Defensie-minister Schroder wenst meer geld voor leger HET PROCES REINHARDT r SPD stemde nu vóór Negers worden gefouilleerd Frankrijk verwerpt annexatie van bezet gebied door Israel Van dag tot dag Strijd over toekomstige samenstelling „Bundeswehr" Bloedige strijd in China Apartheidswet in Zuid-Afrika treft vooral industrie In negerwijk Watts van Los Angeles jongen gedood „Klein Egypte" werd „Tel Aviv" Regen en sneeuw in midden-Europa Libië eist vertrek van Amerikaanse en Britse troepen J L t e L eg rammen VRIJDAG 16 JUNI 196 7 A wijn is niet duur! McNamara naar Vietnam Troepen naar huis T eleurgesteld Rassenonlusten in 'n (h)eerlijke naturel sigaar van 's werelds beste tabakl Al geruime tijd geleden hebben wij bij een incidenteel geval gesignaleerd, dat de afloop van de Israëlische verdedigings veldtocht een welkome kapstok schijnt te vormen voor sommigen om hun denk beelden over volkomen andersgeaarde kwesties aan op te hangen. Het betrof toen de heer Toxopeus, fractieleider van de VVD, die meende de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam te kunnen ver dedigen met een verwijzing naar de Sov- jetrussische rol in het Midden-Oosten. Hier en daar klinken voorts geluiden op die wijzen op een poging om de Israëli sche veldtocht te maken tot een nieuwe dolksteek in de rug van het pacifisme, Staatssecretaris van Defensie Haex heeft dezer dagen in een interview de Israëli sche oorlog gebruikt om het in stand hou den van een paraat leger te verdedigen. Een algemene tendens om de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten te gebruiken tot discriminatie van elk vredesstreven of elke poging tot afwijzing van geweld in internationale problemen zou niet alleen de betekenis van de Israëlische overwin ning tekort doen, maar haar bovendien gevolgtrekkingen toeschrijven die zij in geen enkel opzicht mag hebben. De eenvoudige stelling dat een niet bewapend, weerloos Israel op dit moment al niet meer zou bestaan, is natuurlijk niet tegen te spreken. Maar dat houdt toch allerminst in dat ieder land, in wel ke situatie ook, alleen maar op een zo sterk en kostbaar mogelijk militair appa raat zou mogen vertrouwen. Het houdt evenmin in dat elke natie te allen tijde gedoemd zou zijn zich boven haar krach ten tot de tanden toe te bewapenen zon der te proberen, in de haar gegeven si tuatie voorrang te geven aan niet-militai re, vredelievende oplossingen van ont staande conflicten. Als lichtend voorbeeld is de Israëlische veldtocht allerongelukkigst juist door zijn snelle, succesvolle afloop. In de gegeven situatie was er voor Israel geen ande re keus en Tel Aviv wist dat al jaren. Hoe gelukkig dit land ook geweest is bij het afslaan van de agressie der Arabi sche landen, het heeft wel degelijk on dervonden hoe gevaarlijk in politiek op licht zijn positie werd toen het van zich afsloeg. De Israëlische les leert heel wat anders dan de „glorie der wapenen". Zij leert dat kleine landen gemakkelijk in de steek worden gelaten als hun positie twistappel dreigt te worden tussen grote mogendheden, zelfs wanneer hun voortbe staan door enkele van die groten is ge garandeerd. Wat met een klein land als Vietnam gebeurt, is niet te vergelijken met wat zich in het Midden-Oosten heeft voltrok ken. Dat zou wél het geval zijn als in Israel een tegenstelling zou zijn ontstaan, waarbij de twee partijen elk de hulp van tegenover elkaar staande grote machten zouden hebben ingeroepen. Het voorbeeld van Israel leert juist, dat nationale een heid en niet-inmenging van grote mach ten de redding van een land kunnen be tekenen. Wat staatssecretaris Haex betreft, hij zal moeilijk kunnen uitgaan van de stel ling dat Nederland ooit op eigen houtje zich zal moeten verdedigen tegen agres sieve buren. Ware dat wel het geval, dan zou er met spoed iets aan de organisatie van onze verdediging moeten worden ge daan. Thans is die verdediging gebaseerd op een militaire samenwerking in groot verband, waardoor wij kunnen worden betrokken in geschillen die niets met ons eigen nationale bestaan te maken heb ben, zoals bijvoorbeeld de oorlogen in Korea en Vietnam. De vraag of wij een sterk leger nodig hebben of niet, is hiermee niet nader tot beantwoording gekomen. Maar de Israëli sche kwestie heeft in geen geval een „ja" opgeleverd, zij heeft de twijfel aan het nut van een al te nauwe militaire ver bondenheid met een grote mogendheid slechts doen toenemen. En daarmee de twijfel aan het nut van een leger, dat in geïsoleerde positie voor aparte verdedi ging van eigen bestaan geen enkele ba sis heeft, omdat het bewapend is onder het recept van het „grote verband". Mocht dat grote verband falen door welke Politieke verwikkelingen ook, dan mist bat kleine, alleenstaande land juist die kracht, waardoor Israel zijn vijanden heeft kunnen verslaan. '^'^^'^'SOOSGwSSSSSitOwOSSSGSiSSwSSCCiiCSGC ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara zal zondag naar Zuid-Vietnam reizen om een algemeen overzicht te krijgen van de omlogssituatie. Hij zal worden vergezeld floor de staatssecretaris Nicholas Katzen- oech en generaal Wheeler. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Defensie, Schroder, heeft ver klaard dat geen van de revolutionaire plannen zal doorgaan, die een aantal xperts bij de Bundeswehr voorhad den. De minister sprak in de Bonds dag bij de verdediging van zijn begm ting voor 1967. Deze werd aangeno men met de tegenstemmen van de li berale oppositie. Voor het eerst in de geschiedenis van de bondsrepubliek stemden de Sociaal-Democraten voor de defensie-begroting. Zij maakten dan ook voor het eerst deel van een bondsregering uit. Op een totaal van 77 miljard DM krijgt minister Schroder 19.5 miljard voor zijn ministerie. Dat betekent ongeveer 25 per cent van de totale uitgaven. Minister Schroder wees in dit verband op een te ruggang. In 1963 had de begroting voor het ministerie van Defensie nog 32 per cent van het totaal uitgemaakt. Zonder directe logica vond minister Schroder dat de uitgaven voor Defensie binnenkort dan ook weer moesten worden verhoogd. Achter de schermen woedt al enige tijd een heftige strijd over toekomstige sa menstelling van de Bundeswehr. De libe rale oppositie ageert energiek voor een verkorting van de dienstplicht van acht tien tot twaalf maanden. Maar deze ook elders gehoorde eis is maar een onder deel van een diepgelegen probleem. Veel al ziet men voor de toekomst van de Bundeswehr twee mogelijkheden. Of men streeft naar een wat getalsterkte betreft betrekkelijk klein leger, maar met uiterst bewegelijke eenheden, die met de mo dernste wapens zijn uitgerust; dan wel naar een leger dat op de huidige sterkte blijft, of zelfs nog iets wordt uitgebreid, en dat men „ouderwetse" wapens in staat moet zijn de vijand op eigen gebied het hoofd te bieden. Deze theoretische strijd is de laatste tijd door twee gebeurtenissen waar tussen de samenhang niet ontbreekt doorkruist. In de eerste plaats kwamen de Amerikanen en Britten er tenslotte rond voor uit, dat. zij hun troepensterkte op het Europese continent gingen ver minderen: de Amerikanen met 35.000 man, de Britten met 6000 man. In dit kielzog kondigden onverwacht ook de Canadezen en Belgen aan, dat zij een gedeelte van hun troepen naar huis zouden halen. (De reactie van de Duitsers op deze berichten is hoogst curieus. Aan TOKIO (AFP) De bloedige gevech ten tussen voor- en tegenstanders van partijleider Mao Tse-Toeng in verschei dene gedeelten van China duren nog steeds voort, zo berichtte vandaag de Pe- kingse correspondent van het Japanse blad „Yomioeri Sjimboen". In Tsjeng-Toe in de provincie Set- sjoean, waren tussen twintigduizend en dertigduizend tegenstanders van Mao in gevechten gewikkeld met maoïsten. Daar bij zouden veel doden en gewonden zijn gevallen. Muurkranten in Peking meldden voorts, dat als gevolg van „gevechten op grote schaal" in Woeman, in de provincie Hoe- pei, de enige brug over de Jang-Tse, die de belangrijkste schakel vormt in de handelsroute naar het zuiden van China, gesloten is. Het Centrale Comité van de culturele revolutie heeft gelast de vijandelijkheden in de stad Tsjang-Sja, provincie Hoenan, onmiddellijk te staken. de ene kant spreken ze uit een aangebo ren masochisme graag van de „bezet tingstroepen", aan de andere kant schreeuwen ze dat ze door de geallieerden „verraden" worden door de vermindering van de troepen-contingenten). De tweede gebeurtenis die de discussie in de Bundeswehr beïnvloeden moet, is het besluit in de NAVO om voortaan offi cieel de strategie van de „flexible res ponse" te omhelzen. Hoewel de Amerika- nan al sinds 1961 „privé" van deze stra tegie uitgingen, is de ironie van het lot dat de flexibiliteit-theorie juist nu weinig indruk meer maakt, op een moment dat zowel Amerikaanse als Britse troepen Europa verlaten. Onder de vertrekkende Amerikanen bevindt zich bij voorbeeld de helft van hun in Europa gestationeer de tactische luchtmacht. De huidige NAVO-strategie houdt in dat aanvallen van de vijand gullen wor den beantwoord door „schild-strijdkrach ten", en niet meteen zullen worden be antwoord met een massieve kernaanval. De „front"-troepen behoeven dus niet 5 priori met kernwapens te zijn uitge rust. De vraag naar de inzet van deze KAAPSTAD (Reuter) Een omstreden wetsontwerp, dat voornamelijk ten doel heeft Afrikaanse arbeiders te weren uit Zuidafrikaanse blanke industriegebie den en de ontwikkeling te bevorderen van industrie in de omgeving van de Afri kaanse Bantoestans die zich afzonderlijk moeten ontwikkelen, is het Zuidafrikaanse parlement gepasseerd en wacht nog slechts op de handtekening van de pre sident. De georganiseerde industrie heeft zich sterk gekant tegen het wetsontwerp op de decentralisatie van de industrie omdat het volgens hen het industriebeleid niet laat afhangen van de natuurlijke hulp bronnen maar van de rasverhouding. De industriëlen wensen dat van dit vraagstuk diepgaander studie wordt gemaakt. Het wetsontwerp schrijft in feite de in dustrie voor waar in Zuid-Afrika fabrie ken en werkplaatsen moeten worden ge bouwd. wapens ligt dan ook in theorie en prak tijk meer dan ooit bij de Amerikaanse regering. Minister van Defensie, Schroder, wil nu niet een der beide voorgestelde moge lijkheden, maar beide in zijn opvatting verenigingen. Hij denkt er niet aan het leger, in te krimpen, maar hij voelt er ook niets voor om van de duurste wapens afstand te doen: de dragers van de kern- raketten. De liberale oppositie heeft de juiste conclusie uit de nieuwe NAVO-conceptie getrokken, door te stellen dat de NAVO- landen op het continent nu iedere aan spraak op een eigen atomaire strategie en de bewapeningspolitiek beter konden opgeven. „De Bundeswehr is met kern dragers toegerust, zonder ook maar de geringste kans te hebben, dat haar in geval van nood de daarbij behorende kernkoppen ter beschikking zouden wor- derL gesteld", aldus de militaire expert van de FDP in de Bondsdag. PARIJS (Reuter en AFP) Frankrijk heeft gisteren elke mogelijke eenzijdige annexatie door Israel van bezet Arabisch gebied verworpen. In een, naar de minis ter van Voorlichting, George Gorse, zelf meedeelde, in zorgvuldige bewoordingen gestelde verklaring van de hand van pre sident De Gaulle zegt de Franse regering dat: „Alleen een regeling via onderhan delingen uit vrije wil, aanvaard door alle betrokken partijen en erkend door de in ternationale gemeenschap, zal te zijner tijd alle bestaande problemen kunnen oplos sen". In het licht daarvan heeft Frankrijk zijn goedkeuring gehecht aan een buiten gewone zitting van de Algemene Vergade ring van de VN, zo wordt verklaard. De Franse regering spreekt verder van „De ernstige politieke gevolgen die de op 5 juni in het Nabije Oosten ontketende militaire actie voor de wereld kan heb ben". Diplomatieke kringen in Parijs zien in de verklaring een scherpe terechtwijzing aan het adres van Israel. De Franse re gering is er naar verluidt van overtuigd dat Israel de oorlog begonnen is en acht de kansen op een regeling van de vraag stukken in het Nabije Oosten door de strijd veel kleiner geworden. De proble men zijn dezelfde gebleven en zelfs nog aanzienlijk vergroot, onder andere door de nog vijandiger houding die de Arabie ren nu zullen aannemen en de toeneming van het aantal vluchtelingen, zo zegt men. Het Israëlische avondblad „Maariv" schreef gisteren in een hoofdartikel dat ADVERTENTIE Tijdloze schoonheid.- Bij Sunart (lid van "Goed Wonen"). Zorgvuldig geselekteerde meubelen, ontworpen door Europese en Amerikaanse top-vormgevers - en niet alleen ontworpen voor vandaag. Ook over 10, 20 jaar zijn deze meubelen nog goed. Ze zijn verantwoord van vorm en daardoor vrij van "mode-grappen". Kom niet alleen kijken. Vraag ook advies. Sunart's blnnenhuisarchitekt en tekenaars helpen u graag bij het scheppen van een volmaakt en "tijdloos mooi" Interieur. Onze "Goed Wonen" zaak met eigen Ingang: Breestraat76, Beverwijk tel.(025l0)-25l41. Volop parkeerruimte. Oe gehele maandag gesloten. De gehele zaterdag geopend. Het voormalige hoofd, van de Ge stapo in Oslo, Helmuth Reinhardt, staat op het ogenblik in Baden-Ba- den terecht. Hij wordt beschiddigd van moord en medewerking aan moord. Hier zien wij hem in gesprek met zijn verdediger, Quanzer, tijdens de zittirtg. LOS ANGELES (Reuter en AP) De politie in de Amerikaanse stad Los Ange les' heeft een zestienjarige neger doodge schoten in de wijk Watts, nadat de jongen en zijn broer enkele agenten met jacht geweren hadden bedreigd. Er verzamel den zich ongeveer vijftig personen na het incident, maar het kwam niet tot verdere incidenten in de wijk, waar in 1965 bloe dige onlusten hebben gewoed. Vanmorgen vroeg hebben oproerige negers een houtloods en verscheidene ge bouwen in de Amerikaanse stad Dayton met benzine in brand gestoken. In één wijk stonden vijf huizen in lichter laaie. Van slachtoffers is nog geen melding ge maakt. Ook is melding gemaakt van gooien met stenen en vernielen van ruiten. De politie is van mening, dat de agitatie in Dayton is begonnen na een bijeenkomst van ijveraars voor gelijke burgerrechten. Uit de negerwijk van de Amerikaanse plaats Tampa, waar het drie dagen lang onrustig geweest is, werden de leden van de nationale garde die daar waren ingezet gisteren teruggetrokken. de houding van Frankrijk Israel teleur stelt „al wanhopen wij niet". Was er nog van werkelijke neutraliteit sprake, maar soms heeft de Franse houding veel weg van vijandige neutraliteit, aldus het blad. Dit artikel en diverse spotprenten van president De Gaulle in de kranten weer spiegelen de vrij algemene wrevel in Is rael over de houding van Frankrijk. NEW YORK (AFP) De eigenaren van Arabische eethuizen in de Verenig de Staten hebben de loop uit hun eta blissementen zien verdwijnen. De buik danseressen treden voor half gevulde zalen op, omdat het publiek zich sinds de Israélisch-Arabische oorlog in veel mindere mate in deze door Syriërs, Egyptenaren of Libanezen gedreven zaken laat zien. Begrijpelijk omdat zich onder de clientele een groot percentage joodse Amerikanen bevond. Aangezien „zaken zaken zijn" hebben de eigenaars van restaurants met namen als „Klein Egypte" hun bedrijf omgedoopt tot bijvoorbeeld „Tel Aviv", terwijl een restaurateur met een Libanese keuken tegenover wie maar luisteren wil ver klaart, dat er geen conflict is geweest tussen Libanon en Israel. Een andere Arabische zakenman, met een nuchtere kijk op de gebeurtenissen, zei zich wei nig zorgen te maken, omdat de Ameri kanen toch ook niet de Chinese keuken versmaden vanwege het geschil tussen hun regering en Peking Ook de joodse restaurants tellen min der in de kassa dan anders. De oor zaak daarvan is, dat de in de Ver enigde Staten wonende joden veel geld bijeenbrengen voor Israel en daardoor minder uitgaan. (Van onze weerkundige medewerker) Vergelijken wij ons droge, af en toe zonnige maar te koele weer met dat van Oostenrijk, Zwitserland, Noord-Italië en een groot deel van Duitsland dan hebben wij nog niet te klagen. Een hoeveelheid koude lucht in de ho gere luchtlagen met op zes kilometer hoogte dertig graden vorst is er oorzaak van dat genoemd gebied deze week bij zonder slecht zomerweer treft. In het Zwarte Woud viel gisteren enige sneeuw evenals plaatselijk in de Alpen, waar de sneeuwgrens tot 1500 meter is gedaald. In vele vakantieplaatsen als Innsbruck, Salzburg, Zürioh en ook in Beieren kwam de temperatuur gisteren niet hoger dan tien tot twaalf graden. Een deel van dit slechtweer-gebied reikt tot dicht bij onze grens, waar Zuid-Limburg er gisteravond met drie millimeter regen nog een staart van meekreeg. Het weekeinde zal in het hele Alpengebied nog te koud blijven. Bij ons krijgt het hoge druk-centrum, dat zich van Engeland naar de Noordzee uit breidt, tijdens het weekeinde meer in vloed, zodat de te koele noordenwind ge leidelijk gaat wegvallen. CAIRO (AP en AFP) Libië heeft de onmiddellijke opheffing van Amerikaanse en Britse militaire bases in Libië geëist en terugtrekking van vreemde troepen uit het land, aldus het persbureau voor Nabije Oosten. De V.S. hebben in 1954 in Benghazi een overeenkomst met Libië gesloten over het gebruik van de bases. Een vriendschaps verdrag, dat ook de militaire en finan ciële samenwerking regelde, wérd in 1953 tussen Groot-Brittannië en Libië on dertekend. Er zijn 700 Britse militairen gelegerd in Tobroek en Benghazi en de Britse lucht macht heeft duizend man op de basis in El Adem, die volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie, niet veel meer gebruikt wordt. Gehelmde leden van de nationale garde fouilleren twee negers in Cin cinnati (VS), die met hun auto bij een straatblokkade werden aange houden. De actie is een gevolg van de recente rassenonlusten in dit deel van de V.S. ADVERTENTIE 3 Postzegel. De Britse posterijen zullen een speciale zegel uitgeven ter herdenking van Sir Francis Chichester's reis rond de wereld. De postzegel (1 shilling, 9 pence) zal per 24 juli worden uitge bracht. Veroordeling. Een bijzonder tribunaal heeft "in Senegal een man tot de dood straf veroordeeld omdat hij 22 maart een moordaanslag op president Leopold Senghor zou hebben gepleegd. Criminaliteit. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal ernstige misdrij ven in de VS met 20 percent gestegen. Speciaal het aantal roofovervallen steeg onrustbarend. Ziekenhuis. Svetlana Stalin is van plan een nieuw ziekenhuis voor vrouwen te laten bouwen in de Indische plaats Kalankankar, waar haar overleden In dische echtgenoot werd geboren. Overleden. Robert Davies, Lagerhuislid voor de Labour-partij, is in de ouder dom van 49 jaar in een ziekenhuis overleden. In mei wej-d Davies door een hartaanval getroffen. Niet strafbaar. Een rechter in Andria heeft bepaald dat een Italiaan niet strafbaar is als hij president Johnson beledigt, omdat de Amerikaanse wet geen gelijksoortige bescherming biedt aan de Italiaanse president. In deze zaak stond de 41-jarige Riccardo Magno terecht omdat hij op muren en schut tingen in Andria had geschilderd „Johnson is een misdadiger". Eerste. De 20.939 ton metende „Samson" is als eerste Israëlische tankboot sinds de heropening van de Golf van Akaba in de Israëlische havenstad Eilat aan gekomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3