ISRAËLIËRS KREGEN GAZA IN HANDEN Europa niet meer zo afhankelijk van olie uit Nabije Oosten 7 v* 9 9 Israelvaarders in Parijs gestrand Sjah breekt reis af Afstanden gering Geen herhaling van situatie 1956 WOENSDAG 7 JUNI 1967 13 - X\>:r7&XX> X ;ti WËtMÈmÈm mÊmmmsm ilili l Ooggetuige Man tegen man K rijgsgeva ngenen ■M v - N •x<vv5sS OP DE LANGE WEG NAAR SUEZ LinksbovenIsraëlische tanks dave ren het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem binnen. Hierboven: Marokkaanse troepen in dit geval een mortiersectie op weg naar Egypte om deel te nemen aan de strijd. TEL AVIV (AP) Tankkolonnes van Israel hebben gisteren Gaza en de plaats Aboe Ageila in Sinaï bezet. In minder dan twee dagen van strijd heeft Israel sleutelstellingen betrok ken op de drie wegen dwars door de woestijn naar Suez. Op de noordelijke kustweg in Sinaï hebben de Israelis El Arisj veroverd, 55 kilometer op Egyptisch gebied. In Aboe Ageila zijn te bijna 30 kilometer op Egyptisch gebied doorgedrongen. Bij Koentilla op de zuidelijke weg is de vooruitgang tot dusverre gering, maar de bezette posities zyn strategisch belangrijk voor een verdere opmars. De verovering van Aboe Ageila wordt door Israel van levensbelang geacht voor het welslagen van de veldtocht, omdat het een belangrijke breuk betekent in de Interne verbindingen van het Egyptische leger. De val van Gaza brengt de hele strook van Gaza met 250.000 inwoners in de handen van Israel. Israëlische troepen die een derde deel tot de helft van de weg naar Suez heb ben afgelegd, melden veel krijgsgevange nen en het buitmaken van aanzienlijke hoeveelheden materieel. Een militaire woordvoerder heeft verklaard dat de snelle ontwikkelingen de Egyptenaren nog slechts beperkte manoeuvreerruimte overlaten. Israëlische troepen in de centrale ko- lonne zijn na de val van Aboe Ageila nog 40 kilometer verder westwaarts door gestoten naar Jebel Livni, eveneens een belangrijke plaats, 's Middags rolden de tanks Jebel Livni binnen. PARIJS De negen Nederlanders, die al de eerste dag van de oorlog hun land verlieten om Israël te hulp te schieten, hebben hun reis voorlopig in Parijs moe ten onderbreken. De gestrande Nederlan ders delen hier het lot van enkele honder den Franse Israël-vaarders in spe. die tot dusver eveneens vergeefs uitzien naar een vervoermiddel om hun reisdoel te kun nen bereiken. Nadat maandag de KLM en Air Fran ce hun luchtlijnen naar Israël en het Na- bije-Oosten al hadden gestaakt, zag gis teren ook de Israëlische El Al zich ge noodzaakt het hoofd voor het moment in de schoot te leggen. Nu op enkele kilo meters afstand van Tel Aviv gevochten wordt zijn ook voor de burgerluchtvaart de gevaren te groot geworden. PARIJS (AFP) De sjah van Perzië, die na zijn officiële bezoek aan West- Duitsland. gisteren een onderhoud had met president De Gaulle, heeft zijn voor genomen reis naar Canada, waar hij de wereldtentoonstelling wilde bezichtigen, geannuleerd. Hij zou vanochtend naar Teheran terugkeren. De strijd in het Nabije Oosten vindt plaats in een betrekkelijk klein gebied. Dat blijkt uit de volgende afstanden in vogelvlucht Tel AvivAmman: 96 kilometer. JeruzalemAmman 80 km. Tel AvivCairo 400 km. CairoSuez 112 km. JeruzalemTel Aviv 56 km. DamascusJeruzalem 200 km. BeiroetTel Aviv 208 km. SuezTel Aviv 320 km. Hierboven: Het Suezkanaal. één van 's werelds belangrijkste vaarwegen en oorzaak van de internationale politieke belangstelling voor wat er in het Nabije Oosten gebeurt. **i> t, 9. MM GAZA VIEL na harde strijd. De cor respondent van het Amerikaanse persbu reau „Associated Press" meldde over de ■tri jd Er is hevig gevochten tussen de Israë lische troepen en de commando's van het Palestijnse bevrijdingsleger voor de Is raeli's tenslotte de Arabische stellingen in het centrum van Gaza konden door breken en de Egyptische vlag konden neerhalen. Overal floten nog de kogels van sluipschutters toen wij de stad langs een stille wijk binnenreden. Plotseling een oogverblindende lichtflits en een enorme ontploffing: Een wagen voor ons, met drie journalisten en een Israëlische officier, was op een landmijn gereden, die door de terugtrekkende Egyptische troepen onder het plaveisel was begraven. Een Israëlische correspondent van een Canadese televisiemaatschappij werd ge dood een Amerikaanse en een Oosten rijkse correspondent gewond. De Israëli sche officier werd eveneens gewond. De explosie rukte het windscherm van onze wagen. Onze fotograaf, Kurt Strumpf, kreeg een kei op zijn hoofd toen hij de wagen uitsprong om foto's te nemen. INTUSSEN gingen de Israëlische troe pen voort met hun zuiveringsacties in de wijken van de stad. De zeven uur duren de gevechten waren uitgelopen op een verbitterde strijd van man tegen man tussen de Israeli's en commando's van het Palestijnse bevrijdingsleger. De aanval op Gaza volgde op het succes dat de Israëlische troepen maandag be haalden met de verovering van Khan Yoenis, een sterk Egyptisch bolwerk ten zuiden van Gaza. De manoeuvre ging dwars door het noordelijk deel van de strook van Gaza een Egyptische encla ve langs de kust en zou volgens Israë lische zegslieden twee Egyptische divisies van de hoofdmacht hebben afgesneden. Tank» en artillerie rukten langzaam op door het duister van de nacht, zich een weg banend over vlak bouwland en wei den. Nog in de nachtelijke uren viel het vliegveld van Gaza in Israëlische han den. Ook een voormalig kamp van de VN-strijdmacht werd op de vijand ver overd. Ondersteund door straaljagers wis ten de Israëlische troepen in noordweste lijke richting door de verdedigingsgordel rond Gaza heen te breken „Bij stukjes en beetjes kwamen we verder. Het was alsof je een cake sneed", aldus een klein luitenantje. Er brak een glimlach door op het bezwete gezicht on der de gecamoufleerde helm. „De Palestijnen hebben dapper gevoch ten", zei hij. „Maar de meesten van hun Egyptische officieren gingen op de loop toen het ernst werd. Kijk maar eens hoe armzalig ze eruit zien. Ze hebben niet eens behoorlijke schoenen aan". Hij wees op een aantal gesneuvelde Arabieren die op een hoop lagen achter een omheining van prikkeldraad rond een pompstation. Inderdaad, ze hadden ten nisschoenen aan. Zij lagen met hun ge zichten in het zand in verwrongen hou dingen, nog juist zo als zij getroffen wa ren door het Israëlische vuur. HET POMPSTATION vormde een be langrijk steunpunt in een verdedigings gordel langs een lage van zuid naar noord lopende bergrug die tot in de di recte omgeving van Gaza kwam. Uitge brande Israëlische tanks en legerwagens lagen in de sloten en langs de berm van de weg. Zij waren getroffen door anti- tankgeschut van de Egyptenaren, toen dat nog niet door de Israeli's tot zwijgen was gebracht. Gegevens over de slachtof fers aan Israëlische zijde zijn niet ver strekt. Een tankcommandant leunde moe tegen zijn met modder bedekte monster, stak een sigaret op en zei: „We hebben ze goed te pakken gehad. Nu moeten we dat stomme dorp nog zuiveren". Volgens een andere officier zijn vele Arabieren krijgsgevangen gemaakt. Zij zijn zo snel mogelijk naar het achter land overgebracht. Het Russische persbureau Tass heeft gisteravond de val van Gaza, El Koen tilla, Khan Yoenis en dee Jordaanse sec tor van Jeruzalem gemeld. Israëlische soldaten, juist in de stad Gaza gearriveerd, schrijven brieven naar hun familie thuis. De tank dient hen tot schrijftafel. De commandant van de VN-eenheid in Jeruzalem. Odd Bull (in uniform midden kreeg onverwacht bezoek. In zijn hoofdkwartier, dat gelegen is op een heuvel die door de Jordaniërs werd verdedigd, arriveerden gisteren Israëlische soldaten. Met de toenemende olieleveranties uit de Afrikaanse landen Nigeria en Libië, die dit jaar reeds voor 21 per eent in de Nederlandse behoefte voor zien, is de belangrijkheid van de olie producerende landen in het Midden- Oosten voor ons land en de overige W'esteuropese landen sterk afgenomen. Wanneer nog meer landen, na Irak, dat gisteren alie toevoer naar de wes telijke landen heeft afgesloten, tot stopzetting besluiten heeft dat niet tot gevolg dat er direct een groot tekort ontstaat, zoals tijdens de Suez-crisis in 1956, toen de olie, als gevolg van de schaarste in Nederland moest worden gedistribueerd. Dat een dergelijke situatie zich niet zal herhalen, althans niet op korte termijn, is te danken aan een overeen komst in EEG-verband met de olie maatschappijen, waarin is bepaald dat in ieder land afzonderlijk permanent een olievoorraad voor tenminste 60 da gen wordt aangehouden. Zou de olie toevoer dus worden afgesloten en mo gelijk ook door de Noordafrikaanse staat Libië, dat zich solidair heeft verklaard met de Arabische landen in het Midden-Oosten dan heeft men in de landen van de EEG nog een voor raad voor twee maanden. In die perio de kunnen andere bronnen in de VS ol' Venezuela worden aangeboord of de afname van de Nigeriaanse olie wor den vergroot. Daarnaast kan Neder land nog uit eigen bodem putten. Vol gens schattingen is dat circa 20 per cent. Een andere factor, die heeft bijge dragen tot het minder afhankelijk zijn van Europa van de olieproducerende landen in het Midden-Oosten, is dat geladen olietankers boven de 50.000 ton, geen gebruik meer kunnen ma ken van het Suez-kanaal en op weg naar Perzië, dat niet bij het conflict is betrokken, rond de Kaap de Goede Hoop varen. Dit betekent, dat bij stop zetting van de leverantie en sluiting van het Suez-kanaal, zoals gisteren is gebeurd, geen stagnatie in de toevoer meer kan optreden, hetgeen het ge vaar van oliescliaarste aanzienlijk heeft verminderd. Door de inzet van de zogenoemde mammoettankers, de aangelegde olie reserves voor zestig dagen, en de spreiding van de produktiegebieden (Nigeria) is de monopoliepositie van de olieproducerende landen in het Midden-Oosten voor Nederland en de andere westelijke landen verzwakt. Het blijft met name voor ons land van de flexabiliteit van de industrie af hangen, of bij stopzetting de klap ge ruisloos kan worden opgevangen. Volgens een woordvoerder van Shell-Nederland is er op dit moment nog geen verontrusting over de olie voorziening aan Europa. „Iedere maat regel, die de Arabische landen over de leverantie nemen heeft onmiddellijke repercussies voor het eigen land", al dus een zegsman, die voorts betwijfel de of de solidariteit in het Midden- Oosten zo ver zal gaan. dat men geza menlijk (dus ook Libië) alle olietoe voer naar de westelijke landen zal stopzetten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13