KONINGIN GAF SEIN VOOR FEESTELIJKHEDEN Inzet van een periode van nieuwe bloei dag" „Een ongelooflijk belangrijke Atletiektoernooi van scholieren op Adrichem BURGEMEESTER VAN HALL: MEERVAL ME* Talrijke gepavoiseerde schepen en scheepjes vormden achter de statig bin nenvarende „Koningin Wilhelmina" te zamen met de zwevende vlaggen, de rond cirkelende reclamevliegtuigjes en de om- hoogspuitende watermassa's van de blus boten een kleurrijk decor, dat zich afte kende tegen een fel blauwe lucht met grote witte wolken. Dit indrukwekkende moment betekende het officiële einde van de spectaculaire Burgemeester Bührinann kwam hierbij evenmin met lege handen en aldus over handigde hij de koningin het eerste exem plaar van een fraai gebonden boekwerk van de hand van de heer H. J. Calkoen uit Driehuis, waarin door hem de histo rie van deze streek wordt beschreven. Direct nadat de scheepsfluit van de Koningin Wilhelmina" de ingebruik neming had aangekondigd, weer klonken van af de wal de harde knallen van het dag-vuurwerk en legden brandblusboten achter schip ware watergordijnen in de lucht. gH pmH ouw sindi stigd, inen- "land, lkaar 20,000 Mac- ilian" chte- istra- arige a het uni- ir ali ezoek s het tralie Waterballet, daverend vuurwerk: IJmuidens havenmond is klaar! burgemeester Bührmann aan de konin gin voorgesteld. Alvorens het gezelschap de Burgerzaal betrad, bekeek koningin Juliana met de grootste aandacht het in de hal geplaat ste standbeeld van haar moeder, waarbij zij tegenover de burgemeester verklaarde bijzonder te zijn getroffen door de ka rakteristieke houding, welke beeldhouwer Andriessen dit kunstwerk wist mee te geven. Vervolgens begaf de koningin zich met een klein gezelschap naar de raadzaal, waar zij haar handtekening plaatste in het ereboek van de gemeente. Doch niet, nadat zij even de pagina had opgesla gen, waar prinses Margriet bij de ope ning van het raadhuis had getekend. Direct daarop betrad koningin Juliana het balkon, waar zij vergezeld door mr. F. J. Kranenburg, minister drs. J. A. Bakker en burgemeester Bührmann met vriendelijke aandacht de muzikale hulde beluisterde, welke haar door de reeds ge noemde korpsen, inmiddels versterkt met een groot kinder- en bejaardenkoor werd gebracht. Dit laatste onder leiding van mejuffrouw J. v. Hasselt. Evenals dit het geval was met de korte declamatie van de heer A. Toonen. Na afloop hiervan maak te de koningin nog een kleine rondgang door het raadhuis, waarbij'zij onder meer de burgemeesterskamer bezocht. Daarna nam de reeds boven omschreven recep tie in de Burgerzaal een aanvang. Des avonds werd de genodigden door het gemeentebestuur van Amsterdam nog een ontvangst in het Rijksmuseum aan geboden, waarvoor burgemeester Van Hall, in gezelschap van zijn echtgenote als gastheer fungeerde. Tijdens dit infor mele samenzijn zagen de meeste geno digden elkaar weer terug, waarbij het ge slaagde verloop van deze dag ongetwij feld nog dikwijls ter sprake werd gebracht. ADVERTENTIE Sparen in je jeugd Geeft je later vreugd. Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Voorzorgsmaatregelen. Naar aanleiding van de brand in het Brusselse waren huis l'Innovation heeft de Haagse poli tie, in overleg met de brandweer, be sloten bromfietsen en fietsen, die in steegjes staan op plaatsen waar dat niet mag, te verwijderen. Een indrukwekkend moment was het toen de 7-jarige Michiel Stal, een zoon van wijlen de heer H. B. Stal, assistentbedrijfschef van N.V. Bureau Wijsmuller, die op 21 maart om het leven kwam, toen hij de leiding had bij de bergingspoging van de mammoettanker „Torrey Canyon" onder de Engelse kust, de koningin een boeket bloemen aanbood. De koningin onderhield zich daarop enige tijd met de jongen en diens moeder. (Van onze atletiekmedewerker) Zaterdag wordt in het sportpark „Adri chem" de finale gehouden van de natio nale school-atletiek-ontmoetingen 1967, die worden georganiseerd door de Centrale Commissie voor School-Atletiek (C.C.S.A.) Niet minder dan 60 scholen uit geheel ons land komen met elk tien deelnemers naar Beverwijk. Afzonderlijke afdelingen zijn gemaakt voor de scholen voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, kweekscholen, ulo-scholen en nijverheids scholen bij de jongens, terwijl ook bij de meisjes een dergelijke scheiding is ge maakt. Met ongeveer 600 deelnemers belooft het een grote drukte te worden in het Be- verwijkse sportpark, waar reeds 's mor gens om tien uur de strijd om de vele wisselprijzen zal ontbranden. Het einde van deze wedstrijden wordt om ongeveer half vijf verwacht. Bij de meisjes neemt de huishoudschool uit Beverwijk aan de wedstrijden deel. Staande op de campagne voor de uitzichtlounge van het passagiersschip „Koningin Wilhelmina" van de maatschappij „Zeeland" heeft koningin Juliana donderdagmiddag om drie uur de nieuwe havenmond van IJmui- den geopend en tevens het sein gegeven voor een feestelijk haven schouwspel. Toen de „Koningin Wilhelmina" de nieuwe havenmond bin nenvoer stelde koningin Juliana met een druk op een knop de luchtdruk- fluit in werking en dit sein werd overgenomen door de in de havenmond aanwezige schepen. Op de voorplecht van de „Koningin Wilhelmina" ont vouwde zich op dat moment een tros van kleurige lange linten die beves tigd was aan een miniatuurhavenmond voorop het schip. De brandspuiten van verscheidene sleepboten nevelden inmiddels een watergerdijn tot hoog in de lucht, maar nog hoger explodeerden met droge knallen de vuurwerk projectielen, die vanaf het forteiland werden gelanceerd om boven de ha venmond de Nederlandse driekleur en de vlaggen van de vier Noordzee- kanaalgemeenten aan langzaam neerdalende parachutes te doen ont vouwen. Als verrassing voor de koningin, maar ook voor haar kleinzoon prins Willem Alexander, schonk de ge meente Velsen een zogenoemde wieghanger, waarmede de kleine zich naar hartelust zal kunnen ver maken. ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMMDEN Alle maten AQUARIA Tropische vissen - planten enz ali,f,en zaterdags DINSDAGAVONDS 7—9 UUR voorlichting over inrichting ziektebehandeling enz. „Een ongelooflijk belangrijke dag voor Amsterdam en deze gehele streek", aldus werd de opening van de nieuwe havenmond samengevat door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall tijdens de ont vangst, welke de koningin en de andere gasten des middags in de Burger zaal van het Velsense raadhuis werd aangeboden. Tijdens zijn korte toespraak werd er door burgemeester Van Hall ook nog even aan herinnerd dat de grootvader van koningin Juliana, koning Willem III negentig jaar geleden de aanleg van het Noordzeekanaal heeft gestimuleerd, terwijl haar moeder, koningin Wilhelmina in 1931 de Noordersluis wilde openen. En vandaag heeft de huidige vorstin, koningin Juliana door haar aanwezigheid de nodige luister bijgezet voor een nieuwe fase in de historie van deze zo uiterst belangrijke verbindingsweg met de zee, zodat de burgemeester met recht meende te mogen spreken van een „koninklijk kanaal". Het was de heer Van Hall dan ook een groot genoegen als voorzitter van de stichting „Rijnmond Noordzeekanaal" de koningin een gouden herinneringsmedaille te mogen aanbieden, waarbij hij echter niet verzuimde namens de gemeente Amsterdam zijn grote erkentelijkheid te betuigen aan allen, die op de een of andere wijze aan dit gigantische werk hebben bijgedragen. Het grote ogenblik is aangebroken aan boord. Het moment, waarop ko ningin Juliana door het indrukken van een knopje de scheepsfluit in werking stelt: het teken van de offi ciële ingebruikneming van de nieu we IJmuider havenmond. Hier werd door de burgemeester nog een zilveren wieghanger aan toegevoegd, uiteraard bestemd voor de kleinzoon van de koningin, omdat spreker had verno men dat „prins YVillem-Alexander nog maar zo weinig geschenken heeft ontvan gen". Een en ander werd door de ko ningin glimlachend in ontvangst geno men. Deze ongedwongen receptie in de Bur gerzaal betekende voor Velsen het be sluit van een historische dag, van welk verloop vele duizenden Velsenaren ent housiaste getuigen zijn geweest. Deze drukte concentreerde zich tegen drie uur op het Plein 1945, waar het wachten op de komst van de koninklijke stoet enigszins werd verkort door de vrolijke klanken van de plaatselijke muziekverenigingen „Soli Dei Gloria", „Wilhelmina" en de „IJmuider Harmonie", welke korpsen on der leiding van dirigent J. Groot eensge zind een aantal pittige marsen ten geho re brachten. Tevens werden door het publiek met belangstelling de verschillen de voorbereidingen gadegeslagen, waar mee de komst van koningin Juliana werd aangekondigd. Zoals het innemen van hun plaatsen door de leden van het korps zee- kadetten en een drietal marechaussees in groot tenue, voor het vormen van de ere wacht. Koningin Juliana werd bij haar aan komst voor het raadhuis met het gebrui kelijk ceremonieel ontvangen, waarna haar een bloemstuk werd overhandigd door de zevenjarige Michiel Stal, het zoontje van wijlen de heer H. P. Stal, die enige maanden geleden als bergingsin specteur om het leven kwam bij de ge ruchtmakende stranding van de „Torrey Canyon". Ook mevrouw Stal werd door Onder een hartelijk applaus van de honderden genodigden die zich reeds aan boord van de „Koningin Wilhel mina" bevonden, betreedt de konin gin de loopbrug, daarbij begeleid door de burgemeesters van Amster dam, Zaandam, Haarlen en Velsen. werkzaamheden aan een object dat de waterbouwkundige kwaliteiten van de Nederlanders weer heeft bevestigd. De feestelijke opening van de haven mond was tevens een ouverture voor een periode van nieuwe opbloei in het Noord- zeekanaalgebied, dat wèl zal varen, nu het zich nieuwe mogelijkheden heeft ver schaft voor aanpassing bij het wereldver keer te water. Aan boord van de „Koningin Wilhel mina" bevonden zich ruim vierhonderd gasten uit binnen- en buitenland, onder wie de minister van Verkeer en Water staat drs. J. A. Bakker, de staatssecreta ris van zijn departement, de commissaris van de koningin in de provincie Noord- Holland; de burgemeesters van de ge meenten Amsterdam, Velsen, Zaandam en Haarlem, een aantal hoge ambtenaren van rijkswaterstaat, een groot aantal re ders, onder anderen uit Engeland, Ameri ka, Japan en Noorwegen, leidende per soonlijkheden uit de Engelse, Duitse en Belgische staal- en hoogovenindustrie, ondernemers uit de internationale graanhandel, het mijnwezen en de olie- indstrie. Voorts bevonden zich aan boord de voorzitters en een aantal leden van de beide kamers van de Staten-Generaal en leden van Gedeputeerde Staten van Noord -Holland Nadat koningin Juliana zich in de Noordersluis aan boord had begeven, voer de „Koningin Wilhelmina" ongeveer zes kilometer buitensgaats langs de kust tot Noordwijk. Tijdens de vaart op de Noord zee werd een twaalftal personen aan de vorstin voorgesteld, onder wie enkele vaklieden die aan de bouw van de nieuwe havenhoofden hebben gewerkt. Na de lunch kwamen de pieren van IJmuiden in zicht en begaven alle passa giers zich naar de dekken om getuige te zijn van de openingsplechtigheid, waarop alle aandacht zich kon richten omdat men bij het uitvaren de verlengde pieren al had kunnen bezichtigen. De meeste gasten embarkeerden 's mor gens in het Container Terminal Amster dam aan de Westhaven en waren daar door in de gelegenheid tevens een indruk te krijgen van de werkzaamheden aan de verbreding van het Noordzeekanaal. In de westelijke Amsterdamse havens en op de industrieterreinen in het westelijke havengebied wapperden vele vlaggen, die demonstreerden dat men daar goede rede nen heeft om zich over de totstandkoming van de nieuwe havenmond te verheugen. Op de uiterste hoek van het grondge bied van Amsterdam voer men langs de Mobil Oil-raffinaderij in aanbouw aan de nieuwe Amerikahaven in aanleg, die al in open verbinding met het Noordzee kanaal staat. De nieuwe haven en de nieuwe industriële vestiging zijn als het ware de voorlopers van de nieuwe im pulsen die het Noordzeekanaalgewest te wachten staan, nu de havenmond wijder is opengezet en de pieren zich ver in zee strekken om als open armen de welvaart binnen te halen. Direct na „de officiële daad" werden de glazen met champagne geheven en werd een toast uitgebracht op deze uitbreiding van de havenmond en op de toekomst. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann wenste eveneens met een kort welkomstwoord te volstaan. De burge meester herinnerde er weer aan, dat ko ningin Juliana Velsen thans vier maal als prinses en vier maal als regerend vorstin heeft bezocht en het deed spreker bij zonder veel genoegen zijn hoge gast te mogen ontvangen in het huis, dat nog maar betrekkelijk kort geleden door haar dochter officieel werd geopend.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5