HET WEER morris ELZER's Sovjet Unie wil meer olie in West-Europa gaan verkopen Russen stellen ook route WATER NAAR DE IJMOND DRAGEN Dr. I. Samkalden burgemeester van de hoofdstad Benzine wellicht 2 cent duurder „om de Noord" open Kans op gesprek Grote Vier Premier Kosygin spreekt in Parijs met De Gaulle Washington is bezorgd Ky kandidaat voor presidentschap voor een winnaar Voor Vaderdag Problemen rond kruising in de Haarlemmermeer Kruisenactie „1 op UT voor Vietnam Eerste prijs toto - 88.061,60 - Woonkunst ISste*-" Zonnige perioden Aan het strand Geen enthousiasme Geagiteerd Ongeluk in Belgisch kerncentrum te Mol Mijnwerkers bedolven in West-Duitsland VAN BREUKELEN CAMEL - TWEEDJASSEN PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE HOEDEN hazenberg Het woord is aan In Beetsterzwaag J andaag gesprek Nederlands aardgas 4300 mijlen korter 52e JAARGANG NUMMER 191 VRIJDAG 16 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye 1UHm' - Imliftw ""lüijüiiiiNöttSifB1!""'!!!!! ..„MJ BI w B M J '/in I B Weerrapporten 1, 2 Uit het bi nnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op see 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, 11 Medische verzorging 9 Films 9 Ferdinand 12 Kunst 13 Radio en tv 13 Uitgaan in Haarlem 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 I opsy 16 Lconomisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 6, 14 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11,15 uur: Overwegend droog weer met zon nige perioden, maar later weer binnendrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en overwegend zonnig met tijdelijk enkele wolkenvelden. Uitzon derlijk hardnekkige noordelijke wind die morgen iets afneemt en meer naar noordoost ruimt. Overdag 16-18 gra den; zeewater 15 graden. Vooruitzichten: stabiel, zonnig week einde met een frisse noordoostenwind. PARIJS (Reuter, AP en AFP) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie is op weg naar New York, waar hij in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Arabische stand punt m het geschil met Israel zal on dersteunen. Vanmiddag maakte hij in Parijs een tussenlanding. Omstreeks vijf uur zou hij in de Franse hoofd stad een gesprek hebben met presi dent De Gaulle. De Russische premier staat aan het hoofd van een delegatie van zestig man, onder wie de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromyko. Men houdt sinds vandaag in Parijs re kening met de mogelijkheid van een top conferentie der Grote Vier die volgende week in New York na de al of niet mislukte zitting van de Algemene Ver gadering van de V.N. zou kunnen wor den gehouden. Maandag zou er weliswaar in Parijs overleg zijn tussen president De Gaulle en premier Wilson over Enge- lands eventuele toetreden tot de EEG, maar in Parijs aldus meldt onze corres pondent in de Franse hoofdstad wordt het niet uitgesloten geacht dat beide staatslieden zouden besluiten zich samen naar New York te begeven om het kwartet der Grote Vier daar compleet te maken. Of president Johnson ook in de Ver enigde Naties zal verschijnen, is nog niet bekend. Mochten president De Gaulle en premier Wilson komen dan zal het Ame rikaanse staatshoofd wel niet weg kun nen blijven, maar voor Kosygin alleen zal Johnson waarschijnlijk niet gaan. Eerder kan verwacht worden aldus onze correspondent in Washington dat de Ame rikaanse president de Rus dan zal uit nodigen voor een bijeenkomst in Wash ington. Er gaan voorts geruchten dat ook pre sident Tito van Joegoslavië en premier Gandhi van India naar New York komen. Of de Amerikaanse president overigens verschrikkelijk happig is op een ontmoe ting met Kosygin op dit moment val te betwijfelen. Uit uitlatingen in het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken is zeker geen enthousiasme op te maken, wellicht omdat men vreest dat zowel de situatie in Vietnam als in het Nabije Oosten een ontmoeting in dienst van verdere Oost-West-ontspanning in de weg staat. New York bereidt zich ietwat geagi teerd voor op de komst van de Russische premier. De veiligheidsproblemen bin nen en buiten de Verenigde Naties zijn enorm en iedereen die de hocuspocus heeft meegemaakt toen in I960 Kroesjtsjev New York bezocht, voelt zijn haren ten berge rijzen bij de herinnering aan de verwar ring. Opstoppingen en emoties van toen. Men verwacht niet van de bedaarde Rus sische premier dat hij het voorbeeld van zijn voorganger Kroesjtsjov zal volgen en met een schoen op zijn lessenaar zal slaan om zijn betoog kracht bij te zetten, maar wel lijkt enig anti-westers propaganda- vuurwerk op komst. VN-ambassadeur Fe- dorenko heeft al gezegd zijn in de Veilig heidsraad niet aangenomen resolutie aan de Algemene Vergadering te zullen voor leggen en daar zou er best eens een meer derheid voor gevonden kunnen worden. Washington vindt de ontwikkeling dan ook helemaal niet prettig en de bezorgde gezichten hebben in de Amerikaanse hoofdstad weer de overhand gekregen. BRUSSEL (ANP). In het Belgische kerncentrum in Mol heeft zich een onge val voorgedaan, waardoor enkele leden van het personeel door radioactieve stra ling zijn besmet. Twee van hen zijn voor onderzoek naar Karlsruhe overgebracht. DEN HAAG De Nederlandse olie maatschappijen willen de benzineprijs verhogen. Zij zeggen niet welke eisen zij bij het ministerie van Economische Za ken op tafel hebben gelegd, maar de ge vraagde prijsverhoging zou volgens insi ders twee cent per liter zijn. Vandaag nog waren er besprekingen op het ministerie. De oliemaatschappijen baseren hun ver langens op de moeilijkheden in het Mid den Oosten. Het olietransport om de Kaap de Goede Hoop zou een prijsver hoging rechtva.rdigen. Omdat het Suez- kanaal naar verwachting slechts geduren de beperkte tijd gesloten zal blijven zal de prijsverhoging tijdelijk zijn. Het ministerie van Economische Zaken voelt niets voor een prijsverhoging. Het heeft al eerder een beroep gedaan op de maatschappijen de prijzen niet op te schroeven. In Duitsland, waar ook bezwa ren bestonden tegen de prijsverhoging, hebben de maatschappijen een prijsver hoging van een pfennig per liter weten te bereiken. SAIGON (AFP) Op 3 september wor den in Zuid-Vietnam verkiezingen gehou den voor de Senaat. Tegelijkertijd worden een nieuwe president en een vice-presi dent gekozen. MOERS (DPA). Het zoeken naar vijf mijnwerkers, die in een mijn in Toenis- berg bij Moers in Noordrijnland-Westfa- len bedolven werden, is nog zonder resul taat gebleven. Er bestaat evenwel nog hoop, dat de vijf gered kunnen worden. Zij bevinden zich op een diepte van f50 meter. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat men niet weet waar de betrokke nen zich precies bevonden toen de instor ting plaats vond. De eerste prijs in sporttoto 50 bedroeg 88.061,60. Dit bedrag werd door één deel nemer gewonnen. 49 mensen verdelen de tweede prijs van 48.033,60, hetgeen 980 per bijna goede totokolom betekent. 257 winnaars ontvangen 93 per kolom, een onderdeel van de derde prijs van ƒ24.016.80. Het aantal deelnemers aan sporttoto 50 was 365.156. De bruto inleg was ƒ485.188,80. Het prijzenbedrag 160.112. De Amerikaanse ambassade verstrekt de initiatiefnemers cijfers over het aantal doden, die deze week in Vietnam vallen. Afgaande op cijfers van voorafgaande maanden zullen morgen naar schatting drie a vierhonderd kruisen op het symbo lische kerkhof in Beetsterzwaag verrijzen. Het is niet de bedoeling partij te kie zen in de strijd in Vietnam. Men wil ge woon iedere dode herdenken, burger, Viet- congstrijder of Amerikaan. De actie is voortgekomen uit een teach-in, die enkele weken geleden over het thema „oorlog en vrede" in Beetsterzwaag is gehouden. ADVERTENTIES GROTE BITTERKOEKEN onze specialiteit. Per stuk nog steeds 24 ct. BANKETBAKKERSALLERHANDE per 250 gram 1.30 Eerste klas banketbakkerij LAGERSTRAAT 13, achter de De Noostraat. IJMUIDEN-O. Telefoon 1 53 62 Barteljorisstraat Haarlem Tel. 1SSS2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3S9& Amsterdam INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem HEDENAVOND MEUBELSHOW van 7.30 tot 10.00 uur HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 - IJMUIDEN v van banket. ƒ7.00 of een lekkere taart van mmm heerlijk Tel. 1 64 79 Aartsbisschop Te mp 1 e God stelt vermoedelijk geen enkel be lang in godsdienst. Dr. I. Samkalden wordt burgemeester van Amsterdam. Deze beslissing heeft de regering genomen op grond van het ad vies van de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. Te verwachten is, dat de officiële benoeming met ingang van I augustus dezer dagen zal afkomen. Rijkswaterstaat en de Provinciale Wa terstaat zijn het nog niet eens kunnen worden over de aansluiting van de bin nenkort in gebruik te stellen nieuwe Rijks weg 6 en de provinciale Schipholweg. De provincie wil een zogenoemde Staphorster kruising. Hierbij wordt de provinciale weg ter plaatse van de kruising gesplitst in twee gescheiden rijbanen met een midden, berm. Een veilige oplossing voor het ver keer dat de Schipholweg wil oprijden. Rijkswaterstaat vindt dit overbodig en acht een gewone kruising voldoende. De gemeente Haarlemmermeer is intussen benieuwd hoe het afloopt, want als Rijks weg 6 opengaat en er is geen aansluiting met de Schipholweg, dan moet het ver keer dat toch naar de provinciale weg moet, via Badhoevedorp rijden. Met name vrachtauto's zullen dan vele problemen met zich meebrengen, want de straten in Badhoevedorp zijn te smal en geenszins berekend op het zware verkeer. (Van onze correspondent) GRONINGEN In Beetsterzwaag zal morgen op een stuk weiland voor iedere tien doden die deze week in Vietnam zijn gevallen, één kruis worden geplaatst. De ze demonstratie wordt herhaald op 24 juni, 1 juli en 8 juli. „1 op 10" noemen de initiatiefnemers voornamelijk jonge mensen hun actie. De deelnemers verzamelen zich morgen middag op het plein van de openbare school in Beetsterzwaag, waarbij hun een houten kruis wordt uitgereikt. Het is de bedoeling daarbij in een stille tocht met een trom voorop over een afstand van anderhalve kilometer dwars door Beet sterzwaag naar het veld aan de Beetster- weg te trekken, waar de kruisen door de deelnemers worden geplaatst. (Van onze correspondent) Eén van de venijdige waterspuiters, die gistermiddag voor een spectacu lair schouwspel zorgden, bij de ope ning van IJmuidens vernieuwde ha venmond. Uitvoerige reportages op de pagina's 5 en 11. (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens de „Financial Times" is de Sowjet-Unie een ver koopcampagne voor Russische olie in West-Europa begonnen om voordeel te behalen uit het afsnijden van de olietoevoer door Arabische landen en de moeilijkheden ontstaan door het afsluiten van het Suez-kanaal. De Russen hebben, ondanks het al lang bestaande Engelse verbod voor de in voer van Russische olie. ook Britse importeurs benaderd. De afgelopen dagen zijn door het Britse ministerie van handel een aantal verzoeken voor een invoervergunning ontvangen, die alle werden geweigerd. Officieel heeft het departement van energievoorziening verklaard dat de re gering geen reden ziet voor een veran dering van de bestaande gedragslijn, maar wel heeft zij „een open oog voor de toekomst". Dit is op zich al een wij ziging in de traditionele opvatting. Tot nu toe beschouwde de Britse regering, wegens het grote aandeel van de Britse maatschappijen in de olie van het Mid den-Oosten, het in strijd met het Britse belang om de olie uit dit gebied bloot te stellen aan concurrentie van de Sow- Jet-Unie. De laatste jaren is Russische olie snel doorgedrongen op niet-communistisehe markten. Vorig jaar stegen de Russische olieëxporten naar landen buiten de com munistische sfeer met 13,7 percent tot bijna 50 percent. Meer dan 70 percent van deze leveranties gingen naar West- Europa. Op het ogenblik is Engeland het enige belangrijke olie-gebruikende land in West-Europa dat geen Russische olie invoert en het is lange tijd een ambitie van de Russen geweest om deze markt binnen te breken. Zowel in Engeland als elders hebben de internationale oliemaatschappijen zich altijd fel tegen Russische importen uit gesproken, met als sterkste argument dat de Russen wegens politieke redenen de aanvoer zouden kunnen stopzetten. Tot zover de „Financial Times". De vroegere conservatieve onderminis ter van Marine, het Lagerhuislid Hugh Eraser, ziet het zelfde bezwaar in de mogelijke invoer van Russisch aardgas. Daarom pleit hij voor de eventuele aan koop van aardgas in Nederland, al is dit misschien duurder. Toen Engeland zelf Noordzeegas ontdekte was er weinig kans meer voor de uitvoer van Neder lands aardgas naar Groot-Brittanmë, waarop wij destijds hoopten. Maar de situatie is veranderd doordat Algerije zijn gasleveranties aan Engeland heeft stopgezet. Engeland heeft een 15- jarig contract met Algerije, dat in 10 percent van Engelands gasbehoefte voor ziet. De uitvoer naar Engeland omvat niet minder dan 85 percent van de Alge rijnse produktie, zodat dit land zich door het uitvoerverbod zelf ernstig in de vin gers snijdt. De Engelsen geloven dan ook niet dat het veel langer dan een half jaar zal duren, maar zijn er voor lopig niet erg rouwig om, omdat volgen de maand het veel goedkopere Noordzee gas beschikbaar komt. De zomerbehoef- ten zijn laag. Het is daarom mogelijk dat Engeland op den duur naar andere importbronnen voor aardgas zal moeten omzien. De kwestie van eventuele benzinerant soenering is voorlopig niet aan de orde. Er is olie genoeg in de wereld, al kan het Britse tekort aan dollars tot moei lijkheden leiden. Ook de gebeurtenis sen in het snel als olieland opkomende Nigerië kunnen een terugslag betekenen. Ook in andere sectoren van het econo misch leven roert de Sovjet-Unie zich geducht. Zo heeft de Russische ambas sade in Nederland gisteren bekend ge maakt, dat buitenlandse koopvaarders dit jaar voor het eerst gebruik kunnen ma ken van de scheepvaartroute langs de Russische Noordkust, de kortste vaar weg tussen West-Europa en de havens aan de Stille Oceaan. De afstand tussen Rotterdam en Yokohama is ongeveer 4300 mijlen korter. Zelfs als langzamer gevaren moet wor den tijdens het passeren van ijszones zullen de schepen ongeveer dertien et malen besparen. De poolvaart zal slechts enkele maanden per jaar mogelijk zijn en dezer dagen voor het eerst beginnen. Voor de begeleiding staan Russische ijs- brekers klaar, waaronder de beroemde V.I. Lenin.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1