Straks zo van school zonder werk en geld? H F Een probleem waar nog niemand raad mee weet r« HANS i „Tienduizenden jongeren zullen moeilijk aan de slag komen" Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant 'fpè Weg of blijven ,Werk genoeg' Vf OEVEEL SCHOLIEREN dit jaar direct tot de werk lozen zullen gaan behoren zonder dat zij recht hebben op een uitkering dat weet nog niemand". Dit zegt hoofdbestuurssecretaris F. J. Willems van het NVV over de problemen rond de jeugdwerkloos heid. „We kunnen alleen schuiven met het verwachten aanbod van jongeren en de vraag van het be drijfsleven. We moeten rekenen met het te verwachten aanbod van krachten die per jaar uit lagere en voortgezette opleidingen komen. Daar tegenover staat, dat er per jaar 60.000 mannen worden gepen sioneerd of overlijden. Dan kom je op een behoefte van allerlei nieuwe arbeidsplaatsen voor 40.000 man nen. Dat wil nog niet zeggen dat er dan meteen 40.000 plaatsen te wei nig zijn. Er ontstaan ook nu nog, ondanks ontslagen en personeels stoppen, telkens nieuwe arbeids plaatsen. Er was in april ook nog een vraag naar ruim 40.000 mannen, maar die stond weer tegenover een werkloosheid van 75.000". HET IS EEN soort wichelroede-lo pen. En de roede slaat slechts uit op het kleine beetje ervaring, dat men uit het verloop van de werkgelegen heid in het vorige jaar kan halen. De JEUGDWERKLOOSHEID Tussen de veilige muren van de school nu nog hard aan het werk voor het fel begeerde di ploma, dat toegang geeft tot de eerste trede op de maatschap pelijke ladder. Velen zal het echter niet gemakkelijk worden gemaakt. heer Willems: „Vorig jaar waren er om deze tijd 77.000 vrije plaatsen te gen een werkloosheid van 29.000. Toen was het al moeilijk voor de jongens die van school kwamen. Je zag bijvoor beeld aankomende timmerlui naar ongeschoold werk in zagerijen ver dwijnen. Nu ligt de vraag nog maar bijna op de helft van het vorig jaar. Voor middelbare scholieren zal het nog wel gaan. Maar de L.T.S.-ers vormen een probleem. Die van school komen en geen werk vinden, krijgen geen cent uitkering, van welke instantie ook. Ze zullen vooral met de werkloosheid te maken krijgen in de delen van het land waar die al het hoogst is. Ze moeten van de straat gehouden wor den, hoort men alom. De N.V.V.-secre taris zegt over dit „bezighouden-- in- jeugdcentra: „daar staan wij kritisch tegenover. Dat zijn lapmiddeleh, en wij betwijfelen of die bij de jeugd aan slaan. Wij hechten er meer waarde aan een voortgezette vakopleiding te geven aan die jongeren. Daaraan zouden wij de rijks-omscholingswerkplaatsen voor volwassenen dienstbaar kunnen maken, met inschakeling misschien van lera ren van L.T.S.-en en instructeurs uit het bedrijfsleven". „WERKLOZE volwassenen kan men niet zo gemakkelijk verplaatsen. Maar kunnen jongeren niet worden onderge bracht in die streken van het land waar de werkgelegenheid het beste is? Di lemma: grotere mobiliteit van de jon geren is wel nodig, maar we mogen de probleemgebieden ook niet droogleg gen van jonge vaklieden, anders is daar geen bezetting voor de sterke in dustrieën, die we als „trekpaarden" naar het oosten en noorden moeten ha len", zegt de heer Willems. Hij kan in beginsel wel voelen voor een systeem, waardoor de jongeren -die-elders- niet aan de slag kunnen ko men, bijvoorbeeld een toeslag op hun légëbeginlèotl krijgen als zij'in het westen gaan werken. Maar die toeslag moet dan toch na verloop van tijd op houden om bij betere kans op werk de eigen streek niet minder aantrek kelijk voor hen te maken. Hij ver zucht: „Je zit in de hele kwestie met tegenstrijdigheden tussen de belangen op korte en die op lange termijn". DIE TEGENSTRIJDIGHEID zit ook in de vakopleiding. Er zijn klachten dat de LTS-en op de ontwikkeling van de techniek achter lopen. Die klachten komen uit het bedrijfsleven. Maar de opleidingen in het bedrijfsleven zelf lopen meestal ook bepaald niet op de huidige nogal eens ouderwets ge bleken werkmethoden vooruit. Deze week is in de Utrechtse jaarbeurs de nationale beroepenmanifestatie gehou den. Jonge leerlingen van 43 bedrijfs opleidingen demonstreerden er enige dagen hun beste kunnen. Dit na een openingstoespraak van mr. Th. J. van der Peijl, directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening, die onder meer zei:„Door het deel heb ben aan de werkwereld van de volwas senen deelt de jeugd in alle goede en kwade kansen die de arbeidsmarkt heeft te bieden." Mr. Van der Peijl leg de er de nadruk op dat vooral de jonge ren er voortdurend zorg voor zullen moeten dragen bij te blijven in hun vak. MAAR KRIJGEN ze die kans, om tijdig op de toèkomst in te haken? Manifestatie-secretaris H. J. H. Hamer: il «npifü? d^C'O ri99 „De opleidingen kunnen alleen maar bijblijven met de eisen die het bedrijfs leven vandaag stelt. Ze kunnen daar niet op vooruit lopen, want het be drijfsleven kan mensen met modernere vaardigheden nog niet gebruiken." In de jaarbeurshal werkten jonge bouw vakkers op de oertraditionele manier, lasten en vijlden metaalbewerkers vol gens oude beproefde methoden. De jongeren, onder wie wij een steekproef hielden, zijn er stuk voor stuk vast van overtuigd, dat hun vak altijd zo zal blijven en dat er immer met ditzelfde werk een boterham te ver dienen zal zijn. EN DAAR HOORT men dan dit. Van een instructeur uit de scheepsbouw-sec- tor: „Als ik vanmiddag 500 jongeren kon krijgen was ik ze vanavond nog kwijt aan de werven. Die moeten or ders laten lopen omdat ze niet snel ge noeg kunnen leveren en dat is het juist waardoor hun produktie-schema wordt bedreigd." En ongelooflijk, maar waar, van een woordvoerder van de Stichting Vakop leiding Textielindustrie „Bedex". „Wij zouden nog jaren lang vier keer zo veel jongeren moeten opleiden als nu, om te voldoen aan de vraag van de in dustrie. Die moet zich nu behelpen met personeel van te laag niveau, dat vaak door produktiestagnaties een niet te meten schade veroorzaakt. Er is in de textiel nog geen enkele leerling ontslagen, hooguit overgeheveld naar andere bedrijven". Doch de beloning in de opleidingstijd in de textiel is laag. Voor een 15-jarige hooguit 45, terwijl een leeftijdgenoot die zonder opleiding in de fabriek gaat meedraai en 65 kan verdienen. OPTIMISTISCHE geluiden tegenover pessimistische. De optimistische slaan echter eveneens alleen maar op delen van bedrijfstakken en op bepaalde streken van het land. En vaak op in dividuele ervaringen. Er is geen in strument in het land om ook zelfs maar de ontwikkeling voor de naaste toekomst voldoende nauwkeurig op af te lezen. Behalve dan de barometer van de conjunctuur en de verontrus tende cijfers van de algemene werk gelegenheid, die insiders na de laat ste verhoogde schatting van de komen de werkloosheid zeggen: „Wij wagen ons liever niet meer aan nieuwe voor spellingen, want die zouden wel heel erg somber gaan klinken". Half januarieen handvol showdansers demonstreerden tegen hun achter stelling bij buitenlandse collega's. Verder leek er geen vuiltje aan de lucht. Nu, vijf maanden later, zullen vele duizenden jongeren moeite hebben, om werk te vinden. DE WAARSCHUWINGEN voor het verschijnsel van jeugdwerkloosheid zijn nu klemmend geworden. Maar weet iemand waartegen hij precies waarschuwt? En wat er gedaan kan worden om de „ramp" waarvan al wordt gesproken, te voorkomen? Nederland, onvoorbereid op het probleem van werkloos heid, herkent allerlei zaken die er deel van uitmaken slechts aarzelend. Het staat nu al vast dat men ook voor wat betreft de jeugdwerk loosheid pas ruimschoots achteraf zal kunnen bekij ken welke de ontwikkeling is. In een kunst- en vlieg werk van waarnemingen en waarschuwingen heeft men tot dusver in een tijdsver loop van vijf maanden hier onder kort samengevat, ver geefs getracht vat te krijgen op liet probleem. Januari - Stadskanaal en omstreken schrikt van de telling dat daar 84 jongens en 22 meisjes onder de achttien jaar zonder werk zijn. De stichting vorming bedrijfsjeugd Kanaalstreek wil hen bezig houden met actuele discussies, films, muziek, handenarbeid, enz. Nadat er aanvankelijk 7 jongens schoorvoetend ko men opdagen, vangt men tenslotte 20 jongens en meisjes in een „klas". Februari - Alarmkreet uit het gebied van arbeids bureau Etten in West- Brabant: 199 jongens on der de negentien jaar werkloos. De koppelbazen kunnen hen niet meer in Rotterdam als ongeschool de verhuren. De Organi satie Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) klaagt: „de fout van de huidige toestand ligt bij de ouders, die zelf het belang van een vak niet inzien en al te vreden waren als hun jon gens zo gauw mogelijk verdienden". De KWJ wil de jongeren uit de café's en thuis vandaan halen met handenarbeid, judo, en voorlichting over vak opleidingen. Maart - Langzaamaan gaat men nadenken over de toekomstkansen van de jongens die deze zomer van de lagere technische scholen zullen komen. In Drente zegt de directie voor de arbeidsvoorzie ning, die reeds kan terug zien op een registratie van 618 werkloze jongens: „Je kunt er nog nauwelijks iets over zeggen of de jon gens deze zomer werk zul len vinden". In Limburg, met 850 werkloze jongens (niet uit de mijnen) zegt dezelfde instantie: „de be drijven selecteren naar vak en kwaliteit, hè". April - Tegelijk met de werkloosheid in de bouw is een ander jeugdpro bleem gerezen. Dat van de jongens in het leerling stelsel, die nog tijdens hun opleiding in de bedrijven werkloos worden. Van de 13.000 is op 1 april lande lijk tien percent zonder werk; in sommige streken is één op de drie leerling bouwvakkers werkloos. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf herhaalt een eis om hulp. Het resultaat daarvan zal zijn dat de re gering voor de probleem gebieden de vergoeding aan werkgevers per leer ling verhoogt tot 20 a 30 per week. Maar niet voor wie na 31 maart werkloos werd en ook niet uiteraard voor de 1500 LTS-ers die deze zo mer naar verwachting ver geefs werk in de bouw zullen zoeken. Mei - De vakbeweging, die incidenteel reeds het hare heeft bijgedragen aan de openbare waarschuwingen, komt daarmee nu sterk naar voren. Zij doet krampachtige pogingen om de zaak te overzien en spreekt nu niet meer van honderden of duizenden, doch over dreiging van slechte kansen op een loopbaan voor tienduizen den jongeren. De Provin ciale kerkvergadering van de Ned. Hervormde Kerk in Drente vraagt Gedepu teerde Staten in de bestek ken van overheidsbouw- werken een bepaling op te nemen, die de aannemers verplicht met een bepaald percentage jeugdigen te werken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13