Groot feest rond de opening van de IJmuider havenmond MKER WEES NEDERLAND I WEGWIJS WOONWIJS ZEEKADET CIJSBERT DIJKDRENT VERTEGENWOORDIGT IJMUIDEN IN CANADA GEZINSVORMING IN DE IJMOND IETS VAN U BIJ? Koningin wenst contact met de burgerij Kies uw gordijnstof met Overleg uiij maken u graag i Bestelauto reed in op vijf Grieken Jeugdige diefjes betrapt Bromfiets ontvreemd WOENSDAG 7 JUNI 1967 7 Vlaggen uit J WASAUTOMATEN 17 juni In Amsterdam Woninginrichting Marktplein 29, IJmuiden, tel. 0 2550- 10541 Wijkerbaan 1, Beverwijk, tel. 0 2510 - 30890 EUROPA MEUBEL' Bill Onlangs zijn alle zeekadettenkorpsen uit de gehele wereld door de zusterorganisatie uit Canada uitgenodigd voor een verblijf van zes weken in Canada. Deze invitatie, die nauw verband houdt met de wereldtentoonstelling in Montreal, is ook door de vereniging van zee kadettenkorpsen in Nederland geaccepteerd. Van alle tien plaatselijke afdelingen, waar de Nederlandse zeekadetten zijn gestationeerd, wordt één zeekadet uitgekozen om zijn groep straks in Canada te vertegen woordigen. Tot één van de uitverkorenen behoort de zestienjarige Gijsbert Dijkdrenth Waterloolaan 16 in Driehuis. Gijbert is zeekadet eerste klasse, van het zeekadettenkorps „IJmond". UITREIKINC DIPLOMA'S PAPIERVAKSCHOOL Duizend zeekadetten STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER NUTSSPAARBANK De gemeente Velsen heeft het program ma van de festiviteiten rond de officiële opening van de nieuwe havenmond van IJmuiden door koningin Juliana gereed. Het is een imposant programma gewor den, waarbij uiteraard rekening is ge houden met de voor deze gemeente ver heugende wens van de koningin, dat zij die dag in contact wenst te komen met de burgerij. Wethouder J. G. Kolkman, die tijdens een bijeenkomst in het Velser stadhuis het programma nader toelichtte, merkte daarbij op, dat met de openstelling van de verruimde havenmond voor het scheepvaartverkeer, een nieuw hoogte punt in de geschiedenis van het Noord zeekanaal bereikt zal worden. De grote betekenis van deze waterweg voor de ontwikkeling van Velsen in de laatste honderd jaar en de belangrijke perspec tieven, die ook voor Velsen zijn verbon den aan de verbetering van de haventoe gang, vormen voldoende aanleiding om aan deze gebeurtenis bijzondere aandacht te besteden. De festiviteiten strekken zich over twee dagen uit. Allereerst op 15 juni en ver volgens op 17 juni, op welke dag de betrokkenheid van Velsen bij kanaal en havenmond nader wordt geaccentueerd en waaraan de burgerij in grote getale direct deel kan hebben. Op donderdag 15 juni arriveert de ko ningin omstreeks 10.45 uur in de gemeen te en begeeft zij zich rechtstreeks naar het bouwbureau van Rijkswaterstaat bij de Semaphore, waar een uiteenzetting van de verruiming zal worden gegeven. Om 12 uur vertrekt de koningin naar de Noordersluis, waar inmiddels uit Am sterdam is aangekomen het m.s. „Konin gin Wilhelmina" van de maatschappij Zeeland met aan boord ongeveer 450 ge nodigden, autoriteiten van rijk, provincie en gemeenten. Onder de aanwezigen be vinden zich een 100-tal buitenlandse rela ties van instanties en het bedrijfsleven, die belang hebben of zijn betrokken bij de verruiming van de havenmond. Onder de buitenlandse genodigden bevinden zich ook de deelnemers van de in Haarlem te houden bijeenkomst van de Unie v; Europese hoofdstad provinciën. De koningin zal langs de volgende route naar de Noordersluis rijden: Seinpostweg, Strandweg, Dokweg, Halkade tot de te- geltjesmarkt, Sluisplein, Zuidersluisweg en Middensluisweg. Op de met vlaggen en bloemen versier de Noordersluis zal de Hoogovenharmo nie feestelijke klanken ten gehore bren gen. Langs een erehaag van Haarlemse bloemenmeisjes gaat de koningin om 12.15 uur aan boord van de „Koningin Wilhel mina" en vertrekt om 12.30 uur naar zee. Varende op de Noordzee zal met de geno digden aperitief en lunch worden ge bruikt. Om 15.00 uur vaart de boot de nieuwe havenmond binnen. De koningin bevindt zich dan op de brug en zal daar de ope ningshandeling verrichten door middel van een druk op de luchtdrukfluit. Op dit signaal, dat zal worden overgenomen door schepen in de haven, waaien vanaf het voorschip serpentines uit, komen brand- blusboten van Wijsmuller en Goedkoop in actie en vormen een escorte van de Koningin Wilhelmina. Vissersschepen zul len in de haven worden gepavoiseerd. Op het Forteiland zal dagvuurwerk worden ontstoken, waarbij serpentinebommen en bommen waaruit nationale vlaggen en de vlaggen van Amsterdam, Haarlem, Zaan dam en Velsen zullen uitwaaieren. Om 15.30 uur meert de „Koningin Wil helmina" weer aan de Noordwal in de Noordersluis. Opnieuw speelt hier de Hoogoven Harmonie. (Bij slecht weer zal het schip niet naar zee gaan, doch in de Noordersluis blijven liggen om dan om 14.30 uit te varen en te zwaaien in het breedste gedeelte van de havenmond, waarna de opening zal plaatshebben). Om 15.45 uur vertrekt de koningin naar het stadhuis. De volgende route zal in rustig tempo worden gereden: via sluis- ei landen naar Sluisplein, Zuiderkanaal dijk, Kerkstraat, Julianabrug, Kennemer- laan, Marktplein-westzijde, Lange Nieuw- straat, Plein 1945, hoofdingang stadhuis. burgemeester en wethouders. Na bezich tiging van het standbeeld van H.M. Ko ningin Wilhelmina, begeeft zij zich dan door de burgerzaal naar de eerste ver dieping, waar in de raadzaal het ereboek van de gemeente zal worden getekend. Om 16.15 uur verschijnt de koningin op het balkon van de raadzaal om vandaar het programma bij te wonen, uit te voe ren op het Plein 1945, dat is voorbereid door de Velser Gemeenschap. Nadat de koningin het balkon heeft verlaten geeft de IJmuider Harmonie, ge assisteerd door „Soli Deo Gloria" en „Wil helmina", tot het vertrek van de koningin nog een muzikale show voor het publiek. Intussen zijn de 450 genodigden van de .Koningin Wilhelmina" per autobus naar het stadhuis gekomen en zijn hier nog honderd genodigden van de gemeente Velsen gearriveerd. In burgerzaal, trouw zalen en koffiekamer wordt dan een gro te receptie gehouden. Tijdens deze recep tie zullen de burgemeester van Amster dam als voorzitter van de Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal en de burgemees ter van Velsen een korte toespraak hou den. De koningin ontvangt dan de gouden gedenkpenning van de Stichting Rijn mond Noordzeekanaal. Om ongeveer 17.00 uur zal de koningin het stadhuis verlaten en uit Velsen ver trekken via de Zeeweg, Waterloolaan, v.d. Vondellaan, Hagelingerweg, Broek- bergenlaan, Hoofdstraat. In de Kerkstraat zullen leerlingen van de daar aanwezige scholen, voorzien van vlaggetjes de koningin in de bebouwde kom van IJmuiden verwelkomen. De ge meente zorgt voor vlagversiering op de Julianabrug, in het middenplantsoen van de Lange Nieuwstraat en op het Plein 1945. De burgemeester wekt de gehele bevolking van Velsen op die dag de vlag uit te steken. Laat in het bijzonder de bewoners, winkeliers en marktkooplieden langs de te volgen route ervoor zorgen, dat Velsen op 15 juni in een feestkleed steekt. Om ongeveer 16.00 uur zal de koningin het stadhuis betreden langs een erehaag van zeekadetten en een erepost van de koninklijke marechaussee. Op het bordes zal haar een boeket worden aangeboden door de zevenjarige Michiel Stal, het zoontje van wijlen de heer H. B. Stal, de assistent-bedrijfschef van N.V. Bureau Wijsmuller, die op 21 maart om het leven kwam, toen hij de leiding had bij de ber gingspoging van de mammoettanker „Tor rey Canyon" onder de Engelse kust. De koningin wordt in de hal van het stadhuis ontvangen door het college van ADVERTENTIE I AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dag el ki MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 14262 dagelijks demonstratie De feestelijkheden op zaterdag 17 juni zijn voorbereid door een commissie uit de Velser Gemeenschap, de Velser Sport stichting en de V.V.V. Velsen-IJmuiden onder voorzitterschap van de heer M. Holl. Het gevarieerde programma is op gebouwd uit verscheidene onderdelen. Voor het eerst zal in IJmuiden een openluchtkunstmarkt worden gehouden. Op het Plein 1945 worden vijftig kramen opgesteld, waar schilders, beeldhouwers, tekenaars, grafici, pottenbakkers, edel smeden en andere sierkunstenaars en dichters hun werk zullen tonen en ten verkoop aanbieden. De medewerkende kunstenaars zijn afkomstig uit verschil lende plaatsen, zelfs uit Duitsland. De kunstmarkt wordt om 11 uur geopend door de burgemeester en duurt tot 22 uur. In de etalages van de winkels aan het plein zullen een veertigtal medebur gers, die de schone kunsten uit liefheb berij beoefenen, tegelijkertijd hun werk tentoonstellen. Om ook tijdens de avond uren het levendige aspect te bevorderen, zullen de winkels in de gehele gemeente tot 9 uur geopend blijven. Op het Marktplein zal tussen 10 uur en 17 uur de bekende poppenkast van de Dam in Amsterdam, bespeeld door de heer D. Kersbergen, optreden voor jong Velsen. De jeugd tot en met 16 jaar kan 's middags om 14.30 uur meedoen aan een hengelwedstrijd op de landtong bij de Noordersluis. De Hengelsportvereniging Velsen organiseert deze wedstrijd. De zwemvereniging De Watervrienden houdt van 18 tot 20 uur zwemwedstrijden in het openluchtbad De Heerenduinen. Behalve zwemmers uit Amsterdam, Haar lem, Zaandam en Velsen komen hier ook deelnemers uit Rotterdam, Den Haag en Heerlen. Voor 0,25 kan men deze wed strijden als toeschouwer bijwonen. In het Velserbad beginnen om 20 uur kunstzwemdemonstraties, uit te voeren door leden van de vereniging Admiraal De Ruyter uit Amsterdam. De zwemver eniging VZV organiseert deze demonstra ties, die voor 0,50 kunnen worden bij gewoond. De muziekkorpsen en drumbands, aan gesloten bij de sectie muziek van de Vel ser Gemeenschap maken vanaf ongeveer 21.15 uur een muzikale rondgang door de gemeente, welke alle om 22 uur eindigen op het Sluisplein. Hier wordt door alle deelnemers medegewerkt aan een taptoe. In vervolg hierop begint om 22.30 uur aan het Sluisplein een opvoering van een gedeelte van het stemmenspel „Een weg naar de wereld", geschreven voor de ope ning van het stadhuis door Max Dender- monde. Gedeelten, die betrekking hebben op de aanleg van het Noordzeekanaal en de groei van IJmuiden worden op geluidsband uitgevoerd door Ant Clausen-Elshove, Lilian de Vente, Cor Gravemaker, Toon Toonen, Gé Weijers en Henny Zwanenburg. De regie is in handen van Jan Velzeboer. Om 22.40 uur wordt de dag hier beslo ten met een groot vuurwerk. Een onder deel van de feestelijkheden, dat niet in onze gemeente plaats heeft, doch waar aan wel IJmuidenaren meedoen, is de finale van de vorkheftruckwedstrijden. Op de Dam in Amsterdam, zullen de win naars van de drie eerste plaatsen van de wedstrijden, welke onlangs op het Gijzen- veltplantsoen zijn gehouden, hun Am sterdamse tegenstanders in een steden wedstrijd ontmoeten. De winnaars zullen hun prijzen ontvangen uit handen van de heer F. de Boer, secretaris van de Stich ting Rijnmond-Noordzeekanaal, oud-bur gemeester van Amsterdam. Aan de wed strijden, die om 14.00 uur beginnen, wordt luister bijgezet door een optreden van de IJmuider Harmonie. In het hart van de hoofdstad, vóór het Koninklijk Paleis zal het Velser korps een muzikale show ten beste geven. ADVERTENTIE woonwijs MOOIE GORDIJNEN. Tja. Maar wie zegt u dat ze niet verschieten Dat ze niet krimpen Dat ze niet kreuken Juist in de keuze van uw gordijnstof moet u precies weten waar u aan toe bent. En wij als moderne woning inrichter kunnen u hierbij helpen. Wij zijn specialist, geven u graag een eerlijk advies, vertellen u precies de voor- en nadelen van weefstoffen en bedrukte stoffen, van katoen, draion, rayon, satijndamast, velours en wat er nog meer is. Wij weten alles over lichtecht, wasecht, kleurecht en boven dien kunnen we u een enorm uitgebreide kollektie Paradijs gordijnstoffen tonen. Komt u eens langs om te praten en te kijken wegwijs Kennemer Kruimels Op 12 juli zal Gijsbert met zijn ne gen andere collega-zeekadetten uit Ne derland vertrekken om zich in Enge land in te schepen op een lijnboot van de Oranjelijn. die hen naar To ronto zal varen. Na aankomst in Ca nada worden de zeekadetten overge bracht naar een plaatsje aan de kust, dat 500 kilometer van Toronto ligt verwijderd. Van hieruit zullen ze dan de activiteiten ontplooien. Wat het programma allemaal te bieden heeft, is nog een verrassing, maar er staat hun in ieder geval een ex- In de Papiervakschool aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-noord,' zullen donderdagavond 15 juni door ir. M. J. E. M. Heynens aan de geslaag de leerlingen de door hen behaalde diploma's worden uitgereikt. Tevens zal ir. Heynens de theoretische ge tuigschriften overhandigen aan de leerlingen van het leerlingenstelsel van de „Vakopleiding Papierindu strie". Na deze uitreiking zal door de leerlingen nog een opvoering worden gegeven van de revue „Het land van Maas en Waal". cursie te wachten naar de wereld tentoonstelling en de vermaarde Nia- garawatervallen. Er zullen daar in Canada ongeveer duizend zeekadetten uit de gehele we reld bijeenkomen, waaronder tweehon derdvijftig uit het buitenland. Het ligt in de bedoeling, dat elk land een programma opstelt voor de andere zeekadetten; een programma dat een hele dag moet vulleh. Natuurlijk zal er ook op de Canadese meren naar hartelust worden gezeild. Op 20 augustus zullen de zeekadet ten weer huiswaarts keren. De terug reis zal worden afgelegd per vlieg tuig. Gijsbert Dijkdreenth, die op d'Olivat Ulo in Bloemendaal op school gaat en later hoe kan het ook anders zeeman wil worden, zal na zijn thuis komst in Driehuis verslag moeten uitbrengen aan de commandant van het zeekadetkorps „IJmond", de heer A. van de Veer. Aan de hand van een serie dia's en een bijgehouden logboek zal de jonge vertegenwoordi ger van zijn land zijn reis naar Cana da aan zijn mede-zeekadetten in IJ muiden vertellen. De reis en het verblijf in Canada worden gefinancierd door het overkoe pelend orgaan van de zeekadetten in Nederland, dat in Den Haag zetelt. De kosten vanaf Engeland naar To ronto neemt de Oranjelijn voor haar rekening. De Nederlandse delegatie staat onder toezicht van de zeekadet- officier uit Amsterdam, de heer J. Posch. Het zeekadetkorps „IJmond" behoort met zijn 61 manschappen inclusief de officieren tot de grootste afde ling in Nederland. Elke zaterdag middag wordt er op de nabij de slui zen gelegen oud-mijnenveger nu op leidingsschip „Pieter Florisz" in structies aan de kadetten gegeven en worden er bepaalde werkzaamheden verricht, verband houdende met de zeevaart. Practische en theoretische kennis wordt de zeekadet bijgebracht in: navigatie, scheepskennis, tuig en uitrusting, werktuigkunde, seinen, aan varingsreglementen, roeien en zeilen. Als gebruikelijk betrekken zeeka detten jaarlijks de erewacht bij het monument op Plein 1945 ter gelegen heid van de gevallenen in de tweede wereldoorlog. Ter gelegenheid van het huwelijk tussen prinses Margriet en Pieter van Vollenhove trok een depu tatie uit IJmuiden naar Amsterdam om daar de fakkelwacht te betrekken, toen men op het m.s. „Oranje Nas sau" vrienden ontving voor het hu welijk. Ook zullen de zeekadetten bij de ingebruikneming van de nieuwe havenmond een erehaag vormen. Naar het voorbeeld van de landelijke Protestantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming is ook voor de IJmond een plaatselijk bureau opgericht, dat door participatie van de Oud-Katholieke Kerken de naam heeft gekregen van Interkerke lijke Stichting t. bevordering van Ver antwoorde Gezinsvorming 1SVG- IJmond. Het doel van de stichting is bezinning op verantwoorde gezinsvor ming in het licht van de Bijbelse boodschap, alsmede het voor deze ge zinsvorming beschikbaar stellen van alle mogelijke en gewenste bijstand. Van hen, die een ISVG-spreekuur be zoeken wordt gevraagd een inschrijf geld of contributie te betalen van 5. Tevens wordt als consultvergoeding 5,- gevraagd. De verstrekte midde len worden echter apart berekend. In het laatste bedrag zijn tevens begrepen de herhalings- en controlebezoeken ge durende een half jaar. Indien deze kosten te hoog zouden zijn is hiervoor een regeling te treffen. De spreekuren van ISVG zijn als volgt: Voor Beverwijk, Heemskerk en omgeving In het Roode Kruis Zie kenhuis (Polikliniek Beecksanglaan) elke 3e woensdag van de maand van 19.30-20.30 uur. Voor IJmuiden, Sant poort en omgeving: In het Antonius Ziekenhuis, elke 4e donderdag van de maand van 19.30-20.30 uur. Het sekretariaat en correspondentie adres is gevestigd Siriusstraat 16 IJmuiden (tel. 02550 - 10712. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: aansteker, bankbiljet, arm band, handdoek met zwembroek, ka narie, linker basketbalschoen, da- mespullover, vulpen, portemonnee met inhoud, bril, portefeuille met in houd, twee bankbiljetten, handdoek met ondergoed, rozenkrans, linker dameshandschoen, herenarm- horloge, parelketting, wieldop, bal, twee sleutels in étui, linker heren handschoen, tas met schoolboeken twee Fiat-autosleutels, kindertrui, kindervestje, gympak, trui, dames polshorloge, sleutels in étui, transis torradio, rechter dameshandschoen prismakijker, driewielig kinder fietsje, lakentje, steek- en bougiesleu tel in doekje, oorbel, aktetas met pak je shag en kleding. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Vel sen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur zullen worden ADVERTENTIE Electrolux - H..E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 14402 Op de Noordersluisweg teed een 22- jarige melkhandelaar uit IJmuiden-Oost dinsdagavond om twintig minuten over elf in op vijf voetgangers, allen opvaren den van het Griekse schip Schirom, dat in de buitenhaven van Hoogovens ligt. De Grieken zouden plotseling de weg op zijn gestapt. Drie van hen kregen een hoofdwond. De andere twee hadden rug klachten. De Ongevallendienst heeft de vijf Grieken naar het Antoniusziekenhuis gebracht. De juiste toedracht van het on geluk kon nog niet worden vastgesteld. Door rechercheurs van de Velsense po litie zijn twee jongens van tien en elf jaar uit Velsen-Noord aan de tand ge voeld. Zij waren in het bezit van enkele aanstekers, die ontvreemd zouden zijn uit kleedlokalen van enkele sportvereni gingen in Velsen. Voorts verschaften zij zich toegang tot een schaftwagen, waar uit zij een sigarettenaansteker en siga retten meenamen. Uit een winkel ont vreemdden zij sigaretten en snoepgoed. De rijkspolitie in Assendelft heeft een vijftienjarige scholier uit Heemskerk naar het hoofdbureau van politie te Vel sen gebracht. Hij zou bij de Noorderpier in Velsen een bromfiets hebben ont vreemd. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7