Amerikaans duo doorbrak de 5000 km- grens met Ford in 24 uursrace Le Mans A Ben Pon op zevende plaats Hongaren oppermachtig in sterk bezette Zaanregatta f HHC boekte zege op Schiedam Full Speed heeft nog alle kans op promotie Triomf van Yvonne Thiry in toernooi van Noordwijk gemiddeld 218 km per uur Geesink trainer nationale judoploeg Truus Bauer in Praag tweede Belgische ruiters geen partij voor Nederland Geen melding van 13 punten Rusland WK basketbal Joegoslaaf wordt bondstrainer van tafeltennisbond Spaanse tenniszege op Groot-Brittannië Ben Verhagen Nederlands smalle top in zeilsport Nederlaag voor ADO in VS Bang voor wagen ziekte? PRIMATOUR MAANDAG 12 JUNI 1967 11 FOYT: LE MANS 10 x ZWAAR DER DAN INDIANA POLIS Elke dag voor het instappen: Primatour en u hebt een fijne reis. Kathy Kusner beste Europese amazone Joke Stam van SSS in nationale jeugdploeg 1 I I 4 fcnw«e-8i«i F;!|: U" - Korfbalinternationals van vroeger sterker dan Allen Weerbaar Carla Janssen in het Bosbaanwater tweede l oetbal en hockey in één wedstrijd De kennismaking met de Europese autosport is An thony Foyt niet meegevallen. De man, die een fortuin verdiende door driemaal de rijk van geldprijzen voor ziene 500-mijlsrace van Indianapolis te winnen, zei na afloop: „Le Mans is zeker tienmaal zwaarder dan de race in Indianapolis". De Amerikaan zal pas over enkele weken naar de nieuwe wereld terugkeren. Zondag zal hij op het circuit van Francorchamps debuteren als Grand Prix-coureur in de grote prijs van België, die deel uitmaakt van de competitie om het wereldkam pioenschap formule 1-renwagens. Voor het eerst in de 44-jarige ge schiedenis is de klassieke 24 uursrace van Le Mans geëindigd in een volle dige Amerikaanse overwinning. De 36-jarige Amerikaanse Grand Prix- coureur Dan Gurney en zijn vier jaar jongere landgenoot Anthony Foyt brachten met een Ford, uitgerust met een machtige 7 liter motor, de race op het circuit van De Sarthe op hun naam. Het was vooral voor Foyt een grote triomf. Als eerste coureur triomfeerde hij zowel in de zware 500 mijlsrace van Indianapolis als in de race op Le Mans. Tot de eersten die het succesvolle duo aan de finish ge lukwensten behoorde Henry Ford, kleinzoon van de stichter van het Amerikaanse autoconcern. Vanaf het tweede uur hebben Gurney en Foyt het veld, dat aanvankelijk 54 wa gens telde, aangevoerd. Hoewel Ford er niet in slaagde zijn drievoudige zege van vorig jaar te herhalen, heeft het merk in deze wedstrijd tellend voor de wereld kampioenschappen merken de concur rentie een zware nederlaag toegebracht De vier liter Ferrari's mochten, met drie ronden achterstand, dan de tweede en der de plaats in de eindrangschikking opei sen, veel meer dan een troostprijs voor de renstal uit Modena betekende dat toch niet. De meer dan 300.000 toeschouwers die getuige waren van de race-in-kermissfeer maakten een historisch moment mee: in de 35ste editie van de race werd voor het eerst de 5000 km-grens gepasseerd. Gur ney en Foyt kwamen dank zij hun kracht bron, die een vermogen van 400 pk kan ontwikkelen, tot 5232,900 km, wat neer komt op een gemiddelde van 218,039 km per uur. Opmerkelijk was de vijfde plaats die de Zwitsers- Westduitse combinatie Josef Siffert Hans Hermann met een twee li ter wagen veilig stelde voor Porsche. Het merk werd daardoor voor de tweede maal achtereen winnaar van de wereldbeker in de categorie tot 2 liter. Eerder won Por sche reeds het internationale merkenkam- pioenschap voor prototypen en het wereld kampioenschap voor sportwagens in zijn groep. In de morgenuren leek het er op dat Ford opnieuw een drievoudige zege zou boeken. Nadat de Chaparral van Phil Hill uitgerust met een automatische transmis sie, in tweede positie de strijd moest sta ken, voerden drie Fords het veld aan. Kort daarop verstoorde een ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen hebben veel illusies in het Amerikaanse kamp. Bij een snelheid van tegen de 250 km per uur blokkeerden de schijfremmen van Mario ?<"s: Na de overwinning: v.l.n.r. Foyt, Gurney en Henri Ford III met zijn vrouw. ADVERTENTIE tabletten tegen reisziekte werken snel én langdurig de Amerikaanse Kathy Kusner heeft in Fontainebleau beslag gelegd op het Europees kampioenschap der amazones. Ofschoon zij zondag in "het uit twee man ches bestaande springconcours de over winning moest laten aan de Italiaanse Lalla Novo op Predestine, had zij in de eerste twee springconcoursen een derge lijke onaantastbare positie opgebouwd, zij geen concurrentie meer te vrezen had. Ook in het beslissende springcon cours zat zij echter weer in het voorste gelid. Zij kwam zonder fouten door beide manches, maar een overschrijding van ue tijd kostte haar 94 strafpunt, waarmee Z1j op Untouchable tweede werd. Joke Stam van SSS uit Halfweg is op genomen in de nationale turnploeg meisjes die op zaterdag 17 juni zal uitkomen tegen West-Duitsland. De wedstrijd is in Nieu- wenhagen. Andretti's Ford. De Amerikaan kon de wagen niet in bedwang houden en kwam tweemaal in botsing met het muurtje langs de baan. Midden op het circuit kwam de Ford tot stilstand. Stalgenoot McCluskey kon even later nog juist een botsing voorkomen, doch raakte eveneens het muurtje. Nog een derde Ford werd uitgeschakeld. Het was de bolide van de Fransman Jo Schlesser, die bij zijn po ging Andretti te ontwijken eveneens van de weg raakte. De Amerikaan met de Italiaanse naam werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar een medisch onder zoek uitwees dat hij niet ernstig gewond was. Voor een mooi succes zorgde Ben Pon. Samen met Vic Elford reed hij in een 2- liter-Porsche. De Nederlands-Engelse equipe reed een knappe race en eindigde als zevende in het eindklassement. Tevens eisten Pon en Elford, winnaar van de Tul- penrallye de eerste plaats in de categorie sport op. De uitslag: 1. Gurney/Foyt (VS) met Ford Mark IV in 24 uur 5.232.9 km (gem. 218.038 km.), nieuw record. Oude record Maclaren/Amon (Nw Zeel) met Ford - 4.843.090 km, 2. Scarfiotti/Parkes (It./ GB) m. Ferrari 5.180.590 km (gem. 215.858 km/h), 3. Mairesse/Beurlys (Belg/ Fr.) m. Ferrari 4.084.390 km (gem. 211.850 km h) 4. MaClaren/Donahue (NZ/VS) met Ford 4.844.140 km. 5. Siffert/Hermann (Zw./W.-Dld.) met Porsche 4.820.550 km 6 Stommelen /Neerpasch (WDld) met Por sche 4.375.900 km., 7. Elford/Pon (GB.-N.) met Porsche 4.409.450 km. Winnaars categorieën: Prototypes Gurney Foyt, Sport: Elford/Pon, Grand Turis- mo's Steinmann/Spoerry (Zw.) met Por sche. De Nederlandse jiu jltsu en judo bond (NJJB) heeft besloten Anton Geesink aan te trekken als bondstrainer voor het nieu we seizoen. Geesink heeft in principe reeds toegezegd deze functie te aanvaar den Op een binnenkort te houden bespre king zullen echter nog de financiële condi ties worden besproken. De Nederlandse jiu jitsu en judobond heeft voorlopig vier judoka's aangewezen voor de wereldkampioenschappen van 9 tot en met 11 augustus in Salt Lake City. De vier Nederlandse vertegenwoordi gers in Salt Lake City zijn: Ruska (zwaar gewicht,) Snijders (halfzwaargewicht), Po- glajen (middengewicht) en Van der Pol (halfmiddengewicht). Coach is de heer Wagenaar (Amsterdam) en chef d'equipe de heer Luiten (Leiden). De Hongaarse kanoërs waren opper machtig op de internationale Zaanregatta, die zaterdag en zondag in Zaandam op De Zaan werden gehouden. Slechts één van de hoofdnummers, de K/2-500 me ter, werd door een Nederlands koppel La- gerweyHoekstra (DKV-TWV) gewonnen. Op de overige nummers waren de Hon garen niet te verslaan. De wereldkam pioen op de tien km, Mihaly Hesz, won de K/1-500 meter, de K/1-1000 meter en de K/1-10000 meter. Zijn landgeno ten Cesz en Hazik triomfeerden op de K/2-1000 meter en k/2-10000 meter. De start in de K II klasse over 500 meter. Winnaars zouden worden de Nederlanders Hoekstra en Lagerwey. De strijd bij de dames werd een Neder landse aangelegenheid. Het Zaanse duo Thea Duif en Mieke Jaapies beheerste de strijd volkomen. Samen wonnen zij de k/2-500 meter, Mieke Jaapies werd eer ste op de k/1-500 meter en Thea Duif won de k/1-2000 meter. Heren, k/1-500: 1. Hes (Hong) 2.03.5, 2. Csen (Hong) 2.08.6, 3. Wittenberg (DKV) 2.11.. K/2-500: 1. Lagerwey-Hoekstra (DKV- DWV) 1.54.8, 2. Wittenberg-Weyzen (DKV) 1.58.0, 3. Funcke-Schubert (DLD) 2.00.5. K/2-1000: 1. Ces-Hazik (Hong) 4.02.8., 2. Verhaart-Geurts (Beatrix) 4.14.2, 3. Van Rijn-Helder (Windhappers- Argonauten) 4.14.6. K/1-1000: 1. Hesz (Hong) 4.37.6, 2. Geurts (Beatrix) 4.39.6, 3. Bunschoten (Quo Vadis) 4.42.8. K/2-1000: 1 Cesz-Hazik (Hongarije), 2. Kaukemper-Fischer (Did), 3. Spoelstra- Ames (Hydronauten). K/1-10000: 1. Hesz (Hong) 46.32 8, 2. Muusse (Quo Vadis) 46.43, 3. Geurts (Bea trix) 47.00.8. Dames, k/1-2000: 1. Thea Duif (Geu zen) 10.15.8, 2. Mieke Jaapies (Geuzen) 10.20.7, 3. Maria Blijleven (Helmvaar- ders) 10.22.8. K/1-500: 1. Mieke Jaapies (Geuzen) 2.32.0, 2. R. Esser (Did) 2.33.9, 3. Thea Duif (Geuzen) 2J34.4. K/2-500: 1. Jaapies-Duif (Geuzen) 2.16.4, 2. Esser-Rekitt (Did) 2.20.0,3. Hondscha-Rozema (Did) 2.23.1. De nationale skifkampioene, Truus Bauer, is zondag tijdens internationale roei wedstrijden op de Moldau te Praag tweede geworden. De Oostenrijkse Sika zegevierde in 3.50.8, De skiffeuze van het Delftse DDS kwam tot 3.52.7. De da- mesacht van Argo eindigde in de Tsje chische hoofdstad voorts als derde. De studenten uit Wageningen hadden voor de 1000 meter 3 min. 7,6 sec. nodig. DHFK uit Leipzig werd in 2.55.0 winnaar voor de Roemeense acht (2.59.9). MOTORSPORT. Wereldkampioen Tor sten Hallman heeft zondag tijdens de Grote Prijs van Italië, voor 25.000 toe schouwers bij Turijn gehouden, zijn positie in de competitie op de wereldtitel mo- tocross 250 cc-klasse opnieuw verbeterd. De Zweed werd in de eerste manche tweede en bracht vervolgens de tweede rit op zijn naam, waardoor nij eerste werd in de algemene rangschikking. wmmmww De Nederlandse springruiters met het eerste gelid Jan Maathuis en Hans Brugman, die ook in de individuele springconcoursen de ereprijzen verdeel den, hebben te Breda zich veruit de meer deren getoond van de Belgen. In de lan- denwedstrijd viel de beslissing in feite reeds in de eerste manche, waaruit onze landgenoten door vier foutloze parcour- sen met 0 punten kwamen tegen de Bel gen 32. Het resultaat van de Nederlan ders was in de tweede manche nauwe lijks minder (4 strafpunten) en voor de Belgen was hiertegen geen eer te be halen. Spannender was de strijd bij de ju nioren, die na de eerste manche nog vrij wel op gelijk niveau waren 16 tegen 15 3/3 strafpunt. De Belgische jeugdruiters zagen in de tweede manche echter al spoedig hun aanspraken op de overwin ning devalueren. Eric Schoenmaker en Henne Hennis maakten ook in de tweede manche geen fout, waartegenover de Bel gen twintig strafpunten stelden. Het jachtspringconcours waarmee za terdag voor een handjevol toeschouwers in een kille omgeving het toernooi werd geopend, gaf reeds direct een duel tussen Maathuis en Brugman te zien, dat Maat huis met een eerste plaats (op Nunuphar) en een derde plaats (op Fliegette) rijke lijk in zijn voordeel besliste. Brugman reikte met Sky High naar de tweede plaats. In het zware springconcours ging Maathuis in de barrage feilloos rond en ofschoon hij een betere tijd maakte, ont ging Brugman de zege door een fout- sprong. In het zondag gehouden interna tionale springconcours nam Brugman re vanche, ook in een barrage. V A P11* PIWFf.Bll.0l" SflG K a'-ïG-étfk )-> ui yjj A 1 c r «*IW W{2 De cijfers van sporttoto 50 van het af gelopen weekeinde zijn: deelnemers 365.018, inleg: 485.189. Eerste prijs: 88.062, tweede prijs 48.033, derde prijs ƒ24.017. Zondagavond waren er zes mel dingen met twaalf goede uitslagen. (Van onze korfbalmedewerker) De 17de ontmoeting tussen Allen Weer baar en de oud-internationals eindigde na een zeer snelle wedstrijd in een 11-7 zege voor de „oudjes", nadat A.W. bij de rust tegen een 6-5 achterstand opkeek. Voor de internationals scoorden Pier Oerle- mans (3), H. Schoonderwoert (2), Rinus Munnikes (2), Wim de Vries (2), Kees v. Lunteren en Nees v. Eekelen. A.W. had in P. Meyer en A. Orsel, die elk 2 doel punten voor hun rekening namen, de beste schutters. (Van onze honkbalmedewerker) In de eérste klasse A heeft HHC door een 6-0 overwinning op Volewijckers de tweede plaats van Schiedam overgeno men. De strijd tussen de laaggeklasseerde ploegen RAP en Lijnden bleef na twaalf innings onbeslist: 3-3. HHC speelde een goede wedstrijd tegen De Volewijckers. Werper Hofkamp was wederom in goede vorm en gaf de Am sterdammers geen schijn van kans op runs: met 11-4-3 behaalde hij een no run zege. HHC opende de score in de derde slagbeurt. Met twee nullen gaf Zwaan een honkslag, een voorbeeld dat door Van Meeteren gevolgd werd. Met het der de en tweede honk bezet, sloeg Jager toen een tweehonkslag en.diet was 2-Q. "In de vierde slagbeurt van HHC waren ook al weer twee nullqn .gevallen, eer er gescoord werd. Hendriksen bereikte door een fout de honken, maar zag twee club genoten sneuvelen. Werper Hofkamp gaf In de Bosbaan bij Amsterdam zijn zon dag de jaarlijkse langebaanzwemwedstrij den gehouden, waarvoor niet minder dan 850 deelnemers aan de start kwamen. De voornaamste uitslagen zijn: 2 km vrije slag dames: 1. Betty Heu- kels (PSV) 28.32,8, 2. Carla Janssen (Njord Haarlem) 29.24,6. 2 km schoolslag dames: 1 Marian van Strijland (Robben) 35.42,0. De verenigingsprijs bij de dames werd gewonnen door ADZ (Amsterdam). 2 km vrije slag heren: 1. Johan Schans (Vechtstreek) 25.25,5, 2. Elt Drenth (Zwemlust) 26.07,6. 2 km schoolslag heren: 1. Arthur van Oest (Y) 32.19,6. De verenigingsprijs bij de heren was voor de Dolfijn. Rusland heeft voor de eerste maal het wereldkampioenschap basketbal gewon nen. In de laatste wedstrijd van het toer nooi versloegen de Russen Joegoslavië met 71-59, na bij rust reeds met 33-26 de leiding te hebben gehad. Ex-titelhouder Brazilië zegevierde met 80-71 (40-29) over Amerika en eindigde als derde. Volgens het Olympisch scoringssysteem kreeg Joegoslavië, dat met een gelijk aantal punten eindigde als Brazilië en Amerika, de tweede plaats toegewezen, omdat het van Amerika en Brazilië gewonnen had. Brazilië eindigde derde volgens hetzelfde systeem omdat het in de laatste ronde over Amerika zegevierde. De Nederlandse tafeltennisbond heeft de Joegoslaaf Tigerman aangetrokken als bondstrainer. Met ingang van 1 sep tember zal hij zijn werkzaamheden in Nederland op zich nemen. Tigerman zal worden geassisteerd door de conditietrai ner Ted van Goor. Zaterdagmiddag was er in Venlo een gecombineerde voetbal- en hockeywedstrijd tussen landskam pioen hockey V.H.C. en de voetbalclub V.V.V., gepromoveerd naar de eerste divisie. De eerste helft werd er ge voetbald en won V.V.V. Met 4-0. In de tweede helft zegevierden de hockeyers met 3-0. (Van onze handbalmedewerker) De damesploeg van Full Speed neeft de kans om zich een plaats in de overgangs klasse te verwerven, nog volledig in ei gen hand. In Groningen wonnen de IJ- muider dames met groot verschil (7-1) van Vlugheid en Kracht en zij zullen nu in een beslissingswedstrijd met Olympia uit Hengelo moeten uitmaken welke ploeg zal promoveren. Slaagt Full Speed erin te winnen, dan zal de plaats, die dan in de eerste klasse vrijkomt, ingenomen wor den door IJmond. De juniorenkampioenen van Nederland 1966 hebben gisteren in Velsen hun titel geprolongeerd. In het (door de afdeling Haarlem en IJmond voortreffelijk georga niseerde) toernooi om de nationale kam pioenschappen werd Niloc eerste oij de dames-junioren, terwijl Hellas bij de jon gens triomfeerde. De Haarlemse vertegenwoordigers, IJ mond en Concordia, hebben zich uitste kend geweerd. De meisjes van iJmond legden beslag op de tweede plaats. De fi nale tegen Niloc leverde een 6-0 neder laag op, terwijl in de poule Hygiëa met 1-0 en Olympia met 4-3 werden versla gen. De jongens van Concordia werden door landskampioen Hellas uitgeschakeld voor een finaleplaats door een 9-5 neder laag, maar de rood-witten klopten de kampioen van distrikt Noord, Sparta, met 10-4. De strijd om de derde en vierde plaats tegen Attila-kampioen van West A- leverde een puntenverdeling op (8-8). Beide ploegen bezetten daarom een ge deelde derde plaats. De uitslagen luidden: dames: Niloc- UVG 7-2. IJmond-Olympia H. 4-3, Vivendi- Niloc 2-3, Hygiëa-IJmond 0-1, UVG-Vive di 5-5, Olympia-Hygiëa 4-7, om 5e en 6e plaats: UVG-Olympia 5-7, om 3e en 4e plaats: Vivendi-Hygiëa 2-4, om le en 2ü plaats: Niloc-IJmond 6-0. Heren: Vogido-Attila 4-8, Hellas-Concor- dia 9-5, Concordia-Sparta 10-4, Snelwiek- Vogido 7-5, Attila-Snelwiek 4-5, Sparta - Hellas 3-13, om 5e en 6e plaats: Vogido- Sparta 10-6, om 3e en 4e plaats: Concordia -Atilla 8-8, om le en 2e plaats: Hellas- Snelwiek 9-4. echter een honkslag en Hendriksen kon zijn rondje voltooien (3-0). Een honkslag van pinch-hitter Jan Baas bracht Vermeer in de zesde inning over de thuisplaat en Hofkamp en Hendriksen bepaalden de eindstand op 6-0. Hofkamp scoorde in de zevende inning op een korte tik van Ja ger, Hendriksen een inning later op een doorgeschoten bal. De stand in de eerste klasse A luidt nu: Giants 5 8 RAP 6 5 HHC 6 8 Volew. 6 4' Schiedam 6 7 Lijnden 6 4 Terrasv. 6 6 O.G. 5 2 Spanje heeft zich zondag geplaatst voor de finale van groep A van de Europese zone van het toernooi om de Davis Cup. Santana versloeg Taylor: 6-4, 6-3, 7-5. Sangster versloeg echter Arilla: 6-4, 9-11, 6-4, 6-3. De eindstand was 3-2. In de finale van groep A ontmoet Spanje Rusland, dat de afgelopen week Chili versloeg. In de finale van groep B van de Euro pese zone ontmoet Brazilië Zuid-Afrika. Brazilië versloeg Italië en Z.-Afrika Frankrijk. De Zuiderzee-Regatta heeft het duide lijk aangetoond: zestien maanden voor de Olympische Spelen van Mexico heeft Ne derland slechts één zeil-équipe die de klas se bezit om zich in de baai van Acapulco te mengen in het gevecht om het Olym pisch eremetaal. Ben Verhagen en beman ningslid Nico de Jong lieten er op het veelal woelige water van het IJsselmeer voor Medemblik geen twijfel over bestaan dat zij de grote winnaars waren van de Regatta voortreffelijk door de Koninklijke Zeil- en roeivereniging „Hollandia" geor ganiseerd. Dank zij vijf eerste plaatsen en een derde zorgde de Rotterdamse combi natie ervoor dat er tenminste een inter nationale zeiltitel in Nederland bleef. Cor Groot mocht dan het gevecht met Visser in de Drakenklasse winnen, waar door hij zich beste Nederlander kan noe men. De man uit Aalsmeer kon niet voor komen dat de Fransen Briand en Sence hem van de eerste plaats in het algeme ne klassement verdrongen Ook bij de Fin- jollen resulteerde de strijd die Breur en Van Eist dagenlang leverden met de klei ne Hongaar Wossala in een buitenlandse overwinning. Het zeventiende internationale scherm- van Yvonne. Lenie Kokkes eindigde als toernooi, dat dit weekeinde in Noordwijk vierde. werd gehouden, heeft voor Nederland een succesvol verloop gehad. Weliswaar wa ren de buitenlandse deelnemers, vooral op sabel en damesfloret, van iets minder kaliber dan in voorgaande jaren, de eclatante overwinningen, van Kasper Kardolus (sabel) en Yvonne Thiry (flo ret) waren er niet minder om. Voor de degenwedstrijden hadden zich tachtig deelnemers gemeld. De Oostenrijker Müller bleek hier de sterkste. De beste Nederlander was Ties Feith, die met drie overwinningen op de derde plaats beslag legde. Twee Nederlandse meisjes haalden de eindstrijd floret: de Nederlandse kam pioene Yvonne Thiry en Lenie Kokkes. Yvonne Thiry ondervond de meeste te genstand van de Duitse Ingrid Mielde en de Luxemburgse Colette Flesch. die aan vankelijk favoriete was, maar door twee nederlagen haar kansen verspeelde. Vier overwinningen (zij verloor alleen van Flesch) waren genoeg voor de eindzege Sabel: 1. Na barrage Kardolus (Ned) 4 gew. part, 2. Hedrich (W.Dld) 4, 3. Mosman (Ned) 3. Degen: 1. Müller (Oostenrijk) 5 gewonnen par tijen, 2. Trost (Oostenrijk) 4 gew., 3. Feith (Nederland) 3 gew. Het Haagse ADO heeft zondag in Cleve land met 1-4 verloren van de Engelse eerste divisieclub Stoke City. Het was de vierde wedstrijd van de Nederlanders in de competitie van de United Soccer As sociation. Bij de rust leidden de Engelsen met 1-0

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11