Moskou's politiek in Nabije Oosten probleem voor NAVO DAVIDSSTER OP MINARET HET WEER Explosie op munitieschip: twee doden, 142 gewonden Boumedienne komt steun vragen in Sovjet-Unie Bouwbeleid wordt op 1 juli ruimer n Driehoofdige directie bij het PEN morris mjman Parijs antwoordde geleverd zal moeten worden te bemidde- niet op verzoek om bemiddeling Tweede tunnel bij Veisen zaak van de gemeenten Feest in Velsen Algerije wil wraak nemen op Israel Gesprek koop vaardij CAO zit vast t Inventum verkort voor 87 man de werktijd Nazi-arts Mengele zou zijn gefilmd in Argentinië ■N Hm 1MG BLM) V&OH ld MUI DEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Russische raket naar Venus pagina 3 IN DEZE" KRANT Zonnig weer Aan het strand Bemiddeling ~z.. Het woord is aan CAMEL - TWEEDJASSEN NECÏK1NSTALLATIES 4 52e JAARGANG NUMMER 188 DINSDAG 13 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 1051®. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-H484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate Nv*V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewftka Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van onze correspondent) LUXEMBURG „Israël heeft dap per de dreiging van de Arabische landen gebroken en heeft door zijn heldhaftig gedrag nu de weg naar de vrede geopend". Dit zei gisteren de secretaris-generaal van de NAVO. Manlio Brosio, tijdens zijn persconfe rentie die werd belegd aan de voor avond van de bijeenkomst van de raad van ministers van de NAVO- landen, die vandaag en morgen in Luxemburg wordt gehouden. De Verenigde Staten en een aantal an der landen, zo zei de secretaris-generaal verder, zijn voor directe onderhandelin gen tussen Israel en de Arabische landen. In El Kantare, één der door de Is raëliërs bezette steden, wordt de vlag met de Davidsster op de mina ret van de plaatselijk moskee ge hesen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 In de Vishal en op zee 7 Topsy 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Fconomisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 7 Dit nummer bestaat uit zestien pagina s dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Verwachting van het K.N.M.I., geldig van Droog en zonnig weer, overwegend matige noordelijke wind. In het al gemeen iets hogere middagtempe- ra turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volop zonnig strandweer met een frisse wind tussen noord en noord-oost. hi de middag ongeveer 17 graden leewater 14 graden. Vooruitzichten: een hogedrukgebied ohjft voorlopig zonnig en goed strand weer brengen. De NAVO is daarbij niet direct betrok ken, maar ze is er zeker wel in geïnteres seerd. omdat de onderhandelingen van grote invloed kunnen zijn op de betrek kingen tussen Oost en West. Verwacht wordt dat de ministerraad aan de hand van de gebeurtenissen rond om Israel en het conflict de gehele hou ding van de Sovjet-Unie in verband met de politiek van ontspanning onder de loep zal nemen. Daarbij is van belang in hoeverre de NAVO op de hoogte is van de wijze waarop en van de mate waarin de Sovjet-Unie eventueel hulp aan gene raal Nasser en zijn bondgenoten heeft gegeven. Daarbij is het mogelijk, dat de standpunten van de NAVO-ministers uit een zullen lopen. De Verenigde Staten zullen na het vastlopen van de onderhandelingen in Genève in de ontwikkeling van de toe stand in Vietnam en nu weer in het Na bije Oosten een verscherping van de Rus sische houding zien. Daarbij moet dan voor de secretaris-generaal van de NAVO toch wel enige zorg geven dat er hier en daar bilaterale ontspanningsgesprekken West-DuitslandSovjet-Unie, Groot- BriftanniëSovjet-Unie, Frankrijk met de Sövjet-Unie en andere landen van het oostblok, enz.) op gang worden gebracht, die niet gecoördineerd worden door de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Daartegen zou zich trouwens in eerste in stantie Frankrijk duidelijk verzetten. De Franse regering, aldus meldt onze correspondent in Parijs, heeft nog niet geantwoord op het verzoek dat de Arabi sche landen hebben gedaan om in de di plomatieke veldslag die nu met Israel De bouw van een tweede Velsertunnel vormt op de eerste plaats een financieel probleem. De tunnel zal vooral een op lossing bieden voor de moeilijkheden waarmee het lokale verkeer tussen Haar lem, Beverwijk en Velsen heeft te kam pen. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Noord-Holland, ir. Unger, is daarom van mening, dat de bouw ook door deze omliggende gemeen ten gefinancierd dient te worden. Vast staat echter dat deze niet beschikken over de gelden die hiervoor nodig zouden z(jn. Dit en meer over de moeilijkheden met betrekking tot de bouw van een twee de Velsertunnel deelde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken mr. J. C. Droste gisteravond mee tijdens een vergadering van de Kamer. (Zie verder pagina 7) De Amerikanen en de Engelsen heb ben zich, volgens de Arabieren, al tijdens de korte oorlog met Israel vereenzelvigd omdat ze, zoals Nasser nadrukkelijk had beweerd, zelfs militair zouden hebben ge steund. Aanvankelijk hadden de Arabi sche landen gehoopt dat zij op de daad werkelijke hulp van de Sovjet-Unie zou den kunnen rekenen. De teleurstelling over de Russische houding onder de Arabische landen heeft de stukken van Frankrijk nu nog wat ho ger doen stijgen, maar niettemin blijft het de vraag of president De Gaulle nu wel zo heel veel meer voor ze zal kunnen doen. Een kandidaat-bemiddelaar kan uiteraard alleen bemiddelen wanneer hij door beide partijen wordt geaccepteerd en Israel zal Frankrijk in die rol ver moedelijk niet aanvaarden. Naar in New York verluidt bereiden de Russen een „tweede front" voor in hun campagne om Israel te dwingen, de bezette Arabische gebieden prijs te ge ven. Nu gebleken is, dat wegens het recht van veto van de permanente leden van de Veiligheidsraad, van dit orgaan geen besluit is te verwachten dat Israel zich zonder meer achter de oude grenzen moet terugrekken, overweegt de Sovjet- Unie de Algemene Vergadering van de VN in te schakelen. De Algemene Vergadering zal vanmid dag bijeenkomen om nog enige punten inzake de kwestie-Zuidwest-Afrika af te handelen. '/'-TM** - '4 </g. 4mm WWmm Bertus Aafjes: Dichters liegen de waarheid. Donderdag en zaterdag viert Velsen feest! In de loop van welhaast een eeuw is in onze gemeente een traditie gegroeid van feestelijkheden op herdenkings- en hoogtijdagen in het bestaan van het Noordzeekanaal. 15 juni 1967 is opnieuw zo'n noogtij- dag. Hare majesteit de koningin komt naar IJmuiden voor de officiële ope ning van de nieuwe havenmond. Zij maakt daarbij een rijtoer door de ge meente en bezoekt het stadhuis. Laat Velsen getuigen van zijn vreug de met dit voor de ontwikkeling van de gemeente zo belangrijke gebeuren. Steek de nationale driekleur uit! Komt in grote getale langs de route, die de koningin zal rijden of naar het Plein 1945! Neem deel aan de feestelijkheden op zaterdag 17 juni! Uw dagblad publiceert de routes, de tijden en de programma's. Neem daarvan kennis en vier mee het feest van Velsens levensader: het Noordzeekanaal. De burgemeester van Velsen, Bührmann. 0 Foto boven: De straten in de omtrek lagen bezaaid met onont- plofte granaten. 0 Onder: Het achterschip maakte een luchtreis van vijftig meter. (Van onze correspondent) Twee doden, 142 in ziekenhuizen behan delde gewonden, van wie er 33 moesten worden opgenomen, vele tientallen licht gewonden die ter plaatse behandeld wer den en een bedrijfs- en gebouwenschade die in de miljoenen loopt: dat is de na galm van de donderende slag waarmee gistermiddag een munitieschip met 45 ton afgekeurde granaten in de lucht vloog in de kernhaven van Utrechts industrieter rein Lage Weide. Het is de vraag of de oorzaak van de ontploffing, die begon met vuurverschijn- selen in één van de zojuist ingeladen sta len kisten met munitie, door de daarvoor ingestelde commissie ooit achterhaald zal worden. Sabotage wordt niet onmogelijk, maar wel zeer onwaarschijnlijk geacht. De explosie, die tot 750 meter in de om trek zware schade aanrichtte, heeft het leven gekost aan twee Utrechters, de 21- jarige C. de Goede, laborant bij Philips en aan A. C. Verbeek. De eerste werkte aan de loswal van de aan de kernhaven grenzende bedrijven van Philips lasstalen- fabriek. De tweede, al een paar maanden in de ziektewet lopend, zat in de haven te vissen. Ze werden getroffen door rond vliegende stukken staal en konden pas verscheidene uren na de explosie worden geïdentificeerd. (Van onze correspondent) MOSKOU. Met de aankomst van één van de militantste leiders in de Arabische wereld, de Algerijnse president Boume dienne en diens minister van Buitenlandse Zaken Bouteflika, in Moskou zijn de di plomatieke activiteiten van de Russen om tot een oplossing te komen voor het con flict in het Nabije Oosten weer in een nieuw stadium gekomen. De onverzoenlijke houding van de Alge rijnen, die als enigen de oproep van de Veiligheidsraad tot een staakt het vuren negeerden, de oproep aan de communisti sche landen, in het bijzonder aan de Sov jet-Unie om in het Israelisch-Arabisch conflict een duidelijk standpunt in te ne men, alswel Boumedienne's gesprek met Tito bij een tussenlanding in Belgrado op weg naar Moskou wijzen in de richting, dat Boumedienne na de nederlaag van het Egyptische leger erop uit is in de Arabi sche landen meer macht tot zich te trek ken. Het Algerijnse leger is nu waarschijn lijk het sterkste van de Arabische wereld. Sedert 1965 heeft Boumedienne naar schat ting tweehonderd tanks en 75 Mig-straal jagers uit de Sovjet-Unie gekregen. Niet gemakkelijk Politieke waarnemers in Moskou ver wachten daarom dat de onderhandelingen tussen Boumedienne en de Russische lei ders niet gemakkelijk zullen verlopen. Het is zeker dat de gesprekken in de eerste plaats zullen gaan over de houding die Rusland van plan is in te nemen. De Al gerijnen hebben tot nu toe hun critiek op de Russische houding in de crisis niet on der stoelen of banken gestoken, zodat Mos kou met solidariteitsverklaringen of met het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Israel en dergelijke stappen Boumedienne nauwelijks zal kun nen bevredigen. De Algerijnse president zal er zeker op uit zijn Russische bijstand te krijgen om wraak te nemen op Israel. Boume dienne werd op het vliegveld van Moskou opgewacht door ongeveer vijfhonderd Ara bische studenten. Ze riepen: „Boumedien ne, oorlog met Israel". Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig premier Ko- sygin en de minister van Defensie, maar schalk Grezko. Na de explosie, die een paddestoelach tige wolk hoog de lucht in stuwde, ont stond nergens brand, maar zoveel te meer viel er te doen aan gewondenver- pleging Honderden mensen in omringen de bedrijven werden gewond door glas scherven, toen door de luchtdruk in «fén golf de ruiten uit puien werden wegge- perst of gezogen. Ook wegspattende stuk ken staal maakten slachtoffers. (Zie ook pagina 2) De onderhandelingen over de wijzigin gen van de loon- en arbeidsvoorwaarden zijn vastgelopen. Als gevolg hiervan heeft de Federatie van Werknemers Organisa ties in de Zeevaart de CAO met de Raad van Bestuur voor de Zeevaart (werkge vers) opgezegd. Sinds 6 april was er over de nieuwe arbeidsvoorwaarden gespro ken. De Federatie van Werknemersorgani saties in de Zeevaart deelt mee, dat na de opzegtermijn van twee maanden voor de lopende CAO „een ernstige conflict situatie kan ontstaan". De federatie heeft met een zestienduizend leden ongeveer 80 percent van het gehele Nederlandse koopvaardij personeel georganiseerd. De federatie heeft het contact met de raad van bestuur voor de Zeevaart verbroken, toen bleek, dat de werkgevers slechts onder twee voorwaarden over een nieuwe CAO wilden onderhandelen. Die voor waarden betroffen de eis, dat de federatie moest instemmen met twee wetswijzigin gen die de raad in het hoofd had. Het éne hield in, dat bij de wet een vermindering van het machinekamerper- soneel geregeld zou worden, het andere betrof een drastische verschuiving van de grens tussen kleine en grote zeescheep vaart. Nu ligt het onderscheid bij de 500 bruto registertan; het zou volgens de werkgeversvoorstellen bij de 2000 b.r.t. komen. Gevolg daarvan zou een formele overheveling zijn van grote groepen per soneel van de grote zeescheepvaart naar de kleine, wat aanzienlijke financiële of fers voor de betrokkenen met zich zou brengen. Met ingang van 1 juli zal het bouwbe leid in ons land verder worden verruimd. Geen rijksgoedkeuring zal dan meer no dig zijn voor de bouw, de uitbreiding etc van een aantal bouwwerken, als ongesub sidieerde woningen, boerderijen, Kerken, alsmede voor de uitvoering van werken tot en met tienduizend gulden aan andere gebouwen. De maatregel geldt voor het gehele land. Verder worden in Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overijsel de bestaande grenzen verruimd voor het verlenen van goedkeuring voor die bouwwerken, waarvoor een rijksgoed keuring nog vereist blijft. In deze provincies zullen vanaf 1 juli: de gemeentebesturen bevoegd zijn rijksgoedkeuring te verlenen voor wer ken tot en met ƒ50.000 (thans 25.000). de hoofdingenieurs-directeuren van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid respectievelijk de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam werken tot en met 500.000 kunnen goedkeuren (thans 300.000). Tot deze werken behoren ook de industriegebou wen, waarvoor tot nu toe aanvragen door het departement zelf worden behandeld, als de bouwsom meer dan 50.000 be draagt. In de niet genoemde provincies geldt reeds sinds december 1966 een vrijer bouwbeleid. De situatie op de bouwmarkt maakt het aldus de minister verantwoord deze maatregelen te nemen. Hierdoor wordt een snellere afdoening van plannen mogelijk gemaakt, waarop onder andere in de regeringsverklaring van 18 april wordt gedoeld. Verwacht mag worden, dat dientegevolge een bijdrage zal wor den geleverd tot verhoging van de totale bouwproduktie. (Van een verslaggever) Gedeputeerde Staten van de Provincie Noord-Holland hebben gegadigden opge roepen voor twee functies van directeur bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Deze directeuren zul len respectievelijk worden belast met de leiding en coördinatie van de voortgelei ding en distributie en met de leiding en coördinatie op het gebied van de opwek king van elektriciteit (zowel exploitatie als bouw van nieuwe eenheden). De beide te benoemen technische directeuren zullen met een te benoe men economisch directeur gezamenlijk de directie van' het bedrijf vormen. Een van de directeuren zal bij keuze door Gedeputeerde Staten als voorzitter van de directie worden aangewezen. De benoeming van deze drie direc teuren houdt verband met het aftreden van de huidige directeur, ir. J. den Boes- terd. Deze zal dit jaar zijn functie neer leggen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De functies van de nieuwe directeuren komen overeen met die van de drie huidige adjunct-di recteuren bij het PEN. Twee hunner, ir. A. P. Lindenbergh en ir. R. Kruk, hebben reeds meer dan 40 dienstjaren en zullen over niet al te lange tijd eveneens met pensioen gaan. De Koninklijke fabriek Inventum N.V., heeft meegedeeld dat de bijzonder zachte winter 1966/67 in combinatie met een nog steeds slechte conjunctuur het noodzake lijk maakt voor een deel van haar bedrijf een werktijdverkorting aan te vragen. Voorlopig zal tot 29 september voor 87 werknemers van de fabriek in Wolvega een vergunning voor werktijdverkorting worden aangevraagd. FRANKFORT (AP Fritz Bauer, een van de bekendste Westduitse officieren van justitie inzake oorlogsmisdaden, pro beert vast te stellen of een man die in Argentinië is gefilmd dr. Josef Mengele is, de sinds lange tijd gezochte Ausch- witz-arts. Een van Bauer's assistenten, dr. Hans Grossman, heeft meegedeeld, dat drie en een halve seconde van een zestien mm film in het kantoor van de Frankfurter staatsaanklager is afgedraaid. Het onder zoek wordt voortgezet. Grossmann weigerde een bericht te be vestigen volgens hetwelk een getuige Men gele op de film had herkend. Mengele wordt er van beschuldigd dat hij experi mentele chirurgie op gevangenen van Auschwitz in Polen heeft toegepast. Te zamen met Hitler's plaatsvervanger. Mar tin Bormann, staat Mengele bovenaan de lijst van nazi's die door Bauer gezocht worden. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15SS2 Leldiestraal (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 16 Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1