Het Nabije Oosten een kruitvat per definitie Negentien jaar smeult in Nabije Oosten conflict 1 OMYL UÈaranka iiieubelen Arabische landen weigerden Israel te erkennen w Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? DINSDAG 6 JUNI 1967 8 Oorlogsschepen, behorend tot de vloten van drie mach tige naties, zwerven als waakhonden rond het strijd toneel. BH1 A Vernietiging Onwettig I Suez-actie Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u in de kamer ophangt, maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. LOOP VRIJ IN EN UIT bij: Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW BRAND IN DE WOESTIJN Ahmed Sjoekairy, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, spreekt een felle rede tegen Israel uit. De tienduizenden in vrijwillige ballingschap levende Arabieren vormen zijn gehoor. PARIJS/LONDEN (Reuter en AFP) Aan het huidige conflict in het Nabije Oosten is een reeks van incidenten voorafgegaan die steeds meer in ernst toenamen. Op 8 januari leverden Israëlische en Syrische strijd krachten gevechten waarbij tanks betrokken waren. De rust keerde pas na drie dagen terug. In februari was een- Israëlische grenspatrouille ge durende vier uur gewikkeld in gevechten met Jordaanse troepen en op 7 april vooral deed zich een ernstige botsing tussen Israel en Syrië voor, nabij het meer van Galilea. Als reacties op terroristische aansla gen van Arabische commando's die uit Syrië waren gekomen voerde Israel een aanval op Syrisch gebied uit. Beide par tijen beweerden bij luchtgevechten vlieg tuigen van de ander te hebben neerge schoten. Op 16 mei werd vernqmen dat Egyp te in Sinaï troepen concentreerde. De volgende dag werd de alarmtoestand in Egypte afgekondigd. Syrië, Irak, Jordanië en Koeweit volgen. Tezelfdertijd vroeg Egypte om terugtrekking van de VN- vredesmacht die aan de grens met Israel op Egyptisch gebied gelegerd was. Op 18 mei stijgt de spanning verder Volgens de Arabische landen bereidt Is rael zich voor op een aanval tegen Sy rië. Israel spreekt dit tegen en veroor deelt de concentraties van Egyptische zware artillerie in Sinaï. Dezelfde dag besluit Oe Thant, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de VN-vredesmacht terug te trekken. De Egyptenaren en Is raëliërs komen nu rechtstreeks tegenover elkaar te staan. Iraakse troepen vertrek ken naar Syrië. mogendheden de Israëlische rechten op vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba te handhaven. Op 24 mei komt de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. De Franse regering stelt overleg van de vier grote mogend heden die een speciale verantwoording voor de vrede dragen voor. Dit wordt vrijwel onmiddellijk aanvaard door de VS. Groot-Brittannië en Egypte. Groot- Brittannië spreekt zich uit voor herstel Op 19 mei wordt de VN-strijdmacht a- Mosje Dayan de Koene Israëli sche minister van Defensie. In een rede zei hij: „Het is niet nodig, dat er Amerikaanse en Engelse soldaten sterven voor Israel". heden officieel te reageren. Washington verklaart dat de Golf van Akaba een in ternationale waterweg is en dat de door Nasser afgekondigde blokkade onwettig is. Moskou zegt dat de Sovjet-Unie zich zal verzetten tegen elke agressie tegen de Arabische landen. Dezelfde dag komt Oe Thant in Cairo aan voor overleg met de Egyptische president. Premier Esj kol van Israël ricljt een oproep tot de grote van een aanwezigheid van de VN aan de grenzen tussen Egypte en Israel. Intussen begeven eenheden van de zes de Amerikaanse vloot zich met mariniers aan boord naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Maar in Cairo wordt officieel verklaard dat Egypte zich met alle middelen tegen het breken van de blokkade zal verzetten. DEN HAAG (ANP) Op 15 mei 1948 toen na een woelige politieke voorgeschiedenis van het zionisme en het vertrek van de Britse troepen uit het gebied de staat Israel werd uit geroepen, bevond het land zich al di rect in oorlog met zeven Arabische landen die de Arabische bevolking steun hadden toegezegd tegen de zio nisten. Op 26 mei verklaart president Nas ser: „Ons fundamentele doel is de ver nietiging van Israel". De felle Palestijnse leider Sjoecheiri roept op tot een „heilige oorlog" tegen Israel. Hieronder: Trots en triomfante lijk steken pas aangeworven Arabi sche soldaten hun wapens omhoog. Hun strijdkreet: „Palestina voor de Arabieren". Hierboven: Straatbeeld in Tel Aviv. Er is luchtalarm gegeven en iedereen vlucht in de schuilkelders. Spontaan bieden velen hun bloed aan voor de slachtoffers van de oorlog in het Nabije Oosten. In het mijnwerkersplaatsje Waubach, meld den zich gisteravond 262 donors. ontbonden en troepen van het Palestijnse bevrijdingsleger nemen de plaats van „blauwe baretten" in. Op 22 mei kondigt president Nasser van Egypte de sluiting af van de Golf van Akaba voor Israëlische schepen en schepen die strategische goederen naar de Israëlische haven Eilat vervoeren. Op 23 mei beginnen de grote mogend- Van 27 mei af breiden de militaire maatregelen in de Arabische landen zich uit. Oe Thant verklaart dat het nodig is tijd te winnen. De Veiligheidsraad komt enige malen bijeen maar komt niet tot een uitspraak. Intussen doen zich aan de grenzen van Israel nog enige incidenten voor. Op 30 mei komt een sensationele ver zoening tot stand tussen de aartsvijanden Hieronder: De ambassadeur van Israel bij de Verenigde Naties, Gideon Rafaël spreekt de Veilig heidsraad toe. koning Hoessein van Jordanië en presi dent Nasser. De Jordaanse koning tekent met zijn rivaal een defensiepact. 1 juni wordt in Israel een regering van nationale eenheid gevormd. Generaal Mosje Dayan, de „overwinnaar van Si naï" in 1956, wordt minister van Defensie. Egypte deelt mee dat het het Suezkanaal zal sluiten voor elk land dat Israel helpt. Washington en Londen hebben inmid dels steun proberen te verkrijgen voor een verklaring der zeevarende mogend heden over de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. Na een rustig weekeinde barstte in de ochtend van de vijfde juni de bom. De Arabische staten, verbitterd over de toenemende immigratie van joden uit de gehele wereld in het on der Brits mandaat staande Palestina, hadden op 22 maart 1945 de Arabische Liga in het leven geroepen. Hiervan maken deel uit: Irak, Egypte, Syrië, de Libanon, Jordanië, Jemen en Sa- oedi-Arabië In november 1947, na voortdurende wrij vingen tussen de joodse en de Arabische bevolking van Palestina, spreekt de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties zich uit voor verdeling van het heilige land in een joods en een Arabisch gedeelte. De oude stad Jeruzalem vormt hierin een internationale enclave. Het Britse mandaat loopt af en de na tionale raad, die de joodse bevolking van Palestina vertegenwoordigt roept op 15 mei 1948 de soevereine staat Israël uit. Dit leidt tot een openlijke oorlog tussen joden en Arabieren. Terroristen vermoor den de Zweedse graaf Bernadotte, de VN-bemiddelaar. In 1949 sluiten de strij dende partijen een voorlopige wapen stilstand. Ondanks bestandsovereenkomsten, die in 1949 tot stand komen, blijft de oorlogs toestand bestaan. Een ontelbaar aantal grensincidenten volgt en in 1956, nadat de laatste Britse troepen de Suezkamal- zone hebben verlaten, inmiddels is m Egypte president Nasser aan het bewind gekomen maakt Egypte de nationali sering van het Suez-kanaal bekend. ISRAËLISCHE troepen overschrijden de grens met Israël en een verbitterd gevecht vindt plaats op het schiereiland Sinaï. De Israëliërs dringen op tot vlakbij het Suezkanaal, maar op dat ogenblik intervenieren de Verenigde Na ties en de Israëlische grenzen worden teruggebracht tot zoals ze in de be standsovereenkomsten waren vastgelegd. Hierin is Jeruzalem verdeeld in een Jor daans en een Israëlisch gedeelte. De uit Israël verdreven Arabieren, de zogenaamde Palestijnse vluchtelingen, vestigen zich in kampen in Jordanië, de strook van Gaza, Libanon en Syrië. Hun aantal wordt op het ogenblik geschat op één miljoen. De Arabische landen blijven weigeren het bestaan van een joodse staat te er kennen. Op een topconferentie in 1964 besluiten zij een Palestijnse bevrijdings beweging in het leven te roepen, waarin de vluchtelingen worden gemobiliseerd voor hun terugkeer naar Palestina. ADVERTENTIE Een Organon produkt

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8