Veiligheidsraad verlangt direct staakt-het-vuren Egypte wijst verzoek af morris Jordanië aanvaardt VN-bestand HET WEER Istnailia in zicht Weduwe door zoon gedood Ex-nazi Siller gearresteerd Winst KLM 56 hoger Meeste rederijen wachten af Onze kantoren open voor hulp aan Israel Nieuwsblad van Zuiden bij VNU-groep Kunst voor de prullenbak El Al" toestel vloog naar Rome Windsor Eetkamers Het woord is aan - zonder terugtrekken van troepen te eisen - Koel weer Aan het strand Succes Mooiste dag Linies ontruimd Nog 40 kilometer Uitbreiding havenmond IJmuiden pagina 7 SU EDE - NAPPAJASJES 52 e JAARGANG NUMMER 183 WOENSDAG 7 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der M(je ISRAËLIËRS NABIJ HET SUEZKANAAL G. K. Chesterton: Het is de toets van een gezonde religie dat men er grapjes over kan maken. PARIJS (Reuter en AFP) Egyp te verwerpt de resolutie van de Vei ligheidsraad. waarin wordt opgeroe pen tot een staken van het vuren. Dit heeft een woordvoerder van de Egyp tische ambassade in Parijs meege deeld. Hij zei dat radio-Cairo dit had omgeroepen. Ook Irak verwerpt, vol gens radio-Bagdad, de oproep. CAIRO (AP) „De Arabische landen zijn vastbesloten de oorlog voort te zet ten". Deze mededeling werd ondanks de oproep van de Veiligheidsraad van de VN om het vuren te staken vandaag gedaan door radio-Caïro. De bezorgdheid over de Israëlische opmars neemt in Egypte evenwel met het uur toe. Radio-Caïro riep opnieuw op tot een totale oorlog: „Leer de Israëlisch een les - verdrijf ze uit het Heilige Land". In Cairo loeide vandaag voor de twee de maal het luchtalarm. Korte tijd later weerklonk het „alles veilig". Het was het twaalfde luchtalarm sinds het begin van de vijandelijkheden. In de stad was het rustig. De ambassadeurs van de in Moskou ge accrediteerde Arabische landen hebben vandaag een onderhoud aangevraagd op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Waarnemers menen, dat de vertegenwoor digers van de Arabische landen de Russen om verduidelijking willen vragen van het Russische standpunt na de jongste re solutie van de Veiligheidsraad. AMMAN, (Reuter). Jordanië heeft secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld de resolutie van de Vei ligheidsraad voor een onmiddellijk staken van het vuren te aanvaarden. Dit heeft de Jordaanse premier aan het Britse persbureau Reuter meege deeld. Jordanië is hiermee het eerste land dat te kennen heeft gegeven de resolutie te zullen navolgen W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 13 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving .4,3, 7 Kennemer Kruimels 7 Feuilleton 1 Beeldverhalen 9 Kunst 11 Radio en tv 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Koel weer met wisselende bewol king en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oceaanfronten blijven met hun uit lopers juist over ons kustgebied strijken. Hierdoor gemiddeld teveel bewolking maar overwegend droog. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. Overdag 14-17 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten Iets te sterke zee wind, waardoor te koel strandweer. TEL AVIV, (Reuter, AP en AFP) Israëlische tanks snellen door de Sinaï en waaieren uit in de richting van het Suez-kanaal. El Arisj en Roinana in de noordelijke sector en Bir Hasana in het centrale gedeelte zouden zijn veroverd. Israel heeft zich bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban gunstig uitgelaten over de resolutie van de Veiligheidsraad waarin de strijdende partijen worden opgeroepen onmiddellijk het vuren te staken. Egypte en Damascus hebben niet gereageerd op de oproep- Radio- Cairo heeft wel bezworen dat de Ara bieren de strijd zullen voortzetten zolang Israel bestaat. Israëlische troepen marcheren op langs de weg naar Ismailia aan het Suezkanaal, gelegen tussen Port Said en Suez. Volgens de radio zijn vele Egyptenaren gevangen genomen. De Egyptenaren trekken hun schoenen uit en gooien ze in de woestijn weg. Radio-Israel zei niet waar de Israëli sche strijdkrachten zich bevinden. Egypte, Syrië, Jemen, Algerije en Soe dan hebben gisteren de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten ver broken. Washington verbrak na het be kend worden van 't Egyptische besluit de banden met Cairo. Saoedi-Arabië staakte vandaag de olieleveranties. Onze correspondent in Washington meldt, dat de resolutie in de Veiligheids raad werd aangenomen leek gisteren on danks alle Arabische boosheid een succes voor de Amerikaanse diplomatie. Rusland Bulgarije, Mali en India hielden er lange tijd aan vast dat in de resolutie een we derzijds terugtrekken van de troepen naar de posities van vier juni, dus vóór de vijandelijkheden begonnen, zou worden opgenomen. Dit wilden de Amerikanen al leen accepteren als Egypte de blokkade van de golf van Akaba zou terugnemen. Uiteindelijk naar alle waarschijnlijkheid na het binnenkomen van berichten over Israels militaire successen en misschien door de Russische angst om de Arabische bondgenoten te hulp te moeten schieten om 't ineenstorten van een serie bevrien de regimes te voorkomen, gind de Russi sche ambassadeur Fedorenko evenwel ak koord met een oproep tot een staakt-het- vuren zonder meer. Voor de Arabische staten lag de Russi sche houding dichtbij verraad. Dat bleek uit een bijzonder scherpe rede van de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Pachacki. De Verenigde Staten hebben na Syri sche beschuldigingen voorgesteld door de Verenigde Naties een onderzoek te laten doen naar de activiteiten van de vlieg tuigen der Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee. Een min of meer triomfantelijke rede hield Israels minister Abba Eban die over Israëls mooiste dag sprak en uitvoerig betoogde dat de agressie van Egyptische kant was gekomen. Eban sprak de taal van de overwinnaar in een bliksemoorlog en liet Veiligheids raad en wereld duidelijk weten dat Is raël er niet aan denkt zonder doorvaart- rechten in de Golf van Akaba verder te gaan, dat uit de huidige crisis een offi ciële aanvaarding van Israëls bestaan door de Arabieren moet voorkomen en dat eindelijk directe contacten tussen Is raël en de Arabische buurstaten geves tigd zullen moeten worden. Het opperbevel van de Egyptische strijdkrachten deelde vandaag mee: „We hebben enkele van onze eerste linies in de Sinaï ontruimd en leveren nu hevige strijd bij onze tweede linies." De gevechten tussen Jordaanse en Is raëlische strijdkrachten duren over het gehele front tussen beide landen voort. Dit front strekt zich uit van Hebron en Bethlehem in het zuiden tot Toebas en Djenin in het noorden. Jeruzalem werd vanmorgen veroverd. De twee ondersteuningsschepen van de Amerikaanse zesde vloot die in Napels voor anker lagen, de „Sylvania" en de „Hayades", zijn met onbekende bestem ming uit de Italiaanse haven vertrokken. Volgens het Oostduitse persbureau ADN is in een Israëlisch communiqué meege deeld dat Roemana in het noorden van het schiereiland is gevallen en dat de Is raëlische troepen nu nog veertig kilo meter van het Suez-kanaal zijn verwij derd. ADN bracht het bericht als bewijs dat Israel zich niet houdt aan het bevel van de Veiligheidsraad het vuren te staken. Indien het bericht waar is dan zouden de Israëlische tankeenheden meer dan 150 kilometer over de geplaveide kustweg langs de Middellandse Zee zijn opgerukt. Meer hierover op pagina 3. Een Israëlische soldaat helpt een strijdmakker, die bij gevechten om het Jordaanse deel van Jeruzalem gewond raakte. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De meeste Nederlandse rederijen nemen nog een afwachtende houding aan voor wat betreft het dirige ren van hun schepen rond de Kaap. nü het Suezkanaal is gesloten. Deze omweg betekent immers een zeker zeventien da gen langere reisduur. De snelle ontwikke ling van de krijgsverrichtingen bij het Suez-kanaal zou binnenkort wel eens een heropening van de vaart tengevolge kun nen hebben. Enkele dagen afwachten is het in elk geval waard. Slechts enkele schepen, die nog ver van Port Said of Suez verwijderd waren, heb ben opdracht gekregen rond de Kaap te gaan. De Schielloyd op de uitreis naar Port Said is Gibraltar niet gepasseerd maar heeft koers gezet naar Tenerife (Canarische Eilanden) om daar te bun keren. Alles wijst er op dat dit schip koers heeft gezet rond de Kaap. De Bengkalis in de Golf van Suez gaat terug naar Assab bij Aden. De Radja, die voor de VNS vaart, gaat van Djibou ti terug naar Aden. De Wonogiri wordt vanmorgen in Djibouti verwacht en de Zuiderkerk, op de thuisreis van Austra lië, vandaag in Aden. In de buurt van Port Said bevinden zich de Amerskerk en de Marimun. De Koudekerk ligt in de Golf van Suez voor anker. Ook de tankers nemen een afwachtende houding aan. De Caltex Arnhem (van Vlissingen naar Port Said) gaat nu naar Milazzo (Italië). De Shell-tanker Kenia, op weg van Rotterdam naar Port Soudan, was reeds Gibraltar voorbij maar keert daarnaar terug voor nadere orders. De Philidora, op weg van Spezia naar Mena al Ahmadi (Libië) gaat nu naar La Skhir- ra en de Zaria, bestemd voor Mena al Ahmadi, heeft een andere reis toegewe zen gekregen en is op weg naar Las Pal- mas. In haar woning aan de Olympiakade in Amsterdam-Zuid is een 81-jarige we duwe door haar 47-jarige zoon vermoede lijk door wurging om het leven gebracht. De ongehuwde zoon, die bij zijn moeder inwoont, is geestelijk gestoord, zo deelde de politie mede. De man kwam zelf op het in de buurt liggende politieposthuis aan de Stadionweg zijn daad melden. In middels is hij opgenomen in een psychia trische inrichting te Santpoort. DEN HAAG (ANP) In Golling bij Salzburg is de 59-jarige Oostenrijker An ton Siller gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan de moord op joden in Poolse concentratie kampen in de periode 1941 tot 1944. Siller was onder meer commandant van een concentratiekamp in Lvov, waarin ook Simon Wiesenthal, thans hoofd van het joodse documentatiecentrum in Wenen zich heeft bevonden. Lezers die geen girorekening liebben en zich de gang naar en de formalitei ten op het postkantoor willen bespa ren, kunnen van heden af hun bijdra gen voor hulp aan Israel aan de loket ten van onze kantoren afgeven. De kantoren zijn gevestigd: Grote Houtstraat 93 in Haarlem; Soendaplein hoek Floresstraat in Haarlem-Noord; ltaliëlaan 190 in Haarlem-Schalkwijk; Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden- Oost; Zeestraat 18 in Beverwijk. Men kan giften deponeren van 8.30 tot 12 en van 14 tot 17 uur; op zaterdag van 9 tot 11 uur. Degenen van onze lezers die hun bij drage voor Israel wèl willen gireren, kunnen dit doen op nummer 23434 ten name van de Collectieve Israel Actie, Amsterdam. Het bestuur van de VNU-groep (waar in onder andere De Spaarnestad, De Tijd- Maasbode-combinatie en het Teulingscon- cern zijn opgenomen) en de raad van beheer van de n.v. drukkerij Het Nieuws blad te Tilburg hebben besloten tot nau we samenwerking in de nabije toekomst tussen het Nieuwsblad van het Zuiden en de regionale dagbladen, die tot de VNU groep behoren. De VNU heeft zich bereid verklaard de aandelen van de n.v. drukkerij Het Nieuwsblad over te nemen. De besturen menen dat in de huidige constellatie van het dagbladwezen door samenwerking in groter verband betere waarborgen kunnen worden geschapen voor een goede taakvervulling van de regionale dagbladen met volledige hand having van het regionale en lokale karakter. Geïnspireerd door het vluchtige ka rakter van vele gebruiksartikelen heeft de kunstenaar Jo Klingers besloten de Haarlemse Kunstmarkt vrijdag aan staande op te luisteren met een auto maat voor weggooitekeningen. Na het inwerpen van een muntstuk kan ieder die daaraan behoefte voelt een teke ning van twee bij drie decimeter van een rol scheuren. Onder het apparaat bevindt zich een prullenbak. 7» ROME (AP) Een toestel van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" is vandaag in Rome aangekomen met 164 passagiers onder wie veel Amerikaanse evacués De Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East heeft vandaag de vluchten naar Beiroet hervat. De verschijning van de „tros" van het Israëlische leger betekent, dat verschillende frontposities reeds ge consolideerd zijn. Hier een konvooi gefotografeerd in het gebied van Gaza. De KLM heeft in het boekjaar 1966- 1967 een 56 percent hogere winst geboekt dan in het jaar daarvoor. De winst was 81,5 miljoen tegen 52,1 miljoen. De winst per aandeel is gestegen van 30.44 tot 35.36. De vervoersinkomsten stegen van 653.6 tot 720,7 miljoen (tien percent stijging), de overige inkomsten van 82,5 tot 98.4 miljoen (een stijging van negentien percent). Het exploitatiesaldo was 79,3 miljoen tegen 58,2 miljoen. Het aantal uitstaande aandelen was in 1965/1966 1.713.090, in 1966/67 2.305.866. De bedrijfskosten zijn met negen percent opgelopen. De algemene vergadering van aandeel houders zal gehouden worden op 27 juli 1967 in Den Haag. ADVERTENTIES Een oud-Hollandse eetkamer in uw huis brengt sfeer en gezelligheid. Het eikenhout dat u steeds mooier ziet worden is ge makkelijk te onderhouden met de moderne onder houdsmiddelen, die u ook bij ons kunt krijgen. Boerenstoelen, geloogd massief eiken, Windsor- en gothieke stoelen kunnen wij u leveren v.a52.50. Langwerpige tuimeltafels, v.a. 140. Een werkelijk royale col lectie vindt u bij eubelert l*d«H M4* 's Maandags gesloten. r%L. 1204 V (Q.lmr*Unai\ MAAK IEM Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2235 94 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1