Witbeschilderde Fokker naar Jeruzalem SPOORBRUG VERHUIST IN DE NACHT Gezin door dronken man aangereden in Tzummarum, tweejarig meisje dood hsisiW Nederlandse missiepater at olifantenvlees en rupsen voor Haarlem en de IJmond Fa. B. ENGELENBERG Koninklijke Luchtmacht helpt be stands commissie van VN wasverzoigers tel60550 Vernieling in kapel Alle Israelvaarders zijn vertrokken Matrozen veegden beattent schoon in Roermond KLM weer naar Koeweit en Dhahran Aanhoudend koel Nederlandse week in Engeland MAANDAG 12 JUNI 196 7 04 l ader en twee dochters zwaargewond Zit ook u met het droog- en of ruimte probleem voor uw j>vas? Wees verstandig mevrouw, laat die maandag ook bij u een normale dag zijn, doe als zoveel ver standige moderne dames, bel HA A K was verzorgers en uw was wordt gehaald en binnen enkele dagen, keurig gestreken, gevouwen, geperst, ja „kastklaar" weer bij u thuis bezorgd. Wereldreizigers varen nu naar Australië OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SCHILDERS-GEREEDSCHAPPEN PïlSB Velsen-IJ muiden Beverwijk -e S (Van onze correspondent) C)Ponthoud was toen niet meer te ver- I mijden. Acht schilders van de luchtmacht YPENBURG. Een vijfkoppige werden tot in Soesterberg toe uit hun bed bemanning van de Koninklijke f^1laaId en naar Ypenburg gereden. Mili- t „I- 1 -pi I tairen van de technische dienst gingen on Luchtmacht is vannacht in een 1 ok- zoek naar spuitapparatuur, de directeur ker Friendship naar Jeruzalem ver- van een verf fabriek werd in zijn nacht- trokken. Inderhaast opgetrommeld mst gestoord met het (snel gehonoreerde) door secretaris-generaal Oe Thant ,v^,I'zoe^ om '5 ^.lo w['te verf, een majoor zal het vliegtuig daar ter beschikking kreeg opdracht'een'deugdeh/ke afbïldhfg komen van de Noorse luitenant-ge- van het V.N.-embleem op te sporen. Hij neraal Odd Bull, commandant van de vond hem thuis in een schoolatlas. Een bestandscommissie voor de Verenigde ai"hstieke sergeant vergrootte het tot af- Naties in hef nabiie Oosten Het 7al P1 gen dle op een vliegtuigstaart uit- ivaiies in net nanije uosten. net za- komen en uit wit karton werden scha de generaal vervoeren op inspectie- blones gesneden. tochten langs de Israëlische grenzen. Zondagmiddag om half zes kon de mi nister van Defensie, luchtmacht-generaal Het telegraafverkeer New YorkDen den Toom, zichtbaar verheugd om zo- Haag, dat tot deze bliksemactie leidde, vee' efficiënte activiteit op eigen terrein begon zaterdagavond. Oe Thant had ge- constateren dat de F-27 aan alle V.N.- neraal Buil opdracht gegeven persoonlijk eisen voldeed. Het enige nog resterende op het „Staakt het vuren" te gaan toezien probleem, „waar haal je tijdens het week- aan elk van de vier Israëlische grenzen, end een voorschot vandaan?" loste hij uit te weten die met Syrië, Libanon, Jordanië eigen zak op. De bemanning lag op dat en Egypte. „Onmogelijk" seinde de gene- moment te slapen, maar zondagavond te raal terug, „mijn Dakota is door oorlogs- Sen middernacht was zij weer present, handelingen onklaar geraakt". I Inmiddels opgedroogd tot een blinkend- I witte vredesvogel vertrok de tweemo- Niet voor één gat te vangen sloeg se- horige Fokker via Brindisi en Athene naar cretaris het dossier met vredesmacht-aan- "et Nabije Oosten, met als voorlopige biedingen van de V.N.-leden op en koos eindbestemming het door de Israeli's be- daaruit de Nederlandse toezegging, gedaan schikbaar gestelde voormalige Jordaanse in oktober 1965 ten tijde van de Pakis-1 vliegveld bij Jeruzalem. taans-Indiase spanningen, inhoudende dat wij te allen tijde twee compagnieën mari niers, een detachement geneeskundige troepen, enkele marineschepen en een transportvliegtuig ter beschikking zouden hebben. „Hoe vlug kan dat vliegtuig naar Israel vertrekken"? vroeg Oe Thant aan Buiten landse zaken. „Vannacht nog" was het antwoord. Drie uur later stonden drie vliegers, majoor H. Westra (37 jaar), ka pitein M. C. Hanegraaf (36 jaar) en ad judant W. J. Kosters (41 jaar) met boord- mecano adjudant A. C. den Beider (41 jaar) en boordtelegrafist sergeant-majoor W. Leiwakabessy (43 jaar), allen uit Den Haag of Rijswijk, op Ypenburg vertrek- gereed •mum* L Zondagavond zijn in Tzummarum I (gem. Barradeel) de heer Tj. Ennema De Friendship C-2, een van de twee pn 71;n j ■27's van de Koninklijke Luchtmacht die dochters, die langs de F-27's van de Koninklijke Luchtmacht die I ~- van stoelen is voorzien, was inmiddels we2 wandelden, aangereden door een door de technische dienst nagekeken en in personenauto, bestuurd door een be- orde bevonden. Op dat moment kwam er schonken man uit Leeuwarden De echter nog een telegram. „Het toestel dient fwepiarioo T n0i,;0 i wit geschilderd te zijn met in blauw de tweejarige Loekie Ennema kwam om aanduiding „United Nations" op vleugels, net ieven, de vader, de vijfjarige Ca- romp en staart" seinde New York. „Bo- tharina en de elfjarige Antje werden vendien moet het V.N,-embleem duidelijk ernstig gewond zichtbaar op het kielvlak worden aange bracht". ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BLERICK Te Blerick is in een oude aarletH kapel een ware ravage aangericht door onbekenden. Een ruim tweehonderd kilo Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20 uur wegende marmeren plaat werd van het Orgelconcert door Piet Kee. altaar gehaald en op de grond kapot ge- stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: demon- ameten. Een groot beeld van de heilige stratie door eindexamenkandidaten van de Jozef werd van zijn voetstuk gehaald en Amsterdamse Toneelschool, op diverse plaatsen doorboord met de1 De zesjarige J. G. van Hoelwijk uit Den Haag is zaterdagochtend, toen hij vanachter een tram plotseling overstak, overreden door een personenauto. Het j kind overleed ter plaatse. Doordat de zeventienjarige Amster damse scholier W. H. Halbesma in Am sterdam een tram links passeerde, kon hij I een tegemoetkomende tram niet meer ontwijken. Hij werd zwaar gewond in het Wilhelminagasthuis opgenomen, waar hij even later aan zijn verwondingen be- I zweek. In Rosmalen is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 77-jarige heer C. P. V. Brok uit Kaatsheuvel om het leven is gekomen. Hij werd door een personen- I auto aangereden toen hij de weg wilde I oversteken. De vijftienjarige j. Bolluijt uit Zaan dam is zaterdagmorgen in het St. Jans- I ziekenhuis in deze plaats aan de verwon dingen overleden die hij bij een botsing had opgelopen. Hij was donderdag aan gereden door een autobus, toen hij met I zijn bromfiets op de Pieter Ghysenlaan I reed. In de nacht van zaterdag op zondag is in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen de 47-jarige heer G. van Berlo uit Heerlen I overleden. De heer Van Berlo was afge lopen woensdag op de Heerenweg met zijn bromfiets gevallen en had daarbij zwaar hoofdletsel opgelopen In de gemeente Doniawerstal op de weg Sint Nicolaasga-Joure is de 76-jarige J. de Jong uit Sint Nicolaasga dodelijk gewond bij een verkeersongeval. Hij werd aangereden door een personenauto toen j hij van zijn erf af de weg opreed. In Zevenaar is de vijfjarige Brigita G. J. M. van Wessel uit Zevenaar bij een ongeval om het leven gekomen. Het kind, dat met haar step speelde, werd door een autobus overreden. In Nieuwveen is een personenauto, be stuurd door de zeventienjarige C. C. Kal- denbach uit Nieuwkoop, tegen een huis gereden. De broer van de bestuurder, de vijftienjarige Th. M. R. Kaldenbach, vond hierbij de dood. De bestuurder is met hersenletsel in het ziekenhuis opgenomen. Bij een ongeluk met een auto onder Ril land Bath is de dertigjarige mevrouw E. R. M. van de Goorberg-van de Bo- gaart uit Breda om het leven gekomen. De 82-jarige A. H. Brugman uit Deven ter is bij het oversteken van de rijksweg Holten-Deventer door een auto geschept en tegen de avond in een ziekenhuis in De^entór, ïoverleden. I j j In een ziekenhuis te Zwolle is in de nacht van zaterdag op zondag overleden de twintigjarige J. W. van Halderen uit Meppel. De jongeman was zaterdagavond omstreeks acht uur in zijn woonplaats met een bromfiets over de kop geslagen en tegen een boom gereden. Bij een ongeluk met een auto onder Herbayum (Fr.) is een echtpaar uit Rot terdam om het leven gekomen. Door nog onverklaarde oorzaak raakte de auto van de weg en botste tegen een boom. Bij de botsing kwam mevrouw A. Ter Louw- Hoekstra onmiddellijk om het leven. Haar ernstig gewonde man, de 23-jarige W. J. N. Ter Louw, is nog naar het ziekenhuis te Haarlingen overgebracht, maar hij bleek bij aankomst te zijn overleden. In het Sint Jansziekenhuis te Laren is de vijftienjarige scholier G. C. M. Post uit Eemnes aan de verwondingen overle den, die hij op zaterdagmiddag had opge lopen. De jongen was op het land bezig geweest met hooiladen en was op de te rugweg op de trekstang tussen de beide hooiwagens gaan zitten. Een oneffenheid in de weg deed hem het evenwicht ver liezen. Hij kwam onder het voorwiel van de achterste hooiwagen. De 26-jarige bromfietser J. Burgers uit Lunteren is op het fietspad langs de Lun- terse weg in volle vaart tegen een boom gebotst doordat hij achterom keek. Hij werd met een zware schedelbasisfractuur en kaakfractuur naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later over leed. In Winsum (Gr.) is de 37-jarige heer F. Dijkema uit Vriesch bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. In een bocht van de weg reed hij met zijn auto tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. In het „Dijkzigtziekenhuis" in Rotter dam is de tweejarige Diana Kooy uit die plaats overleden. Ze werd zaterdag in Ridderkerk door een personenauto over reden. Op de rondweg in Amersfoort is de zeventigjarige A. Vastenburg uit Amers foort zaterdagmiddag bij het oversteken van de weg door een auto geschept. Met een zware schedelbasisfractuur is hij op genomen in het St. Elisabehtziekenhuis, waar hij aan de gevolgen van zijn ver wondingen is overleden. Kind verdronken. Het vierjarig zoontje van de familie Minjon uit Utrecht is met zijn autoped in het Amsterdam- Rijnkanaal gevallen en verdronken. In nachtelijke uren is er op de Schipholweg een spectaculair kar wei verricht. De spoorbrug in de spoorlijn AmsterdamAalsmeer/ Uithoorn, moest enkele tientallen meters verplaatst worden, in ver band met de verbreding van de Schipholweg. Er verscheen een monsterkraan, die stukken van de spoorbrug, elk zwaarder dan veer tig ton, in zijn machtige ijzeren hand nam, en deze in hun nieuwe positie deed neerdalen. '„Papa" Zuidenbosch uit Vlaardingen en zijn negentienjarige zoon Bertus zijn vo rige week zondag uit Balboa aan het Pa namakanaal vertrokken met het 11,5 me ter lange jacht Santa Maria. Ze willen via Galapagos en Tahiti naar Australië varen. Vader en zoon zijn op 4 juni 1966 uit Rotterdam vertrokken. Op 18 april zijn ze aan het Atlantisch uiteinde van het Panamakanaal aangekomen. In de kanaalzone hebben de zeilers zes weken rust genomen. Daarna hebben ze de Peis voortgezet. Ze hopen in 1969 in Vlaardingen terug te keren. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Pater Alfons Strijbosch, de 47-jarige Nederlandse missionaris, die 33 maanden door de opstandige Simba's in Kongo is vastgehouden en door ieder een besalve zjjn broer werd doodgewaand, is gisteren in zijn dorp Erp als een held binnengehaald. In augustus 1964, toen alle Belgische missionarissen uit de streek rondom Opien- ge dit gebied moesten verlaten, wer den 28 priesters van het „Heilig Hart" vermoord. Alleen pater Strijbosch en miss Davis, een Engelse zendelinge, moes ten te Opienge blijven. De pater kreeg huisarrest en werd vaak door de opstan delingen mishandeld. Toch mocht hij, móést hij zelfs op zon- en feestdagen de mis lezen. Deze werd ook door Simba's bijgewoond. In april 1965 begon een lan ge tocht door de wildernis naar Batama op tweehonderd kilometer van Kisanga. Pater Strijbosch werd verplicht Engels en Latijn te onderwijzen aan kinderen van zes tot zeven jaar en miss Davis werkte als vroedvrouw in het plaatselijke ziekenhuisje. Naarmate het Kongolese leger meer achter de opstandelingen aanzat moesten deze steeds verder trekken. Het werden geforceerde marsen door de jungle. Voed sel ontbrak en het is meer dan eens ge beurd dat de pater de kost van de Sim ba's deelde: muizen, wat olifantenvlees en rupsen. „Het was wel even wennen", zegt de pater, die een bijkans klassieke gelijkmatigheid van humeur schijnt te be zitten, „en op de duur vond ik de rup sen niet eens zo onsmakelijk meer". Op één van die geforceerde marsen, kort na Pasen van dit jaar, werd miss Davis op een vroege morgen vermoord. Twee dagen later stond pater Strijbosch plotseling tegenover drie gewapende sol daten. „Bent u de pater", vroegen zij. Het bleken militairen van het Kongolese leger te zijn. De pater begrijpt nog niet goed hoe de Simba's zijn ontkomen. Maar ze trekken verder en schijnen nog steeds niet gevangen te zijn. (Van onze correspondent) PARIJS. De twee groepen Neder landse Israel-vaarders, die vorige week in Parijs waren gestrand, hebben intussen hun reis kunnen vervolgen. De ongeveer veertig Nederlanders hebben intussen op de Parijse vlieghaven Orly een Israëlisch vliegtuig met bestemming Tel Aviv ge nomen. (Van onze correspondent) ROERMOND. Een beatfeest In de feesttent bij de nieuwe haven van Roer mond is zondagavond aan een voorbarig einde gekomen door een flinke ruzie tus sen een grote groep beatfans en een handvol Jantjes van het 205de eskader mijnenvegers. De matrozen waren sinds vrijdag met hun zes mijnenvegers in Roermond op bezoek. Enkele Roermonde naren hebben aangifte gedaan van mis handeling door de marinemensen. De organisatoren van het beatfeest rie pen de hulp van de matrozen in, toen het feest een wat al te rumoerig verloop nam. De matrozen lieten zich niet onbertuigd en probeerden, gewapend met stoelpoten de tent te ontruimen. Er werden vele raken klappen utgedeeld. De politie maakte een einde aan het optreden van de matrozen en ontruimde ordelijk de tent. De grote groep jongelui trok scheldend langs het vlooteskader naar het Roermondse politiebureau en eisten daar een teach-in met de korpschef. Commissaris G. van Vlijmen heeft de jongelui in het instructielokaal ontvangen om hun lezing van het gebeuren aan te horen. De commissaris heeft onmiddellijk een grondig onderzoek op gang gebracht. De KLM zal met ingang van woensdag de diensten op Koeweit in de Perzische Golf en Dhahran in Saoedi-Arabië weer normaal uitvoeren. Hierdoor is' de situatie als volgt: de lijndiensten naar Tel Aviv, Koeweit en Dhahran zijn hervat, de vluchten naar Beiroet worden zoveel mogelijk normaal uitgevoerd, maar voor iedere vlucht moet een speciale vergunning worden gevraagd en de vluchten naar Egypte en Jordanië kunnen nog niet worden hervat. ADVERTENTIE Poolstraat if Haarlem - Tel. 15232 Het KNMI deelt mee: Gedurende het weekeinde verplaatste het centrum van een hogedrukgebied zich van Ierland naar Midden-Noorwegen. Op de flank van dit hogedrukgebied werd met noordelijke tot noordoostelijke win den koele en tamelijk droge lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht kwamen wolkenvelden voor, die afgewisseld wer den door zonnige perioden. Afgezien van het oosten en zuidoosten van het land, waai zondagavond en in de afgelopen nacht plaatselijk 2 tot 8 millimeter regen viel, bleef het in de rest van het land overwegend droog weer. Deze regen hing samen met een de pressie in de bovenlucht boven Midden- Europa, die vooral in Polen en Duitsland het weer verstoort. Het laat zich aanzien, dat vooral aanvankelijk met noordooste lijke winden droge lucht aangevoerd zal worden, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen. k'ti «talen pennen van een kaarsenstandaard. Het Nederlandse fregat „Fret" is zondag door een vijftien meter hoog watergor dijn „gebroken" toen het de rivier de Medway opvoer om deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van de Nederlandse week in Engeland. Het gordijn, afkomstig van een drij vende brandspuit, symboliseert de ketting die de vloot van admiraal De Ruyter driehonderd jaar geleden moest doorbre ken om de Medway op te varen in de richting van Chatham. De vloot maakte indertijd de trots van de Britse marine, de „Royal Charles", buit. Dit schip werd naar Holland meegenomen. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „De vampier van Parijs", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „OSS 117, Harten- troef in Tokio", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis", a.l. Minerva, 20 u.: „Brandt Parijs?", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het in tieme ieven van een stripdanseres", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het bloed- ritueel van de Zombies", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Paranoia", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13 tot 17 u.: Cul tuur-historische diorama's. Tot en met 25 juni. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Per manente expositie van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve maandag van 10-17 u. De eerste Z9ndag van de maand van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u. behalve dinsdags: exposi tie van pastels van Mirjam Reuser-Groot- huis. Tot 24 juni. Galerie-t, (Bakenessergracht 67): tot 25 juni expositie van werken van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat) dagelijks van 14 tot 17 u. en vrijdags tevens van 20 tot 22 u.: Expositie van' olie verven en aquarellen van Kees Lans en olieverven en acrylics van Leen Spieren burg. Tot 19 juni. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdag) van 19 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 u Op zon- en feestdagen gesloten. Galerij Judasoog, (Westkolk, Spaarn- dam). Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. Duysterghast (Strandhotel, Zandvoort): Tot en met 3 juli op zaterdag- en zondag middagen van 2 tot 4 uur expositie van werk van Leo Hofman. DIVERSEN Linnaeushof, Bennebroek, tot en met ok tober: Openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. MAANDAG 12 JUNI Geen bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 13 JUNI City, 20 u.: „Von Ryan's exprestrein". MAANDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Vuur doop op de Yangste Kiang". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Strip- poker". W.B. Theater, 20 uur: „De onzichtbare tegenstander". DINSDAG 13 JUNI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Vuurdoop op de Yangtse-Kiang". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Strip- poker". WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SE a Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg onbewolkt ono half bew. half bew. half bew. licht bew. zw. bew. nno zw. bew. zw. bew. no no no no no nno nno Helsinki geh. bew. Stockholm onbewolkt nno Oslo onbewolkt no Kopenhagen onbewolkt nno Aberdeen onbewolkt zzo Londen onbewolkt n Amsterdam onbewolkt nno Brussel geh. bew. Luxemburg licht bew. Parijs licht bew. Bordeaux onbewolkt no Grenoble zw. bew. Nice regen Berlijn regen Frankfort motregen München regen Zürich mist Genève onbewolkt no Locarno zw. bew. ozo Wenen onbew. Innsbruck half bew. Belgrado onbew. Athene regen Rome regen Barcelona half bew. Madrid onbew. Mallorca licht bew. Lissabon geh. bew. 15 14 14 15 15 16 16 15 15 16 19 17 12 16 15 15 13 13 19 nw 20 o 21 n 15 nno 15 windst. 14 13 18 22 nw 12 windst. 12 windst. w o nnw windst. 28 windst. 23 wnw 21 21 29 co B 0 0 0 0 0.2 8 1 2 7 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 1 2 0.3 3 0 0 0 0.3 0.3 0 0.1 0.1 0 0 0 0 Dinsdag 13 juni Zon op 4.20 uur; onder 21.00 uur. Maan op 9.33 uur; onder 0.40 uur. Maanstanden Eerste kwartier 15 juni 12.12 uur Volle maan 22 juni 5.57 uur Laatste kwartier 29 juni 19.39 uur Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 12 juni Hoog water 6.14 uur en 18.40 uur. Laag water 1.55 uur en 14.15 uur. Dinsdag 13 juni Hoog water 6.59 uur en 19.25 uur. Laag water 2.38 uur en 15.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2