke vrienden." Zand- voort gaf hem gelijk. Clark bewees op uiterst doeltreffende wijze dat zijn matige trainingsprestaties alleen aan de vele mankementen die toen bij zijn wagen aan het licht kwamen, wa ren te wijten. Keith Duckworth eigen handig sleutelend aan de defecte bolide van Hill liet dan ook duidelijk blijken de diskwalificatie van Hill de man met de snelste tijd ooit op Zandvoort verwe zenlijkt achter zijn naam niet bepaald als een ramp te zien. „Hill had op het moment dat hij de baan op wilde gaan toch al een achterstand van drie ronden. Bovendien wijzend op de voorbijra- zende Clark het gaat toch goed zo." Inderdaad mochten de mannen van Lo tus niet mopperen dat slechts één van de z Toen had Jim Clark de handen vrij zijn eigen race te rijden. Een teken van Colin Chapman was genoeg om de 31- jarige Lotuspiloot naar voren te doen schieten. Binnen acht ronden was hij van de vijfde naar de eerste plaats opgeklom men en had hij Jack Brabham, die na het uitvallen van Hill het veld aanvoerde, van de leiding verdrongen. Brabham koesterde maar heel kort de illusie dat de defecte Lotus-machine van Hill de weg naar de zege voor hem zou effenen. Clark perste er toen hij eenmaal op kop lag en kele zeer snelle ronden uit, waar vete raan Brabham in zijn eigen geconstrueer de wagen maar heel weinig tegenover kon stellen. De wereldkampioen van dit mement keek al vrij snel tegen een ach terstand van enkele tientallen seconden aan, begreep dat hij tenzij ook de tweede Lotus er de brui aan zou geven kansloos was en legde zich toe op de con solidatie van zijn tweede plaats. Clark hoefde er dus alleen maar voor te zorgen dat zijn 400 paardekrachten dienst zouden blijven doen. In de 300 kilometer die nog moesten worden afgelegd, deed hij dat bekwaam. De Grand Prix 1967 is daardoor niet die sensationele race geworden, die men er na de stormachtige trainingsses sies van verwacht had. Het werd integen deel een getrouwe kopie van de voor gaande: weinig spectaculair. De vier dagen, dat de elite van de auto- rensport Zandvoort aandeed, zijn wel een doorslaand succes geworden van de win nende drie-eenheid Clark, Chapman Duckworth. Jim Clark de briljante piloot van het produkt van de grote talenten van motorconstructeur Keith Duckworth en chassis-bouwer Colin Chapman. Team manager Chapman heeft een vooruitzien de blik gehad door naast de al jaren voor zijn team uitkomende Clark, de afgelo pen winter Graham Hill bij BRM weg te halen. De kleine immer hyper-elegant uitziende Lotus-man moet hebben gewe ten dat beide top-coureurs elkaar, bij het vernemen van het nieuws dat zij samen voor een merk zouden rijden, niet van vreugde om de hals zouden vallen. De mogelijkheden op persoonlijke glorie werden immers aanzienlijk beperkt. Het was duidelijk dat er tussen de twee grootheden uit de autorensport beiden oud-wereldkampioen, beiden ooit winnaar op Zandvoort rivaliteit zou blijven bestaan. Maar dat was voor Colin Chap man geen bezwaar. „Ik heb liever twee goede coureurs die eikaars rivalen zijn (Van onze sportredactie) Vooraf aan de Grand Prix ging een na tionale toerwagenwedstrijd van door de NAV geselecteerde coureurs. Het ging er nog minder enerverend aan toe dan in de race van de grote cracks. Ben Pon had al eerder bewezen dat zijn Porsche 911 veel sneller is dan de Alfa Romeo's van Slotemaker en Loos. Omdat ook Hans Oskamp en Ab Goedemans vrij gemak kelijk baas bleven in hun klasse werd het een driedubbele zege voor het Stichts Racing Team. Boven 1300 cc: 1. Ben Pon met Porsche 911 de 15 ronden (62,89 km) in 26 min. 45,8 sec. (gem. 141,007 km per uur). 2. Wim Loos met Alfa Romeo GTA, 3. Rob Slotemaker met Alfa Romeo GTA. Snel ste ronde: Pon 1.45.8 (gem. 142.672 km per uur). 1000-1300 cc: 1. Hans Oskamp met Austin Cooper S 28.32.9 (gem. 132,186 km per uur) op één ronde: 2. Freek Du dok van Heel met Morris Cooper S. Snelste ronde: Oskamp 1.52.4 (gem. 134.295 km per uur). Tot 1000 cc: 1. Ab Goedemans met Fiat Abarth 1000 27.03.3 (gem. 130.183 km per uur). 2. Ed Swart met Fiat Abarth 1000, 3. Rob Deinum met Fiat Abarth 1000 Cor- sa. Snelste ronde: Goedemans 1.53.7 (gem 132.759 km per uur). gloednieuwe motoren het begeven had. Bill Dunne, manager van de Anglo Ame rican Racers, had heel wat meer reden om onder zijn enorme Texas-hoed een somber gezicht te zetten. Eerst zaterdag de on prettige tijding dat Ritchie Ginther het om duistere redenen prefereerde om in de States te blijven en tot overmaat van ramp het uitvallen van Dan Gurney de man op wiens schouders de taak rust te om de naam van de „Eagles" en daar mee van de Amerikaanse wagens hoog te houden na reeds acht ronden. Dat was jammer voor de lange, montere Ameri kaan die zich verrassenderwijs een plaats je op de eerste startrij veroverd had en tevens een van de redenen waarom deze Grand Prix wat spannning betreft ver onder de verwachtingen bleef. Maar ook andere teams bleven voor pech niet gespaard. Bruce McLaren ver dween al na de eerste ronde van het to neel. Jochen Rindt aanvankelijk uitste kend meekomend, probeerde zich toen hij moeilijkheden kreeg met zijn voor wielophanging slingerend en wel toch nog te handhaven, maar moest de strijd ook staken, korte tijd later gevolgd door zijn teamgenoot en winnaar van de Grote Prijs van Zuid-Afrika Pedro Rodriguez. De versnellingsbak van de Cooper-Mase- rati van de kleine Mexicaan functioneerde niet meer zoals het behoorde. Als laatste reden Jackie Stewart en John Surtees hun defecte wagens naar de pits. Opmerkelijk was de goede race die de drie Ferrari's reden. Het Italiaanse team met drie jonge rijders Amon, Parkes en Scarfiotti had van manager Franco Lini de opdracht gekregen hun wagens in ieder geval heel te houden. „Ik wist", zei de kleine driftige Ferrari-boss, „dat wij ons in pure snelheid niet met Lotus en Brabham konden meten. Daarom was het er ons om begonnen te laten zien hoe betrouwbaar de Ferrari is." Zijn pupillen namen inderdaad niet veel risico in het begin van de race. In de slotfase pas lan ceerde de coming-man van de Italianen Chris Amon een felle aanval op Denis Hulme, die achter zijn baas Jack Brab ham op de derde plaats lag. Amon slaag de niet, maar Franco Lini was toch te vreden. Er was nog een man die zich uiterst voldaan uit zijn smalle cockpit hees. Jack Brabham had opnieuw zijn faam als con structeur gevestigd. En die lauweren ver klaarde de 41-jarige wereldkampioen, de den hem meer deugd dan klinkende zeges als coureur. Hij had zijn tweede plaats dan ook graag aan ploeggenoot Denis Hulme gelaten. Met dat doel liet hij zich tegen het einde van de race afzakken. Juist op tijd waarschuwde zijn pits-be- manning hem, dat zich achter Hulme de Ferrari van Chris Amon verschool. De 55.000 toeschouwers op de tribunes en de heuveltoppen zagen, toen op de valreep nog iets dat op spanning leek. Maar de oude rot Brabham wist het gevaar tijdig af te wenden. Hij was het die na Jim Clark als tweede over de streep raasde. De officiële uitslag luidt: 1. Jim Clark (GB.) met Lotus-Ford de 90 ronden (377,4 km.) in 2 uur 14 min. 45,1 sec. (gem. 168.087 km/); 2. Jack Brabham (Austr.) mei Repco-Brabham 2.15.08.7; 3. Denis Hulme (Nw. Zeeland) met Repco-Brabham 2.15.10.8; 4. Chris Amon (Nw. Zeeland) met Ferrari 2.15.12.4; Op één ronde: 5. Mike Par kes (GB.) met Ferrari; Op twee ron den: 6. Ludovico Scarfiotti (It.) met Ferrari: Op drie ronden: 7. Chris Ir win (GB met BRM; 8. Mike Spence met BRM; Op 5 ronden: 9 Bob Ander son (GB) met Brabham; op 6 ronden: 10. Jo Siffert (Zwits.) met Cooper Ma- serati. Snelste ronde: Clark 1.28.08 (gem. 171.375 km/). Na de Grote Prijs van Nederland, de derde wedstrijd tellend voor de titel luidt de stand in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1-renwagens): 1. Denis Hul me (Nw. Zeeland) 16 pnt.; 2. Pedro Rodriguez (Mex.) 11 pnt.; 3. Jim Clark (GB.) 9 pnt.; 4. Chris Amon (Nw. Zee land) en Jack Brabham (Austr.) bei den 7 pnt.; 6. Graham Hill (GB.) en John Love (Rhod.) beiden 6 pnt.; 8. John Surtees (GB.) 4 pnt. Een gedeelte van het rennersveld schuift aangevoerd door de Ferrari van Mike Parkes, de Hunzerug op. Vlak achter Parket j Dennis Hulme in de Repco Brabham, die derde zou worden. Bij races voor formule 3 renwagens op het circuit van Monza is een ernstig ongeluk gebeurd. Onmiddellijk na de start raakte de Lola van de Engelsman Pittard Boley in Brand. Met ernstige brandwon den werd Boley naar een ziekenhuis ver voerd, de artsen vrezen voor zijn leven. Later in de wedstrijd raakten de Engels man Brian Classick met Brabham en de Australiër David Walker van het circuit. Hun verwondingen waren echter onschul dig. „Wij kunnen een hoop van jullie leren" was een van de vele complimenten, die bestuur en spelers van Ajax zaterdagmid dag op de in het Hilton-hotel in Amster dam gehouden kampioensreceptie in ont vangst mochten nemen. Deze eerlijke be kentenis werd wellicht het meest door de Ajacieden geapprecieerd, want zij werd uitgesproken door Cor Kieboom, voorzit ter van Feijenoord. Ook Jos Coler, sprekend namens de KNVB, was complimenteus: „Ajax is de exponent in ons land van mooi en con structief voetbal." Vidal, ex-Real Madrid voetballer, vorig jaar gecontracteerd door Sparta, was al geruime tijd zoek. Men vermoedde dat de Spanjaard zijn ex-clubgenoot Theo La- seroms achterna was gegaan maar men wist het niet zeker. Eén dezer dagen kreeg Sparta zekerheid door een brief van een Rotterdammer, die Vidal in New York op de televise had gezien. Sparta wenst de naam van de club waarin Vidal meespeelde nog geheim te houden tot overleg is gepleegd met de advocaat mr. Kaulingfaks, die met vakantie is. De Nederlandse voetballer Ko Prins is zaterdagavond in de wedstrijd tussen de Pittsburgh Phantoms, de ploeg van Prins, en de Los Angeles Toros, door scheids rechter Pearson van het veld gestuurd. De strijd eindigde met de stand 0-0. Het incident gebeurde in de tweede helft toen Prins bleef protesteren tegen een beslissing van de scheidsrechter. Toen hij was weggestuurd, begonnen de spe lers ruzie te maken. De scheidsrechter staakte de wedstrijd voor vijf minuten, liet alle spelers vertrekken en sprak met beide aanvoerders alvorens het spel te hervatten. Vijf minuten later stuurde hij de Duitser Manfred Rummel van het veld. Hoewel Pittsburgh het laatste kwartier met negen man speelde, was Los Angeles niet in staat te doelpunten. Er waren 4000 toeschouwers. WWWVWWWftlWWWWWV Graham Hill kreeg pech. Zijn wagen had last van ontste kingsmoeilijkheden. Moeizaam kwam hij naar de pits, zijn Lo tus duwend. Een be hulpzaam man wilde hem een handje hel pen. .Niet doenniet duwen", riep Gra ham, maar het was al te laat. Hij werd wegens duwen naar de pits gediskwalifi ceerd. HVC, dat na de 3-0 nederlaag tegen Excelsior met Veendam en Roda JC in een na-competitie zal moeten gaan uitmaken welke vereniging er met kam pioen Haarlem en VVV, dat Hilver sum versloeg, naar de eerste devisie promoveert, kan in die wedstrijden niet beschikken over de uitstekende doel man Bertus Hoogerman. De 29-jarige ex-Ajacied is namelijk vanmiddag naar Amerika vertrokken, waar hij reeds op woensdagavond het doel van de Pitts burgh Phantoms zal verdedigen. Na maanden lange onderhandelingen is deze transfer zaterdag onverwacht tot stand gekomen nadat de naar Ne derland gereisde manager Ted de Groot en het HVC-bestuur tot overeen stemming waren gekomen. De Amers- foortse club, die inmiddels reeds een transferbedrag van 20.000 gulden ont vangen heeft, wilde Hoogerman een be langrijke maatschappelijke verbetering niet in de weg staan, terwijl men tevens wel inzag dat het weinig nut heeft om een speler, die in zijn huidige vereni ging min of meer met tegenzin onder de lat staat, tot het definitieve einde van de competitie vast te houden. Zijn plaats in het HVC-doel zal worden in genomen door de vroegere DWS-keeper Leo Heeres. Met Bertus Hoogerman is ook de voormalige DWS-, Ajax- en Vitesse- trainer Pepi Gruber naar Pittsburgh vertrokken. De reeds jaren in ons land werkzame Oostenrijker heeft eveneens een contract met de Phantoms afge sloten. Zoals bekend werd de training van deze vereniging na het ontslag van de Hongaar Bedly door Ko Prins waar genomen. Het venijn zat voor HVC, dat al met één been in de eerste divisie stond, in de staart. De Amersfoorters, die genoeg hadden aan één punt verloren kansloos met 3-0 van Excelsior. Een Excelsior, dat door anonieme brieven en telefoon tjes van „jullie laten toch winnen"dub- bel geladen was. Voor de rust kwam HVC er nog zonder kleerscheuren af, dankzij scheidsrechter Bom, die een op het oog gaaf doelpunt van Beek af keurde. Maar na de rust kwam de te leurstelling eerst door doelpunten Hoogerman. van Bassant en Beek en tenslotte door een penalty van Luck, omdat Hooger man de benen van Bassant omstrengel de. Er vlogen enkele bierflesjes doof de lucht, maar de politie had de orde vrij snel hersteld. HVC, Roda JC en Veendam zullen elkaar in een halve beslissingscompeti tie ontmoeten. Over tijd en plaats van de wedstrijden zal vandaag in Utrecht een vergadering worden gehouden tus sen vertegenwoordigers van de drie verenigingen en de competitieleider van de KNVB, de heer Jansen. Zouden ook na deze extra wedstrijden twee of drie clubs gelijk eindigen dan zal het doelgemiddelde uit de normale competitie beslissend zijn. Het doelge middelde van Roda JC is het beste.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9