Onderhouden blijspel met satirische inslag Coppola's „Big boy" opende het Arnhemse Filmfestival m. X ledereen krijgt nu 6 mooie stuiters ^r) bij IGLO patates frites! >'ifc Vakantie ook voor uw huid Ramses Shaffy zong filmweek open Reorganisatie van de Britse commerciële t.v. Orfeo" zaterdag flit iil|i NTS-uitzendingen Holland Festival Peter en Pavla WIJ ONTVINGEN: DINSDAG 13 J mi 196 7 9 HET LAG vooi de hand de zesde internationale Filmweek Arnhem te openen met Fernhouts „Sky over Hol land'". de spectaculaire documentaire over ons land, di^ eerst in Cannes de Gouden Palm verwierf en vervolgens het succes van het Nederlandse pavil joen in Montreal ging uitmaken. Min der eenvoudig was het een keuze te maken voor de speelfilm, waarmee de feestelijke openingsvoorstelling in het Arnhemse Rembrandt Theater haar „gezicht" zou. krijgen, wat betekent dat de betrokken film licht en vrolijk of een imponerend kijkspel zou moe ten zijn en in ieder geval een aantrek kelijk stuk bioscoopamusement be hoorde te vertegenwoordigen. Met „You're a big boy now" is een goed compromis gevonden tussen de uiteen lopende eisen, waaraan een openings film moei beantwoorden. Het debuut van de 2*-jarige New Yorkse filmer Francis Ford Coppola is niet opzien barend, naar uiterlijke maatstaven gemeten, maar het is een vrolijk en voortdurend onderhoudend en verras send blijspel met een lichtelijk sati rische inslag, dat tegelijk als voor beeld van de „young American cine ma" kan dienen. De film is in zijn 'ge heel in New York opgenomen, waarbij het Coppola zelfs gelukt is met zijn camera door te dringen in de heilige hallen van de openbare leeszaal aan Fifth Avenue, de lichtreclames van Times Square filmteksten te laten uit zenden en de bewegende krant op Times Tower te doen onderbreken door een vermelding van de naam Barbara Darling, die in de film de be gerenswaardige vrouw is, achter wie „big boy" vertwijfeld aanholt. Persiflage Losbandig Bizar C. Boost "j (Op zo'n moment denkt hij beslist niet aan WF) Met nog 3 minuten te spelen blijft elke gedachte aan IVi a natuurlijk ver buiten de lijnen. Tot het eindsignaal. Dan wordt de overwinning door 65.000 supporters en 5 miljoen tv kijkers uitbundig gevierd met JONGE S2Ê3 GENEVER Want in de feestvreugde van iedereen die de wedstrijd heeft gezien speelt kVial van zelf mee. 4 D FOCKINK C4rut& 1679 '"WAND FOCKlWf Nu willen ze wel twéé keer in de week patates frites! Zó lekker zijn ze van Iglo. En zó machtig vinden ze die kleurige stuiters. In elk pak zitten er 6. Gauw halen! De radio geeft woensdag T elevisieprogramnias C. B. ADVERTENTIE Als u met vakantie gaat laat dan uw huid meeprofiteren maar zorg voor een doelmatige bescherming tegen schadelijke invloeden van zon en wind. Voortom dat uw uiterlijk door uit drogen aan frisheid verliest en ge bruik daarom dagelijks Olie van Olaz waErmee u het vochtgehalte van de huid op peil houdt. Deze tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfu merieën, schenkt u een zachte elas tische huid en zorgt ervoor dat ook lang na de vakantie uw zomers- gezonde teint bewaard blijft. Margaret Merril (Van onze speciale verslaggever) De zesde internationale filmweek, het tweejaarlijkse cinemagebeuren in het ka der van het Holland Festival, is begon nen. Burgemeester Matser van Arnhem, die de filmweek in het Rembrandt Thea ter met een korte rede opende, bleek zeer verheugd. De filmweek werd ditmaal ook „opengezongen". Door Ramses Shaffy om precies te zijn, die samen met het trio Louis van Dijk wat van de liedjes liet noren, waarmee hij binnenkort op tour nee door ons land hoopt te gaan. De keus was vooral op hem gevallen, omdat hij bij de jonge filmersgeneratie „in" is, zodat *r haast geen Nederlandse film van de laatste jaren te bedenken is of hij speelt *r een hoofdrol in. Niet in John Fernhouts Sky over Hol land, maar dat wisten we al. Over deze zeventig millimeter-documentaire is na melijk al heel wat geschreven de laatste maanden. Maar de organisatoren waren kennelijk van mening, dat de film, die m Cannes vorig jaar de Gouden Palm voor korte films won, en die enkele da gen later in Montreal door H.M. de ko ningin werd gezien, geen slechte keus mocht heten voor de openingsavond van dit Arnhemse filmgebeuren. Een gedach- 'engang waarmee men zich best kan ver enigingen, temeer, waar Fernhouts film )ret „You're a big boy now" van Coppola ln één programma draaide. In Cannes was ai gebleken, dat dit voor het pu bliek een ijzersterk koppel was. Elizabeth Darling als Barbara Darling „Big boy" is de centrale figuur in de film, die een persiflage inhoudt op Ame rikaanse opvoedingsmethodes! waarin de combinatie van vaderlijke strengheid en moederlijk apenliefde een reeks haast on overkomelijke barrières vormt voor de op groeiende zoon op zijn weg naar de vol wassenheid. De superiere vader, die bo vendien directeur is van de openbare lees zaal en bibliotheek, waar Big Boy werkt bezorgt de jongen een minderwaardig heidscomplex, de verstikkende liefde waarmee zijn moeder hem achtervolgt frusteert zijn belangstelling voor meis jes. Een eerste stap naar volwassenheid wordt gezet, als Big Boy het ouderlijk huis verlaat en op kamers gaat wonen, maar daar blijkt een zorgzame hopita de plaats van zijn moeder te willen innemen. Met behulp van een loslopende haan, die allergisch voor nylonkousen is en ver woede aanvallen op vrouwenbenen onder neemt, bewaakt zij de toegang tot de vrij- gezellenkamer, waardoor de jongen op nieuw zijn pleziertjes op straat moet zoe ken. Een jong actricetje dat in een „off- Broadway"-theater modern toneel be drijft en in haar vrije tijd mannenhaat- ster is, wordt de grote liefde van Big Boy, waarvoor hij tijdelijk de warme ge negenheid van een secretaresse van zijn vader inruilt. Maar na wat teleurstellin gen en verwikkelingen komt het ook met de liefde in orde en mag Big Boy zich eindelijk als volwassen beschouwen. „You're a big boy now" is niet hele maal het debuut van Francis Ford Cop pola. In '64 maakte hij met Roger Cor- man als producent in Ierland een grie zelfilm „Dementia 13", die als „The haunted and the hunted" o.a. in Enge land vertoond is ep daar toch wel enige aandacht trok, al betrof het een routine filmpje uit de griezelfabriek van Roger Corman. Daarvóór had Coppola in Regisseur Coppola dienst van Corman het vak geleerd door het uitoefenen van allerlei functies als ca meraman, tekstschrijver en geluidstech nicus; en nog verder terug in het verle den had de student Coppola om in leven te blijven naaktfilms gemaakt. Iets van het avontuurlijke, het onconformistische, het losbandige, dat zijn korte carrière ken merkte, is in zijn „You're a big boy now" terug te vinden. Voor Europese ogen die de nodige „nouvelles vagues" en „new waves" hebben zien gaan en komen, is de film misschien wat minder overrompelend en vernieuwend dan de eerste reacties uit Amerika deden vermoeden. Maar aan het patroon van de Amerikaanse filmkome die voegt Coppola's film een kleurig en op zienbarend accent tce. De filmer zelf schreef het scenario naar een bestaand boek van David Benedictus, maar is ongetwijfeld persoonlijk verant woordelijk voor de vele dwaze invallen en bizarre grapjes, waarmee de hoofdintri ge opgeluisterd wordt. Coppola is op een urbane manier geestig en zijn visuele grappen, die vaag verband houden met de komediestijl van de vroegste Ameri kaanse kluchten, doen het meest denken aan wat Richard Lester deed in „The knack". In het rappe tempo, waarmee grapjes gelanceerd worden en situaties wisselen, krijgen de acteurs nauwelijks kans iets van een rol te creëren, maar Elizabeth Hartman als de vlees gewor den verleiding Barbara Darling, Geraldi- ne Page als de moeder, Rip Torn als de vader, Julie Harris als de hysterische ka merverhuurster en Peter Kastner als de geremde jongeman passen als types uit muntend in het satirische geheel, dat een feestelijk Rembrandt in de beste fes tival-stemming bracht die men zich kan wensen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse commerciële televisie zal met ingang van juli 1968 op drastische wijze worden gereorganiseerd. Voorgesteld wordt nieuwe regionale om roepen voor Londen, Wales en Yorkshire op te richten. Dit betekent dat enkele bestaande groepen een veer zullen moeten laten, hetgeen bij de betrokkenen op ver zet is gestuit. David Frost, ster van het vroegere we kelijkse politieke cabaret en van het tegenwoordige „frost report", en de ac teurs Richard Burton, diens echtgenote Elizabeth Taylor en Stanley Baker wor den leidende aandeelhouders of commis sarissen van de nieuwe televisiegroepen. De Londense televisie-organisatie krijgt een geheel nieuwe vorm door sa mensmelting van Rediffusion en de Pro vinciale A B C. voor de uitzendingen van maandag t.m. vrijdag. Voor de weekend programma's zal een nieuwe combinatie, het Londense televisieconsortium, optre den, waarbij David Frost een beslissende rol zal spelen bij de samenstelling van de programma's. De bedoeling is dat de bladen „Daily Telegraph", „Observer" en „Economist" hier kapitaal in zullen beleg gen. De invloed van de Thomson-dagblad- organisatie in de Schotse televisie, die tot nu toe 55 percent bedroeg, wordt tot 25 percent teruggebracht. De première van Monteverdi's „Orfeo" in het Holland Festival vindt plaats aan staande zaterdag en niet, zoals wij in Er bij van 10 juni schreven, op vrijdag. nl nl nl boekenboekenboekenboeke: boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken, boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenl In de serie Carillon-paperback van de Uitgeverij W. TEN HAVE N.V. in Am sterdam is uitgekomen „Morgen zal alles anders zijn", waarin de schrijver Thijs Booy een visie geeft over de toekomst van Nederland. Hij wijdt tevens een be schouwing aan de veranderingen in de laatste twintig jaar. Het in een tijdschrift verschenen feuille ton „Het journaal van de Takebora" van de gepensioneerde Nederlandse luitenant- generaal H. A. Maurenbrecher is als boek bij de Uitgeverij A. J. LUITINGH in Laren verschenen. De kapitein vertelt van zijn tocht in zijn zeiljacht rond de wereld. De verzamelde werken van Dirk Coster zijn in twee delen bij A. W. SIJTHOFF in Leiden verschenen. In het ene deel zijn opgenomen Marginalia I-II en een aantal dialogen; in het andere deel Delft, De ro mantische school en Willem van Oranje. „Het uurwerk van de eenzaamheid" van Theun de Vries is als Amstel literair Vierkant verschenen bij L. J. VEEN's Uit geversmaatschappij n.v. in Amsterdam. Het zijn verhalen die in De Friese Koe rier zijn gepubliceerd. Als Amstel Literai re Paperback is bij L. J. Veen de tweede druk uitgekomen van „De wonderlijke avonturen van Zebedeus" van Jac. van Looy. Pierre H. Dubois schreef een inlei ding. DE BEZIGE BIJ in Amsterdam ver zorgde de uitgave „Gedichten" van C. B. Vaandrager. Acht verhalen van A. Middel dorp zijn gebundeld in „Het Dantemeisje" eveneens „Misbruik wordt gestraft" is een roman van C. Buddingh, verschenen bij De Bezige Bij als Literaire Reuzen pocket. ADVERTENTIE Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. JONGE CSU GENEVER in de handige" kneepfles" 10.45 per hete liter. JONÓE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE. JONGE GENEVER Van het achttiende Holland Festival, dat plaatsvindt van 15 juni tot 15 juli, zendt de NTS het eerste deel van het openingsconcert uit, terwijl zij het Fes tival voorts wekelijks begeleidt met een magazine, waarin aandacht wordt ge schonken aan actualiteiten die op de kunstmanifestatie betrekking hebben. Het eerste gedeelte Van het openings concert, dat de NTS donderdag 15 juni van 20.20 tot 21.00 uur op Nederland 1 uitzendt, bestaat uit Monteverdi's „Com- battimento di Tancredi e Clorinda". Aan de uitvoering van dit zangspel wordt me dewerking verleend door het Residentie Orkest, het Nederlands Kamerkoor, solis ten van het Nationale Ballet (o.a. Maria Bovet en Sylvester Campbell) en de so listen Ilse Hollweg, Nelly Groenevelt, Renato Capecchi en Otto Ottens. Het geheel staat onder leiding van Fe lix de Nobel. De choreografie is in han den van Dimitri Parlio. Hans Citroen geeft in de uitzending een toelichting op deze artistieke gebeurtenis, die plaats vindt in het Circustheater te Schevenin- gen. De Holland Festival Magazines, die in de periode van 7 juni tot 12 juli weke lijks \yorden uitgezonden, komen tot stand in samenwerking met de kunstafde lingen van de omroepverenigingen. De eindredactie berust bij Jan Venema. ADVERTENTIE HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassiek fluitconcert. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gram.muziek. 8.00 Nws. 8.10 Gewij de muziek. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub. 8.45 Licht instrumentaal ensemble. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.30 Morgendienst, 11.00 Lichte gram.muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Operafragmenten. 14.00 De wilde vaart, (de- tective-hoorsp. i. 14.25 Moderne amusements muziek. 15.05 Klassieke muziek. 15.30 Mo derne liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gram.muziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Politie nu! 18.00 Muziek. 18.30 Spektrum. 18.50 Licht instrumentaal trio. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwar- tier. 19.45 Het probleem Aden, (Lezing). 19.55 Licht instrumentaal kwintet. 20.15 Mo derne muziek. 21.20 Klankbeeld over wonen en samenleven in een stadsgebied. 21.40 Lich te orkestmuziek. 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22.40 Oud-Engelse madrigalen. 23.00 Wonen zonder midden. 23.15 Lichte gram.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muziek. 9.00 Moder ne pianomuziek. 9.15 Klassiek pianokwartet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Gitaarrecital. 11.55 Licht orkest 12.22 Voor het platteland. 12.30 Tan go-rumba-orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualitei ten. 13.25 Waar de wijsjes zijn. 13.50 Gespro ken portret. 14.05 Muziek uit Israël. 14.35 Viool en piano. 15.00 Raket: voor scholie ren. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gram.muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Simbel. 17.30 Dansorkest met solisten. 18.00 Nws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Uitzending van de C.H.U. 18.30 Licht ensemble met zangsolist. 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord. 20.30 Nederland- Finland. 20.45 Spreekt U maar21.15 Samen uit - zelden thuis (cabaret). 20.00 22.00 Accent. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidos- koop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operette-varia. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Plaatjes en praat jes. 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt. 17.00 Nws. 17.02 Actua liteiten. 17.05 Rhythm and Blues. 17.35 Coun try and Western. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Schoolk. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 School- koren. 15-15 Voor de kinderen. 16-00 Nws. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tophits .18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekën- moraal. 18.50 Sport.18.55 Taalwenken.19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek uit Japan. 20.00 Operette.21.10 Lichte muziek. 21.50 Advie zen. 22.00 Nws VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 Voor de kleuter. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Zoo, Zoo, dierenprogramma. 19.30 The Monkees. 19.56 Reclame. 20.00 Jour naal. 20.16 Reclame. 20.20 Gert Timmerman 21.00 De fantastische avonturen v. het ruim teschip Orion (TV film). 22.00 AVRO's Tele- vizier. 22.30 Journaal. 23.00 Teleac: Kernfy sica. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Première: gewijd aan de filmweek in Arnhem. 20.30 Peter en Pavla (Tsjechische speelfilm). 21.56 VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 Voor de kleu ters. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Vakantie in Lipizza. (TV-film). 19.25 Open baar Kunstbezit. 19.40 Schnurf, het egel vrouwtje, (filmpje). 19.51 Uitzending Stich ting Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal, en weeroverzicht .20.16 Reclame. 20.20 Uit zending van de P.v.d.A. 20.30 De poort naar Amsterdam, (filmdokumentaire). 21.00 Zon daars in spijkerbroek, speelfilm. 22.55 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Een ho rizontaal. quiz. 20.20 Attentie voor sport: 2e helft NederlandFinland. 21.10 Van nul uur tot middernacht. (TV-feuilleton) 21.35 Medi tatie. 21.40 Attentie. 22.15 Reclame. 22.20 Journaal. DE Tsjechische regisseur Milos For- man is hier bekend geworden door zijn perfekte komedie „De liefde voor een blondje" en het heeft dus alle zin een vroeger werk van deze jonge regisseur op het scherm te brengen, vooral waar geen importeur er zich klaarblijkelijk voor in teresseerde. Nu is het wel zo, dat men even moet wennen aan de typische humor van de Tsjechen en aan de merkwaar dige opbouw van hun films, die geheel verschillend is van een westerse filmcon structie, maar als men zich onbevooroor deeld overgeeft aan de verteltrant van „Cerny Petr", zal men zich al gauw op genomen voelen in een wereld van mis schien iets anders reagerende, maar toch zeer herkenbare mensen. Als in „De liefde van een blondje" is het vooral de intense aandacht, waarmee Forman ge wone mensen observeert en het gemak, waarmee hij overal de humor ontdekt en in beeld brengt, die ook „Peter en Pavla" tot zo'n genietelijke film maken. De film behandelt niet meer dan de problemen, waarvoor de jonge Peter zich geplaatst vindt bij zijn eerste baantje in een zelf bedieningszaak en de moeilijkheden die hij daarover, maar ook over andere din gen, met zijn wat autoritaire vader heeft. Als zodanig behandelt de film ook het zo in de mode zijnde generatie-conflict, maar dat gebeurt zonder veel heftigheid en in de gemoedelijke huiskamersfeer van een gezin, waar het vaderlijk gezag nog in tel is. Ook om dat aspekt, als blik op de familieverhoudingen in dat Oosteurope- se land is „Peter en Pavla" een interes sante film. Nederland 1. Het AVRO-programma i* geheel in de luchtige zomersfeer gehou den vanavond. Dat begint al om zeven uur als de gebr. Jan en Antoon van Hooff hun progamma Zoo Zoo wijden aan de olifant. De tijd tot acht uur wordt gekort met een aflevering van The Monkees. De jongelui proberen een noodlijdend circu» van de ondergang te redden. Na het jour naal nog meer vermaak, al komt er ook wel een traantje aan te pas: Gert en Hermien Timmerman brengen een nieu we show. Behalve het zingende ■smart- lappenechtpaar dat tot de weinige pla- tenmiljonairs van ons land behoort tre den op de Duitse zusjes Jacobs. De da metjes zingen lieve liedjes als Weil wir so musikalisch sind en Wir haben zu Hau- se kein Swimmingpool. 't Zijn echte zus jes. Als „ontdekking" van Gert fungeert deze keer het Limburgse meiske Irene Lardenoye, dta over rode rozen zingt en tot dezelfde school behoort als haar ont dekker. Vervolgens een aflevering van de Duits-Franse serie over het Ruimteschip Orion. Er is na afloop nog tijd voor AVRO's Televizier en na het journaal nog voor de cursus Kernfysica van Teleac. Het is de laatste les, die gewijd is aan de rol, die de Nederlandse industrie in de ontwikkeling van de kernfysica speelt. Nederland 2. In het NTS-programma al leen maar film. De rubriek Première van Charles Boost is gewijd aan de filmweek in Arnhem. De rest van de avond Wordt gevuld met de speelfilm Peter en Pavla. ADVERTENTIE Gr. Houtitraat 6, Hêtrlam, 02500- 106 6

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9