Duizenden demonstreren voor vrede in Israel Nederland staat vooraan met hulp aan Israel Koningin Juliana opende nieuwe Beneluxtunnel Agenda voor Haarlem en de IJmond schut uw matras Nasser moordenaarverboden leus stap niet verder, stap binnen bij Medische hulp voor Israel Veel vrijwilligers melden zich Jongen schiet zijn zuster oog uit Straaljager neergestort Uit een brandkast 25.000 gestolen Doden in het verkeer Automobilist verbrand Jongen valt uit trein Iets koeler Haarlems matrassenhuis DINSDAG 6 JUNI 196 7 2 12.90 13.90 GROTE HOUTSTRAAT 153 - HAARLEM j 1 V -;ss- "C* t MÉ x %JÈt T* a 1I iii&iiisiwffl Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant WEERRAPPORTEN la ?ic e zw z (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Houdt Nasser tegen"- ',Laat Israel niet in de steek", „Stop de Arabische agressie", „waar borgt Israels bestaan". Met deze en andere leuzen hebben ongeveer zes duizend mensen gisteravond in Am sterdam gedemonstreerd voor vrede in Israel. In een ongeveer twee kilo meter lange stoet trokken zij van het Frederiksplein naar het Israëlische consulaat-generaal aan de Johannes Vermeerstraat. De demonstratie was georganiseerd door de Nederlandse Zionistische studen tenorganisatie. Zij had een vrij ordelijk verloop. Kort na het begin ontstond een incident, toen een jongeman met een bord tegen Nederlandse wapenleveren- ties aan Israel zich in de stoet wilde voe gen. Enkele demonstranten vielen hem aan. Twee politiemannen te paard moes ten hem ontzetten. Enkele demonstranten voerden borden mee met het opschrift „Nasser moorde naar". Vijf van hen werden na afloop gearresteerd. Tijdens de demonstratie werden spreekkoren „Vrede voor Israel" en „Nasser moordenaar" geroepen. De politie trad tegen het uiten van deze kreet niet op. Bij het Israëlische consulaat-generaal werd opnieuw herhaaldelijk „Nasser moor denaar" geroepen. Het aanheffen van het joodse volkslied door een aantal ou dere demonstranten bracht de menigte tijdelijk tot rust. Bij het consulaat-gene raal werd aan de vice-consul mevrouw Miriam Shay een verklaring overhan digd, waarin allen die van goede wil zijn opgeroepen werden zich te verenigen om de crisis te bezweren. Enkele honderden deelnemers aan de demonstratie, jongeren, die bij iedere be toging te zien zijn, trokken na afloop Amsterdam-Zuid in op zoek naar het consulaat van de Verenigde Arabische Republiek. Een grote politiemacht, die in de omgeving van de nabij het Israëlische consulaat-generaal gelegen Russische handelsdelegatie opgesteld stond, ging ADVERTENTIE INIIMUNMnNnuiKiiiiiiiiiiiiii g corduroy bootee, maten 36-46 v.a. weekend sneeker, in alle modekleuren v.a. STtmatra-linnen freetimer, voor sportieve heren Deze modellen zijn een keuze uit onze uitgebreide kollektie. Gaarne tonen wij U deze. to. Proveniershuis Amsterdam (5 filialen) - Amstelveen Hilversum - Bussum - Alkmaar, i •nUMMIIIIHIIIIINIHIIlIHHIHINIUIIIIHIIH snel achter hen aan. Tot een ernstig tre- fen kwam het niet. De jongeren moes ten zich beperken tot wat heen en weer geloop, want ongeveer twee jaar geleden is het consulaat dat zij zochten uit Am sterdam verplaatst. Het bleef echter ge ruime tijd onrustig. ROTTERDAM. Circa duizend Rotter dammers waren gisteravond op het Schouwburgplein in het centrum van de stad bijeen gekomen om te getuigen van verbondenheid met Israel en het joodse volk. Het woord werd onder meer ge voerd door burgemeester Thomassen van Rotterdam, die de openingsplechtigheid van de Beneluxtunnel in Vlaardingen niet bijwoonde om met zijn stadgenoten van zijn medeleven met het joodse volk te getuigen. DEN HAAG. Jongeren uit Den Haag hebben bij de bewaakte ambassa de van de Verenigde Arabische Repu- bleik en die van Israel gedemonstreerd voor vrede, voor de vrijheid van Israel en tegen de oorlog tegen deze staat. De politie, die de jongeren overigens hun gang liet gaan, verbood bij de Is raëlische ambassade het spreekkoor „Nasser moordenaar". De demonstran ten droegen borden met leuzen mee, waarop onder meer viel te lezen: „Met militair geweld geen vrede maar dood", „Wapenfabricage is misdaad", „Wij wensen vrede" en „Leve Israel". De protestoptocht was georganiseerd door de pacifistische socialistische jongerenwerk- groep in Den Haag. Onder leiding van dr. Sajet is in Am sterdam een medisch hulpcomité voor Is rael opgericht dat nauw samenwerkt met de joodse instanties in Amsterdam en met het Magen David Adorn, het Israëlische Rode Kruis. Morgen vertrekt uit Amsterdam een vliegtuig van El Al. De bedoeling is dat reeds met dit vliegtuig goederen waaraan behoefte is, zullen worden verstuurd. De Israëlische autoriteiten vragen om mense lijk droog plasma, mitella's (draagdoe- ken), bloedtransfusiesets en eerste hulp- verbanden. Bovendien vraagt Israel enige chirurgen en anesthetisten. Als depot voor goederen, die naar Is rael kunnen worden verzonden, is aange wezen het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in de Jacob Obrechtstraat 92 in Amsterdam. Het comité zetelt in de Joh. Vermeer straat 22, Amsterdam-Z„ telef. 020-799(170. Als secretaresse fungeert mevrouw van Gelder. Dit is de negentienjarige Esther van Gelder, het enige meisje, dat giste ren met de eerste groep Israel-vrij- willigers met de trein naar Parijs is vertrokken. 'v'V *6 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Honderden men sen hebben gisteren vergeefs het Am sterdamse telefoonnummer 797201 van de stichting Collectieve Israel- Actie gedraaid. Het was doorlopend in gesprek. Uit alle delen van het land werden de medewerkers op het kan toor van de stichting overspoeld met toezeggingen voor financiële steun en ideeën over tal van initiatieven, waar mee het bedreigde Israel zou kunnen worden geholpen. Hoewel er nog geen duidelijk over zicht is van de omvang van de hulpac ties in andere Westerse landen ziet het er naar uit dat Nederland met zijn spon tane en ook felle reacties in de voorste gelederen staat. Een paar miljoen gul den kon al ter beschikking worden ge steld van de economische hulp aan Isra el. Het Nederlandse Rode Kruis heeft niet alleen 200 flessen bloedplas- ma voor onmiddellijke verzending ge reed, maar de organisatie staat ook bloed af. Op het kantoor van de joodse jeugdbe weging Kné Akiwa in het Gabriël Met- sustraat in Amsterdam kwam men gis termiddag handen tekort om een nieuwe stroom van vrijwilligers op te vangen. Verwacht wordt dat binnen enkele da gen veertig jongelui naar het bedreigde gebied zullen afreizen. Het op initiatief van dr. B. H. Sajet in Amsterdam opgerichte medisch hulpco mité voor Israel, dat als hoofdkwartier het Centraal Israëlisch Ziekenhuis in de Jacob Obrechtstraat heeft (tel. 799070) heeft vannacht doorgewerkt om een eer ste zending medische goederen, waaron der bloedplasma, eerste hulpverbanden en apparatuur gereed te krijgen. Deze is vanmorgen naar Schiphol vervoerd om vandaag nog te worden verzonden. Vele Nederlanders zullen geen andere mogelijkheden zien dan het steunen van Israel met geld. De Stichting Collectieve Israel-Actie, die gewoonlijk reeds ieder jaar onder de joodse gemeenschap een inzameling houdt tot bijdrage aan de ont wikkeling van de joodse staat, heeft on der nummer 23434 een postgiro-rekening geopend waarop gelden voor economi sche hulp kunnen worden gestort. Gister avond was het saldo reeds opgelopen tot 216 miljoen gulden en waren er toezeg gingen voor vijf miljoen gulden. Uit alle delen van het land bereikten de stichting berichten van spontane op richting van plaatselijke comit)'s, die geldinzamelingen houden. Er komen op het kantoor mensen die hun vakantie geld brengen en gistermorgen was er zelfs een familie die honderdduizend gul den aanbood. Het comité Vrede voor Israel heeft gis teren een oproep gericht tot alle kerkge nootschappen met het verzoek zondag een bidstond voor Israel te houden en een geldinzameling te organiseren. Het comi té heeft als correspondentieadres Noord singel 11 te Rotterdam en als gironum mer 55556. Het wil de gelden bestemmen De met spandoeken getooide stoet onderweg van het Frederiksplein naar het Israëlische consulaat in de Johannes Vermeerstraat. voor medische hulp aan Israel en voorts een handtekeningenactie beginnen. Het opperrabbinaat voor Nederland heeft besloten donderdag een vastendag te houden in verband met de gebeurtenis sen in Israel. Dit is de eerste vastendag die sinds de tweede wereldoorlog is vastgesteld. Tijdens de diensten in de sy nagogen zullen speciale psalmen aan de liturgie worden toegevoegd en zal voor de staat Israel worden gebeden. Teneinde een zo vlot mogelijk verloop te waarborgen van de vele aanmeldingen om bloed af te staan ten behoeve van de slachtoffers van het in het Nabije Oosten uitgebroken conflict wordt door 't hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis medegedeeld, dat de mogelijkheid hiertoe bestaat bij de bloedtransfusie dienst van de afdeling Amsterdam van het Nederlandsche Roode Kruis, Paulus Potterstraat 2, bij de bloedtransfusie dienst van de afdeling Den Haag van het Nederlandsche Roode Kruis, geves tigd in het Roode-Kruisziekenhuis, Sport- laan 600, en bij de afdeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode, Kruis, Ko ningin Emmaplein 12. Koningin Juliana heeft gisteravond de nieuwe Beneluxtunnel, de vierde vaste verbinding tussen de oevers van de Nieu we Maas, officieel geopend. Op het Tol- plein aan de zuidelijke oever, op Rotter dams grondgebied dus, deponeerde de ko ningin de eerste rijkdaalder in de tolau- lomaat, waarmee de officiële ingebruik name van Nederlands derde verkeerstun- nel een feit was. De Beneluxtunnel (tweemaal twee rij stroken) heeft een lengte van dertienhon derd meter, waarvan achthonderd meter onder water. De tunnel is een belangrijk onderdeel van het omvangrijke wegenpro ject, dat bekend staat als de ruit rond Rotterdam en dat tot doel heeft het ver keer dat niets in de Maasstad te maken heeft van het stadscentrum af te leiden. De tunnel is ook een belangrijke scha kel in de ontworpen Zoomseweg (rijks weg 19). Die beginnend bij Den Haag en eindigend bij Antwerpen, de randstad Holland met België moet verbinden. Het werk heeft honderd miljoen gulden gekost. Verkeersdeelnemers, die van de tunnel gebruik willen maken door het nog niet gereed zijn van de grote wegver binding van de randstad naar de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden en naar Bel gië zal de tunnel voorlopig alleen belang rijk zijn voor het lokale verkeer gaan een tolgeld betalen. Vrachtautochauffeurs moeten een rijks daalder in de automaat werpen en chauf feurs van personenauto's een gulden. (Van onze correspondent) VEENWOUDSTERWAL. Een vijf tienjarige jongen in Veenwoudsterwal heeft zijn 23-jarige zuster met een wind buks in het linkeroog geschoten. Zij is overgebracht naar het academische zie kenhuis in Groningen, waar is gebleken, dat zij het licht in haar oog zal moeten missen. Het ongeluk gebeurde toen de jongen in de tuin van de ouderlijke woning met een buks aan het oefenen was op een schietschijf die aan een waslijn was op gehangen. Toen zijn zuster kwam kijken of het wasgoed droog was hield de jon gen even op met schieten. Het moment waarop zijn zuster terugliep schoot hij opnieuw. Op hetzelfde ogenblik draaide de jonge vrouw zich om en kreeg het ko geltje in haar oog. m Sm, j JWii ,r Gistermiddag is boven de vliegbasis Eindhoven een Republic F-84-R Thunder- threak neergestort. De vlieger, de 25-jari- ge eerste luitenant P. C. A. Schuur uit Putten, is zwaar gewond opgenomen in het Sint Jozef ziekenhuis in Eindhoven. Het neergestorte toestel maakte deel uit van de nieuwe formatie Whisky Four 1967 die aan het oefenen was. Uit de brandkast van de bioscoop Ci tytheater in Den Haag is 25.000 ont vreemd. Waarschijnlijk heeft de dief zich met een valse sleutel toegang tot het the ater verschaft en eveneens met een val se sleutel de brandkast geopend. Stadschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel vereniging J. J. Cremer met „Daar moet je vrouw voor zijn". Grote of Sint Bavokerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Frans Hals, 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Judith", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 uur: „Het naakte vlees", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Wie is bang voor Virginia Woolf?", 18 j. woensdag 14.30 uur: „Watt en Halfwatt op avontuur", a.l.; 20.15 u.: „De grote stilte", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Alvarez Kelly", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Commando's vallen aan", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „The collec tor", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13 tot 17 u.: Cul tuur-historische diorama's. Tot en met 25 juni. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Per manente expositie van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve maandag van 10-17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u. behalve dinsdags: exposi tie van pastels van Mirjam Reuser-Groot- huis. Tot 24 juni. Galerie-t, (Bakenessergracht 67): tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat) dagelijks van 14 tot 17 u. en vrijdags te vens van 20 tot 22 u.: Expositie van olie verven en aquarellen van Kees Lans en olieverven en acrylics van Leen Spieren burg .Tot 19 juni. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdag) van 19 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 a Op zon- en feestdagen gesloten. Gemeentehuis Bloemendaal, Bloemen - daalseweg 158, Overveen): 20 mei t.m. 11 juni dagelijks van 14 tot 17 uur: expositie van aquarellen en tekeningen van Joop Dam en etsen en metaalplastieken van Frans Verpoorten. Galerij Judasoog, (Westkolk, Spaarn- dam). Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. DIVERSEN Poppentheater Merijjn, woensdag 14.30 u.: „Het onderwateravontuur". De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 20.30 u.. Recital door Maarten en Marlies (Israëlische liederen) en Ineke en Wiebe (folkmuziek). Hildebrandzaal (Smedestraat), vandaag en woensdag 14 u.: „Goal", kleurenfilm over de wereldkampioenschappen voetbal 1966. Linnaeushof, Bennebroek, tot en met ok tober: Openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. DINSDAG 6 JUNI City, 20 uur: „The professionals" (De vier geweldenaars). WOENSDAG 7 JUNI City, 20 uur: „The professionals". DINSDAG 6 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon- do Infamo". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie „20 jaar zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. WOENSDAG 7 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon- do Infamo". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie „20 jaar zwart-wit en kleuren" door Paul Huf, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. De 59-jarige ongehuwde landbouwer L. Strous uit Neer is in Neer van achteren door een zandauto aangereden. Hij kwam onder de wielen van de oplegger terecht en was op slag dood. In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar is overleden de 23-jarige J. van Et- ten uit St. Pancras, die twee maanden geleden op de Twuiverweg in zijn woon plaats met zijn motor it een bocht vloog en sindsdien bewusteloos bleef. De 21-jarige militair N. F. A. J. Haef- kens uit Nijmegen is de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een autobotsing op de Deelenseweg hoek Koningsweg te Arnhem. Op de rijksstraatweg Buurmalsen-Cu- lemborg is een kleine auto geslipt, tegen een heining gebotst en vervolgens tegen het nabijstaande tolhuis gevlogen. De auto vloog dadelijk in brand. Men kon de chauffeur, die uit het voertuig hing en om hulp riep, niet meer red den, zodat hij voor de ogen van vele toe schouwers verbrandde. Het was de 23-ja- rige R. C. Prins uit Culemborg. De tien-jarige Rudie de Voogd uit Dron- ten is uit een trein gevallen, die van Zwol le op weg naar Kampen was. De jongen moest in ernstige toestand naar een zie kenhuis in Zwolle worden gebracht. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 MMWWWMAMIMMIMIIIWIiMfIMMAMIMMIIIMMMAMIMM' Het KNMI deelt mee: Vochtige oceanische lucht drong van daag met een zuidwestelijke wind tot on ze omgeving door. Aan de kust veroor zaakte het binnenstromen van de zachte en vochtige lucht plaatselijk mist, terwijl er in het noorden van het land plaatse lijk wat lichte regen viel. Boven Enge land ligt een front, waarachter zich koe lere en minder vochtige lucht bevindt. Dit front zal ons land in het komende et maal passeren. De regenaktiviteit van het front boven Engeland was vanmorgen ge ring. Na de frontpassage zal het in het algemeen wisselend bewolkt zijn, waarbij er plaatselijk een bui zal vallen. De tem peratuur zal morgen in het algemeen minder hoog worden dan vandaag. W) Maximum-temperaturen l C binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. o «j v c c.S Den Helder zw. bew. zw 16 0 Ypenburg zw. bew. zw 21 0 Vlissingen onbew. zw 16 0 Eelde zw. bew. zw 17 0 De Bilt zw. bew. zzw 19 0 Twente zw. bew. zw 19 0 Eindhoven onbew. 19 0 Z.-Limburg onbew. zzw 19 3 Helsinki zw. bew. n 16 2 Stockholm half bew. wnw 17 1 Oslo geh. bew. windst. 20 0 Kopenhagen zw. bew. zw 15 0 Aberdeen zw. bew. 15 0 Londen zw. bew. w 22 0 Amsterdam zw. bew. zw 18 0 Brussel mist zw 20 0 Luxemburg onbew. ono 21 0.2 Parijs onbew. windst. 22 0 Bordeaux zw. bew. z 28 0 Grenoble onbew. windst. 28 0 Nice onbew. n 25 0 Berlijn zw. bew. z ?8 0.2 Frankfort onbew. windst. 21 0 München half bew. windst. 23 0 Zürich onbewolkt nno 25 0 Genève onbewolkt nnw 24 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen zw. bew. ver. 25 2 Innsbruck licht bew. windst. 25 0 Belgrado geh. bew. wzw 24 0 Athene onbewolkt n 25 1 Rome onbewolkt 0 26 0 Barcelona zw. bew. nnw 25 0 Madrid zw. bew. windst. 20 0 Mallorca zw. bew. 0 26 0 Lissabon geh. bew. windst. 26 7 Woensdag 7 juni Zon op 4.22 uur; onder 20.56 uur. Maan op 3.32 uur; onder 20.45 uur. Maanstanden Nieuwe maan8 juni 6.13 uur Eerste kwartier 15 juni 12.12 uur Volle maan 22 juni 5.57 uur Laatste kwartier 29 juni 19.39 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 juni Hoog water 2.36 uur en 14.56 uur. Laag water 10.25 uur en 22.54 uur. Woensdag 7 juni Hoog water 3.07 uur en 15.29 uur. Laag water 11.07 uur en 23.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2