WAO voor alle werknemers beneden de 65 Op 1 juli nieuwe regeling bij ziekte, ongeval of gebrek Rechten op afgeschafte rentekaar ten blijven Riva verwacht gelijk resultaat Op 1 huren juli gaan omhoog 7.5, 10 of 15 de met pet Werkloosheid blijkt van karakter te Herstel van bedrijvigheid wil nog niet erg vlotten duurzaam worden Roli „Bouwen in het buitenland is beter" Ongenuanceerde doktersdwang Werkloosheid in Helmond het hoogst Scheepvaartberichten MHH Ontslag voor 22 man in Tilburg inco/ bouwende ZATERDAG 17 JUNI 1967 10 U it kering Dagloon van 77 Behandeling Overgang Boekje mmm fcwY* ilR«f| Tdt WALL STREET: Stabiel eovs Betere voorlichting Zijwind voor KLM Dr. Holtrop Geen compensatie N ederhorst: De 1ste juli wordt in Nederland een belangrijke datum voor wat be treft de sociale verzekering, waarin dan een ingrijpende moderniserin plaats vindt. Een aantal verzekeringen wordt vervangen door één nieuwe voor alle werknemers. De Ongeval lenwet, de Interimwet Invaliditeits trekkers en de Invaliditeitswet voor mijnwerkers verdwijnen. Daar voor in de plaats komt de „wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering". De onhanteerbare naam van deze nieuwe wet wordt afgekort tot WAO. Om nu ook niet met deze afkorting nog ver warring te krijgen, kan men het beste onthouden dat voor werknemers tot hun 65ste de WAO geldt als zij door ziekte of ongeval niet normaal hun brood kunnen verdienen, en daarna zoals voor iedereen de welbekende AOW. Om een aansluiting te geven op de WAO, wordt ook de Ziektewet van kracht voor alle werknemers, hoe hoog hun inkomen ook is. De ziekte wet gaat, als „voorportaal" van de WAO, ook uitkering geven bij onge vallen of gebreken. Bij ziekte, gebreken, bedrijfs- en andere ongevallen krijgt iedere werknemer voor taan: eerst maximaal een jaar lang uitke ring van de Ziektewet, daarna uitkering van de WAO tot zijn 65ste jaar. Op dat „iedere werknemer" zijn nog wel enige uitzonderingen. Huishoudelijke hulpen die minder dan drie dagen per week bij dezelfde werkgever werken, val len niet onder de WAO. Evenmin over heidspersoneel, spoorwegpersoneel en mi litairen, maar die hebben hun eigen rijks invaliditeitspensioen. Verder is echter het begrip „alle werk nemers" ruim gesteld. De WAO gaat on der bepaalde voorwaarden ook gelden voor onder andere hen die aangenomen werk verrichten, handelsagenten, deelvis- sers, volontairs en leerlingen van bedrijfs scholen, artiesten, thuiswerkers, en voor hen die uitkering ontvangen van de werk loosheidswetten. Voorts kunnen bepaalde groepen die vroeger in loondienst werkten zich vóór 1 augustus nog vrijwillig ver zekeren. De premie bedraagt 4,2 percent. Het eerste jaar komt de uitkering van de Ziektewet. Zij bedraagt 80 percent van het dagloon, tenzij de bedrijfsvereniging een hoger percentage heeft vastgesteld Voor de berekening is een dagloon-maxi mum gesteld van 77 (vijf dagen per week)Werknemers-boven-de-loongrens en anderen die toen zij ziek werden of een gebrek kregen nog niet onder de ziektewet vielen, maar volgens de nieuwe regeling wel, krijgen op 1 juli ook recht op ziekengeld als zij hun eerste jaar van arbeidsongeschiktheid nog vol moeten maken. Zij moeten dit zo spoedig moge lijk aanvragen bij de bedrijfsvereniging van hun werkgever. Volgens de veranderde Ziektewet kan voortaan ook „als het in het belang van de patiënt is", van hem worden geëist dat hij weer passend werk bij zijn eigen werkgever gaat verrichten. Hij is ook verplicht dergelijk werk bij een nieuwe werkgever te aanvaarden als hi5 geen werkgever meer heeft, of als hij niet meer in staat is zijn oude werk te doen, ofwel als dat werk schadelijk zou zijn voor zijn gezondheid. De WAO-uitkering gaat in nadat de ar beidsongeschiktheid een jaar heeft ge duurd en wanneer die arbeidsongeschikt heid dan 15 percent of meer bedraagt. Dat percentage wordt gemeten naar de mogelijkheid om met „maatschappelijk passende arbeid" evenveel te verdienen als een gezonde collega. Het maximum dagloon waarnaar de uitkering wordt be rekend is 77. Er is ook een minimum voor de berekening. Bij een volledige werkkring is dat 30,63, voor wie onge- Voor 1967 mag verwacht worden dat de kostenstijging bij N.V. Riva opgevangen zal worden door de ten opzichte van 1966 hogere vraag naar automobielen waar door het resultaat niet veel zal afwijken van 1966, zo meldt het verslag over 1966. De vooruitzichten voor de omzet op lan gere termijn zijn gunstig. Met de merken, die het concern vertegenwoordigt, moet het mogelijk worden geacht de verkoop in verhouding tot de groei van het wagen park te doen toenemen. De uit de belastingmaatregelen voortge vloeide prijsverhoging per 1 januari 1966 had ten gevolge dat naar schatting in totaal ongeveer 43.000 automobielen in anticipatie in 1965 zijn aangekocht. Deze verschuiving heeft de omzet in 1966 nadelig beïnvloed. De daling van het resultaat in de sector van de automobielverkoop kon grotendeels worden opgevangen door de toenemende rentabiliteit van de overige activiteiten. Volgens de geconsolideerde cijfers is het saldo exploitatierekeningen gestegen tot 3,6 (v j. 3,3) min. Na afschrij vingen ad 1,2 min 998.000). enz. komt het saldo winst na belastingen lager uit op 1,08 1,18) min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 18 pet. huwd is en nog geen 23 jaar, wordt dit voor elk jaar dat hij jonger is 10 per cent lager gesteld. Dit zijn dus de bevenste en onderste begrenzingen van het dagloon, dat daar tussen wordt afgeremd op wat de arbeids ongeschikte in zijn beroep zou kunnen verdienen als hij gezond was gebleven. De uitkeringspercentages op die basis zijn als volgt samengesteld: arbeids ongeschiktheid 15 tot 25 pet. 25 tot 35 pet. 35 tot 45 pet. 45 tot 55 pet. 55 tot 65 pet. 65 tot 80 pet. 80 pet. of meer uitkerings percentage 10 pet. v. h. dagloon 20 pet. v. h. dagloon 30 pet. v. h. dagloon 40 pet. v. h. dagloon 50 pet. v. h. dagloon 65 pet. v. h. dagloon 80 pet. v. h. dagloon Een uitkering kan tot maximaal 100 percent worden verhoogd als een patiënt geregeld oppas en verzorging nodig heeft. In het dagloon is 6 percent vakantietoe slag begrepen; die wordt echter eens per jaar in één keer (in mei) uitbetaald. De uitkeringen worden telkens aangepast aan de veranderingen in het algemene loon peil. De uitkeringen worden verhoogd of verlaagd naarmate de invaliditeit toe- of afneemt. Voor verhoging geldt een wacht tijd, die bij arbeidsongeschiktheid van 45 percent vier weken, en in lichtere geval len een jaar bedraagt. In de wachttijden bestaat meestal eerst recht op ziekengeld. Men kan tegen beslissingen over uitke ringen in beroep gaan bij de Raad van Beroep en in hoger beroep bij de Cen trale Raad van Beroep. Dit moet binnen een maand gebeuren. De WAO wil niet alleen de financiële gevolgen van arbeidsongeschiktheid op vangen. De wet opent ook de mogelijk heid van behandeling, opleiding, herscho ling en training, om het vermogen tot werken te herstellen. De bedrijfsvereni gingen geven toelagen aan degenen die daardoor eventueel inkomsten missen. Dit werken aan het herstel van het arbeids vermogen kan al beginnen in het eerste jaar, wanneer men nog onder de ziekte wet valt. Geneeskundige behandeling en revalida- tievoorzieningen die normaal door de zie kenfondsen worden vergoed, neemt de WAO niet voor zijn rekening. Voor wie niet in een ziekenfonds is, is het dus raadzaam zich tegen dergelijke risico's te verzekeren. Wie overigens particulier is verzekerd tegen inkomstenderving door ziekte of langdurige arbeidsongeschikt heid, kan dergelijke verzekeringen opzeg gen. Reeds vooruitbetaalde premies zullen voor ten minste driekwart worden terug betaald. Bij de invoering van de WAO krijgen twee groepen gehandicapten onder de 65 aar automatisch recht op uitkering, zon der dat zij navraag hoeven te doen. Al leen kan de betalingsdatum worden ver schoven. Dit geldt voor: 1. degenen die thans een uitkering heb ben van de interimwet invaliditeitsren- tetrekkers. Zij krijgen evenveel van de WAO als zij nu aan uitkering hebben. 2. zij, die een ongevalsrente hebben voor meer dan 25 pernent arbeidsongeschikt heid na een ongeval dat minstens een jaar geleden is gebeurd. Zij krijgen een WAO-uitkering die is gebaseerd op het loonpeil van thans en die niet lager is dan de ongevalsuitkering. Voor wat betreft de huidige ongevals uitkeringen, krijgt men bericht als daar aan door de nieuwe wet iets verandert, Er blijven nog rechten bestaan op grond van de afgeschafte rentekaarten. Ruim vier miljoen verzekeringen worden „afgekocht" in de komende tien jaar. Wie ouder is dan 36 jaar en door „zegels plakken" recht heeft op meer dan 60 rente per jaar, houdt zijn recht op uit kering in het algemeen. Belangrijk: als iemand vroeger een zo genaamde vervallen-verklaring voor zijn rentekaart-verzekering heeft getekend houdt hij toch het recht op afkoop. Wie met zo'n vervallen-verklaring te maken heeft gehad en op 1 juli tussen de 65 en de 70 jaar is. krijgt zelfs recht op ouderdomsrente. Men moet deze laatste aanvragen bij de Raad van Arbeid. De invoering van de WAO gaat gepaard met talrijke ingewikkelde regelingen be treffende de voortzetting en verandering van bestaande, en de mogelijkheid tot het verkrijgen van nieuwe rechten. Er is door de centrale instanties een brochure „de WAO in de sociale verzekering" uitge geven, waarin hierover meer wordt ver teld. De brochure zal binnen enkele dagen verkrijgbaar zijn bij de Bedrijfsvereni gingen. het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor, de Sociale Verzekerings bank, de Raden van Arbeid en de Zieken fondsen. Ook kan men het boekje aan vragen bij het voorlichtingscentrum So ciale verzekeringen, Biitstraat 198 in Utrecht. (Van onze correspondent) HELMOND Helmond dat woens dag ten gevolge van zijn hoge werk loosheidspercentage in de Kamer ter spra ke is gekomen, heeft eveneens reacties in het provinciaal bestuur van Noord-Bra bant verwekt. Gedeputeerde Staten toon den zich verontwaardigd over het wegha len van de fabriek van Everts en Van der Weijden in Helmond zonder dat eco nomische Zaken zich met het Helmondse gemeentebestuur in verbinding had ge steld. Volgens de laatste gegevens ligt het werkloosheidspercentage in Noord-Bra bant op 3.18, terwijl het landelijk gemid delde op 1.1 is gekomen. Het werkloos heidsgemiddelde van Helmond is na het einde van de afgelopen week gestegen tot 6.24 percent, waarmee men het hoogste percentage van het land bereikt heeft. Acteon 16 dw. Margarita keert terug naar Curagao. Alamak 16 v. Karachi n. St. Vincent. Algorab pass. 16 St. Pauls Rock n. Santos. Alnati pass. 16 Quessant n. Las Palmas. Ameland 16 dw. Kreta n. Gibraltar. Ampenan 16 v. Basrah n. Khorramshar. Amstelland 16 dw. Guemsy n. Hamburg. Annenkerk 17 te East London verw Artemis 16 v. IJmuiden n. St. Croix. Bengalen 16 dw. Guernsey n. Duinkerken. Bintang 17 te Singapore verw. Boissevain 16 te Santos. Caltex Arnhem pass. 16 Kaap Finisterre n. Ant werpen. Eenhoorn 17 te Tunis verw. Gabonkust 15 v. Victoria n. Takoradi. Graveland 16 te Rio Grande. Guineekust 15 v. Lagos n. Victoria. Gulf Hansa 16 dw. Kaap de Goede Hoop n. Europa. Gulf Italian pass. 16 Kaap Finisterre n. Per zische Golf. Hector 16 te Bremen. Heemskerk 16 te Karachi. Jason 16 te St. Lucia. Kalydon 16 te Thameshaven. Karachi 16 dw. Casquets n. Marseille. Karimata pass. 16 Ambon n. Port Moresby. Katelysia 16 dw. Cochin n. Abadan. Kelletia 16 v. Monrovia n. Freetown. Kennemerland 16 te Rio Grande. Korendijk 16 te Antwerpen. Korenia 16 v. Singapore n. Perzische Golf. Krebsia 16 te La Spezia. Kreon 15 v. Bridgetown n. Demerara. Mentor 16 te Antwerpen. Minos pass. 16 Dungeness n. Piraeus. Musi Lloyd pass. 16 Kaap Delgado n. Durban. Neder Waal 17 te Colombo verw. Niso pass. 16 Kaap Agulhas n. Rotterdam. Parkhaven 16 te Rio de Janeiro. Pericles 17 te Guayaquil verw. Philidora 16 v. Le Havre n. Mena al Ahmadi. Prinses Emilia 16 v. Barcelona n. Genua. Rotterdam 16 te Le Havre. Schouwen 16 te Duluth. Servaaskgrk 17 te Yokohama verw. Silindoeng 16 v. Mukalla n. Dubai. Sloterkerk 16 v. Durban n. East London. Straat Florida pass. 16 Kaap de Goede Hoop n. Kaapstad. Tamara pass. 16 Gibraltar n. New York. Van Riebeeck 16 v. Mukalla n. Muscat. Tjibantjet 16 te Tanga. Tjinegara 19 te Colombo verw. Tjitjalengka 18 te Singapore verw. Tjiwangi 17 te Hongkong verw. Van Noort 17 te Port Swettenham verw. Vitrea 16 v. Thameshaven n. Curagao. Waardrecht 16 te Osaka. Zaria 16 te Gamba. Zonnekerk pass. 16 Messina n. Rotterdam. Bp 55% V: TP r.+. m fm ,Z2%~ v, W 34%+ 17 48. 48 mr+ W'/, Simmons fïWWütiWai i.( m IMS «ft*»)» I JHi, Vorige Heden Vorige Heden Atch. Topeka 29% 29/8 Am er. Motors 13/s 14/g Can. Pacific 69 69 Int. Harvester 38% 38/s Illinois Cent 59% Int. Nickel 97% 97/s N.Y. Centr. 80% 81-/4 Int T. and T. 97% 97% Pennsylvania 68-/4 68-4 Kennecott 45-/2 46 South Pac. 30% 68-4 Mont. Ward 23% 23/ Union Pac. 42% 30-/4 Radio Corp. 53% 5356 Allied Chem. 38% 41% Republic St. 44 45 Am. Can. 63'A 38% Royal Dutch 38% 37% A.C.F. Ind. 48% 63% Sears Roeb. 56% 55% Am. Smelting 70K 49-/2 Shell Oil 69% 69/s Am. T. and T. 56-/4 57 y4 Soc. Vacum 43% 43% Am. Tobacco 32% 325-6 Stand. Br. 37% 37/8 Anaconda 49-/4 49/ Stand. Oil N.J. 63 63 BethL Steel 34Vs 34-/8 Studebaker 63-/4 62-/2 Boeing 1083/a 106-/2 Texaco 71% 72-/2 Chrysler 43 435/8 Un. Aircraft 105-4 105/s City Bank 56% 57 Un. Corp. 10% 11 Cons. Edison 33-/8 33% Un. Fruit 44% 45 McDonn. Dougl.C. 48 48/ Uniroyal 39-/2 39-/2 Dup. de Nem. 153Va 155-/4 Us. Steel 46 46 Eastm. Kodak 142' a 140% Westingh. 54% 55-/2 Gen. Electr. 88 89 Wool worth 24% 25 Gen. Motors 79% 79/ Ford 51-/4 507/ Goodyear T. 43% 42% K.L.M. 105% 107% Na een vroege stijging is de beurs van Wall Street later weer teruggelopen. Aan het slot hielden winst en verlies elkaar in evenwicht. De beste fondsen waren Hess Oil, Lily Tulig, Gulf and Western TWA en VS Smelting. De omzet was 10.74 miljoen shares te gen donderdag 11.25. Hunt Foods was het actiefste fonds met een stijging van lVs tot 35. Dow Jones: industrie 885 1.74) spoorwegen 256.47 (-0.18), nutsbedrijven 131.65 (-0.25). (Van onze economische redactie) Zaterdag 1 juli gaan de huren van tien duizenden woningen in ons land omhoog met een percentage van 714, 10 of 15 per cent. De verhoging zal niet voor alle hui zen gelden. De huizen die vóór 1921 zijn gebouwd en waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan 60 per maand vallen niet onder de verhoging. De verhoging moet steeds worden berekend over de zogenoemde „kale huurprijs", die geldt op 30 juni 1967. Een andere categorie die buiten de huurverhoging blijft zijn de bewoners van huizen die na 1 januari 1961 zijn gebouwd, tenzij hun woningen gebouwd zijn in de periode tussen 1 april 1960 en 1 april 1964 op basis van een subsidiebeschikking voor premie en bijdragen van de minister van Volkshuisvesting. In dat geval kun nen hun woningen toch met 10 percent in huur omhoog gaan. Bewoners van deze panden kunnen bij twijfel navraag doen bij de gemeente of het ministerie. Hieronder nogmaals een detaillering Woningen gebouwd vóór 1921 gaan in huur met 10 percent omhoog als de huur prijs op 31 december 1965 ten minste be droeg: 75 per maand voor huizen in de blijkbaar met zijwind te kampen, hetgeen tot uiting komt in een stijging van het verlies tot ruim 10 min. gulden. Hopelijk zal de rest van het jaar weer een duide lijke verbetering brengen zodat ook het komende boekjaar met een winstsaldo zal kunnen worden, afgesloten. Ondanks geruststellende beweringen over het verloop van de conjunctuur wil het met het herstel van de bedrijvigheid toch niet erg vlotten. Duidelijk blijkt dit uit de cijfers van de werkloosheid die nog steeds blijft stijgen. Eind mei bedroeg het aantal werklozen 88.000 tegen het vori ge jaar 33.000. In absolute zin was er de laatste weken wel van een lichte daling sprake, die verband houdt met het ko mend zomerseizoen waarin veel arbeids krachten tijdelijk worden aangetrokken. Deze seizoendaling was echter geringer dan werd verwacht. Met andere woor den: de werkloosheid blijkt een duurzaam karakter te gaan krijgen. In regerings kringen heeft men dit ook ingezien en hieruit is een steunprogramma voortge vloeid waarvoor enige honderden miljoe nen guldens beschikbaar worden gesteld. Vele werklozen zijn afkomstig uit de bouwsector. Deze sector wordt dan extra gestimuleerd. Het bouwvergunningenbe leid is thans merkbaar milder dan enige tijd geleden. Verder heeft ook de Neder landsche Bank het initiatief genomen om de conjuncturele teruggang wat af te remmen. Eén van de eerste daden van de nieuwe president van de centrale bank, prof. Zijlstra, is de afschaffing van de beperkingen die vele jaren hebben gegol den voor de kredietverlening door de ban ken. De banken kunnen thans hun kre dietservice aan het bedrijfsleven en aan particulieren uitbreiden. Ongetwijfeld zul len zij in de komende dagen weer extra activiteit ontwikkelen op het gebied van woningenkrediet, budgetkrediet en per soonlijke leningen. Ter gelegenheid van de opening van de vernieuwde bibliotheek van de econo mische Voorlichtingsdienst heeft minister De Block er terecht op gewezen dat de informatie een steeds belangrijker rol gaat spelen naarmate de afzetgebieden gemakkelijker toegankelijk worden. Een goede marktoriëntering is immers een on misbare voorwaarde voor het op peil hou den van de export. De noodzaak van voor lichting doet zich op het ogenblik des te sterker voelen nu het Nederlandse be drijfsleven een zekere reactie begint te voelen van de hausse van de laatste jaren. Duidelijk tekent deze zich bijvoorbeeld af in één van onze belangrijkste afzet gebieden West-Duitsland. Volgens het verslag van de Duitse centrale bank werd de economische ontwikkeling dit voorjaar in de bondsrepubliek gekenmerkt door een stagnerende vraag. In de meer kwets bare sectoren moesten produktie en werk gelegenheid aan de verbindende vraag worden aangepast. Verder waren de investeringen in' het eerste kwartaal ten opzichte van verge lijkbare perioden in 1966 met bijna 14 percent gedaald. Dit betekent dat de voor uitzichten van de Nederlandse export naar West-Duitsland op het ogenblik min der gunstig zijn dan voorheen. Het bete kent ook dat het Nederlandse bedrijfs leven zich extra zal moeten inspannen om op andere markten vaste voet te krijgen in een periode waarin de internationale concurrentie steeds maar scherpere vor men gaat aannemen. Na de krachtige verbetering van de be drijfsresultaten in 1965 en 1966 vallen de cijfers van de K.L.M. over het eerste kwartaal van 1967 wat tegen. Dit kwar taal is meestal verliesgevend. De laatste drie jaren zat er een duidelijke daling in het verliessaldo. Het vorige jaar was dit reeds teruggelopen tot slechts 6,6 min. gulden. Maar dit jaar heeft de K.L.M. In luttele jaren tijds heeft de K.L.M. dan kans gezien om een enorm verlies weg te werken. Een prestatie die mede weerspiegeld wordt in de koers van de aandelen die zich nog steeds op een hoog niveau weten te handhaven. Bij zijn af scheid als president van de Bank voor Internationale betalingen in Bazel die als een soort girocentrale van de centrale banken fungeert, heeft dr. Holtrop erop gewezen dat de voortdurende onevenwich tigheden in het internationale betalings verkeer, waarmede tal van landen, waar onder ook ons land, de laatste tijd hebben te kampen, voor een deel zijn te wijten aan fiscale en monetaire maatregelen van de regeringen die meer zijn gericht op verwezenlijking van interne dan van ex terne doeleinden. De onevenwichtigheden zijn vooral ook voortgevloeid uit kapi taalbewegingen die geen verband houden met het goederenverkeer. Als redenen noemt dr. Holtrop onder andere de ont wikkeling van de E.E.G., de verminde ring van de politieke spanningen, het ont staan van de Eurodollar-markt voor kort lopend kapitaal en de verzwakking van de invloed van de binnenlandse monetaire politiek als gevolg van de internationa lisatie van het geld- en kapitaalvertceer in Europa. De afvloeiing van kapitaal uit de Ver enigde Staten noopte de Amerikaanse re gering maatregelen te treffen om de dol larexport tegen te gaan. Een gunstig as pect dat in dit verband uit het verslag van de Bank voor Internationale Betaling kan worden geciteerd is dat de verslech tering van de internationale conjunctuur wordt gezien als een vervolg van de anti- inflatoire maatregelen zodat er weinig aanleiding is om er op te rekenen dat de stagnatie van de bedrijvigheid van lange duur zal zijn. gemeenten Amsterdam, Rotterdam Den Ilaag (eerste gemeenteklasse). b. 70 per maand voor huizen in de overige gemeenten in de eerste gemeen teklasse (waaronder onder meer Haar lem). en voor woningen in de 2e gemeen tenklassen. c. 60 per maand voor huizen in de 3e, 4e en 5e gemeenteklasse. De huizen gebouwd tussen 1 januari 1921 en de 5e mei 1945. De huur van deze panden wordt verhoogd: Met 7Mi percent als de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan in de gevallen a,b,c hierboven vermeld. Met 10 percent als de huurprijs op 31 december 1965 naar gelang van de ge meenteklasse ten minste beliep 75, 70 of 60 gulden, maar niet meer dan 35 125 of 110 per maand. Met 15 percent als de huurprijs op 31 december 1965 naar gelang meer dan 135, 125 of 110 per maand beliep. Panden gebouwd tussen 5 mei 1945 en 1 januari 1961 gaan met 10 percent om hoog. Uitzonderingen zijn de noodwonin gen en de huizen in de vrije sector. De huur van de eerste categorie woningen blijft onveranderd, die van de vrije sec tor woningen kan vrij geregeld worden tussen eigenaar en huurder. De huren van de na 1 januari 1961 gebouwde woningen wordt in beginsel niet verhoogd. Geen compensatie Wij wijzen er nog op dat de werkne mers in tegenstelling tot vorige keren geen aparte looncompensatie zullen krijgen voor de hogere huren. Bij het loonoverleg over 1967 is echter wel besloten dat de C.A.O. lonen per 1 juli met l/> percent mogen stijgen, mede ook om de gevolgen op te vangen van de hogere huren. De bejaarden ontvangen hun compensatie door de koppeling van de AOW aan het geste gen loonpeil. De directie van de N.V. Spinnerij Swa- gemakers-Bogaerts te Tilburg deelt mee, dat de aanpassing van het personeelsbe stand van de afdeling strijkgarenspinnerij aan de huidige bedrijfseconomische eisen tot gevolg heeft, dat voor 22 personeels leden bij het arbeidsbureau ontslagver gunning zal moeten worden aangevraagd. De betrokkenen zijn hiervan op de hoogte gesteld. De ondernemingsraad en de vak bonden zijn bij het overleg betrokken. ADVERTENTIE VERHANDELDE FONDSEN 15 juni 16 juni Totaal 380 390 Hoger 161 151 Lager 135 168 Gelijk 84 71 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 50.20 79.50 129.20 93.80 91.30 395.00 129.50 94.20 gl 90.40 In het buitenland valt voor Neder landse aannemingsmaatschappijen op het ogenblik meer te verdienen dan in eigen land, zo verklaarde de heer A. M. Schreuders, directeur van de Ver enigde Bedrijven Nederhorst N.V., op de in Gouda gehouden vergadering van aandeelhouders. De heer Schreuders hoopte dat het een blijvend verschijnsel zou zijn. De divi denden van de ondernemingen in het buitenland zijn in verhouding met de om zet hoger dan die van de Nederlandse dochterondernemingen. De heer Schreu ders betreurde het dat andere aannemers maatschappijen niet hetzelfde doen. Hijsprak over het grote prijsbederf op de bouwmarkt in ons land. De N.V. Ver enigde Bedrijven Nederhorst heeft haar beleid gericht op geografische spreiding om continuiteit in het werk te krijgen en een voortdurend emplooi voor materialen en stafmensen. De N.V. werkt niet uitslui tend in de E.E.G., maar voert thans onder meer werkzaamheden uit in Spanje. Ver der wordt er thans op vrij grote schaal in België gewerkt. De werknemers die tot dusver niet onder de ziektewet vielen omdat hun inkomen boven de loongrens lag, maar voor wie de wet op 1 juli wel gaat gel den wegens de afschaffing van die grens, moeten nog afwachten of de uit voering van deze wijziging hen niet op extra dokterskosten zal jagen. Voorzo ver daarvoor in hun bedrijven geen uit zonderingsregeling wordt getroffen, zullen zij namelijk bij ziekte onder de controle door de bedrijfsverenigingen vallen. Dit kan inhouden dat zij bij een conflict over de werkhervatting met de controlerende geneesheer min of meer genoodzaakt zijn hun huisarts vaker te laten komen, wat in de meeste geval len a 12,per bezoek voor hun iegen rekening zal komen. Bovendien zegt de wet: „de verze kerde is gehouden zich bij ziekte onder geneeskundige behandeling te stellen' Zou dit voorschrift strak worden ge hanteerd, dan zouden in Nederland enige honderdduizenden met een in komen boven de ziekenfonds-loongrens direct al bij een licht griepje in de dokterskosten belanden. Nu geeft men ons bij liet ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zowel als bij het gemeenschappelijk administratiekantoor de verzekering dat dit wetvoorschrift in het algemeen soepel wordt gehanteerd. Ook zegt men dat zelfs conflicten die zo hoog lopen dat zij voor de raad van beroep be landen, de mensen geen geld hoeven te kosten, omdat de huisarts in alle sta dia met schriftelijke verkladingen over de toestand van de patiënt kan vol staan. Er is echter geen enkele garantie dat iedere huisarts zich gratis en gaarne aan deze verplaatsing van zijn werk naar het administratieve vlak zal wij den. De ziektewet houdt twee wacht- dagen in, waarover geen uitbetaling wordt gedaan. De bedrijven zelf kun nen die dagen voor hun rekening ne men. Het zal hier om een interne af weging van bedrijfsbelangen gaan, die o.m. draait om het punt of men werk nemers met belangrijk verantwoorde lijk werk onder bepaalde omstandig heden niet liever een dagje laat „uit zieken", dan dat men de uitoefening van hun taak in gevaar brengt. Tegenover al deze overwegingen staan de wettelijke voorschriften ech ter zeer ongenuanceerd. Men zal dus maar moeten afwachten hoe het in het algemeen in de praktijk loopt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10