ELS VAN NOORDUYN lijkt met nieuw kogelrecord 15.70 nog niet aan haar top Marjan Thomas Loes Boling raakte in één weekend twee records kwijt 53 punten verwijderd van record vijf kamp Blankers-Koen Jet van der Giessen bemachtigde discusrecord „Mister Cox" geeft illusie toto goed te kunnen voorspellen Tweede intertotoronde bracht alleen winst voor Feijenoord Sparta volgt Dukla op Veendam had aan eerste helft genoeg Barrière door broken bij strijd om Gouden Spike Resultaten Gouden Spike Bob Seagren weer wereldrecordhouder Zwitserse zege in snelwandelduel Rusland versloeg Oostenrijks team Recordpoging van Sijbrands niet gelukt Feijenoord-jeugd nationaal kampioen Bayern München behoudt beker Hulshof (Ajax) op transferlijst Middelburg weer dicht bij de titel MAANDAG 12 JUNI 1967 10 Mary van de Raadt sprong 1.60 hoog Europees voetbalkampioenschap na zege op AFC - Bekerfinale zaterdag voetbal tussen SHO-'s-Gravenzande Els van Noorduyn heeft dan toch haar zin gekregen. De Amsterdamse, die de afgelopen weken het Neder landse record kogelstoten verscheidene malen tot op enkele centimeters had benaderd, kwam zaterdagmiddag in Leiden tijdens de jaarlijkse wedstrijden om de Gou den Spike met 15,70 meter zelfs fors over de barrière, die de recordprestatie van Loes Boling (15,37 m) voor haar betekend had. De 21-jarige 'Sagitta atlete, die voor haar record terecht de Gouden Spike kreeg, demon streerde met een uitstekende serie haar vorm. Zij begon met 14,37 m, toen daarop 15,33 meter volgde, was het duidelijk dat het record zou sneuvelen. Na 14,96 m in de derde kwam het er met de vierde poging voor de eerste maal uit: 15,52 m. Bevrijd van de psychologische druk volgde in de vijfde stoot de explosie, die haar een plaats bij de beste tien kogelstootsters op de wereldrang lijst van dit jaar opleverde. Ook in de laatste poging liet de Amsterdamse, die dit seizoen nog wel verder zal komen, ruim 15 meter noteren: 15.15 meter. De traditie getrouw leverde het eerste grote treffen van de Nederlandse top nog meer goede prestaties op. De hoogtepun ten waren de 400 en 800 meter bij de heren. In de 400 meter finale kwamen ondanks de hinderlijke wind en de vrij lage temperatuur liefst vijf van de zes lopers beneden de 49 seconden. De snelste man was ook nu weer de 19-jarige Rijn van de Heuvel, die met 47.7 sec. zijn per soonlijk record opnieuw 0.2 sec. scherper stelde. De Rotterdamse technisch teke naar had na ruim 200 meter het hele veld ingehaald. Met zijn soepele lange glijpassen snelde hij onbedreigd naar de overwinning. Fred van Herpen, de Ne derlandse recordhouder (46.9) benaderde hem het dichtst met 47.9 sec. Achter hen kwam het jeugdige drietal Mahieu, Tel en Lievense in deze volgorde over de eindstreep. Op de 800 meter kreeg de jeugd de •teun van routinier Henk Snepvangers, Wim Blom en Ad de Jong, die beiden een aangevochten tijd van 10.3 sec. op hun naam hebben staan, vochten op de honderd meter weer een vinnig duel uit, dat Blom evenals vorige week, in zijn voordeel besliste. De PSV'er, die met een te sterke rugwind in de serie 10.4 sec. had gelopen, won in 10.5 terwijl De Jong 0.1 sec. meer nodig had. De oveige finalisten, onder wie Haarlemmer Gerard Kamp, bleven ruim binnen de 11 sec. Bij de dames werd de 100 m gewonnen door Truus Hennipman (Bataven). Zij noteerde 11.7 sec. Voor Atmodes-atlete Mieke Sterk werd 11.8 sec. afgedrukt. Overigens was de steun van de wind in deze finale sterker dan toegelaten. Mieke Sterk zegevierde ook bij het verspringen met 5.67. De 400 m dames, in de afgelo pen jaren een van de hoofdnummers van deze wedstrijd, was door het ontbreken van Lia Louer, en de blessures van Stans Brehm, Hilde Slaman en Tilly van der Made, een open strijd, waarin de jeugdige Willy Wokke (ADA) de snelste bleek. rr-w?w*,r,'v Els van Noorduyn met Gouden Spike die met 54 sec. op de eerste 400 meter, voor een ideaal aanvangstempo zorgde. Er werd uitstekend van geprofiteerd. 1- stejaars senior Wijnand Bladt (V en LTC) die vorig jaar de Gouden Spike won, bleek in de spannende slotfase over de meeste reserves te beschikken. Hij zege vierde in 1.50.5, de beste seizoenprestatie, voor Haico Scharn en Suomees Ton Blok, die ook binnen de 1.51 bleven. Piet Beelen, de Nederlandse crosskam pioen, die na een uitstekend wintersei zoen, wat leek teruggevallen, herstelde zich op de 5000 meter voortreffelijk. De kleine, tengere Spartaan atleet liep met clubgenoot Wim van Gerven, die het Gijs de Bode lastig maakte, een tactische race, die hij met een persoonlijk record (14.23.2) afsloot. De Bode kwam door een snelle laatste 300 m nog wel dicht bij Beelen, maar er niet meer langs (14.23.6). De prijs voor de beste herenprestatie ging naar Cees Goverde, die bij het versprin gen met een toelaatbare rugwind (1,1 m p. sec.), 7.16 m liet opmeten. De uitslagen van de nationale wedstrijden om de Gouden Spike, die zaterdagmiddag op de sintelbaan van de Leidse Hout werden gehouden, luiden: Heren, 100 meter: 1. Blom (PSV) 10.5; 2. De Jong (Dlomedon) 10.6; 3. Mooy lAAC) 10.7; 4. Haverhoek (AV '40) 10.7: 5. Kamp (Haarlem) 10.8; 6 Verhoef (Holland) 10.8. 400 meter: 1. v. d. Heuvel (AVR) 47.7; 2. Van Herpen (GVAV) 47.9; 3. Mahieu (VLTC) 48.4; 4. Tel (GVAV) 48.6; 5. Lievense (Mem phis) 48.8. 800 meter: 1 Bladt (VLTC) 1.50.5; 2. Scharn (Keien) 1.50.8; 3. Blok (Suomi) 1.50.9; 4. Wassenaar (AV '23) 1.51.0. 5000 me ter: 1. Beelen (Spartaan) 14.23.2; 2. De Bode (Metro) 14.23.6; 3. Van Gerven (Spartaan) 14.45.8. Discuswerpen: 1 Zitsen (Achilles) 47.12. Hoogspringen: 1. Kanis (Daventria) I.90; 2. Borsje (Holland) 1.90. Vèrspringen: 1. Goverde (Thor) 7.16; 2. De Jong (Diomedon) 6.80. 110 meter horden; 1. Krijnen (GAC) 15.3; 2. Kater lAAC) 15.4. Dames, 100 meter: 1. Hennipman-Cruiming (Batavenl 11.7; 2. Sterk (Atmodes) 11.8; 3. Jansen (Sagitta) 11.9; 4. Van Veen (AVR) II.9 400 meter: 1. Wokke (ADA) 57.8; 2. Koekoek (ADA) 58.4. Vèrspringen: 1. Sterk (Atmodes) 5.67; 2. Blok (Gouda) 5.62. Kogel: 1. Van Noorduyn (Sagitta) 15.70 (Ned. record); 2. Rangelrooy (LDA) 12,24. Discus werpen: 1. v. d. Giessen (Sliedrecht Sport) 45.82 2. De Bruin-Van Dijk (Sliedrecht) 43.72 3. Brasser (Trias) 40.36. Tijdens de atletiekwedstrijden in San Diego (Californië) zijn zaterdag twee wereldrecords verbeterd. De in grootse vorm verkerende 20-jarige Bob Seagren kwam bij het polsstokhoog tot 5.36 me ter, een hoogte die hij bij zijn tweede po ging reeds bereikte. Het oude record stond sinds 23 juli 1966 op naam van zijn land genoot John Pennel met 5.34 meter. De sprinters van de Southern Univer sity verbeterden het wereldrecord op de 4 x 110 yards, dat zij reeds op 3 juni in Los Angeles hadden geëvenaard. McCul- lough, Kuiler, Simpson en Miller liepen de afstand in 39,0 seconden, 0,6 seconden onder het oude record. Hun tijd beteken de ook een (officieuze) evenaring van het wereldrecord op de 4 x 100 meter, een record dat sinds de Olympische Spelen van Tokio op naam staat van de Ameri kaanse nationale ploeg. ATLETIEK. Huub Coumans van Unitas uit Geleen heeft zondag in het Noordbra bantse Zundert een 15 kilometer-loop ge wonnen. Coumans had voor de afstand 49 minuten 26.4 seconden nodig. Rudi Mol eindigde met ruim één minuut achter stand op de tweede plaats. JWWWWWWAAIWmiWIAIIIWWWWMWIlWWtAAAIVAAIW Marjan Thomas heeft het afgelopen weekeinde in het Duitse Leverkusen een internationale vijfkamp met ruim verschil gewonnen. De blonde Beverwijkse kwam tot een totaal van 4 639 punten, waarmee zij slechts 53 punten achterbleef op het uit 1951 daterende nationale record van Fanny Blankers-Koen (4 692). De regen, die de deelneemsters het ver blijf op de sintelbaantwee dagen verre van aangenaam maakte, heeft de verbe tering van een Nederlands record waar schijnlijk tegengehouden. Met haar pres tatie bezet Marjan Thomas momenteel achter de Australische Pamela Kilborn De Holland-atleten die zondag deelna men aan de door afdeling Amsterdam ge organiseerde atletiekwedstrijden hebben over het algemeen hun vorm op deze depressiedag niet volledig tot uitdrukking kunnen brengen. Behalve de constante Mary van der Raadt. Bij het hoogsprin gen wederom 1,60 m, maar opnieuw twee de achter Catrien Kruk (die ditmaal tot 1,63 m kwam) en een evenaring van het clubrecord 200 m in 26,4 sec. Op diezelfde wedstrijd sprong Wim Krijnen van de HAV Haarlem 3,60 m plshoog. (4 672 pt) de tweede plaats op de wereld ranglijst van dit jaar. Marjan, die enkele weken geleden in Beverwijk al tot een totaal van 4 508 pun ten was gekomen, boekte vooral winst bij het kogelstoten (12.75 meter) en de 200 meter (25.2 sec). De prestaties op de drie andere nummers waren: 80 meter horden 11.7, hoogspringen 1.64 meter en versprin gen 5.62 meter. De Frangaise Mariene Canguio bezette met 4 521 punten de tweede plaats terwijl de Duitse Heide Rosendahl, die vorig jaar tijdens de Europese kampioenschappen in Boedapest zilver veroverde, met 4 509 punten beslag legde op de derde plaats. Denise Guenard (Fr) werd met 4 490 ptn derde. Corrie Bakker (Sagitta), die ook naar Leverkusen zou gaan, kon wegens de bles sure, die zij enkele weken geleden opliep bij de vijf kamp in Beverwijk, waar zij 4 600 ptn verzamelde, niet starten. Sijbrands tijdens de simultaan. Jet van der Giessen (Sliedrecht Sport) heeft zondagmiddag tijdens de open Noordelijke kampioenschappen in Leeuwarden het Nederlands record discuswerpen verbeterd en gebracht op 49,94 meter. Het oude record stond sedert 14 mei 1961 op naam van Loes Boling (Sagitta) met 48.86 meter. Jet van der Giessen profiteerde in Leeuwarden op uitstekende wijze van de wind. die de werpsters fel tegen hadden. De Sliedrechtse liet naast haar record prestatie nog drie andere goede worpen opmeten: 47.40 m, 48.65 en 46.92 meter. Clubgenote Anneke de Bruin, die met 49.40 meter tweede werd, bleef eveneens boven het oude nationale record. Het was voor bondscoach Ton Eyken- boom, die nu enkele j arende supervise over onder andere de discustraining van de dames heeft, een goede dag want ook zijn jeugdige pupil Ylande Brasser (trias) kwam met 44.09 meter tot een persoon lijk record. De Zwitserse snelwandelploeg heeft zon dag in Delft een drielandenwedstrijd over 35 kilometer gewonnen. De Belgische snel wandelaars werden tweede. Nederland werd derde. De race eindigde in een overwinning voor de Zwitser Manfred Aeberhard, die voor de 35 kilometer 3 uur 12 minuten 30.5 seconden nodig had. De beste Nederlander was Jan Cijs die vierde werd in 3.20.54.4. Illusionist „Mister Cox" heeft zaterdag avond in Kiel getoond de illusie van iedere totospeler binnen zijn bereik te heb ben. „Mister Cox" voorspelde de uitslag van de finale uit het toernooi om de Duitse voetbalbeker juist en hij gaf bovendien nog aan wie de vier doelpunten voor Bayern München zouden maken. „Mister Cox", in het dagelijkse leven rechercheur te Lauenburg onder de naam Jürgen Wolfgramm, had woensdag onder de ogen van de Kielse referendaris voor sportzaken, mr. Siegfried Zimmermann, zijn voorspelling op papier gezet. De prog nose van het resultaat van de Duitse be kerfinale was daarna in twee enveloppen gestopt en weggesloten in een verzegeld kistje, dat tot zaterdagavond als blikvan ger in de etalage van een warenhuis te te Kiel heeft gestaan. Nadat bekend was geworden dat Bayern München de bekerfinale met 40 van HSV Hamburg had gewonnen, werd Rusland heeft zondag voor 103.000 toe schouwers in het tot het nok gevulde Leninstadion met 43 gewonnen van Oostenrijk in een wedstrijd in groep drie voor het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams. Bij rust hadden de Rus sen een 3-1 voorsprong opgebouwd De stand in groep drie luidt: 1. Griekenland 2 1 1 0 3 32 2. Rusland 1 1 0 0 2 4—3 3. Finland 3 0 2 1 2 2—3 4. Oostenrijk 2 0 111 34 Burgarije heeft in Stockholm een wed strijd in groep twee met 20 van Zweden gewonnen. Bij rust was de stand 10. Bulgarije nam door deze overwinning de leiding van Zweden over in groep 2 De stand luidt: 1. Bulgarije 2 2 0 0 4 62 2. Portugal 3 1113 44 3. Zweden 3 1113 35 4. Noorwegen 2 0 0 2 0 36 Alleen Feijenoord is in de tweede ronde van de intertotocompetitie tot winst kun nen komen. Met 5-1 werd duidelijk re vanche genomen op het Brusselse Daring, dat vorige week met 1-0 te sterk bleek. Sparta verloor de return tegen Waregem met 2-0 en Go Ahead verloor ook zijn tweede wedstrijd tegen Lierse SK, even eens met 2-0. GVAV en Beerschot deelden opnieuw de punten, dit keer met 1-1. Daring heeft Feijenoord alleen in de eerste minuten in, moeilijkheden kunnen brengen. Feijenoord heeft de wedstrijd daarna volledig beheerst vooral door Moulijn, die herhaaldelijk te snel was voor zijn tegenstanders. Na ruim 20 mi nuten betekende een schot van Jansen 1-0 en een kwartier later verdubbelde dezelfde speler de voorsprong van Feije noord. Ton Sijbrands, de nieuwe Nederlandse damkampioen, is er zaterdag in Amers foort niet in geslaagd het officieuze we reldrecord simultaan, dat met een per centage van 87 op naam staat van de Senegalees Baba Sy, te verbeteren. Sijbrands bond zaterdag de strijd aan met 169 dammers en eerst na twaalf uur spelen kon de balans worden opgemaakt: 115 gewonnen, 43 remise en 11 verloren, hetgeen op een percentage van 80 neer kwam. Baba Sy behaalde de score van 87 procent in 1962 in Den Haag, toen hij van 150 partijen er 112 won, 33 remise gaf en 5 verloor. Bovendien speelde Baba Sy sneller dan de 17-jarige Sijbrands, die onlangs nog van zich deed spreken door blind 20 par tijen simultaan te spelen. De Senegalees had slechts 7 uur en 50 minuten nodig. Na rust ging Feijenoord onverminderd door: Kindvall zorgde voor 3-0 en daarna profiteerde Colonval van een foutje van Pieters Graafland, die de bal na een af standsschot van zich af liet springen. Bild bepaalde met nog twee doelpunten de eindstand op 5-1. GVAV heeft Beerschot in de eerste speelhelft een duidelijk overwicht moe ten -toestaan, maar de. Belgen konden hiervan niet profiteren. Onmiddellijk na de rust nam GVAV een verrassende voor sprong. Een pass van Fransen bracht Frit sen vrij voor doelman Smolders: 0-1. Beerschot kwam acht minuten voor tijd gelijk door een schot van Zamen. Lierse SK was ondanks het lage tempo veel sterker dan een teleurstellend Go Ahead. Na rust werden echter de doel punten gescoord. Hendrickx hielp de Bel gen aan een 1-0 voorsprong en Vermeyen stelde de zege met nog een doelpunt vei lig: 2-0. Sparta verloor met 2-0 van een sterker Waregem, waarin Jackie Stockman de gevaarlijkste aanvaller was. Tot de rust was Doesburg nog meester van de situa tie. Na de hervatting waren doelpunten van Vandevelde en Frivaldi (strafschop) beslissend. (Van onze sportredactie) De betaalde jeugdselectie van Feije noord heeft zaterdagavond in Deventer er geen twijfel over laten bestaan welke ploeg met recht de titel Nederlands jeugd voetbalkampioen mag dragen. Na de eer ste wedstrijd met 2-0 te hebben verloren en de tweede in een 3-1 winst omgezet te hebben slaagden de Rotterdammers er in mede-gegadigde Go Ahead in de derde en beslissende ontmoeting overtuigend te kloppen. Dat gebeurde via een ruime 4-0 zege, die door het superieure spel niet eens geflatteerd was. ATLETIEK. De vroegere Zweedse we reldrecordhouder John Lander is zater dag in Stockholm op 77-jarige leeftijd overleden. Hij vestigde in de jaren tussen 1913 en 1918 acht wereldrecords over af standen tussen de 1.000 en 3.000 meter. Onder meer op de-1500 meter (3.54.7) 2000 meter (5.30.4) en de 3.000 meter (8.33.2). het verzegelde kistje uit de etalage ge haald en gebracht naar een internationale demonstratie van illusionisten te Kiel. Na dat de zegels waren verbroken en de en veloppen opengescheurd konden de daar aanwezigen lezen dat Müller (2), Ohl- hauser en Brenninger de doelpunten voor Bayern München hadden gemaakt. Jürgen Wolfgramm zal in juni als „Mis ter Cox" in Baden-Baden deelnemen aan de strijd der vingervlugsten, het wereld kampioenschap der illusionisten. Bayern München, houder van de Euro pese beker voor bekerwinnaars, heeft op nieuw de Duitse voetbalbeker veroverd. De Beierse ploeg versloeg HSV Hamburg voor ruim 70.000 toeschouwers in het Stuttgarter Neckarstadion met 4-0. De ruststand was 1-0. De doelpunten werden gescoord door Müller (2x), Ohlhauser en Brenninger (strafschop). Sparta Praag is de nieuwe Tsjechische voetbalkampioen. De ploeg uit Praag won zijn laatste wedstrijd van Jednota Tren- I cin met 5-0, terwijl concurrent Slovan Bratislava verslagen werd door Spartak Trnava (0-1). Oud-kampioen Dukla sloot het seizoen af met een nederlaag van 1-2 tegen Bohemians Praag en eindigde op de vierde plaats. Rapid Boekarest heeft het kampioen- schap van Roemenië overgenomen van Petrolul Ploesti. De nieuwe titelhouder behaalde op de laatste speeldag een ge lijk spel in Ploesti tegen Petrolul in een wedstrijd zonder doelpunten. Dinamo Boekarest bleef tweede met een achter- stand van twee punten. Basel, dat voor de laatste Zwitserse competitieronde twee punten voorsprong had op Zürich, is door een gelijk spel van 2-2 tegen Grasshoppers Zwitsers kam pioen geworden. (Van onze sportredactie) Barry Hulshof, die in Ajax-eerste nog geen vaste plaats heeft kunnen veroveren, is op eigen verzoek op de transferlijst ge plaatst. Eveneens op eigen verzoek ge beurde dat met Verdonk en Donners (PSV), Manders (Eindhoven), Adelaar (Go Ahead) Van der Wekke (Excelsior) en Pansier (Xerxes). Op verzoek van de vereniging kwamen onder meer op de lijst: Gonlag (Cambuur), Morsink (Hera- pies), Trommel (Holland Spprt) en Piet, Jager (Zaanstreek). Kriesch van Xerxes zal volgend seizoen voor Cambuur spelen. (Van onze sportredactie) Veendam is de nacompetitie om een plaats in de eerste divisie goed gestart. Met 2-0 werd op eigen terrein met Roda JC afgerekend, al ging dat in de eerste helft overtuigender dan na de rust. De 8500 toeschouwers hebben een aantrekke lijke en in de eerste helft zelfs bijzonder goede wedstrijd gezien. Dit was voorna melijk het werk van de Veendamploeg, die in La Croix, Meuken en Kuiper zijn uitblinkers had. Na 24 minuten nam de thuisclub dan ook geheel volgens de verwachting een voorsprong al kwam daar enig geluk bij kijken. Een afstandsschot van Kerkhof werd door doelman Pinckers voor de voe ten van Pascal gestompt, hetgeen 1-0 be tekende. Vijf minuten later zat Veendam op rozen toen Meuken een enorme slalom op hét middenveld met een hard en laag schot afrondde, waar de Rodakeeper geen kans bij kreeg 2-0. In de tweede helft verdween het Veen dam overwicht al snel. De ploeg begon nerveus en slordig te spelen, terwijl Ro da wat meer aan de aanval ging doen. Toch bleef het doel van keeper De Vries voor doelpunten bespaard, omdat de ach terhoede met uitblinker Kuiper steeds op tijd wist te redden. Ook het uitvallen van La Croix deed de stand geen wijziging ondergaan, zodat Veendam volgende week tegen HVC bij een nieuwe overwinning promotie kan bewerkstelligen. Heerenveen heeft in zijn laatste wed strijd in de tweede divisie van de voetbal competitie met 2-2 gelijkgespeeld tegen SC Gooiland. Wilhelmina eindigde het sei zoen met een nederlaag tegen Baronie (0-4). De eerste wedstrijd om het kampioen schap van Nederland voor amateurs, tus sen AFC en Middelburg, zaterdag in Am sterdam gespeeld, is door de Zeeuwen met 2-0 gewonnen. Op 18 juni wordt in Mid delburg de tweede wedstrijd gespeeld. Sho uit Oud-Beijerland en de vierde klasser 's-Gravenzande zullen elkaar za terdag 17 juni op het terrein van Zwart Wit '28 te Rotterdam ontmoeten voor de eindstrijd van het toernooi om de beker van het zaterdagvoetbal. De uitslagen van de halve finales, die zaterdag werden gespeeld, zijn: SHO—VVOG 2-1. 's-Gra venzande—Oranje Wit 3-1.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10