De groenteman is gewoon ouderwets VROUW Cha, cha, cha, tsja wat eten we vandaag? m mm m Vraagtekens rond de Tocht naar Chatham Betere maaltijden voor kamerbewoners en zieken VOOR 50 CT WEET U ER ALLES VAN m 4 De bloomers van de koningin Geen aardappelen meer over de grens 19 ZATERDAG 17 JUNI 1967 Erbij r ~7* 1 lillilllllllll! 4| Sar..** r -> HET Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft twee herdrukken van vouwbladen uitgegeven die zo zijn gewijzigd dat ze als nieuwe uit gaven kunnen worden beschouwd. Het zijn de uitgaven „Voedingstips voor kamerbewoners" en „Zieken- kostjes". Dr. P. H. Schroder li» TONNY DE LANGEN, sinds een jaar de klante die de Groenteman elke AVRO-ochtend om raad vraagt. KEES DE WOLF, die het druk beluisterde programmaatje maar het liefst heel gewoon ouderwets houdt. i MENSEN DIE het kunnen weten, hebben zich de laatste jaren onafgebroken beijverd om de radio aan te passen aan de veranderende, za kelijker wordende tijden. Zoals de kranten zich in verband met de directheid van het nieuwe medium televisie gingen richten op een toelich tende taak, zo ontdeed de radio zich van oubolligheden en andere franjes. Slechts heel weinig programma's hoefden niet op de helling en mochten hun oude image behouden. EEN VAN DIE programma's, elke AVRO-ochtend te beluisteren, veran derde in de afgelopen vijftien jaar (al dan niet om moderniseringsrede nen) haar tune van een wals in een chachacha. Die wals was „Groente man, zeg groenteman, wat eten we vandaag?", de huidige herkennings melodie is „Cha, cha, cha, tsja wat zullen we eten?" Het programma is de groenterecepten- en consumenten rubriek van „de aardige omroep". MAKER van het programma is niet een in kaki-werkjas gestoken groen tehandelaar maar de 39-jarige, stevig gebouwde AVRO-man Kees de Wolf van de afdeling „gevarieerde pro gramma's" (alleen of met anderen maakt hij Biologica, Bij de tijd en bij de thee, De horizon voorbij en Slot akkoord). Pratend over De.Groente man bedenkt hij pas hoeveel plezier hij eraan beleeft, verder staat hij er niet zo vaak bij stil. („Het verveelt niet, want het is een deel van mijn leven geworden en het leven verveelt ook niet".) Kees de Wolf maakte de teksten voor het programma de eerste jaren voor zijn vader, drie jaar geleden begon hij zelf de dagelijkse samen- spraakjes met zijn „cliënte" Thea van Erp-Spaargaren. Het laatste jaar was secretaresse Tonny de Langen (28) zijn tegenspeelster. DE LUISTERDICHTHEID (onge veer een miljoen luisteraars per uit zending) is groot genoeg om de serie vijf maal per veertien dagen voorlo pig niet te staken. De groentekundige gegevens komen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland, dat ook de recepten verzorgt. Het mes snijdt aan twee kanten. „De huisvrouwen weten wat ze goedkoop kunnen krijgen, de han del raakt zijn veel geproduceerde artikelen kwijt. Het gaat in zekere zin het doordraaien tegen", zegt De Wolf, „de groenteboeren houden re kening met de rubriek". Over luisterdichtheid gesproken: laatst was er in een Hilversumse wijk geen yoghurt meer te krijgen, omdat De Groenteman, die voor een bepaald recept nodig had geacht. Wat het programma van de an dere kookrubrieken onderscheidt, is de inleidende conversatie tussen Groenteman en klante. Die vaak filo sofische bespiegelinkjes schreef De Wolf vroeger enkele minuten voor de uitzendingen. „Ik kon vaak fijn inhaken op het nieuws, maar tegen woordig lees je helemaal geen leuke dingen meer in de krant, maar al leen ellende. Sinds de Hilversumse radiogroenteman naar Soest verhuis de, schrijft hij ze aan de vooravond van de uitzendingen thuis, want de programma's moeten tijdig „live" de ether in. „Vrienden, die me zelden zien, kunnen uit de in leidende tekst opmaken hoe het me thuis gaat, bui staanders trekken altijd de ver keerde conclusies. Ze kunnen nooit Dichtung und Wahrheit uit elkaar houden". DE TEKSTEN VOOR De Wolf Sr. moesten altijd plat uitgesproken wor den, tegenwoordig praat De Groente man minder Amsterdams. De Wolf Jr.: „Een groenteman heeft tenslotte tegenwoordig meer opleiding". „Groentevrouw" Tonny de Langen bekent door haar medewerking aan het programma meer prijsbewust te zijn geworden. De vaste klante van De Wolf had op het derde net haar programma Variando, met J. Koop man maakte ze Discotaria. DE OCHTENDLIJKE gesprekken tussen het groenteduo vormden in het verleden wel stof voor parodië rende cabarets. Ook de kritieken had den dikwijls weinig goede woorden voor „het gezeur in de groentewin kel". „Tegenwoordig krijgen we geen critiek meer", zegt samensteller Kees de Wolf, „ze hebben geaccepteerd, dat een radioprogramma geen cultu rele uiting behoeft te zijn. Trouwens, mijn teksten zijn gebaseerd op de sfeer in een ouderwetse groentewin kel („Hoe gaat het met Piet, ik heb hem lang niet gezien"). Met super markets hebben we nooit rekening willen houden". DE GROENTEMAN moet blijkbaar niets hebben van de nieuwe radio image. Geen keihard gedoe, gewoon ouderwets. TIJDENS een hoedenparade in de Zweedse hoofdstad Stockholm werd deze wolk van een zomerhoed geshowd. Het vogelkooitje met bewoner hoort erbij. Weinig geriefelijk voor het vogeltje misschien, maar ook de draagster zal het niet gemakkelijk krijgen. Bij het minste zuchtje wind zal zij haar handen vol krijgen aan hoed en pietekooi. v v-, iC t p:'vV V;' DE KAMERBEWONER komt er wat het eten betreft al even slecht af als met het kamerbewonen, het is duur en ongezellig. Mocht de kamerbewoner al het uitzonderlijke geluk hebben over een keuken te kunnen beschikken, dan is er nog veel wilskracht voor nodig om elke dag te koken. Maar de voe dingstips voor kamerbewoners kunnen daarin wel verandering brengen. De hypermodern uitgevoerde bro chure geeft in kort bestek nuttige wen ken over het bereiden van menu's op één warmtebron en op twee .pitjes". Behalve aardige recepten zijn er ook aanvullingen voor hen die in de regel buitenshuis eten. Een dergelijke bro chure is beslist stimulerend voor de kooklust, de prijs van 25 cent kan geen bezwaar zijn. DE PRIJS van de brochure „Zieken- kostjes" is slechts 15 cent. Een belang rijk hulpmiddel voor de genezing is een juiste voeding tijdens en na de ziek te. In geval van een ernstige ziekte is natuurlijk overleg met de arts of een diëtiste noodzakelijk. Speciale diëet- voorschriften worden in dit vouwblad niet behandeld, het gaat om wenken voor het verzorgen van een ziekenvoe- ding voor hen die wat extra's nodig hebben om „bij te spijkeren voor hen die bedlegerig zijn en de gewone voe ding van het gezin door Zwakte of ge brek aan eetlust niet kunnen gebruiken en voor hen die een licht verteerbare voeding nodig hebben. DE VOUWBLADEN kunnen worden besteld bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cat- tenburch 44, Den Haag, per briefkaart waarop aan de adreszijde extra postze gels geplakt moeten worden. Dertig cent voor de kamerbewoners en 20 cent voor de ziekenkostjes, (de prijs plus vijf cent administratie- en ver zendkosten). Vervolg van pagina 15 DEZE VREEMDE tegenstelling is nooit op bevredigende wijze opgehel derd. Want ook de Engelse admiraal Monk zegt in zijn officieel verslag aan het parlement alleen dat eerst een brander tegen de ketting aanzeilde, die werd tegengehouden. Toen kwam een tweede „and with the weight of the two the chain gave way". Monk noemt geen namen van schepen of kapiteins, hij kende ze niet. DAN IS ER NOG het verhaal over kapitein Jan van Brakel, dat zelfs zijn plaats gevonden heeft in de geschie denisboekjes van de lagere school. Van Brakel was wegens ongehoorzaamheid aan het vèrbod, matrozen aan land te laten gaan, op last van Cornelis de Witt in hechtenis genomen. Thans bood hij aan met zijn fregat de andere Nederlandse schepen voorbij te zei len en het Engelse oorlogsschip Unity te veroveren, dat bij de ketting lag. Dit voorstel werd aangenomen; Van Brakel keerde terug naar zijn schip De Vrede, zeilde, naar de mededeling van Brandt, over de ketting heen en vermeesterde de Unity, een kloek fre gat dat de Engelsen voorheen op de onzen hadden veroverd. WAAROVER de zeevaartkundigen nu nog twisten, is over de vraag hoe Van Brakel over de ketting heeft kun nen zeilen. Weliswaar was De Vrede een fregat van licht kaliber, maar het voerde toch 40 stukken en aangezien de Britten de nodige maatregelen hadden getroffen om het doorzakken van de ketting te voorkomen, is het onmogelijk dat een schip van die afmetingen en dat gewicht een zo geringe diepgang heeft gehad dat het over de ketting kon heenzeilen. De tegenstrijdigheid kan slechts worden opgelost door aan te nemen dat de Unity niet achter, maar voor de ketting heeft gelegen. Daarmee is in overeenstemming dat Cornelis de Witt in het verhaal van hetgeen op 22 juni 1667 op en door 's- Lands vloot is gedaan, in de zin: „De Capitain Brakel is voorafgeseyld ende over de kettingh overgevaren" met zijn eigen hand het woord over heeft doorgestreept en vervangen door tot aan. En dus moet de Unity wel voor en niet achter de ketting hebben ge legen, zoals velen getuigen. Want het schip is veroverd. DEZE PAAR bijzonderheden over de Tocht naar Chatham zijn op zichzelf geenszins belangrijk. Maar ze tonen aan hoezeer men zich in het vader land heeft verdiept in allerlei min of meer persoonlijke feiten en tevens hoe weinig men zich kan verlaten op de verhalen en mededelingen van tijdge noten, zelfs van hen die persoonlijk aan eer. strijd hebben deelgenomen. In het bijzonder geldt dit voor verhalen die de nationale hoogmoed strelen en dat heeft de Tocht naar Chatham in sterke mate gedaan. En daarvoor was wel reden. Toen de Nederlandse vloot de monding van de Theems verliet, om elders de Engelse kust te gaan besto ken, werden twee machtige schepen van de Britse vloot, de Royal Charles en de Unity, als „prijzen" huiswaarts gezonden; zes, waaronder de Royal Oak, de Royal London en de Royal James waren verbrand. De totale scha de die Engeland leed, werd op 200.000 pond geschat. Maar wat belangrijker was: England is beaten into the peace" zoals een der Engelse onderhandelaars in Breda zei, toen hij hoorde wat er in Chatham had plaatsgevonden. En inderdaad, op 31 juli 1667 werd de vrede van Breda getekend. De vloot had, naar het woord van Johan de Witt, bewezen „de beste plenipotentia- ris tot den vrede" te zijn. BEIDE PARTIJEN behielden wat ze in de oorlog hadden veroverd de Engelsen Nieuw Amsterdam, de Ne derlanders Suriname maar de pro blemen tussen beide staten werden door deze oorlog niet opgelost. Eén der merkwaardige bepalingen was dat de vijandelijkheden op de Noordzee op 5 september zouden eindigen, op de oce aan tot Portugal op 5 oktober, van Portugal tot de linie op 2 november en in de rest van de wereld pas op 24 april 1668. De Ruyter, die op 13 augustus hoorde dat de vrede was ge- TERWIJL de „bloomers de broe ken die het damesbeen tot over de knie bedekken, in Groot-Brittannië een hoogconjunctuur beleven, heeft een Londense antiquair een zeldzaam exemplaar ontdekt de bloomers van koningin Victoria. Deze vorstelijke onderbroek, com pleet met een kroontje en de initia len V. R. (Victoria Regina), met blauw garen geborduurd op de broek band, zat in een koffer vol oude kle ren, die op een veiling was gekocht door Michael Rochford. Rochford, die er met zijn bakke baardjes zelf nogal Victoriaans uit ziet, beschouwt de „royal bloomers" als de vondst van zijn loopbaan Hij heeft er een ereplaats voor ingeruimd in een uitstalling van Victoriaanse voorwerpen in zijn kleine antiekwin kel vlak bij de deftige Bond Street. „Feitelijk", zegt hij, „wist ik dat het kledingstuk in die koffer zat, toen ik die kocht. Daarom heb ik er 50 dollar voor betaald. De kledingstuk ken behoorden aan een oude heer, die me verteld had, dat een vrouwelijk familielid van hem ze gekregen had van haar vriendin, die hofdame van de koningin was geweest" De koninklijke bloomers behoorde tot een stel van zes van wit batist die in een Iers klooster met de hand wa ren vervaardigd. Rochford, een deskundige in Victo riaanse antiek is een groot bewonde raar van koningin Victoria. sloten, is daarom tot oktober op zee gebleven. Pas toen kon hij worden ge huldigd voor zijn moed en waakzaam heid, zijn gematigdheid en voorzichtig heid en zijn wijs beleid. Vondel dichtte bij die gelegenheid, meer opgewonden dan fraai: Hierop bruist de vloot der Staeten Naer den Teems, daer Brittenlant Trots zijn ijsre keten spant: Maer wat kan een keten baeten, Als de Leeu van Hollant brult, En de zee met dootschrik vult De ongeveer drie miljoen Nederlan ders, die vorig jaar hun vakantie over onze grenzen doorbrachten, hadden al len zo hun eigen redenen om juist dat land of die streek te kiezen. En al zal het feit, dat men er zo lekker eet, lang niet altijd doorslaggevend zijn voor de keus, een feit is toch dat de voeding, zeker in de vakantie, een grote rol speelt. Wie land en volk goed wil leren kennen, past zich, ook wat het eten be treft, aan aan de gewoonten van zijn gastheren. Die aanpassing kan vaak een groot deel van de vakantievreugd uitmaken. Daarom raadt het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding ook iedere trek ker met tent of caravan aan de mee genomen levensmiddelen te beperken tot het uiterst noodzakelijke en tot datgene wat in het vakantieland schaars en duur is. Vrijwel iedere toerist in de dop kan vóór zijn vakantie al kennismaken met de voeding die hem te wachten staat. Want ook in eigen land kan men volop genieten van de culinaire troeven van vele landen binnen en buiten Europa. Geen grotere Nederlandse plaats of men vindt er Spaanse, Griekse, Ita liaanse,Chinese en Indische eethuisjes en restaurants. En door de goede com municatie- en vervoersmogelijkheden zijn onze groentewinkels en grote le vensmiddelenzaken ruim voorzien van buitenlandse voedingsmiddelen. Rijst.macaroni en spaghetti, papri ka's. knoflook, aubergines en maïs, buitenlandse kaassoorten en kruiderij en en niet te vergeten de specerijen, die bij de rijsttafel worden gebruikt, raken meer en meer ingeburgerd. Te genover andere uitheemse voedings middelen zoals slakken, kikkerbille tjes en kangoeroevlees, staan we als Nederlanders nog wat huiverig.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19