49.75 Kristallen schaal uit Leerdam voor directie van Hoogovens Australië is verontrust over teruglopen van immigratie Nooy vil lil man urn tels voor 250 van de 365 dagen Kernprobleem recreatiegebied Spaarnwoude1 de financiering f 15.- per uur f5.550, Binnenkort gesprek tussen G.S. en vier ministers Geschenk van Beverwijks gemeentebestuur College getuige IN DE VISHAL EN OP ZEE Nederlanders zijn bijzonder welkom Havenberichten van vervaardiging VRIJDAG 16 JUNI 1967 .4 ><t<£V£ul' 36-48. Sportieve Terlenka (polyester) regenmantel met stikselgarnering Diverse kleuren Arabieren In make-up B. EN W. VAN HAA RLEM NIET OPTIMISTISCH Weg grijs haar „Reversible look" Terlenka (polyeste* regenmantel, o.a. beige /bruin AUTOMOBIELBEDRIJF VELSERBEEK N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF DOGTROP N.V. De antwoorden van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op vragen van het Tweede-Kamer lid C. Egas over de zo genoemde Spaarn- dammerhout geven burgemeester en wet houders van Haarlem geen aanleiding tot de conclusie dat het beeld van de tot standkoming van deze groenzone tussen de woongebieden van Kennemerland en de industrieën langs het Noordzeekanaal somberder is geworden. Maar zij willen zich niet verhelen dat zij, vooral gelet op het financiële aspect, nog niet optimis tisch gestemd zijn. Dit deelt het college mede in hun beantwoording van de schriftelijke vragen die de Haarlemse raadsleden drs. J. J. Voogd en de heer A. P. N. Pielage over de ministeriële uit latingen hebben gesteld. De minister had gesproken over fase ring en meegedeeld dat de cultuur-tech nische werken aan het bos in 1968 niet zodanig gevorderd zullen zijn dat in dat jaar de eerste boom zou kunnen worden gepoot. Burgemeester en wethouders van Haar lem releveren in hun antwoord dat zij na de bijzondere vergadering die de Haar lemse raad op 12 april aan het recreatie gebied Spaarnwoude wijdde, het veront ruste standpunt van de raad aan Gede puteerde Staten hebben kenbaar ge maakt. Alvorens met de aanleg van het re creatiegebied zal kunnen worden begon nen, zal een uitgewerkt plan moeten zijn aanvaard en zullen de gronden ter be schikking moeten zijn. Niet verwacht mag worden, zo delen B. en W. mede, dat de grondverwerving in alle gevallen zon der onteigeningsprocedure zal kunnen geschieden. Dit vergt derhalve een for mele basis door vaststelling door de be trokken gemeenten van bestemmingsplan nen met de daaraan verbonden wettelijke procedures. De stand van zaken van de planologi sche maatreglen is thans als volgt: de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude heeft zowel voor het industriege bied als voor het recreatiegebied een voorbereidingsbesluit genomen, dat bin nen een jaar gevolgd moet worden door een bestemmingsplan. Velsen heeft ont- langs een voorbereidingsbesluit genomen. Haarlem heeft een goedgekeurd bestem mingsplan voor het gebied Penningsveer en heeft de grond reeds in eigendom. Het bestemmingsplan voor het gebied ten oosten van de Vondelweg zal naar wordt verwacht, binnenkort door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd. De Stuur groep, belast met de voorbereiding van het Recreatiegebied Spaarnwoude stelt zich op het standpunt dat de nodige grondverwerving voor de met Mobil Oil geassocieerde bedrijven en voor het re creatiegebied gelijktijdig dient te geschie den. De Stuurgroep is voorts van oor deel dat deze verwerving binnen vijf jaar voltooid dient te zijn. Deze periode is bepaald door de wettelijke termijn ge field voor planologische en onteigenings procedures. Dit geldt uiteraard evenzeer voor het toekomstige industriegebied in Haarlemmerliede. Over de voor het gebied vast te stellen basis-grondprijs bestaat verschil van in zicht tussen het op een deskundig rapport gebaseerde standpunt van de Stuurgroep en de opvatting van belanghebbenden. Beide standpunten zijn om advies voor- Donderdag werden in IJmuiden in totaal aangevoerd 3450 kisten vis, waarvan 203 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 60 schol, 15 schar, 10 bot, 1520 haring, 275 makreel, 425 schelvis, 270 wijting. 450 kabeljauw en gul, 10 leng, 10 haai, 15 poon, 95 kool- vis en 87 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 5,40-5,15, grm. tong 3,67- 3,39, kim. tong 4,30-4,08, kl. tong I 4,69- 4,07, kl. tong II 3,83-3,55, tarbot I 5,90-5,60, Zalm 7,10-6,10. Per 50 kilogram: tarbot II 168-138, gr. schol en grm. schol 60-52, kim. schol en kl. schol I 58-49, kl. schol II 65-38, schar 48-35, bot 8-4,90, verse haring 22-14, ma kreel 20-18, gr. schelvis 56, grm. schelvis 35-30, kim. schelvis 31-16, kl. schelvis I 26-21, kl. schelvis II 23-15, wijting 13-10, gr. gul 47-41, mid. gul 36-31, kl. gul 32-15, kl. haai 26-21, poontjes 30, kl. rode poon II 62-44. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 212-78, gr. koolvis zw. 108-74, gr. leng 62-60. Besommingen, in guldens: KW 149-2540: 87-1130; 201-1330; 8-2370; 159-760; 169- 1730; 80-15.390; WR 51-3890. Aanvoer van vrijdag In IJmuiden werden vrijdagmorgen door tweeëndertig vaartuigen aangevoerd 2160 kisten vis, 40.000 kilogram tong en 230 stuks, stijve kabeljauw. Bij deze aan voer waren 30 kisten schelvis, 180 wij ting, 340 gul en kabeljauw, 375 kleine kisten haring, 880 schol, 10 tarbot en 120 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4.70, tarbot 5-4.40, grote tong 5.23-5.14, groot middel tong 3.67-3.01. kleinmiddel tong 3.69-3.26, tong een 3.86-3.31, ton£ twee 3.99-3.29, zalm 7.20-7. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 88- 84, middel kabeljauw 86. Per tien stuks: grote kabeljauw 88-80, middel kabeljauw 53-42. SCHIPHOL (DPA en ANP) Veront rust over het sterk teruglopende cijfer der jaarlijkse immigratie, is de Australische minister voor Immigratie, Snedden, aan een rondreis door Europa begonnen in een po ging de regeringen van Zwitserland, Ne derland, West-Duitsland, Spanje, Italië, Griekenland en Turkije er toe te brengen de emigratie naar Australië nieuw leven in te blazen. „In de jaren 1959-'60 bedroeg het aantal Nederlandse immigranten circa 12.000", vertelde hij bij zijn aankomst op Schiphol. „Vorig jaar waren het er nog maar twee duizend! „Australië heeft veel arbeidskrachten nodig: Wij hebben alle ruimte, onuitput telijke oppervlakten land en we groeien Per 50 kilogram: schelvis twee 40-31, kabeljauw een 51-42, kabeljauw twee 37- 32, kabeljauw drie 23-15, grote en middel schol 38-28, kleinmiddel en schol een 51- 43, schol twee 47-36, schol drie 47-26, schar 36-25, bot 10, wijting gestript 22- 15, wijting dicht 25-20, makreel 26-13, tarbot 188-122, griet 80-66, tongschar 80-56. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit 70 kisten schelvis, 40 kleine kisten schelvis, 110 wijting, 50 kis ten wijting, 150 gul en kabeljauw, 400 ha ring, 2900 kleine kisten haring, 40 ma kreel,, 15 kleine kisten makreel, 600 schol, 150 stuks stijve kabeljauw en 11.000 ki logram tong. sneller dan wie ook. Maar we kunnen het werk niet af. Onze levensstandaard blijft gestadig stijgen, we kennen nauwelijks werkloosheid. Geen nationale groep heeft bij ons zo veel succes gehad als de Neder landse. Wij willen die degelijke, betrouw bare Hollanders graag opnemen", aldus mi nister Snedden. Australië groeit inderdaad nog sneller dan Nederland. In 1947 telde het 7,5 mil joen zielen, thans 11,8 miljoen. In dëzellde periode nam de Nederlandse bevolking toe van 9,5 tot ruim twaalf miljoen. Van de 4,3 miljoen nieuwe Australiërs is de helft im migrant Verreweg de meeste immigranten stam men Uit Groot-Brittannië, dat er jaarlijks 70.000 tot 85.000 levert. Met 300.000 emigranten, die zich sinds de oorlog in Australië hebben gevestigd, staat Italië bovenaan de lijst van continen taal Europa. Daaronder volgen Nederland, Griekenland en West-Duitsland die elkaar met de leverantie van ongeveer 120.000 emigranten in evenwicht houden. De Australische hoogleraar Evan Mac- laurin heeft in het blad „The Australian" voorgesteld, dat 500.000 Arabische vluchte lingen uit Palestina zich in Noord-Austra- lië zouden kunnen vestigen. De 55-jarige geleerde, die aan het hoofd staat van het instituut, voor Semitische talen aan de uni versiteit van Sydney, heeft vorig jaar als eregast van president Nasser een bezoek aan Egypte gebracht. Volgens hem is het droge warme klimaat in Noord-Australië ideaal voor Arabieren. gelegd aan de Stichting Adviesbureau On roerende Zaken in Rotterdam, waarna ministeriële goedkeuring nodig is voor de subsidieregeling. Pas na de grondverving zullen de cultuur-technische werken kun nen worden aangevat en kan daarna de realisering van het dan inmiddels vast gestelde plan ter hand worden genomen. Aan dit ontwerp-plan wordt door een daartoe ingestelde werkgroep met voort varendheid gewerkt, aldus B. en W. Ten behoeve hiervan zijn gegevens nodig om trent de bodemgesteldheid, waartoe een grondonderzoek zal plaatshebben. Hoewel de opstelling van een definitief plan nog de nodige tijd van voorbereiding vraagt, mag worden aangenomen dat de vaststel ling daarvan zal kunnen geschieden bin nen de termijn nodig voor de grondver werving. Uiteraard is het niet uitgeslo ten, aldus het college, dat gedeeltelijke uitvoering van het plan, naar gelang de stand van de grondverwerving, eerder mogelijk zal zijn. Met name geldt dit ook voor het voorstadsrecreatie gedachte deel van het gebied in Haarlem "(het Recreatiegebied Haarlem-Noord bij de Mooie Nel). Het grootste knelpunt vormt de finan ciering, aldus B. en W. De situatie is nog niet duidelijker geworden sinds de raadsvergadering van 12 april maar ver- wactit mag worden, gezien de toezegging van de minister van Recreatie dat hier over binnenkort overleg zal worden ge opend. Bovendien zal een door Gedepu teerde Staten onmiddellijk na 12 april aangevraagde bespreking met een viertal ministers hieromtrent meer duidelijkheid kunnen verschaffen. Hoewel het bedrag stellig nog van geringe betekenis is tot hetgeen in totaal nodig zal zijn, kunnen B. en W. meedelen dat het ministerie voor 1967 al een bedrag aan uit te keren subsidie voor de eerste grondverwerving door minnelijke aankoop heeft gereser veerd. Voor de juridische opzet van het in te stellen recreatieschap zal een com missie onder leiding van een lid van G.S. worden geformeerd. Omdat de financie ring het kernprobleem vormt voor de spoedige verwezenlijking van het recrea tiegebied en de minister van plan is bin nenkort het overleg te openen, zien B. en W. thans geen aanleiding daarop vooruit te lopen. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Susan Dreyer, van Par; Hayling, Gravesend; Tor Anglia. Immingham; Brinda, Londen, IJmui den; Koningin Wilhelmina, Havenmond, IJmui den; Freiburg, Antwerpen; Calvijn, Horneborg; Jenka, Rotterdam, IJmuiden; Vivat, Londen; Viscount, Dagenham; Gooiland, Cabadello; Am- stelborg, Burea, Beverwijk; Vindicat, Huil; Union Venture, Bremen; Golden Master, Lower Buchanan; Metropole, Londen; Spaarnestroom Rotterdam; Arduity, Londen; P. G. Thulin' Pepel, Umuiden. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Frederico Ferrer, Le Havre; Dependance, Londen, IJmui den; Alcetas, Rotterdam; Nopal, Tellus, Ant werpen. (Indien achter de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Donderdag vertrokken van IJmuiden: Jacob Teekman, naar Alloth, IJmuiden; Alvee, Isle of Grain; Ceta, Temeuzen; Koningin Wilhel mina, opening havenmond; Sac Madrid, Dieppe; IJstroom, Dagenham; Balje, Norrsundet, Bever wijk; Alli, Kotka, Velsen; Plover, Felixtowe; Boreas, Rotterdam; Kaethe Haran, Norrsundet, Beverwijk; Burstah, Rotterdam; Wotan, Dagen ham; Inio, Helsinki; Tor Anglia, Gothenburg; Ostfriesland, Bremen; Berkelstroom, Rotter dam; Nieuwe Waterweg, Rotterdam. Zaandam; Egret, Rotterdam; Groenebek, New York; Egori, Dakar; Berkelborg, Delfzijl; Volente, Garliston, IJmuiden; Koningin Wilhelmina, Hoek van Holland. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Cormist, naar Leith; Boreas, Rotterdam; Jenka, Halm- stadt, IJmuiden; sleepboot Holland, Terschelling; Rapid, Hull; Chevychase, Piombino, IJmuiden; Socrates. Lissabon; Artemis, St. Croix. ^Bel dan vrijdag 16 juni tussen 18.30 en 20.30 uur Beverwijk 02510-31419 In- en Verkoop Juwelen, Goud en Zilver H. W. DAMES Kruisstraat 19, Haarlem bij de Ridderstraat, tel. 16910 bieden wij u de volledige sortering van Coty Yardley Hamol en Gala Dameskapsalon Wijk aan Zeeërweg 53, IJmuiden tel. 15020 Bij het reageren op ad vertenties, die onder num mer worden geplaatst, ge lieve men er rekening mede te houden dat wij alleen de bezorging op ons kunnen nemen van brieven, die een recht streekse aanbieding be vatten. De verzending van re clame-drukwerk valt daar dus niet onder. Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is A73A1y Wilt u met hard werken verdienen Over een prettige betalingsregeling worden wi] het altijd eens I In opdracht van het gemeentebe stuur van Beverwijk is in de Ko ninklijke Glasfabrieken van Leerdam een kristallen schaal geblazen. Dit breekbaar kunstwerk is bestemd voor de directietafel van Hoogovens en zal omstreeks september officieel worden aangeboden. Tijdens de offi ciële ondertekening van een raam overeenkomst op 4 april stelde burge meester J. G. S. Bruinsma dit kost bare geschenk reeds in het vooruit zicht. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens, ir. A. Drij ver bood bij die gelegenheid een schil derij aan. De geschenken werden uit gewisseld, omdat beide partijen in goede verstandhouding een regeling hadden weten te vinden voor de ex pansiedrift van Hoogovens. In Leerdam zijn burgemeester Bruinsma en de wethouders W. J. Vessies en F. R. W. Kaebisch persoonlijk getuige geweest van het blazen van de schaal. Gefasci neerd heeft dit drietal gekeken hoe meester-glasblazer Verlinden zijn boeiend spel begon met vuur en glas. Het was voor deze geroutineerde kracht letterlijk en figuurlijk een zwaar karwei. Letter lijk. aangezien er heel wat inspanning nodig was om dertien kilo vloeibaar glas in toom te houden. Figuurlijk, omdat het voor hem geen alledaags werk was een schaal met een dergelijke afmeting (door snede 70 centimeter) te maken. De uit eindelijke vorm moest voor een groot deel aan het toeval worden overgelaten. De ontwerper had op papier weliswaar enkele ruwe schetsen van de schaal ge maakt, doch die waren voor de glasblazer niet meer dan een vingerwijzing. Na ruim een half uur ingespannen werken was de fraaie schaal gereed. De heer Verlinden Met bewonderende blikken kijken burgemeester J. G. S. Bruinsma, de wethouders en staffunctionarissen van de glasfabrieken naar de zojuist gereed gekomen schaal. begon echter meteen opnieuw, omdat de vorm van het eerste kunstwerk niet pre cies overeenkwam met de wensen van de opdrachtgever. Zijn tweede poging had meer succes. Voordat de schaal, die ook nog een inscriptie krijgt, afgeleverd wordt moet hij nog diverse bewerkingen ondergaan. Het gemeentebestuur heeft daarna met veel interesse gekeken naar de produktie van serviesglas en flessen. Niemand gelooft dat u grijs bent wanneer u borstelt met Crème Marchal. Klaar voor gebruik, absoluut onschade lijk. Gratis folder krijgt u bij Drog. VAN LEEUWEN, Lange NIeuwstraat 795, IJmuiden N.V. Europaclub Agentschap LECTU RA 40-48. 956 cc motor van 48 pk (SAE) Maximum snelheid 130 km per uur criatitvc Vier (4!) extra krachtige „Lockheed" schijfremmen Onafhankelijk auto- geveerde wielen Volledig gesynchroniseerde versnellingen Elegant Tp^sm interieur met comfortabele stoelen Gesloten koelcircuit - geen water of scherpe^ anti-vries Beschermd tegen roest door zeven carrosserie-behandelingen,, prijzen waaronder een dompelbad Vier portieren. RENAULT GROENEWEG 69 - IJMUIDEN TELEFOON (0 2550) -10271 H. MANDEWEG 49 - BEVERWIJK TELEFOON 0 2510 - 24059/27475

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4