Irak en Koeweit staken olie-export naar Westen Israel alleen tegenover Arabische legermachten n ij m a n morris F0T0-L0EK ANDERSON Israel bezet Gaza en is oppermachtig in de lucht HET WEER Rederijen zeer zwaar gedupeerd Voor Israel Kabinetszitting om Israel Licht herstel op de effectenbeurs Olie en benzine voldoende voor zeker 2 maanden V S-ruimtevaarder omgekomen 91 Washington, Londen en Parijs neutraal P. C. Hooftprijs voor Anton van Duinkerken Hoogerman nog niet naar de VS wAt&sm QGGmxmm m. vtmmmmek gourant en het dagblad voor ijmuiden Volgens Tel Aviv: Het woord is aan De Negev brandt pagina 8 IN DEZE KRANT Plaatselijk buien Aan het strand CAIRO, (Reuter, AP en AFP). - Egypte heeft het Suez-kanaal afgesloten. Deze maatregel is genomen „als gevolg van Israëlische aanvallen op schepen" in de belangrijke waterweg. Vanmorgen beschuldigde Egypte de Verenigde Staten en Groot-Brittannië van het leveren van steun aan Israel. Washington en Londen hebben deze beschuldiging krachtig van de hand gewezen. Vandaag hebben Irak en Koeweit besloten de olie leveranties stop te zetten. Irak stopt de leveranties aan westelijke landen. Koeweit die aan de Verenigde Staten en aan Groot-Brittannië. Libanon heeft alle uitvoer van geraffineerde olie verboden. President Nasser riep van daag alle Arabische landen op tot eendracht, „gezien de nieuwe ernstige ontwikkelingen". Bon Kuntita Sinaï AOEDI Kans Rapport van Thant Demonstraties NEON INSTALLATIES CAMEL - TWEEDJASSEN 52e JAARGANG NUMMER 182 DINSDAG 6 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. WHÜ9. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewljks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije rnmUÈUtimm EGYPTE SLUIT SUEZKANAAL AF TEL AVIV (Reuter en AFP). Israel heeft vanochtend gemeld de heerschappij in de lucht te hebben. Generaal Chaim Herzog, de voormalige chef van de leger- inlichtingendienst, zei in een radio-toe- spraak „de vernietiging van de Arabische macht in de lucht is een feit zonder pre cedent." Er is volgens een Jordaans communiqué zo'n hevige luchtaanval op Jeruzalem ge daan, dat het verenigd Arabisch opper bevel ervan overtuigd is dat de Israëliërs worden gesteund door buitenlandse strijd krachten. Onze reisredacteur in Tel Aviv meldt, dat het vermoeden bestaat dat Israëlische troepen doorstoten naar het Suez-kanaal en naar Shamrel-Sheik aan de straat van Tiran, terwijl de Egyptische troepen in de streek rond Gaza worden vastgehouden om te voorkomen dat zij hun troepen in de Sinaï te hulp komen. Met Eilath was telefonisch contact niet mogelijk. Men neemt in Tel Aviv aan dat de bevolking van Eilath in de schuilkelders zit. De weg van Tel Aviv naar Jeruzalem ligt veelal onder mortiervuur. Auto's worden op deze route ook bedreigd door vuur uit de lucht. Maar de telefoonlijn met de heilige stad werkt goed. Bepaalde delen van de stad waren gisteravond weer onder vuur ge nomen. Tot nog toe is daar de wijk van de orthodoxe joden in de buurt van de Man- delbaumpoort getroffen. De stad Gaza is in handen van de Israëlische strijdkrachten gevallen, zo werd vanmiddag door een woordvoerder in Tel Aviv medegedeeld. In Tel Aviv is officieel meegedeeld dat Israëlische troepen vanmiddag het Ara bische deel van Jeruzalem zijn binnen gedrongen. „De val van de stad wordt elk moment verwacht". Na de forse koersverliezen van gisteren aan het Damrak brak er vanmiddag bij opening enig herstel baan. Voor Kon. Olie bijvoorbeeld bij opening op 123 of wel 3.50 hoger dan gisteren. Unilever lag aanvankelijk 4.50 beter op 90, maar later 87.30. Philips kwam op een 2 hoger niveau. De sluiting van het Suezkanaal werd door de beurs voor kennisgeving aangenomen. Eén van der eerste foto's van het strijdtoneel. In het gebied van Gaza troffen Israëlische troepen na ver woede gevechten deze verlaten en verwoeste Egyptische stelling aan. H. L. Mencken: Een vrijgezel is iemand die naar een vrouw verlangt, maar blij is dat zij hem niet heeft gekregen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 8 Uit stad en omgeving 5, 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Kunst 9 Radio en tv 9 In de Vishal en op zee 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 12 Sport 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matig tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. In het algemeen iets lagere middagtempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een oceaanfront passeert met veel bewolking, morgen gevolgd door meer zonnige perioden. Frisse zuid westenwind. In de r iddag tussen 16 en 18 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Matig strandweer doordat de zuidwesten wind iets te koele lucht aanvoert. (Van onze economische redactie) De Nederlandse scheepvaart is zeer zwaar gedupeerd door het besluit van Egypte om het Suez-kanaal te sluiten. Met name worden getroffen de grote olieconcerns met hun tankschepen en de VNS in Amsterdam, die met 33 schepen regelmatig het kanaal bevaart. Het Suezkanaal is nog altijd de belangrijkste olie-ader van de wereld. Wel varen de grote tankers vol langs Kaap de Goede Hoop, maar leggen de terugweg af via het Kanaal. De mid delgrote en kleine tankers met ladin gen tot ongeveer 50.000 ton gaan ook heen door het Suez-kanaal. Dat het besluit van Nasser zal lei den tot grote olietekorten in ons land werd vanmorgen in Haagse kringen niet waarschijnlijk geacht. De situatie is vergeleken met 1956, toen bezuini gingsmaatregelen moesten worden ge nomen aanzienlijk veranderd. In dat jaar betrokken ons land 80 percent van zijn olie uit het Midden-Oosten tegen 50 a 60 percent nu. Verder zijn de Afrikaanse landen (Libië) en Vene zuela grote leveranciers van onze raf finaderijen geworden. De voorraad olie en benzine in ons land werd vanmorgen door het mini sterie van Economische Zaken geschat op voldoende voor ruim twee maan den. Aangetekend kan verder nog wor den, dat er op het ogenblik bij de wes terse maritieme mogendheden een be langrijk tonnage aan opgelegde tan kers is opgelegd, zodat deze de komen de dagen kunnen worden ingezet. fuiuiam Suez g kanaal f RODE Financiële bijdragen voor Israel kunnen worden gestort op giro nummer 2 3 4 3 4 ten name van de Collectieve Israel-Achtie, Amsterdam. Gezaghebbende Amerikaanse krin gen toonde zich verrast door de slui ting van het Suez-kanaal. In officiële kringen onthield men zich van com mentaar in afwachting van officiële inlichtingen aan de Amerikaanse re gering. Van gezaghebbende zijde in Londen werd gezegd dat Groot-Brit tannië zich krachtig zal verzetten te gen de sluiting van het kanaal. Pre mier Wilson zou vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. De Veiligheidsraad, aldus meldt onze correspondent in Washington, heeft giste ren de heel dag in New York achter de schermen vergeefs gedokterd aan een wa penstilstandsresolutie. 's Morgens tijdens een korte spoedzitting hoorde de raad de ambassadeurs van Egypte en Israël el- kaars landen beschuldigen van agressie. Gisteren laat werd de raad verdaagd tot vanmiddag half vijf. Inmiddels zouden de kansen op een Russisch-Amerikaanse over eenstemming over de tekst van een reso lutie zijn gestegen, zo meldt Associated Press. President Johnson confereerde in Wash ington de hele dag met zijn voornaam ste adviseurs. Hij liet officieel alleen we ten, dat Washington pogingen om tot een wapenstilstand te komen via de Verenigde Naties steunt terwijl ook sympathie werd aangeduid voor het door de Britten opge vatte Franse plan tot een conferentie van de Grote Vier over de situatie in het Nabije Oosten te komen. Voordat de Veiligheidsraadleden hun dag van vruchteloos gedokter achter de schermen begonnen, luisterden zij naar het rapport van secretaris-generaal Oe Thant waarin het begin van de vijande lijkheden werd beschreven aan de hand van rapporten van VN-waarnemers ter plaatse. Hoewel Oe Thant er de nadruk op legde dat VN-bronnen niet in staat waren geweest vast testellen wie de vijan delijkheden was begonnen, klonk zijn rapport enigszins kritisch ten aanzien van de Israëliërs, dit in overeenstemming met de opvatting van vele VN-leden dat als Israël niet zonder meer de strijd be gonnen is, dan toch een klein grensin cident door de Israëliërs werd aangegre pen om een massaal offensief te begin nen. Tenslotte, aldus de redenering tot in pro-Israëlische Westelijke kringen toe, had alleen Israël belang bij het uitbreken van vijandelijkheden. Het land vreesde voor ondermijning van zijn positie door meer tijdsverloop en wellicht door een compro misregeling over de Golf van Akaba tus sen Washington en Caïro tijdens het voor deze dagen opgezette bezoek van de Egyptische vice-president aan Washing ton. Israel heeft een beroep gedaan op de Sovjet-Unie mee te helpen vrede te brengen in het Nabije Oosten. Het beroep was vervat in een persoonlijke boodschap van premier Esjkol aan zijn Russische ambtgenoot Kosygin. In Damascus, Alexandrië en Bagdad zijn door demonstranten aanvallen uit gevoerd op Amerikaanse gebouwen. In Alexandrië drongen Egyptenaren het consulaat binnen. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. In Bagdad was de Amerikaanse biblio theek het doelwit van de betogers. Boeken werden vernietigd. HOUSTON (Reuter) De 37-jarige Amerikaanse ruimtevaarder Edward Gi- vens heeft het leven verloren toen zijn auto in de buurt van het ruimtevaarcen trum bij Houston van de weg raakte. TEL AVIV (Reuter, AP en AFP) Israel staat alleen tegen strijdkrach ten uit Egypte, Syrië, Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, de Libanon en Koe weit. Daarnaast ^ijn legeronderdelen uit Marokko, Algerië en Libië onder weg naar het front, terwijl ook Soe dan en de republiek Jemen zich op maken om militairen te zenden. Voorts heeft Algerije straaljagers naar Egypte gezonden. De Russische regering heeft gister avond na een dag van zwijgen over de oorlog in het Nabije Oosten Israel beschuldigd van agressie en geëist, dat de Israëlische regering onvoorwaardelijk een einde maakt aan de militaire acties tegen de Arabische landen. Israël moet onmiddellijk zijn troepen achter de be standslijn terugtrekken. Moskou zegt in de regeringsverklaring de Verenigde Arabische Republiek en de andere Arabische landen volledig steun toe. De Russische regering behoudt zich het recht voor alle stappen te nemen, die de situatie nodig maakt. Wat deze even- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Nederlandse minis terraad zou vanmorgen om kwart over elf bijeen komen om zich te beraden over de Israëlisch-Arabisch oorlog. De verga dering kon niet eerder beginnen omdat minister Luns, die met een speciaal toe stel uit Brussel zou komen, pas op dat tijdstip in Den Haag kon zijn. In Den Haag leefde vanmorgen de ver wachting dat na afloop van de kabinets vergadering minister-president De Jong bereid zou zijn om in de vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag een ver klaring af te leggen over het standpunt van de regering in het conflict. Aan de ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten is op het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat de Nederlandse regering verwacht dat hun regeringen aan hun vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad zullen opdragen zich tot het uiterste in te spannen, ten einde een wapenstilstand in het Nabije- Oosten tot stand te brengen. Langs diplomatieke weg is eenzelfde demarche ondernomen bij de overige re geringen, vertegenwoordigd in de Veilig heidsraad. De KLM-lijndiensten naar het Verre- Oosten zullen in verband met de situatie in het Nabije-Oosten van Rome recht streeks naar Karatsji in Pakistan vlie gen. Daarbij zullen ze gebruik maken van de luchtwegen over Turkije en Per- zië om het luchtruim boven het Nabije Oosten te mijden. De KNSM heeft besloten haar schepen, bestemd voor havens in Syrië, Libanon, Israël en Egypte, deze havens niet te doen aanlopen. In verband met de toestand in het Na bije Oosten ondervindt de verzending van lucht- en zeepost naar bestemmingen in Egypte, Irak, Israel, Jordanië, Koeweit, Libanon, Saoedi Arabië en Syrië ernstige vertraging. Post voor deze landen wordt uitsluitend voor risico van de afzender aangenomen, aldus een mededeling van de PTT. tuele stappen zullen zijn wordt niet ge zegd. De regering in Washington betracht nog altijd de extreme stilzwijgendheid van de afgelopen weken over de situatie in het Nabije Oosten. Over het algemeen lijkt men echter pessimistisch over de kansen om snel tot een staakt-het-vuren te komen. Volgens Europese diplomaten zouden Johnson en zijn mannen op dit moment niet weten wat te doen. Uit sommige hoeken in Amerika komen inmiddels oproepen tot openlijke steun aan Israël zoals van de senatoren Javits, Morse en McCarthy, maar over het alge meen lijkt het Amerikaanse parlement ge kant tegen nieuwe eenzijdige Amerikaan se interventie, zodat de regering niet direct ondr druk staat om daden te stellen. In tegenstelling tot de Suez-crisis in 1956 wenst de Britse regering nu een neu trale bemiddelingsrol te spelen. Minister Brown van Buitenlandse Zaken zei gis teren in een stampvol Lagerhuis: „Ons onmiddellijke doel moet zijn om zo snel mogelijk een algehele wapenstilstand te bereiken." De oppositie, die in '56 vanaf het begin Israël gesteund heeft, verwel komde de woorden van de socialistische minister. Wilson heeft de gehele dag in nauw contact gestaan met Washington, Moskou en Parijs. De eerste officiële verklaring die Frankrijk met betrekking tot de oorlog in het Nabije Oosten heeft afgelegd, be vatte gisteravond de mededeling dat alle wapenleveranties aan deze gebieden wa ren stopgezet. Ofschoon Frankrijk de laat ste jaren ook wel wapens aan Egypte en Syrië heeft geleverd, zal Israël toch on tegenzeggelijk de zwaarste terugslag van dit besluit hebben te vrezen. Want de Is raëlische luchtmacht is vrijwel uitsluitend met Franse jagers uitgerust, terwijl ook de tanks grotendeels van diezelfde origi ne zijn. ADVERTENTIE Entourage-ring met een prachtige in facetten geslepen donkerrode granaat als middelpunt f 144,-. JUWELIERS HAARLEM Grote Houtstraat 63 AMSTERDAM Kalverstraat 123 DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de staatsprijs voor letter kunde, de P. C. Hooftprijs 1966, toegekend aan Anton van Duinkerken, pseudoniem van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs te Nijmegen voor zijn gehele letterkundige oeuvre. De uitreiking van deze letterkun dige prijs zal plaatsvinden op het Muider- slot op dinsdag 4 juli 1967. De jury, die de minister bij het toekennen van deze prijs van advies heeft gediend, bestond uit prof. dr. L. Brummel, lid en voor zitter, dr. P. J. Meertens, drs. R. W. D. Oxenaar, prof. dr. K. van het Reve, prof. dr. L. J. Rogier, dr. A. L. Soeteman en mr. E Straat, leden, en H. J. Michal, secre taris. Bertus Hoogerman, de 29-jarige doel man van H.V.C., die gistermiddag in ge zelschap van Pepi Gruber en Pittsburg Phantoms-manager Ted de Groot naar Amerika zou afreizen, is te elfder ure niet vertrokken. Nadat alle voetbalformalitei ten transfersom etc. met H.V.C. ge regeld waren, traden er op het laatste ogenblik dermate grote visum-moeilijk heden op, dat het geplande vertrek naar Pittsburg uitgesteld moest worden. Mede hierdoor besloten ook manager De Groot en trainer Gruber nog niet af te reizen, hoewel laatstgenoemde wel in het bezit van een visum is. Zoals bekend zal Hoo german in Amerika de kleuren van de Pittsburg Phantoms gaan verdedigen. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam E4 Kennemerlaan 85 - Tel 02550 15962 NOG EVEN GEDULD ZATERDAG IS HET ZOVER

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1