Israel won Sinaï-veldtocht door een riskante snelle aanval Berichten over doden en gewonden sijpelen binnen Rassenrellen in de VS 1 In Syrië heerst krijgslustige stemming onder de bevolking RAKETTEN OP WACHTGELD Russisch ruimtevaartuig naar Venus Ifaaeom is iglo sinaasappelsap uniek? m VISCONSERVEN r BLOEDIGE BOTSING IN TAMPA Van dag tot dag In Rottweil proces tegen ex-SS'er Scheerer begonnen Weer luchtpost naar Arabië en Koeweit Israel ontkent gevangenneming van vijf Russen Libanon richt zich weer op de handel Venera-4 is twee dagen voor op Mariner van de VS „Times" waarschuwt Israel telegrammen DINSDAG 13 JUNI 1967 3 Politieke marathon Buit Wennen 1' (Van onze medewerker ruimtevaart) De Sovjet-Unie heeft gisteren een ruimtevaartuig van 1106 kilogram ge lanceerd voor een vlucht van onge veer vier maanden naar de planeet Venus. Volgens de eerste berichten van het persbureau Tass ligt de baan dicht bij de vooraf berekende en functioneren de instrumenten aan boord van de Venera-4 naar wens. Het bevat géén conserveringsmiddel. Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje Nu de rook boven de slagvelden van het Nabije Oosten begint op te trekken, tekenen zich twee feiten onomstotelijk af: ten eerste, dat de Israëlische militaire overwinning op alle fronten nog afdoen- der is dan aanvankelijk mocht worden aangenomen en ten tweede, dat de poli tieke nawerking van deze overwinning grotere gevolgen zal hebben dan men in de eerste dagen na de wapenstilstand kon voorzien. Zelden is in de geschiedenis de militaire en politieke situatie in een zo omvang rijk deel van de wereld zo ingrijpend ge wijzigd in zo korte tijd. Niet alleen de direct betrokken naties als Israel en zijn Arabische bedreigers zijn met een klap in een geheel andere verhouding tegen over elkaar komen te staan, maar ook de grote mogendheden moeten hun beleid ten aanzien van dit deel van de wereld geheel opnieuw bestuderen en opbouwen. Nu Israel als de sterkste en mondigste natie in het Nabije Oosten zich helaas door een opgelegde oorlog voor volle dige erkenning zijner zelfstandigheid heeft gemeld, is de droom der Arabische verbondenheid rauw verscheurd. Daar voor in de plaats rest de Arabische sta ten slechts een overeenkomst met Israel tot gezamenlijke oplossing van de socia le, economische en politieke problematiek in dit areaal, vooral ook omdat de grote mo gendheden in de totstandkoming van zo'n overeenkomst een groot internationaal be lang zullen zien. De steun van de Sovjet- Unie aan de Arabische zaak bestond voor negentig percent uit woorden en voor tien percent uit oorlogstraining. Een oorlog is voor de Arabische naties in de toekomst onmogelijk geworden. Aan de woorden hebben zij niets gehad. Materiële hulp uit het Westen is slechts verkrijgbaar, in dien deze gegarandeerd zal worden aan gewend voor economische en sociale op bouw. Als één gulden uit het Westen zou worden besteed aan aankoop van wapens uit de Sovjet-Unie of uit andere commu nistische landen, zou die hulp onmiddel lijk worden gestaakt. Natuurlijk zal de levering van wapens aan Israel en de Arabische landen doorgaan, ook uit parti culiere bronnen, omdat er altijd nog fi nanciële machten achter deze wapenle veranties staan die staan of vallen met deze „smerige" handel. Maar de grote mogendheden zullen zich er wel voor wachten, het Nabije Oosten nog eens tot een brandhaard op te stoken. Het Westen kan zich niet veroorloven, zijn belangen in vuur te doen opgaan. De Sovjet-Unie heeft een duidelijk échec geleden toen het erop aankwam, haar steun aan de Ara bische landen effectief te maken. De nederlaag van Nasser is de nederlaag van Moskou geworden. Ondanks de vele woorden van Arabische kant die de neiging tot een revanche wil len doen doorschemeren, kan men er ze ker van zijn dat de laatste oorlog in het Nabije Oosten een langdurig tijdperk van zij het geforceerde vrede heeft in geluid. Israel heeft een zware taak op de schouders gekregen, na de moeilijkste en tegelijk meest geslaagde operatie te gen zijn vijanden te hebben volbracht. De taak van belangrijkste, meest progres sieve, toonaangevende natie in het Nabije Oosten, die toegangspoort zal moeten zijn voor alle opbouwende hulp van buiten aan het gehele Nabije Oosten. Het prestige van Israel is sterker dan ooit. Zijn eisen zullen moeten worden in gewilligd, voor zover zij redelijkerwijs kunnen worden gehonoreerd. Daartegen over stelt de jammerlijke toestand in het Arabische gebied eisen aan Israel. Als de Israëliërs even knap en snel zijn in het oplossen van economische problemen en sociale noden als zij zijn in de oorlogvoering, dan kunnen de Ara bische naties in een eventueel akkoord van politiek en economisch karakter veel hulp van Israel verwachten. Maar zij zul len moeten berusten in het besef, dat zij een halve eeuw nodig zullen hebben om te komen waar Israel al is. Een halve eeuw, waarin iedere gedachte aan wraak, vernietiging, revanche, oorlog af breuk zal doen aan hun eigen voortbe staan. ■«WWWWWWWWMWWIWIWWIWfWIlWVWMIflIWWWWWWW ''WWIWMWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWt (Door onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) TEL AVIV Vier vermoeide maar tevreden Israëlische generaals hebben gisteravond uit de doeken gedaan hoe Israel voor de tweede maal de veld slag in de Sinaï-woestijn won. Het was het yerhaal Van riskante aanval len, snelle doorstoten, en geïnspi reerde troepen. Uit hun rapport bleek dat de Egyptische troepen meer te genstand hebben geboden dan in de eerste dagen werd aangenomen. Drie Israëlische divisies stonden in de Sinaï tegenover zeven Egyptische, die in het begin nog werden gesteund door over gebleven toestellen van de deerlijk ge havende Egyptische luchtmacht. De be langrijkste veldslagen speelden zich af tussen tankeenheden in het noordwestelijk deel van de woestijn, het gebied dat als een zwaardvormig aanhangsel onderaan Israel hangt. Langs de Middellandse Zeekust werd een snelle operatie uitgevoerd naar het Suez- kanaal, terwijl in het midden een drievin- gerige aanval werd ondernomen om de vluchtende Egyptenaren de pas af te snij den. Een van de generaals onthulde dat enige divisies" uit Jemen door de Egyp tenaren waren ingezet en een zogenaamde Palestijnse divisie was gestationeerd in de Gazastrook. De Israëlische aanval begon om kwart over acht maandagmorgen vijf juni over twee oost-westverbindingswegen tussen de Israëlische Sinaï-grens en het Suez-kanaal. In de late dag van dinsdag was de rug- gegraat van de Egyptische zevende tank divisie gebroken en veroverd in het hart van de woestijn. Vijf tot zeshonderd tanks werden vernietigd en ongeveer een hon derd vielen in Israëlische handen. Ook werden ruim drieduizend gevangenen ge maakt, terwijl tienduizenden Egyptische CINCINNATI (AP) Een aantal blan ken is in de Amerikaanse stad Cincinnati afgeranseld door negers. Door benzine bommen werden in een wijk van de stad drie branden gesticht. De schade is ge ring. Hier en daar is geplunderd en zijn winkelruiten ingegooid. In Los Angeles begonnen gisteravond in de negerwijk Watts ongeveer 500 be woners de politie en de brandweer met stenen te bekogelen toen deze waren ge alarmeerd voor een brand. Twee jaar ge leden was Watts het toneel van ernstige ongeregeldheden, die aan enkele tien tallen mensen het leven kostten en waar bij zeer veel schade werd aangericht. ROTTWEIL (AP) In het Westduit- se stadje Rottweil is een proces tegen oud-inspecteur van politie Rudolf Schee rer begonnen. Hij wordt beschuldigd van moord op 850 joden in de jaren 1943-'44. Scheerer, oud SS-kapitein, stond aan het hoofd van een bureau dat de joodse en Poolse zaken in de Sovjet-Unie onder zich had in de laatste fase van de oorlog. Scheerer kreeg de lijsten met de namen van de joden die geëxecuteerd moesten worden en was verantwoordelijk voor de uitvoering van de executies. BOEDAPEST (A.P.) Ter ere van het gouden jubileum van de Russische okto- ber-revolutie wil een Hongaarse atleet de 2.450 kilometer van Boedapest naar Mos kou in 35 dagen afleggen, zo meldt het persbureau MTI. Gyoergy Schririlla van de plaatselijke atletiekclub Vasas is maanden geleden reeds met zijn speciale training begon nen. Hij wil per dag in zes uur 70 kilo meter afleggen. troepen in grote wanorde naar het kanaal terugtrokken en daar zwemmend de over kant trachtten te bereiken. Volgens een van de generaals zouden deze vluchtelin gen op sommige plaatsen door eigen man schappen aan de overkant van het verlos sende water zijn neergeschoten. Een aantal Egyptische raketten werd buitgemaakt, en ook een Egyptische ra ketbasis viel vrijwel intact in Israëlische handen. Naar schatting sneuvelden zeven tot tienduizend Egyptenaren tegen 275 Is raëliërs. Na een campagne van vier dagen en vijf uren waren drie Egyptische divisies vol ledig vernietigd. „Deze overwinning", zei een van de generaals, „was voornamelijk mogelijk, omdat Israëlische troepen steeds in de gelegenheid waren zelf te be palen waar de volgende slag zou worden uitgevochten". Hij zei voorts dat de suc cessen te danken waren aan ongewone aanvalsmethoden, in geen van de stan daard militaire handboeken beschreven. De Egyptenaren werden beschreven als goed uitgerust, goed in de verdediging, minder doeltreffend in een mobiele aan val, en algeheel inefficiënt wanneer de aanval werd bepaald door de tegenpartij. Nog na de wapenstilstand tussen Egypte en Israel werd van Egyptische zijde van het Suez-kanaal op Israëlische troepen ge vuurd, aldus een van de generaals. Het vuur werd beantwoord met tank- en ar- tilleriegeschut. Ook Israëlische parachutisten waren bij de strijd betrokken, maar zij werden als infanterie gebruikt. Zij hadden de op dracht om op bepaalde punten de tegen stand van de Egyptenaren te breken en hen van ontsnappingsroutes af te snijden. De generaal, die deze aanval leidde gaf een beschrijving van het uiterlijk van de Israëlische troepen en vroeg zich vervol gens af wat de Egyptische krijgsgevange nen wel moesten denken van een leger dat op sandalen, zondagse schoenen en in privé vervoersmiddelen de strijd aanbond. „Maar er is iets in onze natie", zei hij, „dat dit alles mogelijk maakt. Wij heb ben op zo'n manier gevochten dat de vij and de eerste jaren niet in staat zal zijn iets tegen ons te ondernemen". Maar terwijl Israel nog steeds moet wennen aan deze ongeëvenaarde overwin ning in de moderne oorlogvoering, sij pelden de berichten binnen over doden en gewonden. Officieel wordt het aantal ge sneuvelden geschat op bijna zeven hon derd, in geïnformeerde kringen wordt echter aangenomen dat dit aantal aanzien lijk hoger kan liggen. De cijfers betreffen gesneuvelden tot en met zondag. Na de aanvankelijk opgewek te muziek, is radio-Israel sinds gisteren overgeschakeld op klassieke muziek in mineur. Israel likt zijn wonden. (Van onze speciale verslaggever) DAMASCUS. „Wij staan pas aan het begin van de oorlog". Dit is nog altijd de algemene mening in Syrië, waar de regering vaster dan ooit de teugels in handen lijkt te hebben. De veldslag bij Queneitra wordt door de Syriërs gevierd als ëen triomf, omdat „het Syrische prole tariaat" Israel daar heeft kunnen terug wijzen en naar Syrische mening dus ook de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Is het in andere Arabische landen zo, dat de jeugdige bevolking wel wil door vechten, maar de regeringen de nutteloos heid daarvan inzien, in de volksdemocra- tische republiek Syrië gaan de jonge Baath-regering en de proletarische bevol king hand in hand. Syrië is een soort Cu ba geworden, waar het de boeren zijn, die De PTT deelt mee dat met ingang van heden weer luchtpostverkeer mogelijk is met Saoedi Arabië en Koeweit. Met enige vertraging in de overkomst moet reke ning worden gehouden. De Nigeriaanse postadministratie heeft de P.T.T. meegedeeld, dat de verzending van post, alsmede het telegraaf- en tele foonverkeer naar Oost-Nigerië is gestaakt TEL AVIV (AP) Op de laatste da_ van de oorlog met Egypte hebben Israë lische troepen op het schiereiland van Sinaï een Egyptische raketbasis com pleet met negen Sovjet-luchtafweerraket- ten van het type S.A.-2 buitgemaakt, zo heeft het leger meegedeeld. De basis was gelegen tussen Mitla en het Suez-kanaal. Foto: Een van de buitgemaakte raketten. macht in handen hebben genomen. De middenstand van Damascus vluchtte za terdag, maar „het proletariaat" beheer ste de straten en beschermde de stad. De Syrische regering is zo zeker van ■zichzelf en van de steun van China, dat zij alle politieke gevangenen heeft vrijge laten en iedereen, zonder aanzien des per- soons, met wapens heeft uitgerust, zonder bang te zijn voor een zoveelste revolutie. De slag bij Queneitra heeft de bevol king een gevaarlijk soort vertrouwen ge geven dat voor de toekomst het ergste doet vrezen. TEL AVIV (AP en AFP) Een Is raëlische woordvoerder heeft formeel ont kend, dat zich Russische officieren in Israëlische krijgsgevangenschap bevinden. Volgens eerder verspreide berichten waren aan het Syrische front vijf Russi sche officieren gevangen genomen. De Russen zouden opgetreden zijn als adviseurs voor een Syrische artillerie- eenheid in El Tawfik, een belangrijke Syrische artilleriestelling die de vallei van Galilea beheerst. (Van een speciale verslaggever) BEIROET. Beiroet de hoofdstad van de Libanon, dat buiten de strijd in het Nabje Oosten is gebleven ziet er uit als in 1958, toen de Amerikaanse mi litairen het land binnentrokken. Zonnig en luchtig geklede meisjes lopen door de straten, omzwermd door zwaar gewapen de militairen. In vele straten zijn van buitenlandse bankgebouwen en lucht vaartmaatschappijen de ruiten ingegooid, auto's omgegooid en veelal verbrand. In de stad, die door de meeste buiten landers is verlaten, word ik argwanend aangekeken door de Libanezen. Gisteren probeerde ik het gebouw van de Aramco (Arabian American Oilcompany) binnen te komen, maar werd tegengehouden door de Arabische portier, die tegen mij begon te schreeuwen op een bijzonder kwade toon, waarschijnlijk in de veronderstel ling dat ik een Amerikaan was. Het uitgaansverbod dat gisteren nog gold van 7 tot 10 uur 's ochtends en van 5 tot 7 uur 's avonds is nu opgeheven. Wel moet iedereen nog steeds om tien uur 's avonds binnen zijn. De stad is rus tig. De Libanon, dat zich nooit zo over tuigend achter de Arabische zaak heeft geschaard, richt zich weer op de handel. ADVERTENTIE De Amerikanen zijn van plan in de nacht van morgen op donderdag de Mariner-5 naar Venus te zenden. De Russen maakten gistermiddag pas om vijf uur bekend dat de Venera-4 gis terochtend om drie uur veertig Neder landse tijd was gelanceerd. Het vaartuig moet geruime tijd een parkeerbaan om de aarde hebben doorlopen gezien het feit dat de Venera zich gistermiddag om twaalf uur, dus negen uur na de lance ring, pas op 112.000 kilometer van de aarde bevond. Het vaartuig kon toen pas hoogstens drie uur voordien uit de par keerbaan op weg naar Venus zijn ge stuurd. Het gewicht van de Venera-4 (1106 kg) is niet alleen veel groter dan dat van de Amerikaanse Mariner-5 (245 Kg), maar ook groter dan dat van de Venera's 2 en 3 (resp. 963 en 960 kg) die in november 1965 naar Venus werden gelanceerd. Hoewel de Russen der traditie getrouw niet meer over hun nieuwe ruimteschot hebben gezegd dan dat Venus het doel is en dat alles naar wens verloopt, neemt men in Westelijke kringen aan dat de Venera-4 de opdracht heeft een zachte landing op Venus te maken, terwijl het komende Amerikaanse schot slechts een passage van de planeet op het oog heeft. Amerika heeft al enkele belangrijke successen bij het planeetonderzoek door onbemande ruimtevaartuigen geboekt. Niet alleen heeft de Mariner-2 een kort stondige ontmoeting met Venus gehad maar ook de Mariner-4 was een groot succes. De Sovjet-Unie heeft tot dusver nog geen spectaculaire planeetsuccessen ge boekt. Nadat eerder enkele Mars- en Ve- nus-schoten met ruimtevaartuigen van het type „Zond" waren mislukt doordat de radioverbindingen uitvielen, werden in november 1962 twee Venera ruimtesche pen naar Venus gelanceerd. De Russen claimen dat een van deze vaartuigen de Venera-3 die op 16 november de ruimte inging, op 1 maart 1966 op Venus te plet ter is gevallen, terwijl de op 12 novem ber gelanceerde Venera-2 langs de pla neet vloog. De radioverbindingen met de Venera's waren echter kort voor het bereiken van de omgeving van Venus uitgevallen, zo dat de wetenschappelijke waarde van deze experimenten uiterst gering was. Mogelijk heeft Rusland nu met de Vene ra-4 het eerste duidelijke succes in het planeetonderzoek, maar het is niet be kend of dit succes geboekt zal worden voordat de Amerikaanse Mariner Venus bereikt of na die tijd. ADVERTENTIE C Twee negers worden weggeleid nadat zij gedurende enkele uren vanuit enige huizen op de politie hadden geschoten. TAMPA (Reuter) Opnieuw is giste ren geweld gepleegd in de Amerikaanse stad Tampa, waar ongeveer tweehonderd negers met stenen begonnen te gooien. Door de politie werd de hulp van de mi litie, de nationale garde, ingeroepen. De politie patrouilleerde met 350 man in plaats van, zoals gewoonlijk met 150 man. De vervanger van de zondag gearres teerde leider Stokeley Carmichael, Rap Brown, noemde deze arrestatie een „oor logsverklaring van het racistische blan ke Amerika". Hij riep de negersoldaten die in Vietnam vechten op, terug te keren teneinde „hun moeders en gezinnen te verdedigen". In Prattvile (Alabama), waar Carmi chael werd gearresteerd, ontstond een vuurgevecht tussen politie en negers. Twee politiewagens werden door kogels ge troffen. LONDEN (DPA) Het Londense dag blad de „Times" ziet de kansen op vrede in het Nabije Ooosten somber in, als de Israëliërs de door hen veroverde gebieden niet willen prijsgeven. „Het mag waar zijn dat niemand hen uit de veroverde gebieden verjagen kan, maar geen Israëliër kan werkelijk gelo ven dat zo'n gedicteerde vrede van lange duur kan zijn, zelfs als een Arabische regering erin toestemt, wat hoogst on waarschijnlijk is. Er is ook geen reden om aan te nemen dat buitenlandse rege ringen veroveringen van die omvang zul len onderschrijven." „Op de ochtend van de overwinning geloven de Israëliërs wellicht dat dat geen rol speelt, maar op de lange duur is dat wel zo. Zij zullen niet noodzakelijkerwijs altijd in militair, opzicht de meerderen zijn van alle Arabieren", aldus de Times, die ook ingaat op de opmerking van mi nister van Defensie Mosje Dayan, dat er geen sprake kan zijn van volledige op name in de Israëlische maatschappij van de Arabische bewoners van het gebied ten westen van de Jordaan. „Als hij bedoelde dat de westelijke oever niet aan Jordanië wordt teruggege ven, dan moet hij het scheppen van nog eens één miljoen vluchtelingen in het oog hebben, voor wie anderen moeten zorgen. Dit zou ontzettend zijn. Op een dergelijke basis kan of mag geen vrede gebouwd worden", aldus de „Times". 1 Voorzitter. Sven Weden, een 54-jaar oud parlementslid is met algemene stemmen gekozen als voorzitter van de Zweedse liberale partij. Geboortenbeperking. De Indische minis ter van Gezondheid, dr. Chandrasekhar heeft in het Lagerhuis gezegd dat de paus hem tijdens zijn bezoek aan het Vaticaan gezegd heeft tegen weten schappelijke contraceptie en abortus te zijn. Muiterij. Het Russische persbureau Tass meldt dat een aantal Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam op 19 mei een hongerstaking heeft gehouden. De mili tairen weigerden te vechten en eisten naar huis teruggezonden te worden. Het bericht wordt ontleend aan het Noord- vietnamese persbureau. Verkeersdoden. Zeven kinderen en hun 21-jarige tante zijn in Canada om het leven gekomen toen de auto waarin ze zaten tegen een zware trekker met op legger botste. Handboeken. Het bekende internationale persbureau Reuter gaat in samenwer king met de Londense uitgever Paul Hamlyn handboeken over de achter grond van het nieuws publiceren. Het eerste werk dat op 21 juli verschijnt, gaat over het nieuwe Afrika met een overzicht van de 33 onafhankelijke sta ten van dit werelddeel, en is samen gesteld door vijfig Reutercorrespon- denten in Afrika. Vrijgelaten. Zuid-Vietnam heeft veertig krijgsgevangenen uit Noord-Vietnam vrijgelaten bij de brug over de rivier de Ben Hai, die in de gedemilitariseer de zone de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam vormt. De gevangenen, on der wie een jonge vrouw met een baby van drie maanden, hadden geweigerd in Zuid-Vietnam te blijven. Hersteld. Tunesië en de Verenigde Arabi sche Republiek hebben weer diplomatie ke betrekkingen met elkaar aange knoopt. „Kliek". Twee uur lang is er voor de Bulgaarse ambassade in Peking be toogd tegen de uitwijzing uit Bulgarije van drie Chinese studenten die in een Bulgaarse krant hadden geschreven dat Bulgarije geregeerd wordt door „een kliek revisionisten".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3