Boerenpartij geïnfiltreerd door groep neo-nazi's EEN FOLKLORISTISCHE EREHAAG 3# Kort en bondig Minister wil trachten vervoer van munitie veiliger te maken KEUKENCENTRUM IJMUIDEN Vrij Nederland" beweert: Doden in het verkeer Let zelf goed op haringworm! Rode Kruis helpt vluchtelingen Babykruik zonder rubber in dop nu verboden President krijgsraad waarschuwt onderofficieren voor cafés Man vermoordt zijn gescheiden vrouw Alleen naar Jordanië geen post Nog 17 gewonden Protesteren met bord tijdens défilé mag HET HOGE DUIN KIP IN'I PANNETJE HET HOGE DUIN Overwegend droog V R IJ D A G 16 JUNI 1967 Vele modellen en kleuren Vanaf 5.95 Produktschapsvoorzitter: Vijftien jaar geëist Utrechtse kantonrechter: Al A II or'gineel FORMICA ULU A DROOMKEUKENS H aarlem lekker lopen Velsen-IJ muiden Beverwijk [lekker lopen in WIJK AAN ZEE u bent er zö vermaarde visspecialiteiten Wijk aan Zee-Tel. 02517-322 ozo (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Boerenpartij en in het bijzonder de afdeling Am sterdam zou op ruime schaal zijn ge ïnfiltreerd met ex-SS'ers, ex-nazi's en neo-nazi's. Dit kan althans blijken uit een artikel in het weekblad „Vrij Nederland". Volgens de auteur, M van Amerongen, wordt die inflitratie bewerkstelligd door de Anglo-Ameri- kaanse, rechts-extremistische organi satie „The Northern League". Deze liga zou in Nederland enkele honder den en in het buitenland enkele dui zenden aanhangers hebben. Nadat de Northern League aanvanke lijk werd gefinancierd door een Britse zakenman, schijnt de leidende kracht derland onthult zijn naam: Jan Kruis, thans in Amsterdam te zetelen. Vrij Ne- ADVERTENTIE .VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V._ kERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL 23 27 27l Bij een verkeersongeval in Amersfoort is de 33-jarige mevrouw Van Kooij, moe der van drie kinderen, uit Woudenberg om het leven gekomen. Haar 36-jarige echtgenoot werd zwaar gewond. De 29-jarige mevrouw De Vries-Cnos- sen uit Lemmer is op rijksweg 39 in de gemeente Doniawerstal bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De vrouw reed door nog onbekende oorzaak met haar auto tegen een boom. Zij werd uit de auto geslingerd en door een tegemoet komende vrachtauto overreden. Zij over leed ter plaatse. De 27-jarige P. J. Swinkels uit Helmond is om het leven gekomen bij een autobot sing op de weg Helmond-Den Bosch. On der Berlicum moest een militaire colon ne vrij plotseling stoppen bij een kruis punt. De derde wagen van de colonne kon niet vlug genoeg remmen en week daar om naar links uit. Er volgde een fronta le botsing met de uit de tegenover ge stelde richting komende auto van de heer Swinkels. Op 91-jarige leeftijd is in het Zeister ziekenhuis aan de gevolgen van een aan rijding overleden de heer W. M. Treffers uit Zeist. De heer Treffers werd woens dagmiddag voor zijn pension aan de Utrechtseweg bij het oversteken van het rijwielpad aangereden door een brom fiets. Aan het begin van de gisteren gehou den vergadering van het produktschap voor vis en visprodukten heeft de voor zitter drs. D. J. van Dijk gewezen op de alarmerende berichten van de laatste da gen over de haringwormziekte. Hij deelde mee dat de haring op de schepen goed wordt gezouten en vaak zelfs nog zwaarder dan de voorschriften van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid hiervoor aangeven. Het kopend publiek dient er echter zelf op te letten dat men zich goed doorzouten haring aanschaft en deze dan bovendien goed schoonmaakt. Als hierop wordt gelet is de kans op de haringwormziekte na gebruik bijzonder gering. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mee dat gebleken is dat de hulpverlening aan de getroffenen in de landen van het Nabije Oosten op dit moment vooral moet worden gericht op de bijzonder vele vluchtelingen. De meest efficiënte manier van hulp verlening is het overmaken van geld naar het internationale Rode Kruis te Genève opdat deze organisatie naar behoefte be paalde hulpverleningsgoederen kan aan schaffen. In Nederland heeft het Rode Kruis deze snelle manier van hulpverle ning mogelijk gemaakt door het open stellen van zijn speciale girorekening 777. ambtenaar bij de rijksverzekeringsbank en, zo zegt Van Amerongen, ook hande laar in wapens. Tot 1945 werd deze in Suriname gevangen gehouden. Tweede man in de Northern League is F. France, eindredacteur van de perio diek „The Northlander" en assistent op het antropobiologisch laboratorium van de Amsterdamse hoogleraar De Froe. Fran ce, die een onbesmet oorlogsverleden heeft was voorheen lid van de Balder- stichting, door Van Amerongen geschetst als „een soort mythisch conglomeraat van pangermanistische naaktlopers en bo terbloemvereerders". De periodiek, die France leidt, kent zich zelf weliswaar „scherpe analyses" toe „van hedendaagse misstanden", doch die komen aldus VN voornamelijk neer op een ijverige jacht op niet-autochtonen en vooral negers. Kruis en France, zo ontlenen wij aan het Amsterdamse weekblad, hebben en kele zeer trouwe adepten: de Amsterdam se bierbrouwer G. A. Kouwenberg, de voormalige N.S.B.-burgemeester van Ren- kum W. P. Zeilmaker, thans economisch adviseur in Wolfheze en de oud-Amster dammer H. Klinkenberg, corrector en een van de weinige Nederlanders in de „Ludendorff-Verein", een man ook die op zijn kamer een portret heeft hangen van Julius Streicher. Een van de merkwaardigste internatio nale contacten van de groep Kruis is de Zuidafrikaan J. J. Marais, die twee jaar door Nederland zwierf en bij Kruis woon de. Hij werkte onder meer als metaal bewerker in Wormerveer en als barkee per in een Amsterdams hotel, maar vol gens Van Amerongen is hij in werkelijk heid een agent van de Zuidafrikaanse in lichtingendienst en doctor in de etnologie, een graad die hij behaalde bij prof. Hans Günther in Freiburg, ook wel ge noemd „Rassen-Günther". Marais was in Egypte assistent van Amen ben Omar, oftewel Johannes von Leers, adviseur van de afdeling joodse zaken van het ministerie van Buitenland se Zaken in Kairo. Ontploffing tijdens proefvaart. In het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee is de 18-jarige A. Bouman, die ernstig ge wond was geraakt ten gevolge van een ontploffing aan boord van een motor sloep in de haven van Zierikzee, over leden. Tijdens een proefvaart was de motor door onbekende oorzaak ont ploft. Prinses Margriet heeft gisteren het internationaal folkloristische festi val in De Steeg geopend. Een ere haag van dansers en danseressen uit binnen- en buitenland begroette haar. De verkoop van ondeugdelijke baby kruikjes kan thans worden verboden. Het artikel is onder werking van de Waren wet gebracht. Huidverbrandingen bij ba by's door lekkende sluitingen zijn de aan leiding geweest tot deze maatregel. Het ministerie van sociale zaken heeft al eer der gewaarschuwd tegen de kruikjes met patentsluiting, zonder rubberbekleding in de dop. (Van onze correspondent) ARNHEM Het verdient aanbeveling wanneer de café's Bosch en Regterschot in 't Harde niet meer door onderofficieren worden bezocht. Er spelen zich daar ge regeld hoogst onkrijgstuchtelijke taferelen af. Dit zei gisteren de president van de Arnhemse krijgsraad, mr. K. N. Korte- weg, over de twee etablissementen in 't Harde. Hij deed het naar aanleiding van de berechting van een wachtmeester van de Koninklijke Landmacht, die op een avond in februari twee mensen had beledigd. Een serveerster van café Bosch had hij uitgemaakt voor „slet" en een wacht meester van de koninklijke marechausse, die naar aanleiding hiervan proces-ver- BREDA Vijftien jaar gevangenis straf wegens moord heeft de officier van justite bij de Bredase rechtbank, mr. J. Louet Feisser, geëist tegen een 49-jarige arbeider uit Oosterhout. De verdachte heeft op 17 februari in haar woning op een slaapkamer zijn van hem gescheiden vrouw van het leven beroofd. baal kwam opmaken, werd uitgescholden in typische militaire bewoordingen, die zich niet voor publikatie lenen. De man had het gedaan toen hij onder invloed was. Die dag was er een grote inspectie geweest en het kader vierde hierna feest omdat alles zo goed was ge gaan. Laat in de avond toog een groot gezelschap naar café Bosch, waar de feestviering werd voortgezet. De verdach te was toen reeds beschonken. Een klein incident was er de oorzaak van dat hij beledigd werd. Hij had de man van de marechaussee ook nog op dreigende toon gezegd: „Je moet voorzichtig zijn, er is al eens eerder een marechaussee neerge schoten" en doelde daarbij op een schiet partij in het Zwolse politiebureau in no vember vorig jaar. De verzending van luchtpost voor be stemmingen in het Nabije Oosten is thans weer vrij normaal, behoudens voor Egypte, Irak en Jordanië. Voor laatstge noemde bestemmingen wordt dan ook aangeraden tot nader order geen luchtpost ter verzending aan te bieden. Post, die via de land- of zeeroute wordt vervoerd naar het Nabije Oosten kan, met uitzondering van Jordanië, weer worden verzonden. Met ernstige vertraging dient evenwel rekening te worden gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Geen van de getuigen van de Utrechtse explosie heeft tegen over de marechaussee verklaard dat de militairen bij het laden en lossen van de munitie hebben gerookt. Dit heeft minis ter Den Toom (Defensie) in de Tweede Kamer gezegd bij beantwoording van vra gen over de ontploffing van het munitie schip. De minister citeerde een rapport van de marechaussee, dat 's morgens aan hem was uitgebracht. De militaire voorschriften, zo blijkt uit de antwoorden van minister Den Toom aan het Tweede Kamerlid Masman In twee Utrechtse ziekenhuizen wor den op het ogenblik nog zeventien mensen verpleegd, die werden gewond bij de explosie op het munitieschip in de Utrechtse kernhaven. Hun toestand is goed. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Utrechtse kantonrech ter mr. J. van Konijenburg heeft gisteren een 26-jarige student vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van artikel 27 van de algemene politiever ordening. De student heeft op koninginnedag tij dens het militaire défilé op de Maliebaan post gevat precies tegenover de autoritei ten met een bord waarop de leuze „Sme rige oorlogsverheerlijking 250.000 kin derdoden in Vietnam". De officier van justitie had 25 gulden boete of vijf dagen geëist. De kantonrechter achtte de overtreding niet bewezen, daar verdachte niet schul dig was aan ordeverstoring en onordelijk en hinderlijk gedrag. Het zich opstellen met een bord tegenover autoriteiten kan op zichzelf niet als een overtreding wor den beschouwd, aldus de kantonrechter, ook al zal dit velen onaangenaam aan doen. (P.v.d.A.), bevatten geen beperking ten aanzien van de plaats van lading en los sing. Er is daarvoor geen voorafgaande toestemming nodig. De militaire instructie, daterend uit 1957 geeft wel stringente voorschriften inzake de vervoermiddelen en het te vervoeren goed. De voorschriften, aldus de minister beperken de kansen op explosies tot het minimum. De bewindsman noemde de voorschriften niet ontoereikend. Hij vroeg zich wel af of er beperkingen in moeten worden op genomen, die laden en lossen op gevaar lijke plaatsen tegengaan. Bij de keuze van de laad- en losplaat sen wordt gestreefd naar een zo veilig mogelijke plaats. Dat is ook in Utrecht gebeurd, waar tot twee jaar geleden het laden en lossen plaats had in de fruithaven. Daarna werd het laden en los sen verplaatst naar de kernhaven die meer buiten het centrum ligt, waardoor het transport niet meer door de stad hoefde te geschieden, en waardoor de bebouwing minder bedreigd werd. Het verplaatsen van het laden en lossen is indertijd be sproken met de Utrechtse havenmeester. De minister beloofde na te zullen gaan of er betere mogelijkheden zijn. Op korte termijn zal hij overleg plegen met zijn ambgenoot van- Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Voorts deelde de minister mee dat onderzocht wordt of het mogelijk is de kruitfabriek in Muiden te verplaatsen naar een van de nieuwe pol ders. De heer Den Toom waarschuwde echter, dat een dergelijke verhuizing zeer veel moeilijke kanten heeft. In antwoord op nadere vragen zei de minister dat hij bereid is te overwegen aan bepaalde gedupeerden een voorschot te geven vooruitlopend op uitkeringen van verzekeringen. ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN. KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550-11428 of 10770. Concertgebouw, zaterdag 20.15 u.: Ka mermuziekconcert door het Haarlems Jeugdorkest. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De ongelooflijke overwinning", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „What's new pussycat?", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Huis der begeerten", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „The double man" 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20 u.: „Brandt Parijs"?, 14 j. Za terdag 14.30 u.: „Spanky en zijn bende", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Een man en een vrouw", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hercules te gen de kapitalisten", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Vacances Portugaises", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige achoenen Haarlemi Kruisweg 42 Te! 12637 Ook Forma Natura en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13-17 uur. Vleeshal (Grote Markt): Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13 tot 17 u.: Cul tuur-historische diorama's. Tot en met 25 juni. Vishal (Grote Markt): Tot en met 25 juni tentoonstelling van documentatie over het land, het volk en de cultuur van Is raël. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13 tot 17 uur. Op zaterdag tevens van 20 tot 22 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maan dag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum. (Spaarne 16): Per manente expositie van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve maandag van 10-17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat): dagelijks van 14 to+ 17 u. en vrijdags tevens van 20 tot 22 u.: Expositie van olie verven en aquarellen van Kees Lans en olieverven en acrylics van Leen Spieren burg. Tot 19 juni. De Ark (Nieuw Heiligland): Dagelijks van 10 tot 20 u. behalve dinsdags: exposi tie van pastels van Mirjam Reuser-Groot- huis. Tot 24 juni. Galerie-t, (Bakenessergracht 67): tot 25 juni expositie van werker van de Griekse schilder Yannis Gaïtis. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondags van 13-17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy (hoek KI. Houtweg- Kamperlaan): werk uit de Haarlemse, Haagse en Bergense school. Dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van An gers), dagelijks (behalve dinsdag) van 19 tot 22 u. en zondag van 14 tot 17 u.: expo sitie van moderne beeldhouwkunst. Tot 19 juni. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks geopend van 9 tot 17 u. Op zaterdag van 9 tot 12 a Op zon- en feestdagen gesloten. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemen- daalseweg 158, Overveen): Tot en met 8 juli: Expositie van schilderijen en mono typen van An Biesiot, keramiek van Elisa beth Gerst, reliëf van Dick Loef en grafiek van Cees Vlag. Dagelijks van 14 tot 17 u. Galerij Judasoog, (Westkolk, Spaarn- dam). Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 u. expositie van aquarellen van Jan van Geem. Duysterghast (Strandhotel, Zandvoort) Tot en met 3 juli op zaterdag- en zondag middagen van 2 tot 4 uur expositie van werk van Leo Hofman. DIVERSEN Concertgebouw vandaag 20 u.: feestavond van Ziekenomroep „Rano" m.m.v. Shirley Zwerus, Martine Bijl, Rob Hoeke Rhythm and Blues Group en vele anderen. De Hout (bij Provinciehuis), zaterdag middag: Speakerscorner. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „Het Torenhaantje". Grote Markt, zaterdag 20 u.: Avondcon cert door Arti et Religione. Linnaeushof, Bennebroek. Tot en met ok tober: Openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. VRIJDAG 16 JUNI City, 20 u.: „Sexy gang". Stadsschouwburg 20 u.: „De laatsten der Cheyennes". „De Kastanjeloot", Santpoort, Wüstelaan 32, 20.30 u.: Opening expositie Kees Vis. ZATERDAG 17 JUNI Opening havenmond, diverse festivitei ten. City, 19 en 21.15 u.: „Sexy gang". Stadsschouwburg 20 u.: „De laatsten der Cheyennes". „De Kastanjeloot", Santpoort, Wüstelaan 32, 10-18 en 19-21 u.: Expositie Kees Vis. VRIJDAG 16 JUNI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Vuur doop op de Yangtse-Kiang". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie sergeanten van Bengalen". W.B. Theater, 20 u.: „Inspecteur Har- desty". ZATERDAG 17 JUNI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Vuurdoop op de Yangtse-Kiang"; 23.30 u.: „Twee dagen en twee nachten". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De drie sergeanten van Bengalen". W.B. Theater, 20 u.: „Inspecteur Hardesty F.B.I." ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura ADVERTENTIE WIJK AAN Zaandam Amsterdam 30 minuten van Amsterdam 15 mjnuten van Haarlem s 20 minuten van Alkmaar N N 20 minuten van Zaandam ...en u heeft er zoveel meer 't sprookje van de Noordzeekust hotel-café-restaurant 40m. boven zee uniek uitzicht op boeiende omgeving met pieren en haven van Umuiden voortreffelijke keuken motelotte a la mcrinière diverse verrukkelijke soorten vis. gepocheerd in witte wijnsaus, daarna gebonden met room en afgemaakt met champignons, in de boter geglaceerde uitjes en kreef tenstaartjes met Cognac Francais. Het geheel gegar neerd met croutons aard appeltjes en worteltjes. goede accomodate voor recepties, diners, vergaderingen,congressen, enz. vraag onzs folder .menusuggesties* voor diners met meer dan 15 personen PORT - SHERRY-VERMOUTH 85 ct. HOTEL- CAFE •RESTAURANT zelfde directie: specialiteitenrestaurant „DIRCK DIRCKZ"-Amsterdam Bilderdijkstr. hoek Kwakerspl.-teï. 020-83176 Het KNMI deelt mee: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren via de Britse eilanden tot boven Scandinavië. Langs de zuidoostflank ervan trekken storingen over Duitsland naar de Alpen, zodat het in Midden-Europa koud en re genachtig is. Wolkenvelden van deze sto ringen zijn ook tot ons land doorgedron gen, maar drijven nu weer in zuidelijke richting weg. Langs de andere kant van het hoge- drukgebied trekt een depressie van het zeegebied ten noorden van IJsland in de richting van Noord-Noorwegen. Het bij behorende koufront zal zich het komende etmaal langzaam over de Noordzee naar het zuiden verplaatsen, maar wordt voor afgegaan door een rug van hoge lucht druk, die ons flinke opklaringen zal brengen. Daarna zullen evenwel weer wolken velden van het noorden uit het land komen binnendrijven. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen m c M l\ binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 24 uur. ■So g l ït: 4 eS Den Helder zw. bew. NNO 15 0 Ypenburg zw. bew. NNO 17 0 Vlissingen zw. bew. NNO 17 0 Eelde zw. bew. N 17 0 De Bilt geh. bew. NO 13 0 Twente licht bew. NO 18 0 Eindhoven geh. bew. NNO 19 0 Z.-Limburg zw. bew. NNO 18 3 Helsinki licht bew. windst. 23 0 Stockholm onbewolkt windst. 24 0 Oslo onbewolkt windst. 25 0 Kopenhagen onbewolkt ONO 19 0 Aberdeen half bew. windst. 16 0 Londen geh. bew. NO 20 0 Amsterdam zw. bew. NO 17 0 Brussel geh. bew. NNO 20 0 Luxemburg geh. bew. NO 16 10 Parijs geh. bew. NNO 19 0 Bordeaux onbewolkt N 24 0 Grenoble zw. bew. windst. 21 0 Nice half bew. O 20 0 Berlijn geh. bew. NO 12 12 Frankfort zw. bew. O 16 0.6 München motregen ZW 11 6 Zürich zw. bew. ONO 11 8 Genève zw. bew. ZO 19 0 Locarno half bew. windst. 23 2 Wenen onbewolkt NW 18 0 Innsbruck regen windst. 10 17 Belgrado onbewolkt WZW 20 0 Athene onbewolkt WNW 27 0 Rome zw. bew. 22 0 Barcelona zw. bew. windst. 25 0.4 Madrid zw. bew. windst. 27 0.1 Mallorca zw. bew. ONO 25 0 Lissabon geh. bew. ONO 27 0 Zaterdag 17 juni Zon op 4.19 uur; onder 21.02 uur. Maan op 15.15 uur; onder 1.38 uur. Maanstanden Volle maan 22 juni 5.57 uur Laatste kwartier 29 juni 19.39 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 16 juni Hoog water 9.59 uur en 22.32 uur. Laag water 5.20 uur en 18.00 uur. Zaterdag 17 juni Hoog water 11.06 uur en 23.36 uur. Laag water 6.32 uur en 19.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. I

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2