President Johnson houdt het weekeinde vrij voor een gesprek met premier Kosygin Russisch-Franse handdruk Kans op topconferentie van Grote Vier gering geacht Belasting lager, huren hoger op 1 juli HET WEER Geen verdubbeling Israel-geld bij KLM, Unilever en Philips Eén kilometer lange Deense tafel „Israëliërs vielen aan" morris E mn weekend-systeem In Zuid-Vietnam uitbreiding van oorlog verwacht Werktijdverkorting aangevraagd bij Berk en Zoon Nederlandse hulp voor Jordanië Chinese ambassade in India bestormd Miljoenenschade bij brand in tapijtfabriek ma ;en CHRISTIA ANSE Het woord is aan... Pakket van veranderingen Droog weer Aan het strand Optimisme Wilson-De Gaulle Officieren van „Liberty Vandaag in ERBIJ Het Egypte van farao Nasser SUEDE - NAPPAJASJES Tot inn (bij Koning*plain) »WM NIEUW voor Nederland nu ook met IIJIIIIIIil ZWIER N.V. CARROSSERIEFABRIEK TOYOTA DEALER Fa. Gebr. «JAK Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten 1 DE WOLF van 1833 COIFFURES DE VRIES 52e JAARGANG NUMMER 192 ZATERDAG 17 JUNI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeL adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Na een gesprek van twee uur en twintig minuten in het Elysée ver gezelde gisteravond de Franse pre sident De Gaulle premier Kosygin van de Sovjet-Unie tot op de trap pen van het paleis. Daar schudde hij Kosygin vriendelijk de hand bij het afscheid. (Telefoto) De Talmoed: Consequent is: vandaag zo, mórgen zo. Inconsequent is: vandaag zó, morgen zó. NEW ORK (Reuter) De Russische minister-president, Ivosygin, is via Parijs, waar hij met de Gaulle confereerde, naar New York gevlogen om de speciale zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over het Nabije Oosten bij te wonen. De bijeenkomst zou vanmiddag om half drie beginnen, maar de eerste dag zal slechts aan procedure aangelegenheden zijn gewijd. President Johnson blijft het grootste ge deelte van het weekeinde in New York om beschikbaar te zijn voor een mogelijk gesprek met premier Kosygin. Het zou de eerste ontmoeting zyn tussen de twee leiders, die tijdens de recente Arabisch-Israelische oorlog verscheidene gesprekken via de speciale Iyn tussen Moskou en Washington hebben gevoerd. Kosygin voert maandag in de Verenig de Naties het woord. Rusland, dat er deze week in de Veiligheidsraad niet in slaagde er een veroordeling van Israel door te krijgen, zal de Algemene Verga dering vragen zich uit te spreken voor terugtrekking van de Israëlische troepen achter de bestandslijnen van 1949. De politie van New York heeft vijf- Zaterdag 1 juli wordt in sociaal econo misch opzicht een zeer belangrijke da tum. In de eerste plaats door de verho ging van de huren van vele tienduizen den huizen met een percentage van VA, 10 of 15. In het pakket van veranderingen is verder ingebracht: Een stijging van de sociale premies met 0.85 percent, onder meer als gevolg van de nieuwe wet op de Arbeidsonge- «chiktheid. CAO verhogingen met 1V4 percent. Verlaging van de loon- en inkomsten belasting met in totaal 300 miljoen. Meer bijzonderheden over het complex van maatregelen dat op 1 juli het le ven nog al wat gaat veranderen vindt u op pagina 10. Weerrapporten 1, 2 Agenda vafi IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op see4 Kerkdiensten 4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Losplank 6 Schrijvende lezers7 Examens 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Erbij 13-21 Ferdinand 22 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Ovewegend matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 's Morgens wolkenvelden, 's middags overwegend zonnig met goed strand weer. Rustige wind, nog steeds tussen Noord en Noordoost. Temperatuur 17- 18 graden; zeewater 15 graden. Vooruitzichten: de hoge druk houdt stand, waardoor droog en periode van goed strandweer. duizend man op de been gebracht om voor de veiligheid van de Russische pre mier en zijn uit ruim vijftig leden staande delegatie te zorgen. be- Onze correspondent in Parijs meldt: Tijdens het Parijse oponthoud waarmee de Russische regeringsleider Kosygin aan het hoofd van een grote delegatie zijn reis van Moskou naar New York gister middag onderbrak, heeft zijn gastheer generaal De Gaulle zich vooral veel moei te gegeven om de Russische leider tot een meer verzoenende houding te brengen tegenover Israel in verband met de grote diplomatieke veldslag die overmorgen bij de Algemene Vergadering ontketend zal worden. In Parijs heerste vanmorgen een gematigd optimisme over het resultaat van De Gaulle's pogingen. De beide staatslieden hebben twee uur en twintig minuten met elkaar van ge dachten gewisseld waarbij de toestand in het Nabije Oosten het voornaamste on derwerp van gesprek was. Over een eventuele topconferentie tussen de Grote Vier in New York is niet gesproken en de kansen op die mogelijkheid werden vanmorgen in Parijs dan ook als tamelijk gering beschouwd. Tot dusver zijn er geen aanwijzingen dat president Johnson of premier Wilson de speciale zitting gesteund door 89 van de 122 VN-leden zal bijwonen. Pre sident De Gaulle heeft geen plannen naar New York te gaan zo hebben kringen in Parijs verklaard. Hij ontmoet in het weekeinde premier Wilson om te spreken over het moge lijke Britse EEG-lidmaatschap. Zonder twijfel zal ook de crisis in het Nabije Oosten ter sprake komen. Men verwacht in New York wel dat de Amerikaanse Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken alsmede hun collega's van de Arabische landen en Is rael de zitting zullen bijwonen. De Ver enigde Staten en Israel hebben zich tegen de speciale bijeenkomst uitgesproken. De eersten zijn van mening dat de kwestie in de Veiligheidsraad nog niet is afgehan deld. De bijeenroeping van de Algemene Vergadering op initiatief van de Sovjet- Unie steunt op een resolutie uit 1950. Deze heeft ten doesl de Assemblee bijeen te laten komen om over zaken van vrede en veiligheid te beraadslagen wanneer de Veiligheidsraad door gebrek aan overeen stemming tussen de grote mogendheden op dood spoor is geraakt. Hiervoor is de steun van 62 landen nodig welke marge ruimschoot werd bereikt. België was het 62ste land dat Oe Thant liet weten dat het akkoord ging met de speciale zitting over het Nabije Oosten. WASHINGTON (AFP) In bevoeg de kringen in Washington is men van mening dat een nieuwe uitbreiding van de oorlog in Vietnam niet uitgesloten is. Dezer dagen vertrekt een aantal hoge functionarissen naar Zuid-Vietnam, naar het heet voor een periodiek bezoek ter bestudering van alle aspecten van de strijd. Het zijn onder meer minister van De fensie, McNamara, onderminister van Buitenlandse Zaken, Katzenbach, chef van de commissie van stafchefs generaal Wheeler en de minister van marine McNaughton. Het aantal Amerikaanse gesneuvelden in Vietnam is de 11.000 gepasseerd. Elke week komen daar ongeveer driehonderd en vaak meer bij. De concentratie van Noordvietnamese troepen in de gede militariseerde zone tussen noord en zuid blijft aanzienlijk. Deze strijdkrachten veranderen voortdurend van tactiek en de infiltratie naar het zuiden gaat voort. Generaal Westmoreland heeft president Johnson in april laten weten, dat hij de voor eind 1967 voorziene 470.000 man on voldoende acht. De Zuidvietnamese gene raal Ky is van mening, dat er 600.000 Amerikanen nodig zijn om de overwin ning te kunnen behalen, dat is 138.000 meer dan er nu zijn. De N.V. Koninklijke Kamper metaai- warenfabriek voorheen H. Berk en Zoon, een werkmaatschappij van de industriële maatschappij Berk-Beccon n.v., ziet zich genoodzaakt voor 250 van haar werkne mers een werktijverkorting aan te vra gen, zo wordt in een bedrijfscommuni- qué meegedeeld. De reden om tot werktijdverkorting over te gaan is dat de voorraden oplopen. Deze toename van de voorraden wordt niet veroorzaakt door een daling van de omzet maar door een op zinch verheugen de stijging van de produktiviteit en een verschuiving in het afzet- en produktie- pakket van meer naar minder arbeidsin tensieve produkten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Drie grote bedrijven Unilever, Philips en de K.L.M., doen niet mee aan de uurloonactie voor Israel waartoe het Nederlandse bedrijfsleven door de Stichting van de Arbeid is opge roepen. Het wordt aan het personeel over gelaten of het ai dan niet een deel van zijn loon voor Israel wil afstaan. De Stichting van de Arbeid had voor gesteld dat het verzamelde bedrag door de directies van de bedrijven zou wor den verdrievoudigd. Gebleken is dat meer bedrijven, onder andere de Hoogovens, daar niet voor voelen. De directies van Philips en K.L.M. hebben bekend ge maakt dat zij namens het bedrijf wel een gift zullen verstrekken aan de Rode Kruis-hulpactie voor slachtoffers van de oorlog in het Nabije Oosten. Bij Unilever wordt over zo'n gift nog overleg gepleegd. De drie grote bedrijven hebben nooit deelgenomen aan dergelijke collectieve acties en aan het besluit om de uurloon actie voor Israel niet te steunen behoeft De Nederlandse regering heeft besloten 75.000 gulden aan hulp te verlenen aan de vluchtelingen die zich ten gevolge van de recente oorlogshandelingen in Jordanië bevinden. In Kopenhagen stond gisteren de langste tafel van de wereld ruim één km gedekt. Vijfhonderd dien sters hebben er de hele dag bier, koffie en pannekoekjes rondgebracht aan de bevolking ter herdenking van het feit dat Kopenhagen acht honderd jaar geleden werd gesticht. Van het verkeer hadden de eters en drinkers geen last, want de tafel stond in een straat waar geen auto's of bromfietsen mogen rijden. men dan ook geen politieke uitleg te geven. Van de zijde van de K.L.M. is echter wel opgemerkt dat de bestemming van het geld te beperkt wordt geacht. De directie van Philips had het besluit om niet mee te doen aan de actie voorgelegd aan de'ondernemingsraad, die ermee heeft ingestemd dat het afstaan van geld voor Israel geheel aan het initiatief van de werknemers zelf moet worden overge laten. NEW DELHI (Reuter) In de Indi sche hoofdstad New Delhi hebben beto gers de Chinese ambassade bestormd en daarbij verscheidene diplomaten aange vallen. De demonstranten, die protes teerden tegen de mishandeling van twee Indische diplomaten in Peking, drongen door tot het ambassadeterrein en gooiden een groot aantal ruiten in. De politie verspreidde de menigte met traangas. De twee door China wegens spionage uitgewezen diplomaten waren bij hun vertrek van het Pekingse vliegveld door rode gardisten mishandeld. LOOSDRECHT. Vannacht om drie uur is brand uitgebroken in de grote tapijtfabriek „De Noordster" te Loos- drecht. Het bedrijf is vrijwel geheel uit gebrand en de schade loopt in de miljoe nen. Niet alleen alle voorraden zijn ver nietigd maar ook kostbare apparatuur. Zowel computers als machines zijn in de vlammen opgegaan. VALLETTA (AP) Officieren van de „Liberty" het Amerikaanse marinevaar tuig, dat door Israëlische vliegtuigen en oorlogsschepen is aangevallen, zijn ervan overtuigd dat de aanval met voorberach- ten rade is uitgevoerd. De Amerikaanse officieren zouden ver klaringen van deze strekking hebben af gelegd voor de marineraad, die op het ogenblik in geheime zitting bijeen is aan boord van het getroffen schip, dat in droogdok op Malta opgeknapt wordt. De officieren zijn van mening, dat de aanval met voorbedachten rade werd uit gevoerd, omdat de Israëliërs voldoende tijd zouden hebben gehad om het schip te identificeren. Bovendien wijzen zij op de felheid waarmee de aanval werd gedaan. De vier uren, die aan de aanval vooraf gingen, hadden steeds Israëlische vlieg tuigen boven het schip gecirkeld. De „Li berty" voerde de Amerikaanse vlag en „het is niet mogelijk, dat de Israëliërs niet wisten wie wij waren", zo verklaarde een overlevende. „Dit was een aanval met voorbedachten rade. Het opmrkelijke was de accuratesse waarmede de boordwa- pens van hun vliegtuigen vuurden". Israel heeft excuses voor de aanval aan geboden en verklaard, dat een fout ge maakt was. In Malta werd gezegd dat Is rael op dat moment van de oorlog er alle belang bij had de ware omvang van de bliksemsnelle successen geheim te hou den uit vrees, dat details van Egypte's beproevingen tot een of andere vorm van Russische interventie zouden kunnen leiden. ADVERTENTIES (030) Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel. 14208 Lange Herenstr 36- 38 - Haarlem Telefoon 1 4 3 7 1 voor alle AUTO- en CARA VAN SCHADEN Santpoort - Tel. 8345 <3B2> FLEXA-dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1