Geduld van de Veiligheidsraad is langzamerhand uitgeput VN-waarnemers: Israel staakte aanval niet HET WEER Roemenië tekende verklaring over het Nabije Oosten niet M Algerije legt beslag op Nederlandse bedrijven Fischböck, rechterhand van Seyss Inquart, overleden moms Moskou breekt met Israel Israelconcert op 25 juni in Haarlem Wegens leveringen aan Israel" NCRV weigert desertie-film af te staan Stokely Carmichael gearresteerd Slachtoffers van haringworm in Rotterdam Whisky Four-vlieger nu overleden ,Bestands-Friendship" vertrokken Superslagerij De IJmond Zonnige perioden Aan het strand Bewijzen Verliescijfers Veranderd Het woord is aan „Nee" tegen rijksrecherche Reportage uit Damascus pagina 3 REGENKLEDING 52e JAARGANG NUMMER 187 MAANDAG 12 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend var 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewrjks Adj. Hoofdredacteur: Koning IJmuider Courant WAAMN OEGBNOMEN HfiNNIMSR GOWHANX EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) WASHINGTON Tijdens het weekeinde is de Veiligheidsraad vier maal bjjeen geweest om de situatie aan de SyrischIsraëlische grens te bespreken. Weliswaar werd zaterdag avond een officieel staakt-het-vuren verkregen maar desondanks bleef het Syrische beschuldigingen tegen Israel regenen en kwam de raad in urenlan ge zittingen bijeen om te luisteren naar het voorlezen door Oe Thant van rapporten van generaal Odd Bull, de hoogste man van de Verenig de Naties in het Nabije Oosten en naar de felle veroordelingen van de Israëliërs door Arabieren en communistische landen. Vandaag nam de Veiligheidsraad met al gemene stemmen een resolutie aan waarin elke schending van het staakt-het-vuren tussen Israel en Syrië wordt veroordeeld. Voor de eerste maal werden Israëliërs in de Raad enigszins in het nauw ge bracht, doordat hun officiële verklaringen dat Damascus niet gebombardeerd werd en dat het Syrische plaatsje El Quneitra niet door Israëlische troepen was bezet, later gelogenstraft werd door rapporten van de VN-waarnemers. Achter de schermen werd inmiddels ook in Westelijke kringen steeds meer toegegeven dat de moeilijkheden met het Israelisch-Syrisch bestand kennelijk sa menhingen met Israels wens een zo groot mogelijk stuk van Syrisch grondgebied te veroveren voordat het staakt-het-vuren effectief zou worden. James Reston schreef gisteren dan ook in de „New York Times" dat Israels am bassadeur in de Verenigde Naties einde loos praatte omdat elk argument bete kende dat meer Syrische tanks en vlieg tuigen vernietigd konden worden. Vol gens Reston vroegen de Verenigde Naties bovendien steeds om gedetailleerde en be vestigde rapporten uit 't gebied omdat be seft werd dat de Israëliërs daardoor tijd zouden hebben de Syrische kanonnen tot zwijgen te brengen en Syrië te dwingen in de pas te lopen door het bedreigen van de hoofdstad Damascus. Deze samenhang heeft evenwel niet al leen de Arabieren en communisten steeds bitterder gemaakt, maar heeft ook de sympathie voor Israel bij een aantal neu trale leden van de Verenigde Naties doen dalen. Uit alle hoeken beginnen nu berichten binnen te druppelen dat de Israëliërs kennelijk de vijandelijkheden bewust be gonnen zijn en dat problemen rondom de wapenstilstand met Syrië slechts ten doel W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee 4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Kunst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws i 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Ferdinand 8 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer en morgen vrij zonnig. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige noordelijke wind. Aan houdend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en overwegend zonnig. Matige noordoostenwind. In de middag 16-18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: een hogedrukgehied b lijft sterk en geeft zonnig en gelei delijk iets warmer strandweer. hadden Israel de kans te geven zijn Syri sche tegenstanders te verslaan. De argu menten van de Israëlische ambassadeur dat Israel tegen Syrië alleen optrad, om dat de Syriërs doorgingen met het schie ten vindt weinig geloof in het licht van het feit dat een aanzienlijke strook Sy risch grondgebied door de Israëliërs bezet werd en opgerukt werd in de richting van Damascus hetgeen niet in overeen stemming lijkt met de Israëlische stelling dat het enig doel was de Syrische be schieting aan de grens te beëindigen. Evenmin wordt veel geloof gehecht aan de Israëlische bewering dat vörige week maandag tot militaire actie werd overge gaan omdat men op het radarscherm een grootscheepse Egyptische luchtaanval zag aankomen, en Egyptische troepenbewe gingen zag die ten doel zouden hebben ge had de zuidelijke punt van Israel af te knijpen en omdat Israëlische dorpen be schoten werden. Algemeen wordt in Washington en New York aangenomen dat Israel zijn verrassingsaanval waarbij honderden vliegtuigen van de tegenstander zelfs op de grond werden vernietigd, lanceerden toen een minuscuul grensincident een voorwendsel leverde voor „defensieve actie". „Newsweek" van deze week komt zelfs met het verhaal dat de torpedering van een Amerikaans schip door de Israëliërs niet per ongeluk gebeurde maar omdat het schip bewijzen zou hebben van het feit dat Israel de vijandelijkheden begon. Door de Israëlische ambassade in Wash ington werd dit bericht gisteren evenwel met alle stelligheid ontkend. Hoe dan ook uit de reacties in de Amerikaanse hoofdstad en in kringen van de Verenigde Naties zou men kun nen opmaken dat de Israëliërs moeten op passen door een te grote triomfantelijk heid en doorzichtige militaire tactiek de sympathie niet te verliezen. Een aanzienlijk aantal Israëlische offi cieren blijkt gesneuveld te zijn bij de gevechten tegen Egypte, Jordanië en Sy rië. Van de 679 gesneuvelde Israëliërs zijn er 250 in Sinaï, 100 in het gebied van Gaza, 170 in Jeruzalem, 80 in Syrië en de rest in allerlei andere gebieden omgekomen. De oorlog heeft Israel 360 miljoen gul den gekost. Zeven Egyptische en vier Jordaanse divisies zijn vernietigd. (Van onze correspondent) MOSKOU De Russische regering heeft zaterdag haar waarschuwing waar gemaakt en de diplomatieke betrekkin gen met Israel verbroken. In de nota die de Israëliërs bij deze gelegenheid werd overhandigd, is bovendien voor het eerst met niet nader toegelichte „sancties" ge dreigd. Het besluit kwam na een geheime conferentie van partij- en regeringsleider uit de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowa- kije, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulga rije en Joegoslavië. De topconferentie, waarvoor groothe den als Tito, Ulbricht, Novotny. Kadar en Schiwkoff naar Moskou waren gekomen, werd ook bijgewoond door de Roemeense partijleider Ceausescu en diens minister president Maurer. De Roemenen onderte kenden echter niet de verklaring over het Nabije Oosten, die vrijdagavond na af loop van de conferentie werd gepubli ceerd, waarmee zij hun onafhankelijk heid van de Sovjet-Unie en hun afwij zing van collectieve activiteiten demon streerden. Ook Tsjechoslowakije en Bul garije verbraken de diplomatieke betrek kingen met Israel. Met een beroep op deze communistische topconferentie hebben de Russische lei ders Podgorny, Brezjnev en Kosygin zich (naar later via Cairo in Moskou bekend werd) tot president Nasser gewend en hem verzocht president van Egypte te blijven. In de verklaring die na de confe rentie werd uitgegeven, verzekerden de ondertekenaars de Arabieren van de Oosteuropese solidariteit in de strijd te gen Israel. Welke betekenis de gemeenschappelijke pro-Arabische verklaring heeft, is nog niet duidelijk. Ongetwijfeld gaat het vooral om een poging de door de militai re nederlagen geschokte Arabische staten en vooral de pro-Russische regimes TEN bate van de C.I.A., de Collectieve Israel Actie, zal op zondag 25 juni aan staande in de Haarlemse Concertzaal een concert worden gegeven door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, en het Collegi um Musicum Judaicum. Solisten bij het orkest zijn Daniel Waayenberg, Theo Olof en Cora Canne Meijer, bij het Colle gium Mariann Jeru. De plaatsen a vijf gulden zijn vanaf vanmiddag vijf uur verkrijgbaar bij on ze bladen, zowel het hoofd- als de bij kantoren, waarschijnlijk ook bij de lande lijke bladen met een Haarlemse editie, bij de administratie van Concertgebouw en Schouwburg in Haarlem, bij de Stads bibliotheek, bij muziekhandel Alphenaar, en vanavond in de Vishal, waar om half negen een tentoonstelling van de Organi satie van Zionistische Vrouwen wordt ge- oepend. De baten van het concert komen geheel ten goede aan de Israel Actie. Alle me dewerking wordt gratis verleend, voor het Concertgebouw hoeft geen huur te wor den betaald en de gemeente heft geen vermakelijkheidsbelasting. In de pauze zal waarschijnlijk een loterij de opbrengst (zevenduizend gulden voor de veertien honderd plaatsen) vergroten. Het programma ziet er als volgt uit: de ouverture Cariolanus van Beethoven, Israëlische volksliedjes door Mariann Je ru, het Vioolconcert van Mendelssohn, aria's van Rossini, Bizet en Gershwin en de Rhapsody in blue. een grotere politieke en morele steun te verlenen. In dit verband is het ook van betekenis dat Tito aan de conferentie deelnam. Hij is een vriend van Nasser en een man die grote bekendheid geniet in de landen van de zogenoemde „derde wereld". De Israëlische kranten van vandaag en gisteren, aldus meldt onze correspondent in Jeruzalem, hielden zich hoofdzakelijk bezig met het verbreken van de diploma tieke betrekkingen door de Sovjet-Unie. Politieke kringen hier maken er zich niet werkelijk ongerust over, hetgeen een symptoom is van de ontwikkelingen die zich ook politiek hebben voorgedaan. Heel wat meer stof zou het verbreken van de band met Moskou namelijk heb ben doen opwaaien wanneer de gebeur tenis een paar weken geleden had plaats gevonden. Het is duidelijk dat de politie ke constellatie in het Nabije Oosten naar de opvatting van Israëlische politici in grijpend is veranderd. En wat Moskou betreft, wordt daarbij bedacht dat het Russische prestige in dit gebied enorm is gedaald. Frangois de Villon: Ik ken alles behalve mijzelf. «t De „bestands-Friendship" van de Koninklijke Luchtmacht met zijn bemanning. Van links naar rechts: Eerste vlieger M. C. Hanegraaf, ge zagvoerder H. Westra, telegrafist W. Leiwakabessy en boordmecano A. C. den Beider. Gisteravond vertrok de witgeschilderde „kist" naar Israel. (Zie pagina 2). ALGIERS (Reuter). De Algerijnse autoriteiten hebben de kantoren verze geld en boeken gecontroleerd van drie maatschappijen met Nederlandse, Britse, Franse en Zwitserse belangen, zo is van gezaghebbende zijde in Algiers vernomen. Het zijn Unilever Algerië, dat voor 95 pet. Nederlands en voor 5 pet. Zwitsers is, Shell Algerie voor 60 pet. Nederlands en voor 40 pet. Brits en de Compagnie des Pétroles d'Algérie, welke maatschap pij voor 65 pet. Nederlands en voor 35 pet. Frans is. De maatregelen zijn genomen na de instelling van staatscontrole op Britse en Amerikaanse maatschappijen, die dinsdag werd aangekondigd. Officieel is geen melding van de maatregelen gemaakt. Nederland, Frankrijk en Zwitserland zijn niet door de Algerijnse autoriteiten be schuldigd van rechtstreekse steun aan Israel. i y::- 1* (Van onze correspondent) BONN Dr. Hans Fischböck, de rechterhand op economisch en financieel gebied van de vroegere rijkscommissaris voor het door de Duitsers bezette Ne derland Seyss Inquart, is op 72-jarige leeftijd overleden. In een overlijdensadvertentie in het zaterdagnummer van de Hamburgse „Die Welt" maken familie en vrienden het heengaan van Fischböck bekend. De plaats van overlijden wordt in de beide in „Die Welt" opgenomen advertenties niet vermeld. Degenen die met „zijn vrienden" on dertekenen sommen tal van functies op, die de overledene had bekleed, doch ver mijden zorgvuldig over Fischböcks acti viteiten in Nederland waar hij letter- Dr. Hans Fischböck, hier met rijks commissaris dr. Seyss-Inquart, aan een soldatenmaaltijd. lijk voor het leegroven van ons land ver antwoordelijk was te spreken. „Allen, die hem na mochten staan, we ten welk een voortreffelijk mens met een onberispelijk karakter ons moest verla ten", staat in de overlijdensadvertentie te lezen. En ze gaat voort: „Wij hebben hem zeer vereerd en lief gehad. In onze harten zal hij verder leven, zoals hij in werke lijkheid was". Degenen die met „zijn vrienden" ondertekenen, geven hun iden titeit verder niet bloot. De familieleden Eva Fischböck- Kristen en Wolfgang Fischböck - wonen blijkens de ondertekening in de door hen afzonderlijk afgegeven advertenties in de buurt van Buenos Aires. De Unilever heeft een fabriek voor zeep en reinigingsmiddelen in Algerië. Shell heeft een reeks benzinestations en bevoorraadt de Algerijnse straaljagers en de Compagnie des Pétroles d'Algérie boort in de Algerijnse Sahara. Waarnemers in Algiers menen dat de maatregel verband houdt met het feit dat, volgens Nederlandse mededelingen, Israëlische vliegtuigen militaire uitrusting in Nederland hadden opgehaald. In Ne derland was gezegd dat het materiaal voor het uitbreken van de vijandelijkhe den was besteld. Bij het hoofdkantoor van de Koninklij ke Shell-groep noch bij dat van het Uni- leverconcern is het duidelijk, welke bete kenis moet worden gehecht aan het op treden van de Algerijnse autoriteiten. (Van onze R.T.V.-medewerkster) AMSTERDAM De N.C.R.V. heeft ge weigerd de reportage over desertie van Amerikaanse soldaten aan de rijksrecher che af te staan. Deze had hierom ge vraagd in het kader van een onderzoek, dat men instelt naar de rol, die de Am sterdamse provo's hierin zouden spelen. Ook de Amerikaanse autoriteiten tonen veel belangstelling voor het door het Fran se filmbureau „Cable Nerak Films" ge maakte nieuwsitem over de Amerikaanse desertie. Het filmpje werd ongeveer twee weken geleden in de N.C.R.V.-actualitei- tenrubriek „Attentie" uitgezonden. Hierin werd onder andere vertoond hoe het be gin van de vluchtroutes van Amerikanen, die willen deserteren omdat zij het niet eens zijn met hun landspolitiek, is ont staan in Amsterdam. De zaak is aan het rollen gebracht doordat het Amerikaanse blad „Herald Tribune" het vertonen van dit korte film pje in zijn kolommen vermeldde. Daarna hebben de Amerikaanse autoriteiten op re geringsniveau gevraagd om over dit film pje te mogen beschikken. De koninklijke marechaussee wendde zich dit weekeinde tot het hoofd actualiteitenrubriek van de N.C.R.V.-t.v. mr. J. F. van Maanen, om het stukje film mee te krijgen. Dit heeft de N.C.R.V. echter gewei gerd. Het Franse filmbureau heeft name lijk zijn film alleen ter beschikking ge steld voor t.v.-vertoning en uitdrukkelijk vermeld dat deze niet uitgeleend mag worden aan derden. De Amerikaanse auto riteiten trachten nu met het Franse filmbureau tot een overeenstemming te komen. PRATTVILLE (Reuter). De 25-jarige Amerikaanse negerleider Stokely Car michael is gisteravond in Prattville in de Amerikaanse staat Alabama gearresteerd wegens verstoring van de openbare on de. Kort na zijn arrestatie kwam het tot een schietpartij tussen de politie en een groep negers. Twee politiemannen lie pen verwondingen op. Stokely Carmichael is een van de lei ders van de negergroepering die de ne gers aan de macht wil hebben. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In gemeentelijke zie kenhuizen te Rotterdam zijn enkele pa tiënten opgenomen met het vermoeden dat zij door het beruchte haringwormpje zouden zijn aangestoken. De directeur van de GG en GD, dr. I. Burema, deelde mee, dat de patiënten onmiddellijk zijn geopereerd, maar dat er nog geen definitieve uitslag is omtrent de vraag of de ziekte inderdaad door het haringwormpje is veroorzaakt. Die zou na verder bloedonderzoek pas over veertien dagen blijken. De verschijn selen van de ziekte bestaan in acute buikpijn en overgeven. Vorig jaar heeft de Rotterdamse ge meentelijke geneeskundige dienst slechts één geval van de ziekte in behandeling gehad. Ditmaal zou het vijf gevallen be treffen. De reserve eerste luitenant vlieger P. C. A. Schuur, die maandagmiddag met zijn Republic F-84 R Thunderstreak tij dens een oefening van het stuntteam Whisky Four 1967 bij de vliegbasis Eind hoven tegen een loods vloog en vervol gens neerstortte, is zondagavond in het St. Joseph-ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondigen overleden. Luitenant Schuur was 25 jaar oud en ongehuwd. ADVERTENTIES Barteijorisstraat - Haarlem - Tel. 15551 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 - Amsterdam Ihohiii TOT EN MET DONDERDAG SCHOUDERKARBONADE 500 gram 2.58 3 stuks TARTAAR 1.28 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1