Mortiergranaten overvielen ontbijtende kibboetsbewoners I DE MANTELSPECIAUST J Reacties op de oorlog in het Nabije Oosten Arabische landen dreigen met stopzetting van olieleveranties de Zo begon oorlog langs Israels grenzen Van dag tot dag Onrust in Aden: negen doden Beigen hamsteren levensmiddelen Rey president van Europese commissie Investeringen in Nederland het grootst van EEG" „Life"-fotograaf bij tankslag gedood Oorlogvoerenden beschikken over kerncentra Steun aan Israel vijandige daad amm DINSDAG 6 JUNI 1967 Lakoniek 's Ochtends Onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar aan de Gaza-grens DE LAATSTE MODE DE GROOTSTE SORTERING DE BESTE KWALITEITEN DE FIJNSTE AFWERKING DE LAAGSTE PRIJZEN HAARLEM Grote Houtstraat 180 Tysmuc ïSÈÊXm LI BYE mrm#} én Lmaue Doodstraf voor Speek Volmacht helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep.. 2'ASPRO U ife*it(0ee% fit/ Sentimenten zijn in de politiek niet alleen onbruikbaar, zij zijn ook gevaar lijk. Maar niet iedereen denkt als een politicus of handelt als een diplomaat. Daarom is het begrijpelijk en bemoedi gend dat over de gehele wereld het lot van Israel zoveel bewogenheid en mede leven wekt. Het beeld van David en Go liath rijst op uit de vergeelde bladzijden van de oudste menselijke geschiedschrij ving maar het is een beeld dat de huidige situatie niet eens meer dekt. David omringd door meer dan tien Go- liaths, een muis te midden van bloed dorstige katers, een drenkeling die om zijn leven vecht terwijl van de kant af een menigte lafaards stenen naar hem gooien al die vergelijkingen benade ren de realiteit waarin de situatie in het Midden-Oosten zich voltrekt, beter en navranter. De politieke verwikkelingen rondom hel strijdtoneel zijn een afspiegeling van de grofste chantage die denkbaar is: De Sovjet-Unie en haar satellieten beijveren zich om het doodvonnis over Israel zo snei mogelijk te doen voltrekken. De \vesteiijke mogendheden zijn aan handen en voeten gebonden door hun zorg voor de wereldvrede en hun oliebelangen. De Arabische landen onder inspiratie van Nasser spannen zich in om een eventueel ge Drek aan militaire successen aan de fronten bij voorbaat te compenseren door ae grote mogendheden tegen elkaar in het harnas te jagen. Fictieve of oncon troleerbare berichten over militaire hulp van het Westen aan Israel worden door de Sovjet-Unie gebruikt om dreigementen te motiveren. De Westelijke mogendheden he o ben zich tot dusver niet kunnen of aurven verweren, ook niet tegen de door niets gestaafde beschuldiging dat Israel „de agressie is begonnen". Wie het eerste schot gelost heeft en wie de eerste stap over de eigen grens heeft gezet, zal wel nooit meer worden onthuld. Maar in het Westen kan men niet officieel aannemen, dat de Arabische legers de oorlog zijn begonnen, omdat men dan automatisch tot militaire steun aan Israel verplicht zou zijn. Chantage is ook in het burgerlijke le ven een van de misdrijven waartegen het slachtoffer zich het moeilijkst kan verweren. In de internationale politieke situatie van vandaag neemt de gfpersenj tegenover het Westen schaamteloze Vor men aan. Olie en Suez-kanaal zijn de in zet ervan, Israel moet worden verkocht aan zijn beulen voor de prijs van deze twee onmisbare factoren in de Westelijke economie. De sluiting van het Suez-kanaal is ge schied onder het belachelijke voorwend sel, dat Westelijke militaire acties tegen Arabische legereenheden zouden zijn ge constateerd. Het recept van „Mein Kampf" wordt wel bijzonder nauwkeurig toegepast. Het „bevriende staatshoofd" Nasser heeft al uren voor de ontbranding van de strijd in de Sinaï in een interview voor de Engelse televisie verklaard dat „vernietiging van Israel" zijn doel was. Toch heet het dat Israel agressie heeft gepteegd. De Sovjet-Unie ziet in de huidi ge situatie grote winst voor haar invloed in net Midaen-Oosten. Zij speelt in deze tragedie bij wijze van uitzondering eens niec de rol van de grote beschermster der kteinen, de kampioene der verdrukten, doch veroorlooft zich een waarlijk ont hullende sympathie voor de overweldi gers van een staat, die op de kaart nau welijks meer te zien is tussen zijn gigan tische belagers. Natuurlijk vergist men zich in Moskou ten aanzien van de publieke opinie in de Westelijke landen. Men beseft er blijk baar niet, dat voor vele mensen in het Westen een stuk oorlog herleeft, het meest barbaarse stuk, de uitroeiing der joden. In Moskou zet men in een keer alle respect voor de nieuwe Sovjetrussi- sche wereldpolitiek op het spel. „Vredes politiek" noemt het Kremlin datgene, wat het onderneemt om onder het dreigement van een derde wereldoorlog het Westen werkeloos te doen toezien hoe een klein volk wordt afgeslacht. De Nederlandse regering zit in dezelfde klem als haar bondgenoten. Zij zal de openbare mening moeten negeren en tot het uiterste toe moeten buigen voor de chantage. De vraag is echter, waar dat uiterste ligt. De toestand ontwikkelt zich zodanig, dat een breuk tussen de grote mogendheden angstwekkend nader komt. ADEN (Reuter). Bij vechtpartijen in Aden zijn acht Arabieren en een Brit om het leven gekomen. Rond tweehonderd mensen, die pro- Egyptische leuzen schreeuwden, be- «tormden een politiebureau in een van de wijken van de stad. De politie gebruikte traangas om de betogers te verspreiden. Toen de vechtpartijen elders werden voort gezet, grepen Britse troepen in. Voor en kele delen van Aden is een uitgaansver bod afgekondigd. In Nahal Oz, een kleine Kibboets op een halve kilometer van de Gaza- grens' begon vanmorgen om negen uur de tweede Egyptisch-Israelische oorlog. Een uur lang vielen driehonderd mortiergranaten op de neder zetting. Toen de beschieting ophield, lagen in de grote stal vijftien koeien dood tussen de loeiende dieren die twee voltreffers hadden overleefd. Hun bloed sijpelde over de lemen vloer naar buiten. In Kefar Aza, een nog klei nere gemeenschap binnen zichtsafstand van de stad Gaza, overviel het mor tiervuur de bewoners tijdens hun ontbijt- In de gemeenschappelijke eet zaal stonden nog half-lege glazen, borden met aangesneden tomaten en paprika's. De vrouwen en kinderen zaten in hun ondergrondse verblijf plaatsen. Zo begon op verschillende plaatsen langs Israels grenzen vanmorgen een oorlog die iedereen had verwacht, behal ve vandaag. Terwijl ik in Nahal Oz en Kefar Aza was, waren Israëlische troe pen met gericht artillerievuur aan een tegenoffensief begonnen. Om de kibboet sen heen stegen onregelmatig rookplui men van geschut op uit de akkers, ge volgd door het geluid van een dicht slaande deur de granaat-explosie. Vol gens een legerzegsman waren de Israë lische troepen bezig de in de Gaza-strook gelegerde Egyptische troepen met een omsingeling uit te schakelen. Met de laconieke nonchalance van mensen die aan meer gewend zijn, reden kort nadat het Egyptische bombarde ment was opgehouden twee gehelmde mannen in boerenkleding met een trak- tor de koestal binnen, en sleepten het eerste dode beest naar buiten. Een hun ner had daarvoor even zijn mitrail leurstelling verlaten waar hij op een Egyptische tegenaanval had gewacht die niet was gekomen. Nahal Oz werd in de Sinaï-campagne van 1956 ook enkele da gen belegerd en nog geen week geleden schoten Egyptische troepen op machines die het land van de kibboets bewerkten. Vijfhonderd hectaren oogstrijp koren brandde tot de grond toe af. Tijdens de Israëlische tegenaanval die ik waarnam, was van Egyptische tegen stand niets te merken. Er waren geen straaljagers in de lucht en van oprukken de troepen kon ik ook met een verrekij ker niets zien. Op deze afstand ziet de stad Gazaer uit als een woud van daken en spitsen, schijnbaar zwevend in het hete zonlicht. Alleen onderweg naar de Gaza-grens was er iets te bespeuren van troepen. Zij lagen half slapend in eenmansgaten tussen de bomen bij vrachtwagens en tanks. Sommigen lazen een krant, ande ren aten een uit het veld geplukte si naasappel, ze wuifden en lachten alsof er geen oorlog was, het Israëlische le ger is een wonderlijke verzameling van mannen in uiteenlopende uniformen, vaak ongeschoren, ogenschijnlijk ongediscipli neerd vormen zij toch een duidelijke een heid. Van het begin van de oorlog merkte ik pas iets om kwart voor acht 's och tends, toen ik wakker werd van het eer ste luchtalarm in Tel Aviv. Beneden bij de ingang van de schuilkelder van het hotel vond ik een groep huilende kamer meisjes. Op dat tijdstip had de Israëli sche radio alleen bekend gemaakt dat een Egyptische aanval had plaatsgevon den, maar de plaats daarvan werd niet vermeld. Kort na het tweede alarm om onge veer half tien, richtte premier Levi Esj- kol zich via de radio tot het Israëlische volk met een boodschap in ernstige maar algemene bewoordingen. Hij zette in het kort de toestand uiteen en maande tot uiterste paraatheid. Kort daarna was de zondag geïnstalleerde minister van De fensie, generaal-majoor Mosje Dayan, voor de microfoon en sprak het leger toe. „Soldaten van de Israëlische strijd krachten" zei hij onder meer, „wij heb ben geen territoriale veroveringsambi ties. Ons enige doel is de pogingen van de Arabische legers om ons land te ver overen, tot niets te reduceren, en om de omringende blokkade en agressie te ver nietigen. Zij zijn groter in aantal. Maar wij zullen ze tegenhouden. Wij zijn een klein land. Maar wij zijn vastberaden". ADVERTENTIE AMSTERDAM Leidsestraat 67-71 DEN HAAG Schoolstraat 42 BREDA Ginneken9traat 29 LEIDEN Haarlemmerstraat 163 HAARLEM Grote Houtstraat 180 hoek Raamvest ROTTERDAM (Oude) Binnenweg 127 en Zwaanshals 244B AMERSFOORT Langestraat 11 De eerste gewonden aan Israëlische kant worden naar een eerste hulp post gebracht. Uit tal van landen zijn reacties geko men op de gisteren uitgebroken oorlog in het Nabije Oosten. Dit zijn enkele van deze reacties: Joegoslavië: President Tito heeft Is rael de „agressor" in het huidige con flict genoemd en volledige steun toege zegd aan de Arabische landen. Hij be loofde „alles te zullen doen om hun te helpen bij hun rechtvaardige strijd". China: „De Russische revisionisten werken hand in hand met het Ameri kaanse en Britse imperialisme om de strijd van de Arabische volkeren te sa boteren", aldus een verklaring van het communistische persbureau Nieuw China over de strijd in het Nabije Oosten. Japan: De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Takeo Miki heeft ver klaard, dat Japan in het conflict strikt neutraal zal blijven. BRAZILIË: De Braziliaanse regering heeft op alle landen die bij het conflict in het Nabije Oosten zijn betrokken, een beroep gedaan onverwijld de gevechts handelingen te staken. Italië: De Italiaanse regering heeft een reeks van dringende oproepen ge richt aan de regeringen van Egypte en Israel en aan de Verenigde Naties om snelle pogingen te doen om de strijd in het Nabije Oosten te staken. Vaticaan: De Paus heeft in een bood schap gezegd: „Wij zijn diep bedroefd en bezorgd over de ontwikkeling der gebeur tenissen in het Nabije Oosten, terwiil wij bidden, dat de goddelijke barmhar- (Van onze correspondent) BRUSSEL Waarschijnlijk uit angst voor mogelijke gevolgen van de oorlogs gebeurtenissen in het Nabije Oosten zijn de Belgische huisvrouwen aan het ham steren geslagen. Zij hebben gisteren vooral in grote ste den als Brussel en Antwerpen grote hoe veelheden van bepaalde goederen, o.a. van olie, meel, peulvruchten en suiker, ingeslagen die in geen verhouding ston den tot hun normale aankopen. Verschei dene winkeliers zijn in één dag door hun voorraden van twee of drie weken heen. Maandagochtend hadden ook de leve ranciers van huisbrandolie plotseling gro tere bestellingen te noteren. In de loop van de dag is de animo daarvoor wat af genomen na berichten dat de olie-voor ziening van West-Europa nog voor maan den verzekerd zou zijn. tigheid dat gebied en de wereld voor lij den en verwoesting moge bewaren. Denemarken: Als de Verenigde Na ties daarom vragen, kan Denemar ken in drie dagen tijd 200 militairen naar het Nabije Oosten zenden. Zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen bekendgemaakt. Duizend Deense militairen bevinden zich onder de V.N.-troepen op Cyprus. Wenen: Bruno Pittermann, de Oos tenrijkse voorzitter van de Socialistische Internationale, heeft een buitengewone vergadering uitgeschreven van 't bestuur van de internationale over de oorlog in het Nabije Oosten. De bijeenkomst zal 8 juni in Londen worden gehouden. UNESCO: De Opvoedkundige Weten schappelijke en Culturele organisatie van de V.N., de UNESCO, heeft op Israel en de Arabische regeringen een beroep gedaan, oude monumenten en cultureel goed in het huidige gewapende conflict te sparen. BRUSSEL (AP). De Belg Jean Rey is gisteren eenstemmig gekozen tot toe komstig president van de samengevoegde uitvoerende commissie van de drie Euro pese gemeenschappen. Jean Rey, de EEG-commissaris die de Kennedy-ronde voor de Europese Gemeen schap tot een goed einde heeft gebracht is sedert de oprichting van de EEG lid van de Europese Commissie. Rey is een protestantse liberale Belg. Hij werd op 15 juli 1902 in Luik geboren als zoon van een predikant. Hij studeerde ook in Luik en was daar na 1926 advocaat bij het hof van beroep. Rey, die in de EEG-commissie de por tefeuille van Buitenlandse Handelsbetrek kingen beheert, bezit vele buitenlandse on derscheidingen waaronder het groot kruis in de orde van Oranje Nassau. Nederland heeft vorig jaar de sterk ste stjjging van de investeringen, naar volume gerekend, van de Europese Ge meenschap bereikt. De toename beliep 7,5 percent tegen 3,5 percent voor de EEG als geheel. In 1965 had die stijging in Nederland 5 percent bedragen, aldus het jaarverslag van de Europese Inves teringsbank over 1966. De groei der investeringen liep in de zes EEG-landen vrij sterk uiteen. In Duitsland zette de vertraging in de bru- to-vorming van vast kapitaal zich in ver scherpte mate voort en bereikte in de laatste maanden van 1966 het punt waar op van een volstrekte teruggang sprake was. In Frankrijk bleef het groeitempo naar volume gemeten op 6 percent. Italië gaf een herleving van de investeringen te zien na een daling in de twee vooraf gaande jaren bereikte het groeitempo daar 3,7 procent. In België werd een versnel ling van het groeitempo waargenomen, van 1,4 percent in 1965 tot 4 percent in 1966 en in Luxemburg ten slotte daalde de investeringsactiviteit opnieuw met 6,5 percent. PEORIA (Reuter) Richard Speck, de 25-jarige zeeman, die vorig jaar in Chicago acht verpleegsters vermoordde, is tot de doodstraf veroordeeld. Het von nis zal op de elektrische stoel worden vol trokken. Verwacht wordt dat er een reeks be roepen tegen het vonnis zal worden aan getekend, waarvan de behandeling maan den, misschien zelfs jaren kan duren. TEL AVIV (AP). Paul Schutzer uit Parijs een fotograaf van „Life", is van morgen vroeg om het leven gekomen toen hij met een Israëlische rupsbandvoertuig meereed, dat door Egyptisch vuur werd getroffen. Schutzer maakte foto's van de Israelisch- Egyptische tankslag in de Sinaï. CAIRO (AFP) In Egypte is de cen suur ingesteld. Alle buitenlandse corres pondenten en radioverslaggevers moeten hun teksten ter inzage geven. PARIJS (AFP). Zowel Egypte als Israel beschikt over kerninstallaties, die bij bombardering plaatselijk gevaar voor radioactieve besmetting kunnen op leveren. Van beide landen is Israel het verst gevorderd op nucleair gebied en beschikt over verscheidene kerncentra, met als be langrijkste dat in Dimona, ten westen van de Dode Zee. Het centrum werd in 1964 in gebruik genomen. De hier aan wezige kernreactor voedt een stroomgene rator van 50.000 kilowatt. Waarschijnlijk is er ook een fabriek voor de bwerking van kernmateriaal in gebruik, waarmee jaarlijks enige kilo's plutonium kunnen worden geproduceerd. In Birsjeba staat een zwaar-waterreac- tor van 24.000 kilowatt en het Weizmann- instituut in Rechovoth bij Tel Aviv be schikt over een cyclotron en laboratoria voor radio-isotopen. De belangrijkste Egyptische kerncen trale staat in Ins jas, een buitenwijk van Cairo. Buiten een kleine reactor voor on derzoekingsdoeleinden bestaat het cen trum uit een versneller en een centrum voor radio-isotopen. Het geheel is met Russische hulp gebouwd. Sinds 1965 wint Egypte uranium lang» de Rode Zee. BAGDAD (AFP-AP) Irak dat vanmor gen het transport van ruwe olie via de pijpleiding naar de Middellandse zee, heeft gestaakt, behoort tot de acht Ara bische olielanden, die gisteren hebben ver klaard, dat zij de olieleveranties aan alle landen die de zijde van Israël kiezen, of Israël in het huidige conflict steunen, zul len stopzetten. De collectieve Arabische boycot treft ook oliemaatschappijen, die Israël van brandstoffen voorzien. De Arabische lan den beschouwen het als een tegen hen ge richte agressie, als een derde land Israël steunt. De acht Arabische oliestaten, die samen 63 percent van de totale olie-uit voer in de wereld voor hun rekening ne men, hebben ook sancties tegen particu liere, buitenlandse vestigingen in hun land aangekondigd, als de regeringen van het land van herkomst zich openlijk vijandig tegen de Arabische belangen opstellen. De conferentie, waar deze besluiten wer den genomen, deed een beroep op alle Islamitische en bevriende mogendheden, om te verhinderen dat Israël olie ont vangt. Met name werd een beroep op Iran gedaan, dat voor het uitbreken van de crisis, 90 percent van de Israëlische olie-import voor zijn rekening nam. Twaalf mohammedaanse staten hebben een oproep tot de Britse regering gefor muleerd, om op straffe van economi sche vergeldingsmaatregelen neutraal te blijven in het conflict om Israël. In Koeweit zijn alle oliemaatschappijen onder rechtstreeks beheer van de militaire gouverneur geplaatst. In net sheikdom heerst de staat van oorlog. Libanon heeft alle uitvoer van geraffi neerde olie verboden overeenkomstig de ADVERTENTIE Ontdek 'mlcroflned' 'ASPRO' met dubbele actie: resolutie van de Arabische olielanden. De gelden van oliemaatschappijen die „bij de agressie betrokken zijn", worden gekon- fiskeerd. De regering heeft blanco vol macht voor de duur van een maand ge kregen. Jordanië heeft West-Duitsland om leve ring v an 20.000 gasmaskers gevraagd. Het verzoek is door Bonn in welwillende overweging genomen. Uit vrijwel alle lan den in het Nabije Oosten, die bij het con flict betrokken zijn, evacueren momenteel de buitenlanders. Lucht- en scheepvaart routes zijn reeds, voordat het Suezkanaal werd gesloten, omgelegd of geannuleerd. Assuradeurn in verschillende landen heb ben een extra molestrisicopremie inge steld voor scheepvaart en lading in het Nabije Oosten. Kernproef. De Fransen hebben een kern proef de eerste van een serie ge nomen in het zuidelijke deel van da Stille Oceaan, zo is in Parijs bekendge maakt. De proef werd genomen boven de eilan dengroep, bekend onder de naam Moe- roeroa. Na deze serie proeven zullen de Fransen volgend jaar hun eerste water stofbom tot ontploffing brengen. Afgezet. De leider van het Hongaarse „Centrale Comité voor Toezicht op het Volk", Gyoergy Varga, is van zijn func tie ontheven en uit de partij gestoten wegens corruptie. OAS-ministers. De raad van de Organisa tie van Amerikaanse Staten heeft be sloten een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de lidstaten te beleggen over de Cubaanse inmenging in de binnenlandse aange legenheden van de Latijns-Amerikaan se landen. Barka-proces. De plaatsvervangend chef van de Marokkaanse geheime politie, kolonel Achmed Dlimi, is in Parijs vrij gesproken van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Marokkaanse oppo sitieleider Mehdi Ben Barka, op 29 ok tober 1965 in de Franse hoofdstad. An- toine Lopez, voormalig agent van de Franse contraspionagedienst, is veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Onlusten. Drie avonden van ongeregeld heden, plundering, gevechten, brand stichting en verspreide activiteiten van sluipschutters in de voornamelijk door negers bewoonde wijk Roxbury van Boston hebben tot dusver meer dan ze ventig gewonden, zestig arrestaties en een materiële schade, die in de miljoe nen dollars loopt, opgeleverd. „Opzettelijk". De Russische regering heeft in een nota gezegd, dat de aanval die Amerikaanse vliegtuigen gedaan zouden hebben op het Russische schip „Turkestan" duidelijk een opzettelijke geweest was. De nota werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassade in Mos kou.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3