'e wind kan niet HAAR JOURNAAL Dit jaar is het „zzwipp" Israel expositie in Frans Hals museum Haarlem Wolmerk voor meubelstoffen PANDA EN DE MEESTER*DRINKER POLLE, PELLI EN PINGO In Jeruzalem gaat het leven zijn gewone gang Meer geld voor Amerikaanse defensie KRAMMETJE FOK THEEDOEK???? ïsia» m DE DOEK DIE DIRECT DROOGT i ra! o 'i Aandoenlijke taferelen bij Klaagmuur Speciale gebeden Parijs verbreedt visserijzone tot twaalf mijl Opvolging Van Hall nog niet in Kabinet ZATERDAG 10 JUNI 1967 9 Ons vervolgverhaal Een r< Richard Mason sast] zeeRoeHeen-eewe-Ukumoe van ging nodig - we tARUteiv wer hebben een wagentje!! keujk 6eive6iN6, zeerob! Amerikaanse verliezen in Vietnam: 2326 vliegtuigen Kort nieuws ÊMJÉ f Wi(jjf* 64) Hij behoefde na het eten niet lang te wachten tot hij weer door de lange gangen naar een kamer werd ge bracht, waar twee of drie doktoren zaten, die met bestudeerde noncha lance een sigaret in hun mond had den hangen, alsof ze erop uit waren, hem vertrouwen in te boezemen. Ze boden Mervyn ook een sigaret aan. Op een bureau lagen de twee goed kope uitgaven die hij voor de solda ten had gekocht en die in zijn bagage waren achtergbleven. De ene heette Spanking Stories en de andere Cu riosa Erotiken. Een van de doktoren tikte er even op en zei: „Neem me niet kwalijk, dat ik die even heb doorgekeken. Verdraaid goede verhaaltjes niet?" Mervyn zei dat de hospitaalsoldaten dat wel zou den weten en of ze zo vriendelijk wilden zijn, hem een mes en vork en zijn zakdoek te geven en of ze wil den ophouden met die vervloekte nonsens van die gesloten deur en hem direct naar Engeland wilden sturen. De dokter zei: ,,'n Verrekt goei mop, wat? 'n Houten lepel, zeg je? Allemaal een vergissing, beste kerel. Vertel nou maar eens wat er aan de hand was. Ga maar op je ge mak liggen en denk eens terug aan het verleden.Nee, die twee an deren zaten niet te luisteren; ze wachtten alleen maar op iemand. Nee, dat was in orde. Nu, vooruit: was hij wel eens ooit slecht behan deld door een dienstmeisje, toen hij nog een jongen was? Wat? Had hij alleen maar een butler gehad Natuurlijk was dit helemaal Peters lezing van het geval. Mervyn had op de een of andere manier een telegram kunnen verzenden en Peter was hals over kop naar hem toe gegaan, in de mening, dat Mervyn al reutelend op zijn einde lag te wachten. Na van te voren de nodige instructies in ont vangst te hebben genomen, werd hij door de gesloten deur binnengelaten. Mervyn greep hem bij zijn beide ar men en zei: „In godsnaam, man, je moet me hier uit zien te krijgen! Je moet me er uit zien te krijgen! Ik word hier stapelgek!!" Peter ging de doktoren opzoeken, die allemaal weer sigaretten zaten te roken. Vol gens Peter hadden ze hem nauwlet tend van top tot teen bekeken alsof hij op de foto moest, en hij had het alleen aan de Voorzienigheid te dan ken en aan het feit, dat er geen exemplaar van Curiosa Erotiken uit zijn jaszak stak dat hij toevallig naar het station kon ontsnappen, zonder dat ook voor zijn neus een deur in het slot klikte. En intussen duurde Mervyns gevangenschap maar steeds voort. „Maar dit verhaal is niets in ver gelijking met m'n eigen nieuwtje", zei Peter. „Ik heb mijn boek af!" „En hoe ga je het noemen?" „Ik geef het een sterke titel, 't Zal One Man's Meat heten, want als ik er wereldberoemd door ben gewor den en de vleespotten van Egypte zijn voor me geopend, dan ga ik het even verbluffende vervolg schrijven dat heet: Another Man's Poison". „Met dezelfde slimme detective als hoofdpersoon?" „Met dezelfde slimme detective". Toen we die avond naar Rosie te- ruggingen, gaf hij me het manuscript te lezen. Het was een doorslag De originele kopij was op luchttelegram- formulieren getypt en stukje bij beetje op de post gedaan zodra ze uit de machine kwamen. Het waren in totaal honderddrieënzeventig pagi na's geweest en de verzending was hem op ongeveer vijf pond komen te staan. Op het laatste formulier had alleen maar het woord „Einde" ge prijkt; verder niets. ,,'t Is een heel handig idee", zei hij. „De uitgevers zullen wel nooit eer der een boek onder ogen hebben ge had, dat op luchtposttelegrammen was geschreven, en ze zullen het ac cepteren omdat er een goed verhaal voor het grote pulbiek in zit. 't Zal mijn detective meteen op de voor grond helpen plaatsen". ,,'t Klinkt niet erg als een detecti veverhaal", zei ik, want het heette „The Warring Winds". Winden uit tegengestelde richtingen. „O, lees het maar eerst", zei hij. Ik las de eerste pagina en het speet me meteen dat het een detec tiveverhaal was, omdat hij een zui vere, gemakkelijke stijl had, die aan iets veel beters besteed had kunnen worden dan aan een detective ge woonlijk. En toen ontdekte ik, dat het tenslotte helemaal geen detective verhaal was. Hij had me maanden lang in de maling genomen. Het was een eenvoudig verhaal over een Engelse jongen die bij een Franse familie in de Pyreneeën woonde. Hij beschreef de oorlog en de overgave van Frankrijk. Na enige tweestrijd besloot de jongen, naar Engeland terug te keren door over de bergketen te ontsnappen. Het boek eindigde, toen hij het hoogste punt van zijn klimpartij had bereikt en in Spanje neerkeek. Peter was op deze manier uit Frankrijk weggeko men en daarna in Spanje in de ge vangenis gezet, maar hij had dit ge voelige boek niet bedorven met zijn bittere herinneringen. Er sprak een fijnzinnige geest uit al die bladzij den, die er bijna onmerkbaar in ge slopen was, alsof het zijn bedoeling niet was geweest een soort van diepe vaderlandslievendheid zonder enig chauvinisme. Ik vond het eigen aardig, dat ik nooit iets van deze kant van Peter had geweten, na al de tijd dat ik hem had gekend en al de vriendschap die ik met hem had gedeeld. Ik zat nog in het boek te lezen, toen Fenwick binnenkwam. Peter was weggegaan. Ik lag op mijn bed en nam niet veel notitie van hem, omdat ik in het boek verdiept was. Maar zelfs vanuit mijn ooghoek kon ik zien, dat hij iets op het hart had. Hij probeerde joviaal te doen, om het te verbergen. Hij vroeg of ik met hem meeging om ergens iets te drinken. „Ik blijf hier liever lezen, als 't je niet kan schelen", zei ik. „Ik zou graag willen, dat je er een half uurtje uitbrak". „Vanavond niet". Hij kwam wat verder de kamer in en keek naar de boekenplank en naar de dingen op de schoorsteen mantel, om tijd te winnen. „Weet je zeker dat je niet mee gaat?" (Wordt vervolgd.) De tijd is voorbij dat de tieners naar een japonnenafdeling van een warenhuis gingen om een nieuwe jurk te kopen. In 1967 gaan zij naar een „boutique", of mooier nog, een „boe tiek" en kopen daar geen kleren die „in", maar „zzwipp", „pep" of .kin ky" zijn, zoals ze vorig jaar „hip" en „blits" moesten zijn. Al deze woorden zijn in de plaats gekomen van het vroegere „knal", dat gebruikt werd toen tieners nog bak vissen heetten. Als de jongedames dit seizoen „in" willen zijn, moeten ze na tuurlijk een mini-, maar liever nog een microrok dragen. Ook een shift een jurk zonder taille, ceintuur of slui ting, een bloomer een broekje tot net boven de knie dat gedragen wordt onder een minirok, of een djellabah een zeer wijde jurk zijn in. Verder is er ook nog een safarilook, die haar eruit doet zien, alsof ze in de woestijn op zoek is naar de mijnen van koning Salomo. Wanneer de tie ner ervan houdt een lange broek te dragen, heeft ze dit jaar een pantail- leur aan. Dit is een broek met bijpas send lang of kort jasje. En als er op zolder nog een oud uniform hangt, zal ze dat zeker gebruiken, want dat is dit jaar pas „zzwipp". In het Frans Halsmuseum in Haar lem wordt van 13 juni tot en met 25 juni een tentoonstelling gehouden van joods zilver, Israëlische sieraden, docu mentaire over land, volk en de cultuur van Israel en foto's van Sam Waage- naar uit „Vrouwen van Israel". De tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met de afdeling Haar lem van de Internationale Organisatie van Zionistische Vrouwen. De auteur mr. Abel Herzberg opent de expositie op maandag 13 juni om half negen 's avonds in de Vishal aan de Grote Markt in Haarlem. Bij de opening en tijdens de tentoonstelling wordt Israëlische muziek ten gehore gebracht. De openingstijden zijn dagelijks van tien tot vijf uur, zondags van één tot vijf uur en op zaterdagavonden van a^ht tot tien uur. Het kan altijd nog gekker. Dit vreemd soortige kledingstuk komt uit Enge land en is voor de herfst van dit jaar bestemd. De ontwerper is Marl borough. Het wolmerk, internationaal sym bool voor zuiver scheerwollen artike len, is sedert mei ook van toepassing op geweven meubelstoffen. Tot nu toe gold het wolmerk voor geweven en gebreide dames-, kinder, en herenkle ding, evenals voor handbreigarens, dekens en tapijten. Geweven meubel stoffen mogen het wolmerk vperen als zij' voldoen aan bepaalde minimum normen. ADVERTENTIE DDIS HEDEMAN ALMELO 3?®* *meraL 69. Joris Goedbloed had een klein landweggetje inge slagen, dat naar het buitenland voerde. Daar hoopte hij een rustig en ongestoord bestaan te kunnen vinden met behulp van het kapitaal dat hij in een zak over zijn rug droeg. Maar zo makkelijk zou dat niet gaan. Toen hij een blik achter zich wierp, ontdekte hij de beide agenten 39 en 40, die hem volgden. „Tsk!" pre velde hij verstoord. „Het is natuurlijk mijn bagage! Die wekt argwaan vanwege zijn zichtbaarheid!" Hij keek misnoegd naar de zak - en bleef verrast staan. Die is met inhoud en al onzichtbaar geworden!" mom pelde hij oplevend. „Er is natuurlijk een flesje met verdwijndrank gaan lekken - en dat komt me goed van pas; want nu kan men mij helemaal niet meer zien!" Helaas passeerde op dat moment een auto, die de ge stalte van Joris geheel met opspattende modder bedekte. „De wegpiraat!" gromde de getroffene. Dat rost maar door de blubber zonder zich iets aan te trekken van onzichtbaren. En zie nu eens aan! Mijn gestalte is op een ongelegen tijdstip aan boze blikken prijsgegeven!" Zo was het. Want de beide Geheime Agenten draafden dreigend nader VOOR HEM», GEMAAKT r/stANKER WOR- ^OEN? WAT NOU? ER ZIT GEEN BODEM IN.' zo KRI06 JEJU/ST SAIGON (AFP) Officieel wordt in Saigon meegedeeld dat de Amerikaanse luchtmacht sinds het begin van de oorlog in Vietnam 2326 vliegtuigen en helikop ters heeft verloren. (Van onze correspondent) JERUZALEM Langzaam herstelt Jeruzalem zich van de gebeurtenissen van de afgelopen week. De zaken gaan weer open, de handel leeft weer op. Alleen van het bezette oude stadsdeel op vroeger Jordaans gebied kan dat niet worden ge zegd. Het radiostation Ramalla, dat een belangrijke rol heeft gespeeld in de vloed van anti-Israelische propaganda van de leiders van het Hasjemitisch koninkrijk, zendt nu de Arabische programma's van de Israëlische staatsradio „Kol Jiskaeil" uit. Vele Jordaniërs, die tijdens de ge vechten waren gevlucht, komen naar huis. De Israëlische militaire gouverneur in deze gebieden, generaal Chaim Her zog, treedt streng maar rechtvaardig op tegen diefstal en roof. Overal zijn tribu nalen opgericht. Heilige gebouwen, zoals kerken, mos keeën en kloosters van allerlei orden en groepen hebben nagenoeg geen schade opgelopen. De Israëlische soldaten had den uitdrukkelijk order deze gebouwen zoveel mogelijk te ontzien. Ze worden bewaakt. De Klaagmuur in het oude stadsdeel van Jeruzalem is onder hoede gesteld van de twee Israëlische opperrab- bies. Voor de niet-joodse heilige plaat sen is een groep hoofden van kerken verantwoordelijk gesteld. Speciale aan dacht krijgen ook de drie dierentuinen daar, waarvan er e e n persoonlijk eigen dom is van koning Hoessein. Bezoekers van het oude stadsdeel zagen vanmorgen rijen trucks met krijgsgevan genen, met inbegrip van leden van het Palestijnse bevrijdingsfront van Shikeiry, die door militaire politie werden wegge voerd. Sommigen van hen waren geblind doekt. De burgerbevolking doet alle mo gelijke moeite de Israëliërs te doen gelo ven, dat ze hen nooit heeft gehaat en ver scheidene malen kon men de kreet „Jaish Jisrael" (Lang leve Israel) horen, toen er militaire eenheden voorbijstoven. Vandaag worden er overal in Israel speciale gebeden opgezegd, in het bijzon der voor hen die zijn gesneuveld en voor een snel herstel van de vele gewonden, die vooral wel zijn gevallen omdat de Israëliërs geen zware wapens gebruik ten om de heilige plaatsen te kunnen spa ren. Deze tactiek, waarvoor vele miljoe nen christenen hun dankbaar zijn, heeft PARIJS (AFP) Krachtens een de creet van de Franse minister van Ver voer is de Franse visserijzone verbreed tot 12 zeemijl. Tussen de drie en zes mijl zal gedurende twee jaar een visrecht wor den erkend, in het bijzonder van Spaanse en Belgische vissers, die bij de Franse kusten plegen te vissen. Tussen de 6 en 12 mijl is de visvangst geoorloofd voor alle beroepsvissers, mits zij zich aan de Franse reglementen hou den. De territoriale wateren van Frankrijk blijven op 3 mijl vastgesteld. Israel echter vele doden en gewonden ge kost, omdat er dikwijls man tegen man in de nauwe straatjes moest worden ge vochten. Bij de Klaagmuur kan men aandoen lijke taferelen zien van piëteit en trouw. Tussen de ruwe steenblokken staan met de hand geschreven kreten als „God, laat mijn zoon in het leger veilig terugkeren", en „Laat er nu vrede zijn". Soldaten en burgers bidden. Sommigen van hen leu nen met hun hoofd tegen de stenen en anderen mompelen slechts. Sommigen dragen de taliet (gebedskleed) en de „te- fillin" (gebedsriemen) rond het hoofd en linkerarm. Vele joodse jongens zullen dit symbool van de joodse staat, waarvan de minister van Defensie Mosje Dayan woensdag zei dat Israel deze nooit meer zou loslaten, echter niet zien. Zij gaven hun leven, ergens in de woestijn of werden het slachtoffer in de nauwe steegjes, die naar de muur leiden. Misschien dat het niet tevergeefs is geweest. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De kwestie van de op volging van mr. G. van Hall als burge meester van Amsterdam is gisteren nog niet in de ministerraad aan de orde ge weest. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, schijnt nog niet gereed te zijn gekomen met zijn informaties, nodig voor de opstelling van een advies. WASHINGTON (AP) Met een waar schuwing dat er nog meer nodig zal zijn, heeft de toewijzingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een bedrag van 70.3 miljard dollar aan bevolen voor de defensie. Hierin is 20.3 miljard begrepen voor de oorlog in Viet nam. Het is een record voor vredestijd. Het totaal is 1.29 miljard minder dan president Johnson had gevraagd voor het op 1 juli aanvangende begrotingsjaar en het is een aanvulling van naar schatting 43.7 miljard dollar aan vroeger toege wezen fondsen, welke beschikbaar blijven. Het aanbevolen bedrag is 65.6 miljoen meer dan het voor het lopende begro tingsjaar toegewezen hedrag. Alleen in het begrotingsjaar 1944. tijdens de twee de wereldoorlog, heeft het Congres meer fondsen voor defensie goedgekeurd. De toewijzingen beliepen in dat jaar 86.4 miljard dollar. De commissie legt er in haar rapport de nadruk op dat er voor het einde van het jaar waarschijnlijk nog meer fondsen nodig zullen zijn. Watersnood. De afgelopen dagen zijn bij overstromingen in Manilla en Midden- Luzon op de Philippijnen twintig men sen omgekomen. Velen worden vermist. De materiële schade wordt op 15 mil joen gulden geschat. 39. Het contact tussen mijn vrouw en Fung bestond alleen uit misselijk senti menteel geklets. Ik was dan wel haar man, maar ik gold voor een saaie, fat soenlijke, ouderwetse vent waarmee me vrouw niet praten kon. Haar hart behoor de aan die halfzachte schilder. Daar moest ze hoogdravend mee redekavelen in het prieel. Ik hadik had ze wel kunnen.Ho stottert van machteloze woede. „Dat is wel genoeg", onder breekt de Rechter hem kortaf, „de rest van uw bekentenis hoor ik morgenochtend wel in de rechtzaal". Rechter Tie klapt in zijn handen en Tsjiao Tai komt bin nen. „Ik hoor net van de lijkschouwer dat er een heleboel gebeurd is, Edel achtbare", zegt hij, „dat het geen zelf moord was, maar moord.„Ja, Tsjiao Tai", antwoordt de Rechter, „maar de zaak is zo snel opgelost dat ik je hulp niet nodig had. We hebben de dader zo juist ontmaskerd. Het is Ho zelf die zijn vrouw op laaghartige wijze vermoord heeft. Leidt hem weg en sluit hem in de ketens". XiS-.. - jf' ♦•V1""'- 352 852. Na de eerste teleurstelling ging Bram alweer gauw aan het denken om een nieuw ongeluk te verzinnen. Eéns moest hij het Bosvolk toch kunnen bewij zen, dat het gestolen olifantje geen geluk bracht. Zijn kans kwam, toen hij twee mannen worteltjes zag oogsten op het enige stukje grond, dat nog niet door de overstroming was getroffen. Bovenin de palmboom ge zeten wierp Bram behendig een kokosnoot op het hoofd van één der mannen. „Als je net op een plekje staat, waar een kokosnoot valt, heb je toch pech", dacht Bram. „Dan zal die man tenminste gaan twijfelen aan het geluksolifantje. Het slachtoffer twijfelde niet aan het oli fantje, maar aan zijn maat, die rustig doorwerkte. Hij woog de kokosnoot op de hand enmikte nauwkeurig. Bram zag het grinnikend aan. „Ook goed, ook goed", fluisterde hij. „Nu krijgen ze ruzie en dat is óók ongeluk. Als ze gaan vechten hebben we al bewe zen, dat het geluksolifantje geen waarde heeft". Maar helaas.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9