De wind kan niet lezen Fransen melden zich als oor logsvr ij willige rs Veel Fransen achter Israel PANDA EN DE MEESTER-DRINKER m POLLE, PELLI EN PINGO RAIFFEISENBANK ngestipt HAMMETJE FOK 0 Ook 3000 man voor Arabische landen n Kamerlid vraagt om faciliteiten voor hulp Israel Vader door zoon vergiftigd Dood na val Bata-overval vier en vijf jaar Ons vervolgverhaal met ruim 2 miljoen spaarders spaarbank en alle bankzaken WOENSDAG 7 JUNI 1967 9 Een romantisch verhaal door Richard Mason Eis Lecanuet, Mitterrand en (discard d'Estaing geven handtekening pi steeds meerj Jaar gevangenis geëist Kees Stip 61) „Ik weet het niet", zei ik. „Ik heb een soort van afkeer. Bombay in de regen. Schoollessenaars en Fen- wick." „Lieveling, Sabby zal er nog zijn. Hou je nog van Sabby?" „Ja, liefste." „Evenveel als eerst?" „Ja. en ook anders." „Zou je prettig vinden om weer in vroeger tijd te leven?" „Ja", zei ik. „Soms denk ik eraan, dat ik graag weer eens terug zou willen naar de tijd, toen jij de nieu we onderwijzeres was, die voor het eerst de klas binnenkwam." „Wat dacht je van me? Vond je dat ik verschrikkelijke vrouw was?" „Ik vond je een prachtige vrouw. Ik geloof, dat toen een deel van mij al wist, dat wij eens samen een maand naar de Himalaya zouden gaan." „Dat is verzinsel. Eerst vond je mij helemaal niet aardig." „Dat is niet waar", zei ik. „Het kan zelfs zijn, dat ik het al eerder wist, misschien al, toen ik je schip in de haven zag komen. Ik had een bepaald onbestemd gevoel." „Wat voor soort gevoel." „Ik weet het niet. Daarom zou ik juist zo graag naar dat allereerste begin terug willen, om het eens te ontleden. Het moet wel erg opwin dend zijn geweest; alleen hield ik mezelf voor, dat ik niet zo dwaas moest zijn." „En was je een dwaas?" „Dat is vissen, lieveling." „Ja, het is vissen. Ik hou van vis sen. Wil je me alsjeblieft vertellen, wat je dacht, toen ik voor het eerst de klas binnenkwam?" „Ik vroeg me af, hoe het zou zijn om je te kussen. Ik had nog nooit eerder een Japanse vrouw gezien." „Dacht je, dat je wel eens Japan se vrouw wilde kussen?" „Jazeker dacht ik dat." „Waarom kuste je dan niet, toen je met haar in de ghari zat met koet sier die rode tanden had?" „Omdat ze me zou hebben afge snauwd of geslagen, en dat zou het slot zijn geweest. Ik ben altijd erg kwaad als ik geslagen word, en dan probeer ik het ook niet meer." „Ze zou misschien niets van dien aard gedaan hebben wat ze graag wilde, in plaats van wat ze had moe ten doen." „Maar het kon wel iedere willekeu rige leerling van haar geweest zijn." „O nee, ze wist dat het speciale leerling was." „Dat wist je niet", zei ik. „Maar wat ik daarstraks zei, is waar. Ik wilde je werkelijk kussen, toen ik je zag. Ik vond ook, dat je sabishii keek en ik wilde je beschermen." „Lieveling, ik vertel óók waar heid." „Je wist niet eens wie ik was, toen op straat!" „Ja, dat wist ik wel. Ik wist dat je mr. Quinn was, en toen mr. Fen- wick onvriendelijk tegen mij was, gaf je mij lieve blik." „Je was veel te verlegen om dat te kunnen zien." „Nee, het is precies wat je ziet als je verlegen bent, juist lieve blikken. Hel was de liefste van iedereen." „Dan had je Mario niet gezien." „Hij zag er knap uit. Hij is veel knapper dan jij, lieveling, maar jouw blik was het aardigst en daarom werd ik verliefd op je." „Nu verbeeld je je maar wat." „Maar ik heb mijn dagboek toch! In mijn dagboek staat alles geschre ven. Ik zal je kleine stukjes laten zien." „Wil je me ook het stukje laten zien, dat je zat te schrijven, toen ik die avond van mr. Scaife terug kwam?" „Ja, dat mag je ook zien." „Vertel me dan maar, wat je ge schreven had." „Ik schreef dat Sabby zó ongeluk kig was, omdat haar Michael niet bij haar was teruggekomen, dat ze graag zelfmoord wilde plegen als ze moed had. Maar omdat ze geen moed had, kon ze niet anders doen dan in bed liggen en huilen. Het was veel lawaai toen ik huilde en toen moest ik op houden met dagboek schrijven en toen kwam jij binnen en ik wist niet wat ik doen moest", verklaarde zij blozend. „Ik was bang, dat je helemaal niets over mij had geschreven, maar alleen over Scaife", zei ik. „Nee lieveling, er was niets over Scaife, behalve misschien dat ik bang was, dat hij ons geluk zou bederven, als hij over ons uitvond. Je gelooft toch niet, dat hij dat nu nog doen zal?" „Nee, zei ik. „We zullen het niet toelaten." „Dan is het goed. We latën nie mand ons geluk bederven, hè? Alles zal prachtig gaan. We gaan mooi huis nemen in Bombay en niet op regen letten. Er is niets om zorgen over te maken." „Ja, er is één ding", zei ik. „Alleen is het geen zorg, maar juist het te genovergestelde." „Wat dan?" „Nu we onze huwelijksreis hebben gemaakt", zei ik, wil je nu met me trouwen?" Er was een lange stilte en ik keek niet naar Sabby, omdat ik alleen maar haar antwoord wilde horen. En toen ontdekte ik, dat ze zachtjes huil de. „Ik heb je gezegd, dat je me nooit behoefde te trouwen, lieveling. Toe, vraag me niet nog eens. Ik heb graag dat je het belooft. Wil je het alsje blieft beloven, liefste." Een paar dagen vóór we Jali Tal verlieten, kregen Margaret en Jenni fer ongenoegen over Sabby. De aan komst van hun vader een zaken man uit Calcutta, uitgedroogd door de zon had in geen enkel opzicht hun innige verknochtheid vermin derd. Maar tot dusver had hun ja loezie zich eensgezind tot mij be paald en nu richtten ze die op el kaar. Margaret had een kleine doos van inheems houtsnijwerk in de ba zaar gekocht en die aan Sabby ca deau gegeven zonder er Jennifer iets van te vertellen. Het jongste meisje was hier zeer door gekwetst. Ze was kwaad op zichzelf omdat hetzelfde idee niet het eerst bij haar was op gekomen en ze ging naar de bazaar en kocht een groter en duurder ca deau. (Wordt vervolgd.) PARIJS (Reuter; DPA en AFP) Nog steeds geven Franse mannen en vrouwen zich op als vrijwilligers voor zowel Israël als Arabische landen. Er zijn evenwel geen vliegtuigen beschikbaar om hen naar het NabijeïOosten te brengen. De Arabische ambassades in Frankrijk hebben meegedeeld, dat alleen al giste ren 3.000 aanmeldingen zijn ontvangen. De Westduitse regering heeft zich er tegen uitgesproken, dat Westduitsers zich als vrijwilligers voor het Nabije-Oosten melden, maar kan slechts die vrij willigers tegenhouden die voor de defen sie kunnen worden opgeroepen, dat wil zeggen in het algemeen mannen tussen 18 en 45 jaar. De mannen in deze categorie zullen geen toestemming krijgen in tijden van crisis tot vreemde strijdkrachten toe te treden. Een dergelijke houding aldus heeft de Westduitse regeringswoordvoerder ge zegd, stemt overeen met het Westduitse beginsel van iet-inmenging. Het Comité van het internationale Rode Kruis heeft alle strijdende partijen in het Nabije-Oosten opgeroepen de Geneefse conventies ter bescherming van krijgsge vangenen, gewonden en burgers in acht te nemen. Het zeventien man sterke, geheel uit Zwitsers bestaande comité herinnerde er aan dat alle strijdende partijen de con venties ondertekend hebben, en verzocht de landen de namen van alle militaire en civiele gevangenen in Genève op te geven. De internationale r.k.-organisatie voor hulpverlening aan noodlijdenden, waarvan het hoofdkwartier in Rome is gevestigd, heeft een oproep over heel de wereld ver spreid, waarin het aankondigt onmiddel lijke hulp te zullen verlenen aan alle noodlijdenden in het Nabije-Oosten, die door het uitgebroken conflict zijn getrof fen. De Internationale Caritas heeft het „Maison d'Abraham" in Jeruzalem als ziekenhuis ter beschikking gesteld. Men heeft dringend behoefte aan verbandmate riaal, bloedplasma en geneesmiddelen. De socialistische fractie van het Euro pese Parlement heeft geëist, dat de Euro pese gemeenschap alle lopende besprekin gen over associatie- of handelsakkoorden met Arabische staten, die Israël de oor log hebben verklaard, afbreekt. Meer dan vierhonderd Birmanen, voor namelijk mohammedanen, hebben zich vrijwillig gemeld om voor de Arabieren PARIJS (AP) Veel vooraanstaande Fransen hebben een oproep om Israel te ondersteunen, welke vandaag in ver scheidene Parijse bladen verscheen, on dertekend. Onder de handtekeningen waren die van de pilote Jacqueline Auriol, Gaston Defferre, de socialistische burgemeester van Marseille, Valery Giscar d'Estaing, leider van een belangrijke afgescheiden groep gaullisten in het parlement, de ac trice Juliette Greco, Jean Lecanuet, van de M.R.P., oud premier Pierre Mendès- France, Frangois Mitterrand, de leider van de linkse Federatie, de zanger Yves Montand en de actrice Simone Signoret. 66. De grijsaard boog zich moeilijk over de tafel waar op de flessen met de nieuwe verdwijn-vloeistof stonden. ,Je doet toch wel goed je best, zoon?" vroeg hij streng. „Wat is dit nu bijvoorbeeld?" „Dit is doorzich tig silicaat!" legde professor Kalker uit. „Het is ver werkt tot een zogenaamde flesvorm. Ik bewaar er een drank in, waarmee..eh.waarmee men iets kan doen. Laat me denken.wat doet men er mee? Drinken.Ja, drinken! Subliem!" „Inderdaad!" pre velde Joris terwijl hij het glaswerk bijeen gaarde en in een zak deed. „Ik ben trots op je zoon! Een drank om te drinken meesterlijk! Ik zal dit meenemen als een blijvende herinnering aan je schitterende car rière! En nu moet ik weer eens gaan; dag m'n jon gen!" Hij pakte de zak op en stapte naar de keuken deur toe, om onbemerkt te verdwijnen. Maar ver zou hij niet komen. De bediende Jollipop had Panda ge waarschuwd voor de vreemde bezoeker, en toen deze laatste in zijn haast op zijn baard stapte, werd Pan da veel duidelijk. „Jij bent Joris!" riep hij. „En je probeert weer om de verdwijndrank te stelen! Schurk! Maar nu ben je er bij!" POtte, HAAL J6 t>Ê RIJSTE8RIJ VAIU H6T fORNUIS AP ALS HET KOOKT"? HET WORDT OH - HET GROEIT MAMMIE, ZULLEN WE VAN MIDDAG MAAR NIET LI EVER PANNEKOEKEN ETEN JA, MAMMIE te vechten. Dit verklaarde gisteren de Egyptische ambassadeur in Rangoon. In de Pakistaanse stad Karatsji hebben betogers gisteren de ruiten van het Brit se voorlichtingsbureau ingegooid en gor dijnen in brand gestoken, nadat door Egypte melding was gemaakt van Brits- Amerikaanse interventie in het Nabije- Oosten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten (C.H.U.), heeft de staats secretaris van Financiën om faciliteiten gevraagd voor hulpacties ten behoeve van Israel. Hij vraagt de staatssecretaris in de eerste plaats om er zijn goedkeuring aan te hechten dat giften zullen vallen onder de zogenoemde giftenregeling. Ver der vraagt de heer Scholten of de staats secretaris ook ten aanzien van overwerk ten behoeve van hulp aan Israel belas tingfaciliteiten wil geven, zoals vorig jaar is gebeurd voor de actie „Eten voor India". (Van onze correspondent) DEN HAAG Een jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering heeft de of ficier van justitie bij de Haagse recht bank geëist tegen een negentienjarige tuindersknecht, die samen met zijn moe der op 2 september van het vorige jaar zijn vader, een 48-jarige bouwvakarbei der uit Den Haag, met behulp van pa- rathion heeft vermoord. De jongen had vergif in het bierglas van zijn vader ge daan tijdens diens verjaardagsfeestje. De strafzaak tegen de moeder werd gis teren voor onbepaalde tijd uitgesteld, om dat de vrouw in het ziekenhuis is opge nomen. Zij moet voor de tweede keer worden geopereerd, als gevolg van mis handelingen die zij heeft ondergaan van wijlen haar echtgenoot. De 52-jarige schoenwinkelier F. Schrou- wers uit Rotterdam is in het Dijkzigt-zie- kenhuis overleden aan de verwondingen, die hij een week geleden had opgelopen tengevolge van een val van zes meter. Hij was toen bezig met het ophalen van een zonnescherm toen hij plotseling zijn evenwicht verloor. ADVERTENTIE IN HOUAND SHUT SI WIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank, Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. Terwijl ik dit stukje schrijf worden andere mensen in stukjes gescheurd door bommen en granaten, misschien op de plaats waar u zich had voorge nomen dit jaar uw vakantie door te brengen. Ik vermeld dit niet om u geluk, te wensen dat u aan dit lot bent ontsnapt, maar om Israel alle geluk toe te wensen dat het nodig zal hebben om aan de ondergang te ontkomen. Een volk dat zoveel eeuwen over de aarde verspreid en vervolgd is geweest en in onze tijd bij miljoenen als rat ten door ratten werd uitgeroeid, heeft op zijn minst recht op een klein stuk je woestijn waar het met veel vlijt en weinig water een tuintje kan aanleggen om er zijn eigen boontjes te doppen. Nu is de man die zich als de land heer beschouwt gekomen om het te verwoesten, op grond van 't argument dat hij de Israeli's met lucifers heeft zien rondsluipen om de omringende woestijn in brand te steken. Ik ben maar overgegaan op agrari sche beeldspraak omdat de werkelijk heid toch onvoorstelbaar blijft voor iemand die niet behoort tot het volk dat tot al deze verschrikkingen is uit verkoren. In de musical Anatevka, die nu naar Utrecht is verhuisd, vraagt de hoofdpersoon Tevje dan ook of een an der volk niet eens het uitverkoren volk mag zijn. Het publiek lacht er enigs zins genegeerd om en voor buitenstaan ders is dat ook de beste manier. Eigen lijk behoort hier gelachten te wordenzo- als ik mij dat herinner van een joods koopman in ongeregelde goederen bij wie ik wel eens iets kocht en soms ook alleen maar een praatje kwam maken, met dien verstande dat het praatje door hem werd gemaakt. Hij gaf dan een opsomming van zijn zor gen en tegenslagen, waarvan hij zon der onderbreking hele series op elkaar stapelde om ze dan weg te wuiven met de opmerking: >rAch, als we maar ge zond zijn. Maar ik heb een hernia". Daarna sloot hij zijn mond, trok de mondhoeken naar beneden en liet een paar dikke tranen over zijn wangen rollen. Eerst dacht ik dat hij huilde, maar zijn vrouw kwam verontwaar digd binnen en zei: „Jij hebt een be keuring van een inspecteur van poli tie en je dochter krijgt een kind van een onbekende, en jij lacht". De man trok dan zijn mond weer recht en ant woordde: „Als het omgekeerd was zou ik nog lachen". Dat ik hier over lachen spreek in een situatie waarin het huilen ons alle maal nader staat is niet toevallig. Al leen door dit vermogen heeft het jood se volk zich door alle ellende en, tegen alle hoop in altijd weten te hand haven. U kent het verhaal van Moos, die met de mond tot de oren gekramd in het ziekenhuis ligt. Op de vraag of hij pijn heeft antwoordt hij: trAlleen als ik lach". Eens zal iemand de dag be leven dat de kinderen van Israel zul len lachen zonder pijn. De Amsterdamse rechtbank heeft een veertigjarige kelner uit de hoofdstad voor de met twee andere mannen op 2 decem ber 1966 gepleegde roofoverval op de Bat* filiaalhouder A. J. van Es in Amstelveen veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De twee andere verdachten kregen ieder vier jaar. 36. Na een verwonderde blik op de Rechter gaat Ho weer zitten. „Er is iets dat ik niet begrijp, meneer Ho," zegt Rechter Tie. „U nam om ongeveer twee uur afscheid van uw vrouw in het tuin- prieel. Toen ging u met meneer Hwa naar net gerechtsgebouw en daar bent u tot op dit moment gebleven. Om vijf uur kwam uw huismeester vertellen dat uw vrouw zich had opgehangen. De huismeester zei niets over het tijdstip waarop dat was gebeurd. Hij had daar ook geen flauw idee van. zoals geen van ons allen. We wisten alleen maar dat uw vrouw tussen twee en vijf uur zelfmoord had gepleegd het kan evengoed om half drie als om half vijf gebeurd zijn." „Ik begrijp niet waar u heen wilt, Edelachtbare", zegt Ho op vermoeide toon. „Mijn hoofd staat op het ogenblik niet erg naar spitsvondi ge redeneringen". „Toch zult u moeten luisteren", zegt Rechter Tie. „Toen ik u het slechte nieuws meedeelde, liet u zich de volgende opmerking ontvallen, de heren Hwa Min en Yie Pen kunnen het getuigen" „Dood, Zelfmoord! En dat maar enkele uren nadat ik haar verliet!" Mijn vraag is: hoe wist u dat uw vrouw niet kort na uw vertrek zelfmoord had ge pleegd, maar tenminste twee uur later?" S49. Zeer tevreden met zichzelf en de hele wereld rookte Bram zijn pijpje. „Het is zo simpel mogelijk" legde hij uit. Deze mensen deken, dat het witte olifantje ge luk brengt. Het enige wat wij te doen hebben is.kleine ongelukjes te ver oorzaken." „Natuurlijk", riep Karo opgewonden. „Dan merken ze, dat het allemaal bij geloof is, en dat het olifantje helemaal geen geluk brengt", „Prrrrecies", zei ook Tutu voldaan. „We moeten natuurlijk zorgen, dat nie mand er gevaar bij loopt", zei Bram. ..Om te beginnen. Wat hij voorstelde werd bij het vallen van de nacht uitgevoerd. Voorzichtig maakte Bram een brug los, die van lianen was vervaardigd en van boom tot boom voerde. Het was zijn be doeling de brug te laten neerstorten, vlak voordat iemand er overheen zou lopen. Het leek een goed plan. Maar ook goed* vlanneties lonen mal eens i\erkeerd uit

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9