St. Willebrord op zijn kop: er is weer een als winnaar in Wagtmans te halen AR1E DEN HARTOG: onsportieve zaak, die selectie van Tourploeg 2 Fedor den Hertog heeft critiek op de KNWU Nederlands recordhoudster kogelstoten dames -15.70- Els van Noorduyn glimlacht om Oostduitse voorspelling „Jijbent goed voor zeventieneneenhalve meter Bonaire favoriet voor Dravers Gold Cup fris in de mond Okker zegevierde in Bristol Bruidegom Keizer Michels en Vasovic ontbraken op officiële ontvangst Hailwood op Man in recordtijd de snelste op 250 cc Prins in Clare Benedicttoernooi enige goede Nederlandse speler Gornik bleef Pools kampioen sportief vaderdaggeschenk Indonesië dient protest in tegen badmintonarbiter 15 DINSDAG 13 JUNI 1967 Dopingonderzoek Hans Rombouts Theo Reitsma Benvenutti doet afstand van Europese titel (Van onze sportredacteur) Het was gisteren weer als vanouds in St. Willebrord. Het was als in de gulden tijd van d'n Wout en d'n Wimme (van Est). Het volk dromde weer samen om een Wagtmans in te halen in het dorp. Deze keer Rini, de kleine, de verlegene. Hij heeft de ronde van Oostenrijk gewonnen en dat moet gevierd worden. Gisteravond nog officieus, maar vanavond zal met de spetterende muziek van Willibrords fanfare als inspiratiebron het feestgedruis losbarsten rond Rini Wagtmans. „Als hij tenminste wil" zei z'n schoonmoeder, mevrouw De Bruin gisteravond, toen de bezetting van haar huis door de supporters ten einde was gelopen, „want Rini is zo verlegen. Hij is ook nog zo jonk". Maar Rini heeft vanavond niets te willen. Van avond behoort hij de Willeborders toe. En dus zal hij in een open auto ver trekken vanaf de Rozenkransstraat, achter de fanfare „Willebrord Wil Vooruit". Gisteravond om kwart over acht arri veerde Rini met zijn vrouw Maria en hun zoontje Marijn-Evert, die hem afge haald hadden in Amsterdam, in het dorp. „Ik kwam net terug van het graf van mijnen man, waar ik elke avond even naar toe ga. Daar liggen ook wat zege palmen van ons Rini", vertelde mevrouw De Bruin, nog overdonderd door de grote drukte. De hele tafel werd vol gelegd met prijzen en souvenirs uit Oostenrijk. Prijzen van allerlei soort: kleine onnutte snuisterijen en bullen, maar ook een glanzende afwasautomaat en een klokje. De auto een Peugeot 204 de eerste prijs, haalde het Brabantse gehucht niet. Die werd in Wenen verkocht („we kre gen er jammer genoeg lang het volle pond niet voor, maar meenemen zou te veel aan invoerrechten hebben gekost en we moesten hem toch verdelen onder de ploeg", aldus Rini). Maria de Bruin was blij, dat ze haar van trots glimmende man weer bij zich had „in het begin vond ik dat lange wegblijven voor dat wielrennen erg, maar ik begin er lang zamerhand aan te wennen" en ze ge noot van Rini's uitleg van de koers, een uitleg, die gewoon geëist werd door de supporters: „ik heb eerst tien minuten moeten goed maken in het begin van de wedstrijd, omdat de Oostenrijkse mecani cien, die we hadden moeten aantrekken ploegleider Piet Libregts kreeg geen mecanicien van de KNWU mee en ook geen soigneur; we hebben ieder 125 moeten lappen om mijn vader als ver zorger te kunnen laten meegaan het liet afweten. Ik had een lekke band, maar die Oostenrijker zag me niet. Dat kostte me tien minuten. Maar in de bergen en het zijn behoorlijk hoge, zoals de Gross Glockner heb ik alle schade hersteld en ik heb uiteindelijk de Ronde van Oostenrijk ook gewonnen". Rini nam zijn zoontje Marijn-Evert (dat Evert is een vernoeming naar Evert Dolman, de wereldkampioen) op schoot en wilde wel verder vertellen: „de orga nisatie was wel goed van die ronde. De wil was er wel. Maar er waren toch heel wat zaken, die te denken gaven. We moes ten verscheidene malen om vijf uur op staan, omdat er zulke grote, zware etap pes op het programma stonden (boven de 200 km). De verzorging was ook niet zo als bij voorbeeld in Olympia's Tour". Dat had Fedor den Hertog ook al ge zegd, bij zijn aankomst. „We moesten soms rijden op twee bolletjes brood met jam. We sliepen in kazernes. Ik vond dat niet zo erg. omdat ik tenslotte pas uit dienst kom". Den Hertog begon ook over de Oostenrijkse mecanicien: „mooie ke rel. Hij zou de kaarten op de post doen naar onze familie in Holland om te laten weten, hoe laat we zouden arriveren. Eer gisteren vond ik de kaarten in de auto. Hij was het vergeten. En zo stond ik nu uren in Utrecht te wachten op afhalers". Fedor den Hertog was uitermate te spreken over de ploeg: „we hebben ge weldig als ploeg gereden. Rini heeft ge wonnen. Dat vind ik echt fijn voor hem. Ik ben er dicht bij geweest. Ik vind het alleen spijtig, dat ik die tweede plaats verspeeld heb en derde ben geworden. We hebben wel de lakens uitgedeeld daar, zeg. Een zware wedstrijd anders met heel wat klimwerk. Dat klimmen is me best bevallen. Weet je wie, behalve Rini dan, opvallend naar boven kwam? Van Vught uit onze ploeg. Met Leen de Groot heeft hij veel werk voor ons verzet". Ook Den Hertog is met flink wat prij zen thuisgekomen ook voor hem was er onder andere een afwasmachine maar hij was toch niet helemaal tevre den: „de tweede prijs was een complete keukenuitzet en die had ik graag voor mijn moeder meegenomen. Omdat de KNWU je maar laat gaan zonder soigneur en mecanicien kost het je allemaal veel m* mmmm m vm- (Van onze sportredacteur) Arie den Hartog, voortijdig terug uit de ronde van Italië, waar hg de strgd had moeten staken, vertoeft momen teel wat mokkend in het Limburgse Elsloo, waar hij zijn domicilie heeft. Den Hartog is niet gekozen voor de Nederlandse Tour-ploeg en dat zit hem behoorlijk dwars. Hij zal morgen niet aanwezig zgn in het Olympisch Stadion als daar de nationale Tourformatie op een persconferentie woi-dt „geshowd". Het nieuws van zijn niet-verkiezing hoorde hij tijdens de Giro („Die ronde van Italië heeft niets meer met wielrennen te maken. Er wordt daar door die Italianen geduwd bij het le ven. En natuurlijk alleen maar de ei gen Italiaanse favorieten. Niettemin knap werk van Gimondi".). Arie den Hartog deel uitmakend van Anquetil's BIC-formatie, vindt de gang van za ken rond de samenstelling van de Tourploeg een onsportieve zaak. „Ze hadden vóór de ronde van Italië de selectie bekend moeten maken. Dan zou ik de Giro niet gereden hebben. Ik heb heel lang gewacht. Pas drie dagen voor de start fti Milaan heb ik me opgegeven, omdat ik toen nog liets gehoord had over een Tour-se lectie. Ik moest toch iets. Ik weet niet wat voor spelletje er gespeeld is. Ik begrijp er niets van. De ronde van Spanje en de ronde van Italië te veel om nog aan een Tour deel te nemen? Akkoord. Maar een De Roo dan? Die was er ook in beide races. Nogmaals, ze hadden de selectie al weken gele den bekend moeten maken. Ik zie het argument, dat ze tegen mij hebben aan gevoerd gewoon als een smoesje." Blonde Den Hartog, enkele jaren ge leden nog de kroonprins van Anquetil genoemd, gaat het ook dit seizoen nog niet best. Even leek het er op, dat het de goede kant uit ging, toen hij de Amstel Goldrace won en de dag daarop tweede werd in Limburg. Hij won nog een criterium in Frankrijk. „Maar het is nog niet denderend dit jaar", gaf Den Hartog toe, „ik zoek de oorzaak in het feit, dat ik in de eerste dertien etappes van de ronde van Spanje te veel inspanningen heb moeten leveren. Ik ben nu wat aan het uitrusten. Donderdag stap ik in de ronde van Luxemburg. Wat ik tij dens de Tour ga doen? Wat criteriums in Frankrijk rijden denk ik". geld. We moesten wielen en platen bij de Luxemburgers kopen. Het is dat we prak tisch alles gewonnen hebben, maar an ders hadden we geld mee moeten nemen". Er is tijdens de Ronde van Oostenrijk weer een dopingonderzoek geweest, niet verwonderlijk na de affaire-Schepers na tuurlijk. Toen Wagtmans en Den Hertog de eerste en tweede plaats bezetten na de rit over de Gross Glockner moesten de eerste vijf voor een dopingonderzoek komen. „Het resultaat was negatief, al dus Den Hertog, die nu zowel in de Ronde van België, Olympia's Tour en de Ronde van Oostenrijk als derde is geëin digd en morgenavond op de Veluwe zal fietsen met als inzet het clubkampioen- schap van „De IJsselstreek". Hij zal daar nog eens nadenken over het advies, dat Piet Libregts en Wagtmans Sr. hem ge geven hebben: „Fedor, ga dit jaar nog niet met de kleine Tour mee. Het is te zwaar voor je". Fedor zelf weet nog niet, wat hij zal doen. In de eerste ronde van het tennistoer nooi om de titels van West-Engeland in Bristol is Tom Okker goed begonnen. De Nederlandse kampioen versloeg op de grasbanen van Bristol de Engelse jeugd speler John Clifton in de eerste ronde van het herenenkelspel met 6-0 en 7-5. „We hebben even gewacht zodat we u ook wegens het behalen van de KNVB- beker hulde konden brengen", zei wet houder A. Verheij, die burgemeester Van Hall verving, maandagmiddag in de raad zaal van het Amsterdamse stadhuis tot bestuur en spelers van landskampioen Ajax. De heer Verheij zei ook dat Ajax een stuk nationaal bezit is geworden. „Uw resultaten zijn gebaseerd op een krachtig bestuur, een knap elftal en een goede trainer". Rinus Michels reeds met vakantie ontbrak overigens op de ze ontvangst evenals trouwens Piet Kei zer, die vanochtend in het huwelijk is ge treden en de Joegoslaaf Vasovic („hij ver staat er toch niets van" zei een bestuurs lid). Voorzitter Jaap van Praag dankte voor de huldigende woorden en riep de mede werking van het gemeentebestuur in voor de plannen die Ajax heeft inzake de ac commodatie. Binnenkort zal hierover uitbreiding van de tribunes en de bouw van een motel vlak voor de deur op gemeentelijk niveau een bespreking wor den gehouden. Na de ontvangst begon voor de meeste spelers pas de vakantie, die tot 10 ïuli de eerste trainingsdag duurt. De eer ste oefenwedstrijd tot nog toe op bet pro gramma van de landskampioenen is de strijd in Watergraafsmeer op 6 augustus tegen Anderlecht. Wereldkampioen Mike Hailwood heeft maandagmiddag de race van de kwartli ters gewonnen tijdens de TT op het eiland Man. Hij maakte op zijn 250 cc Honda een tijd van 2 uur 11 minuten en 47,6 seconden over de 364l/< kilometer. Dat betekende een gemiddelde snelheid van 165,8 kilome ter per uur, een nieuw record voor de TT van Man. De snelste ronde van Hail wood, afgelegd met een gemiddelde van 168,17 km per uur, was eveneens een nieuw record. De uitslag: 1. Hailwood (GB) op Honda 2.11.47,6 (gem. snelh. 165,8 km/u)., 2. Read (GB) op Yamaha 2.13.6,4, 3. Bryans (GB) op Honda 2.16.27,-., 4. Simmonds (GB) op Kawasaki 2.26.48,4., 5. Smith (GB) op Kawasaki 2.32.09,2. De Westduitser Siegfried Schauzu zege vierde met BMW in de zijspanklasse. Hij legde de 182,17 km af in de recordtijd van 1 uur 14 min en 40.6 sec (gem snelheid 146,32 km/u). Zijn landgenoot Klaus En- ders eveneens op BMW, eindigde als twee de (1.14.59.2). De Westduitser George Auerbacher noteerde de snelste ronde in 24.41,2 (gem 147,56 km/u). Auerbacher moest wegens motorpech opgeven. West-Duitsland heeft maandag de Clare Benedict-Challenge veroverd. In de laat ste ronde van het toernooi in het Zwit serse Leysin versloegen de Westduitsers titelhouder Nederland, dat alle kansen heeft gehad het toernooi voor de tweede achtereenvolgende maal te winnen. Nederland heeft in dit toernooi duide lijk teleurgesteld. Prins bereikte aan het tweede bord een goede score (3% uit 5), die alleen door de Duitser Darga werd overtroffen. Donner bereikte aan het eer ste bord niet meer dan 50 percent, terwijl Kuipers en Langeweg ver onder hun kun nen bleven. In de laatste ronde verloor Prins van Darga. Donner speelde remise tegen Unzicker. In een Nimzo-Indiër kreeg Donner wel wat beter spel, maar Gornik uit Zabrze is voor de achtste keer voetbalkampioen van Polen gewor den. In de een na laatste competitiewed strijd versloeg Gornik Stal Rzeszow met 3-0 terwijl medekampioenskandidaat Zag- lebie Sosnowiec onverwacht met 0-2 van LKS Lodz verloor. winst zat er net niet in. Kuypers koos in het middenspel een verkeerde afwikke ling en kwam in een ongunstig eindspel met ieder een loper en drie pionnen. In de tweede zitting bleek dit niet houdbaar. In de partij Langeweg en Besser waren de stellingen steeds in evenwicht. De eindstand: 1. West-Duitsland 13 pnt., 2. en 3. Spanje en Engeland 11 pnt., 4. Ne derland 10 pnt., 5. Oostenrijk 8 pnt., 6. Zwitserland 7 pnt. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist (Van onze sportredactie) Bij de aankomst van Els van Noorduyn voor een trainingstage hebben Oostduitse atletiekcoaches vorig jaar juni geschaterd, toen zij hoorden, dat de Amster damse niet aan haltertraining deed. Na elf dagen glim lachte Els van Noorduyn bij haar vertrek om de op merking, dat zij goed was voor prestaties rond de zeventieneneenhalve meter. Dat was een prognose over wereldklasse. Els van Noorduyn glimlacht een jaar later nog, bij de gedachte aan zeventieneneenhalve meter, maar zij werkt wel consciëntieus aan een trai ningsprogramma, dat de Oostduitse stage mogelijk dankzij het sportfonds Leo van der Kar tot gevolg had. Dit seizoen moet dat gemiddelde stoten van rond vijftien meter zestig tot gevolg hebben met uitschieters die bijvoorbeeld nationale recordverbeteringen kunnen zijn. Els van Noorduyn werkt nauwelijks meer onder de vijftien meter en 15.70 meter was een logisch resultaat zaterdag in Leiden, tijdens de wedstrijden om de Gou den Spike. Het verbrijzelde de hinderlijke barriere, die het nationale record van Loes Boling (15.37) in het nog prille seizoen leek te betekenen. In Beverwijk, tijdens de driedistricten- wedstrijd, verzuchtte de 21-jarige Els van Noorduyn een week voor de wedstrijden in Leiden, „ik ondervind geen concurren tie. Ik was niet geprikkeld." Dat waren woorden na een prestatie van 14.86, ruim twee meter verder dan de beste verrich tingen van de atletes, die in Nederland op haar volgen. Zij geneerde zich enigszins voor de 14.86. „Ik was dit seizoen nog niet onder de vijftien meter gebleven. Het werkte uit in Leiden. Ik was vreselijk zenuwachtig. Dat moet ik zijn, anders komt er geen goede prestatie uit. Daarbij komt dat de omstandigheden goed waren. Het was warm weer en dat heb ik nodig. Er was publiek en dat stimuleert de gezellig heidsfactor." Omstandigheden, die de Eén der hoogtepunten tijdens het avondlijke drafsportgebeuren vanavond om S uur is de draverij om de Dravers Gold Cup, waarvan de winnaar niet alleen de kostbare Cup in zijn bezit k rijgt maar bovendien zesduizend gulden. Het is dan ook geen wonder dat de snelvoetig- ste paarden uit ons land hiervoor aantreden, nog aangevuld met de Amerikaanse paarden Roval Hanover en de in ons land debuterende Fred Walker, die met veel sucees in Duitsland opereert. Ook de Franse crack Quarteron II geeft een internationaal tintje aan dit evene ment. Voor Fred Walker is het een vrijwel hopeloze taak, omdat hij met veertig meter achterstand moet beginnen in een veld van maar liefst 19 deelnemers. Eerder mag dan ook een zege worden verwacht van de Nederlandse kandidate Honalre, die bovendien een zeer gun stige positie aan de start heeft geloot. Ook de omlijsting van de Gold Cup, die ook een laatste wapenschouw is voor de deelnemers aan de Grote Prijs der Lage Landen, is van een zon dags allure. De tips: HILVERSUM, dinsdag 13 Juni 1. Iris-prijs: 1. Everet BS.: 2. Fantasie; 3. Esta Kinley; outsider: Egyptian Princess 2. Lathyrus-prijs: 1. Fabion: 2. Fatalist; 3. Fietje Princess; outsider: Floris Kan. 3. Clematis-prijs (le afd.): 1. Emir Harvester; 2 Cyrus; 3. Dutch Master; outsider: Conchita Six. 4. R.P.S.-prijs (le afd.): 1. Zevenklapper; 2. Adeltraut M.; 3. Chantiago; outsider: Y. Y. Hanover. 5. Dravers Gold Cup: 1. Bonaire; 2. Quarteron II; 3. C. Alkestis van E.: outsider: Carlos Pluto. 6. Prijs van Raaphorst; I. Dakota Scotch; 2. Esculaap R.; 3. Daisy Norton: outsider: Dinsdag. 7. R.P.S.-prijs (2e afd): 1. Cristine Williams; 2. Zwalper S.; 3. Maestro Rodney; outsider: Allouez II. 8. Akelei-prijs: 1. Gallant Way: 2 Guy Ha nover II; 3. George van Rhea; outsider. Gruno van Amstel. 9. Orchidee-prijs1. Bring it Again L.; 2. Electra W.; 3. Dorothea; outsider: Donna Fa- biola. 10. Clematis-prijs (2e afd 1. Dumas Hanover P.; 2. Edelreiger S.; 3. Domlna II; outsider: Edward Volann. Woensdagmiddag (4.30 uur) is het Duindigt dat niet alleen twee goed bezette rennen brengt, maar bovendien acht draverijen met autostart. Deze Amerikaanse wijze van starten wint steeds meer veld en dat dit ook het geval is bij de trainers blijkt wel uit het feit dat de bezetting der koersen varieert van tien tot zestien paarden. De tips: DUINDIGT, woensdag 14 juni DRAVER IJ EN 1. Dunst-prljs: 1. Flying Six; 2. Dalila Regina; 3. Elvera; outsider: Dompteur K. 2. Way Jewrl-prijs: 1. Filomeel S.; 2. Euseblo; 3. Equus; outsider: Edel van Dobra 3. Kerrwilliams II-prijs: 1. Daniella Prelesjnik; 2. Dandy H.; 3. Catharina Casindra D.; outsider: Dynamiet. 5. Faunr-prijs: 1. Keuze Wagenaar Jr. (Canard S„ Anne Emile); 2 Brilliant Heny; 3. CH. van Rood en Noot; outsider: Butch Hollandia Double Six M.-prijs: 1. Stal Hogendoom (Dox van Rood en Noot, Dorus van Rood en Noot); 2. Arnoldus; 3. Carla; outsider: Blauwe Valk S. J. Over Again-prijs: 1. Buermann B.; 2. Diana Sunshine; 3. Champion Harvester; outsider. Comtesse Terraise. 8. Axkit Hollandia-prijs1. Entry Volann; 2 C. van Rood en Noot;. 3. Dougails Stern S outsider: Arizona 10. Yberflöte-prijs: 1. Elfine; 2. Fabianan H.; 3. Ellen Axkit; outsider: Darius Norton R E N N EN 4. Epsom-prijs: 1. Pin Money; 2. Myzen; 3. Marlize; outsider: Patisha. 9. Pico Bello-prijs: 1. Pawnee; 2. Mona Lisa; 3. Happy Jinks S.; outsider: Bluesette. stoot van de eigen kogel (wordt voor iedere wedstrijd gewogen) van de Am sterdamse bevorderden. 15.70 was een afstand, die vroeger werd bereikt dan in de planning van de atlete en trainer Blankers was opgenomen. De ze afstand werd later verwacht, halver wege juli. De opmars naar de zestien meter grens kan nu trouwens sneller gaan. Het wordt nu ook niet meer be lemmerd door de schroom, die in vroegere jaren Els van Noorduyn bij het kogelsto ten bezighield. De schroom, die ontstond door het beeld, dat Tamara Press vormt. De van vrouwelijk schoon verstoken for se Russin, die werd afgeschilderd als hèt voorbeeld van de kogelstootster. „Jonger was ik daar erg gevoelig voor. Nu weet ik dat het onzin is. Kogelstoten en halteren betekent voor een vrouw niet dat er Press-consequenties op volgen". Wel een noodzaak, leerde 1.30 lange Els van Noorduyn in Oost-Duitsland is, dat een kogelstootster lang is. Minstens 1.75. Aan die eis voldoet zij. Ook aan an dere. Bijvoorbeeld, dat een kogelstootster snel moet zijn. „Dat betekent bij het sto ten dat de snelheid je beweging eenvou diger maakt." Daar kwam bij, dat Els van Noorduyn, met haar 83 kg, stevig ge bouwd is. Redenen te over om haar na haar trainingstage in Leipzig een verblijf van een jaar voor te stellen. Daarop is zij niet ingegaan. Els van Noorduyn keerde terug en werkte met trainer Blankers een schema uit, waarin halteren een voorna me plaats kreeg toebedeeld. Driemaal in de week is zij in een Amsterdamse sport school om dat deel te volbrengen. „Het gebeurt nog steeds niet vanzelf. Ik heb er altijd moeilijk toe kunnen komen om in mijn eentje die halters te pakken. Maar in ADVERTENTIE OK) c de sportschool helpen twee jongens me reusachtig. Dat halteren is natuurlijk ook domweg nodig." Els van Noorduyn hoopt op nieuwe om standigheden om in wedstrijden nerveus naar de ring te stappen. Bij voorkeur in internationale ontmoetingen, omdat daar concurrentie zal zijn. Afwachtend daarop verdeelt zij haar tijd thans tussen werk in een drukke sigarenzaak annex giro kantoor van haar moeder en studie. Trai ningstijden kan zij zo zelf bepalen. Het is niet alleen voor het behoud van de vorm, maar ook, omdat „ik moet nog veel te veel denken, als ik in de ring stap. Dan denk ik, denk erom dat je voet goed onder je lichaam zit. Breng het lichaam boven één been. Mijn techniek kan nu eenmaal beter." Indonesië heeft bij de internationale badmintonfederatie een protest inge diend wegens het optreden van scheidsrechter Herbert Scheele in de Challenge Round tussen Indonesië en Maleisië van het toernooi om de Tho mas Cup, dat in Djakarta werd gehou den. De arbiter staakte bij de stand 4-3 in het voordeel van Maleisië in het beslissende dubbelspel de strijd toen er een hels lawaai losbrak op het mo ment dat de Maleisiërs de eerste set met 15-2 hadden gewonnen en in de tweede een 10-2 voorsprong hadden genomen. Maleisië had nog slechts één overwinning nodig om de Cup te her overen. De ontmoeting zal binnenkort op een neutraal terrein worden voort gezet. Nino Benvenutti, wereldkampioen in het middengewicht heeft afstand gedaan van zijn Europese bokstitel in deze ge wichtsklasse. De manager van Benvenutti maakte maandagavond in Bologna be kend, dat de Italiaanse bokser zijn Euro pese titel niet zal verdedigen tegen de Spanjaard Luis Folledo om zich volledig voor te bereiden op het revanchegevecht om de wereldtitel met Emile Griffith.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15