Magische krachten in Gentils' levensgrote junk-schaakspel 1 mee op vakantie VISC0NSERVEN Over Jazz", een moeilijk te lezen muziekboek ■f Piratenzenders zoeken in ons land een toevlucht m Aan Belgische universiteiten meer mogelijkheden voor Nederlanders ,Hollandaise" van Picasso gestolen Toneelexamen in Amsterdam HTC in Alkmaar Predikanten boos over gebed Vijf jaar voor bankrovers Voor moordaanslag 3V2 jaar NEGEN MUZEN S^ortgenó Sm! DINSDAG 6 JUNI 196 7 9 (Van onze correspondent) BRUSSEL Uit een opdracht van een Zwitserse kunsthandel, de be faamde Galerie Krugier in de steil hellende Rue de la Cité van de oude bovenstad van Genève, is het meer dan levensgrote schaakspel voortge komen, dat de vereniging Middelheim promotors van de beeldhouwer Vic Gentils heeft verworven. Het zal, nadat het in het Brusselse paleis voor schone kunsten te zien is geweest, worden tentoongesteld in het museum van het Antwerpse beeldenpark. Het is te hopen dat men het op vele plaatsen in Europa en met name op de Biennale in Venetië zal tonen, want het is een meesterwerk. Mens-stoel Materie Totemwoud EXAMENS De radio geeft woensdag T elevisie programma's Naar verluidt heeft Gentils eerst alleen een „Mens-stoel" willen maken. Maar die stoel groeide uit tot een koningin. Zo ging het verder: twee maal zestien schaak figuren heeft Gentils geschapen, de zwar te en de witte hofstoeten, kompleet met pionnen, paarden, raadsheren, torens en natuurlijk de koningsparen zelf. Gentils heeft bekendheid gekregen se dert de tijd dat hij „orgels" van schilderij lijsten, composities van piano-onderdelen (ik vraag me af hoeveel hij er in zijn leven heeft gesloopt), meubelen als „hulde aan Permeke" en „kabinet van Jacques Offenbach" en composities van ivoren toetsen of met vilt bedekte houten hamer tjes maakte. Men heeft de laatste jaren lang nadat Schwitters met tramkaartjes, klosjes en zo ging werken, wel over de „junk"-rich- ting gesproken en men heeft daarin dan weer groepen onderscheiden van degenen die met oud hout, ijzerafval of nieuw hout werkten. Ook dit schaakspel is een samenraapsel van duizend en een elemen ten. De beschouwer heeft de indruk, dat het hier gaat om een geïnspireerd compo neren met heterogene onderdelen, die Gen tils waakzaam oog ontdekt moet hebben in de bergen van afval, die hij ter be schikking moet hebben om zijn beelden te maken. Zo kan men in dit schaakspel stukken vinden van stoelen, etalagepoppen, boter vaten, schoenleesten, tafelpoten, kap stokken, mallen voor hoeden, hobbelpaar den, wijnvaten, piano's, kruiwagens, ka no's, roeispanen, karntonnen, wielen en ook een duikerklok, een muizeval en een schermmasker. Dat alles ziet men alleen wanneer men er naar zoekt. Want dit is het grote van Gentils kunst: de materie lost op in de schepping. Wat hij uiteindelijk als het produkt van zijn handen en zijn artistieke geest toont, leeft een eigen leven zonder verleden. Piano's zijn bij hem geen piano's meer, stoelen geen stoelen, kruiwagens geen kruiwa gens. Wat er is zijn de tweeëndertig stukken van zijn schaakspel, donker ge beitst en geschroeid en gebrand is de zwarte partij, diep gebeten met de zand straal de witte. Evenals bij een klein schaakspel voelt men bij het grote de latente konings- strijd, de tragedie van de macht. Sterker: het grote heeft in zijn figuren zo veel sa mengebalde kracht dat men zich, ertus sen lopend, waant in een tovertuin, een totemwoud, een kerkhof voor afgoden. Gentils schaakspel is een magisch kunst werk, een hoogtepunt in de Belgische en Europese kunst van vandaag. Geïnspireerd op het grote spel zijn eni ge bronzen verkleiningen. De afmetingen van het bord zijn dan één bij één meter. Bezitters van de Nederlandse diploma's Gymnasium-A en -B en HBS-A en -B worden op dezelfde voet als in Nederland toegelaten tot de universitaire examens in België, die wettelijk zijn geregeld. Dit blijkt uit het Belgisch ministerieel besluit tot vaststelling van de universi taire examens, waartoe houders van Ne derlandse diploma's en getuigschriften van secundair onderwijs toegang hebben. Voor gymnasiasten-A en -B betekent dit een verruiming, waarbij thans nog de mo gelijkheid wordt geopend, dat gymnasias ten-A ook toegang krijgen tot de land bouwkundige studies en, onder dezelfde voorwaarden als in ons land, tot de medi sche en veterinaire studies. Voor gymnasiasten-B staan nu bijna al le A-studies open. Stond voor kort slechts één studierichting open voor iemand met het Nederlands HBS/B-diploma, thans ADVERTENTIE <%oud - t'-'ik" tijcrlcaet - 5£eltu>«fpleet. Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tc'. 02500-10616 Uit het museum van Queensland in Syd ney is maandagavond een schilderij van Picasso „la belle Hollandaise" ge stolen, waarvan de waarde op 600.000 gulden wordt geschat. Een suppoost vond de lege lijst op de grond. De andere kunstwerken waren ongemoeid gebleven. hebben zij in België alle studiemogelijk heden, die ook de gymnasiasten-B bezit ten. De HBS-er-A krijgt, evenals in ons land, toelating tot de notariële studie mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Ook voor MO-akten en voor getuig schriften van Nederlandse hogere land bouwscholen zijn nu voor België analoge regelingen getroffen als in Nederland. Men kan zich verbeelden, dat twee woeste koningen er mee spelen en dat de ver liezer met een van de stukken de win naar zijn schedel verbrijzelt. Het artikel gisteren op de'kunstpagina over het openbare eindexamen van de Amsterdamse Toneelschool was niet van onze correspondent in de hoofdstad, maar van onze toneelcriticus de heer Simon Koster. Tijdens het afgelopen seizoen heeft De Haarlemsche Tooneel Club tot de zes ver enigingen behoord, welke waren uitgeno digd deel te nemen aan het nationale to neelconcours, dat onder auspiciën van de Verenigde Noord-Hollandse Dagbladen in de schouwburgzaal van „Het Gulden Vlies" in Alkmaar werd gehouden. Onder regie van Wim Paauw heeft de HTC agn deze wedstrijd deelgenomen met een op voering van Marcel Achard's komedie „De Bolle", welke voorstelling door de jury het hoogste aantal werd toegekend. De HTC zag zich aldus in het bezit gesteld van de eerste prijs. Daarnaast verwierf mr. N. Drost van de HTC de prijs voor de best gespeelde hoofdrol. ADVERTENTIE In een telegram aan het moderamen van de generale synode der Neder landse Hervormde Kerk vraagt het ministerie van predikanten der her vormde gemeente in Rotterdam, „ver ontwaardigd over de oproep tot gebed voor het Nabije Oosten, waarin de unieke positie van Israel werd ont kend", een eigen bijbels profetisch pro test te laten horen in „deze tegen alle internationale recht en tegen alle hu maniteit indruisende overval van een overmacht tegen de staat Israel". In het telegram stelt het ministerie de synode voor de Nederlandse rege ring op te roepen volledige steun te geven aan de staat Israel. Voorts ver zoekt het met grote spoed een oproep te laten uitgaan tot allen om met kracht achter de collectieve Israelactie te staan en daartoe alle organen en kerkelijke gebouwen ter beschikking te stellen. (Van onze correspondent) UTRECHT. De drie Amsterdammers die 1 september vorig jaar de Nederland se Middenstandsbank in IJsselstein over vielen, zijn door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. (Van onze correspondent) UTRECHT Een 33-jarige chauffeur uit Lüischoten is door de Utrechtse recht bank wegens poging tot doodslag op zijn echtgenote veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdachte had in mei 1965 een half volle fles wijn, waaruit zijn vrouw wei eens dronk, aangevuld met twee theekop jes vergif. (Van een medewerker) De samensteller, de uitgever en mede werkers van de paperback „Over Jazz" hadden uit dit enkele weken geleden op de markt gebrachte boekje hun slaatje kunnen slaan. Slechts summier wordt in de Nederlandse pers geschreven over jazzmuziek, hoogst zelden verschijnt er een Nederlands boek over. En dat, ter wijl deze muzikale vorm het moet opne men tegen beat, rhythm and blues, folk, motown en wat al niet meer. Het jazz leven in ons land had een injectie nodig. Reikhalzend hebben de weinig overgeble ven liefhebbers naar „Over Jazz" uitge- ken. Ze moesten het al jaren doen met wat buitenlandse maandbladen en wat ze in onze muziekzalen aan concerten kon den beluisteren was niet veel zaaks. Het ontbreekt 't Nederlandse jazzpubliek in de regel aan de kennis om alle aspek- ten van thema en improvisatie op hun juiste waarde te schatten. Het uitblijven van boeken over jazzmuziek en het ont breken van voldoende informatie over nieuwe vormen als free-jazz deed jon geren er toe besluiten hun aandacht uit sluitend te geven aan ongecompliceerder muziekvormen de zogenoemde tiener-mu- ziek. Met „Over Jazz" had samensteller Ruud Kuyper in een dringende behoefte kunnen voorzien; hij deed het niet. In het luxueuze Hilton Hotel in Amster dam-Zuid werd de pocket onlangs aan de Nederlandse pers gepresenteerd. Vele aanwezigen hadden al gauw meer aandacht voor de in grote hoeveelheden geserveerde borrels en hapjes dan voor het boek. „Over Jazz", een uitgave van N.V. De Arbeiderspers in de Floret-serie bleek ook uiterlijk een „clean" geschrift. Op de omslag staan de namen van het boek en van de medewerkers in keurige vette letters. Binnenin een even net en evenwichtig uiterlijk. Géén lekkere dikke koppen boven de hoofdstukken, niets daar van. De samenstellers hebben kennelijk gedacht dat elk plaatje de concentratie van de lezer ongunstig zou hebben beïnvloed. Die concentratie heeft de lezer wél nodig. „Over Jazz" is een boekje voor de „geoe fende" lezer. De al jaren aan jazzmuziek getrouwen zullen stellig blij zijn met de uitgave. Maar voor de oppervlakkig ge- interesseerden is het boek pertinent on leesbaar, deels door de sombere opmaak, deels door het te veel uitdiepen van niet- essentiële zaken en de reusachtige opsom mingen van droge feitelijkheden. Het is een goede paperback voor de insider, UTRECHT. De heer D. C. Vlasblom uit Bunnik is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Skin elasticity (elasticiteit van de huid)". AMSTERDAM (Gem. Un.). Doctoraal rechten A. Veenstra (Santpoort. Kandi daats Spaans mevr. J. M. H. Haitsma Muiier-von Cvitkovic (Haarlem). EINDHOVEN. Ir. A. H. Hoekstra is ge promoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Zijn proefschrift had als titel: the chemistry and luminescence of antimony-containing calcium chloropa- tite". Promotor was prof. dr. G. D. Rieck, hoogleraar in de fysische chemie te Eind hoven. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke gram. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 lichte gram. muziek. 8.00 Nws. 8.10 Ge wijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub. 8.45 Griekse muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram.mu- ziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Opera. 14.00 De wilde vaart, (detective-hoorspel). 14.25 Amusementsmuziek. 15.05 Moderne en klassieke kamermuziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16i)0 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gram. muziek. 17.50 Overheidsvoor lichting. 18.00 Muziek in vrije tijd. 18.30 Spektrum. uit de P.C.O. 18.50 Vocaal ensem ble. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heils. 19.45 De voorgeschiedenis van de politieke moeilijkheden in Aden, (lezing). 19.55 Berliner Festwochen 1966. 21.30 Wonen zonder middelen. 21.50 Lichte orkestmuziek. 22.15 Wijd als de wereld. 22.30 Nws. 22.40 Elektronisch orgelspel. 22.55 Wonen zonder midden. 23.15 Lichte gram. muziek. 23.55- nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8,10 Uitgeslapen. 9.00 Klassiek strijktrio. 9.10 Klassieke pianomuziek. 9.40 Schoolradio. 10.0 Lichts gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Moderne muziek. 11.55 Lichte gram. muziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Metropole orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Liedjes. 13.50 Gesproken portret. 14,05 Klassieke en moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gram. muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Simbel. 17.30 Jazz. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzen ding van de P.v.d.A, 18.30 Dansorkest. 19.00 Licht orgelspel. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord. 22.00 Gesprek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Moderne mu ziek. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidos- koop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette-varia. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws, 16.02 Toer beurt. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhytm and Blues. 17.35 Country en Western. BRUSSEL 12.00 Nws. 12.03 Liedjes. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buitenlands pers overzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Radioschoolkoor 14.30 Waarom wij niet? 14.50 Radioschool koor. 15.50 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz 17.00 Nws. 17.15 Tophits. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. 18.55 Taai- wenken. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Kinderweelde 20.00 Operette. 21.13 Lich te muziek. 22.00 Nws. VOOR DINSDAG Nederland 1. 18.45 Voor de kleuters: De Minimolen. 18.50 Show. 19.25 Koning Klant: consumentenru briek. 19.56- Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Black New World II. 21.35 Een dag uit het leven van 22.05 Vrij entree (cabaret). 22.25 Jour naal. 23.00 Teleac: Kernfysica. Nederland II. 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Virgi nian, 21.15 De Droom (TV-opera). 21.56 Recla me. 22.00 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND 1 17.00 Voor de kinderen. 18.45 Voor de kleu ters: De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.59 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipizza (T.V.- film). 19.25 Holland Festival Magazine. 19.41 Uitzending Stichting Socutera. 19.56 Recla me. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uit zending van de V.V.D. 20.30 Sommerkrig, film van de Deense TV. 21.00 De vrouw die hij begeerde (speelfilm). 23.10 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Beatles, tekenfilm. 20.25 Sport. 21.20 The man from U.N.C.L.E. (TV-film). 22.10 Recla me. 22.15 Journaal. maar de gewone platenbeluisteraar en concertbezoeker, die ook wel wat anders aan zijn hoofd heeft, heeft er weinig aan. „Over Jazz" werd geschreven door Ruud Kuyper, Pé Hawinkels, Bert Vuijsje, H.P.-medewerker Trino Flothuis, Peter Smids, Arend Jan Heerma van Voss en Martin Schouten. Er is dunkt mij, wel wat geschaafd en veranderd aan de afzonder lijke hoofdstukken, welke door deze me dewerkers zijn geschreven: aan de af werking vaiï het geheel heeft kennelijk één man gewerkt. De nog jonge schrij vers hebben met „Over Jazz" bijna we tenschappelijk willen debuteren; juist daardoor is het geheel een tegenvaller, ,Over Jazz" is al met al een blijk van de verstarring van het Nederlandse jazzle ven. Er wordt weinig gezegd over onze beoefenaars van moderne jazz. Mensen als Misja Mengelberg, Piet Noordijk en Theo Loevendie, die heus wel iets van belang brengen komen in deze pocket nauwelijks uit de verf. Parker, Davis, Evans, Mulligan, Blakey en Adderley zijn al tien jaar geen nieuws meer voor de jazzminnaar. NEDERLAND 1. Lucille Ball blijft nog altijd een van de vaste gasten. Vanavond ontmoet zij voor het eerst na geruime tijd haar oude vriendin Viv weer eens. Koning Klant zorgt voor vulling van de rest van de tijd tot acht uur. Na het jour naal het tweede deel van Black new world. Enkele dagen geleden bracht de VARA het eerste deel van het optreden van het Amerikaanse negergezelschap the Haizlip-Stoiber Company op het scherm. Dit gezelschap probeert de strijd om emancipatie van de neger in beeld te brengen. De teksten schreef de neger- schrijver James Baldwin. Zang, dans, mu ziek, mime en gesproken woord worden aangewend om de intentie kracht bij te zetten. Nico Knapper had de televisiere gie van dit zaaloptreden. Een half uurtje hierna met Mies Bouwman. Ze is samen met de cineast Ed van der Elsken een dag lang op bezoek geweest bij een be kende Nederlander. Nog wat „vermaak" tot slot van de avond. In de Koopermolen ontvangt Henk Elsink de Franse imita- trice Ada Lonati. Hierna de 34ste les Kernfysica uit de Teleaccursus. NEDERLAND 2. Een Amerikaanse film en een Nederlandse opera op deze avond van de NTS. Om te beginnen the Vir ginian, waarin de Zweedse Ulla Jacobs- son. Zij speelt voor het Poolse meisje, dat met een aantal emigranten naar Medi cine Bow komt. Er ontstaan spanningen tussen de nieuwelingen en de bevolking, die snel tot een crisis groeien als het mooie meisje niet helemaal ongevoelig blijkt voor de bewonderende blikken van de oorspronkelijke bevolking. Rechter Garth, Trampas en the Virginian hebben er de handen vol aan. Het tweede deel van de avond is voor de opera de Droom van Ton de Leeuw. Uitvoerenden zijn Sophia van Santé, Marco Bakker, Sonja van Beers, het Utrechts Stedelijk Orkest en het NCRV Vocaal ensemble, het geheel onder leiding van Bruno Maderna. Deze leidde ook de wereldpremière van de Droom tijdens het Holland Festival 1965. Ton de Leeuw liet zich inspireren door enkele Japanse gedichten. Hij voert een jongeman ten tonele, die graag een hoge positie wil bekleden. Maar als hij in een droom heeft gezien, hoe moeilijk het is om in een dergelijke situatie mens te blij ven, geeft hij er de voorkeur aan als ne derig dienaar zijn leven te slijten. Hoog tepunt van de Droom zijn de visioenen, die de componist zijn hoofdfiguur laat Marco Bakker als de jongeman en Sophia van Santé als de vrouw in „De Droom" van Ton de Leeuw. (2e net). m 'v''.,5. Drie Britse piratenzenders, die met sluiting worden bedreigd door de Britse justitie, wenden nu tot Nederland voor hun proviandering en voor hun adverten tieopbrengsten. Radio Caroline, Radio 227 en Radio 355 hebben kantoren in Am sterdam geopend met het oog op de nieu we wet, die waarschijnlijk volgende maand van kracht wordt. Bart Wijsmuller, directeur van N.V. Redwijs, een dochteronderneming van Bureau Wijsmuller in IJmuiden, heeft verklaard dat zijn onderneming de Brit se piratenzenders zal blijven bevoorra den, zolang er voor de leveranties wordt betaald. De drie drijvende zenders, die alle drie buiten de territoriale wateren bij Frinton aan de Britse oostkust lig gen, kunnen dus niet tot overgave wor den gedwongen door uithongering als de Britse leveranciers niet meer mogen le veren. Redwijs heeft drie schepen in bedrijf, de Offshore 1, 2 en 4, om de zenders te bevoorraden. De onderneming onderhoudt reeds banden met de zendschepen sedert Radio Caroline in 1964 in de lucht kwam. Denis Maitland, directeur van radio London, is maandag in Engeland terug gekeerd na een kantoor in Nederland te hebben gevestigd. Zijn station zal Neder land alleen als leveringsbasis gebruiken. De andere drie echter hopen dat Am sterdam naast een administratief cen trum ook een bron van inkomsten wordt. De 36-jarige Zuidafrikaan Basil van Rensburg, die radio Caroline in Amster dam vertegenwoordigt, heeft zijn kantoor aan de Koninginneweg 130. Hij werkt aan plannen voor een nieuw Nederlands talig programma voor radio Caroline dat binnenkort in de lucht komt. Er wordt gewerkt aan de installatie van een twee de zender aan boord van de Caroline. De proefuitzendingen hoopt men nog deze maand te beginnen. KKK. Het maandblad Kroniek voor Kunst en Kuituur is opgeheven. On danks verhoging van de abonnements prijs werd verlies geleden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9